ALARMERING TEGEN ROVERS Dieven krijgen het niet cadeau Zelfbeheersing en praalzucht in Japan Ook aan een lange komt tenslotte een zomer eind Na Voorspis nu Neutra verschenen Samenwerkende politiekorpsen in Noord- en Oost-Nederland spannen fijnmazig netwerk HERFST DEED EINDELIJK ZIJN INTREDE Horeca niet onverdeeld I" Badseizoen Veel gedronken Bloemen Fruitteelt Topconditie Met Loftleidir nog goedkoper over de Oceaan Koningin naar ubileum viering N.Y.C. Tweede deel van geschiedenis Nederland in de oorlogsjaren SCHETS VAN KONINGIN WILHELMINA H° W Wijs achteraf Niets zeggen OMVORMERS SOEPEL SYSTEEM NOODZAKELIJK OOK HET ZUIDEN BANKEN 1 DINSDAG 4 NOVEMBER 1969 r////W////////////////////////////////'/"/'/W"","/"/'/"//w T^en politie-offensief tegen bankrovers en andere overvallers. Dat lijkt de bes- te omschrijving van het nieuwe alarmsysteem, dat in het noorden en oos ten van ons land is ingevoerd. Het berust op een snelle alarmering in een groot gebied rondom de plaats waar de overval is gepleegd. Snelheid van actie is daarbij het belangrijkste aspect. Bij een proef was de hele alarmering binnen zestien minuten voltooid. Het on derzoek ter plaatse was toen ook al begonnen. Nadere bijzonderheden zoals signale menten, kleur en nummer van de au to waarin de overvallers waren verdwe nen, werden doorgegeven naar de cen trale post, die in het politiebureau van Groningen is gevestigd. Daar zorgde men voor de verdere verspreiding van die gegevens naar allen die bij de actie waren betrokken. In diezelfde tijd werden in het gebied rondom de plaats van de overval (met een straal van ongeveer honderd km.) alle strategische punten bezet. Dat zijn belangrijke kruisingen van wegen en rivieren, spoorwegovergangen, bruggen stations en tal van andere punten, die beter niet nader kunnen worden ge noemd om toekomstige rovers niet al te wijs te maken. Naar al die plaatsen werden politie auto's gedirigeerd. De bemanningen daarvan begonnen in de naaste omtrek van hun posten een intensief onderzoek, terwijl hun wagen voortdurend in radio contact bleef met de centrale post. Om vormers zorgen er voor, dat de mobi- lifoongesprekken niet door buitenstaan ders konden worden verstaan. Op de posten waar men niet over de technische apparatuur (scramblers) beschikte om de gesprekken tot onverstaanbare klan ken te vervormen, werd met een code gewerkt, zodat eventuel misdadigers de politie-mobilofoon wel konden afluis teren, maar er toch niet wijzer van wer den. Rijks- en gemeentepolitie werken bij dit aanvalsplan tegen overvallers nauw samen. Ook zijn marechaussee en dou ane bij de uitvoering betrokken, terwijl de Duitse politie in het grensgebied zich op dit Nederlandse alarmsysteem in het Noorden heeft aangesloten. Het is een realistisch systeem, dat verder reikt dan de afgepaalde bevoegdheden eri grenzen. „Een soepel kringen-systeem, zou je het kunnen noemen", zegt mr. W. A. ba ron van der Feltz, procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden. Hij is de initiatiefnemer van dit nieuwe alarmeringssysteem. In zijn ressort, dat de provincies Friesland, Groningen en Drente omvat, installeerde hij 'n advies commissie van politiefunctionarissen, die in de dagelijkse praktijk met deze zaken werken. In overleg met de korps chef werd het thans in toepassing geko men systeem ontworpen. Mr. Van der Feltz stelt de praktische gang van zaken voorop. „Alamering in een groot gebied, gepaard aan uitge breide opsporingsmaatregelen, kan niet ophouden aan de grens van het bewa kingsgebied van een enkel politiekorps of zelfs een ressort" aldus mr. Van der Feltz. „Het kan nodig zijn dat ook de poli- i Japan wordt sterk de nadruk ge legd op zelfbeheersing in de om gang met anderen. Een van de grote fabrieken van elektronische appara tuur in Osaka heeft zelfs voor het personeel een zogenaamde „zelfbe- heersingskamer", die iedereen, die zijn zelfbeheersing dreigt te verliezen, kan gebruiken. Men kan zijn werk in de steek laten en naar dit speciale ver trek gaan. Er wordt zeer veel gebruik van gemaakt; gemiddeld brengen vijf tien tot twintig personen per dag enige tijd in deze ruimte door. Er staan twee met zeildoek beklede stropoppen. De kleinste van de twee is totaal aan flar den geslagen. Hier bewerk je niet je baas. maar jezelf. Dit goede idee, dat eigenlijk in de gehele wereld navolging zou moeten vinden, omdat deze wijze van afreage ren beter is dan het cultiveren van maagzweren en andere ernstige kwa len, staat te lezen in een belangwek kend artikel in het novembernummer van „Het Beste". Het blad geeft in van zes pagina's groot artikel een beeld van het moderne Japanse volk. Hierin komt de geweldige uitbreiding en expansie van de Japanse industrie na de oorlog naar voren. Nog steeds is er weinig bekend over de Japanse mentaliteit. Het bovenstaande geval van de „zelfbeheersingskamer" zou de indruk wekken, dat de Japanners een zeer streng en sober volk zouden zijn. Niettemin scheppen zij juist behagen in overdaad. Vertier is trouwens altijd al een voornaam punt geweest in Ja pan. Momenteel is er op elke 110 Japanners kinderen en bejaarden meegerekend een cabaret of bar en een restaurant. Onder de rijken doen zich betreurenswaardige vormen van praalzucht voor. Er is een overweldi gende voorraad gebruiksgoederen. Wanneer men zich realiseert, dat in dit land in 1945 elke rijstkorrel als een gouden schat werd gezien, dan is de enorme voorraad afval en vuilnis, die elke dag weer voor de ophaaldienst klaar staat, zonder meer verbijsterend. Kortom: een beeld van het moderne Japan en de nieuwe Japanners lijkt soms niet erg af te wijken van dat van volken in het Westen. Niettemin zijn er wat de mentaliteit betreft een groot aantal verschillen, die in hoge mate interessant zijn. tie in Noord-Holland, Overijssel en zelfs in Gelderland wordt gewaarschuwd zo dat ook daar maatregelen kunnen wor den genomen, als bijvoorbeeld in het zuidelijk deel van mijn ressort 'n over val wordt gepleegd." Mr. J. P. Hustinx, procureur-generaal by het gerechtshof in Arnhem, bevestigt dat. Hij haakte zelfs graag in op het politiealarm Noord. „Leeuwarden dringt inderdaad diep in myn ressort door", be vestigt mr. Hustinx. „Dat is noodzake-' lijk. Bij de bestrijding van de crimina liteit moeten wjj realistisch te werk gaan. Niet de tjjd terugdraaien en over grenzen zeuren. Wjj zeggen nu; dank je wel. Intern regelen wjj het. Die interne regeling betekent niet al leen voortzetting van de maatregelen, die in de kring rondom de plaats begon nen. Mr. Hustinx heeft ook in Gelderland en Overijssel een commissie ingesteld, die advies zal uitbrengen over verder gaande maatregelen. „Er is heel wat in ontwikkeling", aldus mr. Hustinx. „Ik denk ook aan andere misdrijven. De commissie Oost werkt voort op het geen Noord al tot stand heeft gebracht. Om een voorbeeld te noemenWij moe ten snel goede maatregelen krijgen te gen het toenemende misbruik van vuur wapens. Het illegale bezit van vuurwa pens moet worden opgespoord, vooral de kanalen die daar achter zitten." Ook het zuiden van het land, Brabant en Limburg, is bij deze nieuwe alarme ring betrokken. De procureur-generaal in Den Bosch, mr. A. J. M. van Over- veldt, heeft een adviescommissie inge steld waarvan mr. Van Buren, officier van justitie in Maastricht voorzitter is. Brabant en vooral Limburg, met zijn „land zonder grenzen", hebben hun spe cifieke problemen. De misdaad dringt hier ook van Duitsland en België uit ons land binnen. De meldingskamer van de po litie in Groningen. Rechtsboven de cirkels, die zich steeds nauwer zullen sluiten rond de voortvluch tige misdadiger. Een lichtgevende cirkel, rondom de plaats van de overval markeert op de wandkaart in de meldkamer in Gronin gen het gebied waarin het alarm werkt. Aan de bureaus zitten goed geïnstrueer de en getrainde politiemensen, die aan de hand van de instructieformulieren het nodige werk efficiënt doen. „Snelheid van handelen, dat is het waar het op aan komt", zegt inspec teur E. E. Nordholt, verbindingsofficier van de politie te Groningen. Als secre taris van de adviescommissie heeft hij een groot aandeel gehad in de voorbe reiding. „Om het snelle handelen onder alle omstandigheden mogelijk te maken, is de bevoegdheid het algemene alarm in daarop stelt de politie bepaalde eisen. werking te stellen zo laag mogelijk ge steld. Er hoeft niet te worden gewacht tot een chef aanwezig is. De wachtcom mandant kan onmiddelijk de eerste maatregelen nemen. De eerste inspc- teur die komt, kan als commandant op treden. Daarop zijn trainingsoefeningen gehouden. Elk overleg met meerderen kan een tijdverlies van tien minuten op leveren. Dat kunnen we hierbij niet hebben". „Bij de rijkspolitie", zegt majoor Elzin- ga, districtscommandant in Groningen „is elke wachtmeester bevoegd het alge mene alarm in werking te stellen." Ma joor Elzinga is voorzitter van de coör dinatiecommissie Politie-Noord. Ook loopt het nieuwe systeem syn chroon met het stille alarm van de ban ken bij de politie. Voor de aansluiting Toch vindt mr. Van der Feltz, dat de banken nog te weinig aan preventie be veiliging doen. „De banken moeten het de overvallers bij voorbaat zo moeilijk mogelijk maken", vindt hij. „De tijd van improvisatie is voorbij", zegt inspecteur Nordholt. „Onze plannen voor de tegenaanval liggen overal klaar. Het sterke punt is, dat een uniform stel maatregelen wordt genomen. Om dat waar te maken zal het sys teem binnenkort aan een krachtproef worden onderworpen. „Ja, er hangt een zware alarmproef in de lucht", beves tigt mr. Van der Feltz. „Ook al is dat geen echte overval, dat alarm zal nuttig zijn om de eventu ele onvolkomenheden in het systeem op te sporen", zegt majoor Elzinga. Met het net van snelle doorverbindin gen, is de politie paraat, ook als het alarm gaat voor een echte overval. Tl/Teer dan een maand na de officiële datum is in Nederland de herfst inge- vallen. Voor vele mensen en bedrijven kwam hiermee een einde aan de plezierige kanten van de uitzonderlijk lange periode van goed weer tussen eind juni en eind oktober. Anderen, voor wie het aanhoudend zachte weer om fi nanciële redenen een doorn in het oog was, halen opgelucht adem. Voor het bedrijfsleven heeft het weer van de afgelopen maanden grote gevol gen gehad, zowel goede als slechte. Voor hotels, restaurants en cafés, die dit jaar al zo gevoelig gekwetst waren door de invoering van de B.T.W., is het voortgezette zomerseizoen een welkom extraatje in de buidel, die niet zo best gevuld was. Voor bloemtelers, brandstofhandelaren en schoenfabrikanten heeft het mooie weer te lang geduurd. Hun afzet heeft de afgelopen weken nagenoeg stilgele gen. Hoe wonderlijk het ook klinkt, het warme weer dat zo veelbelovend vroeg begon en nog zo lang het goede heu- meur van de mensen heeft bepaald, is niet voor alle horeca-bedrijven gun stig uitgevallen. Drs. A. W. Merkx, secretaris van het Horeca Bedrijfsschap zegt daarover: „Ondanks het fraaie seizoen wordt er overal geklaagd. De omzetten zijn overal wel een beetje tegengevallen. Dat is voor een groot deel te wijten aan de invoering van de BTW. De toe ristisch ingestelde bedrijven hebben over het algemeen beter gedraaid. In Brabant en Limburg en de grote ste den klaagt men echter steen en been over de terugloop van bezoekers." Drs. Piet Heggen, VW-directeur in Valkenburg, spreekt voor zijn provin cie van een teleurstellend jaar. Hij wijt dat in de eerste plaats aan het niet invoeren van de BTW in Bel gië, waardoor vele mensen liever even over de grens wipten. Voorts heeft de lange zomer de toeristen gestimuleerd naar het buitenland en naar de kusten te gaan. Hoewel het naseizoen een he leboel goed heeft gemaakt, is het toe risme in Limburg, in vergelijking met andere jaren, beduidend minder ge weest. In Noordwjjk zegt VVV-directeur Dek ker: „Noordwijk is er dit jaar, in ver gelijking met andere badplaatsen goed afgekomen. Dank zij het naseizoen zijn de strandexploitanten en de hore cabedrijven door het oog van de naald gekropen. Zonder de lange zonnige pe riode in juli en het mooie herfstweer was het een desastreuze zaak geworden Oorzaak: De invoering var. de BTW, de remmende werking van de berich ten over de Nederlandse BTW in Duit se kranten en het slechte voorseizoen. Gelukkig heeft de Duitse herfstvakan tie, de zogenaamde „Kartoffelferien" veel goed gemaakt. De eigenaar van een Amsterdams buurtcafé zegt het anders: „Dat mooie weer is alleen maar fijn als je zelf een dagje wil gaan vissen. Overdag in de zaak sta je in een lege ruimte te staren. Geef mij maar regen, kou en sneeuw. Dan komen de klanten hier tenminste een borreltje om de kachel drinken." Wat de bier- en frisdrankenfabrikan ten betreft, mocht het fraaie weer nog wel een poosje aanblijven. Het zo merseizoen is voor hen bijzonder gun stig geweest. Bij temperaturen van twintig graden of meer denkt het pu bliek uiteraard liever aan een glaasje prik dan aan kolen. In vergelijking met andere jaren is dan ook in de maanden mei tot augus tus negentig miljoen liter frisdrank meer geconsumeerd dan normaal. Ontevredenheid heerst in de schoe nen- en brandstoffenbranche. De ver koop van winterschoenen, van kolen en huisbrandolie heeft door het mooie weer nogal wat vertraging opgelopen. Schoenhandelaren vragen zich af of zij de schade wel zullen kunnen inhalen. Een zelfde geluid komt van de brand stofhandelaren die het moeten hebben van kleine afnemers, mensen die ko men om een zakje kolen en een tonne tje olie. Het feit dat die mensen een maand later zijn gaan stoken betekent voor hen een niet weg te cijferen ver lies. Ook de bloemkwekers zijn door het zachte weer gedupeerd. De heer Eve- leens, directeur van de Centrale Aals- meerse Veiling, zei vorige week nog: „Er worden op het ogenblik weinig bloemen verkocht. Ookzaak: In rest van Europa is het weer ook overal mooi. De concurrentie is daarom groot. Bovendien hebben veel mensen onze bloemen nog niet nodig, omdat zij zelf nog bloemen in de tuin hebben. Maar we raken nog niet in paniek. Tegen Kerstmis en Moederdag liggen de prijzen weer veel hoger en dan wordt de zaak hopelijk weer rechtge- trok ken." In de landbouw heeft men weinig last van de droogte gehad. De over vloedige dauw heeft de schade aan de gewassen voorkomen. De oogstwerk- zaamheden hebben gemakkelijker hun gang kunnen vinden door het uiblijven van regen. Het suikergehalte in de biet is dit jaar echter lager omdat het fraaie weer de groei stimuleerde en de afrijping stagneerde. In de veeteelt is men bijzonder blij met het goede weer. Het vee hoeft nog niet te worden gestald en het gras blijft behoorlijk groeien. Dit heeft weer een nauwelijks te verwerken stroom melk tot gevolg. Sombere geluiden hoort men bij de fruittelers. Het mooie weer heeft velen van hen op de rand van het faillisse ment gebracht. Hier heerst een nood toestand, aldus het produktschap voor Groente en Fruit. Door de te grote oogst blijven de prijzen te laag. De Neder landse consument is er wel mee ge diend. Dank zij het fraaie weer. In de tuinbouw is de situatie nor maal. Wel is de aanvoer van bloem kool, sla, andijvie en prei overstelpend, waardoor grote hoeveelheden moeten worden doorgedraaid. Over het algemeen heeft het warme weer hier goed gewerkt. Men kan nu groenten krijgen, die in andere jaren vrijwel niet meer te kopen waren. En, ze zijn nu bovendiend nog vrij goed koop ook. Opgewekte kreten komen ook van de zijde van de bouwwereld. Het regenver let is sinds juli zo goed als nihil ge weest. Wel heeft men enige moeilijkhe den met de aanvoer van materialen als gevolg van de lage waterstand van de rivieren. En tenslotte: de voortreffelijke zomer en warme herfst hebben voor een pri ma lichamelijk conditie van de mens gezorgd. Er is veel gewandeld, gefietst en gekampeerd. Zowel actief als passief kon men recreatie zoeken en vinden. Rond de voetbalvelden, de competitie begon al vroeg, kon men zich lang ver pozen in absoluut zomertenue. Zelden werden velden afgekeurd. Daarvan profiteerden vooral de adspi- ranten en junioren, die zo vaak hun competitie onderbroken zien om de vel den te sparen voor de big boys. Omdat soepele spieren voor een deel hun oorzaak vinden in niet te koud weer, kan men aannemen, dat de ge middelde atleet een betere conditie had in de afgelopen vier maanden dan in andere jaren. Dat blijkt ook uit de tijden, die vaak beter waren dan nor maal. Secretaris Jos Vosmeer van de Utrechtse voetbalclub Elinkwijk ziet het winterseisoen echter met angst te gemoet. Zijn club staat op het ogen blik maar enkele punten boven de fa tale streep. Dat komt door het fraaie weer, zo denkt men in Utrecht. Zodra zich een regenbui ontlaadt boven het veld van Elinkwijk moet voor training uitgeweken worden naar een gravel- veldje. En dat vindt zijn weerslag weer in het spel SCHIPHOL Nadat vrijwel alle IATA-luchtvaartmaatschappijen die ge regelde lijndiensten over de oceaan naar Amerika uitvoeren, per 1 novem ber drastisch verlaagde tarieven heb ben ingevoerd, maakt de niet bij de IATA aangesloten IJslandse luchtvaart maatschappij Loftleidir vandaag be kend, dat ook zjj haar vroeger reeds lage tarieven nog verder laat dalen. Deze dagelijks van Luxemburg naar New York vliegende maatschappij biedt thans op deze route retourvluch ten voor een individuele reis over de oceaan aan voor f 676,- met als enige conditie, dat men minstens 22 dagen in Amerika moet blijven. Dit bedrag ligt enkele honderden guldens onder de ver laagde aanbiedingen van de IATA- Maatschappijen, waaronder de KLM. Naast dit individuele tarief heeft Loftleidir een groepstarief ingevoerd voor minimaal 15 personen tegen f 548 voor een retourvlucht. Voorwaarde voor deze groepen is dat de deelnemers eraan z.g. affiniteit bezitten, d.w.z. al len tot dezelfde vereniging of organisa tie behoren. Deze nieuwe tarieven zijn voorlopig geldig tot 15 mei van het volgend jaar. DEN HAAG Hare Majesteit de Koningin heeft het voornemen 7 no vember a.s. de viering van het 25-jarig bestaan van het Nederlands Vrouwen Comité in de Ridderzaal in Den Haag bij te wonen. In het Nederlands Vrou wen Comité werken 20 vrouwenorga nisaties samen, waarbij 1,5 miljoen vrouwen zijn aangesloten. \Tandaag is „Neutraal", het tweede deel van de reeks verschenen, die dr. L. de Jong, directeur van het Rijksinstituut voor oorlogsdocumentatie in Amsterdam, in opdracht van de minister van Onderwijs en Wetenschap pen, samenstelt over de geschiedenis van het Koninkrijk der Nederlanden in de tweede wereldoorlog. „Voorspel", het eerste deel, is 11 februari j.l. verschenen. Het manu script van het derde deel, dat geheel aan de vijf oorlogsdagen in mei 1940 is gewijd, is in september j.l. gereed gekomen. Het zal omstreeks april 1970 verschijnen. Was Voorspelhet inleidende deel tot de geschiedschrijving, „Neu traal" is, op het eerste hoofdstuk na, een schets van de periode 1 septem ber 1939 tot 10 mei 1940. Dit deel heeft enkele weken geleden al veel aandacht gekregen, nadat dr. De Jong in een lezing te Amsterdam bij zonderheden openbaar had gemaakt over contacten, die in die neutrali teitsperiode, buiten het toenmalige kabinet om, blijken te zijn onderhouden met België, Frankrijk en Engeland. Tn het eerste hoofdstuk van het vandaag verschenen deel, geeft dr. De Jong, omdat hem daarvoor in „Voorspel" de plaatsruimte ontbrak, een schets van die elementen uit le ven en persoon van koningin Wilhel- mina, die z.i. duidelijk maken waarom zij tijdens de tweede we reldoorlog handelde zoals ze deed. Met het hoofdstuk getiteld „De eerste weken", begint dan de eigen lijke geschiedschrijving van het be gin van de Duitse aanval op Polen en de twee dagen later uitbrekende tweede wereldoorlog. En zo komen daar dan, naast de onthullingen over de geheime contacten, aan de orde o.m. het Venlo-incident, de plannen van Hitier voor de aanval op Nederland, België en Frankrijk, de blokkade door de geallieerden, de verliezen aan Nederlandse sche pen door torpedo's en mijnen en het begin van de distributie. Dr. De Jong concludeerde o.m., dat de Nederlandse volkshuishou ding bestand bleek te zijn tegen de moeilijkheden voortvloeiende uit de blokkade en de strijd ter zee. Hij beschrijft de conflicten met de chef van de generale staf, gene raal I. H. Reynders, de door deze gewenste perscensuur en het dispuut over het krijgsbeleid. Een schets van dat krijgsbeleid werd, tegen de uitdrukkelijke orders in, voortijdig ingezien door de militaire attaché van ons land in Brussel en Parijs. Hij was het met dat voorgenomen beleid geheel oneens en liet daar van bij leden van het kabinet ook blijken. Uitvoerig wordt beschreven hoe Hitier zijn aanvalsplannen in de loop van die acht maanden tussen september 1939 en mei 1940 wijzigde 5 PROF. DR. L. DE JONG elke generatie maakt haar eigen fouten GENERAAL REYNDERS perscensuur gewenst en hoe de Duitsers door spionage in ons land de nodige inlichtingen verzamelden. Ook welke rol de le den van de para-militaire organisa tie in Duitsland, die zich „sport en spel" noemde, hebben vervuld bij het onbeschadigd in handen trach ten te krijgen van de bruggen over de Maas in Limburg: Niet veel minder aadacht be steedt dr. De Jong aan de staat, waarin de Nederlandse krijgsmacht zich bevond. „Onze krijgsmacht was eigenlijk voor een verdediging volgens de normen van '14-T8 al te zwak, op een verdediging tegen Hit-. Iers Blitzkrieg was zij in het geheel niet ingesteld". Janneer de historicus zich voor één gevaar moet hoeden (het lijkt dr. De Jong, naar hij opmerkt, gepast dat eens met alle duidelijk heid te stellen) dan is het uit het oog te verliezen hoe gemakkelijk het is „to be wise after the event". Aan de grote verleiding om, uit sluitend van dat latere historische inzicht uit, te oordelen over de ge neraties, die in '39-'40 het Nederland se volk vormden en speciaal dan over degenen, die op posten van verantwoordelijkheid stonden, moet resoluut weerstand worden gebo den. Het onzekere perspectief, van waaruit toen geleefd en te goeder trouw gehandeld werd, mag men nooit uit het oog verliezen. Elke ge neratie maakt haar eigen fouten. Dat wil niet zeggen, dat het kri tisch oordelen de historicus niet zou passen, integendeel, zo merkt dr. De Jong op. Het deel „Neutraal" besluit met een beschrijving van de acties der Duitsers en hun bovengenoemde handlangers tegen de bruggen over de Maas in Limburg, over het Maas-Waalkanaal en over de boven loop van de Gelderse IJssel in de nacht van 9 op 10 mei voor 3.55 uur, X-zeit, het moment van de eigenlijke aanval. Op een persconferentie naar aan leiding van het verschijnen van „Neutraal", heeft prof. De Jong nog opgemerkt, dat met het aanbrengen van wijzigingen in de tekst van de nu verschenen twee delen niet wordt gewacht tot het in 1980 te verwach ten laatste deel, waarin een over zicht van alle hem ter kennis ge brachte opmerkingen van lezers zal zijn opgenomen. In de herdrukken van het eerste deel zijn in totaal tot nu toe al dertien zakelijke cor recties van enig belang aangebracht. Die gedragslijn zal steeds worden gevolgd. Prof. De Jong herhaalde nogmaals, dat hij zich geenszins als onfeilbaar beschouwt en dat hij al tijd open stond en staat voor elke aanvulling of verbetering. Als het ooit nodig zou zijn het hoofdstuk over de Rijksdagbrand, zoals dat nu is opgenomen in „Voorspel", te herschrijven, dan zal dat gebeuren. Als inderdaad te eniger tijd zou blijken, dat Van der Lubbe hulp heeft gehad bij die brandstichting, dan vindt dr. De Jong het onver draaglijk als daarvan niet onmiddel lijk melding zou worden gemaakt. Dr. De Jong merkt in dit tweede deel voorts o.m. op, dat de toenma lige ministers, voorzover ze van werkelijke bezorgdheid over de toe stand vervuld waren, van mening waren, dat de wenselijkheid Duits land niet te provoceren het hun on mogelijk maakte in het publiek van die bezorgdheid te getuigen op een wijze die geen misverstand wekte. De strekking van het neutraliteits- beleid, dat Nederland toen voerde, was 's lands veiligheid zo goed mo gelijk te waarborgen en daarmee zijn hoogste belangen te dienen. oe het by de handhaving van de neutraliteit toen soms toe ging, is enkele jaren geleden ook gebleken uit de verhalenbundel van jhr. P. J. Elias, oud-commandant M. L. D., die in december 1939 tijdens de dagelijkse patrouillevluch- ten met een Fokker C-11W veertien dagen lang elke dag van IJmuiden tot Rottum begeleid werd door een Duitse jachtvlieger in een Mes- serschmitt 109. De Nederlandse ma rinevliegers patrouilleerden binnen de drie mijlszone boven de Noord zee. De Duitser vloog vlak naast ze, was dus iedere keer in overtreding, maar duchtte het mitrailleurvuur van de Nederlanders niet. Op 14 december van dat jaar, toen jhr. Elias bij Rottum wilde te rugkeren, zag hij in noordelijke richting enige Duitse vliegtuigen en daaronder een groot aantal schepen, waarvan er een het vestzakslag schip „Deutschland" was. Hij meld de onmiddellijk na terugkeer zijn bevindingen aan het hoofdkwartier. Men drukte hem daar op het hart aan niemand iets te zeggen, omdat men doodsbenauwd was, dat de waarneming naar Engelse zijde zou uitlekken. Daardoor kon de Nederlandse neutraliteit ernstig gevaar lopen, vooral wanneer de Engelsen die wetenschap gingen uitbuiten voor een snelle actie. Maar dat niet alle Duitse vliegers onze vliegtuigen nooit beschoten, on dervond in die neutraliteitsperiode gezagvoerder J. J. Moll, die met de DC-3 „Mees" van de KLM in de buurt van Helgoland werd beschoten door een Duits militair vliegtuig. Het Nederlandse verkeersvliegtuig kreeg tientallen treffers, waarbij een der passagiers dodelijk werd gewond. Op 13 september 1939 al werd een T8W van de M.L.D. bij Ameland aangevallen door een Duits vlieg tuig. Bij de noodlanding sloeg het watervliegtuig over de kop en de drie bemanningsleden van de MLD raakten te water. De Duitser land de naast ze, pikte ze op en bracht ze naar het hospitaal op Norderney. Naar aanleiding van dit voorval werd het Nederlandse onderschei dingsteken op romp en vleugels ver vangen door een zwart omrande oranje driehoek, die verwisseling met Engelse of Franse- vliegtuigen uitsloot.

De Vallei | 1969 | | pagina 9