Veenendaals dagblad Metaal wil jaarlijks 3% reële loonstijging Vurig verzet in Kamer tegen dienst Buiten Miljoenenschade door verzilting JOHN LINDSAY HERKOZEN ALS BURGEMEESTER VAN NEW YORK Paar mocht eindelijk trouwen Paola Rossi Weer 2 vliegtuigen gekaapt Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei ln tweejarige c.a.o. tot 1971 nieuwe speciale aanbiedingen op Shell-Stations Winnaar no. 75.132 in het Chevron kleurenspel VIET-CONG IN AANVAL In de Kalverstraat 42 in Amsterdam Guerrillaleider in Brazilië gedood JAMIN LIJSTJE MET NOG 24 VERLANGENS s Winst voor de republikeinen krokantjes f 500,- KANS OP NACHTVORST Koude nach Vanavond 22.10 uur(Ned.I) Tv-film over ontwikkelings - samenwerking Spreeuwenwolk II UITGANGSPUNT ACHT KEER VERGAAND KANALEN Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 5 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 260 ADVERTENTIE Na de hoofdfilm op het eerste net wordt vanavond een do cumentaire uitgezonden over vier ontwikkelingsprojecten van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers in Kenia. Ruim tachtig jonge Nederlanders werken daar met de bevol king samen aan de opbouw van het land op gebieden als de koffiecultuur, vakonder wijs, hospitaalbouw, verple ging, gezinshuishoudkunde en zuigelingenzorg. Ook in andere delen van de wereld (West-Afrika. Azië, Zuid- Amerika) leveren Nederland se vrijwilligers een bijdrage aan de ontwikkelings-samen- werking. Als u na het zien van de film meer wilt weten over vrijwilligerswerk kunt u onderstaande bon gebrui ken voor nadere informatie. Voor uitzending komen in aanmerking jonge mensen die een vak goed beheersen, leeftijd 21-35 jaar. BON VOOR MEER INFORMATIE OVER VRIJWILLIGERSWERK Naam I Adres J Heats GeboortedatumJ Gehuwd/ongehuwd Opleiding Beroep I In gefrankeerde envelon render J •an: X-1023 J XStichting Nederlandse Vrijwilligers Muzenstraat 30 Den Haag. Fermi prijs. Aan dr. Walter H. Zinn, een van de grootste deskundigen ter wereld op het gebied van kernreactoren, is de Ame rikaanse Enrico Fermi-prijs voor 1969 toegekend, aldus heeft het bureau voor de atoomenergie bekendgemaakt. De prijs zal worden uitgereikt in San Francisco op 2 december. \7eelal werken de spreeuwen op grote afstand van hun slaap verblijven, en dit kan ook, want ze kunnen zich gezwind verplaatsen; een uursnelheid van plm. 70 km werd vastgesteld. Wie weieens een troepje rechtlijnig voorbij zag sui zen, rap en schielijk, als verbeid de hen een zaak van groot gewicht, zal verbaasd hebben gestaan over jacht en vaart; door de korte staart vertonen de vogels een driehoeks figuur, dat aanstonds de identiteit verraadt. Geen uur van het och tendkrieken tót zonsondergang brengen deze dieren m lediggang door. Slechts gedurende de weken van de verzorging der jongen le ven de spreeuwen niet in groeps verband; de overige maanden zoe ken ze tegader hun teerkost, vlie gen gezamenlijk en slapen ge meenschappelijk. Van dit laatste kunt ge zelfs in de grote steden wat te zien krijgen, want sommige uitverkoren bomen worden elke herfst- en winteravond betrokken en dit is voor veel dingen minder plezierig, vooral, omdat ze zich zó vasthoudend tonen, dat niets in staat is, hen van die ongewenste slaapstee te verdrijven. Buiten in de vrije natuur schenken de prot- ters echter een boeiend gezicht; zij passen zeer harmonieus in het landschap van het verstilde winter halfjaar. De honderden troepen en troepjes van overdag komen na het ondergaan van dp zon allengs te zamen en vormen in korte tijd vaak enorme vluchten, welke in derdaad zonder overdrijving als ..wolken" kunnen worden betiteld. Zij drijven als grauwe rookpluimen door de lucht, soms compleet sa menballend, dan weer uitwaaie rend in grijzige doorzichtigheid, vervolgens in losse formatie en transparante slierten als levend ajour. Het is duidelijk, dat zulk een gesloten front de veiligheid ver hoogt. I 5 nov. 1969 A. B. WIGMAN DEN HAAG De werknemers in de metaalindustrie willen er in 1970 en 1971 elk jaar met hun loon drie procent beter op worden. Uitgaande van de verwachte prijsstijging en belastingverlaging per 1 januari, eisen zij voor 1970 een loonsverhoging van zeven tot acht procent Bovendien willen zij in de twee jarige c.a.o. tot eind 1971 vastgelegd zien: arbeidstijdverkorting met 1 1/4 uur tot 42'/» uur per week: twee dagen meer vakantie met een minimum van 17 dagen; verhoging van het minimumvakan tiegeld van 540 gulden naar 625 gulden. Het verlanglijstje van de werkne mers telt nog 21 andere punten, zoals werkstaking, werksfeer, ploegendienst, bezitvormende maatregelen en derge lijke. De werknemers in de metaal industrie en metaalnijverheid zijn de eersten, die hun eisen voor de c.a.o.- vemieuwing in 1970 hebben neerge legd. De c.a.o. geldt voor ruim een kwart miljoen werknemers. De werknemers in de metaalindus trie zien in de eisen een uitgangs punt voor de onderhandelingen. De looneis vinden zij in de lijn liggen van het hierover uitgebrachte advies van de Sociaal-economische Raad. De vakbonden willen in de c.a.o. jaarlijks een gemiddelde stijging van de koopkracht met drie procent berei ken. Dat houdt in, dat zij, behalve de verwachte prijsstijgingen, ook elke onvoorziene prijsstijging in de lonen willen compenseren. De metaalbonden willen over hun eisen voor de nieuwe c.a.o. acht keer onderhandelen met de werkgevers. Hiervoor zijn vier weken uitgetrok ken om nog voor het einde van dit jaar te komen tot een nieuwe collec tieve arbeidsovereenkomst. De voorzitter van de metaalbedrijfs- bond NVV, de heer M. Zondervan, verwacht in deze periode 'moeilijke ge sprekken. Hij wil op 10 december een afsluitende bespreking die moet leiden tot een c.a.o. die voor werkgevers en werknemers acceptabel is. De werkgevers vinden de verlangens van arbeidstijdverkorting, vakantie en vakantietoeslag nogal vergaand. Het totaal van de loonkostenstijging zal voor de werkgevers beslissend zijn. In de metaal- en elektrotechnische industrie wordt reeds veel gedaan op het gebied van vakopleiding en vor ming van jeugdigen. Het is een proble matiek die bij de werkgevers weer klank vindt. Óf de voorstellen van de vakverenigingen op dit punt kunnen leiden tot in de c.a.o. vast te leggen rechten voor de werknemers, zal een belangrijk punt bij de komende be sprekingen uitmaken, zo besluiten de werkgevers hun eerste commentaar. ROTTERDAM Tien miljoen gulden verziltingsschade wordt in het Zuid hollandse glasdistrict onherroepelijk werkelijkheid. Deskundigen van het Land bouwschap voorspellen, dat als de wateraanvoer van de Rijn nog enige tijd laag blijft, de schade kan oplopen tot twintig miljoen gulden. SAIGON Viet Cong-leden zijn van ochtend doorgedrongen in Quang Ngal, de hoofdplaats van een provincie in het noorde.- van Zuid-Vietnam. Volgen» een Amerikaanse woordvoerder scho ten de aanvallers raketten af, waardoor o.a. een kerk en een school schade op liepen. Over slachtoffers werd niets ge zegd. Voordat er een tegenaanval kon worden gedaan, waren de Vlet Cong-le den verdwenen. Dinsdag is het tot hevige gevechten gekomen tussen regeringstroepen en Noordvietnamese eenheden, in het cen trale bergland. Hierbij werden, op om streeks 215 km ten noordoosten van Saigon, 80 vijandelijke militairen ge dood. In de week eindigende op 29 oktober zijn in Zuid-Vietnam 47 burgers gedood en 107 gewond bij terreuracties van de Viet-Cong, aldus heeft de Zuidvietname- se regering dinsdag bekend gemaakt. 47 burgers werden in die periode ont voerd. De getallen liggen 24 procent onder die van de voorgaande week, toen zij respectievelijk 104, 197 en 48 luidden. ADVERTENTIE zie pagina 12 ,,Daar gaat mijn oproep militai re dienst!" riep de 25-jarige le raar biologie R. Kater uit Bloem en daal (links) gisteren op de tribune in de Tweede Kamer. En hij stak zijn oproep in brand. De heer Kater en zijn metgezel werden daarna onmiddellijk door de parketwacht verwijderd. Ka mervoorzitter Van Thiel schorste voor enkelogenblikken de verga dering. WaarncfH&'nti voorzitter freule W/otigtial van .Sto.■■wgen deed düi "s avon&s niet, ioen vertegen woordigers van de Pacifistisch So cialistische Jongeren Werkgroep pamfletten met een oproep tot dienstweigering vanaf de tribune naar beneden gooiden. Zij hamerde fel en dreigde de gehele publieke tribune te laten ontruimen als daar nog verder werd geïnterruppeerd. Dat gebeur de dan ook niet meer. NEW YORK John V. Lindsay is herkozen als burgemeester van de stad New York. Hij versloeg zijn democra tische en republikeinse tegenstanders. Lindsay had zich als liberaal en on afhankelijke kandidaat gesteld voor het burgemeesterschap. De republikein Linwood Holton werd gekozen tot gouverneur van Virginia. Daarmede kwam een einde aan bijna een eeuw van democratische heerschap pij in die staat. Het chloorgehalte van het water in het Westiand is nu ongeveer driehon derd milligram per liter, meer dan honderd milligram boven het uiterst toelaatbare. Loopt het op tot vierhon derd milligram en blijft die toestand een jaar lang zo, dan kan men rekenen op een opbrengstderving van bijna zes tig miljoen (uitgaand van een normale produkticwaarde van zeshonderd mil joen gulden). De zoutschade wordt i dit seizoen vooral geleden bij de slateelt. Er groeit minder en wat er groeit is aanzienlijk minder van kwalitiet. Het glastuinbouwgebied rondom Kat wijk, Rijnsburg en Noordwijkerhout vertoont vrijwel hetzelfde beeld als het Zuidhollandse glasdistrict (Westiand - De Kring en het gebied rondom Delft- Pijnacker). Het polderwater bij Boskoop bevat ook ongeveer driehonderd milligram chloor per liter, ook daar de grens van het toelaatbare. In deze tijd van het jaar is de schade van de gewassen ln het veld in dit gebied echter gering. Ook in de bollenstreek is weinig scha de: de bollen voor volgend jaar worden nu geplant. Bovendien is het water van Rijnlands boezem nog van redelijke kwaliteit. De bollentelers kunnen pas in het voorjaar moeilijkheden krijgen. Het Landbouwschap wil, om noodsitu aties, zoals de huidige, beter de baas te blijven, dat er kanalen worden aan gelegd tussen Maarssen en Bodegraven en tussen Waddinxveen en Voorburg. In beide kanalen zou water uit het Amsterdam-Rijnkanaal naar de gebie den van Rijnland en Delfland moeten vloeien. Het Landbouwschap heeft een brief hierover aan de minister van Verkeer en Waterstaat klaarliggen. Vandaag zou deze de deur uitgaan als het be stuur van het schap zijn goedkeuring heeft gegeven. Er is nog geen beslissing genomen over het wel of niet uitzenden van militairen van de Nederlandse Ram penbrigade naar Tunesië. De militai ren kunnen vanaf half november wor den ingezet, nu ook de laatste twee on derdelen van de brigade volledig geïm muniseerd zijn. De Londense mecanicien Derek Deason (38) heeft na vijf jaar eindelijk zijn Russische verloofde E. Ginsburg (39) kunnen trouwen en haar naar Engeland kunnen brengen. Deason werd in 1964 uit gewezen uit Rusland en het trouw- verbod werd pas opgeheven nd de recente spionnenuitwisseling Kro- gers-Brooke. De foto toont het echtpaar Deason na aankomst in Londen. ADVERTENTIE vindt u Paola Rossi waar het zo goed kiezen is uit de grootste juwelierscollectie van Amsterdam Amsterdam Kalverstraat 42 vlak bij de Dam MIAMI Twee lijnvlicgtuigen, een uit Brazilië en een uit Nicaragua, zijn dinsdag gedwongen naar Cuba te vlie gen. Een straalvliegtuig van „Lanica", de nationale luchtvaartmaatschappij van Nicaragua, was op weg van Mana gua naar Mexico-stad, toen de piloot de controletoren van Miami per radio berichtte, dat hij door mannen met vuurwapens was gedwongen koers te zetten naar Cuba. Een woordvoerder van „Lanica" deelde mee, dat het ging om twee kapers en dat deze de 23 pas sagiers hebben laten uitstappen in Georgetown op een van de Engelse Cayman-eilanden. Het is de eerste keer, dat een vliegtuig van deze lijn werd gekaapt, aldus de woordvoerder. Een uit Europa komend toestel van de Braziliaanse maatschappij „Varig", met 99 inzittenden is tussen Buenos Ai res en Santiago in Chili eveneens ge dwongen naar Cuba te vliegen. De Boeing-707 kwam vroeg in de avond op de luchthaven van Santiago aan. Alleen een zwangere vrouw en haar man mochten het toestel verlaten. De ande re passagiers bleven aan boord. Na te hebben bijgetankt vertrok het vlieg tuig naar Havana. Tijdens de landing in Santiago was de Boeing door politie omsingeld. Niemand werd tot het vliegtuig toegelaten. Er waren vijf jonge kapers, onder wie een meisje. De luchthavenautoriteiten van Geor getown hadden de twee kapers aan boord van het vliegtuig uit Nicaragua bijna verschalkt. Gewaarschuwd dat het toestel een tussenlanding zou ma ken, deden de autoriteiten alles om de kapers de indruk te geven, dat zij al op Cuba waren geland. Zo werden al le Engelse opschriften bedekt. De op zet gelukte in zoverre dat een der ka pers die het toestel verlaten had, werd ontwapend, vóórdat hij zich realiseer de. dat hij niet op Cuba was. Zijn met gezel weigerde echter het toestel te ver laten. Door een stewardess met de dood te bedreigen wist hij gedaan te krij gen, dat de politie zijn kameraad vrij liet en dat de brandstoftanks werden gevuld. William T. Cahill veroverde New Jer sey voor de republikeinen. Lindsay had verklaard, dat hij zich kandidaat stelde voor het op een na zwaarste karwei van de natie na het presidentschap. Zijn verkiezing zal hem ongetwijfeld weer vooraan bren gen op het nationale politieke plan, aan gezien hij op 15 oktober meegedaan heeft aan het Vietnam-moratorium. Daardoor kreeg hij veel en enthou siaste volgelingen bij de jongeren in al le partijen. De neger-burgermeester van Cleve land, Carl B. Stokes, is in een zware strijd om herverkiezing gewikkeld met zijn republikeinse uitdager Ralph J. Perk. In verspreide uitslagen uit Detroit blijkt, dat Sheriff Roman S. Gribbs een kleine voorsprong heeft op de neger Richard F. Austin. De twee gouver neurschappen, die door -democraten werden gehouden, gingen beide naar republikeinen, waarvoor Nixon persoon lijk aan de campagne had deelgeno men. Door deze overwinningen bezetten de republikeinen thans 32 van de Ameri kaanse gouverneurschappen. Daarbij inbegrepen zijn die van alle grote indus triestaten. Een week voor de verkie zingsdag had Nixon de bevolking van Virginia aangespoord, 'n voorbeeld te ge ven door de democratische traditie van het zuiden te doorbreken. Zij deden dit door Holton een zege te bezorgen over de democraat William C. Battle. SAO PAULO Een reeds lang ge zochte Braziliaanse guerrillaleider, de 58-jarige Carlos Marighela, is gistera vond in Sao Paulo in een vuurgevecht met de politie gedood. Hij werd be schouwd als degene die de recente ont voering van de Amerikaanse ambassa deur Burke Elbrick had georganiseerd. Behalve Marighela werden drie van zijn medestanders, onder wie zijn vroüw neergeschoten. Een politieman kwam om het leven en een officier van de vei ligheidsdienst werd gewond. Marighela, een mesties uit Bahia, had 1969 uitgeroepen als 't jaar van de gue rilla op het platteland. Hij is lid geweest van het Braziliaanse parlement en heeft deel uitgemaakt van het centrale com- mité en het secretariaat van de com munistische partij, In 1967 werd hij uit deze partij gezet, omdat hij had deel genomen aan de conferentie van de or» ganisatie voor Latijns-Amerikaanse so lidariteit in Havana. Hij richtte toen de Maoistisch getinte Braziliaanse revo lutionaire partij op. De autoriteiten be schuldigden hem van terroristische ac tiviteiten en van bankovervallen, die hij zou plegen om geld voor zijn aotiee te gen de regering te bekostigen. ADVERTENTIE morgen melk en puur 200 gram van 114 voor 99 niet te geloven voor die prijst In New Jersey versloeg de republikein Cahill oud-gouverneur Robert B. Mey- ner. De democraten blijven hee* en mees ter in Pittsburgh en New Haven in Connecticut. Een republikein werd her kozen tot burgemeester van Hartford, ADVERTENTIE de Heer W. Bosman Baambrugge Totaal 187.278 prijzen Chevron van /V t/m f1000,-. Tank bij Chevron en win zo'n prijs. (Van onze weerkundige medewer ker). In een arctische luchtstroming van de Noordpool doen zich aan vankelijk buien met hagel en natte sneeuw voor. In de komende nacht is er in Gelderland kans op lichte vorst bij de grond. In de tweede helft van deze week blijft het weer wisselvallig. Waar schijnlijk zal de zachtere oceaan- lucht naar onze omgeving terug keren, met in de loop van donder dag een toeneming van de bewol king en naderhand ook enige regen. Da grootste regenval deed zich in het afgelopen etmaal voor in Uit- huizermeden: 26 mm. Het onweer de daar vannacht tussen 1 en 5 uur vrijwel doorlopend bij een tempe ratuur van 2 graden. In Noord-Europa wintert he streng, met 15 tot 20 graden vor. in Noord-Zweden en een stukje F' land in de nacht en ochtenduren Weersverwachting van het KNIVU woensdagavond tot donderdagav Opklaringen en voornamelijk in provincies nog enkele buien nacht met weinig wind en plaatsen nachtvorst. Morgen ongeveer dezelfde tempcratun vandaag en een overwegend i •O zuid.

De Vallei | 1969 | | pagina 1