2da Amsterdam f34.50 Discussie over munitie fabriek zakelijk houden KAMERLID KOUDIJS HAD ZICH BEKLAAGD Den Toom: geen motie over soldijverhoging Staking in steenfabriek tij.l afgekondigd nu voor langere P0NTIAG Tankbaan naar handen af van Z.-Flevoland, Kuinderbos en Harskamp zo laten 25.000.000ste Beertje Bescherming voor K.L.M. inslag om tarieven Heffing op melk met 2 ct verhoogd P0NTIAC TIJD JUISTE TIJD Blije gezichten, fijne horiops Gemeenten krijgen inspraak bij benoeming burgemeester Minister Den Toom betreurt uitlatingen directeur Verburgh Bedprobleem L. M. de Beer nieuw Kamerlid Fantastische tafels bij De Graafschap". En niet één "tafelredenaar',. de Graafschap Ruurlo ALTERNATIEF PLAN VANG.S. voordelig uit met NS Bij vorming van nieuwe gemeenten BETREURD OJSDERZOEK ADVIES Produktschap voor op minister DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HU WIL SPAREN BU DE KOOP J'j: Pagina 15 DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 ADVERTENTIE Ontdek de gezelligste stad van Nederland I van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. SCHIPHOL Buitenlandse lucht vaartmaatschappijen, die van Schip hol op Noord-Amerika vliegen, mogen van de Rijksluchtvaartdienst (RLD) geen lagere tarieven berekenen dan de KLM. Nu de prijzenslag op de Noordat- lantische route in volle hevigheid is ontbrand, volgt de RLD ter bescher ming van de KLM een protectionis tisch beleid. TOT AKKOORD Deze politiek zal worden gevolgd zo lang binnen de internationale organi satie van luchtvaartmaatschappijen (IATA) geen akkoord over de tarieven ia bereikt. De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa wordt als eerste door de maatregel van de RLD getroffen. De maatschappij heeft geen toestemming gekregen het retour op de dienst Am sterdamLos Angeles tot 450 dollar te verlagen, waarmee deze maatschappij op deze vlucht honderd dollar onder de prijs van de KLM bleef. DEN HAAG Minister Beernink (Binnenl. Zaken) is bereid om bij vor ming van nieuwe gemeenten de nieuw gekozen raad in de gelegenheid te stel len zich uit te spreken over de eisen, welke naar het oordeel van de raad •an de te benoemen burgemeesters moe ten worden gesteld. Minister Beernink heeft dit vandaag de Tweede Kamer meegedeeld in ant woord op schriftelijke vragen van de P.vdA-kamerleden Franssen en Laban. Naar de mening van beide kamerleden moet het inwinnen van het gevoelen van de raad prevaleren boven het onmiddel lijk aanwezig zijn van een definitief be noemde burgemeester. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom zal de directeur van de Artillerie-Inrich tingen, drs. D. N. A. Verburgh, te verstaan geven dat diens persoonlijke uit latingen over het Tweede-Kamerlid Koudijs „volstrekt onjuist" zijn. De discussie over dit staatsbedrijf moet zakelijk blijven, zei de minister gister middag in de Tweede Kamer aan het slot van het defensiedebat. De directeur van de Hembrug, drs. D. N. A. Verburg, trekt in twij fel of de heer Koudijs wel uitslui tend spreekt als objectief volksver tegenwoordiger. „De heer Koudijs heeft jaren ge werkt als vertegenwoordiger in Ne derland voor de (particuliere) Pour- derie réuni de Belgique. In die func tie heeft hij herhaaldelijk contact met ons gehad om fusies tot stand te brengen. Dat is nooit gelukt en dat zit hem nog altijd dwars". „Er bestond vooral belangstelling voor bepaalde, winstgevende op drachten voor Defensie. Later was de heer Koudijs adviseur van de Kruithoorn in Den Bosch. Er speelt bij de kritiek naar mijn mening een flink stuk rancune mee". De heer Koudijs: „Vijf jaar gele den werd ik benaderd door een Bel gische collega, die commandant van de Belgische Zeemacht is geweest en daarna commissaris werd van de Pourderie. Ik ben een paar jaar ad viseur geweest met het doel fusies tot stand te brengen". „Nu heb ik geen bindingen meer met die fabriek. Met de Kruithoorn heb ik die nooit gehad. Ik heb geen enkel financieel belang bij particu liere munitie-fabrieken". iiiiimuiiiiimmiiiimiiiiiiiiiimtiiimiiwiiimmmiiiimMiiiminMiinimiimimii iiiiiiiiiuiii|l Drie maanden geleden verhuis de de heer Van S. van Hilversum naar Den Bosch. Zijn bed zou daar ook arriveren, maar hij slaapt nu nog steeds op de grond. Bij zijn verhuizing belde de heer Van S. Van Gend en Loos om zijn bed te komen ophalen en naar Den Bosch te vervoeren. Be loofd wordt dan dat zulks de dag waarop zal geschieden. Al wat er echter arriveert: geen wagen van Van G. en L. Wel een dag la ter, als de hospita van de heer Van S. juist de deur uit is. In de tuin staat echter (een juist gekocht en juist bezorgd) bed. Een buurman zegt tegen de vervoerders: „Ja, dat zal het wel zijn". In Den Bosch belandt dan prompt het verkeerde bed. Het bed gaat retour naar Hil versum. Van G. en L. berekent dertig gulden voor het vervoer. De eige naar van het bed weigert te be talen. „Sorry, het is niet mijn schuld, dat jullie dat bed hebben meegenomen. Ik heb geen op dracht gegeven en wat mijn buur man zegt daar heb ik niets mee te maken". Het bed belandt in het maga zijn van Van Gend en Loos. De heer Van S. heeft nu nog geen bed; dat wordt nu gebruikt door zijn vroegere hospita in Hil versum. Haar bed staat in het magazijn. En dat komt er niet uit voor Van Gend en Loos geld op tafel ziet. itiiiiiiimiitmtfiiiiiiiitinviiiinivivtfrtnttMiffrvMtvfi DEN HAAG De heer L. M. de Beer uit Utrecht is beëdigd als lid van de Tweede Kamer. Hij maakt deel uit van de VVD-fractie. Zoals bekend heeft de fractieleider van de Volkspartij voor Vrijheid en de mocratie, mr. E. H. Toxopeus, onlangs bedankt als Kamerlid in verband met zijn benoeming tot Commissaris van de Koningin in Groningen. Mr. Toxopeus is als fractieleider opgevolgd door mr. Geertsema. ADVERTENTIE Kijk, wij bij do Graafschap hebben een broertje dood u iets op te dringen, u Iets aan te praten. Geen tafelredenaars, maar gewoon mensen, die u vriendelijk en vakkundig te woord staan. Mensen die u toelichting geven als dat wenst. Wat een kijk en kies-showroom, die Graafschap!» Wat een eetkamertafels, salontafels (de afgebeelde is in chroom mét glas en pitriet mand), hoge tafels, lage tafels, ronde tafels, ovale tafels, mimi-tafels, eiken tafels, pallissander tafels, u kunt 't zo gek niet bedenken. Aan eike tafel zwart op wit de prijs. Dit is dan ook geen gewone showroom. Maar de presentatie van 124 Oost-Nederlandse woninginrichters. Daarom ziet u zo veel, koopt u zo veilig. Geweldig is ook de collectie Perzen, Berbers etc., die wij u bij de meubelen laten zien. Mag u niet missen als u echt iets aparts en leuks wilt zienl Dominesteeg 14. Temidden van* de Geldersé kastelen. Ook op donderdagavond van 6 tot 9 uur geopend. Zaterdags tot 5 uur geopend. Zondags gesloten. De liberaal Koudijs had er zich over beklaagd dat de directeur van het be drijf zijn objectiviteit in twijfel had ge trokken: „Als ik de kranten mag gelo ven", zei hij, doelend op het vraagge sprek in ons blad van zaterdag jl. met deze functionaris. Bij de leiding van het staatsbedrijf heeft mijn eis om een onderzoek in te stellen onrust teweeg gebracht, aldus de liberale woordvoerder, die meende dat dit onderzoek kan aantonen of er reden voor die onrust bestaat. Hij wilde de discussie zakelijk hou den en vroeg minister Den Toom daar om zijn afkeuring uit te spreken over de persoonlijke mededelingen inzake zijn vroegere relaties tot concurreren de munitiefabrieken als zijnde onjuist en niet terzake doende. „Mijn objecti viteit kwam tot uiting in mijn eis tot een onderzoek", aldus de afgevaardig de Koudijs. De c.h. afgevaardigde Kikkert greep terug op een uitlating van de minister dat ambtenaren niet naar buiten be hoorden te treden om publieke steun te krijgen voor hun standpunt tegenover de ministers. Hij vroeg hoe het inter view in het Algemeen Dagblad daarin paste. De discussies dienen in een zakelij ke sfeer te blijven", antwoordde minis ter Den Toom: „Ik betreur het dan ook en acht dit volstrekt onjuist dat in een recente perspublikatie de kwestie van de Artillerie- inrichtingen in het persoonlijke vlak is getrokken, waarbij de naam van de afgevaardigde Koudijs werd genoemd. Ik kan de geachte afge vaardigde de verzekering geven dat ik dit de directeur der artillerie-inrichtin gen onder ogen zal brengen, al heeft hij mij reeds laten weten dat hij geens zins de bedoeling heeft gehad de objec tiviteit van de heer Koudijs ook maar enigszins in twijfel te trekken". De regeringsfracties van KVP, VVD, ARP en CHU hebben ten slotte hun ontstemming over de manier waarop minister Den Toom de kwestie van de Artillerie-Inrichtingen heeft behandeld niet laten blijken. Toen vorige week donderdag de afge vaardigde Koudijs namens de vier re geringsfracties met zoveel klem van re denen de eis tot een onderzoek aan de minister voorlegde, had deze al op dracht voor een onderzoek laten geven. Zo kreeg deze zaak de schijn van een doorgestoken kaart of het vragen naar de bekende weg. De werkelijkheid was en daarom was men zo verbolgen dat de libe raal Koudijs zijn partijgenoot-minister van te voren had laten weten wat hij van plan was te gaan zeggen over de Artillerie-Inrichtingen. Dat gebeurt wel meer. Minister Den Toom heeft toen echter met geen woord gerept over het feit dat de beslissing voor een onder zoek was gevallen, een week daarvoor, als resultaat van een bespreking met de Raad voor de Artillerie-inrichtingen. Deze raad heeft zelf de opdracht aan bureau Berenschot verstrekt, alsof het een eigen initiatief van de raad was, waarmee men de schijn wilde vermij den dat dit onder druk of op order van de minister gebeurde. Op het derpartement was men er namelijk al lang van op de hoogte dat de vier defensie deskundigen in de Ka mer, Jansen, Koudijs, Walburg en Kik kert, van de regeringsfracties de Artille rie-Inrichtingen onder de loep hadden genomen. Ook was bekend dat deze Ka merleden op een gegeven ogenblik di recteur Verburg van dit staatsbedrijf van verdere besprekingen hadden uit gesloten. Het onderzoek van de parle mentariërs was niet diepgaand, mede door gebrek aan medewerking. Indien de afgevaardigde Koudijs had geweten dat er al een opdracht aan bu reau Berenschot was gegeven had hij vorige week donderdag uiteraard niet 'O hoog van de toren geblazen. DEN HAAG Minister Den Toom (Defensie) heeft geen behoefte aan een motie van de KVP-er J. Macnen over het structureel verhogen van de wedde voor dienstplichtigen op I januari 1970. Hij vindt die motie „onnodig". De minister zou haar daarom naast zich neerleggen, ook al zou zij door de meerderheid van de Tweede Kamer worden aangenomen. Dat laatste is niet onmogelijk. De motie-Maenen zal pas vandaag met de andere moties in stemming worden gebracht, omdat verschillende fracties, met name die van de Partij van de Arbeid, gisteren nog fractie- beraad over de defensiebegroting wil len houden. De Kamer ging bij de behandeling van de begroting van Defensie nog tot een derde termijn. De socialist E. R. Wieldraayer, die de wedde in twee etap pes tot het peil van de beroepsmilitai ren wil opvoeren, vroeg de KVP-er Maenen hoe groot de structurele ver hoging moet zijn. De KVP'er antwoordde: „Het gaat piij er vooral om dat er op 1 januari 1970 een verhoging komt. Van welke omvang is in de eerste plaats een zaak van de regering, die dan ook moet af gaan op het advies van de commissie- Peynenburg voor het dienstplichtbe- leid. Wij zelf denken niet aan een be paald percentage". Staatssecretaris Haex (Landmacht) deelde nog mee dat het aanbod van technische specialisten de behoefte bij RIJSWIJK De administratieve hef fing van het Produktschap voor Zui vel wordt voor het jaar 1970 verhoogd met twee cent per honderd kg melk. De helft van die verhoging komt voor rekening van de boeren, de andere helft voor rekening van de zuivelfabrie ken. Het produktschapsbestuur heeft hiertoe gisteren besloten. Over het jaar 1969 zal het schap een batig saldo heb ben van ongeveer 12 miljoen gulden. Daarvan zal 8 a 8,5 miljoen bestemd worden voor de uitbreiding van het Ne derlands Instituut voor Zuivelonder- zoek te Ede. De bestuursleden maakten zich boos oVer een partij van 900 ton ingelever de boter, die weliswaar op de dag van verkoop zijn beste dagen achter de rug had, maar toch voor meer geld van de hand had kunnen gaan dan nu ge beurd was. Deze boter, voor mei vorig jaar bij het inleveringsbureau beland, is onlangs voor 32 a 33 cent per kilo verkocht als grondstof voor ghee, een produkt dat in de tropen geconsumeerd wordt. De veevoederindustrie, met na me de kunstkalvermelkindustrie die ook belangstelling had en die 45 cent had willen betalen, viste echter achter het net. Het ging hier om een beleidsbe slissing van- de minister van Landbouw, zo werd meegedeeld. het leger overtreft. „Er komen er ge woon te veel, vooral monteurs", zei de heer Haex. ADVERTENTIE profectus 1106,— jnet datum, 1127,— doublé f 115,— met datum f135,- doubló f69,50 goud f 174,- doublé 1115,— herenhorloge vanaf f59,50 ARNHEM De tankbaan die defen- I als schietbaan handhaven zonder nog sie door vergroting van het militaire meer natuurschoon te offeren, dat is de oefenterrein bij de Harskamp wil in- alternatieve oplossing die GS van Gel- richten naar de zuidelijke Flevo-polder, derland de bijzondere kamercommissie het Kuinderbos sparen en Harskamp binnenkort aanbiedt. ADVERTENTIE SPAR OUDE-PEEKLA De circa 50 per soneelsleden van de steenfabriek Stra- ting N.V. in Oude-Pekela, die gister morgen voor een dag het werk neer legden omdat ze meer loon willen heb ben, zullen voor onbepaalde tijd in sta king gaan. De directeur van de fabriek de heer H. G. Strating, is van dit be sluit vanmiddag door het stakingsco mité telefonisch op de hoogte gebracht. Zoals bekend hebben de werknemers de directie hogere looneisen voorge legd. Zij willen een overbruggingsrege ling, „maar", zo verklaarde vanmid dag de directeur tegenover het ANP, „de stakers hebben nooit exacte bedra gen genoemd. Kennelijk weten ze zelf ook niet, hoeveel loon ze meer mogen eisen". De directie van de steenfabriek is gistermorgen bijeen geweest om de toestand te bespreken, maar was van oordeel dat op de eisen van de werk nemers niet kan worden ingegaan. „Het is een onmogelijkheid om de huidige CAO, die op 1 maart 1970 af loopt, te gaan doorbreken. Daar heb ik de andere landelijke partners voor nodig", zo zei de heer Strating. Woensdag is tijdens een receptie in het Esso Motor Hotel te Amsterdam het 25-miljoenste Zwarte Beertje" gepresenteerd. Op de foto de schrijver Dr. Desmond Morris met zijn geestes kind „De naakte aap", dat als 25-mil joenste geboekstaafd werd. „Het had moeten worden onderzocht of die tankbaan niet in de polder had moeten komen", aldus gisteren op een voor deze gelegenheid openbare verga dering van de commissie streekplan nen Gelderlands commissaris der Ko ningin mr. H. W. Bloemers. „Waarom de ingewikkelde manoeuvre van de Harskampse schietbaan een tankterrein te maken en een kostbaar nieuw bo« te offeren als schietbaan?" De minister, zo blijkt uit zijn ant woord op vragen uit de Kamer, wilde geen schietbaan in de Flevopolder om dat de toekomstige steden daar last van de knallen zouden hebben. De tanks knallen niet, zo redeneert Gel derland. Het is nergens aangetoond dat het niet zo kan worden opgelost. Ernstig bezwaar hebben GS van Gel derland tegen de gevolgde procedure bij het aanwijzen van de miiltaire oe fenterreinen, waarin de provincie uit de kranten moest vernemen wat er zo ongeveer ging gebeuren. Gesprekken brachten geen klaarheid. Eerst uit da op het laatste moment verschenen nota werd duidelijk wat er precies aan de hand was. De provincie voelt niets voor een zo ernstige aantasting van het Veluwemassief als de minister voor stelt. „We zijn te lang in het ongewis se gehouden, volwaardig overleg is er nooit geweest", aldus mr. Bloemers. Mr. S. J. Wijnperle (PvdA) noemde de ministeriële argumentatie „flinter dun". „Er is helemaal niet serieus ge zocht naar alternatieven", zei hij. Het PSP-commissielid G. van der Heide wilde de straat op, met G.S. en al, hoewel hij er na het weerwoord van mr. Bloemers dat hij het toch liever bij parlementaire actie hield, genoeg vond als bijvoorbeeld het provincie huis voor demonstratieve vergaderin gen ter beschikking wordt gesteld. Mr. Bloemers stond er niet afwijzend te genover. Ir. J. Achterstraat (A.R.) noemde de in het uitzicht gestelde compensatie maatregelen waardeloos. Hij vroeg zich overigens af waarom er in Neder land zo nodig vier grote oefenterreinen moeten komen. „Laat ze het zoeken in landen die de ruimte hebben", stelde hij voor, daarin ondersteund door me vrouw Stark (WD). „Wij zijn altijd te braaf; in dit geval moeten we tegen on ze buurlanden zeggen: bij ons kan het 'niet, het is vol. We moeten in dezen het been stijf houden". Overigens betoogde mevrouw Stark dat Gelderland niet moet proberen de Harskamp helemaal kwijt te raken. „We moeten de zaak niet op andere provincies proberen af te schuiven". De heer J. Wieten (CHU) had name lijk betoogd dat de gang van zaken ei genlijk in tegenspraak was met wat de nota voor ruimtelijke ordening zegt: het Veluwemassief vrij van terreinen, maar ook hij zag dat niet als een be reikbaar ideaal. Mr. Bloemers haalde nog aan dat de ter compensatie vrijgegeven terreinen doorgaans of door defensie helemaal of vrijwel niet worden gebruikt of natuur reservaten zijn die door niemand wor den betreden. De direct bij de moei lijkheden betrokken gemeenten zoali Barneveld (waarmee GS al praatten) en Apeldoorn worden op de hoogte ge houden. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 15