Veenendaals dagblad union Studenten op publieke tribune Hanegem"-film nu toch voor minder dan 10 mille Tanker en jacht op oceaan in nood Politiekorps Amsterdam ontkent mishandeling morgen doorregen runderlappen Premier De Jong: geen feesten bij geboorte Irenes baby Buiten Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Bij te hoge huren minimaal f 120,- maximaal f 900,- per jaar Minder de vlag vaak uit JAMIN OOK VOORSTELLEN VOOR BEVORDERING DOORSTROMING Onteigening kost gemeente Almelo 3 l/i miljoen Golven van 6 tot 9 meter Rijk ziet in Irene dochter van koningin en blijft vlaggen Abrams en Lodge op de wip kokosmacaroontjes Wapen U tegen vocht en kou met een verwarmings-motras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Anti-rassenwaanrel bij rugbywedstrijd Hondsdolle vos viel auto aan een goed stuk vlees hoort erbij spruitjes, rode kool of bietjes met smullen maar! Spreeuwenwolk UI Bur. voor redactie en administratie i Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 6 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 261 TOESLA G OP HUREN VOOR LA GERE INKOMENSGROEPEN DEN HAAG Minister ir. \V. F. Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Orde ning) heeft twee adviezen van de Raad voor de Volkshuisvesting ter kennis van de Tweede Kamer gebracht. Een daarvan heeft betrekking op een in te voeren systeem van aanvullende individuele huursubsidies voor de lagere inkomensgroe pen, die een huis met hoge huur bewonen. Het andere op de bevordering van de doorstroming. Beide adviezen zyn nog by de regering in overweging. De Raad voor de Volkshuisvesting is van oordeel dat er mede gelet op de voorzieningen ingevolge de Algemene Bijstandswet voornamelijk behoefte is aan een regeling voor toekenning van aanvullende individuele huurbijdragen voor de inkomensklassen die liggen tussen f 6000 en f 15.000. Daarbij acht hij hel niet onredelijk wanneer 1/6 a 1/7 deel van het inkomen aan huur wordt uitgegeven. De colleges van burgemeester en wet houders dienen wettelijke bevoegdhe den te krijgen voor het bereiken van een doelmatiger en billijker verdeling van de woongelegenheid. Nieuwe verhu ringen door gemeenten en woningcor poraties van goedkope woningen die hiermee in strijd zijn moeten worden voorkomen. Er dient ter bevordering van de doorstroming een nieuwe, doeltreffende bijdrageregeling annex doorstromings fonds te komen, zo zegt de raad. Van haar kant zou de regering de doorstroming in meer algemene zin moeten propageren. Dwingend Als dwingende maatregel dient de huurprijs van goedkope woningwetwo ningen individueel te worden aangepast aan een bedrag dat als uitgave voor huisvesting redelijk kan worden ge acht. Hierbij wordt een huur van 1/6 of 1/7 van het inkomen als redelijk ge acht. De Raad geeft in overweging het mi nimum van de huurbijslag te stellen op f 120,- per jaar, het maximum op f 900 bij inkomens tot f 9.500 en f 600 bij in komens hoger dan f9.500. Een Huur bijslag zou in beginsel voor een perio de van een kalenderjaar kunnen wor den toegekend en per kwartaal kunnen worden uitgekeerd. De Raad doet verder nog een aantal voorstellen om de doorstroming te be vorderen, o.m. met betrekking tot de te bouwen woningtypen, verruiming van faciliteiten voor de aankoop van een eigen woning, deelliberalisatie of wijziging van de huurprijsvoorschriften in de gebieden welke nog niet gelibera liseerd zijn. ALMELO De Almelose rechtbank heeft vandaag vonnis gewezen in de onteigeningsprocedure, die de gemeen te Almelo vijf jaar geleden heeft aan gespannen tegen de vleeswarenindus- trie B. L. Buyvoets jr. NV te Almelo. De gemeente wilde het bedrijf kopen en bood f 1.100.000 schadeloosstelling aan maar kreeg te horen dat Buyvoets f 4.500.000 verlangde en spande daarop ^en onteigening aan. Inmiddels heeft Buyvoets een nieuw bedrijf en nu is de schadeloosstelling door de recht bank bepaald op f2.700.000. Bij dit be drag komt een bedrag van twee ton voor gedingkosten, honoraria, etc. ter wijl de gemeente ook nog haar eigen advocaat en adviseurs zal moeten beta len. In totaal gaat de onteigening, mede doordat over het bedrag van de scha deloosstelling 5 pet. rente moet worden betaald vanaf 1 oktober '67. de gemeen te Almelo ongeveer f 3.500.000 kosten. Verwacht wordt dat beide partijen in •assatie zullen gaan bij de hoge raad. Advocaat van de gemeente was mr. Y.. W. Kranenburg te Almelo, voor de NV Buyvoets was dat mr. E. A. Kauff- mann (Deventer). ADVERTENTIE morgen 250 gram van 94 voor 84 niet te geloven voor die prijs! ir In de legerplaats Nunspeet is gistermorgen de start gegeven voor de landelijke actie Veilig voorwaarts", die bij alle onderdelen van het Eerste Legerkorps wordt gehouden. Generaal-majoor J. A. C. Bartels, commandant van het le Legerkorps, plakte, geholpen door een ,,Zwarte-Zesambassadrice" een plakplaatje op zijn auto als bewijs dat hij ook aan de actie meedoet. elektra thermostatisch behaaglijk veilig - NIJMEGEN Dc Nijmeegse Ere divisieclub NEC heeft het bedrag van f 10.00 voor de film tussen NEC en Feijenoord in verband met de af faire Van Hanegem, die vrijdag avond wordt behandeld, laten val len. Het NEC-bestuur heeft de KNVB een voorstel gedaan over de vergoeding die Feijenoord moet be talen. wanneer dc Rotterdammers over de film. die door de Nederland se Sport Federatie is gemaakt, wil len beschikken. De heer D. Jansen, secretaris betaald voetbal van NEC, deelde mee dat deze voorwaarden duidelijk afwijken van die van de voorzitter, de heer Vossenberg, die eerder tien mille van Feijenoord had geëist. De heer Vossenberg blijft echter op zijn standpunt staan. De heer Jansen zei niet hoeveel NEC dan wel voor de film vraagt. Feijenoord is in ieder geval bereid de kosten van de instructiefilm te betalen. TWICKENHAM (Engeland) - Ox ford University heeft Zuid-Afrika met 63 verslagen in een rugbywedstrijd waarbij voortdurend tegen de apart heid werd betoogd. 500 man politie, sommigen met honden deden in en buiten het stadion dienst om ernstige ongeregeldheden te voorkomen. De betogingen namen echter zeer grote omvang aan. Gedurende de gehele wedstrijd wer den de gehele tijd leuzen als: „Fas cisme is moord" en „weg met de ras senwaan" geroepen. Op een gegeven ogenblik haalde de politie een aantal mensen van de tri bunes. Met de rust probeerde één van de betogers in een doelpaal te klim men. Hij werd tegengehouden door een zestal agenten. BOSTON Vele schepen hebben vannacht op de ruwe Atlantische Oceaan gespeurd naar he voorstuk van de 15.000 ton metende Liberiaanse tanker Keo, waarop zich 36 man bevon den. De KEO was op weg van New Vork naar België met een lading van 794.000 liter olie. Deze olie bedreigt thans de stranden van de Amerikaanse staat Massachusetts. Om half vijf gistermiddag ving men SOS-seinen van de KEO op. Er werd aan toegevoegd: „Wij breken in twee- en. de bemanning zit op het voorste deel van het schip". Daarna kwam een Belangstelling van vele studenten voor de behz-naeiing door de Tweede Ka mer van de Nota bestuurshervorming universiteiten en hogescholen, die giste ren aan de orde was. Zie ook elders in dit blad. ADVERTENTIE gezond, verkwikkend slapen DEN HAAG Er komen nieuwe richt lijnen voor het vlaggen. Het is de be doeling dat de vlag op alle overheids gebouwen zal wapperen wanneer de Koningin, de prins-gemaal, de troon opvolgster, haar man en haar oudste zoon jarig zijn. Op verjaardagen van andere leden van het Koninklijk Huis wordt beperkt ge vlagd. Dit betekent dat alleen op het hoofdgebouw van een ministerie de vlag zal uithangen. De provincies en de gemeenten zal worden gevraagd om deze richtlijnen ook te volgen. Premier De Jong gaf de Tweede Ka mer gisteren toe dat er een soort „Inflatie" bij het vlaggen is ont staan. Er zijn tegenwoordig te veel dagen waarop de driekleur naar bui ten moet. BRUSSEL Een door hondsdolheid aangetaste vos heeft gisteren een aan val gedaan op een auto, in de Belgisch- Franse Ardennen. Het dier beet en krabde bepaalde delen van het voer tuig. Volgens een bericht in de pers is het later dood geschoten. Men heeft in die buurt zes jonge koeien gevon den, die beetwonden aan de poten en de neus vertoonden. AMSTERDAM De Amsterdamse vreemdelingenpolitie verwijst de be schuldigingen van mishandeling van buitenlanders op het hoofdbureau naar het rijk der fabelen. De korpsleiding overweegt een klacht in te dienen tegen de Amsterdammer André Schmidt die voor de VARA-ra- dio sprak van „Griekse toestanden" bij de vreemdelingenpolitie. Schmidt gaf een toelichting op het ADVERTENTIE DEN HAAG Op de verjaardag van prinses Irene zal ook in de toekomst wor den gevlagd. Dat is niet vanwege een staatsrechtelijke positie die de prinses zou hebben, maar omdat zij de dochter van de koningin is. Dit heeft premier De Jong gisteren in de Tweede Kamer meegedeeld tijdens de behandeling van de begroting voor algemene zaken. Drs. H. M. Franssen (soc.) had hier tegen ernstige bezwaren. Vele Nederlandser hebben zich inder tijd tegen haar huwelijk met de prins van Bourbon-I'arma verklaard en zij betreuren het dat er nog steeds op 5 augustus wordt gevlagd. De socialist stelde de premier enkele scherpe vragen over de positie van prinses Irene. Is zij lid van het Konink lijk huis of is zij dat niet meer? Premier De Jong kon hierop nog geen antwoord geven. De staatscommissie Cals-Donner heeft zich over de vraag gebogen wie er tot het koninklijk huis kunnen behoren. De naam van de Prin ses blijft echter wel in de Staatsalma nak staan maar ook hieraan kunnen geen staatsrechtelijke gevolgen worden verbonden. Zij wordt genoemd als de dochter van dc Koningin. Als zodanig woonde zij een antwoord op een andere vraag van drs. Franssen de ontvangst van de Amerikaanse astronauten op paleis Soestdijk bij. De prinses was vorig jaar met haar vader bij dc Olympische Spe len in Mexico en heeft daar niet als lid van het Koninklijk Huis de medail les uitgereikt. Premier De Jong voelt nu wel de noodzakelijkheid dat het begrip Konin klijk Huis beter wordt omschreven. De heer A. G. van der Spek (PSP) had gevraagd of de regering eventuele carlistische demonstraties zou verhin deren als het kind van de Prinses in Nederland zou worden geboren. Zulke demonstraties zullen niet worden toege staan, zei de premier. De overheid zal ook geen feestelijk heden organiseren. Wanneer van par ticuliere kant echter wel festiviteiten worden voorbereid en als dan een aan tal Spanjaarden er heen zouden gaan, kan de regering dit moeilijk verhinde ren. De minister-president verwacht dat de wetsontwerpen over het inkomen van de Kroon en over de vrijdom van belastingbetaling in het tweede kwar taal van 1970 bij de Kamer zullen wor den ingediend. rapport van zijn vriend, de 24-jarige Axel Bedzek uit Tsjecho-Slowakije, die enige tijd op het hoofdbureau verbleef, nadat hij was aangehouden omdat hij zich als vrouw had verkleed. Gezien99 De Tsjech verklaart dat hij gezien heeft dat een Italiaan op het hoofdbu reau door zeven geüniformeerde poli tiemannen in elkaar werd geslagen. Later zou hij gemarteld zijn in een kelder, evenals enkele andere buiten landers, die het dagverblijf voor vreem delingen in het hoofdbureau bevolken. Ook zouden de kamers en cellen ijskoud en vies zijn. De chef van de vreemdelingenpolitie commissaris mr. J. A. Hoeve: „Deze verhalen over middeleeuwse toestanden slaan nergens op. De verblijven zijn even warm en schoon als mijn kamer. Ze zijn trouwens op dezelfde verwar ming aangesloten. Wie interesse heeft, mag komen kijken." Hoofdinspecteur W. van der Voort: „Op 29 oktober werd een Itliaan agressief. Hij begon met een stoel te slaan en is toen door drie politieman nen overmeesterd en naar een strafcel gebracht. De man ging tekeer als een idioot. De beschuldigingen over mishan delingen zijn onzin. NEW YORK Volgens de Ameri kaanse omroeporganisatie Columbia Broadcasting Systems (CBS) worden de Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Creighton Abrams, en de hoofdonderhandelaar in Parijs, Henry Cabot Lodge, mogelijk spoedig vervangen. Vanuit Parijs meldde CBS-correspon- dent Marvin Kalb, dat Lodge naar ver wacht wordt binnen acht weken om persoonlijke redenen ontslag zal ne men. Zijn ontslag zou gedeeltelijk zijn ingegeven door Lodge's teleurstelling over het uitblijven van vooruitgang in de besprekingen. ADVERTENTIE exclusieve geschenken in luxe cadeauverpakking wVL- Aicu+f. sier- en gebruiksvoorwerpen van onyx, bergkristal, opaal, smaragd, enr. vele fraaie artikelen, o.a. armbanden kettingen bonbonières aanstekers sigarendozen schemerlampje» D marble-shop in het hartje van de binnenstad BAKKERSTRAAT 66 ARNHEM bericht, dat het voorschip misschien nog wel een uur drijvende zou kunnen blijven. In hetzelfde gebied bevond zich een jacht met zeven mensen aan boord, in nood, de Whisper afkomstig uit Marion (Massachusetts). De Whisper, een zeilschip van 13 me ter lang, was op weg naar de Bermu da-eilanden. Een hele vloot schepen van diverse soorten, alsmede van vlieg tuigen en helikopters ging op zoek naai de schepen, maar naarmate de tijd verstreek, had men steeds minder hoop de schipbreukelingen nog aan te tref fen. Het zicht, in het gebied van de ramp was bijzonder slecht. Namens de Amerikaanse ku,stwa<hf werd later meegedeeld, dat men de twee schepen heeft gezien, en wel de voorste helft van de tanker KEO en het jacht de Whisper. Het jacht was in zinkende toestand. De schepen bevinden zich niet ver van elkaar, ergens ten zuid-oosten van Nantucket. Daar staan golven die een hoogte bereiken van 6 tot 9 meter ter wijl de wirid er raast met een snelheid van soms 120 kilometer per uur. Van de bemanning van de KEO. die zich op het voorschip zou bevinden, is nog niets bekend, en evenmin over de zevenkoppige bemanning van het zeil jacht. Het jacht de Whisper was door een vliegtuig waargenomen. De tanker Thomas M. is er thans naar onder weg, het zal nog wel enkele uren duren voor deze ter nlaatse is. 2'o'n vogelheir zwenkt en keert feilloos op voor ons mensen on bekende commando's. He manoeu vreert in prachtige samenhang en eensgezindheid, zwiert in ijlend tempo pijlsnel rond en beheerst in een bewonderenswaardige techniek volkomen het luchtruim. Soms ver schijnt er een roofvogel, die in de troep zijn slag denkt te slaan maar de discipline in deze grande armée, die bij het opduiken van zo'n sper wer of slechtvalk aanstonds tot een ongenaakbare, ruisende klomp ver dichtte, biedt weinig kans. Slechts wanneer een der vliegers buiten de gemeenschap raakt en zijn heil in een onberedeneerde vlucht zoekt, valt hij licht aan de scherpe klau wen ten prooi. Na zulk een avondcarrousel, die elke wandelaar in vervoering en geestdrift brengt, valt de hele ben de in rijswaard, riet of jonge-den- netjes-plantsoen. Het ene gezel schap voor, het andere na, ver dwijnt in de schemerige wirwar en dit gaat gepaard met een heftig geruis der vleugels. Wanneer ze na veel meningsverschil eindelijk een plekje voor de nachtrust veroverd hebben, verheffen ze hun stemmen en zingen, fluiten en zwatelen in een vreemd mengelmoes door elk aar onder verwelkoming met luid gekwinkeleer elke aankomende nieuwe schaar, die harerzijds het spektakel vergroot. Dit pandemo nium duurt voort tot de duisternis volledig is geworden, doch zodra het ochtendlicht aan de oosterkim gloort, begint het lawaai wederom, tot de zon opgaat en alle tot een rondvlucht opwekt. Uiteindelijk lost de troep zich op en verdwijnen de vogels naar alle windstreken, zoals ze de avond tevoren arriveerden. 6-11-1969, A. B. WIGMAN Weersverwachting KNMI, geldig van donderdag- tot vrijdagavond VERANDERLIJKE BEWOLKING In het algemeen veel bewolking met plaatselijk een bui, maar ook opklarin gen. Overwegend matige wind, aanvan kelijk zuid tot zuidoost, later uit weste lijke richtingen. Minder koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag.

De Vallei | 1969 | | pagina 1