Vakbondsbestuurder neemt Veenendaalse werkgevers op de korrel Veel bedrijven op de zwarte lijst T.D.-gebouw in Kesteren nu spoedig onder de kap Bazen in dienst Eerste wereldoorlog ontredderde bedrijven Hoge produktie gaat vaak ten koste van gezondheid Fabrieken werkten op halve kracht VDC boekte winst: 11-9 jflMlDim Vernieuwing in r.-k. kerk in ons land verloopt langzaam Zwemmen Uit de oude doos door Rik Valkenburg Brand Drukker BURGERLIJKE STAND Rol) van Reyn voor het NUT 9 Grieven m Uitleg Eisen Wonderen Voltooiing op 1 juli 1970 DAMMEN V.V. Veenendaal houdt dropping Kardinaal Alfrink terug uit Rome Kaarttoernooi DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 ARBEIDER OOK 'N MENS VEENENDAAL „Bij een vrij groot aantal bedrijven in Veenendaal lokt het personeelsbeleid bedenkingen uit. De werksfeer in deze bedrijven laat daar door veel te wensen over en is in sommige gevallen zelfs slecht te noemen'". Een reactie van CNV-districtsbestuurder J. C. Havinga naar aanleiding van het toenemend aantal klachten over verslechtering van de verhouding werkgever- werknemer. De vakbondsbestuurder wil nog geen namen noemen van de be drijven, die bij hem op de „zwarte lijst" staan. „De toestand van dit ogenblik is in studie en in sommige gevallen zelfs al in discussie. Het noemen van namen zou verbetering van het personeelsbeleid bij bepaalde bedrijven bij voorbaat uitsluiten". Eén van dc vele punten waarop dis trictsbestuurder Havinga kritiek heeft, is de manier waarop sommige werk gevers de Wet Arbeids Ongeschiktheid (WAO) aan hun laars lappen. „Ik ken in Veenendaal bedrijven, die bepaald niet volgens deze wet handelen. Zo wordt bijvoorbeeld in veel gevallen on voldoende medewerking verleend om personeelsleden, die onder de WAO vallen, geleidelijk weer bij -het arbeids proces in te schakelen. Zelfs iemand, die kan bogen op een respectabel dienstverband en die bij de WAO is beland, telt bij deze bedrijven nauwe lijks nog mee. Vaak krijgen deze men sen te horen wij kunnen alleen maar hele mensen gebruiken, aan halve krachten hebben we niets. Ook wordt regelmatig minder-validen ander werk gegeven, zonder overleg met deskundi ge medici. Achteraf moet dan worden geconstateerd, dat het nieuwe werk voor betrokkenen niet geschikt is". De heer Havinga uit zijn kritiek on gezouten. Een van zijn grieven, die hij zelf als zeer ernstig kwalificeerd, is de manier waarop de werknemers bij sommige bedrijven tot een bepaal de produktie worden opgezweept. „Er ■ijn werkgevers, die de personeelsle den meer ais produktie-eenheden be schouwen dan als mensen. Men voert de produktie in die gevallen zo hoog op dat ik me soms afvraag of die prestatie op langere termijn is vol te houden. Volgens mij resulteert het voor veel werknemers op 50-jarige leeftijd in de streekwerkplaats al dus de districtsbestuurder, die z(jn commentaar weloverwogen en nauw keurig formulerend uitspreekt. „Natuurlijk mag de werkgever van het personeel een optimale prestatie eisen", vervolgt de heer Havinga. „Maar die prestatie moet binnen de grenzen van het toelaatbare blijven. Nu komt het echter nog voor, dat de man in de fabriek - ondanks een waarschuwing van onze kant - na een „lief verhaaltje" en met een opge jaagde premie in het vooruitzicht, het uiterste tracht te presteren. En wan neer een enkeling dat doet wordt 1het bij sommige bedrijven als eis aan de groep opgelegd. Een wit voetje halen bij de directeur schijnt voor sommi gen belangrijker te zijn dan zelfbe scherming. Ik vind dit een onhoudba re situatie, die voor verandering op korte termijn in aanmerking komt". lichtingsorgaan voor de achterban. „De directie neemt meestal een be slissing over een personeelsaangele- genheid en dan mag daarna de onder nemingsraad ook nog wat zeggen. Men argumenteert dan vaak: „Ach ze snappen er toch niets van", aldus de heer Havinga. Natuurlijk zijn er altijd wel zaken die niet altijd direct door de onder nemingsraadsleden worden begrepen. Toch zie ik het in die gevallen als taak van de directie te zorgen voor een begrijpelijke uitleg. Ook de vak bonden schenken veel aandacht aan de scholing van ondernemingsraadsle den. Mijn ervaring is dat de gewone man in het bedrijf meer kan dan de directie vaak veronderstelt. Daarom stel ik ook als eis, dat de onderne mingsraad volledig wordt erkend". Volgens de heer Havinga betekent de ondernemingsraad nu bij veel bedrij ven niet meer dan een instelling, die de buitenwacht een goede indruk van het bedrijf moet geven. „Wij zijn niet meer bereid aan de vorming van een ondernemingsraad mee te werken, wanneer bij de opzet al niet onmiddellijk blijkt, dat men wil voldoen aan de eisen, die in het wijzigingsvoorstel voor de Wet op de Ondernemingsraad zijn gesteld", zegt de CNV-districtbestuurder. „Als men die eisen nu niet accepteert, moeten we dat over enige tijd onder wettelij ke dwang ten slotte ook maar af wachten. Wil de sfeer in sommige Veenendaalse bedrijven veranderen is het noodzakelijk, dat in de nabije toekomst meer openheid en begrip tus sen werkgever en werknemer ont staat". De heer Havinga zegt té beseffen, dat ook de werknemer niet altijd een „lieverdje" is. „Maar als ze het niet zijn, is dit veroorzaakt in de omgeving die hem heeft gemaakt zoals ze zijn." Wie mocht denken dat de CNV-dis trictsbestuurder de moed in de schoe nen heeft laten zinken, vergist zich. Integendeel, er is bij de heer Havinga duidelijk sprake van optimisme. Zegt hij tenslotte: „Ik zie nog voldoende mogelijkheden om tot een goede be- drijfsgemeenschap in Veenendaal te kunnen komen. Daarbij behoeven be slist geen conflicten te worden uitge- J. C. HAVINGA klachten lokt. Uiteraard moet er wel veel ver anderen. Vanaf heden zou men eigenlijk bin nen de Veenendaalse bedrijven eens moeten trachten begrip voor elkaar op te brengen en elkaar volledig te er kennen. Tenslotte is een arbeider als mens gelijk aan zijn directeur, aan deelhouder of commissaris. Wanneer we daar vanuit gaan moet het moge lijk zijn om samen te werken aan een leefbare maatschappij". Vakbondsbestuurder Havinga, van wie wel eens wordt beweerd, dat hij de Veenendaalse bedrijven kent als zijn broekzak, vertelt verder, dat ook ploegbazen tegenover elkaar worden uitgespeeld. „Een opmerking, dat de ene ploeg meer produceert dan de an dere kan voor de directie soms won deren doen. Helaas gaat dit vaak ten koste van de gezondheid en het gezin van het personeel". Ook op het gebied van het overleg tussen werkgever en werknemer heeft de heer Havinga nog heel wat wen sen en verlangens. Zo vindt hij bij voorbeeld dat de ondernemingsraad nog te veel wordt gebruikt als voor- KESTEREN De bouw van het nieuwe „hoofdkwartier" van de Tech nische Dienstkring „Kesteren", op de hoek Hoofdstraat-Nedereindsestraat in Kesteren, vordert gestadig. Nog de ze maand komt de kap op het twee ver diepingen tellende kantoorgebouw, dat voor het eind van dit jaar glasdicht zal zijn. De T.D.-kring „Kesteren" kan vermoedelijk op 1 juli van het volgend jaar zyn nieuwe onderkomen betrek ken. Op dit moment heeft men het hoogste punt van het gebouw bijna be reikt. De T.D.-kring „Kesteren", waarbij de gemeenten Dodewaard, Kesteren, Zoe- len en Echteld zijn aangesloten, is thans nog gehuisvest in het voormali ge gemeentehuis in Opheusden. Ruim tegebrek is een van de voornaamste oorzaken, die tot de nieuwbouw hebben geleid. Maar ook het weinig represen tatieve karakter van het huidige onder komen was een aanleiding. Het is niet uitgesloten, dat het nieu we T.D-gebouw in Kesteren belangrijk eerder gereed komt dan 1 juli 1970. Een en ander is echter afhankelijk van het weer tijdens de komende winter of van het tijdstip waarop Kesteren zal wor den aangesloten op het aardgasnet. De komst van het aardgas zou' namelijk betekenen dat zelfs bij strenge vorst in het gebouw kan worden doorgewerkt, omdat dan de cv-verwarming in wer king kan worden gesteld. Veel hoop, dat Kesteren voor februa ri van het aardgas kan profiteren is er echter niet. Op het ogenblik is men nog bezig met het aanleggen van de transportleidingen. Pas daarna kan het eigenlijke distributienet worden inge graven. VEENENDAAL Het 2e tiental van VDC herstelde zich deze week van de zware nederlaag in IJsselstein (16-4) door tegen Austerlitz 1 met 11-9 te ze gevieren. De persoonlijk uitslagen wa ren: VDCII - Austerlitzl: N. Valkenburg - J. Dijkhorst jr. 20; G. Rotterdam-G. v.d. Haar 1-1; H. Meer- veld - G. v.d. Berg 1-1; J. Th. Tolle»- naar - W. J. Broek 1-1; niet opgek. - P. Brinkhuis 0-2; J. J. Roks - W. Steen bergen 1-1; R. de Gooyer - J. Dijkhorst rs .2-0; H. Verhoef y D. J. Kroon 0-2; D. v. Leeuwen-J. Schuurman 2-0; D. Bou- man - W. Kesteren 1-1. Totaal 11-9. Voor de onderlinge competitie werd nog gespeeld: B. Valkenburg - W. v. d. Hor 1-1; J. v/d Vliert - A. Keyman 2-0. de vallei- sport c. blom 13 Cl CERO Hoewel Nederland in het verleden heel wat oorlogen gevoerd heeft, stond het in 1914 toch wel heel erg onwennig en dilettantisch tegenover de nieuwe situatie, aangeduid als „de mobilisatie In het bedrijfsleven dacht men dat alles spaak zou lopen, en daarom liep het uiteraard dan ook aanvan kelijk spaak. Het één vloeide uit het ander voort. Veenendaal was in die tijd ook al een industriedorp te noemen. Over al verrezen fabrieken, die een groot aantal arbeiders werk verschaften. In onderstaande „Oude Doos" valt nu eens een keer het zoeklicht zijde lings op een tak van het sigaren makers bed rijf in Veenendaal. nl. de toenmalige „Nijverheid" (Ritmees ter). Ook daar leek de boel te ont redderen door de grote oorlogs brand rond Nederland. Maar al spoedig bleek, dat men daar een verkeerde kijk op had. We geven het woord aan een oud-Nijverheids- „Op maandagmorgen, 3 augustus 1914 begaf ik mij als naar gewoonte naar mijn werk op „de Nijverheid", (thans Ritmeester Sigarenfabrieken). Hoe zou het gaan? De sigarenma ker bij wie ik als „bosjesmaker" fungeerde was ook in militaire dienst gegaan. En zo waren er meer van mijn kameraden. Wij werden dan ook direct met zo'n stuk of vijf jongens op kan toor geroepen waar „mijnheer Ma- rinus" ons aldus aansprak: „Jon gens jullie „bazen" zijn in dienst en we weten momenteel nog heel niet hoe het gaan zal, het kan zijn dat spoedig de gehèle fabriek ge sloten wordt, maar het kan ook ge beuren dat alles zich weer spoedig herstelt; ga nu voorlopig maar naar huis, zo gauw we meer vastigheid hebben, zullen we jullie direct weer laten roepen"... Wij stonden dus op straat, maar als bijna veertienjarige jongen heb je niet zo'n diepe indruk van de moeilijke situatie, waar je in kunt verkeren, en je hebt er ook niet zo'n hartzeer over. Dé andere fabrieken werkten ook maar halve weken... Uitkering uit één of andere kas was er niet bij, dus men moest zich maar zien te redden met hetgeen men had. Maar ja, de zon stond elke dag hoog aan een stralende hemel, het was een mooie warme augustusmaand, dus zochten we el kaar op en deden weinig anders dan wandelen en zwemmen, dat laatste op verschillende plaatsen waar mooi helder water was. We hadden in die jaren echt geen offi cieel zwembad nodig. Toch kwam het ook nog wel eens voor, dat er nuttig werk te verrich ten viel. Zo was ik eens op een vrij dag bezig om in de tuin van mijn oom, aardappelen te rooien. Ik werd niet gehaast, en kon dus kalm aan doen. De middagpot was reeds genoten. Het was zo ongeveer twee uur en ik vatte de greep (wij als Veense mensen spraken van ..de griep") weer aan om mijn arbeid voort te zetten. Doch opeens, daar klonken brandhoorn. De Kerkewijk vijftig jaar geleden. Rechts de Brugkerk. pakte juist een stoel aan, die mij door een man werd toegestoken, toen plotseling iets brandends uit de dakgoot viel, net in mijn nek. Van schrik wierp ik de bijna ge redde stoel weer de kamer in en holde met mijn hand in de nek naar huis. Gelukkig viel alles nog al mee, en een poosje later was ik weer aan het piepers rooien"... Er was „braand", en 't was op Gelders, want alleen op dat gebied schalde de hoorn nog. Als jongen is dat wel een aardig intermezzo, zo tussen het aardappelrooien door. Ik natuurlijk op pad om te gaan kij ken. En ja, heel achter op het Benedeneind stond een kleine boe renwoning in de fik! Er waren in de kamer mannen bezig om door het raam dat er al uitgestoten was, huisraad naar bui ten te reiken, waar het weer doèf anderen werd aangepakt. Of ik nu plotseling door een geest van hulp vaardigheid werd bezield, dan wel of ik „groot" wou zijn, in elk ge val ik besloot om de behulpzame hand te bieden. Ik begaf mij naar die opening en Na een week of vijf werden we weer opgeroepen en konden we het sigarenmakersvak weer ter hand nemen, want alles ging weer z'n normale gang op de fabriek. Of be ter gezegd, het was er nog druk ker op geworden, want de soldaten rookten er lustig op los, zodat me nig rokertje de sigaar werd en te vens floreerde ook ,de handel op Duitsland, al was dat land in oor log. De orders stroomden binnen, dus met het ^walken langs de stra ten was het „beurd". Toch moest er nog heel wat doorstaan worden... De grote hoeveelheid helderwa ter bood 's zomers ruimschoots ge legenheid een duik te nemen. VEENENDAAL Vanuit de kantine van het Salamanderterrein aan de Berg weg organiseert de ontspannings>- commissie van voetbalvereniging Vee nendaal vrijdagavond een dropping. Iedereen kan deelnemen en op duis tere manier proberen één der fraaie prijzen te verdienen. Het inleggeld be draagt f 1,50 per persoon en opgave kan tot half acht gebeuren in de kan tine. Het vertrek is vastgesteld op 8 uur. SCHIPHOL Op Schiphol zijn gis teren kardinaal Alfrink en prof E. C. F. A. Schillebeeckx teruggekeerd uit Rome, waar zij hebben deelgenomen aan de bisschoppen-synode. Het geven van commentaar liet de kardinaal over aan prof. Schillebeeckx, die zei tevre den te zijn over de bereikte resultaten. Het was echter jammer dat bepaalde urgente punten, zoals het priesterpro bleem, niet uitvoerig konden worden behandeld. De kardinaal was volgens hem ver heugd over de nieuwe structuur van de verhouding paus-bisschoppen, zodat de zen meer beslissingen in eigen land kunnen nemen. Op deze synode is bereikt dat een dergelijke bijeenkomst iedere twee jaar zal worden gehouden en dat er een z.g. permanente synode zal komen, aangevuld met bisschoppen, die hun residentie niet in Rome hebben. „Deze synode staat als het ware bo ven de curie", aldus prof. Schille beeckx op Schiphol. „De kerk in Ne derland kan nu haar nieuwe weg inslaan maar voordat de nieuwe structuren zijn ingevoerd, zijn er al twee jaren voorbij, want de vernieuwing komt slechts langzaam op gang. Daarbij komt dat de Nederlandse kerk hele maal niet zo progressief is als men wel denkt want buitenlandse priesters blijken bijvoorbeeld veel meer politiek geëngageerd te zijn dan die in ons land", meende prof. Schillebeeckx. RHENEN Geboren: Rheina, d.v. A. van Beek en G. Heikamp (Veenen daal), Cor-Jan, z.v. C. F. A. Knegjens, en A. Henken, Geertje Jannigje, d.v. M. A. Heijink, en M. Versteeg (Veenen daal), Janette Adriana, d.v. R. van der Burg en A. H. Westerbeek, Peter, z.v. C. Coenders en C. M. Jurg. Ondertrouwd: J. van Meulen. 26 jr. (Apeldoorn), en W. S. Kobus, 23 jr. Getrouwd: K. L. O. de Kroon en C. Visch (Utrecht), H. P. Padberg, en L. Westerveld, W. van de Bovenkamp (Veenendaal) en J. Kroesbergen, R. Verschuur (Arnhem) en M. van Swet- selaar. Ingekomen: W. de Vries met gezin van Wageningen naar Nieuwe Veenen- daalseweg 228a, C. van Leen met ge zin, van Maarssen naar Korenbloem straat 19, H. A. H. van 't End met ge zin van Duitsland naar Ribeslaan 1. J. W. Pieper, van Gorinchem naar Heren straat 56, A. G. Wagensveld g/m Quint van Amerongen naar Engweg 33 Eist. J. Hendriks met gezin, van Utrecht naar Korenbloemstraat 47, F. Rose- boom met gezin, van Veenendaal naar Nieuwe Veenendaalseweg 2, C. L. W. Ruijs met gezin van Voorburg naar Beukenlaan 30, T. van Hal met gezin, van Veenendaal naar Bremlaan 23, E. J. Dieleman, van Goes nqar Verl. Aca cialaan 19, J. E. Jansen, van Benne- broek naar Nieuwe Veenendaalseweg 230, K. van Verseveld, van Lienden naar Rijksstraatweg 183 Eist, G. van de Werken, van Brakel naar Roghair- weg 5, B. F. W. Prins met gezin, van Arnhem naar Korenbjoemstraat 43, H. M. Kerkhof, van Oostvoorne naar Af- weg 6, H. C. J. van de Vooren, van Echteld naar Nieuwe Veenendaalseweg 51. Vertrokken: J. H. Versteeg met ge zin, van Utrechtsestraatweg 111 naar Kesteren, F. M. Verwijs, van Cunera- weg 425 naar Rotterdam, W. W. Baars van Burg. Schimmelpenninkstraat 3, naar Amerongen, D. Wander, van Ei kenlaan 53 maar Lienden, J. van Baa- ren g/m Burgersdijk, van Woudweg 29 Eist naar Buren, C. A. A. M. Huijben, van Afweg 6 naar Noord-Oost-Polder, H. Bor, met gezin van Groeneweg 21 naar Echteld, G. Heemsbergen van Kerkplein 12 naar Doorn, F. G. Vol- mer, van Grebbeweg 101 naar Wasse naar, C. Hootsen g/m Van Beugen, van Biezenweide 12 naar Lienden, A. van Kooij, van Nieuwe Veenendaalseweg 51 naar Renkum, J. Katoele, wed. v. Van Beijnum, van Cuneraw. 96 naar Nieuw- leusen, G. A. J. Rouwen met gezin, van Veenendaalsestraatweg 50 naar Arnhem, M. M. Lasfar, van Cuneraweg 411 naar Veenendaal. LEERSUM De Leersumse afde ling van het Nut organiseert in samen werking met Nutsdepartementen Doorn. Driebergen, Maarn, Maarsber- gen en dev Stichtse Culturele groep op zaterdag 8 november een culturele avond met een optreden van de pan- tomimegroep van Rob van Reyn. De avond vindt plaats in de grote zaal van „Valkenheide". VEENENDAAL In café De Ouwe Grens wordt morgenavond het grote klaverjastoernooi van de Veenendaalse scheidsrechtersvereniging voortgezet. Behalve de puntenstrijd om de hoofd prijs zijn er ook weer aantrekkelijke dagprijzen ter beschikking gesteld, ter wijl deelname voor iedereen open is. De kaartwedstrijden beginnen om t uur.

De Vallei | 1969 | | pagina 3