Sluitende begroting Leersum geen reden tot enig optimisme Zes urgente werken voor 1970 op het programma ONDERJURK BEKO Veel verkeersslachtoffers kunnen jaarlijks worden gered bij snellere hulp VOORRZIENINGENPEIL DREIGT IN HET GEDRANG TE KOMEN „Op uitgaven bezuinigen of belastingen omhoog" crifijd Stichting Utrechtse Kastelen Duitser sloeg op R12 met auto over kop uw 10550 Verbouwing gemeentehuis boven aan de „lijst" <£)icjbel'ec\ C. Knegjens EHBO-man f tot in zijn vingertoppen Regelmatig oefenen van essentieel belang Mist u VALLEI? Belt u dan even a.u.b. v:;.3o"; 11079 V oorbeeld Oliebollenactie voor bejaarden Biirgeineesler koopt eerste kinderzege Is Rem Woningbouw Stimulering Waterhoogten ERNSTIG GEWOND textiel bijzonder goede kwaliteit molton 2eer voordelig!! 90/150 3.35 125/180 5 50 150/200 6>5 Met het oog op Leersumse liquiditeitspositie: RECONSTRUCTIE SAMENWERKING fraaie-fond de robe in wit/rose/bleu maten e 25 38/46 5. maten 50/52 5.7^ MARKTEN Organisatie van warme bakkers Theorie Vuistregels Hobby Uitwisseling DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 LEERSUM De gemeentebegroting 1970 voor Leersum, die gisteren ver scheen, is sluitend. Toch geeït dit voor de Leersumse bevolking geen reden tot juichen. Integendeel, burgemeester en wethouders stellen in de nota van aan bieding. die de begroting begeleidt, een vrij sober beleid voor het komende jaar in het vooruitzicht. Het batig saldo op de begroting bedraagt f 30.971,63, waarbij een bedrag is inbegrepen van 1' 10.150,voor onvoorziene uitgaven. Van het batig saldo zullen in 1970 alle uit te voeren kapitaalwerken moeten worden gefinancierd. Verhoging van de uitgaven moet, volgens B. en W„ wor den gecompenseerd door bezuiniging of door verhoging van de plaatselijke belastingen. Een mogelijke belastingverhoging moet evenwel als een „nood sprong" worden beschouwd, omdat daar in de begroting nog geen rekening mee is gehouden. o O „Uit de begroting blijkt, dat de finan ciële positie van de gemeente, ondanks het batig saldo, geen reden tot opti misme geeft. Dit brengt met zich mee, dat weloverwogen tewerk moet worden gegaan. Zo is elke verhoging van de uitgaven van de gewone dienst, waar onder ook subsidies, van invloed op het doen van kapitaaluitgaven", aldus B. en W. in de nota van aanbieding. De liquiditeitspositie van de ge meente Leersum moet met de meeste zorg worden omringd. De zogenaamde kasgeldnorm - de grens waarbinnen ka pitaalsuitgaven kunnen worden gedaan zonder dat vaste financiering hiervan behoeft te zijn verzekerd - beloopt c.a. f 745.000,-. Deze grens wordt nu reeds dicht benaderd. Het is dus praktisch niet meer mogelijk op dit ogenblik ka pitaalsuitgaven met eigen vlotte mid delen te financieren. In de nota van aanbieding wijst het college erop dat daarom een actieve grondpolitiek nood zakelijk is. Dat een en ander een rein is op de uitvoering van de nieuwe kapitaalswcr- ken behoeft geen nader betoog. Men kan zich indenken, dat bij een voortdu ren van de/.e gang van zaken het niet Is uitgesloten, dat het voorzieningspcil in de gemeente in het gedrang zal ko men. De inkomsten zullen nauwgezet in het oog moeten worden gehouden en worden opgevoerd waar opvoering mo gelijk is", aldus B. en W. Het college vraagt in de aanbiedings brief speciale 'aandacht voor de kosten van sociële zorg. Met name het aandrin gen op een beteugeling van de uitgaven daarvoor heeft de instemming van het college. „Dit heeft onze bijzondere aan dacht, waarbij wij echter van één stand punt menen te mogen uitgaan, namelijk, dat dit niet ten koste van de bijstand gerechtigden moet gaan. Een krachtige bevordering van de woningbouw is ook in Leersun nog steeds een zaak van de hoogste urgen tie. Wat dat betreft is er reden tot enig optimisme bij B. en W. die opmer ken dat onderhartdelingen gaande zijn voor een derde bouwstroom. Ook op onderwijsgebied zal er het komend begrotingsjaar in Leersum het nodige gebeuren. Naar alle waarschijn lijkheid zullen twee scholen voor basis onderwijs worden gerealiseerd, terwijl ook nadere plannen worden uitgewerkt voor de bouw van twee kleuterscholen. Omdat recreatieve aangelegenheden en sportzaken in Leersum nogal veel aandacht krijgen en de nodige voorzie ningen op dat gebied worden getroffen Ijjkt het, volgens B. en W. ook de kunst en cultuuruitingen in de gemeente te be vorderen. Daartoe wordt een bedrag 1 pet van de kosten van bouwwerken ter besteding voor een kunstuiting ln welke vorm dan ook uitgetrokken. Daar de stroom toeristen naar Leer sum steeds zal blijven toenemen, is het zaak dat er voor gezorgd wordt, dat toeristen ook aangename tijdpassering kan worden geboden", aldus het college dat aankondigt zich te zullen beraden op plannen ter stimulering van kunst en cultuuruitingen en toerisme in de ruimste zin. Ook bij de begroting komt het dorpshuis ter sprake B. enW. her- DEN HAAG, 6 nov. Konstanz 270 1; Rheinfelden 172 4; Straatsburg 154 4; Plittersdorf 283 5; Maxau 332 -6; Plochingen 118 -3; Mannheim 152 3; Steinbach 129 5; Mainz 164 2; Bingen 96 4; Kaub 94 1; Trier 229 onv.; Koblenz 100 4; Keulen 46 -5; Ruhrort 207 -3; Lobith 808 1; Nij megen 599 4; Arnhem 645 2; Eefde IJssel 190 onv.; Deventer 100 onv.; Mon- sin 5446 -2; Borgharen 3820 20; Bel- feld 1095 7; Grave beneden de sluis 500 -4. De minst gepeilde diepten in de vaar geul, heden vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: Millingen-St. Andries 220; Pannerden- IJsselkop 210; IJsselkop-Heveadorp 165; Heveadorp-Amerongen 170; IJsselkop- Doesburg 140; Doesburg-Zutphen 150; Zutphen-Deventer 170; Deventer-Win- desheim 175. De vaardiepte van de monding van de IJssel naar de sluis te Eefde is 160. Nachtvaart is verboden van IJsselkop tot Deventer en van IJsselkop tot He veadorp. Aan de linker oever van de Lek bij km-raai 967 nabij Langerak is een schip gezonken. De voorgeschreven seinen zijn aangebracht. De scheepvaart moet de nodige voorzichtigheid betrach ten. halen hun standpunt, dat de bouw ervan door een particulier initiatief tot stand moet komen. Bij de stichting i.o., die streeft naar realisering van een dorps huis in Leersun heeft het college aange drongen op spoed. ADVERTENTIE VEENENDAAL Een stichting on der bovenstaande naam zal haar op- richtingsactc begin november passeren bij Notaris mr. H. B. van Rhijn te Zeist. De Stichting stelt zich ten doel de, in de provincie Utrecht aanwezige kas telen, ridderhofsteden en historische landhuizen voor zo ver dit nief door andere instanties geschiedt te behoe den voor verval en daarnaast deze bouwwerken een zo passend mogelijke bestemming te geven. Samenwerking met bedoelde andere instanties staat uiteraard op de voorgrond. Het voornemen bestaat tijdens de tweede helft van de komende decem bermaand, met medewerking van vele particulieren en officiële instellingen, in het Centraal Museum te Utrecht een tentoonstelling te organiseren, die een indruk zal geven van de rijkdom aan kastelen en de belangwekkende ge schiedenis van deze gebouwen. VEENENDAAL De 26-jarige Duit ser uit Anholt is gistermiddag op Rijks weg 12 met zijn auto over de kop ge slagen en ernstig gewond in het Julia- naziekenhuis opgenomen. De auto, waarin H. samen met zijn vrouw zat, kreeg een klapband, de bestuurder ver loor de macht over het stuur en sloeg na de vangrail te hebben geramd met zijn auto over de kop. H. liep bij het die in verwachting is, kwam met de een gebroken schouder op. Zijn vrouw, die in verwachting was kwam met de schrik vrij. De auto raakte total loss. voor Veenendaal Tot 17.30 uur 'i Zaterd. v. I 6.30-17.30 u. Voor Rhenan 3328 Nwa Veanendaalseweg 159 LEERSUM /)c gemeente Leer sum gaat een voorbeeld stellen op het gebied van de voorlichting. Ter tegemoetkoming aan de wensen om een grotere bekendheid te geven aan de begroting heeft het colle ge besloten een speciale folder te laten vervaardigen. In de folder worden de plannen voor 1970 toege licht en wordt een financieel over zicht gegeven van de inkomsten en uitgaven. De daad van het gemeen tebestuur past volledig in het stre ven naar meer openheid en com municatie tussen overheid en bur gerij, waarover de laatste jaren veel wordt gesproken. ADVERTENTIE LEERSUM Bovenaan de lijst van urgente kapitaalwerken voor 1970 slaat in Leersum de verbouwing en nieuwe inrichting van het gemeentehuis, ln to taal worden de kosten daarvan geraamd op f 240.000.Van dat bedrag moe ten voorts o.m. parkeergelegenheden en plantsoenen worden bekostigd, evenals de restauratie van het archief. De lijst omvat meer dan 30 afzonderlijke projecten, maar Leersum zal in 1970 nauwelijks in staat zijn kapitaalwerken met eigen vlottende middelen te finan cieren. Om de liquiditeitspositie niet uit het oog te verliezen stellen B. en W. dan ook voor een zestal werken de hoogste urgentie toe te kennen. De geza menlijke netto-lasten daarvan bedragen ruim f 45.000. ADVERTENT1L Het college motiveert het voorstel om te kiezen met de mededeling dat exclusief onvoorzien slechts f 27.306.78 beschikbaar is in 1970, en dat voor vol gende jaren niet bekend is waarop mag worden gerekend, mede in verband met de komende wijziging van het belas tinggebied. De urgente werken zijn het gemeentehuis, de bouw en inrichting van een bijzondere lagere school in Leersum-Zuid. en een openbare school in Leersum-Zuid. voorzieningen voor het kleuteronderwijs en een oversteek plaats (als onderdeel van de reconstruc tie van 't kruispunt Rijksstraatweg Lomboklaan), met totale netto-lasten van f 45.303,-. Hoewel met de reconstructie van het kruispunt met inbegrip van verkeers lichten een bedrag zal zijn gemoeid van f300.000,- menen B. en W. te kun nen volstaan met een uitgave van f 130.000,- ten laste van de gemeente De rest hoopt men van het rijk te krij gen. Uit de reserve-dorpsuitleg zal een bedrag van f 50.000.- worden geput. Het tekort van f 18.000,- behoeft vol gens het college geen zorgen te baren, als gevolg van het vermoedelijk aan tal inwoners per 1 januari 1970 en de opbrengst van de grond en personele belasting. In de laatste ramingen van de belasting-inspectie kon nog geen rekening worden gehouden met de nieuwbouw* in Leersum-Zuid. Een aan tal van de overige punten op de lijst van noodzakelijke kapitaalswerken: De verbouwing van de brandweerga rage zal een bedrag vergen van 35.000 gulden. Deze (slot)-fase omvat een in structielokaal en een garage. De oude brandweergarage komt ter beschikking van gemeentewerken. Leersum gaat ook het parkeerpro bleem te lijf met het voornemen een aantal parkeerhavens aan te leggen. Bij de aanleg van nieuwe wegen wordt er al rekening mee gehouden. De kos ten worden geraamd op een kwart ton. De nieuwe begraafplaats aan de Burg. v.d. Boschlaan zal vermoede lijk in 1970 gereed komen. Dé uitbrei- dingskosten bedragen rond t 175.000,-. Er is nog geen raming van kosten die gepaard gaan met de bouw van de rioolwaterzuiveringsinstallatie, omdat nu een samenwerking met Amerongen en Rhcnen bestaat. De grootte van de rijkssubsidie houdt hiermee tevens nauw verband. Een bedrag van f 90.000,- staat op de lijst voor de aanleg van een tweede voetbalveld en een oefenveld, en f 300.000,- voor de reconstructie van het kruispunt Rijksstraatweg-Lombok laan. B. en W. zeggen dat het plaatsen van stoplichten op dat kruispunt uit verkeerstechnisch oogpunt niet kan worden losgemaakt van reconstructie. De sportvereniging HDS staat op de nominatie om een renteloos voorsehol van de gemeente te krijgen voor het bouwen van een clublokaal: f 20.000,- en voor de uitbreiding van het aantal tennisbanen suggereren B. en W. een bedrag van f 50.000,- SCHERPENZEEL Op de eiermarkt in Scherpenzeel werden gisteren 750.000 eieren aangevoerd. Prijs grote eieren f 11,25 - f 12.50 en henneëieren f 8.00 - f 11,00. Alles per honderd stuks. Han del traag. Op de biggenmarkt werden 96 biggen aangevoerd. Prijzen f 95,- - f 105.- per stuk. Handel matig. ADVERTENTIE AlsuBeko ziet staan, zit daar een warme bakker achter. KESTEREN. De organisatoren van de Bejaarden Ontspanning Keste- ren houden zaterdag een oliebollen actie, De opbrengst is bestemd voor de Sint Nicolaasavond, die op 21 novem ber voor de bejaarden uit Kesteren wordt gehouden. VEENENDAAL Burgermeester P. Bode gaat dinsdagmorgen 1L november als eerste kinderpostzegels kopen in de speciale stand in de hal van het post kantoor aan de J. G. Sandbrinkstraat. Deze officiële daad luidt een verkoop actie van kinderpostzegels en kinder- kaarten in die tot na nieuwjaar zal du ren. De kinderpostzegels ontworpen door Dick Bruna worden gebracht in waarden van 12 plus 8 cent, 15 plus 10 cent, 20 plus 10 cent, 25 plus 10 cent en 45 plus 20 cent. Op dinsdag 11 november zijn teven* eerstedag-enveloppen verkrijgbaar. Op de volgende dagen is de stand van 9 - 12 uur: geopend 12, 13 en 14 novem ber, 24 tot 28 november, 1 tot 5 decem ber, 8-12 december en van 22 decem ber tot 2 januari. imiimiliillltV ELST „Jammer, dat er voor het E.H.B.O.-werk in het algemeen zo weinig animo aan de dag treedt, en als gevolg daarvan te weinig hulp aanwezig is bij ongelukken. Vooral bij ernstige verkeersongevallen merk je. hoe sporadisch daadwerkelijke eerste hulp wordt serieend". Dit zijn de bittere woorden van de heer C. Knegjens uit Rhenen. die be halve een actief en vaardig E.H.B.O.-er ook nog de taak van districts bestuurder en wedstrijdleider in de provincie Utrecht vervult. Hij /.egt: „Als men nagaat, dat er alleen al in Nederland 3000 verkeersdoden per jaar zijn. hetgeen neerkomt op z.o'n zestig per week, met daarnaast nog vele duizenden gewonden, dan dient men toch wel te beseffen hoe be langrijk en noodzakelijk eerste hulp Ls. Want juist de eerste minuten na een ongeluk zijn de meest kritieke, maar ook zeer levensreddend. Met an dere woorden, lekenhulpen kunnen zeker 15 tot 20 procent van de huidige verkeersslachtoffers redden, mits zij onmiddellijk ter plaatse zijn. Een droevig resultaat in ons in alle andere opzichten zo moderne land, waar honderden onnodig ster ven. Voorts is het opvallend, dat de politie die meestal als eerste op de plaats van een aanrijding e.d. verschijnt, niet op de gewenste ma nier hulp kan bieden, hetgeen vol gens mij hoofdzakelijk te wijten is aan niet meer oefenen na het be haalde EHBO-diploma. Dat is vaak te zien aan de manier, waarop het slachtoffer behandeld wordt. Deze opmerking is overigens be slist niet denigrerend bedoeld aan het adres van de politie. Uiteraard wordt zij als eerste op de hoogte gesteld en dan nog is de situatie zo, dat zij de handen al vol heeft aan het identificeren van het slachtoffer en het op afstand houden van nieuwsgierigen, die in een mum van tijd in groten getale ten toneU verschijnen. Opvallend is verder, dat juist het onderwijzend personeel zo weinig bekend is met eerste hulp, terwijl dit toch voor hen. die dagelijks met een groep kinderen moeten omgaan, zeker een eerste vereiste is. Nu is het wel zo, dat men teza men met een andere opleiding ook in eerste hulp wordt opgeleid. Dit komt er tenminste steeds meer in. Maar hel allerbelangrijkste is het oefenen en nog eens oefenen, hel op de hoogte blijven van de veran deringen in methoden. Met nadruk wijs ik er op, dat alleen door oefe nen met elkaar men zijn kundigheid niet verliest en daardoor niet gauw bang hoeft te zijn iemand op de ver keerde manier te behandelen. De heer Knegjens is verder van mening, dat huisvrouwen heel wei nig van eerste hulp afweten, ter wijl dit vooral ook voor hen toch heel belangrijk is. „Er zijn diver se voorbeelden bekend over huise lijke ongelukken met een noodlotti ge afloop. Ik ben ervan overtuigd, dat moeders in veel gevallen hun kinderen van de dood kunnen red den als ze van erste hulp op de hoogte zijn. Jammer is het daarom, dat maar zo weinig huisvrouwen zich voor een cursus opgeven. Er is eens een verkorte cursus geweest (6 weken) speciaal voor ge huwde vrouwen, maar volgens mij kan niemand daar veel van ont houden. Dit werk omvat namelijk meer, dan iemand, die er niet van op de hoogte is, kan vermoeden". Er is een nieuw Oranje Kruis- boekje uitgekomen, waarin alle les sen zijn toegespitst op de praktijk Denkt u, dat cursisten op deze ma nier alles van eerste hulp kunnen leren, terwijl zij toch theoretisch weinig van het menselijk lichaam afweten? Dat. terwijl vorige seizoe nen uitermate veel aandacht aan het theoretisch deel werd besteed? De heer Knegjens is het hier niet helemaal mee eens. „Het gaat er bij het merendeel der cursisten om. hoe ze een slachtoffer op de meest eenvoudige manier kunnen helpen. Hoe de bloedsomloop werkt of hoe veel ribben een mens heeft, interes seert hen bijster weinig. In het nieuwe Oranje-Kruis- boekje is de theorie spelenderwijs en '.eer beknopt in de praktische lessen verwerkt. De toepassing van de methoden is trouwens eveneens sterk vereen voudigd, zodat een cursus er voor iedereen aantrekkelijker op is ge worden". In hoofdstuk II van het nieuwe boekje staan de voornaam ste punten vermeld, de z.g. „vuist regels" voor iedere EHBO-er. Deze zijn achtereenvolgens: Let op gevaar; ga na wat het slacht offer mankeert; zorg, dat het blijft ademen; stelp ersstige bloedingen: help iemand waar hij ligt: stel het slachtoffer gerust; laat zakelijke in formatie geven over aan de dokter, de GGD en eventueel aan de poli tie. Voor de nieuwe cursus, die dezer dagen (begin november) aan vangt hebben zich zeventien ge gadigden gemeld, hetgeen voorzit ter Knegjens te weinig vindt. „Het is zeer teleurstellend, juist nu toch reeds in heel Nederland bekend is geworden. (ie cur luduur «»t bijna de helft is teruggebracht. Ze ventien vind ik te weinig. Adat ik uit ervaring wel weet, dat tij dens een cursus zeker een derde deel van de gegadigden er de brui aan geeft. Daarbij ook nog. dat zeker 52 procent het diploma laat verlopen, als gevolg waarvan de meeste opgedane kennis na er- loop van tijd in de mist verdwijnt. De EHBO afdeling Eist heeft reeds 33 jaar standgehouden. De iieer Knegjens bekleedt nu vier jaar de functie van voorzitter. Hij is een man, die vanwege zijn uitgebreide- .kennis op dit gebied node gemist kan worden en die door vele EHBO- ers naar de ogen wordt gezien. Reeds vanaf zijn 15e jaar interes seerde hij zich voor dit werk. Zelf noemt hij het een hobby, maar in gewijden weten wel, dat hij zeer •plichtsgetrouw is en hc. ;v.ol.-,e deel van zijn vrije tijd azn het men selijk welzijn (om het zo te noe men) besteedt. In 1947 vertrok de heer Knegjens als gewondenverzorger van het Ro de Kruis naar het voormalige Ned. Indië. Zelf vindt hij dit de prettig ste en meest leerzame tijd van zijn leven. Werkzaam in een inlandse polikliniek verrichtte hij bergen nut tig werk voor mensen, die jaren verstoken bleken van een goede me dische verzorging. Als kodekruis- lelper voor het infanterie-bataljon werkte hij hoofdzakelijk op Oost- Java. In het jaar 1950 keerde hij weer ir\ Nederland terug en vanfcf die tijd werd het EHBO-werk zijn voor naamste vrijetijdsbesteding. Hij heeft aan talloze wedstrijden deel genomen en behaalde circa drie jaar geleden zijn kaderinstructeurs- diploma, een belangrijk diplom waarvoor slechts weinigen in aan merking komen. Hij heeft nog verschillende wen sen wat betreft de afdeling Eist. ..Ten eer c :ou ik het bij/ondei leerzaam vinden als er regelmatig een uitwisseling van docenten plaats zou vinden, speciaal op de gediplo meerdenavonden. Dezen 'Lenen dar een interessant onderwerp ter ta fel te brengen, hetgeen b.v. kan zijn. een bepaald voorval uit de prak tijk (de betreffende docenten zijn ni. altijd huisdokter). Dit kan deze zg oefenavonden alleen maar boeier, der rpaken." Zijn volgende wens is nogal een veelomvattende: Er moest voor dit werk eigenlijk meer subsidie ver leend worden. In Eist zijn er vier hulpposten, wat veel is voor een plaats met circa 4000 inwoners maar bet geld ontbreekt om deze posten volledig uit te rusten. Zo zou ik bijvoorbeeld op elke post graag een brancard zien. Er is nu alleen een verbandtrommel, die con tinue wordt aangevuld uit de kas van dc afdeling, dus uit de contri butie, cursus- cn donatiegelden. Tenslotte moet het lesmateriaal hoognodig en regelmatig eens ge moderniseerd worden. Neem nu het Vertonen van dia's en films, het geen zeer attractief voor de leer lingen is. Het is voor hen aanne melijker, omdat de lessen anders al gauw saai dreigen te worder en de meeste mensen nu eenmaal visueel zijn ingesteld. Daarnaast zou ik graag een zg. flanelbord geplaatst zien in het les lokaal. Hierop kan bepaald lesmate riaal dan schematisch worden weer gegeven. Maar nogmaal: omdat alles te verwerkelijken ontbreken tot nu toe de financiën". Ondanks sommige tegenslagen en teleurstellingen in zijn werk. blijft de heer Knegjens toch optimistisch cn is hij geenszins van plan dit werk. dat hij geheel pro deo ver richt, op te geven. lltllllllllfflflIflMUIffH iiMiiiifirfiMhMiiiMifiMitiiiffifiifiHiiiiiiMtffmiifiMiiiiiniviiiMififnitMififftiffmifffiitiitiiiitmirti f VI fftff *f f «ttf M fVfltfRIftlllVtf llHVfltV9f9tltNHIMIIMIIItMI

De Vallei | 1969 | | pagina 5