P.v.d.A. wil in 1971 VVD had compliment voor verlenging leerplicht minister en staatssecretaris Nota-Ver inga kreeg steun van VVD maar afkeuring van PvdA en D'66 Moordenaar van Betje Schevenhoven krijgt vijftien jaar Pseudo-ri j kspolitieman lichtte prostituees op Bouwprogramma loopt gevaar die smaakt fe nu eenmaal anders dan andere Ook studiemogelijkheden voor werkende jeugd ter sprake drie ton uit kas Onderwijs zelf over bestuursstructuur f IN GEVANGENIS DE ARMEN VERSIERD Loodsen-affaire niet seponeren Rechtspositie militairen omstreden zaak Procuratie houder „nam" 125.000 huizen niet te halen Brandkastkraak in Raalte levert 25 mille op Gedetineerde uit ziekenhuis ontvlucht gastvrouw die weet hoe feestelijk feestjes worden met Verkade Toast. BEWEZEN Vragen in Kamer Wetsontwerp moet worden aangevuld TIEN PROCENT COMPLIMENT D 66 ONEENS TWEE MOTIES VEROIDERD DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 ADVERTENTIE AMSTERDAM Het Amsterdamse gerechtshof acht de 45-jarige monteur Gerhard S. uit de hoofdstad schuldig aan het dertien jaar geleden medeple- gen van doodslag op de 56-jarige Am sterdamse caféhoudster Bertje Sche- venhoven. Het hof veroordeelde hem vanochtend tot vijftien jaar gevange nisstraf met aftrek van het voorarrest. Zijn mededader, de 53-jarige gardero bier Friedrich W. van H. uit Amster dam, werd eveneens voor het mede- plegen van doodslag, vijf jaar met af trek opgelegd. Het lijk van de café houdster, dat in de Bloemendaalse dui nen zou zijn begraven, werd nimmer gevonden. De procureur-generaal had tegen S. wegens moord twintig jaar met af trek geëist en tegen Van H. wegens het medeplegen daarvan acht jaar met aftrek. De rechtbank had in eer ste instantie S. wegens doodslag ver oordeeld tot elf jaar met aftrek en Van H. terzake van medeplichtigheid daar aan tot vijf jaar met aftrek. Beide mannen waren na aanvankelijk een vol ledige bekentenis voor de politie en de rechter-commissaris te hebben afge legd, op hun verklaringen teruggeko men en hadden ontkend iets met de verdwijning van de caféhoudster te maken te hebben gehad. De monteur ontsnapte in de nacht van 3 op 4 okto ber jl, op spectaculaire wijze uit het huis van bewaring aan het Kleine Gart- manplantsoen in Amsterdam en werd tien dagen later weer gegrepen. Het hof hecht ondanks de ontkenning der mannen geloof aan hun eerste ver klaringen omdat het volgens het hof volstrekt onaannemelijk is te achten dat zij in een zo ernstige zaak zo be lastende verklaringen voor politie en rechtercommissaris zouden hebben af gelegd. waarin zoveel details met el kaar in overeenstemming zijn wan neer het niet werkelijk zou zijn ge schied. In nauwe en voortdurende sa menwerking hebben zij een hoogst ern stig misdrijf gepleegd. De kennelijk niets vermoedende caféhoudster heb ben zij eerst op arglistige wijze in hun auto gelokt en haar toen op huivering wekkende wijze om het leven gebracht en begraven met als enig doel het geld, dat zij in haar beurs bij zich zou heb ben, in hun bezit te krijgen. S. heeft naar het oordeel van het hof de be langrijkste en meest kwalijke rol ge speeld. Hij heeft Betje onverhoeds zon der dat zij zich kon verweren van ach teren aangevallen en met een ijzeren staaf geslagen. Het lijkt niet dat S. te kampen heeft gehad met gevoelens van afschuw of berouw of enige deer nis met het slachtoffer of haar familie, het lijkt of haar dood hem volmaakt onberoerd laat. S. is een man die met groot gemak spreekt over ernstige door hem begane misdrijven. Hij deinsde niet terug voor moord, aldus werd in de overwegingen van het arrest opge merkt. Het hof heeft de overtuiging dat S. een man is die grote gevaren oplevert, niet alleen voor willekeurige slacht offers maar ook voor de personen uit de kring van zijn eigen relaties. Hij is geneigd om zijn doel te bereiken, be reid te zijn anderen te intimideren. Dit was volgens het hof gebleken uit brief jes, die door Van S. uit het huis van bewaring waren gesmokkeld en die be stemd waren voor getuigen. Gezien het gevaar dat de monteur voor anderen oplevert behoort hem naar het oordeel van het hof een langdurige straf te wor den opgelegd. Het hof nam in aanmer king dat het feit dertien jaar geleden is gepleegd en al tweederde der ver jaringstermijn van het misdrijf is ver streken. Van H. valt volgens het hof bijzonder te verwijten dat hij het idee voor de beroving van Betje heeft ge opperd. Hij is het geweest die de vrouw hij kende haar een lift in zijn auto heeft aangeboden. De gardero bier, die sterk onder invloed van S. stond, moet naar het oordeel van het hof meer als een meeloper dan als een initiatiefnemer worden beschouwd. BREDA Naar eerst thans bekend is geworden heeft de 48-jarige procura tiehouder A. L. in tien jaar tijds bij Sprangers Beton- en Bouwbedrijf NV rond de f 300.000 ontvreemd. Hij deed dit door gewoon geld uit de kas te nemen. L., ongehuwd en liefhebber van antiek, kon dat doen, omdat hij een on begrensd vertrouwen genoot van de di rectie. De diefstal werd ontdekt bij in terne controle. Dat zou al geruime tijd geleden het geval geweest zijn. Daarop heeft de procuratiehouder aangeboden het geld terug te betalen. Deze week wérd de zaak bij de Bre dase politie bekend en werd L. ingere kend. Gebleken is dat hij het meeste van de buit heeft omgezet in antiek. Voorzover de politie tot nu toe heeft kunnen nagaan heeft L. het gestolen geld niet in de boeken „goedgemaakt". Dit zou er volgens de politie op kun nen wijzen dat bij het familiebedrijf al die tijd geen interne controle heeft plaats gevonden. GRONINGEN In het Reitdiep te Groningen is het stoffelijk overschot van een 32-jarige inwoner van Nijme gen opgedregd. Een voorbijganger zag het lijk drijven en waarschuwde de po litie. De politie stelt een onderzoek in naar de omstandigheden waaronder de verdrinking plaatsvond. DEN HAAG Bij het gisteravond in de Tweede Kamer begonnen debat over de onderwijsbegroting 1970 en de nota-Veringa, inzake de bestuurshervorming universiteiten en hogescholen, heeft de PvdA-fractie duidelijk gemaakt, dat ▼oor wat de top betreft, zij op het standpunt staat, dat weliswaar als start en stimulans een model dient te worden aangegeven, maar dat tegelijker tijd aan een aldus verkozen bestuur de bevoegdheid moet worden verleend aan de mi- i nister voorstellen tot andere opbouw te doen. Indien uit een universiteit of hogeschool algemeen naar voren komt, dat men van meet af aan een van de wet afwijkend model prefereert, dan dient naar het inzicht van de PvdA-fractie de minister dat model alle kansen te geven. WAGENINGEN Woensdagavond hebben studenten en enige leden van het wetenschappelijk personeel met de rector-magnificus van de landbouwho geschool. prof. dr. ir. F. Hellinga. gediscussieerd over de bestuursher- structurering van de hogeschool op basis van de nota-Veringa. Er waren ongeveer 300 a 400 leden van de landbouwhogeschool aanwezig. De discussies hadden plaats in het colle gegebouw van de afdeling wiskunde, nadat een poging tot discussie van de studenten onderling voor de aula van de hogeschool was mislukt, enerzijds door het ongunstige weer en anderzijds door toedoen van studenten, die de bij eenkomst met een nevelspuit besproei den. Het aangekondigde binnendringen van de aula het bestuur van de ho geschool wilde de aula niet ter be schikking stellen ging niet door. Een poging van enkele studenten door kamperen op het voorplein van de ho geschool uiting te geven aan protes ten, mislukte al eerder, mede door het slechte weer. Tijdens de besprekingen bleek dat een groot aantal studenten niet ak koord ging met de opiniepeiling over de herstructuering, zoals het be stuur van de hogeschool deze wilde ondernemen. Het verwijt deed alge meen opgang dat het bestuur zich te veel aan de richtlijnen van de no ta-Veringa hield, waardoor geen alter natieven mogelijk zouden zijn. De rec tor wees. er onder meer op dat de discussies te veel gingen in de rich ting van 'n verbaal ingraven in onver zoenlijke standpunten, ,,U bent helemaal getatou- eerd" zei de president van de I rechtbank in Almelo. Voor het I hekje stond met opgestroopte I mouwen een straatmaker 1 uit Enschede terecht voor een [roofoverval. De president had de man en kele maanden geleden ook voor I het hekje gehad, maar toen wa ren de armen nog ontbloot van I enige schilderingEn de man I toas in die periode het huis van bewaring niet uitgeweest. Dus moest de straatmaker daar zijn versierd. ..Dat bevreemdt mij wel, mijnheer de officier", zei de president tot de officier van justitie. Die wist ook geen raad met het geval. met de justitie in aanraking kwam, wil de de officier het nog bij een voorwaar delijke gevangenisstraf laten. De eis luidde drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Daarnaast vorderde mr. Nube een boete van f 250 voor de diefstal en een boete van f 50, wegens het in bezit hebben van de wa penstok, die hij bovendien aan het ver keer onttrokken wilde zien. De recht bank zal over veertien dagen vonnis wijzen. DEN HAAG Het lid van de twee de Kamer H. G. Abma (SGP) heeft minister Polak van justitie schrifte lijke vragen gesteld r over het al dan niet seponeren van de zogenaamde loodsenaffaire. De heer Abma noemt corruptie een ernstig kwaad dat bij niet-ingrijpen voortvreet en overigens vaak ongrijp baar is. De heer Abma wijst er in zijn vra gen op, dat door het bericht over het eventueel seponeren van de loodsen affaire alom grote bezorgheid is ont staan, temeer omdat men makkelijk veronderstelt dat in gevallen van meer individuele aard en geringer omvang wel wordt opgetreden. DEN HAAG De Vereniging Voor Dienstplichtige Militairen (VVDM) juicht het toe dat de sociale rechts positie van de dienstplichtige een wet tige basis krijgt. Zij meent echter dat in het onlangs ingediende wetsontwerp te veel aan de regeling, bij algemene maatregel van bestuur wordt overgelaten. Daardoor ontsnapt het overgrote deel van het materiële recht aan de controle van het parlement. De VVDM zal het nader toelichten op de open bare hoorzitting die vandaag in de Tweede Kamer zal worden gehouden. De bestaande opleidingen moeten op vele punten herzien en verbeterd wor den zo vindt de vereniging. Een meer uitvoerige nota van de WDM wordt binnenkort openbaar gemaakt. ADVERTENTIE Het werkverband huisvestingsnood heeft al zijn ongerustheid over de ont wikkeling van de woningbouw geuit. De achterstand op het bouwprogramma be draagt thans bijna tien procent zo heeft het werkverband in een gisteren uitge geven verklaring berekend. De wpning- w et bouw is het grootste slachtoffer van de achterstand geworden. Zowel het aantal gereed gekomen als het aantal in aanbouw genomen woningwetwonin gen ligt ongeveer een kwart lager dan verleden jaar. De premiebouw daarentegen heeft /een enorme opleving te zien gegeven (ruim de helft hoger dan verleden jaar). De vrije sectorbouw blijft nog steeds een zorgenkindje met een aantal ge reed gekomen woningen dat vijftien procent lager ligt dan in 1968. Het aan tal in aanbouw genomen woningen in deze sector stijgt echter flink. Het scherpst is de woningbouwma- laise te voelen in de vier grote steden. Het aantal gereed gekomen woningen in Utrecht en omgeving is nog maar de mijn volgende pakje is weer caballero Mr. J. W. Masman (PvdA) vroeg zich af welke zin de nota-Veringa heeft. Een nota is doorgaans toch een verant woording van gevoerd of te voeren be leid maar hier is het hoogst onge bruikelijk een notitie ter aankondi ging van een wetsontwerp. De door de minister vastgestelde procedure kwali ficeerde mr. Masman als onbehoor lijk. „De nota geeft de indruk dat schoorvoetend aan de democratiserings beweging wordt meegewerkt, die daar door ongewild wordt tegengewerkt. Van het verlangen van de minister om dit ondoorzichtig samenlevingsverband ope te breken en om het van zijn verouder de structuren te ontdoen blijkt niet veel aldus de socialistische afgevaardigde, die namens zijn fractie fundamentele bezwaren ontwikkelde tegen het feit, dat minister Veringa „zegt dat het zó zou moeten en niet anders". Een ander geluid kwam van de VVD, waarvoor dr. K. van Dijk zich achter de grote lijnen van de nota-Veringa stelde. Hij prees minister Veringa en staatssecretaris Grosheide voor de moed die nodig was om het bestaande stelsel te doorbreken in een poging de resten van het gilden- en regentensysteem op te ruimen. Dr. Van Dijk plaatste wel een aantal vraagtekens, zoals bijvoorbeeld bij de rechtstreeks gekozen vertegenwoordi ging waarvan hij toch wel wilde weten hoe de verkiezing moet geschieden. D'66 was het helemaal niet met de VVD eens en de heer Dijkstra zei dat zijn fractie het op een aantal punten met minister Veringa oneens is. Hij kwam dan ook met een motie waarin wordt gesteld dat de universiteits- of hogeschoolraad het hoogste orgaan is waarin geen geleding van maatschap pij vertegenwoordigers is opgenomen. Dit Kamerlid wilde uiterste voorzich tigheid bij het vastleggen van allerlei zaken. De fractie van D'66 laat zich, zo gaf hij te kennen, niet leiden door een zekere beklemming over wat er aan de universiteiten gebeurt. Beper kende maatregelen zijn dan ook niet nodig want het grootste deel van de betrokkenen handelt immers zeer rede lijk. Hij verweet minister Veringa dat deze de plannen alleen heeft opgesteld. D'66 voelt meer voor een universiteits raad met een onderwijskundige samen stelling en een delegatie met drie ge ledingen. Namens de PvdA diende mr. Masman op deze avond twee moties in. In de eerste motie werd de regering uitgeno digd de bestuursvorm op de lagere ni veaus onder verantwoordelijkheid van de Raad tot ontwikkeling te brengen. Een tweede motie van hem handelde over de in de leerplichtwet 1968 neer gelegde negenjarige leerplicht die op 1 augustus 1971 moet worden ingevoerd, terwijl met ingang van gelijke datum Minister Veringa (l.) en staatssecreta ris mr. J. H. Grosheide van Onderwijs en Wetenschappen tijdens de behande ling in de Tweede Kamer van de on derwijsbegroting en de nota bestuurs hervorming universiteiten en hoge scholen. een aansluitende, gefaseerd in te voe ren, partiële onderwijsplicht dient te gelden. Tenslotte was daar. aan het eind van de eerste avond, de derde socialis tische motie, die werd ingediend door de heer C. Laban. Hij nodigde de regering daarin uit: 1. een plan over te leggen voor invoe ring van de 35-schaal bij kleuter- en basisonderwijs op zo kort mogelijke termijn en voor de verdere verlaging van het aantal leerlingen per groep en 2. het beleid bij de opleiding van het benodigde onderwijspersoneel daarop af te stemmen. De heer Laban meende dat een ver dere verkleining van de klassen nood zakelijk is als bijdrage tot de demo cratisering van het onderwijs, die er op gericht moet zijn ieder kind zijn kansen te geven op een volledige ont plooiing van zijn mogelijkheden. Tevens diende de heer Laban een mo tie in waarin wordt geconstateerd dat het huidige Nederlandse onderwijs systeem in vele opzichten naar vorm en inhoud is gegrondvest op verouder de onderwijskundige en maatschappe lijke uitgangspunten. Tijdens de bespreking van de overige onderwijsproblemen bleek dat de VVD van minister en staatssecretaris een fundamenteel doelstellingenonderzoek verlangt dat moet uitmonden in een beleidsnota met vraagpunten over de mammoetwet. De liberale woordvoer der H. Vonhoff zei dat de stelling van de bewindslieden dat de mammoetwet niet verouderd zou zijn, onhoudbaar is. Met dr. Van der Lek, mr. Masman en de heer Dijkstra roerde de VVD- woordvoerder 't vraagstuk van de wer kende jongeren aan. „Wij geven de voorkeur aan leer plichtverlenging omdat deze jongeren naar ons gevoel in het algemeen te vroeg aan het arbeidsproces gaan deel nemen. Daarom is uitbreiding van de vormingsplicht geboden als interimop lossing. wmm. LEEUWARDEN ..Misselijk, laf en onmannelijk", aldus kwalificeerde de Leeuwardense officier van Justitie, mr. G. R. Nube het gedrag van de 22-jarige vertegenwoordiger IJpe de V. te Leeuwarden. De president van de recht bank, mr. B. Dorphout, sprak van een ongelooflijk gemene streek. De verdachte had op 12 mei en op 18 mei een prostituee opgepikt op het Ruiterskwartier te Leeuwarden. Hij had de dames meegenomen in zijn volkswagen met de afspraak dat ze iets aan hem konden verdienen. De dien sten moesten in de auto worden ver leend, waarop betaling van f 25,- volg de. Vervolgens had hij zich in beide ge vallen voorgedaan als rechercheur van de rijkspolitie. De meisjes moesten hem het betaalde geld teruggeven, anders zou hij er werk van maken. Een plak plaatje met het nummer van de alarm centrale van de rijkspolitie-en wapen stok en een imitatie-mobilofoon moes ten aan deze bewering kracht bijzetten. Als de terugbetaling niet vlot ge noeg kwam, zette de vertegenwoordi ger een met een paar loze draden ver bonden microfoon aan de mond: „Wa gen zoveel meldt zich, ik ben onderweg naar het bureau met een gearresteer de vrouw". Dan kwamen de beurzen wel tevoorschijn. Na de terugbetaling zette hij zijn slachtoffer uit de auto. Een van de meis jes nam het achteraf niet en deed aan gifte bij de politie. Mr. Nube had er weinig goede woorden voor. Ik noem het onmannelijk, omdat de verdachte weigerde de consequentie van zijn daad, de betaling, te aanvaar den. Het voorlichtingsrapport tekende de verdachte als een onvolgroeide, nog al fantasierijke en zeer materialistisch ingestelde figuur. Omdat het de eerste keer was dat hij wegens een misdrijf DEN HAAG Het bouwprogramma 1969 (125.000 woningen) loopt ernstig gevaar. Ondanks het optimisme van minister Schut (Volkshuisvesting) kampt de woningbouw met een forse achterstand, die in de laatste 'maanden van dit jaar nauwelijks meer is In te halen. Uit de cijfers van het Centraal Bu reau voor, deStatistiek over de eerste negen maanden van 1969, blijkt dat het totaal aantal gereedgekomen woningen slechts twee procent hoger is dan dat van het voor de woningbouw toch al buitengewone slechte jaar 1968. Ook vo rig jaar kon de minister zijn bouwpro gramma niet realiseren; eind decem ber bedroeg de achterstand 2300 wo ningen. In het laatste kwartaal van dit jaar zullen bijna 40.000 huizen moeten klaar komen om het bouwprogramma te kun nen waarmaken. Gemiddeld per maand dus ruim 13.000; een onwerkelijk cijfer als de CBS-cijfers aantonen dat het ge middeld aantal gereed gekomen wonin gen in de afgelopen tijd 8500 per'maand bedroeg. helft van dat van vorig jaar. In Amster dam en Den Haag loopt de bouw ruim een zesde achter. Alleen in Rotterdam zijn aanzienlijk méér huizen klaar ge komen. Het aantal in aanbouw geno men woningen is behalve in Utrecht flink gezakt; het sterkst in groot-Am sterdam. Inbrekers hebben gisternacht de brandkast van de zuivelfabriek te Raal te gekraakt en zijn er met 25 mille vandoor gegaan. De kluisdeur was op vakkundige wijze met springstof gefor ceerd. AMSTERDAM Een arrestant die zich voor een medisch onderzoek in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amsterdam bevond, is gistermiddag ontvlucht. De man, de 31-jarige Willy de B. was gedetineerd in de strafge vangenis in Haarelm. De directeur van de gevangenis deel de vanavond mee dat de vluchteling een oogoperatie had ondergaan. De B. lag al een week of drie in het VU-zie- kenhuis en zou binnenkort weer naar de Haarlemse strafgevangenis worden overgebracht. Hij zat in voorarrest.

De Vallei | 1969 | | pagina 7