Europese veiligheidsconferentie NAVO: de VS en Canada moeten ook meedoen Tsjechische minister door studenten gehoond I p f| Q die uitgekookt kan worden en V11 u II bestand is tegen wasmiddelen UW spaarbewijs van f25.- is in 1974 f36.-waard sparen... verstandig en SB handig Deense militaire geheimen in ultra-linkse bladen Wie zei er ook weer dat alle verpakte tarwebrood hetzelfde was? Analyse Sloan's Balsem Over de grenzen Moskou gereed voor (koud) feest Op eerste dag Europ ese topgesprek demonstraties zemen zonder 1/1 zorgen V I e enige zeem. Nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag Bartex is de fijnste snelscheercrême die ik ken. En nog de voordeligste ook! Wastafel verstopt? Fifax lost op. Haal het even bij de drogist. Explosie in Belfast VOORWAARDE Boven Noordpool getrouwd Dat kan! Voor elke f 25,- kunt u een spaarbewijs kopen. In 1974 ontvangt u dan, behalve de gestorte f 25,—, boven de vaste rente ook nog een belastingvrije spaarpremie van 20%. Dat is f 5,— per spaarbewijs. Als u en uw vrouw samen sparen, kunt u op deze manier van maxi maal f 500,— aan spaarbewijzen zelfs zo'n f 720,— maken. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21t/m59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar inkomen hadden van ten hoogste f 15.000,—. Het maximale spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,- voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Spaarbanken, Postkantoren, Banken, Boerenleenbanken enRaiffeisen- banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaarplan aan vragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid, afdeling Voorlichting bezUs/C^^rorming, Postbus 51, Den Haag. (U King Corn...'t enige dat u weggooit, is de verpakking. Dc Die regenjas kan ik zelf wel waterdicht maken. Met Harmisol van mijn drogist. Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. DONDERDAG 6 NOVEMBER 1969 A In de Russische hoofdstad Moskou worden voorbereidingen getroffen voor het jaarlijkse feest op de 7e november: de herdenking van de revolutie van 1917. Overal in de stad verrijzen de portretten van Lenin en van de huidige Russische leiders. PRAAG Honderden Praagse stu denten hebben het de pro-Russische Tsjechische minister van Onderwijs, Jaroslaf Hrbek niet gemakkelijk ge maakt bij diens bezoek aan een stu- dententchuis in de wijk Strahof. De minister, die geldt als een ortho doxe radicaal, had ingestemd met de beantwoording van vragen op de bij eenkomst, die volgens zegslieden in de studentenwereld door ruim 700 studen ten werd bijgewoond*. Al vroeg op de vergadering kwam het tot een uitbarsting toen Hrbek de vraag gesteld werd: „Wat voor soort mensen wilt u, dat wij worden als u van ons opnieuw een generatie van overlopers wilt maken?" De minister ontlokte felle protesten en boe-geroep toen hij sprak over Jan Palach, de student die in januari vrij willig de vuurdood stierf uit protest te gen de Russische militaire bezetting van het land. ADVERTENTIE DEN HAAG Honderden demon stranten zullen maandag 17 november, de eerste dag van de Europese topcon ferentie, naar Den Haag komen. Deze vertegenwoordigers van tiental len organisaties van studenten, Euro pese federalisten en Europese ambte naren uit Brussel en Luxemburg willen demonstratief uiting geven aan hun on vrede met de politieke crisis en het uitblijven van politieke beslissingen. De Grote Kerk in Den Haag zal als actie- en ontmoetingscentrum dienen. Het dagelijks bestuur van de internatio nale Europese Beweging komt bijeen onder leiding van dr. W. Hallstein. In d£ Grote Kerk zal een verklaring worden opgesteld. De demonstranten zullen daarna naar het Binnenhof trek ken, waar in de Ridderzaal de topcon ferentie zal worden gehouden. Het motto van de demonstratie luidt: „Topconferentie: de laatste kans voor of de begrafenis van Europa". De Europese organisaties in de ver schillende landen zullen de wensen voor de topconferentie overhandigen aan de nationale regeringen. Een delegatie van de Europese Beweging zal presi dent Pompidou van Frankrijk benade ren. „Palach", zo zei hij, „was op tragische wijze misleid door rechtse opportunis ten..." De rest van zijn opmerking was door het lawaai van de studenten on verstaanbaar. Hrbek, een 55-jarige psychiater, is berucht onder de studenten gewor den, omdat hij eerder dit najaar op dracht gaf een circulaire te verspreiden, waarin de universiteiten werd ge vraagd inlichtingen over de studenten en de docenten tijdens de Russiche in vasie te geven. De minister zegde toe, dat de politie niet zou ingrijpen als de studenten in dividueel kransen op het graf van Pa lach zouden leggen op 17 november, 'n nationale gedenkdag van het verzet te gen de Duitse bezetters. Een student wil de weten waar de voormalige partijse cretaris Alexander Dubcek thans ver blijft. „Hij houdt vakantie in een jacht hut", aldus Hrbek. „Wij hebben hem verschillende posten aangeboden, maar hij heeft nog geen besluit genomen". FSN Op tal van muren in Praag kan men hier en daar, in verschillende kleuren, de letters F, S en N zien. Soms wor den die letters weggewerkt, vaak ko men zty weer terug. Maar heel weinig mensen weten eigenlek wat er mee wordt bedoeld. Wel is der een het erover eens, dat ze alleen maar iets te maken kunnen heb ben met de politieke toestand en dat er bepaald geen trouwe aanhangers van de regering en de partij achter kunnen zitten. Volgens studenten van de Karei- universiteit moet men de letters zien in verband met het feit, dat de geschie denis, na de Sovjet-invasie van verle den jaar, door de partij vakkundig wordt „herschreven" opdat alles in de boeken komt te staan als gerechtvaar digd en goed voor het land. Volgens hen betekenen die drie let ters: fantasticke, smesne, neuveritelne, in het Nederlands: fantastisch, belache lijk, ongelooflijk. BELFAST In een van de in stallaties van een gasfabriek in Bel fast is woensdag een kneedbom ont ploft, waardoor een gashouder in brand raakte. Door snel optreden van de brandweer is de schade beperkt ge bleven. Volgens de politie was een bom ge plaatst op een van de buizen die naar het reservoir leidde. De aanslag leek niet het werk van een deskundige te zijn geweest, aldus uit goed ingelichte bron. De fabriek werd niet door mili tairen of politiek bewaard. BRUSSEL De NAVO-landen zijn het er over eens, dat de landen van het Warschau-Pact in hun communiqué van de vorige week geen duidelijke voor stellen tot het houden van een Europese veiligheidsconferentie hebben gedaan, aldus heeft de secretaris-generaal van de NAVO, de Italiaan Manlio Brosio, woensdagavond na afloop van een voorbereidende NAVO-bespreking over Europese veiligheidsproblemen gezegd. De secretaris-generaal noemde op een persconferentie als positief punt, dat het communiqué niet in de polemische stijl is gesteld. De NAVO-landen zijn het er ook over eens, dat de VS en Canada van het be gin af volledig betrokken moeten zijn bij een eventuele Europese veiligheids conferentie. In het communiqué wordt alleen gesproken over alle Europese landen. Over het voorstel van het Warschau- Pact om een dergelijke conferentie in de eerste helft van '70 te houden zei secretaris-generaal Brosio, dat hem dat wel erg vroeg leek. Het staat ook nog helemaal niet vast of een derge lijke conferentie wel zal worden gehou den. Op verdere vragen over de inhoud van het communiqué van Praag wilde Brosio niet ingaan, omdat, naar hij zei, men de tekst nog maar kort in het be zit had en de bestudering ervan nog niet was afgelopen. De kwestie van een eventuele veilig heidsconferentie kwam ter sprake in het kader van de bredere behandeling van het probleem van de Europese veiligheid. De conferentie is bedoeld als voorbereiding van de discussies over dat onderwerp op de volgende bij eenkomst van de ministerraad van de NAVO op 3,4 en 5 december te Brussel. In conferentiekringen, waar men sprak over de grote mate van eensge zindheid iii de besloten vergadering, zei men dat niet alleen door een vei ligheidsconferentie, maar ook op ande re wijze de veiligheid kan worden be vorderd, zoals door het komende over leg te Helsinki tussen Russen en Ameri kanen over de beperking van de strate gische wapens en het werk in de ont wapeningscommissie in Genève. In deze kringen zei men, dat de NAVO vasthoudt aan de drie voorwaar den deelneming van de VS en Cana da vanaf het begin, degelijke voorbe reidingen en een redelijke kans op enig succes. Frankrijk deelt op deze en de andere punten de mening van zijn bondgenoten. De NAVO-landen maken in het bij zonder bezwaar tegen de voorstellen van het communiqué in Praag, die naar men zei, de kern van het pro bleem niet raken. De Oosteuropese landen stelden voor op de agenda van de conferentie de volgende punten te plaatsen: waarbor gen voor de veiligheid, een verklaring dat men wil afzien van geweld of be dreiging van geweld, en de bevorde ring van economische, wetenschappe lijke en technische samenwerking om op basis van gelijkwaardigheid te komen tot een politieke samenwerking tussen de Europese landen. De NAVO-landen staan op het stand punt, dat er punten op de agenda moe ten komen van concreter aard, zoals de kwestie van de ontwapening en het Duitse vraagstuk. België was op de conferentie door de minister van Buitenlandse Zaken, Har mei, vertegenwoordigd, enkele andere landen door 'n onderminister of staats secretaris. Voor Nederland heeft Jhr. mr. J. A. de Ranitz, directeur-generaal politieke zaken van het ministerie van Buitenlandse Zaken, 't woord gevoerd. LONDEN Aan boord van het vliegtuig van Tokio naar Lojiden zijn vandaag twee Japanse broers uit Nagoja getrouwd met twee meisjes uit dezelfde plaats. Na de eenvoudige dubbele plechtigheid werd de huwelijkstaart aangesne den en champagne gedronken op het geluk van de twee bruidsparen die drie dagen vakantie in Londen zullen nemen. De huwelijksakten werden onder tekend in het bijzijn van de gezag voerder van de Douglas DC-8 van Japan Airlines. ADVERTENTIE ADVERTENTIE KOPENHAGEN De Deense politie heeft woensdag bij een drukkerij in Ko penhagen het zetsel van een tijdschrift artikel in beslag genomen, dat vertrou- John Lindsay, de man voor de derde John Lindsay meester van is opnieuw burge- New York. Zijn herverkiezing heeft een betekenis, die verder reikt dan de grenzen van deze wereldstad, die naar men zegt, onbestuurbaar is. Dit kon alleen in New York gebeuren: een republi kein, die er niet in slaagde door zijn eigen partij als kandidaat te wor den aangewezen, wint de verkiezin gen op een onafhankelijk „ticket" in een stad, die overwegend demo cratisch is. De verklaring ligt voor de hand. New York is nu eenmaal-de meest liberale stad van het land en Lind say is de hoop van de liberalen in deze conservatieve tijden. Hij heeft de steun van de aanhang van Mc Carthy en Kennedy, waarvoor Lyn don Johnson op de knieën ging, en iedereen verwacht, dat zijn jongste overwinning nog maar een begin is. Men neemt aan, dat er voor deze jongeman een plaats in de regering in het verschiet ligt. X/Iaar welke plaats? De gouver neur van de staat New York en zijn twee senatoren zijn republikei nen. En zij laten er geen twijfel over bestaan, dat ze op hun stoel zullen blijven zitten zolang de kie zers dat toestaan. Anders staat het met het presidentschap. Dat wordt op het ogenblik ook door een repu blikein bekleedt, maar dan wel een van een heel ander type dan Lind say. Daarom hoort men hier en daar al fluisteren, dat Lindsay nu niet in staat was iemand geestdrif tig te maken. Veel kiezers gingen naar de stem bus, zonder dat ze eigenlijk wisten wie hij was. Lindsay's democrati sche tegenstander was een lachwek kende kerel, die moeite had om be hoorlijk Engels te spreken. Hij trok werkelijk niemand aan, niet in het ghetto, niet op de campus en al evenmin in de kring van witte boor den, die in New York zoveel invloed hebben. Beide tegenstanders sloegen een pover figuur tegenover de lange, knappe Lindsay. Iemand merkte op: „Hij is gewoonweg té knap". W/anneer Lindsay speelt met de gedachte aan een post in de re gering dan zit hij met tenminste één moeilijkheid: New York is een heel bijzondere stad. De verkiezingen voor het presidentschap worden niet beslist door radicale liberalen. De beslissing valt evenmin op de cam pus of in het ghetto. John Lindsay, een zeer capabele en intelligente po liticus, weet dit heel goed. Hij weet ook, dat de aantrekkingskracht, die hij uitoefent op de mensen in Man- hatten niet als vanzelfsprekend be hoeft over te slaan naar het platte land in het Midden-Westen en zelfs niet naar andere steden. En hij is niet het type man, dat zijn hoofd graag op de politieke guillotine legt voor een of ander zwevend doel. ADVERTENTIE Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Corn, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. ("U™» Küig Corn kan dat zeggen). precies de man is, die in 1972 een liberale derde partij kan leiden. Oeel wat mensen spelen tegen- woordig met de gedachte aan een derde, linkse partij. De moge lijkheid ervan komt bijvoorbeeld ter sprake in een boek, dat Eugene McCarthy kortgeleden publiceerde over zijn verkiezingscampagne in 1968. The year of the people (Het jaar van het volk). Achter die droom zit de volgende redenering: George Wallace zal in 1972 waar schijnlijk opnieuw meedingen. Hij kan daarbij een flink deel van het Zuiden achter zich krijgen, waar door de conservatieve krachten el ders verdeeld zullen worden. De democratische partij, in de greep van vakbondsleiders en be stuurders van grote steden als bur gemeester Daley van Chicago, zal geen kandidaat aanwijzen, die in staat is de stemmen van de jonge ren, de negers en de intellectuelen op zich te verenigen. Zodoende is de weg dus vrij voor een onafhankelijke McCarthy-Ken nedy samenwerking met aan het hoofd iemand, die deze mensen wel kan inspireren. Als zoiets zou gebeuren dan zou John Lindsay ook de aangewezen man zijn om de zaak te leiden. Zijn jongste overwinning gaf daar tot op zekere hoogte ook al blijk van. Zijn republikeinse rivaal was een kleurloze figuur, die gesteund door de conservatieven maar blééf zeuren over orde en recht en die dit alles blijft de toekomst voor deze indrukwekkende poli ticus voorlopig nog in het vage. Als hij dinsdag zou hebben verloren, zouden al zijn problemen zijn opge lost. Dan had hii in' het bedrijfsle ven kunnen gaan om rijk te wor den of hij had een of ander baantje in Washington kunnen aannemen. (Hij heeft nog altijd wat tegoed van de president, omdat hij in de republikeinse conventie de nomina tie van Spiro Agnew heeft ge steund). Maar hij won en niemand had anders verwacht. Daarom blijft hij burgemeester van deze woelige stad zonder veel vooruitzicht op promotie. Nu hij zo voor .hetblok zit, vol ambitie maar zonder gele genheid om zich waar te maken, zou John Lindsay zich in 1972 toch wel eens in een politiek avontuur kunnen storten. welijke militaire inlichtingen zou bevat ten. Het artikel zou vrijdag verschij nen in het uiterst linkse tijdschrift „Polltisk Revy". Dinsdagavond hebben leiders van de inlichtingendienst met de minister van Defensie en Justitie geconfereerd over een artikel in een pro-Noord-Vietnam- blaadje, waarbij de plaats van het mi litaire communicatiecentra werd aan gegeven. Toen de politie bij de uitge ver van het blaadje verscheen om het nummer in beslag te nemen, bleek dat alle exemplaren al verspreid waren. Het bekendmaken van militaire ge heimen is in Denemarken de laatste tijd meer gebeurd. Vorige maand ont dekten studenten in de kelder van een universiteitsgebouw in Kopenhagen een militair communicatiecentrum. Naar aanleiding van hierop volgende studen tendemonstraties, deelde de minister van Defensie, Erik Ninnhansen, in het parlement mee, dat het centrum zou worden verplaatst. Een lid van de uiterst linkse socia listische Volkspartij overhandigde hier op in de vergaderzaal de minister eer? verzegelde enveloppe waarin zes ande re geheime verdedigingsinstallaties wer den bekendgemaakt. De gebeurtenissen kregen zoals de minister van Defensie het noemde „een zeer ernstige wending" toen in het af gelopen weekeinde zeven linkse jonge ren werden aangehouden, op verden king van het beramen van bomaansla gen op militaire installaties en onderne mingen die voor de defensie werken. Een van de aangehoudenen was in het bezit van vijf kilogram TNT, die hij van het leger zou hebben gestolen. LONDEN Edward Tomkins, de Britse gezant in Washington, is van daag benoemd tot de nieuwe Britse ambassadeur in Den Haag. Hij volgt sir Peter Garran daar op die "met pen sioen gaat. Tomkins 54, is verbindingsofficier bij de vrije Franse strijdkrachten in het Midden-Oosten geweest in de tweede wereldoorlog en werd bij de slag om Blr Hacheim gevangen genomen. Later is hij particulier secretaris van twee ministers van Buitenlandse Zaken, Er- nest Bevin en Herbert Morrison, ge weest. |~ke Vietnam-rede van president Nixon zal de indruk, die reeds vrij alge meen bestond, versterken, dat de Viet namese oorlog eerder geleidelijk over een lange periode zal uitsterven, dan officieel eindigen. Er zjjn enige redenen waarom Nixons' verklaring tot een verlaagd peil van de oorlogshandelingen kan leiden, te weten, de problemen die Hanoi heeft door de oorlogsmoeheid, de tekenen van apathie bij het Noordvietnamese publiek ten aanzien van de oorlogs inspanning na de dood van president Ho Tsji Minh en de kracht van de strategie van Hanoi. Daarnaast de stervende oorlogsbereidheid bij de Amerikanen. Nixon heeft gezegd dat hij zijn beslui ten zou baseren op het „peil van de vijandelijke activiteit en de oplei dingsprogramma's van de Zuidviet- namese strijdkrachten". Hij consta teerde een vermindering van de in filtratie en van de Amerikaanse ver liescijfers en zei, dat hij zijn beslis singen ook op die factoren zou base ren, maar zei hjj: „Indien het peil van de vijandelijke activiteit voldoende zou toenemen, zouden wij ons tijd schema dienovereenkomstig moeten aanpassen". Lfen van de Noordvietnamese strate gische doeleinden is kennelijk om te bewerken dat zoveel mogelijk Amerikaanse strijdkrachten Z.-Viet- nam verlaten alvorens toe te stem men in zinvolle onderhandelingen. Ha noi zal geconstateerd hebben dat naarmate zijn activiteit verminderde meer Amerikaanse troepen werden teruggetrokken. Een spectaculaire vermindering van de Noordvietnamese activiteit is echter nauwelijks te verwachten. Integen deel, het is waarschijnlijker, dat of fensieve doorbraken zullen voortdu ren. In de propaganda van Hanoi en het nationale bevrijdrngsfront wordt her haaldelijk onderstreept, dat de oorlog met het TET-offensief van 1968 reeds een beslissende keer heeft genomen. Dit doet veronderstellen, dat bij Ha noi de overtuiging bestaat, dat TET de psychologische slag was, die de antie-oorlogsgevoelens onder de Amerikanen heeft gekristalliseerd. Nu is het blijkbaar zaak om te hou den wat men heeft, te vechten als dat nodig is en voor de rest af te wachten. T^erwyl de oorlogsstrqd voortduurt, misschien minder intens, zal het duel. feller worden op de politieke en di plomatieke terreinen. Washington en Saigon zijn niet de eni gen die de pjjnen van vele con flictjaren voelen. Noord-Vietnam lijkt een kritieke tijd tegemoet te ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. aas puo jjooi NOXIN aVVHDIV gaan en kan daarom goede redenen hebben om zijn oorlogsinspanning te verminderen. Uit de Noordvietname se pers blijken de ontelbare beproe vingen en moeilijkheden die de oorlog het land hebben bezorgd. Daarbij komt, dat Noord-Vietnam problemen heeft met zijn voedselproduktie, ten dele door weersomstandigheden en overstromingen. „Dringende maatre gelen" worden herhaaldelijk aange kondigd. Nog een ander aspect van de Nixon- politiek kan op de lange duur lei den tot vermindering van het oor logsgeweld. Dit was zijn onderstre ping van de „Nixon-doctrinc". Deze komt er op neer, dat de Verenigde Staten de Aziaten de helpende hand reiken, om het achter een Amerikaans „kernschild" allemaal meer zelf te doen. Dit duidt uiteindelijk op een sterk verminderd fysieke aanwezig heid van de Verenigde Staten in Azië. Gezien de huidige problemen van de communistische naties zou dit bij hen tot de gedachte kunnen leiden, dat in de toekomst de logische arena voor de strijd eerder politiek dan militair zal zijn. IJToezeer vele Amerikanen ook de ten dens van Nixons rede mogen heb ben betreurd, het was van de presi dent psychologisch wel goed gezien, om geen algemene terugtocht aan te kondigen. In de eerste plaats voor het Ameri kaanse prestige in de wereld in het algemeen. Voorts, om zijn eigen politieke gezicht in het binnenland te redden. Hij zou er duizenden, vooral jongeren mee voor zich gewonnen hebben. Maar de algemene Amerikaanse le vensfilosofie is die van het succes. Wie in het leven, op welk gebied ook, succes heeft, is de man. Amerika heeft tot nu toe in alle oorlogen, waaraan het deelnam, succes gehad. Vanaf de bevrijdingsoorlog tot en met de Tweede Wereldoorlog, kwamen de Amerikaanse troepen succesrijk uit de strijd. Nu dreigt dan de eerste terugtocht. Dat is voor vele Amerikanen maar moei lijk te verteren. Het is te begrijpen dat vooral bij de oudere senatoren, dan vaak hun mening naar het andere uiterste algemene terugtrekking overslaat. Het zal in hoge mate bepalend zijn voor de politieke rijpheid van de Amerikanen, hoe zij de kwestiea in Vietnam zullen oplossen. Maar zonder kleerscheuren zullen zij er bijna ze ker niet meer uit kunnen komen. De politieke en militaire analyse, die dan zal volgen, kan voor Azië en misschien wel voor de hele wereld grote gevolgen hebben. Europa zal er goed aan doen, zich daar nu reeds op voor te bereiden.

De Vallei | 1969 | | pagina 9