Officier adviseert verdachte: vlucht tijdelijk naar elders CAMBRIDGE Hoe laat is het? Kijk op uw horloge! Kies uit de volledige Ere wie ere toekomt Werkende jeugd door Kamer vertroeteld Tweede auto in de knel Politie maakt grootscheepse jacht In verband met wraak van familie van de overledene KLAPPEN WAREN NIET DODELIJK, IS BEWEZEN Ml koüektie! Dividend van Nillmij-Eerste Nederlandsche Stagnatie metro in Rotterdam VROUW DIENT KAMERLEDEN KVP VAN REPLIEK TRIPLE -FILTER LUGTERS ONTSNAPT AUTOCRICK ONTKOMEN rook rustigen alleen voor uw plezier! want dat filter is 3-voudig het wikt, weegt en selecteert, zo rookt u alleen maar voor uw plezier, heerlijk rustig, proef het zelf, dat echte Cambridge-aroma, puur, ongewoon zacht en o.zo zuiver. ZO WERKT HET TRIPLE-FILTER* Vraag vandaag nog Cambridge Triple-filter® 25 king size voor fl. 1.75, ook in menthol, rook rustig, rook zuiver, rook Cambridge. de milde sigaret met het 3-voudige filter VEEL BEGRIP NORMAAL Nieuwe Ferrari Bonus van 50 procent VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 TILBURG De politiemacht in heel Nederland, vooral in Brabant en Lim burg, maakt sinds gisteravond jacht op de beruchte misdadiger Piet Lug- ters (34). Lugters ontsnapte gistermiddag om zes uur aan zijn bewaker, toen hij op het woonwagenterrein in Tilburg een bezoek bracht aan zijn ouders. Hij was gedetineerd in het rijksasiel De Kog- helenberg in Den Haag, waar hij ter beschikking van de regering werd ge houden. De ontsnapping werd de Tilburgse politie gistermiddag niet rechtstreeks gemeld. Pas enige tijd na de verdwij ning van Lugters werd men in het po litiebureau via een telexbericht op de hoogte gebracht. Onmiddellijk werd het signalement van de vluchteling verspreid. Hij was gekleed in een grijs pak, waarover hij een groene regenjas droeg. Hij had een geel overhemd en een zwarte broek aan. In totaal is hij vier keer ontsnapt. Na de laatste keer, in 1966 uit de ge vangenis van Breda, maakte hij „naam". Maandenlang terroriseerde hij heel Zuid-Nederland, waar hij dief stallen en gewapende roofovervallen pleegde. De politie heeft toen ook een maan denlange klopjacht op hem georgani seerd. Lugters wist steeds op het al lerlaatste ogenblik aan de politieman nen te ontsnappen. Tenslotte werd hij na een woest gevecht op 24 september 1966 door een politieman in Oosterhout gearresteerd. (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT De officier van justitie in Maastricht, nir. G. Weggemens, heeft de 24-jarige aannemer G. D. uit Munster-Geleen schriftelijk geadviseerd zich in een andere plaats schuil te houden voor de wraakzuchtige nabestaanden van het slachtoffer. De aannemer zou omstreeks de jaarwisseling terecht moeten staan wegens een vechtpartij met dodelijke afloop en is naar het buitenland vertrokken. Zijn vrouw en zijn kinderen heeft hij bij familie ondergebracht. D. had in augustus na een ruzie in een café te Munster-Geleen de 2,4-jari- ge H. H. uit Geleen met een auto- crick neergeslagen. H. overleed ter plaatse. De aannemer werd gearresteerd, maar later vrijgelaten omdat tijdens de sectie was gebleken dat de klap pen met de autocrick niet dodelijk waren geweest en dat H. was gestor ven aan een hartverlamming. De broers van het slachtoffer zwoeren echter dat zij de aannemer om het leven zouden brengen. Na zijn vrijlating kon D., zo heeft hij zijn raadsman verteld, tweemaal ternauwernood aan hun wraak ontko men. Zijn raadsman en de politie na men toen contact op met de officier ADVERTENTIE TRIPUS-FILTER® 25 menthol 1.75 eerste fase: een speciaal bewerkt estron-filter dat tegenhoudt wat niet voor U bestemd is tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom intensief zuiveren derde fase: een laatste, puur-wit filtersegment dat de zuivering afrondt en de echte Cambridgesmaak volledig onbelemmerd aan U doorgeeft. 9 Registered Trade Mark Het Cambridge «Iter is het eerste Triple-fllter® ter wereld en is de bekroning van de meest geavanceerde onderzoekingen, die de wetenschap tot nu toe op dit gebied gedaan heeft. van justitie. De officier liet D. toen weten dat hij beter in afwachting van zijn be rechting de wijk kon nemen. Mr. Weggemans: „Ik heb de man verzekerd, dat ik zijn vlucht niet zou uitleggen als een teken van schuld. Een andere mogelijkheid om hem te beschermen bestaat niet". „In Nederland zijn honderden men sen die zich bedreigd voelen. Er zijn honderden anderen die met zelfmoord plannen rondlopen. Het is onmogelijk om aan al die mensen een politie agent als engelbewaarder mee te ge ven". „Ik heb onderzocht of de aanne mer reëel gevaar liep. De politie deel de mij mee, dat de broers en enkele andere familieleden van het slachtoffer zeer verontwaardigd reageerden op de vrijlating van D.". „Deze emoties vonden mede hun oor zaak in het feit dat de oudste broer van het gezin H. enkele jaren gele den bij het Sittardse woonwagenkamp is doodgereden, zonder dat de dader werd gevonden. De politie achtte het best mogelijk dat D. een ongeluk zou overkomen en ook de raadsman van D. was er niet gerust op". „Ik kon de broers niet laten oppak ken omdat zij in feite niets hadden misdaan. Ik heb wel een uur lang een gesprek gevoerd met de ouders van het slachtoffer". „Ik heb hun gevraagd of zij hun zoons yan hun voorgenomen wraak oefening konden weerhouden. De ou ders hebben bewonderenswaardig veel begrip getoond en al hun invloed aan gewend, maar ze zijn er niet in ge slaagd de broers tot andere gedachten te brengen". „Mij bleef toen niets anders over dan D. er toe over te halen naar vei liger oorden te vertrekken. Omdat hij in het bouwbedrijf zit, moest het voor hem gemakkelijk zijn in Duitsland werk te vinden, waar hij voortdurend mensen om zich heen heeft. Ik heb nu gehoord dat hij inderdaad Mun ster-Geleen heeft verlaten". „Ik ben voornemens ook de arts die de sectie heeft verricht, tijdens de rechtszitting zeer duidelijk te laten uit eenzetten dat H.'s dood niet veroor zaakt is door de slagen met de auto crick. Misschien zullen de broers wel naar een arts luisteren". Mr. O. Weggemans acht het een nor male gang van zaken als een officier van justitie maatregelen treft om wraaknemingen en de daarmee ge paard gaande geweldmisdrijven te voorkomen. „Een zaak kan bijvoorbeeld gesepo neerd worden op voorwaarde dat de verdachte zich een half jaar niet meer in de woonplaats of de straat van de bedreigde laat zien". MODENA Vandaag is te Modena de nieuwe Ferrari 512-S getoond die zal deelnemen aan de in 1970 te hou den wedstrijd voor prototypes en sport wagens. Van de 512-S zullen er „tenminste" 25 worden gebouwd. De wagen heeft een 4993-cc 12-cilin- der motor die, bij een toerental van 8500, 550 pk oplevert. Met een lege tank weegt de 512-S, die negen ver snellingen heeft, 840 kilogram. ADVERTENTIE PRISMA gouden dameshorloge klassieke uitvoering 129.- PRISMA gouden dameshorloge 159.- PRISMA gouden dameshorloge, het allernieuwste model 175.- Alle Prisma horloges Incabloc shockproof BLOEMENDAAL Gistermorgen is aan het Bloemendaalse strand het stof felijk overschot aangespoeld van een naar schatting 60 tot 70 jaar oude vrouw, Een wandelaar maakte de politie attent op het lichaam, dat vervolgens werd overgebracht naar het afdelingsbureau van de Bloemendaalse politie in Aerden- hout. De identiteit van de vrouw kon nog niet worden vastgesteld. Sergeant-majoor tandartsassistent J. Komejan heeft gisteren uit handen van de minister van Defensie, Den Toom, een tevredenheidsbetuiging met oorkonde en een gratificatie ontvangen. Aanleiding tot deze onder scheiding was het redden van een levensgevaarlijk gewonde landgenoot tijdens een vakantie deze zomer in Italië, waar hij als enige van een groot aantal getuigen van dit ongeluk, hulp verleende, waardoor het leven van de 37-jarige Nederlander P. de Wild, die op het Gardameer werd overvaren, gered werd. DEN HAAG De werkende jeugd is gisteren door de Tweede Kamer po litiek vertroeteld tijdens het onderwijs debat. Men wil in ieder geval deze jongeren een dag per week onderwijs verschaffen, doorbetaald uiteraard. De oppositie eist echter dat daar mee volgend jaar augustus wordt be gonnen, terwijl de regeringsfracties die mogelijkheid pas een jaar later zien. DEN HAAG Op 5.1 december zal de Eerste Nederlandsche een bonus van 50 procent uitkeren aan de houdster maatschappij Eerste Nederlandsche Nillmij. Deze onderneming, die ont staan is uit een fusie tussen de twee verzekeringsconcerns, zal op 15 decem ber een interimdividend uitkeren van f 2,- per aandeel. Het doel van de bonusuitkering is het kapitaal aan te passen aan dat van de fusiegenoot. Het bestuur verwacht t.z.t. over 1969 een slotdividend van f 2,60 te kunnen uitkeren. Tot 1 oktober was de produktie van nieuwe levensverzekeringen 22 pro cent hoger dan die van vorig jaar. Bij ?de schadeverzekering zal het premie inkomen naar verwacht wordt met f 15 miljoen stijgen tot f 130 miljoen. In een op 4 december te houden aan deelhoudersvergadering zal een statu tenwijziging worden voorgesteld. Boven dien zal, indien nodiig, een toelichting op de bonusuitkering worden gegeven. Intussen kan er echter wel heel wat gebeuren, zoals de KVP-er Kleisterlee uitlegde: Een. voorwaardelijk arbedds- verbod en loondoorbetaling voor vijf tienjarigen in 1970, dan ook opheffing van de avondschool, alsmede vrijstel ling van cursusgelden voor jongeren tot hun achttiende jaar.Dat voorwaar delijk arbeidsverbod is volgens afge vaardigde Kleisterlee een noodmaatre gel, waarover een spoedadvies van de SER zou moeten komen. Het verst ging mejuffrouw Kessel (ppr), die heeft voorgesteld om twintig miljoen te besteden aan één dag onder wijs per week aan veertien- en vijf tienjarigen, met ingang van 1 au gustus 1970, daarvoor zal zij de steun van de gehele oppositie krijgen. Afschaffing van de cursusgelden is een vrijwel algemeen gedeelde wens. Over de verlenging van de leerplicht tot negen jaar liepen de meningen uit een. De c.h. afgevaardigde Schuring zag meer in het voorwaardelijk ar beidsverbod, waarvoor trouwens wel een meerderheid bestaat. De afgevaardigde Kleisterlee, als de .grote kampioen van de werkende jeugd, had nog wel meer wensen. Hij wil zelfs staatssecretaris mr. Grosheide een speciaal directoraat voor de wer kende jeugd bezorgen. ROTTERDAM De Rotterdamse me tro heeft gistermiddag tijdens het spits uur tussen de stations Beurs en Cen traal Station ruim een half uur vertra ging opgelopen. De oorzaak van de stagnatie was een stroomstoring. Alle passagiers van de metro bleven ondergronds rustig wach ten tot de stroomvoorziening was her steld. Enkele Kamerleden van de KVP hebben voorgesteld' de bezitters van een tweede auto en een tweede huis extra te gaan belasten. Vooral de vaderlanders die zelfs nog niet aan hun eerste auto toe zijn of die met woningnood worstelen, /.al dit voorstel wel erg aanspreken: de asociale onverlaat die met één auto of één huis niet tevreden is, moet door de overheid maar eens flink worden aangepakt! Gelijk het mannetje Piggelmee van weleer dat ook nooit tevreden kon zijn. In een dorpje, tien kilometer van de grote stad verwijderd woont de bezitster van zo'n tweede auto het zijn meestal getrouwde vrouwen die beslagleggen op de tweede auto. Voor de deur staat een lelijk Eendje. Is een tweede gezins auto nu wel verantwoord in een tijd dat er overal op de wereld nog zoveel leed wordt geleden? „Als we alle wereldleed in ogen schouw gaan nemen dan is een twee de auto voor een gezin natuurlijk waanzin. Maar ik geloof niet dat je zo het probleem juist stelt. Wij le ven hier in overvloed en als we de ze overvloed niet benutten, dan wordt niemand in een arm land daar beter van. De overvloed is in de wereldorde zoals wij die kennen, nu eenmaal en dat is erg triest aan plaats gebonden. Pas als er sys tematisch welvaart van rijk naar arm kan worden overgeheveld zo als bijvoorbeeld via technische hulp verlening en reorganisatie v^in de wereldmarkt —pas dan wordt het zinrijk ons hier te beperken. We zul len er dan wellicht automatisch toe worden gedwongen". Je vindt het dus wel redelijk die tweede au to? „Wat is in de overvloed waarin wij leven, nu redelijk en onredelijk? Ik heb een baby van dertien maan den. Als ik naar de stad moet, moet ik zonder eigen auto eerst in de bus naar de stad en dan in de stadsbus .stappen. Dat kan natuurlijk en er zijn miljoenen mensen die al erg blij zouden zijn met een busverbinding. Maar omdat wij hier in dit deel van de wereld in een welvaart leven, die ons de keuze tussen verschillende dingen mogelijk maakt, hebben mijn man en ik een jaartje geleden voor die tweede auto gekozen". „We hadden ook voor wat anders kunnen kiezen: een kleurentelevisie, een collectie klassieke platen, of om een ander uiterste te noemen: we hadden kunnen kiezen voor tien slagroomgebakjes elke dag". Heeft een vrouw in jouw positie dus wel een beetje recht op 'n twee de auto? „Wie praat er nu over een recht, maar we hebben wel recht op het maken van een keuze. Gaat men die keuze nu extra belasten dat be tekent dus dat de gemeenschap via de overheid een negatieve waarde ring voor die keuze uitspreekt dan zal men toch wel moeten aantonen dat de keuze voor een tweede auto minderwaardiger, onsocialer of wat dan ook is, dan de keuze voor bij voorbeeld het veelvuldig tot zich ne men van bier, uitgebreide maaltij den of een kast vol tuniekpakken en haarstukjes. Je moet niet vergeten dat wij zeer duidelijk hebben moe ten kiezen. Toen we besloten die tweede auto te nemen, hebben we een aantal andere plannen niet kun nen verwezenlijken of moeten uit stellen". Heb je veel plezier van die tweede auto? „In elk geval heeft het hele gezin er veel gemak van. Als het weer slecht is, kan ik mijn dochtertje van de middelbare school in de stad ha len. Ik ben wat vrijer in het beste den van mijn tijd. Er wordt in de stad een avondcursus handarbeid ge geven; dat doe ik graag. Vroeger durfde ik niet in te schrijven, want mijn man komt zeer onregelmatig thuis en dan zat ik doorlopend in de zenuwen of hij wel op tijd zou komen, zodat ik de auto kon krijgen om naar die cursus te gaan". „Je zou kunnen zeggen dat ik de mogelijkheid heb gekregen tot een ruimer sociaal contact. Nou ja, dat zal wel weer te modern, te vrijge vochten klinken". Je bent het dus hele maal niet eens met die KVP-ers? „Ik vind het voorstel wat demago gisch. De grote massa zal wel jui chen, maar die KVP-ers hebben een nare denkfout gemaakt: ze hebben niet de besteding belast, maar alleen de wijze van besteding. Dat is even onwaarachtig als wanneer men zegt dat je minder moet eten als je zo veel medelijden hebt met die arme landen. Het klinkt wel goed, maar wie even doordenkt, prikt er door heen. Voor dat tweede huis geldt dat evenzeer: doet een huisarts die een tweede huisje neemt om tijdens zijn vrije weekend eindelijk eens rust te hebben anders komen de patiën ten toch bellen en aanlopen een maatschappelijk mindere keuze voor de besteding van zijn brokje wel vaart dan de man die geen dertig gulden per week voor een betere wo ning over heeft omdat hij dan zijn dagelijks biertje niet meer kan vol houden? Ik zeg niet dat alle men sen die géén auto en geen goed huis hebben verkeerd kiezen, maar waar om wordt dat zonder enig bewijs dan wel aangenomen van mensen die vele dingen lateri om dat tweede au tootje of dat tweede huisje te heb ben".

De Vallei | 1969 | | pagina 11