Veluwe en Stedendriehoek graven aan een groot recreatiemeer Aan Bussioo wordt nu hard gesogen INDELINGSPLAN PROJECT BUSSLOO - GEMEENTE VOORST 6 uitzichtpunten &^JlTSRST/?AAr «ft*™ '&00£chem*N BUSSLOi wm stranden met zonneweiden ss beplanting V V'SSTEIGERS 11* PARKEERTERREIN O TOILET EN DIENSTGEBOUWEN VERHARDE WEGEN 8 VAKANTIEOORD 9 KASTEELPLAATS 10 U/TGAN6EM 1 ENTREE 2 cafe-restaurant 3 jachthaven 4 TRAILERBOOTJES- HELLING 5 WANDELPROHENADE HET X ZUIGER I-I HOFSTEDE u-J MIDDELBURG O OOSTELIJKE PLAS Zó ongeveer ligt Bussioo in de ste dendriehoek Apeldoorn - Deventer - Zutphen regionaal centraal en gemakkelijk bereikbaar uit alle de len van het land via de grote rijks wegen. gezegd, dat de voorzieningen te laat komen, maar in werkelijkheid zijn de gasten er te vróeg... Toen enkele persvertegenwoordigers gisteren de zandzuiger bezig zagen zagen met de eerste slokken (van de miljoenen kubieke meters zand), sprong de jeugd uit de omgeving al rond in dit dorado van zand en water. „Het kah best zijn", vertelde de di recteur van de Recreatiegemeen schap, de heer P. L. van Steenveldt ons, „dat het volgend jaar al hier en daar ontdekkingen worden gedaan. We kunnen de enorme oppervlakte, waarop zand gewonnen wordt, uiter aard niet afrasteren, maar officieel zal het nog een jaar of drie moeten duren voordat men er terecht kan." TJet plan Bussioo zal in twee fasen worden uitgevoerd. Op het kaart je hierbij is met een kruisje aangege ven de plaats waar de zandzuiger (nu nog midden in het weiland) ligt en van waaruit de plas gaat „groeien" eerst naar links (op de kaart), vervolgens naar rechts (de oostelijke plas) en in een tweede fase komt de uitstulping (links onder op de kaart) aan de beurt. In totaal dus 100 hectare. Het ge bied rondom de plas (ter grootte van ca. 200 hectare), krijgt een groot aan tal voorzieningen. Dat zijn de toevoer wegen, de parkeerplaatsen, de wan del-, fiets- en ruiterpaden, de ingang en uitgangen enz. Bussioo ligt ongeveer drie kilome ter ten zuiden van het dorp Twello en zal te bereiken zijn via de E8, de Rijksweg 50 (beide in uitvoering, de wegen Apeldoorn Deventer, Apel doorn Zutphen, de Wilpse dijk en via de spoorlijn Apeldoorn Zutphen (de halte Klarenbeek ligt op 4 kilo meter van de toekomstige plas). \7oor een dergelijk meer had men eigenlijk geen mooier gebied kun nen treffen. Het landschap in dit ge deelte van de IJsselvallei is bijzon der fraai door de stoffering van het weidelandschap met bossen en bos schages, die door de ontwerpers van de plas met veel zorg zijn ingepast in het totale beeld van het project. Niet alleen de reeds bestaande bossen zul len een belangrijke functie krijgen, óók vier van de zeven hofsteden die in het landschap liggen. Een van die vier boerderijen is de hofstede Middelburg, een eeuwenoude plaats, omringd door oude populieren- wallen, een rustiek plekje dat over enkele jaren middenin de plas komt te liggen en daar, met het uitzicht jyjiddenin het, met bossen, weilanden en hofsteden, gelardeerde gebied tussen Apeldoorn, Deventer en Zut phen op de plaatsen waar roodbont IJsselvee graast en hier en daar een konijn of fazant het pad kruist zal binnen vijf jaar een groot regionaal en nationaal watersportcentrum lig gen, dat onder de naam Bussioo te vergelijken is met de Nieuwe Meer bij Amsterdam en de Bergse plassen bij Rotterdam. Een grote, drijvende zandzuiger, middenin de weilanden neergepoot, is inmiddels begonnen met het verslinden van de eerste por ties van een enorme hap zand van 5 miljoen kubieke meter, die in de loop van de komende jaren plaats gaan maken voor een plas van ongeveer 100 hectare, waarop en waaraan met een jaar of vijf ongeveer twintigdui zend dagjesmensen zich kunnen ver maken. Men kan zich nu, temidden van dit rustieke agrarische gebied nauwelijks voorstellen dat hier een recreatiecen trum zal ontstaan, dat uniek is in Ne derland en dat planologisch gezien zelfs een stapje vooruit is op de ontwikkeling van stedelijke gebieden en recreatieve voorzieningen in ons land. Dezer dagen is de zandzuiger be gonnen met zijn werk. Via lange buis leidingen wordt het zand „onder de weilanden" weggezogen, eerst nog verzameld op bepaalde plaatsen, om mettertijd vandaar en ook recht streeks uit de zandputten te worden getransporteerd naar de grote afne mer van al dit zand: Rijkswater staat, die er op zijn beurt weer het bedje mee spreidt van de autosnel wegen E8 en Rijksweg 50. Twee vlie gen in één klap. Dezelfde snelbanen en andere wegen, die gebouwd zullen worden op het zand van Bussioo, brengen straks de tienduizenden zei lers, zwemmers, sportvissers en pick- nickers naar het water van Bussioo. TTet plan voor Bussioo is niet zó- maar uit de lucht komen vallen. Toen in 1962 de Recreatiegemeenschap Veluwe ontstond gingen de gedach ten van de planologen al uit naar een effectieve begeleiding van de recrea tie in de randgebieden van de Velu we. Sneller dan verwacht werd ont stond bij Rijkswaterstaat een gewel dige behoefte aan zand voor de aan leg van de grote west-oost- en noord- zuidverbindingen. Toen het landgoed Bussioo (145 ha) te koop kwam, een prachtig landschappelijk gebied op ongeveer tien kilometer van Apel doorn, Deventer en Zutphen, was het de Recreatiegemeenschap die deze kans niet liet glippen. In een snel tempo werd een groot aantal procedures doorgewerkt met het resultaat dat een plan kon wor den gemaakt voor een recreatiegebied van 300 ha, dat precies paste in het grote plan van de Veluwse gemeen ten om de Veluwe te ontwikkelen tot parkgebied van nationale betekenis. Het plan Bussioo ging deel uitma ken van 'n serie van twaalf grote pro jecten langs de Veluwezomen, waar van het strand bij Nulde en Horst tot nu toe wel een van de meest specta culaire is geworden. Bussioo is een van de sterren in het Veluwebeleid, waaraan zowel de Re creatiegemeenschap, de gemeenten Apeldoorn, Deventer, Zutphen en Voorst speciaal, als de provincie en het rijk met slagvaardigheid glans moeten geven. Hoewel de functie van Bussioo in de stedendriehoek Apel doorn Deventer Zutphen (met over enkele jaren 290.000 inwoners; bijna vanzelfsprekend is, zal deze plas met zijn stranden, aanlegplaatsen voor bootjes, picknickplaatsen en vis- stekjes, pal bij de kruising van de E8 en de Rijksweg 50 natuurlijk een veel ruimere betekenis krijgen. Vandaar dat het plan niet alleen bij de ge meenten, maar ook bij de provincie en het rijk een goede ontvangst kreeg. Waanneer zullen de eerste gasten in Bussioo mogen worden verwacht. Men mag, gezien de ervaringen nooit zeggen: als alles kant en klaar is. Aan het Veluwestrand van de pol derrandmeren heeft men de ervaring opgedaan, dat zodra zand en water gecombineerd worden, de eerste gas ten er al zijn. Dan wordt er wel eens Waar nu nog koeien grazen en landbouwers met hun trekkers bezig zijn, ste ken over zeker een jaar of v(jf, de witte tuigages van zeilboten af tegen de wijde luchten en de bosranden. Deze foto werd genomen vanaf de Buslose Laan in de richting van de oostelijke plas (op de kaart O). Het indelingsplan van het project Bussioo met globaal ingeschetst de voor naamste voorzieningen in het grote groene park dat de omlijsting zal vormen van een sterk gelobd watersportcentrum. Dit is de hofstede Middelburg, vroeger eens een klooster, omringd door een gracht over enkele jaren, na de restauratie, ongetwijfeld een aantrekkelij ke pleisterplaats middenin het watersportgebied van de plas Bussioo. De fa milie De Haan, die hier een levenlang boerde, gaat binnenkort verhuizen. Niet ver weg uit deze contreien en dat heeft de verplaatsing in het belang van de recreatie niet zo erg moeilijk gemaakt. over de grote oostelijke plas een hele aparte pleisterplaats zal worden (zie de kaart). Het indelingsplan van Bussioo geeft een duidelijk beeld hoe het mettertijd gaat worden. De donker getekende stroken langs het meer zijn de enkele kilometerslange zonneweiden, waar van de stranden geleidelijk naar diep water in het meer aflopen. Men ziet er ook enkele jachthaventjes gepro jecteerd, een tweetal stekjes voor sportvissers en andere voorzieningen. Op de kop van een der uitstulpingen in het meer (nummer 2) is een ho tel-restaurant geprojecteerd, van waaruit de bezoekers kunnen uitzien op de grootste lengte van de plas (ca. 1700 m) en de grootste breedte van het meer (ca. 1100 m). Bij de hele opzet is gerekend op alle mogelijke activiteiten, zowel bij als in en óp het water: zonnen, baden, zwemmen, vissen, roeien, waterfietsen, zeilen, picknicken, sportbeoefening, wande len enzovoorts. Fie onderhandelingen over de aan koop van het landgoed Bussioo (de eigenlijke start van het project) verliepen bijzonder gunstig en ook die met de eigenaars en pachters van het omliggende gebied. Er behoefden geen onteigeningen plaats te vinden. Ook de medewerking van 't ministerie van Defensie, dat in het plangebied een magazijncomplex heeft liggen, was zeer positief, hetgeen naar de directeur van de Recreatiegemeen schap ons vertelde heeft bijgedra gen tot een slagvaardige aanpak van het totaal. Over de exploitatie van Bussioo valt nog niet veel te zeggen. De gedachten gaan uit naar een vrij toegankelijk recreatieoord, waarin mogelijk enke le heffingen zullen worden geheven, bijvoorbeeld bij de parkeerplaatsen voor auto's. Bussioo wordt uitgevoerd door de Recreatiegemeenschap Velu we en zal bestuurlijk worden begeleid door een commissie bestaande uit vertegenwoordigers van B en W van Apeldoorn, Deventer, Voorst en Zut phen. Verwacht wordt dat de attractieve waarde en de gunstige ligging van Bussioo een sterke economische im puls zal betekenen voor de hele streek mede door een aantrekkelijker leef milieu en de belangstelling voor het hotel-, pension- en kampeerbedrijf. De zandzuiger van Bussioo, die aanvankelijk zó op het droge was neergezet, heeft zich in korte tijd al flink in de zandbodem ingegraven en zuigt nu al drijvende de eerste gaten weg uit de in totaal enkele miljoenen kubieke meters zand.

De Vallei | 1969 | | pagina 13