Bij gemeentewerken Ook reorga nisatie vuilnisai haaldienst Mr. J. DEEN: 'T IS DE BEDOELING BIJ DE RAAD MET ALTERNATIEVEN TE KOMEN Rhenen biedt het voor gemeentehuis in advertentie te koop aan malig Openbaar vervoer in buitenwijken flop Stemmingsvergaderiiig voor ruilverkaveling Heiligenbergerbeek GOK 6%% 6% 5%% 5% „Huidige Sportstichting is moeilijk te handhaven Propaganda- bijeenkomst Veilig Verkeer E. P. van Dijk: Van mij mag het vannacht afbranden... het voormalige gemeentehuis c,a. biedt zeer hoge spaar ren te P E L CHEVROLET Orgelbespeling Beroepen Maandblaadje (waarin opgenomen A.v.Hoboken en Co's spaarbank) I)s. Ferwerda nam beroep aan 1 HORLOGERIE VAN MANEN RHENEN Blijkens een advertentie in Elseviers Weekblad is het voormalige gemeentehuis aan de Vismarkt in Rhenen te koop. Burgemeester en wethouders achten het geschikt voor de vesti ging van een kantoor, een restaurant of iets dergelijks. Er is ook gelegenheid tot uitbreiding met de naastgelegen bebouwing. En omdat het een monument is moet het geheel worden gerestau* reerd, waarbij gerekend kan worden op medewerking van rijk en gemeente, ook inzake de subsidiëring. „En dat is een grote slomp," aldus het commentaar van mr. J. Deen, wethouder van openbare werken. rTE KOOP AANGEBODEN in de gemeente Rhenen Geen interesse Alternatieven Monument l Waterhoogten Op 27 november CDK Bijkantoor: Fradarik v.d. Paltahof 15 Rhanen. Onderzoek Concentratie V.A.B. KIRPESTEIN Ds. Schellevis voor NCVB-Rhenen VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 „We hebben al reacties op onze advertentie gehad". Wie de reflectanten waren, wilde mr. Deen niet loslaten. „Och, het is nu niet bepaald zo, dat we per se het gebouw kwijt moeten. Het gaat ons er in feite alleen maar om alternatieven te verzamelen, opdat we straks in de raad beslagen ten ijs kunnen komen". Dat blijkt ook uit de advertentie, waarin als escape is opgenomen de clausule, dat restauratie door de gemeente ook nog mogelijk is en dat zelfs eventuele huur of huurkoop niet is uitgesloten. voor vestiging van kantoor, restaurant of i.d. Vjoitvapp. ptm, 500 m2 ongzrzkmii d« Kon tm&Üg worden «ttgftbreid met n&x$tg£%gt& bebouwing, gebouw stmt op lijst vs* fee- «chermde mmummUa #n ramt geheet wotém gerestau reerd. Hierbij k&n wmém gerekend op medewerking vm lijk en gemeente, ook ioz&ke subsidiëring. Koopprijs n&der overe<§AAokomm. Restauratie, dobr gameente m eventual* kuur of huurkoop stljn niet uitgestoten. De gémeente füsuwmia gunstig gelegen in het centrum van het imü rmi goede verhundtngm, inlichtingen ten- gemeentehuis^ C&M, algemene^ zaken) te!. 08376/2141. De heer E. P. van Dijk, fractievoor zitter van de Vrije Partij in Rhenen's gemeenteraad, die tegenover de bouw val woont en destijds nogals eens zyn stem heeft laten horen om de zaak maar te slopen, bevestigde dat gister avond nogmaals. „Ik heb al eens gezegd, sloop de boel maar en maak er desnoods parkeerter rein van. Wat het plaatsen van die ad vertentie betreft, dat is gewoonweg droevig, want dat is volkomen in strijd met de wettelijke bepalingen. Ik weet er ais lid van de raad niets van en het is toch zo dat de gemeenteraad altijd nog beslist over vervreemding van ge meente-eigendommen". Op de vraag, heeft het nog wel zin om het gebouw te restaureren, antwoordde de heer Van Dijk: „Nou ja, dat wordt net zo iets als de Cuneratoren, een ge- Het eerste orgelconcert van dit sei zoen in de chr. geref. Pniëlkerk te Veenendaal wordt gehouden op za terdag 15 november. Het concert wordt gegeven door Feike Asma. De gereformeerde kerk te Veenen daal heeft ds. Th. Ferwerda te Am sterdam-Oost beroepen. De hervorm de kerkeraad te A'foort heeft een beroep uitgebracht op ds. G. G. Vij zelaar, predikant van de Hervormde Wijkgemeente „Sola Fide". De gereformeerden van Leersum gaan een maandblaadje uitgeven. Dit periodiek verschijnt naast de weke- lijkse mededelingen van de gerefor meerde kerk te Leersum in „Centraal Weekblad". bed zonder eind. Ik zou niet graag op de verdiepingen gaan lopen, zo slecht is het. Het interieur is volkomen verrot. De buitenmuren vallen nog wel mee. Die zijn opgebowd met van die dikke moppen. Die vallen in geen tweehonderd jaar om. Maar voor mijn part mag het vannacht nog afbranden. Voor mij is er niks meer van te maken. Het is niet waard om er nog een paar ton aan te restaureren. Het binnenste van het ge bouw is gewoon in staat van ontbinding. Vroeger was ik er nog wel voor, van oudsher. Als je ervan houdt dan horen een kerk, een toren en een gemeente huis eigenlijk bij elkaar. Met dit geval heeft men het te ver laten komen qua onderhoud, om dat nog eens te realise ren". Wethouder mr. J. Deen, die de porte feuille van openbare werken beheert, zei gistermiddag dat het gemeentebe stuur gegadigden zoekt die er wat wil len beginnen in overeenstemming met het karakter van het gebouw. „Het is nu niet bepaald zo", aldus mr. Deen, „de gemeente moet en zal cr af, maar het is de bedoeling dat we by de gemeenteraad met alternatieven kunnen komen, zo in de geest van en dat kunnen we er mee doen en dat kun nen we ervoor beuren. En daarom heb ben we de bewust advertentie geplaatst die u in Elseviers Weekblad hebt gele zen." „Wij willen aan het gebouw maar het liefst een passende bestemming geven. Het komt in aanmerking voor een grote slomp rijkssubsidie en het gaat de gemeente niet zo zeer om de prijs dan wel om de bestemming die er uiteindelijk aan wordt gegeven. Ik denk in dit verband aan de vestiging van bijvoorbeeld een kantoor uit het westen of zo. We hebben zelfs al gedacht aan een horecabedrijf. Maar dat hebben we al min of meer uit het hoofd gezet, ge zien de moeilijkheden waarmee de ho- recasector momenteel te kampen heeft. Aan de andere kant hebben we ook ge dacht aan een bepaalde detailhandel. Maar dan kom je gelijk weer met het parkeerprobleem te zitten. Dat geeft daar ook geen oplossing". Denkt u dat u van zo'n oud krot af komt? „Och, we moeten in dat opzicht al tijd optimistisch blijven." En als die verkoop niet gelukt, wat gaat er dan gebeuren? „Dan denken we aan een bepaalde openbare instelling, die ik ook niet bij name wil noemen in dit stadium. We denken aan een centrum voor jeugd werk. Alle mogelijkheden moeten wor den afgewogen en bekeken. En uitein delijk moet de gemeenteraad beslissen." Het voormalige gemeentehuis aan de Markt, waar momenteel ook het nood- postkantoor is gevestigd, wel te verstaan op het plein dat er vóór ligt, staat op de monumentenlijst. In 1967 onstond er in de gemeente grote beroering om het feit dat de meerderheid van de gemeen teraad een motie van de heer H. Grif fioen (ARP) had aangenomen om het voormalige raadhuis aan de Markt weer van de monumentenlyst af te voeren. Toen motiveerde de heer Griffioen zijn gedachtengang als volgt: „De jeugd zal stikoud zijn als dit ge bouw gerestaureerd is. Het wordt een lange lijdensweg en een heel dure ge schiedenis. DEN HAAG, 7/11 Waterhoogten van hedenochtend: Konstanz 269 1; Rhein- felden 167 5; Straatsburg 162 +8; Plittersdorf 280 —3: Maxau 336 +4; Plochingen 114 4; Mannheim 147 5; Steinbach 123 6; Bingen 96 onv.; Kaub 94 onv.; Trier 230 +1; Koblenz 105 +5; Keulen 48+2; Ruhrort 207 onv.; Lobith 803 —5; Nijmegen 297 —2; Arnhem 642 3; Eefde IJssel 190 onv.; Deventer 98 —2. Monsin 5446 onv.; Borgharen 3800 20; Belfeld 1098 +3; Grave beneden de sluis 500 onv. De minst gepeilde diepten in de vaar geul, heden vermeld op de waarschu wingsborden, zijn in centimeters: Millingen—-St. Andries 220; Pannerden IJsselkop 210; IJsselkopHeveadorp 165; HeveadorpAmerongen 170; IJssel kopDoesburg 140; DoesburgZutphen 150; ZutphenDeventer 170; Deventer Windesheim 175. Nachtvaart is verboden van IJsselkop tot Deventer en van IJsselkop tot He veadorp. Vaardiepte IJsselpand Twentekanalen: 160. Tijdens laagwater is de waterdiepte tussen Vreeswijk en Krimpen a d Lek tijdelijk minder dan 270. Er werd zelfs een actiecomité ge vormd tot behoud van het raadhuis. Daarbij bleef het, want na de oprichting van dit comité werd er nooit meer iets van gehoord. Er is tot nog toe al evenmin iets ge hoord van de poging van de gemeen teraad om het raadhuis van de monu mentenlijst geschrapt te krijgen. Het staat er nog steeds op en blijkens de door burgemeester en wethouders ge plaatste advertentie ziet het er naar uit, dat het er voorlopig ook wel niet van geschrapt zal worden. Waarom dan ge speculeerd op de rijkssubsidie? Wethou der mr. Deen verklaarde in 1967 al, dat de minister zich weinig van het raads besluit zal aantrekken. In de voormalige burgemeesterska mer van het oude raadhuis staat de spreuk: „Salus populi suprema lex es- to" oftewel „Het heil des volks is de hoogste wet." Het gaat nu om het „heil" van het gebouw. Daarover heeft de ge-meenteraad van Rhenen het laatste woord. REN8WOUDE Dc afd. Renswoude van het Verbond voor Veilig Verkeer houdt dinsdagavond. 11 november een propaganda-avond In gebouw „Reho- both". De bedoeling van deze avond ts. het op een gezellige manier aan de hand van dia's, kennis nemen van het werk en streven van het Verbond. De heer J. A. van Ommen, districts-consulent van het Verbond houdt voor de aanwe zigen een inleiding. Tot slot zullen chauffeurs van drie plaatselijke bedrijven t.w. de Coöp. landb. Ver. „Renswoude", Groenwoudt en Verboom met elkaar in het strijd perk treden, om door middel van een verkeersquiz te zien wie het beste thuis is ln de diverse verkeersproblemen. Het bestuur van deze, nog zeer jonge afdeling hoopt dat. vele supporters van hun belangstelling willen blijk geven. Ieder, die iets met. het verkeer te maken heeft (en wie heeft. dat. niet?) wordt a.s. dinsdagavond verwacht." VEENENDAAL In een lijvige nota heeft het college van B. en W. van Veenendaal gereageerd op de wensen om meer informatie over bepaalde on derwerpen, die worden aangesneden tijdens het afdelingsonderzoek naar de be grotingen voor het dienstjaar 1970. Daarin deelt het college onder meer mee, dat in de naaste toekomst zal worden overgegaan tot reorganisatie van diverse sectoren van de dien.st gemeentewerken. Met een eerste fase daarvan is al een begin gemaakt, namelijk de uitbouw van de afdeling stadsontwikkeling. Een tweede fase betreft een belangrijke wijziging van de vuilnisafhaaldienst, die binnenkort de aandacht zal vragen. Verdere reorganisatieplannen zijn in studie. Binnen afzienbare tijd zal ook de st.raatnaamaanduiding op veel punten in de gemeente worden herzien. Uit de be grotingscommissie was de wens naar voren gekomen geleidelijk óver te gaan tot vervanging van de bestaande borden. Gedacht werd daarbij aan een systeem, dat in andere gemeenten wordt gevolgd, waarbij deze borden aan lantaarnpalen zijn bevestigd. Het college is met de commissie van me ning, dat. de straatnaamaanduiding op verschillende punten in de gemeente te wensen overlaat. Overigens wil men niet in alle gevallen de bordjes aan lantaarnpalen bevestigen. De hele ma terie is in studie. Het college heft even- OVERBERG/UTRECHT Op 27 november wordt in Woudenberg de stemmings vergadering over 't al of niet doorgaan van 't ruilverkavelingsplan Heiligenberger beek gehouden. Tachtig belanghebbenden dienden intussen 'n hezwaarschrif in b(j Gedeputeerde Staten. De voornaamste bezwaren golden het landschapsplan. Velen waren bevreesd, dat de ontworpen nieuwe groenslngels agrarische bedryven zul len gaan doorsnijden, en zo een efficiënte bedrijfsvoering zullen belemmeren. Men kreeg als antwoord dat het beplantingsplan deze groensingels nog slechts sche matisch weergeeft. De nadere uitwerking zal in overleg met de betrokkenen plaatsvinden, waarbfj zoveel mogeiyk de grenzen van de by de nieuwe kavelin deling aan te houden gebruikseenheden zullen worden gevolgd. Ook de in het kader van het ruilverkavelingsplan ontworpen oost-west-ontsluiting riep bezwaren op, vooral uit Overberg. Men voerde aan dat geen voldoende ont sluiting zou worden verkregen, als gebruik zou worden gemaakt van de bestaande tunnel in de spoorlijn Amersfoort-Rhenen in de Oudenhorsterlaan. Er zal nu een geheel nieuw viaduct worden gebouwd, waarbij de oost-west-verbinding onder Overberg direct ten noorden en parallel aan de spoorlijn wordt gelegd. De finan ciering van deze extra investering (ca. 400.000 gulden) is al geregeld. De gemeen ten Leersum, Amerongen en Woudenberg dragen samen een ton bij. De stemmingsvergadering op 27 november wordt gehouden in Woudenberg, waar aan de Kennedylaan een grote tent wordt geplaatst. Voorzitter van de vergadering is de gedeputeerde A. C. Verhoef. De bijeenkomst begint om 10.00 uur. Vk% 24 maanden opzegging minimum ealdo 2.500.- 12 maanden opzegging minimum saldo 1.000,- 6 maanden opzegging minimum saldo 1000.- 3 maanden opzegging minimum saldo 500,- direkt opvraagbaar minimum saldo ƒ10,- Spaarinstelling van de AMEV-groep en Pierson, Heldring Pierson. VEENENDAAL „Ten aan/Jen van de toekomstige ontwikkeling van de Veenendaalse Sportstichting kunnen wij ons voorstellen, dat bij verdere uitbrei ding van sportaccommodaties en de daarmee gepaard gaande toeneming der werkzaamheden de stichting in haar huidige vorm moeilijk zal zijn te handha ven". Dit antwoordden burgemeester en wethouders op een vraag van ver scheidene raadsleden tijdens het afdelingsonderzoek naar de begroting 1970. De vraagstellers zijn van mening, dat de werkwijze van de Sportstichting niet meer beantwoordt aan de taken, die er thans liggen. Zij zouden liever zien, dat er een commissie in het leven zou wor den geroepen, die wordt belast met de planning en bouw van sportaccommo daties. Daarnaast zou volgens de raadsleden een beheerscommissie moe ten worden gevormd, die het hoofd sportaccommodaties terzijde staat bij exploitatie en beheer. Uit het bestuur der Sportstichting is, zo blijkt uit het antwoord van B. en W. onder meer, een commissie gevormd, die in het bijzonder is belast met de planning en bouw van sportaccommo daties". Ook zijn er volgens 't college al beheerscommissies voor het sport park, 't overdekte zwembad en de gym nastieklokalen. „De gedachte om het hoofd van de sportaccommodaties te doen bijstaan door een afzonderlijke adviescommissie achten wij onjuist. Het is naar onze mening hoogst onge bruikelijk ten behoeve van een amb tenaar een adviesorgaan in het leven te roepen", zo vervolgden B. en W. Uit het antwoord op de vragen over de Sportstichting blijkt verder, dat in de toekomst de vorm van de stichting op een andere leest zal worden ge schoeid. „Ons inziens zuUen bij de toe komstige uitbreiding van'de werkzaam heden geen particulieren meer bereid zijn, dan wel niet de mogelijkheid heb ben om voldoende tijd voor een gemeen telijke sportstichting pro deo op te of feren". Ook over een toekomstige taak van de Sportstichting heeft het college zich beraden. „Een vorm zou' wellicht kun nen zijn, dat de stichting alleen advi seert over aangelegenheden betreffende uitbreiding van bestaande accommoda ties en opzet van nieuwe. Het zuivere heer en de exploitatie van sportinrich tingen zou aan de gemeentelijke dienst kunnen worden opgedragen", aldus het college, dat tot slot in het antwoord opmerkt, dat een duidelijk en vastom lijnd beeld van nieuwe organisatievor men nog niet bestaat. De sporthal, die in Veenendaal zal worden gebouwd, is voor een raadslid tijdens het afdelingsonderzoek aanlei ding geweest om te vragen of bij de bouw voorzieningen worden getroffen voor invaliden die deze hal wensen te bezoeken B. en W. antwoorden, dat daarmee toch geen rekening wordt gehouden, omdat de sporthal alleen bereikbaar is via trappen. Toch zullen invaliden en bezoekers met b.v. kinder wagens, volgens het college, gemakke lijk in de sporthal kunnen komen via een. geprojeteerde helling oftewel „slof- gang". wel nu al een waarschuwende vinger op wat betreft de niet geringe kosten. Wel zullen in verschillende wijken plat tegronden worden aangebracht. Verschillende raadsleden zijn, zo blijkt uit een volgend punt, verontrust over wat genoemd wordt een onrust barende overschrijding van de maxi mum snelheid op wegen binnen de be bouwde kom. De suggestie werd ge daan borden aan te brengen waarop wordt aangegeven dat wordt gecontro- dit jaar bijna vijfhonderd processen- verbaal zijn opgemaakt wegens te hard rijden en wel 225 maal tegen automobi listen en 261 maal tegen bromfietsers. Plaatsing van borden worden door de politie overwogen. Volgend jaar zal er geen bevolkings onderzoek op tuberculose plaats vinden. Men is namelijk afgestapt van de tot dusver gevoerde gedragslijn dit onder zoek eens per drie jaar te houden. Voortaan wordt vier jaar aangehou den. Alleen bij bijzondere indicaties,zo als bijvoorbeeld het optreden van ver scheidene gevallen van actieve tuber culose, wordt van deze regel afgewe ken. De contacten die Patrimonium's Bouw vereniging heeft met de vrouwen Ad viescommissie zijn niet zo nnig als wel is gewenst. In de meeste gevallen is de commissie niet ingeschakeld. Dat ge beurde pas als de woningen klaar wa ren. Het college vindt dat tedeursfadlend en men zal de bouwvereniging nogmaals gaan wijzen op het nut van dergelijke adviezen. Tevens zal worden verzocht bij 't indienen van bouwplannen in het vervolg te vermelden tot welke gevol gen een tijdig contact met de commis sie heeft geleid. Met een aantal raadsleden is het col lege verder van mening, dat een con centratie en schaalvergroting voor de instellingen voor sociale dienstverlening krachtig moet worden bevorderd. Daarbij treedt men in de voetsporen van het ministerie van cultuur, re creatie en maatschappelijk werk dat concentratie om financiële en om rede nen van doelmatigheid moet worden Het college stelt ondanks een toene ming van het aantal gastarbeiders nog geen logeerverordening in het vooruit zicht. Reeds bestaande verordeningen openen voldoende mogelijkheden tot het nemen van eventuele noodzakelijke maatregelen. Het totale aantal gastar beiders steeg van 145 per 1 januari '67, via 169 een jaar later tot 243 op 1 ja nuari van dit jaar. Het sinds enige tijd functionerende openbare vervoer in de „buitenwijken" is geen kip met. gouden eieren voor de exploitant zo blijkt verder. De bezet tingsgraad op die lijn is uitgesproken slecht met namelijk 1 tot 5 personen per rit. Tenslotte blijkt uit de nota dat ver schillende raadsleden in het kader van de Europese gedachte geporteerd zijn voor een uitwisseling met een of meer Europese gemeenten. Hoewel het colle ge hier beslist niet afwijzend tegenover staat wil men afwachten of zich ln de komende jaren een spontane gelegen heid presenteert. VEENENDAAL CITÏ - MOTORS - EDE RHENEN De Nederlands Christen Vrouwen Bond afd. Rhenen houdt een bijeenkomst op 11 november in ge bouw „Irene". Ds. Schellevis uit Arn hem spreekt over het onderwerp „Onze zieke medemens". VEENENDAAL Ds. A. Ferwerda uit Amsterdam-Watergraafsmeer heeft het beroep dat de kerkeraad van de Geref. Kerk te Veenendaal op hem had uitgebracht aangenomen. SOLA elite HOOGSTRAAT 28 VEENENDAAL

De Vallei | 1969 | | pagina 15