tegenstelling tot de oppositie op de eerste dag Regeringspartijen steunen nota-Ver inga volledig Schoenenfabriek sluit: 175 man werkloos Kamer wil toch hogere soldij FLORYN Voor laatste fase dichting Haringvliet 275.000 ton beton Even bij de dokter Meerderheid voor nieuw bestuur universiteiten Werkloosheid dalende Ha fijn~ een borrel van floryn! Historische schuld door bisschop afgelost NIET EENS OVER „HOOGSTE MACHT Nog geen licht in moordzaak Zaandam met folder Weer vragen over gedrag politie in Amsterdam Üfteur* aan motie van K.V.P.-er Maenen Stelers van postzak op Schiphol veroordeeld Vijf organisaties van kunstenaars fusioneren In kustplaatsen casino's gaan exploiteren Vlootonderdeel op terugtocht naar Den Helder I Uw huishoudhulpje voorde hele dag is King. Elke King pepermunt is namelijkeen „rondje energie waardoor u nèt iets meer presteert. Omdat King stimuleerten activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. HOOGSTE MACHT OP DE HELLING NIET Z$Z5EL VEEL WENSEN DE SINT NOOPT BIJ DE SPAR OMDAT HU WIL SPAREN BU DE KOOP Verworpen Daders hadden een buit van een miljoen ZOVTTONG EUROPOORT KABELBAAN Nieuwe hoofdredacteur Twentsche Courant K. VAN KOOPHANDELt Aantal kolonels benoemd VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De nota-Veringa heeft gisteren veel steun en instemming in de tweede Kamer gekregen. De plannen van de minister tot vernieuwing van de bestuurscorm van het we tenschappelijk onderwijs vonden er bij de regeringspartijen algemene waarde ring, nadat de oppositie een dag tevoren weinig heel had gelaten van de nota. ADVERTENTIE Gisteravond droeg de christelijk-his torische afgevaardigde dr. Schuring, die kortgeleden nog samen met drs. Tilanus een heel eigen plan de wereld instuurde, slechts bouwstenen aan. De a.r. afgevaardigde prof. mr. Diepen horst noemde de nota-Veringa een bruikbare basis, terwijl dr. Ter Woorst toch eigenlijk ook wel vond dat er best mee te werken was, al wilde hij de concrete wetsvoorstellen afwachten. Over de vraag wat de hoogste macjt in het universiteitsbestuur moest zijn, het dagelijks bestuur of de universi teitsraad, werd men het niet eens. Uit de regeringfracties kwam ook geen duidelijke -uitspraak over de wenselijk heid de zogenaamde vijfde geleding in het bestuur toe te laten, vertegenwoor digers dus van maatschappelijke groe peringen. Het duurt tot volgende week woensdag eer de minister zich hierover zal laten horen. Het heeft er overigens veel van weg dat de Kamer het hele onderwijsbestel op de helling wil zetten. De liberaal Vonhoff heeft een doeleindenonderzoek gevraagd, de socialist Laban een natio nale raad voor onderwijsvernieuwing. De KVP'er dr. Ter Woorst vroeg gis teren een nieuwe prioriteitennota. Hij vond bovendien een nieuw financie ringsplan rir>iqpr^ noodzakelijk. Hij meende dat gtflri enkele universi teit erin was geslaagd een hervor mingsplan wat betreft het bestuur op te stellen dat voor alle partijen aan vaardbaar was. Hij vond dat er een klimaat van wantrouwen, machtsstrijd en pressiegroepen bestaat en noemde het verstandig van minister Veringa om zelf met een aantal richtlijnen le komen en daarbij de uiterste grenzen aan te geven. In tegenstelling tót de liberaal dr. Van Dijk, die een nauwkeurige rege ling in de wet wilde, dacht professor Diepenhorst dat het beter zou zijn niet te veel vast te leggen. Een algemeen geldende bestuursvorm wijst hij ook af. De bijzondere universiteiten moes ten vrij zijn om een eigen vorm te kie- ZAANDAM Een in Amsterdam verspreide folder met een foto van de in Zaandam vermoorde Duitser Karl Ernst d'Alqu^n en een signalement van dc vermoedelijke dader, heeft de Zaan- damse politie nog geen bruikbare tips opgeleverd. De folder, waarop ook foto's zijn af gedrukt van alle gestolen voorwerpen van het slachtoffer, is in een oplage van vijftienhonderd exemplaren verspreid onder caféhouders, hoteliers en opko pers in de buurt van het Amsterdamse Centraal Station. Intussen is in München een jonge Duitser gearresteerd die ervan wordt verdacht op 8 oktober in Essen een moord te hebben gepleegd, die grote gelijkenis vertoond met de moord in Zaandam. DEN HAAG De werkloosheid in ons land is in oktober de invloed van het seizoen buiten beschouwing gelaten met 3300 mannen en vrouwen gedaald tot 60.600. Dit blijkt uit een overzicht van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Het feitelijke aantal ingeschrevenen op de arbeidsbureaus nam toe met 1600. Het ministerie schrijft deze stijging echter geheel toe aan de overgang van het warme naar het koude jargetijde, waardoor menigeen zijn oude werk niet kan verrichten. zen. Hij was het wel met dr. Van Dijk (WD) eens dat er voor de studenten een beroepsinstantie in de nieuwe re geling ingebouwd zou moeten worden. Het zou niet tot een machtsverdeling tussen groepen mogen komen, meende dr. Ter Woorst, die een geordend stel sel van experimenten wenselijk vond, waarmee hij aardig in de lijn van de andere voorstanders daarvan liep. De Kamermeerderheid is kennelijk voor zulk een vrijheid aan de universiteit. Dr. Schuring dacht trouwens aan een interim-regeling voor de tijd van vijf jaar. Wel moest de minister er dan haast mee maken. Het is een politiek geladen zaak, zei dr. Schuring. Bij het verdere debat over de onder wijsbegroting bleken er over de toe passing van de mammoetwet vele wen sen te zijn. De driejarige brugperiode na de lagere school vond nogal wat aanhang bij de CH, AR en KVP. Aldus is er een grote meerderheid voor die mammoetbrugklas, daar de socialist Laban er al eerder voor had gepleit, zo als wij gisteren reeds meldden. Ongerustheid is er in de Tweede Ka mer over de leraren, de onderwijzers en de kleuterleidsters. Er is druk uit geoefend om tot een ongedeelde drie jarige onderwijzersopleiding te komen. De AR-woordvoerder Van Bennekom vreesde zelfs „een dreigend onderwij zerstekort". BAARLE-NASSAU Schoenfa briek Snoekers, in Baarle Nassau (merk: Lugano) gaat sluiten. Voor de j 175 werknemers is een ontslagvergun- ning aangevraagd. Ook is de vakbon den gevraagd om in samenwerking met de directie voor een afvloeiingsrege ling te zorgen. De directie zegt dat de Italiaanse import en het ongunstige weer de oor zaken van zijn bedrijfssluiting zijn. „Wij fabriceren in hoofdzaak san dalen en laarzen", zegt de heer Snoe kers. „Dit jaar is de zomer te laat ingevallen om sandalen te verkopen. De zomer heeft echter weer te lang geduurd om laarzen aan de man te brengen. We werken nu onze najaars orders nog af en dan zal het bedrijf over een maand wel gesloten moeten worden". Na de sluiting van Carp's garenfa- fabrieken in Helmond, gaan in deze stad geruchten, dat er nog meer bedrij ven gesloten zullen worden. Zo zou de Amstelbrouwerij met haar produktie in Helmond stoppen. De verkoopafde ling van deze brouwerij is reeds over geplaatst naar de Heineken's Brouwerij in Den Bosch. Ook zou Hatéma een gedeelte van haar produktie stoppen. Met name zou zij haar fabriek in Deurne binnen kort op slot willen doen. Textielfabriek Terwint Arnolds en Holtus zou bezig zijn voor haar fa brieken een koper te vinden. Mocht dit niet lukken, dan zal ook deze fa briek gesloten worden. Al deze geruchten zorgen ervoor dat er op de Helmondse textielfabrieken onder de arbeiders nogal wat onruat heerst. AMSTERDAM Raadsleden van da PSP hebben burgemeester dr. I. Sam- kalden als hoofd van de Amsterdams# politie gevraagd te onderzoeken wat er juist is van de beschuldigingen over mishandelingen van vreemdelingen op het hoofdbureau. Zij vragen (eventueel) maatregelen om herhalingen te voorkomen. Voor het antwoord zal dr. Samkalden kunnen verwijzen naar de resultaten van het onderzoek dat de rijksrecherche is begonnen. Dat gebeurt in opdracht van de pro cureur-generaal mr. M. Gelinck. Het on derzoek heeft de hoogste urgentie ge kregen. Hoofdcommissaris P. A. de Jong ia diep verontwaardigd over de beschuldi gingen. Tijdens de behandeling van de Rijks begroting voor het ministerie van De fensie beraad over de motie van dr. Imkamp (D'66). V.l.n.r.: Wieldraayer (PvdA), Wierda (PvdA), Jansen (PPR), Imkamp (D'66), Van Mierlo (D'66) en Fransen (PvdA). Ook de eindexamens baren blijkbaar zorg, reden waarom is aangedrongen op een voor het hele land geldend schriftelijk examen voor het voortge zet onderwijs, aangevuld met een mon deling door de leraren of een gemid delde van de rapportcijfers. ADVERTENTIE SPAR DEN HAAG De motie van de KVP-er J. Maenen over het structureel verhogen van de wedde van de dienst plichtigen op 1 januari 1970, heeft gis teren de steun van een grote meerder heid uit de Tweede Kamer gekregen. Tegen de motie stemden alleen de fracties van de WD, de ARP, het GPV en de KVP-ers mr. R. J. Nelissen en drs. H. A. C. M. Notenboom. Al eer der had minister Den Toom (Defensie) laten weten dat hij de motie bij aanne ming naast zich neer zou leggen, om dat hij haar overbodig vond. De minis ter tolde niet vooruitlopen op het ad vies van de commissie-Peynenburg over deze zaak. De motie van de socialist E. R. Wiel draayer het opvoeren van de wedde in twee etappes tot het peil van de beroepsmilitairen kreeg slechts de steun van de fracties van de PvdA, D'66, PPR, PSP en CPN. Verworpen werd ook de motie van de socialist W. Wierda om de defensie uitgaven op verschillende punten te be snoeien. Voor de motie stemden alleen de PvdA (met uitzondering van de heer Goedhart) en de PPR. Een motie van de socialist drs. H. M. Franssen om de doelmatigheid van de civiele verdediging door een onaf hankelijke commissie te doen nagaan, kreeg alleen de steun van de PvdA, D'66, PSP en PPR. De WD sprak tijdens de gisteren gehouden hoorzitting over het wetsont werp rechtspositie dienstplichtigen haar bezorgdheid uit over het naast zich neerleggen door minister Den Toom van de motie-Maenen. De vereniging keerde zich ook tegen het verlangen van de vakbeweging om in het over-, legorgaan met defensie de belangen van de dienstplichtigen te gaan verde digen. Geen organisatie van buiten de dienst aldus de WD. HAARLEM De Haarlemse recht bank veroordeelde gisteren de 40-jari ge autoverkoper A. K. uit Aamnest tot een gevangenisstraf van zeven maan den met aftrek (eis een jaar en zes maanden) en zijn 30-jairige collega S. K. uit Hilversum tot een gevangenis straf van zeven maanden waarvan twee maanden voorwaardelijk (eis een jaar) wegens diefstal van een postzak bevattende cheques ter waarde van een miljoen gulden op het vliegveld Schip hol. 9 april wandelde het tweetal in een loods van de luchthaven waar een post zak bestemd voor een vliegtuig naar New York stond. De mannen namen de zak, waarop vermeld stond „First Na tional City Bank" mee naar huis en vonden daarin de reis- en handels cheques. Het tweetal heeft een aantal cheques tot een bedrag van enkele dui zenden guldens verzilverd. De jongste was eerder met het inwisselen gestopt dan zijn vriend. ADVERTENTIE [van een onzer verslaggevers) HELLEVOETSLUIS Met circa 275.000 ton beton moet de noordelijke geul van het Haringvliet bij Hellevoet- sluis worden dichtgegooid. Dit is de laatste fase in de afsluiting van de eerste primaire dam van het complex Deltawerken. De werken in het Haringvliet krijgen een unieke functie, omdat de gigantische spuisluis zal worden gebruikt als kraan voor de afvoer van het Rijnwater. Te zamen met drie stuwen in de Rijn regelt deze kraan dan de hoeveelheid water door de Gelderse IJssel naar het IJsselmeer en de afvoer naar zee via het Haringvliet en via de Nieuwe Maas. Aanvankelijk dacht men op deze ma nier de zouttong uit de Noordzee te kun nen terugdringen tot de Parksluizen in Rotterdam. Men zal nu echter tevre den zijn als het lukt die zouttong niet de Hollandse IJssel te laten opgaan. Het verder opdringen van het zee zout is een gevolg van het graven van de oliegeul voor Hoek van Holland, het maken van Europoort en het aanleggen van andere nieuwe havens in het Water weggebied. De kraan in het Haringvliet kan even wel niets veranderen aan de toeneming van het zoutgehalte in de Rijn als ge volg van het verontreinigde afvalwater dat tientallen industrieën in deze rivier lozen. Het dichten van de geul in het Ha ringvliet gaat gebeuren met tien gon dels langs een kabelbaan. Zij moeten gezamenlijk een afstand afleggen van bijna de omtrek van de aarde om hun taak tot een goed einde te bren gen. De gondels pikken telkens op een ver nuftige manier vier betonblokken op en laten die te bestemder plekke enkele seconden na elkaar in het dertienhon derd meter wijde water plonzen. Op enige afstand lijkt het of vier grij ze dobbelsteentjes in de lucht bengelen. In werkelijkheid zijn het kubussen van een kubieke meter die elk tweeëneen- halve ton wegen. Kostprijs per stuk: 55 gulden. De Deltadienst verwacht dat dit kar wei in ongeveer drie maanden kan wor den geklaard. De gondels zullen hon derd uur per week in bedrijf zijn. Zij moeten 110.000 van die blokken verwer ken. Een periode van uitvoerige proeven met de kabelbaan is nu begonnen. Het is dezelfde installatie waarmee twee jaar geleden de dam door de Greve- lingen werd opgeworpen. Het dichtings materiaal bestond toen uit onregelma tig stortsteen dat in stalen netten werd vervoerd. De eigenlijke sluiting van het Rak van Scheelhoek in het Haringvliet be gint volgend jaar maart. Omstreeks Kerstmis 1971 hoopt men de vaste ver binding tussen Voome en Goeree te kunnen openstellen. Deze verbinding van ruim drie kilo meter lengte bestaat dan uit twee dam men met er tussenin de meer dan een kilometer lange spuisluis en een brug over de schutsluis aan de Goereese oever. Dit gehele complex zal na een bouwtijd van vijftien jaar een kapitaal van 720 miljoen gulden hebben gekost. *k Prinses Irene en haar echtgenoot, prins Carel Hugo, zijn gisteren van Schiphol naar Parijs vertrokken. De prin ses, die in februari een kind verwacht, kwam zaterdag voor een medisch onder zoek naar Neder land. UTRECHT Vijf kunstenaarsor ganisaties willen per 1 februari 1970 samengaan. De hoofdbesturen van de Algemene Bond van kunstenaars (NVV), de Bond van Christelijke Kun stenaars in Nederland (CNV), de Ne derlandse Beroepsvereniging voor Mu ziek en Dramatische Kunst, de Neder landse Katholieke Bond van Musici en Artiesten (NKV) en het Orkestenver- bond zullen het fusievoorstel aan hun leden ter goedkeuring voorleggen. De nieuwe organisatie, die ruim 2000 leden zal tellen, wil toetreden tot het NVV en tot de Federatie van Beroepsverenigin gen van Kunstenaars. De kwestie van aansluiting bij het NVV zal voor nader overleg worden voorgelegd aan het overlegorgaan van de drie vakcentra les. De vijf organisaties menen, dat door fusie een krachtiger vakbond ontstaat, die een betere belangenbehartiging voor de leden mogelijk zal maken. Met na me wordt hierbij gedacht aan zaken als salariëring, medezeggenschap voor uitvoerende kunstenaars, cultuur- en subsidiebeleid van de overheid, werkge legenheid, sociale zekerheid, free lan ces, beroepsbescherming en dergelijke. Men zal blijven meewerken aan de lo pende besprekingen met andere orga nisaties om tot een nog grotere eenheid te komen. De bereidheid bestaat met iedere daarvoor in aanmerking komen de organisatie fusiebesprekingen te be ginnen* HENGELO De raad van commissa rissen van Drukkerij Twentsche Cou rant NV heeft met ingang van 1 januari 1970 benoemd tot hoofdredacteur van de Twentsche Courant en Overijssels Dag blad, de heer J. G. H. Oude Brunynk te Hengelo. De heer Oude Brunynk, 44 jaar, die sinds 1946 deel uitmaakt van de redac tie van de Twentsche Courant, is de op volger van mr. B. H. A. M. Plegt, die met pensioen gaat. BRUSSEL In de Belgische Hoge Venen, ten oosten van Luik, is de eers te sneeuw van het nieuwe wintersei zoen gevallen. Ook heeft het er voor het eerst weer tamelijk hard gevro ren. De winter valt er overigens aan zienlijk later in dan andere jaren' AMSTERDAM In enkele Neder landse kustplaatsen moet de exploita tie van casino's mogelijk worden ge maakt, zo meent de Amsterdamse Ka mer van Koophandel en Fabrieken. De Kamer meent dat de Nederlands# badplaatsen daardoor buiten het hoog seizoen aantrekkelijker kunnen worden gemaakt voor (dag)toeristen, die zich dan mogelijk niet langer naar de Bel gische kust met haar speelhuizen laten trekken. De badplaatsen zouden er naar de mening van de Kamer trouwens ook wel bij varen als ze zouden worden uitgerust met kunstmatige zwembaden met zeewater. De Kamer van Koophan del somt deze zaken op in een nota over het vreemdelingenverkeer. Daarin wordt ook de gedachte geopperd om de winst van casino's te gebruiken voor verbetering van zaken die voor de toe ristenindustrie van belang zijn. CASABLANCA Groep B van het vijfde eskader van de Nederlands# vloot, die vanaf 31 oktober in Casa blanca voor anker lag, heeft donder dagmiddag deze Marokkaanse haven verlaten. In Casablanca lagen het vlag- geschip „De Zeven Provinciën", onder schout bij nacht O. Cramwinckel, de jager „Friesland" en de fregatten „Van Nes" en „Evertsen". Zij zullen zich vrijdag voor de kust van Tanger voegen bij de jagers „Zeeland" en „Holland" en de onderzeeboot „Pot vis" om gezamenlijk op te stomen naar Den Helder. De schepen hebben aan manoeuvres van de NAVO deelgeno men. DEN HAAG Met ingang van 1 no vember zijn benoemd tot kolonel bij het dienstvak van de technische staf, luite nant-kolonel ir. W. P. A. Alberti, bij de infanterie de luitenant-kolonels J. B. Lagaune, H. J. v. d. Kam, A. P. Thijs- sen en T. J. van Besouw, bij de cavalerie luitenant-kolonel N. J. Broertjes, bij de artillerie luitenant-kolonel W. F. Bur- lage, bij de genie luitenant-kolonel J. Sneep, bij de Kon. Marechaussee luite nant-kolonel A. Muller en bij de genees kundige dienst luitenant-kolonel-apothe ker O. P. van Leuven. LOCHEM Met een symboli sche gift van duizend Mark voor de grote kerk in Lochem wil de bis schop van Munster het verleden van zijn vóorganger uit de zeven tiende eeuw zuiveren. Bisschoppelijke troepen hebben toen op doortocht naar Borculo twee keer de kerk in Lochem ge plunderd. Het meubilair werd op gestookt en er werden bakovens in de kerk gezet. De schenking volgt op een bezoek van de bisschoppelijk architect aan Lochem. Hij was door de kerkvoog dij uitgenodigd.

De Vallei | 1969 | | pagina 5