Nasser: wij zien geen andere oplossing meer dan oorlog Lodge blijft helpt JCp tegen reumatische pijnen Zuivering ging te ver begroet een nieuwe tijo Familie van vliegtuigkaper op bezoek Troepen naar Washington tegen vredesbetogers Podgorny valt V.S. aan WEER ZEGGEN GRIEKEN TE ZIJN GEMARTELD GEWELD, DOOR ZEE VAK BLOED VAK BRAKDEK Rechtenstudie nu ook met HBS EEG-steun voor Duitse boeren E.Y.A. ministers bezorgd Chinezen klagen over gebrek aan soepelheid hij Sovjet-onderhandelaars Zwitserse actie tegen supersone vliegtuigen Ontdekking in Banja Loeka Belgische post duurder Mansholt denkt niet aan heengaan GEJUICH HULPELOOS STRIJD PROCESSEN AAN LOPENDE BAND luinbezitters: raadpleeg nü uw hovenier. Hij is de vakman. Hij doet alles wat nodig is. Zodat uw tuin in 't voorjaar weer bloeit en geurt. Doe 't nü. VRIJDAG 7 NOVEMBER 1969 CAIRO „Nu alle pogingen om het probleem op vreedzame wijze te regelen, ijdel blijken te zijn, moeten wij de weg inslaan van het geweld, door een zee van bloed en temidden van branden". Dit heeft president Nasser van Egypte gisteravond verklaard in een rede tot het Egyptische parlement, die ook door de radio werd uitgezonden. In zijn eerste toespraak, sinds een zware griep hem ruim twee maanden geleden trof, betoogde de 51-jarige president, dat de crisis in het Midden-Oosten al leen kan worden opgelost op een wijze, die leidt tot „de bevrijding van alle be zette gebieden en in de eerste plaats van het Arabische deel van Jeruzalem, de westelijke oever van de Jordaan en de heuvels van Golan". OVERSTE NASSER ialleen geweld ADVERTENTIE DAMESOLIFANT. Naast de wilde olifanten, de dierentuinolifanten en de circusolifanten komt de damesolifant steeds meer „in". Zij ziet er als volgt uit: hoog glas, ferme scheut Jonge Olifant jenever, blokje ijs, schijfje citroen, opvullen met Tonic of Cola. Als Long-drink behoudt Olifant volledig zijn sympathieke karakter. PARIJS Henri Cabot Lodge, de Amerikaanse delegatieleider bij de Vietnamese vredesconferentie te Parijs, heeft gisteren de geruchten tegenge sproken dat hij zou willen aftreden. Dit was eigenlijk het belangrijkste nieuws van de zitting van gisteren, waarop uiteraard de rede van presi dent Nixon in het middelpunt van de discussies stond. De communistische vertegenwoordigers herhaalden dat in hun ogen deze rede geen nieuwe ge zichtpunten bevat. De Parijse confe rentie kan pas vorderingen maken wanneer de Amerikanen onvoorwaarde lijk al hun troepen uit Vietnam terug trekken, zo zeiden ze. Tegenover deze repetitie van beken de feiten kon Cabot Lodge, die het ken nelijk niet meer de moeite waard vindt een rede voor te bereiden, vrij kort zijn. Hij zei, dat de „tegenpartij" er niet op moet rekenen, dat Amerika met zijn concessies zal voortgaan tot dat Hanoi zijn zin heeft gekregen. Hij voegde hier aan toe, dat de Amerikaan se regering ook niet zal buigen voor de dreigementen en de acties van een luidruchtige minderheid, omdat zij zich gesteund weet door de overgrote meer derheid van haar burgers. ADVERTENTIE verpakking: 14-40 en 210 tabletten DEN HAAG HBS'ers hebben voor waardelijk toegang gekregen tot de stu dierichting Nederlands recht. Zij zul len rechtstreeks worden toegelaten tot het afleggen van examens in de fiscaal- juridische en staatkundige studierich tingen. Dit blijkt uit enkele wijzigingen van het Academisch statuut. HBS'ers moe ten wel eerst een voortentamen latijn afleggen in de studierichting Nederlands recht, de notariële studierichting en de studierichting Zuidafrikaans recht. Hij verklaarde dat Egypte dit jaar een half miljoen man onder de wape nen brengt en 500 miljoen Egyptische ponden uittrekt voor de strijd, die hij onvermijdelijk noemde. In dit verband gaf hij een overzicht van de pogingen van secretaris-gene raal Thant, van de grote vier (Ame rika, Rusland, Engeland en Frankrijk) en van Amerika en Rusland samen, om een regeling voor het Israëlisch- Arabische conflict te vinden. Onder applaus van de 350 parlements leden deed hij een rechtstreekse aan val op de VS, omdat zij Israël zouden helpen zijn „agressie" tegen de Ara bische wereld voort te zetten. Het Egyptische staatshoofd hield op nieuw een pleidooi voor een Arabische topconferentie. Daar zouden alle mid delen van de Arabische wereld moe ten worden gemobiliseerd voor de strijd. Nasser gaf toe, dat „een groot deel van de energie van de Arabische landen tot dusver tot zuiver verlies heeft geleid". Volgens hem zou de Ara bische defensieraad, die zaterdag in Cairo in tegenwoordigheid van de mi nisters van Buitenlandse Zaken en De fensie en de opperbevelhebbers der aan gesloten landen bijeenkomt, zich over het bijeenroepen van een topconferen tie moeten beramen. Over het Palestijnse verzet zei hij, dat dit zal blijven bestaan totdat Pale stina zal zijn bevrijd. „Vandaag kan niemand het Palestijnse verzet onder drukken, laat staan liquideren. Dat moet iedereen duidelijk zijn, zowel in de Arabische wereld als op het interna tionale vlak", aldus de president. „Het Palestijnse probleem is niet het vraag stuk van de vluchtelingen, maar dat van een volk dat zijn vaderland -wil te- rghebben, en van een land dat op zijn volk wacht". Met instemming sprak hij over de re geling van het conflict tussen de Li banese autoriteiten en de Palestijnse commandotroepen. Het gevaar van een ramp was echter nog aanwezig, als de kwaadwilligen weer op het toneel verschijnen. Bij de komende conferentie, aldus Nasser, zal Israël trachten heel Egyp te in de strijd te betrekken. „Ons volk moet beseffen dat deze strijd gevaren met zich meebrengt", aldus de pre sident, „maar wat ook de kosten of offers mogen zijn, wij zien geen alter natief". Onder gejuich van de afgevaardigden verklaarde Nasser: „Wij moeten we ten wie onze vrienden zijn en wie on ze vijanden. Onze vrienden zijn zij die ons steun en ons wapens verstrekken. Onze tegenstanders zijn zij die onze vijand helpen en hem wapens verschaf fen. Om preciezer te zijn: de Sovjet- Unie is onze vriend en de Ver. Staten zijn onze vijand. Russische wapens zijn in onze hand en in de handen van Is raëlische militairen zijn Amerikaanse wapens". De Egyptische president gaf als zijn mening te kennen, dat er geen com promis meer mogelijk is. „Het is hoog tijd dat elk Arabisch land zijn verant woordelijkheid op zich neemt. Anders wordt het opzij geschoven". Waarnemers beschouwden deze uit lating als een toespeling op vroegere pogingen van Libanon om zich afzij dig te houden. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken. Eban, heeft de toespraak van de president van Egypte, overste Abd'Al Nasser, waarin deze had ge zegd dat oorlog de enige manier was om het Arabisch-Israëlische geschil op te lossen, „agressief en vol bedreigin gen en ophitsing tot oorlog" genoemd. De toespraak van de Egyptische pre sident was, volgens de Israëli, een be wijs van de hulpeloosheid van het Egyptische bewind. „Abd'Al Nasser blijft een hinderpaal vormen op de weg van de vrede en de voortgang van de Arabische volken", zei Eban. „Dat de Egyptische president erop uit is om Israël te vernietigen is geen wonder, omdat Abd'Al Nasser geen vreedzame oplossing wenst van het probleem, omdat hij nooit de vre de heeft gewenst". Voor de tweede maal binnen 24 uur hebben donderdagochtend Egyptische commando's een aanval gedaan op Israëlische stellingen aan de overzij de van het Suez-Kanaal. In Cairo deel de een woordvoerder mee, dat bij El Sjaat de bezetting van een Israëlische stelling is gedood. Hij noemde geen aantal. De Egyptische militairen ver nietigden bovendien twee Israëlische BRUSSEL De Europese Commis sie heeft het definitieve plan klaar voor het opvangen van het revaluatie- verlies voor de Westduitse boer (1,7 mil jard mark per jaar). Het zal maandag en dinsdag aan da ministers van West-Duitsland, Frank rijk, Italië en Benelux worden voorge legd. In principe hebben zij het al in de zitting van eind oktober in Luxem burg aanvaard. Het plan van de Commissie voorziet in een vierjarenprogramma ingaan de 8 december waarin de Bondsre gering achtereenvolgens 950, 1590, 1480 en 1370 miljoen mark per jaar voor de Duitse boer kan uittrekken. Het Europese landbouwfonds zal daarin voor 330 miljoen mark bijdragen in 1971, voor 220 miljoen in 9172 en voor 110 miljoen in 1973. Deze aflopende bij drage zal de Bondsregering zelf niet mogen vervangen door nationale subsi dies. West-Duitsland zal de steun mogen geven via manipulaties met de BTW, subsidies op sociaal gebied (gezinstoe lagen) en premies voor structuurverbe tering van de landbouw. GENéVE De zorg over wederop leving van het oude protectionisme is een van de hoofdthema's op de ver gadering van de ministerraad van de Europese vrijhandelsassociatie (EVA) te Genéve. Aanleiding tot de bezorgdheid zdjn de kansen op beperking van de Ameri kaanse textielimvoer door de regering in ;Washington. Dergelijke maatregelen kunnen leiden tot een kentering van de na-oorlogse tendens tot liberalisatie van de wereldhandel, zo waarschuwden de afgevaardigden van Zwitserland, En geland, Portugal, Zweden en Noorwe gen. Naar mededeling van een woordvoer der maakten de ministers zich ook zor gen over de vertraging in de afschaf fing van de „American Selling Price (ASP)" voor de berekening van de in voerrechten op sommige chemische pro- dukten en in de formulering van presi dent Nixons handelspolitiek. Afschaffing van de American Selling Price is een van de voorwaarden tot vol ledig van kracht worden van de in 1967 bereikte overeenkomst tot verlaging van de tarieven tussen de Verenigde Staten en Europa, in het kader van de „Kennedy Ronde". ADVERTENTIE marlet tanks en een gepantserd voertuig. Alle commando's keerden op hun basis te rug. Woensdag sneuvelden, volgens een bericht uit Cairo, bij een soortgelijke actie tegen Israëliërs en werd een Is raëlische militair gevangen genomen. De Israëliërs zelf meldden het verlies van twee man. Israëlische vliegtuigen hebben een 15 minuten durend bombardement uit gevoerd op in het Jordaanse gebied Arad Al-Masra gevestigde bases van Palestijnse guerrillastrijders. Volgens een woordvoerder in Tel Aviv was de actie een represaille voor een mortier beschieting van enkele uren eerder op Kfar Roeppin. Correspondenten noem den het bombardement zeer zwaar. Ont ploffingen en branden waren vanaf Is raëlisch gebied te zien. Alle Israëlische vliegtuigen zijn teruggekeerd. Vanuit Syrië zijn Israëlische neder zettingen in de heuvels van Golan met mortieren beschoten. De Israëliërs be antwoordden het vuur. Er is geen mei- PRAAG In het Tsjechische com munistische weekblad Tvorba heeft don derdag een artikel gestaan, waarin de waarschuwing werd uitgesproken dat men te ver ging met het zuiveren en wegwerken van de vroegere aanhan gers van de „reformatie" van Dubceck. Men moest voorzichter te werk gaan omdat „te veel ijver" verzet kon op leveren van „honderdduizenden com munisten die door de liberalen waren bedrogen en geleid tot passiviteit en weglopen uit de partij". Men moet zachtaardiger optreden, aldus het blad, tegen de partijgenoten die geschokt waren door de invasie van 196» en daardoor maar tegen Mos- kougerichte verklaringen waren gaan ondertekenen. De zuiveringscampagne, aldus het blad, maakt geen verschillen tussen hen die die zich hadden vergist en hen die met opzet hadden gehandeld. In het avondblad Jecerny Praha stond donderdag een artikel van de par tijfunctionaris uit Praag over uittre dingen uit de partij, die meestal als reden hadden het niet-begrijpen van veel van de politiek van de partij. Dit sloeg voornamelijk op mensen uit de arbeidsklasse. Aan de andere kant bleven vaak vroegere invloedrij ke reformisten lid van de partij, het-* geen ook een tactiek was. namelijk af wachten of er zich veranderingen zou den gaan voordoen, aldus de schrij ver. ADVERTENTIE HONG KONG Bij de grensonder- handelingen tussen de Sovjet-Unie en China zijn volgens het in Peking ver schijnende blad Ta Koeng Pao, tot dusver geen vorderingen gemaakt. Het blad is dikwijls de spreekbuis van Pe king naar de Westelijke wereld en de ze uitspraak wordt als half officieel op gevat. Zij staat in scherpe tegenstelling WASHINGTON Volgende week zul len in en bij Washington 28.000 man troepen aanwezig zijn, wanneer beto gers voor de vrede Washington binnen komen om te demonstreren tegen het Vietnam-beleid van president Nixon. Het Amerikaanse ministerie van De fensie heeft gezegd, dat ongeveer 10.000 man speciaal opgeleide troepen in het gebied van Washington zijn en nog eens 18.000 man soldaten en mariniers in kampen in de buurt van Washington, die opgeroepen zouden kunnen worden om ongeregeldheden de kop in te dtuk- ken. De troepen zullen paraat zijn tijdens de voorgenomen massale mars van het Kapitool naar het Witte Huis en de „mars tegen de dood", die veertig uur moet duren. Deze dodenmars zou op 13 november op de nationale begraaf plaats Arlington moet beginnen. Onge veer 40.000 betogers willen langs het Witte Huis en het Kapitool, de zetel van het Congres, trekken. De organisatoren van de massale MOSKOU President Nikolai Pod gorny van de Sovjet-Unie heeft de Ame rikaanse regering ervan beschuldigd een „niet-constructieve" houding aan te ne men inzake de problemen die tussen de Verenigde Staten en Rusland besproken worden. Hij beweerde dat „vele activiteiten van de Verenigde Staten in de interna tionale arena in tegenspraak zijn met officiële Amerikaanse verklaringen". Hij noemde de Vietnam-rede van Nixon niet constructief Podgorny. die sprak op een bijeen komst in het Kremlin ter gelegenheid van de komende 52ste verjaardag van de bolsjewistische revolutie, bevestigde, dat zijn land op 17 november in Hel sinki met de Verenigde Staten aan tafel gaat zitten om te onderhandelen over beperking van de strategische wapenen. Het kernpunt is echter niet het praten op zichzelf, maar „de basis waarop de besprekingen worden uitgevoerd". Podgorny verklaarde dat de Sovjet- Unie grote waarde hecht aan goede be trekkingen met China. LAUSANNE Een groep Zwitsers, on der wie de vroegere president en mi nister van Buitenlandse Zaken Fried- drich T. Wahlen, heeft het initiatief ge» nomen om te komen tot een verbod van supersonische snelheden voor niet- militaire vliegtuigen boven Zwitser land. Gisteravond hebben zij op een pers conferentie gewezen op het gevaar van supersonische knallen voor mensen, die ren en zelfs gebouwen. De groep, waartoe advocaten, geleer den en doktoren behoren, wil het ver bod in de Zwitserse grondwet doen op nemen. mars wilden aanvankelijk al hun aan hangers, naar schatting 200.000 man, optrommelen voor de mars langs het Witte Huis, maar het Amerikaanse mi nisterie van Justitie heeft geweigerd een vergunning voor de mars te ver strekken. De organisatoren hebben toen gezegd dat het aantal demonstranten te zullen beperken tot 60 70.000. De on derhandelingen met het ministerie van Justitie over een vergunning zijn voort gezet. Het Amerikanase ministerie van justitie deelde later mee, dat de mars langs Pennsylvania Avenue van het Kapitool naar het Witte Huis desnoods met geweld zal worden verhinderd. Het ministerie wilde alleen toestemming geven voor een „symbolische mars". De andere manifestatie, aangekondigd als „mars tegen de dood", mag door gaan maar de betogers moeten dan twee-aan-twee langs het Witte Huis lo pen. De nationale garde zal paraat zijn. Naar de plaatsvervangend ondermi nister van Justitie, John Dean, mee deelde, is de mogelijkheid groot, dat het volgende week tijdens de vredesbeto- gingen tot ernstige onlusten komt. Het ministerie beschikte over inlichtingen dat militante groepen, waaronder de „Weatherman"-groep van de linkse be weging „Studenten voor een democrati sche maatschappij" (SDS), van plan waren de orde te verstoren. Volgens Dean was het de „Weatherman"-groep die vorige maand de heftige ongeregeld heden in Chicago had veroorzaakt. Naar verder bekend werd gemaakt, wil een .ultra-censervatieve organisatie" in Washington een tegenbetoging op touw zetten. In Atlanta, in de zuidelijke staat Georgia, wil het Vietnam-moratorium- comité via een federale rechtbank gou verneur Lester Maddox dwingen, de monstraties tegen de oorlog toe te staan op het terrein van het plaatselijke parlementsgebouw. Maddox had vol gens comité-voorzitter John Lewis als motief voor zijn weigering slechts opge- gevendat de betoging tegen de Ameri kaanse Vietnam-politiek was gericht. Als voor die politiek werd gedemon streerd, kon het comité zo gebruik ma ken van het terrein, had de gouverneur gezegd. De moeder en zuster van vliegtuig- kidnapper Rajjaele Minichiello zijn uit de Verenigde Staten in Rome ge arriveerd om hun zoon en broer bij te staan tijdens zijn op handen zijnde proces. Op de foto: Anna (l.) en me vrouw Minichiello troosten Luigi Mini chiello, vader van de beklaagde. tot het optimisme in de perscommenta ren in Moskou en de positieve verkla ringen van de hoogste Sovjetrussische functionarissen over de conferentie, die nu al 2/ week duurt. Het blad schrijft: „De Chinees-Russi sche onderhandelingen over het grens vraagstuk verlopen niet zo soepel als velen in de buitenwereld het proberen voor te stellen. Tot dusver zijn er geen aanwijzingen dat bij de grensgesprek- ken vooruitgang is geboekt." Het blad beschrijft de Chinese eisen en zegt dat men eerst moet zoeken naar een modus vivendi over de status quo aan de grenzen. „Pas na een terugtrekking van de strijdkrachten aan beide kanten van de omstreden grenssectoren kunnen maat regelen genoemen worden om de grens kwestie definitief te regelen". Het blad dringt er bij de Sovjet-Unie op aan niet te onderhandelen vanuit een machts positie. Wanneer de Sovjets niet onder de dekmantel van de grensgesprekken heel andere doeleinden nastreven, be staak er geen reden waarom beide par tijen geen modus vivendi zouden kun nen vinden." Politieke waarnemers menen hieruit te mogen opmaken dat de Sovjet-Nie hun grenstroepen nog niet hebben terug getrokken tot 20 of 30 km van de grens, dat Moskou de Chinese eis dat het de grensverdragen van de vorige eeuw als „imperialistisch" moet erkennen nog niet heeft ingewilligd en dat Mos kou tenslotte het grensgeschil in zijn geheel wil behandelen en niet wil in gaan op de eis van Peking, dat eerst over vermindering van de spanning aan bepaalde sectoren, vooral in Sin- kiang en Heiloenkiang, moet worden ge sproken. BANJA LOEKA Terwijl er btf de aardbevingsramp van Banja Loeka gro te cultuurschatten zijn verwoest, heeft hij toch een vondst van grote waarde opgeleverd. Er kwam, onder het ver woeste klooster van Petricevici, een kelder bloot te liggen waarin men bui tengewoon zeldzame boeken, schilde rijen, beeldhouwwerken en historische documenten aantrof. ADVERTENTIE ATHENE Op de vierde dag van een reeks processen tegen Grieken, die getracht zouden hebben „de regering omver te werpen", heeft een bijzondere militaire rechtbank in Athene donder dag weer strenge straffen uitgedeeld. Er stonden vier mensen terecht, drie mannen en een vrouw. Twee van de aangeklaagden vertelden dat zij tijdens het politieverhoor waren gemarteld. In totaal zullen 36 Grieken, ver deeld over veertien groepen, terecht moeten staan. Zij zouden allen lid zijn geweest van het „patriottische front", een linkse ondergrondse organisatie. De 52-jarige Antonios Arkas, een communist en een van de leiders van een vakbond van personeel bij het tele- communicatie-staatsbedrijf (Ote), zag zich tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Een andere Ote-employé, Trintafylos Karageorghioe (38), kreeg 17 jaar. George Alevizakis (38) werd veroordeeld voor het verspreiden van illegale pamfletten: hij kreeg 3 jaar. De enige vrouwelijke verdachte, de 35-jarige Sophia Kypriotoe, ook van de Ote, werd veroordeeld tot 3 jaar en 3 maanden. Ook zij had pamfletten verspreid. Twee 26-jarige lithografen zijn don derdag door een krijgraad te Athene in verband met het stelen van dyna miet, om daarvan bommen te maken, ADVERTENTIE Voor de winter komt tot respectievelijk acht jaar en zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. De man die acht jaar kreeg, Flekis, zei dat hij een week lang door de veiligheidspolitie was ondervraagd en daarbij gemarteld was. Hij noemde zijn ondervragers „beesten". De twee man nen verklaarden dat zij aanhangers waren van een communistisch-socialis- tisch regeringsstelsel, en leden van de jeugdbeweging Lambrakis. Sinds jongstleden maandag zijn te Athene 24 personen wegens tegen de staat gerichte activiteit veroordeeld. Vandaag is weer een proces gaande. BRUSSEL De Belgische postta- rieven zullen met ingang van 15 no vember a.s. worden verhoogd. Voor gewone brieven zal het tarief van drie frank op 3'/z frank worden gebracht (d.w.z. van 21 cent op 24,5 cent), zo is in goedingelichte kringen in Brussel te verstaan gegeven nadat in de afgelo pen dagen uiteenlopende berichten over mogelijke tariefverhogingen in de pers waren verschenen. Ook het posttarief van drukwerken zou worden verhoogd en wel van 1 frank tot 1V« frank. Hierbij kan worden aangetekend, dat het huidige verschil tussen het Belgi sche en het Nederlandse tgrief velt Nederlandse bedrijven ertoe had ge bracht hun post met zakkenvol naar België te brengen en vandaar te ver zenden. BRUSSEL Een woordvoerder van de uitvoerende commissie van de Euro pese Economische Gemeenschap heeft donderdag de berichten ontkend, dat de vice-voorzitter van de commissie voor landbouwzaken dr. Sicco Mans- holt zou overwegen af te treden.

De Vallei | 1969 | | pagina 7