Veenendaals dagblad Reeds 27.500 arbeidsplaatsen in de mijnen vervallen Meer beambten zochten werk buiten Limburg Buiten Eerste vier straaljagers onderweg naar Twenthe Sovjet-groten op Rode Plein Anti-Vietiiam-mars langs Witte Huis Vliegtuigkaper in staat van ging Wini van Hanegein mag snelen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Prins Claus weer foto- graaf In de toekomst nog eens 17.500 Koffieprijzen flink omhoog Toch b.t.w. in Luxemburg Directeur steenfabriek vraagt personeel om bezinning Vietnam resolutie in Senaat In anderhalf jaar volgen er nog 101 Houtsector wil 3 pet en werktijd verkorting Voice of America veel sterker Goudniijuramp: thans 65 doden Meisje sinds zondag vermist Morg en verkiezing in N.-Rijnland- Westfalen WEEKEND HERFSTIG Berberis II BUITEN LIMBURG Verdronken vrouw geïc! en t i f ieeer d Bijna 52.000 loten voor Staatsloterij besteld per giro Voor zaak tegen gifmengster zes dagen gepland Man di *ie dagen dood in kamer TOCH TOESTEMMING VERLEEND SYMPATHIE Jongen (19) verbrand WEL BOETE GEEN SCHORSING Vertraging door kettingbotsing Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers f 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 8 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 263 UTRECHT De voor ons land unieke overlegstructuur in de mijnindustrie heeft er in belangrijke niate toe bijgedragen, dat het gigantische proces van sluiting van de grote mijnen tot nu toe vrijwel geruisloos cn zonder publieke sociale onrust is verlopen. Aan het eind van dit jaar zullen circa 27.500 ar beidsplaatsen zijn vervallen en in de toekomst zullen er nog eens 17.500 ver dwijnen. ROTTERDAM Er hangt een ste vige prijsverhoging van koffie in de lucht. Gedacht wordt aan een verho ging van zeker twee dubbeltjes per pak van een half pond. De prijzen op de wereldmarkt voor koffie zijn de laatste tijd omhoog ge vlogen. De scherpe concurrentie in Ne derland houdt de prijs vooralsnog in toom. De handel teert nog op oude voorraden die tegen lagere prijzen zijn ingekocht. LUXEMBURG Met ingang van 1 januari 1970 zal in Luxemburg op be perkte schaal de b.t.w. worden inge voerd. Enkele dagen geleden had nog in de bedoeling gelegen om de invoering met een jaar uit te stellen, maar na .een speciale kabinetszitting is besloten dat het toch 1 januari gaat worden. Van alle landen der Euromarkt zijn België en Italië de enige die gevraagd hebben om een uitstel van de belasting -— die reeds wordt geheven in Neder, land, Frankrijk en West-Duitsland en wel voor de tijd van een jaar. Streef datum voor de hele E.E.G. was 1 ja nuari 1970 geweest. In Luxemburg zal men een „beperkte" b.t.w. invoeren in verband met de re valuatie van de Duitse Mark en het te kort aan arbeidskrachten. Dinsdag zal in Luxemburg een nieuw plan voor de stabilisering der prijzen worden bekendgemaakt. J"1 elijk gewaardeerd in de keuken was vroeger onze berberis ook in de heelkunde, bijv. bij keelpijn als gorgeldrank, bij lever-, long en ingewandsziekten, bij galaan- doeningen en reuma. Berberine heette een oud vervangingsmiddel voor kinine en het geel onder de bast en in de wortels kwam te pas bij de verfbereiding dus echt een manusje van alles. Men zou zo denken, dat er van zulk een algemeen geachte heester geen kwaad kan worden gezegd en toch doet hij als ziektedrager aan de landbouw schade, want hij besmet het graan door de zgn. roest", d.w.z. dat de berberis nogal eens door roestzwammen wordt aange- tast, kenbaar aan de bruingele vlekjes op het blad, zijnde vruch tjes met sporen. Indien deze op graanhalmen stuiven, vermenig vuldigen ze zich en verbreiden zich verder over de akker, als een niet ongevaarlijke schimmelziekte. Men heeft zelfs weieens plannen gekoes terd, om dit doornig gewas uit te roeien, doch door het voortschrij den der wetenschap, die resistente of althans weinig vatbare rassen wist te kweken, bleek dat gelukkig niet nodig. Ik zou het bloedkoraal aan de berberis evenmin kunnen missen als de zwavelgele bloei. Het is overigens typisch, dat de over winterende sporen geen direct vat hebben op het graan, maar eerst weer op een berberis terecht moe ten komen, om in de a.s. zomer de merkwaardige kringloop te kunnen voltooien. Waar de struiken op grote afstand van landbouwgrond verwijderd staan, behoeft de boer zich geen zorgen te maken. We vinden hen bijna in elke tuin, zo dat we alom kunnen genieten van de plukkende merels en rood borstjes, de gouden bloei, het kleu rige herfstlover en de vermiljoenen tooi van nu dus een heel jaar, mag ik wel zeggen. nor. 1969 A. B. WIGMAN Dit zei vanochtend mr. S. J. H. Huij- ben, directeur personeels- en algemene zaken van de N.V. Staatsmijnen op de eerste conferentie van het verbindings orgaan hoger personeel van het CNV in Utrecht, die was gewijd aan de arbeids mobiliteit en de arbeidsbemiddeling van hoger personeel. Bijna 60 procent (15.000 man) van de afgevloeide personeelsleden vond extern of intern meteen een nieuwe arbeids plaats binnen de chemische sector van de staatsmijnen. Voor beambten was het cijfer 2000 van de 3000. Het percentage beambten (30 pet.) dat een werkkring buiten Limburg aan vaardde ligt belangrijk hoger dan dat van de arbeiders (10 pet.). Dit is vooral het gevolg van de genoten specifieke op leiding of omscholing van de betrokken beambten, waardoor herplaatsing van alle af te vloeien beambten in Limburg ten enenmale onmogelijk is. De heer Huijben concludeerde, dat zich bij het inkrimpings- en sluitings proces met betrekking tot de plaatsings mogelijkheden geen problemen voor doen voor gekwalificeerde personeels leden. Moeilijkheden ontstaan er wel voor niet-gekwalificeerde mensen. De heer Huijben acht het gewenst dat de regering op basis van de in Limburg opgedane ervaringen een algemene re geling zou ontwerpen voor de vergoe ding van omscholingskosten analoog aan de EGKS-regeling, even simpel en wei nig gedetailleerd en daardoor de nodige flexibiliteit waarborgend. BLOEMEND AAL De Bloemendaal- se politie heeft klaarheid gebracht in de zaak van het donderdagmorgen aan het Bloemendaalse strand aangespoelde stoffelijk overschot van een vrouw. Het blijkt de 75-jarige alleenstaande weduwe A. G. Del Baere-Rovers uit Amsterdam te zijn. Ondanks haar hoge leeftijd bleek de vrouw dikwijls een strandwandeling langs het Blomendaalse strand te maken. Zij stond als een „klassewandelaarster" bekend. Vermoedelijk is de vrouw al wandelende langs de vloedlijn onwel ge worden en is zij door het water over spoeld en verdronken. Max Koot maakte deze foto van het gezin van prinses Beatrix, compleet met jongste zoon. Op de foto: v.l.n.r. prins Claus, prins Johan Friso, prins Willem-Alexander, prinses Beatrix en prins Con- stemlijn. OUDE PEKELA (ANP) - - De direc teur van de steenfabriek Strating in Oude Pekela, waar sinds dinsdag wordt gestaakt, heeft zijn personeel „tot be zinning" opgeroepen. Hij is niet van plan om de c.a.o. open te breken, om het door de stakers gevraagde extraatje te geven. Vandaag vergaderen de stakers over hun eisen. WASHINGTON De republikeinse en democratische leiders in de Ameri kaanse senaat zullen een gezamenlijke resolutie indienen, waarin steun wordt gegeven aan de Vietnam-politiek van Xixon, maar waarin ook wordt aange drongen op een wederzijds staakt-het- vuren. De republikein Hugh Scott wilde al leen maar steun aan dc president geven, maar zijn democratische collega wilde ook het staakt-het-vuren erin opgeno men zien. In de resolutie van de senaat wordt de president steun gegeven „bij zijn po gingen om door onderhandelingen een rechtvaardige vrede in Vietnam te be reiken". Hetzelfde wordt gezegd in een soortgelijke resolutie van het Huis van Afgevaardigden. De senatoren hebben er echter aan toegevoegd „Wij verzoeken de presi dent een beroep te doen op Noord-Viet nam om gezamenlijk een wederzijds staakt-het-vuren af te- kondigen". Prins Claus maakte zelf deze recente opname van zijn' jongste zoon, prins Constantijn. DEN HAAG Gisteravond om zeven uur Nederlandse tijd zijn van de basis Gatoville van de Canadese luchtmacht de eerste vier NF-5b-straaljagers op gestegen voor hun weg door de lucht naar de vliegbasis Twente van de Ko ninklijke Luchtmacht Als het weer meezit en de techniek het niet laat afweten dan kunnen deze vier, door vliegers van de Nederlandse Luchtmacht gevlogen vliegtuigen, maan dag a.s. 's middags om vier uur op de vliegbasis Twente worden verwacht. Deze vier vliegtuigen vormen de voor hoede van in totaal 105 stuks die in de loop van de komende anderhalf jaar door de lucht zullen worden afgeleverd. Van die 105 ki totaal zijn er 75 een persoons (NF-5a) en 30 twee-persoons (NF-5b). Maandag vertrekt van Ypenburg een „Friendship" met autoriteiten naar Twente om daar de aankomst van de nieuwe vliegtuigen bij te wonen. Bij dat gezelschap bevinden zich o.a. de ambas sadeur van Canada in Den Haag, de DEN HAAG Nu sinds 1 juli van dit jaar de loten van de Nederlandse Staats loterij ook per postgiro te bestellen zijn, werden de eerste maal bijna 37.000 loten op deze wijze verkocht, maar bij de lo terij op 1 september jl. was dat aantal al gestegen tot bijna 52.000. r* 's-HERTOGENBOSCH Op 7, 8. 9, 12, 13 en 14 januari aanstaande zal de 46-jarige Schijndelse gifmengster Riet H. voor de rechtbank in Den Bosch te recht staan. De officier van justitie, mr. J. Booster, heeft haar gedagvaard we gens zeven feiten, namelijk poging tot moord te Gel een op haar eerste man. J. van E. in 1959, poging tot moord te Geleen op mevrouw V. in 1959, moord op J. Van E. in 1962, poging tot moord op haar tweede man de heer S. te Schijndel in 1964, moord op haar vader de heer H. in 1964 en twee pogingen tot moord (vergif in de soep en vergif in de koffie) op haar tweede man de heer S. te Schijndel in 1968. De meervoudige kamer van de Bossche rechtbank wordt gepresideerd door mr. Th. Geense. Raadsman is mr. H. van der Putt uit Eindhoven. UTRECHT Bij de vernieuwing van de collectieve arbeidsovereenkomsten in de houtsector, die per ultimo van dit jaar expireren, denken de drie samen werkende vakbonden aan een reële loon stijging van drie proeent met de moge lijkheid van aanpassing in verband met de stijging van de kosten van levens onderhoud. In Moskou werd gisteren de 52ste verjaardag van de oktoberrevolutie gevierd met een grote parade, welke door verschillende regeringsleiders werd afgenomen. Op de foto v.l.n.r: D. Polyansky, G. Voronof, H. Soeslof, A. Kosygin, L. Breznjef, A. Gretsjko, N. Podgorny, de Soedanese premier Mohammed el-Nimeiri en het hoofd van een delegatie uit Zuid-Vietnam, Ngoejen Hioe Tho. DELFT De 80-jarige heer J. Heij- blom heeft minstens di*ie dagen dood in de kamer van zijn woning aan de Paardemarkt in Delft gezeten, voor hij gisteren werd gevonden toen een kennis van hem een bezoek wilde brengen. De bezoeker zag door het raam in de kamer de 80-jarige zitten, die bleek te zijn overleden. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft alsnog de organisatoren van de demonstratie tegen de oorlog in Vietnam toestemming ge geven, de protestmars volgende week zaterdag langs het Witte Huis te laten verlopen. Het ministerie had dit woens dag verboden omdat men bevreesd was voor ongeregeldheden die zouden kun nen worden veroorzaakt door linkse en rechtse militante groepen. De mars, die veertig uur zal duren, begint woensdag op de militaire begraaf plaats van Arlington, gaat dan langs het Witte Huis naar het Kapitool, waar het Congres zetelt. De onder-minister van Justitie, Rich ard Kliendienst, heeft vrijdag gezegd, dat de demonstranten langs de Consti tution Avenue en de zuidzijde van het Witte Huis mogen marcheren, maar niet langs de Pennsylvania Avenue, zoals de organisatoren hadden voorgesteld. Het mobilisatiecomité, dat de mars naar Washington organiseert, heeft meegedeeld, dat getracht zal worden het aantal deelnemers aan de mars te be perken tot 60.000. Aanvankelijk zouden er 200.000 mee lopen. NEW YORK Een federale jury in New York heeft gisteren drie beschul digingen uitgebracht tegen de twintig jarige Rafael Minichiello. die vorige week vrijdag een Amerikaans Ijjnvlieg- tuig kaapte en zich naar Rome liet vlie gen. Minichiello. die nu in een Romeinse gevangenis zit, werd beschuldigd van luchtroof, ontvoering en geweldpleging. Op de eerste beschuldiging staat in Amerika de doodstraf. Voor de twee andere delicten is de maximumstraf le venslang. Bovendien wacht hem een militaire vervolging. Na de uitspraak van de federale jury is een officieel arrestatiebevel uitgevaar digd, dat naar 't ministerie van Buiten landse Zaken is gezonden. Het zal stap pen ondernemen om de uitlevering van Minichiello te bewerken. De Italiaanse autoriteiten willen Mini chiello echter eerst berechten voor de misdaden die hij op Italiaanse bodem heeft bedreven. Hier kan hij maximaal 34 jaar gevangenis krijgen. Minichiello heeft gisteren voor het eerst na zijn spectaculaire daad met zijn familieleden gesproken, vader Luigi moeder Maria en zuster Anna. Na het bezoek dat anderhalf uur heeft geduurd, WASHINGTON De ..Voice of Ameri ca" is thans bezig te trachten de Sov jet-stoorzenders te overstemmen door veel krachtiger uit te zenden. Op 2 november is men begonnen op 26 golflengten in het Russisch uit te zenden met een totale capaciteit van 5.400.000 Watt. De Sovjets hadden jarenlang de Ameri kaanse uitzendingen niet gestoord, waar waren daarmee weer begonnen op 2l augustus 1968, kort na de inva sie van Tsjecho-Slowakije. Men had toen eerst langs diplomatieke weg gevraagd of Moskou hier niet mee zou willen ophouden, maar dat had niets opgeleverd. De Amerikanen zenden thans zo sterk uit, dat men de Voice of America vrij wel in de hele Sovjet-Unie op zelfs simpele transistorradiootjes zou kun nen ontvangen. Het wachten is nu maar weer op een tegenzet van Moskou. WASHINGTON De eerste West- duitse kunstmaan Azur is vanmorgen om 02.52 uur gelanceerd van de basis Vandenberg in Californië. Volgens een mededeling van NASA is de start zon der moeilijkheden verlopen. zei Anna Minichiello: „Hij heeft er geen spijt van". Intussen neemt de sympathie in Italië voor Rafael Minichiello toe. Voor vele Italianen is hij veeleer een gevierd idool dan 'n gevaarlijke luchtpiraat, die men senlevens in de waagschaal heeft ge steld. Vooral bij de meisjes is de twintig jarige vrijgezelle marinier-met-het- goede-uiterlijk erg in tel, zo blijkt uit een onderzoek dat het Turijnse blad La Stampa heeft ingesteld. Maar ook de mannelijke bevolking van Melito Irpino, het dorpje waar Ra fael werd geboren, is sterk op de hand van de luchtpiraat. Volgens La Stampa zijn zij bereid om terwille van Rafael in staking te gaan, onlusten teweeg te brengen en gevangenisstraf te riskeren. JOHANNESBURG (Zuid-Afrika) Bij een ontploffing in Zuid-Afrika's rijkste goudmijn zijn 65 mensen om het leven gekomen. Dit is meegedeeld door een woordvoerder van de General Min ing and Finance Corp., eigenares van de Buffelsfontein-goudmijn bij Klerksdorp, ruim 150 kilometer ten zuidwesten van Johannesburg. De oorzaak van de ramp was de ont ploffing van 11 kisten dynamiet, die naar de bodem van de mijn waren ge zonden. De slachtoffers waren allen be zig met het aanleggen van een nieuwe mijnschacht. Door de ontploffing werden twee blanke arbeiders en twee Afrikanen on middellijk gedood. Later bezweken twee van de 30 personen die levend aan de oppervlakte konden worden gebracht, aan hun verwondingen. De meeste gewonden werkten 15 me ter boven de bodem van de schacht op een verschuifbaar zinkstuk. Door de ontploffing knapten enige kabels waar aan dit hing, waardoor een paar arbei ders naar beneden vielen. HAARLEM Een negentienjarige jongen uit Alkmaar heeft zich gister morgen op de Kampervest in Haarlem met benzine overgoten en vervolgens in brand gestoken Hjj is ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen, waar hjj gisteravond om half zes is overleden. De jongen, leerling van de Haarlemse H.T.S., woonde in Haarlem in een kost huis. heer Alfred John Piek, de attaché van de Canadese strijdkrachten verbonden aan de Canadese ambassade, commander J. A. Panabaker, de bevelhebber der Nederlandse luchtstrijdkrachten en chef van de luchtmachtstaf, luitenant-gene raal A. B. Wolff. Van onze sportredactie UTRECHT Wim van Hanegem wordt niet geschorst. Dat was het be langrijkste resultaat van het onderzoek, door de commissie van beroep, gister avond in Utrecht ingesteld. Wel kreeg de Feijenoorder een boete opgelegd van vijfhonderd gulden. Van Hanegem was door de inmiddels afgetreden strafcommissie van de Ko ninklijke Nederlandse Voetbalbond ge schorst voor drie wedstrijden en ook was hem een boete van driehonderd gulden opgelegd, naar aanleiding van zijn gedrag in de wedstrijd NEC-Feijen- oord. DEN HELDER De commissaris van politie te Den Helder verzoekt namens de ouders bekend te worden gemaakt met de verblijfplaats van hun dochter Bertha Roozing, oud 16 jaar wonende te Den Helder, die op zondag 2 november jl. de ouderlijke woning verliet. Het sig nalement van het meisje luidt: lang 1.65 meter, normaal postuur, lang blond haar. Zij is gekleed in een groene tweed jas, zwarte rok, wit vest en zwarte laar zen, en in het bezit van een bromfiets van het merk Peugeot, kleur blauw grijs, verzekeringsnummér 'HPD-466. in lichtingen worden ingewacht bij de ge meentepolitie te Den Helder tel. 02230-14343. AMSTERDAM Op de rijksweg AmsterdamHet Gooi heeft zich gister avond tussen zeven en acht uur een grote verkeersopstopping voorgedaan. Een uit Amsterdam komende per sonenauto kreeg kort na het passeren van de brug over het Amsterdam-Rijn kanaal een lekke band en remde ab rupt, evenals de achter hem rijdende auto's. Een Duitse vrachtwagen ging hierdoor scharen en blokkeerde de gehele weg. Het gevolg was, dat het verkeer uit Amsterdam naar het oosten tot in Diemen, over een afstand van enkele kilometers, kwam vast te staan. Pas tegen acht uur was er een normale doorstroming. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, maar er was wel veel materiële schade. DUSSELDORP Morgen worden in de Westduitse deelstaat Noord-Rjjnland- Westfalen verkiezingen gehouden voor de raden van 46 gewesten en 32 steden. De uitslag van de verkiezingen zal een eerste aanwijzing kunnen vormen voor de populariteit van de nieuwe regering onder kanselier Willy Brandt. Noord-Rij nland-Westf alen is West- Duitslands meest dichtbevolkte deel staat. Men verwacht dat ongeveer 75 procent van de 10 miljoen kiezers zal stemmen. Bij de laatste verkiezingen, vijf jaar geleden, behaalden de sociaal-democra ten in Noord-Rij nland-Westf alen 46,6 procent, de christen-democraten 43,1 procent en de liberalen 8 procent. Dit jaar nemen ook de rechtse natio naal democratische partij (NPD) en de communistische partij aan de verkiezin gen deel. Vooral het aantal stemmen dat de libe ralen zullen behalen zal een graadme ter kunnen zijn voor de populariteit van de coalitie van socialisten en liberalen. (Van onze weerkundige medewerker) 1Jet weer zal het komende week- einde in het teken van de de pressies staan. De kans op enige regen of enkele buien blijft, waar bij de temperatuur evenwel een lichte stijging ondergaat. Gelder land mag rekenen op een middag niveau van 9 a 10 graden Celsius. Het weer wordt nu geheel beïn vloed door een zeer diep minimum (965 millibaar) tussen IJsland en de Far Oer. Deze depressie doet de wind tot krachtig toenemen uit zuidwestelijke richting.

De Vallei | 1969 | | pagina 1