Barnevelder vond ontsmetten van auto tijdrovende nonsens KERKDIENSTEN Hervormd Eist kreeg 150 jaar geleden eigen kerk Herdenkingsdienst tijdens dankstond Scherpenzeler voor kantongerecht Zorgen rond markt Zuid „Christendom nog steeds functioneel T' Hervormd Veenendaal bracht 70 mille bijeen Shock na aanrijding Veenendaler omgekomen hij Oudenrijn Majoor R. B. Fermée met militaire eer begraven Voetpad van „Molenbrug naar Korte Molenstraat Marokkaan had geen papieren Heden, verleden en toekomst van Scherpenzeel Collecte Ds. Abma spreekt voor jeugdraad Koe weerstond zelfs kogel Holevoetschool gaat deze winter toch zwemmen in Valleibad „Tropengoud" voor C.P.B. Kopers laten het afweten GAPPEN PRATEN In Philalethes: Opbrengst collecte MUZIEK ORGEL ZONDAGSDIENSTEN ZATERDAG 8 NOVEMBER 1969 WAGENINGEN /Het was weer het gebruikelijke foefje tegen het wettelijk voorschrift om wagens, waarin veevervoer heeft plaats gehad, na algehele af levering te ontsmetten: men houdt van een partij één dier in de wagen en rijdt weer rustig verder naar het volgend veebedrijf. Chauffeur A. C. T. uit Scher- penzeel, in dienst bij een Barneveldse expediteur had zich er ook aan schuldig gemaakt en stond vrijdagmorgen in alle gemoedelijkheid voor de balie van het Wagenings kantongerecht. Hij vroeg kantonrechter A. C. van den Brand begrip voor het feit, dat ont smetten twintig minuten tijd kost. „En als er dan een aantal wagens vóór is, rijd ik door. M'n baas wil hebben, dat ik op tijd ben". „Ja", zei de kantonrech ter, „die baas van u heeft kennelijk maling aan de wet. Hij heeft tegenover de politie verklaard, dat hij het ontsmetten maar tijdrovende nonsens vond". De chauffeur sprong direct in de ver dediging: „Dat is niet waar hoor, we ontsmetten de wagens regelmatig, maar na elk vrachtje is er geen beginnen aan. 's Morgens rijd ik eerst een aantal be drijven langs om de dieren te verzame len en dan gaan ze van een centraal punt naar de slachtplaats. Ik kan toch niet na elk bedrijf eerst weer ontsmet ten! Maar mijn baas kan er niets aan doen: ik heb de fout gemaakt." Officier mr. J. J. C. Pieters sprak van een „landelijk euvel". „Bij veehou ders en veevervoerders heerst de op vatting dat ontsmetten tijd kost en tijd Is geld, dus laat men het maar achter wege. Deze wettelijke bepaling is ech ter bijzonder zinvol en ingesteld om te voorkomen dat men met een vuile wa gen op een bedrijf komt en zodoende evenuele varkenspest overbrengt. De heren vervoerders verzuimen echter de wet beter te lezen. Men is niet alleen verplicht de wagen na algehele afleve ring te ontsmetten, er is tevens de be paling opgenomen slechts één partij tegeljjk te mogen vervoeren." Verdachte, die met één varken in de 99 VEENENDAAL In het \erleende afwerkingskrediet voor het complex „Molenbrug" is een voetpad opgeno men naar de Korte Molenstraat ter breedte van 3 meter. Dit pad wordt binnenkort aangelegd. De aanleg van een afzonderlijk rijwielpad is, volgens b. en w. minder noodzakelijk, gelet op de korte afstand (120 m). Er zal ech ter worden nagegaan of bij wijze van experiment het pad zowel voor voet gangers als voor fietsers kan worden opengesteld. Een en ander antwoorden b. en w. op vragen van een raadslid, gesteld tijdens het afdelingsonderZoek van de begroting 1970. Op het verzoek om over te gaan tot de aanleg van een trottoir aan de west zijde van het Boompjesgoed, reageert het college, dat het in het algemeen niet wenselijk is trottoirs aan te leggen langs wegen, waaraan de bouw nog niet is gerealiseerd o.m. ITO-school. Dit in verband met beschadigingen, die tijdens de bouw kunnen ontstaan. Eveneens naar aanleiding van vra gen merken b. en w. op, dat met de grondaankopen ten behoeve van de aan leg van een trottoir c.q. rijwielpad aan de Stationsstraat in het afgelopen jaar weinig vorderingen werden gemaakt. „Aan de elf nog niet tot verkoop be reid zijnde eigenaren aan de westzijde van de straat kan een gewijzigd voor- «tel tot verkoop worden gedaan, dat mogelijk voor hen meer acceptabel is. Aan deze zijde van de weg kan dan een trottoir worden aangelegd", aldus b. en w., die tot slot nog wijzen op de moeilijkheid en het gevaar dat blijft door de te geringe breedte van de on derdoorgang onder de rijksweg. VEENENDAAL Bij het afdelings- onderzoek van de begroting 1970 van de gemeente Veenendaal hebben enke le leden hun zorg laten blijken voor de markt in Vcenendaal-Zuid. Zij vragen zich af of de markt op het Dr. Slote- maker de Bruïneplein in een behoefte voorziet en hoe het bezoek zowel van kopers als verkopers verloopt. De raadsleden wilden voorts weten of de markt in Zuid een weerslag heeft ge had op de markt in het centrum. „Over de vraag of de markt in de be hoefte voorziet zijn de meningen ver deeld. De kooplieden van de markt ko men elke vrijdag trouw hun toegewe zen kraam l^ezetten, zo begint het col lege het antwoord op de vragen. „Wij hebben de indruk, dat het be zoek van kopers te wensen overlaat. Een juist beeld zal echter pas kunnen worden verkregen na de komende win terperiode, die waarschijnlijk van door slaggevende betekenis zal zijn". B. en W. merken ten slotte op, dat de markt in Zuid nagenoeg geen weer slag heeft gehad op de markt in het centrum. VEENENDAAL Bij routine contro le van de politie werd gisteren de Ma rokkaan A. B. aangehouden die niet in het bezit van een verblijfsvergunning bleek te zijn. Hij werd ingesloten en zal maandag het land worden uitgezet. vlagen werd aangehouden en verklaar de, dat hij op weg was naar een ande re slachtplaats, zat dus toch al scheef. Bovendien was zijn bewering niet waar: f 75,- boete, luidde de eis van mr. Pie ters. De chauffeur vond het veel. „Ik zit in m'n werk en ik doe m'n best om klanten te houden", merkte hij op. „Dan moet u maar tegen uw baas zeggen, dat hij de boete moet betalen. Hij werkt dit soort praktijken zelf in de hand, maar hij kan u niet verplich ten de wet te veronachtzamen. Dan kunt u beter ergens anders gaan werken. Niet zo'n probleem in deze tijd", zei de rechter. Daar voelde verdachte niets voor. „Ik werk er met plezier". Wegens het ver zuim de gehele partij op één adres af te leveren, vonniste mr. v.d. Brand met de geëiste boete. Eerstejaars-student C. J. T. S., die' sinds enkele maanden in Wageningen woont, had naar zijn zeggen van zijn hospes het advies gekregen de oudste fiets van thuis mee te nemen," omdat in Wageningen toch alles van je fiets wordt gegapt." S. was prompt op het oudste familie karretje naar de landbouwstad geko men, maar moest ondervinden, dat dit hem binnen de kortste tijd als verdach te op het kantongerecht deed belanden. Het vehikel van S., niet voorzien van een bel, voor- of achterlicht en een wit achterspatbord werd al spoedig door 'n Wageningse politieagent opgemerkt. S. kon voor twee tientjes schikken. „De agent zei dat ik moest voorkomen, daar om heb ik het geld niet gestort", gaf de student beleefd te kennen. De heren achter de tafel berzekerden hem ervan dat het met het „slopen" van andermans eigendommen in de landbouwstad niet slechter gesteld is dan elders. „Ook hier verwachten we, dat u met 'n behoorlijke fiets op straat komt", zei de kantonrechter Mr. Pieters stelde in zijn requisitoir, dat S. met zijn onverlicht rijwiel wel een gevaar op de weg was geweest, zo wel voor zichzelf als voor anderen. Hij wilde echter niet boven het schikkings bedrag gaam. De rechter achtte het geen daad, die van normaal verantwoordelijkheidsge voel getuigde. „Alles wat juist aan die fiets moet zitten, ontbrak", meende hij en vonniste de student met in totaal een boete van f 32,50. Beide betrokkenen van een botsing, die onlangs op de kruising Arnhemse- weg-Ceelman van Ommerenweg in Ede plaatsvond, moesten zich komen ver antwoorden. De Edenaar K. H. S. dis- SCHERPENZEEL Op 8 november wordt in tal van landen een stedebouw- dag gehouden. Het gemeentebestuur van Scherpenzeel heeft gemeend dit ook te moeten doen in de vorm van een tentoonstelling over Scherpenzeel zoals het vroeger was, zoals het nu is en zo als het in de toekomst zal worden. Het gemeentebestuur heeft bijzonder veel succes gehad met deze tentoonstel ling. De belangstelling was zeer groot. Er was een geweldige verzameling van oude tekeningen en foto's over vroeger maar ook over. het heden. Vooral over de oorlog van 1940 toen Scherpenzeel zo zwaar werd getroffen was veel te zien. Ook een foto van de man die Scherpen zeel toen heeft opgebouwd, ir. Ringers, en het hoofd van het schade-comité, de heer Van Heuven Goedhart, ontbraken niet. Het geheel was goed verzorgd en gezien de belangstelling zeer zeker voor herhaling vatbaar. VEENENDAAL Gezien de bijzon der snelle maatschappelijke ontwikke lingen en het revolutionair karakter, dat deze vaak lijken te dragen, zal de NPB afdeling Veenendaal, over dit on derwerp een aantal discussie-avonden organiseren. De heer, drs. H. J. Mulder Jzn. uit Wageningen leidt dit onderwerp in met de titels „Christendom en Marxisme" en „Christendom en revolutie". Deze avonden hebben een openbaar karakter en zijn dus voor iedereen gratis toe gankelijk. De eerste avond wordt gehouden op donderdag, 13 november in het gebouw van de NPB aan de Kerkewijk in Vee nendaal, trictsleider van een zeepfabriek, omdat hij rijdende op de Arnhemseweg geen voorrang had verleend aan van rechts uit de Ceelman van Ommerenweg ko mende E. W. De laatste, een houtbewer ker uit Lunteren was verbaasd, dat hij ook een dagvaarding had gekregen. Hem werd verweten, dat hij de krui sing met te hoge snelheid zou zijn ge naderd. „Ik kreeg een schikking van zes tientjes, maar ik kom er toch lie ver even over praten", zei S. „Het is 'n boete op de valreep. Momenteel is de betreffende kruising 'n voorrangskrui sing geworden. De Ceelman van Omme renweg is zo'n klein straatje, dat je het nauwelijks opmerkt. Ik was praktisch voorbij de kruising, toen ik W. als in een flits zag aankomen." De kantonrechter achtte het wel mo gelijk, dat S. de Arnhemseweg min of meer als voorrangsweg had aange voeld. W. ontkende ten stelligste, dat hij te hard zou hebben gereden. „Ik had een snelheid van ongeveer vijftig kilometer. Ineens schoot de wagen van S. in een flits voor me langs. Ik kon niet meer remmen. Bovendien had ik er voor rang". „Dat is het 'm juist", zei de officier in zijn requisitoir. W. meent, dat hij alles gedaan heeft, wat hij mag. Hij is niet boven de maximum snelheid geweest, maar als hij omstreeks vijftig kilome ter heeft gereden, kan toch verweten worden, dat hij de kruising niet met de nodige voorzichtigheid is genaderd. Te meer, daar op het wegdek met een zig zagstreek was aangegeven, dat het een gevaarlijke kruising betreft. Tegen W. eis ik een boete van f70,- tegen S. een boete van f 50,-. S. zei de ze verhouding wel redelijk te vinden. De kantonrechter kwam op een boete van f 40,- voor S. en f 60,- voor W. VEENENDAAL De financiële actie Antwoord '69 van de Hervormde Ge meente te Veenendaal, heeft f 71.804,25 opgebracht. Dit grandioze resultaat kon ds. A. Vroegindeweij gisteravond in „Eltheto" meedelen, waar onder grote belangstelling van de gemeenteleden de finale van de vijfdaagse actie plaats vond. De kerkvoogdij had f 50.000, gevraagd om het tekort weg te werken van het bouwen van twee wijkcentra, het plaatsen van twee nieuwe orgels, het restaureren van één orgel en het aankopen van een pastorie. Commen taar van ds. Vroegindeweij: „Ik dacht Veenendaal te kennen, maar dit heeft mijn stoutste verwachtingen overtrof fen." VEENENDAAL De collecte Stich ting Christelijke Blindenhulp „De Fak kels Bijeen" wordt in Veenendaal ge houden van 10 tot 15 november. De op brengst van de collecte is bestemd voor de werkverschaffing aan hulpbehoeven de blinden te Zonneheerd, Bartimeus Wolfheze, Amsterdam en Utrecht. VEENENDAAL Mevr. A. V. uit Veenendaal, die gisteren op het Davids- plein in Veenendaal bij het oversteken door een auto, bestuurd door A. L. L, is aangereden, is met een shock in het Julianaziekenhuis te Veenendaal opge nomen. EDERVEEN Op uitnodiging van de Hervormde Jeugdraad spreekt maandagavond 10 november in de Her vormde kerk ds. H. G. Abma uit Gou da. De predikant, lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor de SGP, spreekt over het onderwerp „Cri sis in de prediking". VEENENDAAL Ned. herv. kerk: Oude kerk 9.30 u.: kand. Evers te Put ten: 17.00 u.: ds. Van Assenbergh. Julianakerk 9.30 u.: ds. Bos te Lunte ren; 17.00 u.: ds. De Hartog te Ede. Vredeskerk 9.00 u. en 10.30 u.: ds. Van de Krift; 17.00 u.: ds. Vroegindeweij. Sionkerk 9.30 u.: ds. Van de Bank te Ede; 17.00 u.: ds. Bakker. Poortkerk 10.30 u.: ds. Van Assenbergh; 18.30 u.: ds. Van de Krift. Bejaardencentrum 9.00 u.: ds. Van As senbergh. Veeneind 15.00 u.: ds. Terlouw. Dijkstraat 14.45 u.: ds. Bakker. Herv. gemeente „Sola Fide": 10.00 u.: ds. Terlouw en 17.30 u.: ds. Vijzelaar. Geref. kerk: Brugkerk 9.30 u.: ds. Blanken (bev. ambtsdragers); 17*00 u.: ds. Meltse van Bennekom. Petrakerk 9.30 u.: ds. Kuiper van Doorn; 17.00 u.: ds. Blanken. Geref. kerk (vrijgemaakt): 9.00 u.: ds. Van de Born, em. pred. te Renkum en 16.30 u.: leesdienst. Chr. geref. kerk: Bethelkerk 9.30 u. en 17.00 u.: ds. Rut- ters te Baarn. Pniëlkerk 9.30 u. en 17.00 u.: prof. Van Genderen te Apeldoorn. Geref. Gemeenten (Ned.): 9.30 u. en 17.00 u.: leesdienst. Geref. Gemeente (syn.): 9.30 u. en 17.00 u.: leesdienst. 12 nov. (Dankdag) 2.30 en 7.30 u.: ds. J. C. Ra- venzwaaij (Arnhem). Ned. Prot. Bond: 10.30 u.: mevr. ds. Bongartz te Zeist. R.-K. Kerk: Salvatorkerk zaterdag 18.45 u. en zon dag 9.00 u. en 11.00 u. H. Mis. Willibrorduskerk 10.00 u. H. Mis. Leger des Heils: 10.00 u. Heiligingssamenkomst en 19.30 u. Verlossingssamenkomst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk: 9.30 u.: ds. J.J. Tim mer uit Woerden; 6.30 u.: ds. A. Noor- degraaf uit Ede. Bed. H. Doop en voor bereiding Heilig Avondmaal. Geref. Kerk: 10.00 u.: ds. J. P. Bos, 6.30 u.: ds. P. v. Strien uit Woudenberg. Vrfle Evangelische Gem.: 10.30 u.: ds. J. Gravendeel en ds. W. E. van Pete- gem. (Verenigingsgebouw aan de Mo lenweg). Vrijzinnig Herv.: 7.15 u.: ds. E. v. Loe- nen uit Amersfoort. (Dorpshuis te Woudenberg). Geref. Gem.: 10 en 6.30 u.: de heer B. Roest. Geref. Gemeenten (Uitgetr.) 10.00 en 6.30 u.: leesdienst in het gebouw aan de Holevoetlaan. R.-K. Kerk: 8.30 u.: Bed. H. Mis (Ver enigingsgebouw aan de Molenweg). RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk, 9.30 u.: ds. J. v. Male- stein; 18.30 u.: ds. v. d. Peut. Geref. Kerk, 10.00 u.: ds. Jonkers; 18.30 u.: ds. Jonkers. R.-K. Kerk, 16.45 u.: Eucharistieviering in gebouw Geref. Kerk. RHENEN Ned. Herv. Kerk, Cunerakerk, Berg- school. Geref. Kerk, 10.00 u.: ds. G. Dijkstra (Zetten); 17.00 u.: ds. J. Goldschmeding. Oud Geref. Gem., 10.00 en 18.00 u.: lees dienst. Geref. Gem. (syn.), 10.00 en 17.30 u.: leesdienst. 12 nov: 19.30 u.: ds. Mouw. Geref. Gem. in Ned., 10.00 en 17.30 u.: leesdienst. Ned. Prot. Bond, 10.30 u. mej. dra. J. Ph. Feikema (Driebergen). EDERVEEN Ned. Herv. Kerk, 9.30 u.: ds. Jonkers (Otterlo); 18.30 u.: ds. De Hartog (Ede). Geref. Gem. in Ned., 9.30 en 18.45 u.: ds. Aangeenbrug. Oud Geref. Gem., 9.30 en 15.00 u.: lees dienst. EDE Oud Geref. Gem., v. d. Poel. 10.00 en 18.30 u.: ds. RESTEREN Ned. Herv. Kerk, 10.00 u. <ls. A. .1. Timmer (Woudenberg); 18.30 u.: ds. J. Bos (Lunteren). OPHEUSDEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 en 18.30 u.: ds. Muilwijk. Geref. Gem. (syn.),10.00 en 18.30 u.: lees dienst. Geref. Gem. in Ned., 10.00 en 18.30 u.: leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk, 10.00 u.: ds. J. van Noort; 18.30 u.: ds. G. Kaastra. De Uithof: 10.00 u.: Jeugdkapel. Geref. Kerk, (Geen opgave ontvangen). Ned. Prot. Bond, 10.30 u.: ds. Oosten (Utrecht). OVERBERG Ned. Herv. Kerk, 10.00 u.: ds. Andringa 18.30 u.: ds. Andringa. Oud Geref. Gem., 10.00 en 18.30 u.: lees dienst. ELST Ned. Herv. Kerk, 9.30 u.: ds. L. v. d. Peut (Renswoude); 18.00 u.: ds. J. v. Malenstein. EDERVEEN Donderdag werd in Ederveen een soort rodeo gehouden om een weerspannige koe te vangen. De hoofdrollen werden vervuld door slager De K. en de politie scherpschutter de heer L. worden overmeesterd. De jacht van de slager, was in afwachting van zijn degradatie tot runderlapjes en ge hakt, tijdelijk ondergebracht in een wei land van de heer De K. aan de Nieu- weweg. De koe moet haar einde hebben voelen naderen want toen de slager zich aandiende begon het dier als een dolle door het wieland te rennen waar bij verschillende afrasteringen 't moes ten ontgelden. De politie-scherpschutter joeg het een kogel door de kop, maar het schot was niet dodelijk. Uiteinde lijk kon de koe in een weiland van de heer L. worden overmeesterd. De lacht trok veel publieke belangstelling. RENSWOUDE De collecte voor het Geestelijk Gehandicapte Kind, die van 27 oktober tot 1 november in Rens woude is gehouden, heeft in totaal f 991,55 opgebracht. ELST De oude kronieken over de kerk in Eist vermelden, dat eind sept. 1814 Rhenen een zekere dominee Waller uit Streefkerk ten huize van G. van Spanje in Eist 't idee opperde in de eigen plaats een kerk te bouwen. Voordien gingen de Els- tenaren te voet naar Rhenen ter kerke. Men verheugde zich er dus zeer op in eigen dorp een kerk te bezoeken. Er zouden echter nog vijf jaren verstrijken, voor het eindelijk zover was, want, zo gaan de kronieken verder, „men moest een verzoek richten tot Z.K.I1. Souverein Vorst der Nederlanden", hetgeen de nodige tijd in beslag nam. ELST Gisteren was het op de kop af 150 jaar geleden, dat de eer ste dienst, die in de afgelopen week in de Hervormde kerk plaats vond. Tegelijk met de dankstond voor het gewas werd deze heugelijke datum herdacht. Liturgie en thema van de preek van ds. Van Malenstein wa ren geheel op dit jubileum afge stemd. De predikant had als tekst gekozen een gedeelte van Psalm 48 en Haggai 2 vers 19 en 20. Hoofdthe ma van zijn prediking was „Akker bouw en tempelbouw". Hjj ging daar bij uit van drie gedachten te weten „Het fundament, dat gelegd is", „Het tijdstip dat bepaald wordt" en „De zegen die beloofd wordt". In het kórt memoreerde de predi kant de geschiedenis voorafgaande aan de 7e november 1819. Verband werd gelegd met het volkvan Iraël teruggekeerd uit ballingschap en de gemeente van Eist, die in 1816 door een overstromingsramp werd ge plaagd. „Ondanks alles ging het werk met Gods hulp door. Zo breekt de dag van herdenken aan; een dag van grote blijdschap en dankbaar heid. Gedenken is de weldaden Gods herdenken, gedenken maakt dank baar en loopt uit op een lofzang. Ge denken houdt ook een waarschuwing in om het fundament op die God te bouwen en levende stenen te wor den voor de opbouw van Zijn ko ninkrijk. Dan gaan we naar de dag waarop vervuld wordt: zie de taber nakel Gods is bij de mensen en God zal bij hen wonen en hun God zijn", aldus ds. Van Malenstein. De dienst werd besloten met het zingen van Psalm 108 vers 2. VEENENDAAL De 40-jarige A. E. Jesterhoudt uit Veenendaal is in de nacht van donderdag op vrijdag als ge volg van een verkeersongeluk om het leven gekomen. Het ongeval gebeurde op Rijksweg 2 (Amsterdam-Utrecht), vlakbij 't verkeersplein Oudenrijn. Het slachtoffer reed met zijn echtgenote (38), dochter (15) en zoon (14) op genoemd wegvlak toen de linkervoor- en achter wielen plotseling de middenberm raak ten. Als gevolg daarvan zwenkte de auto naar rechts en sloeg over de kop. De bestuur werd uit de wagen geslin gerd. Met zwaar hersenletsel werd hij naar het stads- en academisch zieken huis te Utrecht vervoerd, waar hij kort na aankomst overleed. De echtgenote en kinderen zijn door de Utrechtse poli tie naar familie in Amsterdam vervoerd. De heer Jesterhoudt maakte deel uit van de jeugdcommissie van de voetbal vereniging GVW. RHENEN Op de algemene begraafplaats in Rhenen is gistermiddag het stof felijk overschot van de 44-jarige majoor R. B. Fermée met militaire eer begraven. Majoor Fermée was hoofd van het bedrijfsbureau Technische Dienst op het depot Elektronisch Luchtmacht Materieel in Eist en is plotseling aan de gevolgen van een hartaanval overleden. De sobere plechtigheid werd bijgewoond door een groot aantal belangstellenden. Onder hen waren vele vertegenwoordigers van DELM, waar majoor Fermée onge veer drie jaar heeft gewerkt. Onder hen bevonden zich militaire eenheden van andere luchtmachtonderdelen, officieren, onder-officieren, manschappen en leden van het burgerpersoneel. De stoet werd voorafgegaan door de Kon. Luchtmachtkapel, die koraalmuziek ten gehore bracht. Aan het graf werd onder meer het woord gevoerd door de com mandant van het Rhenense depot, overste A. J. Fokker, die wijlen majoor Fermée karakteriseerde als een gewaardeerd vriend en collega. Juist in die tijd vond er een over stroming plaats, waardoor de bewo ners met hun vee en have naar elders moesten vluchten en door de schaars heid, die daarop volgde, hun vee heb ben moeten verkopen. Ook die overstroming hield de bouw van de kerk uiteraard tegen. Nog vier jaren verstrijken (het is inmiddels 1818), als er'n schema wordt opgesteld, teneinde gelden voor de kerkbouw te verkrijgen, waarbij wordt uitgegaan van de tabaksoogst, namelijk als de tabak f 15.00 per 100 pond opbracht, betaalde men 10 stuivers; bij 20 gul den 15 stuivers; bij 25 gulden 1 gul den; bij 30 gulden 30 stuivers; en bij meer dan 30 gulden 2 gulden. Op deze manier werd op 26 april 1818 viir f 2.846,- ingetelend. Eist be stond toen uit 385 zielen (hetgeen neer komt op 73 gezinnen) en in totaal wa ren er 71 mensen lidmaat van de kerk. Vermeldenswaard is nog, dat de initiatiefnemers bestonden uit een groep Elstenaren, onder wie de fami lies Nellestijn, Van Spanje, Van de Klift, Prattenburg en Van den Berg. Door de heer J. de Ridder wordt op 7 april 1819 de eerste steen gelegd en dan vordert de bouw van de kerk en de pastorie met rasse schreden. Hieronder voor de geïnteresseerden een brief van de Classis aan de Her vormde Gemeente te Eist (overgeno men uit de oude notulenboeken). Wijk, 29 september 1819. „Het klassikaal bestuur van Wijk. Gelet hebbende op ene dispositie van Z. Excel, den Stadsraad Directeur- >Generaal voor de Zaken der Hervorm de Kerk van 25 augustus jl. no. 2406 1290 en op het berigt van gecom mitteerden tot hét doen bouwen der kerk en pastorie te Eist, dat de kerk aldaar voor het einde der maand Oc tober in dien staat zal zijn dat er Vpenbare Godsdienstoefeningen in kunnen gehouden worden. Brengt bij dezen ter kennis van ge melde gecommitteerden dat op Zon dag den 7e November eerstkomende voor de predikanten in den Ring van SCHERPENZEEL Donderdagavond hield de Holevoetschool een druk be zochte ouderavond in de school. Na een kort welkomstwoord door het hoofd van de school de heer R. Groen veld werd door het lid van het perso neel de heer K. Schepel 'n aantal dia's vertoond over het afgelopen school jaar. Hierna werden er een aantal za kelijke aangelegenheden besproken. Bij de oudercommissie waren aftredend en herkiesbaar de heren Huizing en Kooy die met algemene stemmen werden herkozen. Aftredend en niet herkiesbaar waren de heren Badhoorn en Vermeer. In diens plaats werden gekozen de heren G. J. Deunk en W. Drost. Voor het schoolzwemmen gaat men komende winter naar Veenendaal. Dit kost per kind echter f 2,- per week. Men had de gemeente om subsidie ge vraagd. Dit was echter afgewezen op grond van het feit dat de Holevoetschool de enige school in Scherpenzeel is die dit plan heeft. Als er van de gezamen lijke scholen een verzoek komt, wil men het nog wel eens nader bezien. Het hoofd was zeer tevreden over de wijze van lesgeven in Veenendaal. Na de koffie kreeg de bekende schrij ver en oudheidkundige A. P. de Kleu- ver uit Veenendaal het woord over het ontstaan van Scherpenzeel. Hij ging echter zo diep in op de historie, dat hij eigenlijk aan 't ontstaan van Scher penzeel en de naam Holevoet niet toe kwam. Hij zette uitvoerig uiteen wat er allemaal tussen de ijstijden was ge beurd en hoe de Gelderse Vallei tot stand is gekomen. Ook had hij een schat van allerlei oudheden bij zich waaronder mammoettanden, olifants beenderen en nijlpaardtanden. zal begin gemaakt worden met de Openbare Godsdienstoefenin gen in de kerk te Eist." en verder „Op de 7e November hebben twee bewoonderen van Eist in de vroege morgen na de Greb gereeden ter af haling der muzikanten van Wagenin gen. En der zelfer te dezer plaats ge transporteerd in het pastoriehuis. Totaal 18 muzikanten. Ook een 70- tal zangers uit Rhenen, Veenendaal en Ingen waren op de galerij geplaatst. Ds. G. J. Koolhaas uit Amerongen verrichtte de openingsdienst. De eer ste psalm was 118 vers 12 en 14." Tot 1862 werden de kerkgangers be geleid door een groep muzikanten, die allerhande instrumenten bespeelden, voornamelijk blaasinstrumenten. Dan wordt er een orgel geplaatst, hetgeen een mijlpaal in de orgel-geschiedenis van de kerk betekent. Een zekere Bart Rensen geniet de eer als eerste organist op te treden. Hij weet dit maar liefst zestig jaren in successie vol te houden. Dan overlijdt hij plot seling, terwijl hij het orgel bespeelt. Ditzelfde orgel bevindt zich nog in de Ned. Hervormde Kerk. Uiteraard heeft het zijn beste tijd gehad en er bestaan serieuze plannen binnenkort een nieuw orgel te plaatsen. Het voor nemen bestond dit heuglijke feit te la ten samenvallen met Dankdag, doch aangezien het Provinciaal College van Toezicht zijn fiat eerst in oktober jl. verleende, zal plaatsing van het be langrijke instrument eerst in het voor jaar van 1970 geschieden. Als slot van dit verhaal over de kerkgeschiedenis nog het volgende: In het jaar 1902 heeft er wat betreft het interieur een aanzienlijke verandering plaatsgevonden. De buitenkant werd in 1963 gerestaureerd, waardoor de kerk een beduidend betere aanblik heeft gekregen. VEENENDAAL De afdeling Vee nendaal van de Chr. Plattelandsvrou wenbond belegt donderdagavond 13 nov. in „De Korenbeurs" een vergadering waar de heer Hustinx, vertegenwoordi ger van een cacao- en chocoladefabriek uit Breda een film met toelichting zal verzorgen. De film draagt tot titel „Tropengoud". VEENENDAAL Arts: zaterdag 8 november: N. Rijlaars dam, Boompjesgoed 221, tel. 10885. Zondag 9 november: G. Annot, Kerke wijk 56, tel. 10198. Wijkverpleegster: zuster v. Nieuwen- hoven, Schrijverspark 179, tel. 10027. Apotheek: Zuiderapotheek, dr. Slotema- ker de Bruïneplein 7, tel. 10714. WOUDENBERG en SCHERPENZEEL Arts: M. Pon, Holevoetsplein 291, Scher penzeel, tel. 03497 - 1250. EDERVEEN. RENSWOUDE en DE KLOMP Dr. Th. S. ter Velde, Oude Holleweg 4, Renswoude, tel. 08387 - 450. RHENEN Arts: zaterdag: dr. Riemstra, Heren straat 63. tel. 2577; zondag: dr. Alme- kinders, Herenstraat 59, tel. 2432. Apotheek: voor spoedgevallen wende men zich tot de dienstdoende apotheek te Wageningen. ELST, AMERONGEN en LEERSUM Arts: dr. Van Ommeren, Eist, Rijks straatweg 158, tel. 08377 - 217. Wijkverpleging Amerongen: zr. B. A. Renijl, Kon. Wil- helminaweg 67, Amerongen, tel. 03434- 1759 (tot zaterdag 12 uur, daarna zie Leersum). Leersum: zr. A. v. Rijsbergen, Kon. Ju- lianalaan 50, Leersum, tel. 03434 - 1423 (tot maandag 8 uur). OPHEUSDEN Arts: dr. Eikelenboom, Ochten, tel. 03444 - 220. Wijkverpleging:*zr. De Winter, Opheus- den, tel. 08887 - 210. KESTEREN Arts: dr. v. d. Veen, Lienden, tel. 03448 - 220. Wijkverpleging: zr. S. Westerhof. Keste- ren, tel. 08886 - 210. VEENENDAAL en RHENEN Tandartsen: voor spoedgevallen belltn 19049.

De Vallei | 1969 | | pagina 3