Veenendaals dagblad ARP doet PvdA en KVP bemiddelingsvoorstel Walter Scheel in Buiten Egyptische aanval bleek mislukking Tankwagon op drift Stormschade vooral in Noord-Nederland Losgeslagen tanker met gevaar lijke lading WINTER IN ENGELAND miljoen Lotto weer in Arnhem N.P.D. en communisten volkomen verslagen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei TEGEMOETKOMING AAN RADICALEN GESPREK IN DE ACHTTIEN VOORLOPIG BEVROREN GRANATEN IN ZAND In Waddengebied windkracht 11 Barometer recordlaag Vel li vvs legaat „WELKOM" „OP LANGE BAAN" „MISTBANKEN" Ook klein meisje demonstreerde voor West-Irian ZAND Advies aan Nixon hi lip z. -Amerika te verproten Bij verkiezingen Noord-Rijnland-West falen: GEEN ZETEL Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4.15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. MAANDAG 10 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 264 DEEDS door de pentekening van de douglastwijg op de band van het postuum verschenen boek van mevr. Josina J. Hacke-Oudemans zijnde een fleurige bloemlezing van zeer vele Over-Veluwse onder werpen (historie, landschap, vege tatie, wild, jacht, koninklijk huis, bebossing enz.) wordt ons de bin ding duidelijk, die de schrijfster had met ,,Schovenhorst" onder Putten, waaraan zij met lijf en ziel hing. Er staat over dit naaldhout in haar fraaie geestelijke erflating met smaak samengesteld door dr. Th. C. Oudemans een brede cultuur-historische beschouwing. Het betreft slechts een der vele aangelegenheden welke wij in deze ..Bijdragen tot de Geschiedenis van de Veluwe en andere onderwer pen" (uitg. Callenbach, Nijkerk) vinden; het is reeds langer dan een halve eeuw geleden dat Josina, toen pas op 23-jarige leeftijd uit Am sterdam naar het geliefde ,,Scho- venhorst" teruggekeerd, die coni- feertak gevoelig tekende. Zij was artistiek aangelegd; menig opstel in de thans voor ons liggende kost bare uitgave getuigt daarvan en ook grijpt die eigenschap min of meer terug op haar vele archeolo gische studies, reprodukties van oorkonden en verhandelingen, kleu rige jacht- en valkerijtaferelen. Over de zeldzame deylbijl'ge bruikt in het Sprielderbos, kan zij van allerlei meedelen; het Maelen- koer-boek van Kootwijk, Putten en Speulderbos maken al anno 1639 melding van zulk een ,,deel-bile" In de nagelaten geschriften komen breedvoerige artikelen voor over alle facetten van het Putter-, Sprielder- en Speulderbos, Scho- venhorst en nog veel meer. Haar broeder vond deze waardevolle erf lating in een kabinet. liefst drie valiezen vol! Hij heeft al deze za ken moeizaam en met zorg geor dend, geregistreerd en in chrono logische volgorde gebracht. Het werd een prachtig werk van bijna 400 blz. met interessante illustra ties en zelfs gekleurde kaarten. Tientallen keren ben ik met deze bijzonder erudiete vrouw in aan raking geweestf zodat ge wel zult geloven, dat ik de boeiende bloem lezing op haar juiste waarde kan schatten. 10-11-1969, A. B. WIGMAN De Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, Walter Scheel heeft in Parijs besprekingen over de komende topconferentie gevoerd met zijn Franse collega Maurice Schu mann (rechts). In de nacht van zaterdag op zondag is in Den Haag op 65-jarige leeftijd overleden mr. H. A. N. van den Dries, oud-secretaris-generaal van het minis terie van Financiën. UTRECHT De Anti-Revolutionaire Partij heeft het gesprek met K.V.P. en C.H.U. voorlopig bevroren. Zij zal ook zo spoedig mogelijk proberen een ge sprek tot stand te brengen tussen K.V.P. en P.v.d.A. Het A.R.-Partijconvent nam zaterdag in Utrecht na veel gesleutel een resolutie over het gesprek in de Groep van Achttien aan. in de geest'van: ..Wel samen uit, maar niet samen thuis". Pas qver een half jaar, op het voor jaarsconvent, zullen de twee partners KVP en CHU meer weten over de houding van de ARP. De voorzitter van de ARP dr. A. Veerman, zei over het bekende besluit van de PvdA om niet meer met de KVP samen te werken: „Het is een ui terst bedenkelijke situatie, dat ten na dele van een goede Nederlandse poli tiek wegen worden geblokkeerd". Het initiatief tot bemiddeling was af komstig van de voorzitter van het Christelijk Nationaal Vakverbond, de heer J. Lanser. De vakbondsbestuur der vond het overigens „niet zindelijk" om het gesprek in de Achttien af te breken. De socialistische leiders dr. A. Von deling en drs. J. M. den Uyl deelden dit weekeinde mee „dat als de ARP wil praten, zij van harte welkom is". De heer Den Uyl zei echter niet te weten „wat er te bemiddelen valt. De uit spraak van het PvdA-congres over de afwijzing van de KVP is onherroepe lijk. De opstelling van de KVP is nog onveranderd". De voorzitter van de KVP mr. A. van der Stee, heeft het bemiddelings voorstel aanvaard. Toch was hij zater dag na een dag Convent zicht baar teleurgesteld: „De resolutie van de ARP lijkt op een kryptogram. Als zij betekent, dat het gesprek in de Acht tien nu een half jaar stil ligt, vind ik dat 'jammer. Ik heb nu zekere twijfels over wat in de komende tijd moet ge beuren". De voorzitter van de CHU prof. dr. W. van Hulst, vertrok al evenmin en thousiast uit Utrecht. „Het gesprek lijkt op de lange baan geschoven. Wij in de Unie zijn praktisch klaar met ons program. Nu moeten we wachten op de AR. Toch heb ik wel vertrouwen. Ik heb op het Convent niet één kwaad woord over de rapporten van de Acht tien gehoord". De dagelijkse besturen van CHJO en KVPJG zijn zeer teleurgesteld over het bevriezen door de ARP van de samen werking tussen ARP, CHU en KVP. De besturen veroordelen deze voortduren de onduidelijke, door de AR geschapen situatie en verlangen van hun partijbe sturen, dat deze voor zij zelf deze maand tot de besluiten over de samen werking komen van de AR een dui delijke interpretatie van hun resolutie eisen, met name wat voor consequen ties die heeft voor het gesprek in de Achttien en de reeds gevorderde samen werking op regionaal en plaatselijk ge bied. De ARP zal er van overtuigd moeten zijn, aldus de jongeren, dat, indien de CAIRO Egypte heeft zondag ver klaard, dat zijn eerste marine-actie te gen Israëlische landstrijdkrachten sinds de oorlog van 1967, heeft geleid tot gro te branden in installaties en het neer halen van twee Israëlische straalvlieg tuigen. Journalisten, die het kustge bied langs de Middellandse Zee inspec teerden, vonden echter slechts gaten van ingeslagen granaten in het zand. De Israëliërs ontkenden vliegtui gen te hebben verloren, maar meld den, dat zondag een vergeldingslucht aanval was uitgevoerd op Egyptische militaire stellingen in het centrale deel van het Suez-Kanaalgebied. Volgens een Israëlische woordvoerder in Tel Aviv zijn alle vliegtuigen veilig terug gekeerd. De Egyptische verklaring over de marine-actie, diie zaterdagavond was uitgevoerd, was afkomstig yan een mi litaire woordvoerder in Cairo, die ver klaarde, dat de doelen waren geweest: 9 Een post van het Israëlische opper bevel in de Sinai-woestijn op 30 km ten oosten van de toegang tot het ka naal, en 9 Tanks, artillerie, munitie-opslagplaat sen en troepen. Het bombardement duurde circa een uur en het gebied was in vlammen gehuld, aldus de woordvoerder. „De vijand werd volkomen verrast en dit veroorzaakte grote verliezen", zei hij. De aanval werd uitgevoerd door een aantal Egyptische torpedobootjagers, die werden geëscorteerd door een groep andere schepen, zei de woordvoerder, die geen nadere bijzonderheden ver strekte. Op de terugweg werd het marinekon- politieke mistbanken rond hun beleid niet optrekken, het moment kan aan breken, dat voor de partners een ver der gesprek zijn geloofwaardigheid en zijn zin verliest. Zij zien dit als een ver- trainingstactiek van de ARP in de zo noodzakelijke partijvernieuwing. Voor alsnog gaan de beide besturen er van uit, dat de ARP op het laatste mo ment toch nog wel mee zal gaan, maar dan bestaat het gevaar, dat door deze irriterende houding van de ARP het en thousiasme bij de andere partners be neden nul zou zijn kunnen gedaald. Men zie ook elders in dit nummer. Een lege tankwagen, die bij de Essoraffinaderij in het Botlek- gebied stond, is gisteravond in de Oude Maas gewaaid. Het gevaarte, dat door de wind in beweging was gekomen, reed met een rustig gangetje tegen de (lichte) helling van de Botlekbrug op, waar juist de brug werd open gedraaid om een kustvaarder door te laten. De wagon plonsde achter het schip in het donkere water en bleef drijven. De wagon vervolgde onverstoord zijn weg tot hij aan de overkant in het jachthaventje aan de Von- delingenweg aan de grond liep. Hij werd daar .afgemeerd" ten einde verder afdrijven te voor komen. De westerstorm, die gisteren over Nederland bulderde, met windstoten tot honderd kilometer per uur, heeft op veel plaatsen vernielingen aange richt en hier en daar het verkeer ontwricht. Langs de kust van Holland en Zee land werd een beperkte dijkbewaking ingesteld, doch voor het hoog water van vannacht half twee was het hoog tepunt van de storm voorbij. In het vooi aangevallen door Israëlische straalvliegtuigen, die door het lucht doelgeschut werden verdreven, zo ging de woordvoerder verder. Twee der straaljagers werden neergeschoten. Israël heeft geen melding gemaakt van vliegtuigenverliezen. Journalisten uit Israël hebben het des betreffende gebied zondag bezichtigd en niets anders waargenomen dan kra ters in het zand van granaten en stuk jes metaal van die granaten. De jour nalisten meldden dat Israëlische solda ten de stukjes der ontplofte artillerie granaten als souvenirs verzamelden De Israëliërs raamden dat circa 200 granaten waren afgevuurd. Zij meld den echter geen schade of verliezen aan mensenlevens. De aanval is uitgevoerd bij Romani, Egyptisch gebied, dat door Israëlische strijdkrachten is bezet. De Egyptische marine-actie kwam, terwijl Arabische politici en militairen in Cairo vergaderden in het kader van de gemeenschappelijke Arabische de fensieraad. Het doel van de vergade ring was de vorming van een militai re strategie. Volgens een woordvoerder waren de besproken onderwerpen zeer geheim. Machmoed Riad, de Egyptische mi nister van Buitenlandse Zaken, ver klaarde, dat „er geen vreedzame op lossing kan komen, omdat Israël fi nanciële, politieke en militaire steun krijgt van de Verenigde Staten". Een nieuw Amerikaans vredesplan voor het Midden-Oosten wees Rias af. „Het is nog slechter dan vorige voorstellen", zei hij. Over de inhoud ervan onthulde hij niets. Waddengebied was toen hier en daar windkracht II bereikt. Aan de Eijsingawe gte Rinsuma- geest, in het noorden van Friesland, waaide vannacht de nog maar pasge bouwde boerderij van de heer K. F. Boersma grotendeels in. In allerijl kon het vee nog in veiligheid worden ge bracht. Persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd. De storm bereikte in het noorden van het land zijn grootste kracht. De meeste schade wordt dan ook uit dat deel van het land gemeld. In Paterswolde bij Groningen werd het dak van een flatge bouw afgerukt, waardoor zes gezinnen dakloos werden. In Leeuwarden waaiden ruiten in en woeien een paar auto's omver. Een paar bouwketen in de Friese hoofdstad werden versplinterd. Het hout werd kilometers weggesleurd. Overal braken takken van de bomen. In de buurt van Quatrebras (Friesland) kwam een laag takken van 75 centi meter op de wegen, die het verkeer ge ruime tijd onmogelijk maakte. De 61-jarige mevrouw M. Elfride- Winter uit Den Haag, die gisteravond op het station Vlaardingen is veronge lukt, is niet als gevolg van de storm om het leven gekomen, zoals aanvan kelijk werd verondersteld. Het slacht offer was bij haar zoon op visite ge weest en wilde de trein terug nemen naar Den Haag. Ze liep daarbij om de gesloten bomen van de overweg, die toe gang geeft tot het Vlaardingse perron, heen en werd gegrepen door de boot trein naar Hoek van Holland. In Vlaardingen is tijdens de storm een houten gebouw, waarin een apo theek was gevestigd, als een kaarten huis in elkaar gestort. Er waren geen persoonlijke ongelukken, maai' de scha de is aanzienlijk. In verband met de in het gebouw aanwezige giftige stoffen zijn de wrakstukken onder politiebewa king gesteld en worden de buurtbewo ners via de radiowagen van de politie gewaarschuwd voor eventueel gevon den artikelen, waarvan het gebruik ge vaarlijk zou kunnen zijn. Ook kleine meisjes demonstre ren dapper mee. In Den Haag werd zaterdag betoogd in verband met het debat in de Verenigde Naties op 12 november over West- Irian. De in Nederland wonende papoea's spraken zich zo uit tegen de volksstemming, en tegen de be handeling van papoe a-vluchtelin gen in Australisch Nieuw-Guinea. ROTTERDAM Het Rotterdam se Botlekgebied is gisteravond aan een ramp ontsnapt. Een Noorse tanker geladen met verschillende zeer gevaarlijke stoffen werd in de Derde Petroleumhaven geramd door een drijvend dok van Verolme. Het dok was door de storm bij de werf op Rozenburg losgeslagen. Gedu rende een half uur bleef het dok met daarin de Griekse bulkcarrier Mary (32.000 ton) tegen het voorschip van de tanker beuken. Omstreeks elf uur hadden veertien ijlings gealarmeerde sleepboten op het dok vastgemaakt. Het grootste gevaar was toen geweken, maar de sleepboten slaagden er niet meteen in het dok tegen de storm in weg te trekken. Het belaagde schip was de Noorse tanker Honnor van 20.000 ton. Het lag bij de steiger van Dow Chemical. Een gedeelte van de lading, bestaande uit acrylnitryl, was gelost. De havenmees ter van Rotterdam, de heer H. J. Ver- hoeff, bevestigde dat de tanker nog wel een hoeveelheid methyleen-chloride en styreen aan boord had ten tijde van de aanvaring en dat er sprake was ge weest van „een ernstige calamiteit". LONDEN In Engeland is zondag de winter ingevallen met een storm van 120 km per uur over het hele land, sneeuw in de Midlands en vorst in Schotland. Het verkeer werd gehinderd door omgewaaide bomen en in de Mid lands en in Schotland door ijzel. Twee mensen zijn zondagavond waarschijnlijk verdronken nadat hun Catamaran van 9 meter lengte bij het eiland Wight in de storm was gekap seisd. Vier van de opvarenden werden met een hefschroefvliegtuig in veilig heid gebracht, twee anderen hebben zich een uur aan het omgeslagen vaar tuig vastgeklampt voordat zij konden worden gered. Een man en een vrouw verdronken. Bij de kust van Zuid-Wales is een sloep gezonken. De vijf opvarenden konden worden gered. In Sussex viel een boom op een auto. De chauffeur kwam om. In Devon reed een automo bilist van de weg en sloeg te pletter op de rotsen. Vijf bemanningsleden van de 400 ton metende Deense kustvaarder Karen Bra vo zijn in een reddingsboot gegaan, om dat de lading in het ruim door de zware storm ter hoogte van Great Yarmouth was gaan schuiven. De kapitein en drie man zijn aan boord gebleven. ROME De Italiaanse regering heeft heden haar eerste rechtstreekse poging tot bemiddeling tussen vakbe weging en werkgevers .gedaan om een einde te maken aan de reeds ruim twee maanden durende socialie onrust. De minister van Arbeid, Carlo Donat Cat- tin, gaat praten met vertegenwoordi gers van de twee partijen in het con flict in de machine- en metaalindustrie, ARNHEM Vooi de tweede keer dit jaar is de hoofdprijs in de Duitse lotto in Arnhem gevallen. Zaterdagavond zag de 30-jarige H. Rootseleer, wonen de in Arnhem-zuid, getrouwd, vader van 2 kinderen en van beroep kopiist, dat hij zes cijfers goed had aangekruisd. Hierdoor werd hij winnaar van een half miljoen gulden. De revaluatie van de Mark brengt hem bovendien nog eens f 60.000 op. Dit alles was voor de man reden genoeg om zaterdagavond een feestje te gaan bouwen. De feestvreug de liep zo hoog op dat omstreeks drie uur in de nacht de politie werd gealar meerd. Optreden bleek echter niet meer nodig, want toen de politie arri veerde bleek de gelukkige winnaar reeds in bed te liggen. De heer Rootseleer vertelde ons dat hij het geld onder meer wil gebruiken om met zijn moeder een reisje naar Australië te maken waar al vele jaren een zuster van hem woont. Over de verdere plannen wilde de heer Rootse leer zich niet uitlaten. Begin dit jaar was het de toiletjuf frouw van het Arnhemse hotel Royal, die de hoofdprijs in de Duitse lotto won. KEY BISCAYNE President Nixon heeft de aanbeveling gekregen, de Amerikaanse hulp aan Latijns-Amerika te vergroten teneinde aan „de toene mende dreiging van communistische ondermijning" het hoofd te bieden, zo blijkt uit een rapport van gouverneur Nelson Rockefeller, die eerder dit jaar op verzoek van de president een ver kenningsreis door Latijns-Amerika heeft gemaakt. Heden zal het Witte Huis het stuk publiceren. De inhoud van het rapport, die lang geheim is gebleven, is dit weekeinde uitgelekt. Een samenvatting er van ir. een reeks Amerikaanse bladen werd zondag door de woordvoerder van het Witte Huis juist genoemd. Wat de militaire bijstand betreft, legt Rockefeller de nadruk op de, wat hij noemt, toenemende dreiging van de kant van Cuba en een Russisch soort communisme, tezamen met ter plaatse ontstane subversieve bewegingen. Nixon sprak hier terloops over in zijn genoemde rede. Volgens Rockefeller zijn „alle Amerikaanse staten een ver leidelijk doelwit voor communistische ondermijning geworden". De mening dat het communisme niet meer een be langrijke factor op het westelijk half rond zou zijn, noemt hij dan ook volko men fout. Hij vindt dat de V.S. samen met de Latijns-Amerikaanse landen maatregelen moeten treffen ter verster king van de binnenlandse veiligheid van deze staten. DUSSELDORP De sociaal-demo cratische party van Bondskanselier Wil ly Brandt heeft by de zondag in Noord- rijnland-Westfalen gehouden gemeente raadsverkiezingen, lichte verliezen ge leden, maar haar meerderheidspositie niettemin behouden. Deze verkiezingen gingen om de ze tels in 32 gemeente- en 46 districtsra den in de sterkst geïndustrialiseerde en dichtst bewoonde staat van West-Duits- land. De verkiezingen waren een proef voor het vertrouwen van het publiek in de nieuwe coalitie te Bonn genoemd. De nieuwe Duitse communistische partij behaalde zondag twee zetels in de gemeenteraad van Bottrop. In de gehele staat kreeg de KP 0.7. pet van de stemmen. De neo nazi nationaal democratische partij (NPD) kreeg slechts 0,3 pet. van de stemmen en heeft blijkbaar geen en kele zetel weten te veroveren. Toen de meeste stemmen waren ge teld hadden de socialisten 46,1 pet. van het totaal. Dit was 0,8 pet. minder dan bii de vorige gemeen teraadsverkiezin- g ;n de staat in 1964. -hristen-democraten kregen 45,83 pc m het totaal. Dit was 2,2 pet. me lan in 1964. De rije democraten, die te Bonn de coali genoten van de socialisten zijn, kregen 6,1 pet. van de stemmen. Dat was 1,5 pet. minder dan in 1964, toen de parti j haar stemmentallen in de ve- kiezingen zag dalen. Ongeveer 68 pet. van de 9.750 stemgerechtigden in Noord-rijnla; Westfalen maakte de tocht naar stembureaus. Dat was 8 pet. minder ci in 1964. De minder grote opkomst wor- geweten aan koud, regenachtig weer en apathie van de kiezers na de Bondsdag verkiezingen in september. Prins Richard zu Sayn-Wittgenstein, gehuwd met de Deense prinses Bene- dikte, slaagde er als kandidaat van d« CDU niet in, een zetel te veroveren in het distric* Wittgenstein. Bij de strijd om een zetel in de raad van de gemeente Berleburg kreeg hij 119 stemmen, tegen zijn socialistische tegenstander, een evangelische predi kant, 149 stemmen. Bij de stemming over een zetel in de districtsraad van Wittgenstein moest hij met 372 stem men zijn meerdere erkennen in de so cialistische gegadigden, die 396 stem men kreeg. (Van onze weerkundige medewerker) \fen uit Engeland afkomstige de- pressie heeft gisteravond grote beroering in de atmosfeer veroor zaakt. In het uiterste noorden daal de de barometer tot de recordlage stand van 959 millibaar (719 mm). Ten gevolge van enorme luchtdruk stijgingen achter het depressiecen trum, ontwikkelde zich over het noorden een orkaan uit west tot noordwest met windstoten van 122 km per uur in Eelde. Het was daar de op twee na sterkste storm van de laatste 25 jaar. Het weer blijft in de eerste helft van deze week gestoord door nieuwe oceaanminima. Een volgen de regenzone arriveert morgen in 'elderland. et is niet denkbeeldigdat de hui- ge grote depressieactiviteit later i november zal uitlopen op een uidelijke kou-inval. Ook de Engel- e weerkundigen verwachten in deze maand een groter aantal vorstdagen dan normaal. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond: ONBESTENDIG Wisselend bewolkt met plaatselyk en- •le buien. Matige tot krachtige, aan d< ■st aanvankelijk nog af en toe hardt ..uid westelijke wind. Weinig verandc ring in temperatuur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1