Financiële notities I KANKER PAVILJOEN Mfi „Voorrang" over Jan Hanlo Ibsens „Een vijand van het volk" vanavond op tv Rubriek over niet- Westerse muziek Nina Simone weer naar Nederland Percy Sledge en Arthur Conley naar Nederland TROS-TV heeft succes met haar wekelijkse toto Ringo Starr op lp met „classics" Over Carp's Garenfabriek Hogere winst voor v. Meule Reineveld NV koopt Spronk Concentratie in drukkerij miiaSi en TELEVISIEPROGRAMMA'S Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel EEG-onderzoek in biersector PILOOT STORM TEKKO TAKS VANAVOND TELEVISIE MORGEN TELEVISIE T.V. LANGENBERG VANAVOND MORGEN UIT DE KERKEN Vragen van Kamerleden Pagina 2 MAANDAG 10 NOVEMBER 1969 r-C" 18 Terwijl ik mijn ronde op deze zaal afmaak kunt u erover nadenken en me daarna vertellen wat u besloten hebt." Rusanov verborg zijn gezicht in zijn handen. Gangart, met haar witte doktersjas strak om de hals gesloten, liep zwijgend langs hem heen. Olympiada Vladisla- vovna volgde als een schip met volle zeilen. Dontsova, moe van het gesprek, hoopte dat ze aan het volgende bed een beetje opgevrolijkt zou worden. „En, Kostoglotov, wat heb jij me te vertellen? Kostoglotov streek een paar plukken haar glad en antwoordde met de heldere, zelfverzekerde stem van een gezond man: „Ik voel me best, Ludmila Afanasyevna. 't Kèn gewoon niet beter! De artsen wisselden een blik. Vera Kornilyevna's lippen glimlachten flauw tjes, maar haar ogen die lachten werkelijk van plezier! „Nou, dat is prachtig! Dontsova ging op zijn bed zitten. „Probeer het eens te vertellen. Hoe voel je je? Wat is het verschil sinds je hier bent geko men? „Met genoegen." Kostoglotov wilde maar al te graag. „Na de tweede bestraling begon de pijn af te zakken. Na de vierde was hij helemaal weg. En mijn temperatuur is ook gezakt. Ik slaap nu heel goed, tien uur per nacht, in wat voor houding ook, zonder dat het pijn doet. Vóór die tijd kon ik geen enkele gemakkelijke houding een twee de portie. En het doet geen pijn." een tweede protie. En het doet geen pijn." „En het doet geen pijn? Gangart barstte in lachen uit. „En geven ze je nog een tweede portie? Ook Dontsova lachte. „Soms. Wat moet ik verder nog zeggen? Mijn hele levenshouding is veranderd. Toen ik hier kwam was ik •endode. Nu lééf ik." „Je braakt niet meer? „Nee." Dontsova en Gangart keken naar Kostoglotov en glunderden, net zoals een onderwijzer naar een knappe leerling kijkt en op een voortreffelijk beantwoorde vraag trotser is dan op zijn eigen kennis en ervaring. Onder wijzers hechten zich aan dergelijke leerlingen. „Kun je het gezwel voelen? „Ik heb er helemaal geen last meer van." „Maar kun je het voelen? „Ach, als ik plat lig kan ik iets diks voelen, net alsof het heen en weer rolt. Maar ik heb er geen last van," hield Kostoglotov vol. „Goed. Ga maar eens liggen." Kostoglotov onderwierp zich aan de normale routine. (Tijdens de afgelopen maand hadden veel artsen en medische studenten in allerlei ziekenhuizen zijn tumor onderzocht. Zelfs riepen ze er soms collega's uit andere zalen bij om het ding te betasten. En iedereen had er zich over verbaasd.) Hij tilde zijn benen weer op het bed, trok zijn knieën op, lag op zijn rug zonder hoofdkussen en ontblootte de maagstreek. Hij kon meteen voelen hoe die pad daar binnenin hem, zijn levenslange met gezel, zich diep had ingegraven en tegen hem aandrukte. Ludmila Afanasyevna zat vlak bij hem. Met zachte, rondgaande bewegin gen bewoog haar hand dichter naar de tumor toe. „Nee, je moet je niet stijf houden. Niet stijf houden! zei ze telkens. Hij wist dat hij dat niet doen mocht; toch hield hij in instinctief verweer zijn lichaam gespannen, zodat hij het onderzoek bemoeilijkte. Maar toen ze hem eindelijk zover had dat hij zijn buik met vertrouwen durfde te ont spannen voelde ze, diep verborgen onder zijn maag, de rand van het gezwel. Daarna begon ze overal er omheen te voelen, eerst voorzichtig, daarna steviger en bij de derde keer nog aanmerkelijk steviger. Gangart keek over haar schouder toe en Kostoglotov keek naar Gangart. Ze was een bijzonder aardig iemand. Ze wilde wel streng zijn, maar ze kon het niet ze raakte zo snel aan haar patiënten gewend. Ze probeerde vol wassen te zijn, maar ook dat was geen succes. Er was nog steeds iets van het kleine meisje in haar terug te vinden. „Ik kan het duidelijk voelen, net als de vorige keren," kondigde Ludmila Afanasyevna aan. „Het is wat vlakker, daar is geen twijfel aan. Het is wat verder gaan zitten en is nu vrij van de maag. Daarom doet het hem geen pijn. Het is zachter. Maar de omvang is vrijwel gelijk gebleven. Wil je ook eens kijken? „Nee laat maar. Ik doe het elke dag al. Het is beter er even mee te stoppen. Bloed vijfentwintig. Witte bloed cellen achthonderd-vijf. Bloed bezinking... Hier, kijk zelf maar..." Rusanov hief zijn hoofd uit zijn handen op en vroeg de zuster fluiste rend: „De injecties? Zijn die erg pijnlijk? Kostoglotov vroeg eveneens om in lichtingen. „Ludmila Afanasyevna, hoe veel bestralingen moet ik nog heb ben? „Dat kunnen we niet beslissen." „Nee, maar zo ongeveer? Wanneer denkt u dat ik kan worden ontslagen? „Wèt? Ze hief haar hoofd op van zijn ziekterapport. „Wét zei je? „Wanneer laat u me naar huis gaan? herhaalde Kostoglotov met hetzelfde vertrouwen. Hij legde zijn handen over zijn schenen en nam een onafhankelijke houding aan. Uit Dontsova's blik was elk spoor van bewondering voor de knappe leerling verdwenen. Hij was nu niets .anders dan een lastige patiënt, wiens gezicht een diepgewortelde kop pigheid uitdrukte. „De behandeling moet nog begin nen! viel ze hem in de rede. „Van morgen af. Tot nu toe hebben we ons alleen nog maar georiënteerd." Maar Kostoglotov gaf het niet op. „Ludmila Afanasyevna, ik zou u graag iets willen uitleggen. Ik ben me ervan bewust dat ik nog niet genezen ben, maar een volledige genezing ligt niet in mijn bedoeling." Een fraai stel patiënten. De een is nog beter dan de andere! Ludmila Afanas yevna fronste haar voorhoofd. Ze was nu echt boos. „Waar heb je het in vredesnaam over? Ben je wel goed bij je hoofd? „Ludmila Afanasyevna." Kostoglotov hief zijn grote hand op als om alle verdere beschuldigingen weg te wuiven. „Discussies over het al of niet krankzin nig zijn van de hedendaagse mens voert ons veel te ver van de zaak waar het hier om gaat... Ik ben werkelijk heel dankbaar dat u me in deze prettige gezondheidstoestand hebt gebracht. Nu wil ifc er nog wat van profiteren en léven. Maar wat er gebeuren zal als ik nog verder word behandeld... dat weet ik niet." Terwijl hij sprak had Ludmila Afanas yevna haar onderlip naar voren gesto ken als teken van ongeduld en veront waardiging. Gangart had haar wenk brauwen samengetrokken; ze keek van de een naar de ander, verlangend tussenbeide te komen en vrede te stichten. Olympiada Vladislavovna keek hooghartig op de rebei neer. „De zaak is, ik wil nü geen ai te hoge prijs betalen voor de hoop op een leven in de toekomst. Ik wil me verlaten op de natuurlijke verdedigingsmiddelen van het organisme..." „Jij en je natuurlijke verdedigings middelen van het organisme kwamen op handen en voeten deze kliniek binnengekropen," antwoordde Dont sova met een scherpe terechtwijzing. Ze stond van het bed op. (wordt vervolgd) 4270. Het instorten van enkele verzwakte Naugish had meer indruk op Drago gemaakt, dan hij wilde beken nen, maar hlij volhardde in zijn tirannieke houding. Hij liet de „slappe broeders" wegslepen door jongere exemplaren. Hij wist niet, dat hij daarmee zijn eigen positie nog meer ondermijnde, doch in dit kritieke stadium kon hij trouwens niets anders doen. De we tenschap dat Seth Besh, de jonge Marsiaan, hem in 't ergste geval terzijde zou staan, sterkte hem waar schijnlijk onbewust. Maar was Seth Besh wel zo'n be trouwbare adjudant? Het uitblijven van tegenstand bracht Shor Nun ertoe de landingsstrip van de centra le te gebruiken, alsof er niets aan de hand was. Toch zorgde hij er wel voor, dat alle vijf vliegtuigen voortdurend onder hun sterke beschermingsveld ble ven, ook toen de tanks al naar buiten rolden. Hoewel nergens enig leven te bespeuren was, verwachtten de Shastarianen ieder ogenblik beschoten te zullen wor den. De drie bliksemsnelle jagers hingen als „bidden de" valken boven het terrein klaar om bij het minste onraad direct fel toe te schieten 26. Gevolgd door zijn vriend de professor, stevende Tekko om de hoek van het kasteel heen. Overal, door ieder venster en zelfs door de dikke muren, klonk een geklop en gehamer van jewelste. Er scheen hier inder daad heel erg hard gewerkt te worden. „Toch wel een pittig ventje, die Gerard," mompelde de geleerde, hoewel toch een tikje ongerust over wie dit allemaal zou moeten betalen. „Zou het erg duur zijn, zo'n verbouwing Tekko? Heb jij verstand van der gelijke dingen?" „Dat nu niet bepaald!" antwoordde Tekko weinig ge ruststellend. „Maar ik behoef er geen verstand van te hebben om te zien dat hier een aardig sommetje mee gemoeid zal zijn. Ik weet echter niet wat u voor een werkgelegenheid dacht te kunnen uittrekken. En wat de één veel noemt, noemt de ander soms weinig. Maar laten we het meneer Pruttel eens vragen. Hij zal het u wel precies kunnen vertellen, denk ik!" Zij sloegen weer een hoek om en daar stond inder daad Gerard Pruttel ernstig verdiept in het een of an der dat op een vel papier stond gedrukt dat hij in de hand hield. En achter Gerard stond, op het grintpad, de enige taxi van het dorp te wachten. „Voorrang', het artistieke voorkeurs- programma van de NCRV, is vanavond om 22.40 uur voor een groot deel ge wijd aan de dit jaar ten gevolge van een verkeersongeval overleden dichter Jan Hanlo. Het. is meer een hommage dat „Voorrang" uitgebreid aandacht schenkt aan Hanlo; de redactie is de me ning toegedaan dat Hanlo meer ver dient dan een bekendheid vanwege 2 gedichten, te weten „Oote oote boe" en „Jossie". Jaap Hartog spreekt in deze uitzending openhartig over Hanlo in de vorm van een brief: „een hand over het graf". De NCRV beschikt over diverse banden waarop Hanlo gedichten leest. Een bloemlezing hieruit zal eveneens te horen zijn. Verder in deze „Voorrang"- aflevering: een reportage over de Ant werpse boekenbeurs en Robert Heppe- ner over Strawinsky. Eén van Hendrik Ibsens bekendste spelen, „Een vijand van het volk" zal vanavond door de VARA-televisie in een Duitse productie op het scherm worden gebracht. Het verhaal in „Een vijand van het volk" speelt zich af rondom dokter Stockman, arts in een badplaats. Hij ontdekt dat het geneeskrachtig geachte water veront reinigd en daardoor gevaarlijk is. Er moet een zuiveringsinstallatie komen. In het begin heeft hij de autoriteiten en de publieke opinie aan zijn zijde. Maar de stemming draait een volle slag om als blijkt hoeveel de zuive ringsinstallatie moet gaan kosten en hoelang het Kurort gesloten zal moe ten blijven. De hele stad keert zich tegen de dokter. Zijn huis wordt be laagd. De ramen worden kapotge- gooid. Zijn eigen broer, de burge meester, laat hem vallen. Zijn schoon vader, die de gekelderde aandelen van het Kurort heeft opgekocht, wil winst zien en probeert hem te chante ren. Maar dokter Stockman weigert elk compromis. Het stuk werd voor de televisie be werkt door Arthur Miller en Kuno Epple (21.30-22.55 uur Nederland 2). De NOS-radio begint dinsdag met de uitzending van een nieuwe muziek rubriek, „Horizon" getiteld, die voor taan dinsdag om de veertien dagen voor de microfoon zal worden ge- H bracht (van 23.35 tot 23.55 uur via 1 Hilversum I). In de rubriek, die wordt samengesteld en gepresenteerd door 'I Ton de Leeuw, wordt de niet-Wester- 1 se muziek behandeld. Deze muziek blijft doorgaans be perkt tot een uiterst kleine kring van kenners en liefhebbers. In „Horizon" zal worden getracht muzikale rijk dommen uit alle werelddelen op een regelmatige manier onder de aan dacht van de luisteraars te brengen. In de eerste aflevering van de ru briek is muziek te horen uit Japan, Ethiopië, Thailand, Malaya, Joego- HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.25 Ik verbind u door.praatje. 18.30 Mu ziek voor blaasinstrumenten (opn). NOS: 19.30 Nws. RVU: 19.35 Moderne inzichten en methoden bij de Tubercu losebestrijding. Spr.: dr. H. A. van Geuns, Geneesheer-directeur van het Consultatiebureau tot Bestrijding ter Tuberculose. NOS: 22.05 Onderwerp: Nederlandse Antillen: muziek en dis cussies. NVSH: 22.10 Sextant radio magazine van de NVSH. NOS: 22.30 Nws. 22.40 Mededelingen. AVRO: 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Me tro's Midnight Music: Metropole orkest, licht trio en solisten. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Partij van de Arbeid. 18.30 Nws. Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Litera- ma: radiokroniek over boeken, schrij vers en toneel. 19.15 Muziek van het joodse volk (opn.). 19.40 Op de man af, praatje. 19.45 Stereo: Joseph und seine Brüder, opera van Henk Bijvanck (opn.). 22.20 Meditatie. 22.30 Nieuws. 22.40 Voorrang: een artistiek voorkeurs programma. 23.30 NCRV-vocaal ensem ble: moderne koorwerken (opn.). 23.55- 24.00 Nieuws. NEDERLAND I NOS: 18.50 'kleur: De Fabeltjeskrant. 19.00 Journ. NCRV: 19.07 Scheepsjon gens van Bontekoe, vervolgverh. 19.15 Alleen op weg, familiefeuilleton. 19.30 Breng eens een zonnetje, liedjes van vroeger. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.20 De kleine Zielen, tv-feuilleton (deel 1). 21.30 Kleur: Waar is Christus werkelijk geweest? rep. over Israël. NOS: 22.20 Journ. Teleac: 22.25-22.55 Statistiek - les 7 (Herh.). NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De fabeltjeskrant. 19.00 Journ. Iè9.03 Scala: informatief progr. VARA: 19.30 Opmaat, een afwis selend pr. met veel muziek. NOS: 20.00 Journ. VARA: 20.20 Coronation Street, TV-feuilleton. 20.45 Achter het nws. 21.10 Kleur: De blanke slavin, Neder landse speelfilm. 21.30 Een vijand van het volk, tv-spel. NOS: 22.5523.00 Journaal. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 Stero: lichte gram.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: lichte gram.muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgenwijding. NOS: 9.00 Uitge breide rep. of herh. NOS-prog. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Muziek uit de Middel eeuwen en Renaissance (opn). AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvi taminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Rondom 12: prog. voor de vrouw. (11.55 Beursber). Overheidsvoorlichting: 12.30 Uitz. voor de landb. AVRO: 12.40 Top pers van toen (gr). 13.00 Nws. 13.11 Ra- slavië en India. Op het programma van de volgende uitzendingen staat onder meer: orkestmuziek uit Oost en Zuid-Oost-Azië, klassieke muziek uit Perzië, volksmuziek uit Joegosla vië, bijzondere volksmuziekinstrumen ten, Japanse karpermuziek, volksmu ziek uit Marokko, Boeddistische tem- pelmuziek, klassieke muziek uit India en muziek uit Laos. diojourn. NOS: 13.30 Spiegel van Bel gië!: muz. en nws. van onze zuiderbu ren. 14.00 Stereo: Klein Chanson: 14.35 Rostrum of Composers 1969: mod. muz. uit Oostenrijk (opn). AVRO: 15.00 Ste reo: De wereld van de opera: beschou wingen over opera's. 16.00 Nws. 16.02 Haags Kamerkoor: oude en mod. koor liederen. 16.25 Stereo: Pianorecital (opn): semi-klas. muz. 16.45 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Mededelingen. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: klas. gram.muz. met nws. en act. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: gewijde muz. (gr). 8.30 nws. 8.32 Voor de huisvr. (9.00-9.10 Gym. v.d. huisvr). 9.35 Schoolradio. 10.00 De krijtkring van de dood, godsdienstige lezing. 10.15 Stereo: Italiaanse opera- fragm. (gr). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck, seriehoorsp. (deel 5). 11.28 Voor de zieken, plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee, gevar. program ma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med; 12.30 Nws; 12.41 Act; 13.00 Raden maar) 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolra dio. 14.30 Pizzicato: muzikaal middag magazine. (16.00 Nws). 17.00 Overheids voorlichting: Nieuw literair tijdschrift op de Antillen. Raymundo Debrot in ge sprek met de samensteller en uitgever Frank Martinus. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUMIII VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijk gevar. visite. Nws. (12.00 Nws). 13.00 Nws. 13.03 Ekspres: licht platenprog. (14.00 Nws.) 15.00 Nws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nws. 16.03 Mix: licht platenprog. (17.00-17.02 Nws). NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schoolradio. DUITSLAND I (Regionaal pr.: NDR: 18.00 Hafenpo- lizei, tv-serie. 18.30 (K) Zandmannetje. 18.40 act. 18.55 Sport. 19.36 (K) Lieber Onkel Bill, tv-serie. 19.59 Progr.-overz. WDR: 10.20-10.45 en 12.10-12.35 School televisie. 18.00 (K) Der Mann von ges- tern, tv-film. 18.30 (K) Voor de kleu ters. 18.40 Act. en nws. 19.20 (K) Progr.- overzicht. 19.35 (K) Dass (k)einer des anderen Sprache vestehe, (tv-film). 20.00 Journ. en weerber. 20.15 Reporta ges. 21.00 (K) Spelpr. 21.45 Filmrep. 22.30 Journ, commentaar en weerber. 22.50 Die Zimmerwirtin, tv-spel. 0.25 Journ. DUITSLAND II 18.05 Act. en muziek. 18.40 (K) Quiz. 19.10 (K) Süss, aber ein bisschen ver- rückt, tv-serie. 19.45 Nws., act. en weer bericht. 20.15 (K) Uit onderzoek en techniek. Aansluitend: nws in het kort. 21.00 Accattone, Italiaanse speelfilm. (Niet geschikt voor jeugdige kijkers). 22.55 Nws. en weerber. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister avond. 10.30 Filmrep. 11.15 Muzikaal verzoekprogr. 12.00 Filmrep. 12.50 In ternationaal persoverzicht. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinder ren, 16.55 Idem. 17.25 Volkenkundige re portage. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Wagen 54 bitte melden..., tv-film. Voor de tweede maal dit jaar zal de grote Amerikaanse zangeres-pianiste Nina Simone in het kader van een korte Europese tournee naar Nederland komen, voor twee nachtconcerten: vrij dag 21 november in De Doelen-Rotter dam en zaterdag 22 november in Con certgebouw-Amsterdam. Arthur Conley maakt de laatste drie weken van november een uitgebreide tournee door Engeland. Percy Stedge start begin december zijn ooncertreis in hetzelfde land. Speciaal voor de concerten op vrij dag 28 november, 's avonds in het Circustheater-Scheveningen en 's nachts in het Concertgebouw-Amsterdam, komt Percy Sledge enkele dagen eer der naar Europa. Deze shows in Ne derland zijn dan ook de enige tijdens welke de soulfenomenen Arthur Conley en Percy Sledge in één programma op treden. Percy Sledge, die al enkele weken als nr. één genoteerd staat op de Ne derlandse Top 40 met „My Special Prayer", zal begeleid worden door de 7 man sterke „King Size Keen Band". „Prince Of Sweet Soul Music" Ar thur Conley komt met de 10-mansfor- matie „Sweet Water Canal". Zowel de King Size Keen Band als de Sweet Water Canal zal zijn eigen aandeel aan de shows leveren. wmmmmtm 2-53. „Vakwerk, Asmar!" mompelde professor Nos- co tevreden. „Je vertoont nog immer een perfec te gummilattechniek. En dan is nu de beurt aan mij. Ik heb zo lang in het pakje van een zeeman rondgelopen, dat het wel een schande zou wezen, als ik niet in staat was de arme doctorandus met mastworpen en paalsteken afdoende in te wikke len". De misdadige geleerde frunnikte grijn zend een rol sterk touw te voorschijn en begon de bewusteloze heer Staffelaar in het hennep te rollen. Nog een paar stevige knopen erop en toen was de professor klaar. De procuratiehouder kon geen vin verroeren. „Daar gaan we dan met onze kiel en het oude papier. Wie weet wat daar op te lezen staat!" lachte de geleerde en zich verkneukelend van pret stapte hij er met de dwerg Asmar weer vandoor. Rustig en onge merkt wandelde hij langs de verschillende afdelin gen heen en niemand zag hem gaan. Dat kon ook niet, want er werd op deze bank hard gewerkt, iedereen deed wat en niemand zat zinloos naar de gaande en komende man te kijken. Zie maar eens noe druk alle employés aan de arbeid waren. Pa pieren kraakten, telefoons en schrijfmachines ra- elden, typistes pleegden overleg en boekhouders keken hun boeken na. Het is dus duidelijk, dat het grillige lot al deze nijvere werkers op een plaats had gezet, waar ze werkelijk wat moesten uitvoeren. Dat was dan ook de reden, dat niemand erg kreeg in de langdurige afwezigheid van drs. Staffelaar. Iedereen veronderstelde dat de be trokken beambte bezig was in de kluiskelders en kele overuren te maken en als je zo hard werkt, dan vliegt de tijd voorbij en is het avond voor je het weet... Zo kwam het, dat de procura tiehouder pas 's avonds héél laat gevonden werd door de bekwame nachtwaker, Hendrik Struweel. Genoemde Hendrik schrok zich natuurlijk een hoed je en uit de vele touwen om Staffelaar heen, leid de hij onmiddellijk en scherpzinnig af, dat er hier wel eens een misdaad gepleegd kon zijn. Daarom schakelde hij de alarminstallatie in. Allerlei op windende gebeurtenissen waren het gevolg daarvan. Van alle spelletjes, die de omroepen in Hilversum tot nu toe konden beden ken, lijkt de TROS-toto het meeste suc ces te hebben. Na de voorlaatste afle vering stuurden 270.000 mensen een briefkaart in. De 340, die een goede op lossing hadden ingevuld, ontvingen een cheque thuis van 706 gulden. De prijzen, die er te winnen zijn, be dragen maximaal duizend gulden en minimaal 25 gulden. De oplossingen moeten echter dinsdagsmiddags 12 uur door de PTT aan een van de TROS- kantoren bezorgd zijn. Is het mogelijk dat er bij het uitzoe ken van de winnaars fraude gepleegd wordt? Bij de TROS schat men de kans op fraude precies zo groot als bij een bank. Elke dag kan de kassier er met de kas vandaar gaan. Dit is there- tisch ook bij de TROS mogelijk. De zeventig werkstudenten, die de briefkaarten van de televisie-toto sor teren, krijgen enkel deze kaarten in handen. Een blanco briefkaart tussen de goede oplossingen schuiven, is onmo gelijk omdat deze kaart een stempel van de PTT moet hebben. Bovendien kijken de werkstudenten maar zes van de tien vragen na. Zij mogen evenals het voltallige TROS-personeel niet aan de toto deel nemen. Zouden zij in de prijzen vallen, dan krijgen zij het geld niet thuis ge stuurd. De briefkaarten worden vervolgens naar een heer, die onbekend wenst te blijven doorgezonden. Hij is de man, die de toto samenstelt. Hij is tevens de enige, die de vier belangrijkste vragen kent. De TROS heeft gezorgd dat de deel nemers zo weinig mogelijk risico's lo pen bij de toto. De man, die twee iden tieke kaarten instuurde met de goede oplossingen, kreeg geen prijs. Immers in de spelregels staat te lezen, dat één persoon maar één keer kan meedoen. De briefkaarten met een gulden aan postzegels (10 procent voor de PTT, 5 procent voor de administratiekosten van de TROS) die na de sluitingsdatum binnenkomen, verdwijnen in de wed- strijdpot. Wordt deze pot te zwaar, dan bestaat de mogelijkheid een tweede prijs van 500 gulden in te stellen. De winnaars van de toto worden el ke week in het TROS-Kompas bekend gemaakt. Is de deelnemer geen lid, dan ziet hij alleen aan de cheque of hij ge wonnen heeft of niet. Andere program ma-, dag- of weekbladen mogen ook de rij winnaars bekend maken. De TROS zou er geen bezwaar tegen maken. Sommige mensen zien een handeltje in de televisie-toto. In een dagblad ver scheen een advertentie waarin brief kaarten met de toto-vragen werden aan geboden. Een firma stuurde een gesten cilde brief rond, waarin zij meedeelde de tien juiste oplossingen van elke to to-aflevering te weten. Tegen betaling uiteraard kon men deze krijgen. Volgens de TROS is het „je reinste waanzin" dat iemand anders dan de onbekende heer op de hoogte is van de tele visie-toto. Het blijft een spel met een minimum aan risico waarbij de slimme en geod geïnformeerde mensen de oplossingen kunnen weten. Bij de vier voornaamste vragen speelt echter ook dë geluksfactor mee. LONDEN Ringo Starr, de slagwer ker van de Beatles gaat een LP maken waarop hij alleen zingt. Meest „klas sieke" nummers, waarvan „Night and day" er een is. De andere drie Beatles, John Len- non, Paul McCartney en George Har rison zouden ook iets dergelijks van plan zijn. Het viertal gaa. niet uit el kaar. Men wil ook eens iets „ieder voor zich" gaandoen. Ringo heeft liederen uitgezocht, die hij eenvoudig mooi vindt en die hij „associeert met mooie dingen". Om er nog enkele op te noemen: „Autumn leaves", „111 be seeing you" en „Love is the sweetest thing". Allemaal mooie oude wijsjes, waar van vele van voor de oorlog stammen. Bij Ringo doet zich een merkwaardi ge kringloop voor, die wel eens baan brekend zou kunnen zijn, nu hij ont dekt heeft hoe best „de oudjes" nog steeds zijn. Zijn arrangementen voor volledig or kest, zijn gemaakt door knappe Ameri kaanse bandleiders als Count Basie en Billy May. George Harrison, die blijkt veel ta lent te hebben voor het schrijven van muziek (waarom zou ik het niet kun nen, John en Paul doen het toch ook") gaat misschien een plaat opnemen van eigen melodiën, waarvan hij er al een hele stapel achter de hand zou hebben! Lennon en McCartney gaan op het ogenblik na wat voor bruikbaars zij de laatste maanden hebben geschre ven. Het beste zal worden uitgebracht op een of twee Beatle-LP's, die uitko men in 1970, Ger. Kerken Beroepen: te Groningen-Noord-Oost: B. Scholten te Amersfoort; te Groote- gast: H. Willems, industriepredikant voor Overijssel te Hengelo; te Elim: R. ter Haar, kandidaat te Amsterdam; te Den Ham: C. van Ommen te Wer kendam. Chr. Geref. Kerken Beroepen: te Heerde: J. Westerink te Kerkwerve. Aangenomen: de benoeming tot vloot- predikant met standplaats Vlissingen: M. de Boer te Amsterdam-Noord. Handelsverkeer is zwak BRUSSEL De Europese Commissie heeft besloten een onderzoek in te stel len naar de verkooppraktijken van de bierbrouwerijen in de EEG, om de fei telijke situatie te kunnen toetsen aan de EEG-regels die afspraken verbieden welke het handelsverkeer belemmeren en de concurrentie beperken or verval sen. In een bekendmaking is donderdag verklaard, dat het handelsverkeer in de sector bier in de EEG zeer zwak is: in 1966 werd op een totale produk- tie van 118 miljoen hectoliter in de zes slechts 3,4 miljoen hl geëxpor teerd, waarvan 1,7 miljoen naar andere EEG-landen. De Europese Commissie wil nagaan in hoeverre het bestaan van brouwe rijcontracten, waarbij de caféhouders, hoteliers e.d. verplicht worden uitslui tend van een bepaalde brouwerij hun bier te betrekken in ruil voor zekere diensten, een belangrijke rol speelt. Bijzondere aandacht zal de commis sie wijden aan de structuur van deze bedrijfstak en vooral aan de marktsi tuatie van kleine en middelgrote be drijven. De commissie tekent hier overigens bij aan, dat het besluit om een onder zoek in te stellen nog niet betekent, dat zij reeds van mening is dat be staande praktijken in deze sector on der de verdragsregels inzake beperking van handelsverkeer en concurrentiebe- perking vallen. DEN HAAG De Tweede-Kamerle den L. A. M. de Bekker en W. P. G. Assmann (beiden KVP) hebben de mi nisters van Economische zaken en So ciale Zaken en Volksgezondheid ge vraagd enig inzicht te verschaffen in de reden voor het besluit van Carp's garenfabriek in Helmond, de produktie geleidelijk over te brengen naar fabrieken in België, Duitsland en Engeland. Zij informeren of rondom Helmond voldoende mogelijkheden bestaan om voor de werknemers van Carp's, die volgend jaar zullen worden ontslagen, passend werk te vinden, en of een be vredigende regeling met de vakbonden is getroffen voor de afvloeiing van de ze arbeidskrachten, speciaal de oude ren. Tenslotte vragen zij welk effect de stimuleringsregeling voor Helmond, die op 1 januari van kracht is geworden, tot nu toe heeft gehad. Bescheiden vooruitgang ROTTERDAM In de eerste 9 maan den van 1969 vertoonde de omzet van Van Melle NV een bescheiden vooruit gang in vergelijking met de overeen komstige periode van 1968. Als gevolg hiervan onderging ook het exploitatie resultaat van de moedervennootschap een lichte verbetering. De van buiten landse dochterondernemingen ontvan gen dividenden dragen dit jaar in be langrijke mate tot de winst bij. Deze dividenden hebben voornamelijk be trekking op de door genoemde vesti gingen in 1968 behaalde resultaten, die ten opzichte van 1967 een stijging te zien gaven. De verheugde ontwikkeling bij de dochterondernemingen is dit jaar echter tot stilstand gekomen. De waar devermindering van de Franse frank heeft een verstorende invloed gehad en het is voorlopig nog onduidelijk of en in hoeverre het hierdoor ondervon den nadeel door de commerciële gevol gen van de Duitse revaluatie kan wor den gecompenseerd. Hoewel het allerminst zeker is dat de verbetering bij de moedervennootschap zich in het laatste kwartaal van 1969 zal voortzetten, mag er op dit moment van worden uitgegaan dat, dankzij het uit buitenlandse bron verkregen divi dend, de totale winst over 1969 die van 1968 mogelijk iets zal overtreffen. DELFT De machinefabriek Reine veld NV in Delft heeft de machinefa briek Spronk NV in Rotterdam overge nomen. Enkele weken geleden deed Reineveld NV een bod op de Rotter damse onderneming. Negentig procent van de aandeelhouders van Spronk heeft van het aanbod gebruik gemaakt. Zij krijgen voor een aandeel met een nom. waarde van f 500,- een bedrag van f 500,- contant uitbetaald. Spronk was de grootste concurrent van Reineveld in Nederland. DEN HAAG De drukkerij Gebr. J. en H. van Langenhuijsen te 's-Gra- venhage, zal toetreden tot de drukkeri j- combinatie Combigraph NV, waarin reeds samenwerken: J. W. de Gruyter NV te Sassenheim, Ten Hagen-Com- bigraph NV te Den Haag, Steens NV te Schiedam en Wattz te Scheveningen. De rechtsvorm wordt gewijzigd en de activiteiten zullen voortgezet worden on der de naam: drukkerij Van T angenhuij- sen-Combigraph NV, waarin mr. J. J Bergansius als direoteur zal optreden. De arbeidsvoor vaarden voor de werk nemers zullen geen nadelige wijzigin gen ondergaan De werknemersorgani saties zijn ingelicht.

De Vallei | 1969 | | pagina 2