Dagelijks rechtstreekse reportages maanreis Sluiting Haringvliet waterstaatkundig belangrijk moment Deining om de D.D.T. Bij (lichting Brouwershavense Gat een nieuw type gondel Nauwe samenwerking radio en televisie Programma staatsbezoek Duitse bondspresident „Geen geheim contact tussen PvdA en KVP Doorslikken van vreemde voorwerpen door gedetineerden nader bezien Van 14 tot en met 24 november: Gymlokalen met wrattenvirus besmet AMERIKAANSE ECONOMIE IS BEZIG ZICH TE HERSTELLEN In Nederland rijden circa 8600 taxi 's Meer verkeers- misdrijven S. in cassatie na uitspraak „vijftien jaar" OVERZICHT PRINSENHOF RADIO-UITZENDINGEN Dochter Soekarno gehuwd Van 263 klanten 27 iets gestolen Vondeling op J.O.V.D.-eongres: WAARSCHUWING Ondergronds parkeren in Maastricht Voorspelling Nixon wordt bevestigd GEVANGENIS BETER ZOUTGRENS MAANDAG 10 NOVEMBER 1969 N.O.S.-televisie en -radio zullen van vrydag 14 november tot en met maandag november dagelijks in rechtstreekse reportages en samenvattingen verslag doen van de maanreis van de Apollo-12. Indien alles volgens plan verloopt wordt de Apollo-12 vrijdag 14 november op Cape Kennedy gelanceerd. Aan boord bevinden zich de astronauten Richard Gor don. Charles Conrad en Alan Bean. Conrad en Bean zullen, wanneer het maanlandingsvoertuig in de vroege ochtend van woensdag 19 november de maan heeft bereikt, en Gordon in de capsule om de maan blyft cirkelen, in de middaguren van die dag hun eerste maanwandeling ondernemen, die op de ochtend van donderdag 20 november door een tweede wordt gevolgd. De terugkeer op aarde geschiedt op maandag 24 november. Het zqn deze hoogtepunten lancering, landing op de maan, maanwandelingen en terugkeer op aarde waarvan N.O.S.-televisie en -radio rechtstreekse repor tages uitzenden. Samenvattingen hiervan, aangevuld met beelden van het verloop van de vlucht naar en van de maan, worden door de televisie na afloop van de avondprogramma's op genoemde dagen via Nederland 1 of Nederland 2 uitgezon den. De radio zal, buiten de rechtstreekse reportages om, de berichtgeving over het verloop van de vlucht verzorgen in de actualiteitenrubrieken van de omroep verenigingen. van de overige radio-uitzendingen be rust bij Hugo van Rhijn en Hans En gelman, die ook behoren tot het geza menlijke redactieteam, waarvan ver der deel uitmaken: Ben Dingerdis, Jan de Graaff, Peter Meijers en Ben Wa- melink. Verslaggevers in het vluchtleidings- centrum in Houston zijn Peter Schro der en Klaasjan Hindriks. Tijdens de Met het oog op de nauwe samenwer king tussen televisie en radio zal een gezamenlijke redactie continu aanwe zig zijn in de televisiestudio in Bussum. Indien gewenst kunnen televisie zowel als radio gedeelten van elkanders uit zendingen overnemen. De televisie-uitzendingen zullen, even als in het verleden, ook weer toelich tende programma's omvatten. Mede werking hieraan verlenen dr. Lands berg directeur van 't Nationaal Lucht vaartgeneeskundig Centrum in Soes- terberg; ir. Kanp en ir. Van der Bliek, beiden verbonden aan 't Laboratorium voor Lucht- en Ruimtevaart in Amster dam; de maandeskundige drs. Titulaer. De televisie-uitzendingen worden ge presenteerd door Henk Terlingen en Joop van Zijl. Hun commentaar wordt bij de rechtstreekse reportages van de belangrijkste evenementen ook door de radio overgenomen. De presentatie reportage van de landing op de maan op woensdag 19 november zal Johan van Minnen verslag doen van de acti viteiten in het Observatorium in Bo- chum (Duitsland). De produktie van de televisie-uitzendingen berust bij Ger Roos. De regie is in handen van Louis Wage. Bij de radio heeft George Tor de produktie en Kees Buurman de re gie. Enige tijd geleden zijn op de vliegba sis Volk el opnamen gemaakt van proe ven m.b.t. de G-krachten (zwaarte kracht), die ook de astronauten heb ben te doorstaan. Aan deze proeven, die plaats vonden in een Starfighter, hebben ook Henk Terlingen en Joop van Zijl deelgenomen. Van hun bevin dingen kan men kennis nemen in het programma, dat de rechtstreekse tele visiereportage van de lancering op 14 november inleidt. Alle rechtstreekse televisiereportages en samenvattingen worden in kleur uit gezonden, dus ook de reporta ges van de landing en wandelingen op de maan. De programma's in de stu dio in Bussum worden in zwart-wit uit gezonden. Het overzicht van de televisie-uitzen dingen ziet er, uiteraard met voorbe houd van wijzigingen, als volgt uit: O Vrijdag 14 november: 17.00-17.40 uur of later (Ned. 1) Rechtstreekse repor tage van de lancering van de Apollo- 12 op Cape Kennedij 22.45 uur (Ned. 1) Samenvatting van de lancering en het begin van de vlucht. Zaterdag 15 november: 22.55 uur (Ned. 1) Samenvatting van het verloop van de vlucht. Zondag 16 november: 22.30 uur (Ned. 2) Samenvatting. Maandag 17 november: 22.45 uur (Ned. 2) Samenvatting. iDnsdag 18 nov.: 22.50 uur (Ned. 1) Samenvatting. Woensdag 19 november: 7.00 8.15 uur (Ned. 1) Rechtstreekse reportage van de landing op de maan 11.55- 15.45 uur (Ned. 1) Rechtstreekse repor tage van de eerste wandeling op de maan 23.00 uur (Ned. 1) Samenvat ting van bovenvermelde reportages, evt. aangevuld met andere beelden. Donderdag 20 november: 06.10 - 10.30 uur of later (Ned. 1) Rechtstreekse reportage van de tweede wandeling op de maan. 22.35 uur (Ned. 1) Samen vatting van de reportage 's ochtends en beelden van de koppeling van het inmiddels weer opgestegen maanlan dingsvoertuig aan de Apollo-12-capsule. Vrijdag 21 november: 23.00 uur (Ned. 2) Samenvatting van het verloop van de terugreis naar de aarde. Zaterdag 22 november: 23.20 uur (Ned. 1) Samenvatting' Zondag 23 november: 22.35 u (Ned. 2) Samenvatting. Maandag 24 november 21.35-22.55 DEN HAAG Het voorlopig pro gramma van het staatsbezoek van de president van de Bondsrepubliek Duits land, dr. Gustav Heinemann. en zijn echtgenote mevrouw Hilda Heinemann, aan hare Majesteit de Koningin en Zijne Koninklijke Hoogheid de Prins der Nederlanden op 24, 25, 26 en 27 november a.s. ziet er wat de hoofdza ken betreft, als volgt uit: Maandag 24 november komen presi dent Heinemann en zijn echtgenote per trein in Amsterdam aan, waar zij op het Centraal Station worden be groet door de Koningin en de Prins. Kort na aankomst in het koninklijk paleis op de Dam, leggen de president en zijn echtgenote een krans bij het na tionaal monument, direct gevolgd door een bezoek aan de „Voormalige Hol landse Schouwburg", herdenkingsplaats van de tijdens de Duitse bezetting 1940-1945 uit Amsterdam weggevoerde Joodse burgers. In de middaguren heeft in het paleis een ontvangst plaats voor het corps diplomatique, waarna de president en mevrouw Heinemann een bezoek bren gen aan de burgemeester van Amster dam in zijn ambtswoning aan de He rengracht. Des avonds geven de Koningin en de Prins in het paleis op de Dam een di ner ter ere van hun Duitse gasten. Dinsdag 25 november maakt het pre sidentiële paar per helikopter een vlucht over de Deltawerken en de ha vens van Rotterdam, na een lezing over de nieuwe polders en de Delta werken op de luchthaven Schiphol. De vlucht eindigt op het vliegveld Zestienhoven. Op het programma van de gemeente Rotterdam staat als eerste punt een bezoek aan de Grote of Sint Laurens- kerk, waarna een ontvangst en lunch op het stadhuis volgen. Na hun bezoek aan Rotterdam gaan president Heinemann en zijn echtgeno te naar het Huis ten Bosch in Den Haag. In de late middaguren brengt de president een bezoek aan het Cen trum voor vakopleiding van volwasse nen in Den Haag. Tezelfder tijd be zoekt mevrouw Heinemann het Haag se gemeentemuseum. In het Prinsenhof in Delft biedt de Nede 'andse regering des avonds een diner aan. Woensdag 26 november gaat de Duitse bondspresident naar het Westland. In die tijd brengt mevrouw Heinemann bezoeken aan de Sophia- stichting in Kijkduin en aan de Madu- rodammanege voor gehandicapten in Den Haag. In het Nederlands Congresgebouw biedt daarna het Haagse gemeentebe stuur een lunch aan. Ter gelegenheid van het bezoek van president Heine mann en zijn echtgenote, houdt de Duitse ambassadeur des middags een receptie in de Witte Sociëteit in Den Haag. 's Avonds bieden de bondspresi dent en mevrouw Heinemann in de re sidentie van de Duitse ambassadeur het „huis Schuylenburch" aan de Lan ge Vijverberg in Den Haag, aan Konin gin Juliana en Prins Bernhard een di ner aan. Voor hun terugkeer naar Duitsland brengen president en mevrouw Heine mann donderdag 27 november 's mor gens een bezoek aan de Rembrandt- tentoonstelling in het rijksmuseum in Amsterdam. Uitgeleide gedaan door de Koningin en de Prins, nemen president Heine mann en zijn vrouw dan op het Cen traal Station te Amsterdam afscheid om daarna per trein naar Bonn terug te keren. uur (Ned. 1) Rechtstreekse reportage van de terugkeer van de Apollo-12 bij het eiland Samoa in de Stille Oceaan. Het schema van de radio-uitzendin gen is (onder voorbehoud): Vrijdag 14 november: 17.15 - 17.30 uur (Hilversum II) Reportage vanaf Cape Kennedy door Klaasjan Hindriks van de lancering van de Apollo-12. Woensdag 19 november: 00.00 - 08.30 uur (Hilversum II) Reportage van de landing op de maan. 11.30 - 15.00 (Hilversum II) Reportage van de eer ste wandeling op de maan. Donderdag 20 november: 00.00 -10.30 uur (Hilversum II) Reportage van de tweede wandeling op de maan. 15.00- 16.00 uur (Hilversum II) Reportage van het vertrek van de maan. 18.50 - 19.15 uur (Hilversum II) Reportage van de koppeling van het maanlandingsvoer tuig aan de Apollo-capsule. Maandag 24 november: 21.45 - 22.15 uur (Hilversum II) Reportage van de landing in de Stille Oceaan. Verslagge vers: Klaasjan Hindriks en Peter Schro der. DJAKARTA De derde dochter van oud-president Soekarno van Indonesië, is zaterdag getrouwd met de student Deddy Suharto. Soekarno gaf de bruid, Diah Sukmawati Mutiara, weg. De va der van de bruidegom, die geen familie is van president Suharto, is directeur van een bedrijf in Djakarta. Deddy Suharto is katholiek opgevoed, maar maar omhelsde het islamitische geloof om Sakmawati te huwen. Sukmawati is een dochter van Soekarno's eerste vrouw Fatmawati. NEW YORK Van de 263 klan ten die in het geheim in een groot warenhuis in New York werden ge volgd, hebben er 27 iets gestolen. Geen van 27 werd gegrepen door de bewakingsdient. Een groot aantal van de dieveggen scheen te behoren tot de middenklasse. Gemiddeld had den zij voor een bedrag van dertig gulden gestolen. Deze gegevens zijn verstrekt door 'n bureau dat op ver zoek van het warenhuis een onder zoek had ingesteld naar winkeldief stallen. LEEUWARDEN Veel gymnastiek lokalen in Friesland zijn besmet met wrattenvirus. Mensen die op blote voe ten van de zalen gebruik maakten heb ben hierdoor wratten op de voeten op gelopen. Nu wordt voorgeschreven gym nastiek op gymnastiek- of balletschoe nen te bedrijven. In Leeuwarden hebben de kinderen een briefje mee naar huis gekregen, waarin wordt gewezen op het virusge vaar. EMMEN Er zijn geen geheime onderhandelingen tussen KVP en PvdA aan de gang. Deze verzekering heeft dr. Vondeling, voorzitter van de PvdA zaterdag gegeven aan mr. Geertsema, de politieke leider van de VVD. De KVP-ers Van Maarseveen en Beu gel, die kortgeleden aan het overleg in het Progressief Akkoord (PAK) zijn gaan deelnemen, vormen volgens dr. Vondeling geen voorhoede om de weg voor een nieuwe combinatie voor te bereiden. Mr. Geertsema had ernaar gevraagd naar aanleiding van de veronderstel ling van dr. Drees dat deze beide KVP- ers aan het PAK deelnemen om zo een begin te maken aan het herstel van de onderhandelingen. Daarbij zou dan de KVP in handen van dr. Veldkamp komen. De kwestie kwam ter sprake in een debat tussen mr. Geertsema en dr. Vondeling tijdens het jubileumcongres van de JOVD, de organisatie van de jonge liberalen, die dit weekeinde haar twintigjarig bestaan in Emmen vier de. Mr. Geertsema waarschuwde de PvdA de regeerbaarheid van ons land niet in gevaar te brengen door bij voor baat met beslistheid de KVP te blij ven afwijzen. De Anti-Revolutionairen zijn niet los te weken, veronderstelde mr. Geertsema. Een alternatief voor een andere regeringscombinatie wordt dan uitermate moeilijk. Zelfs als D'66 een keuze zou maken, is er nog geen meerderheid voor. Ook dr. Vondeling was van mening dat de confessionele partijen KVP, ARP en CHU bij el kaar zullen komen. Maar als die sa menwerking nog inniger wordt, zo waarschuwde hij, dan geldt onze afwij zing van de KVP ook voor de beide andere. Veel zondagsrijders waren er niet op de herfstige zondag van gisteren. Op de Coentunnelweg te Amsterdam stonden evenals elders grote plassen water, die voor ware waterballetten verantwoordelijk waren. MAASTRICHT In Maastricht wordt binnenkort begonnen met de bouw van een ondergrondse parkeergarage op "het Vrijthof die plaats zal bieden aan ruim 500 auto's. De bouwopdracht is verleend aan de N.V. Ruyters te Sit- tard die ook de exploitatie van de ga rage is toevertrouwd. Eind 1971 zal de bouw voltooid en het Vrijthof in oude glorie hersteld zijn. NEW YORK De voorspelling van president Nixon, dat de Amerikaanse econo mie bezig is zich van een inflatieperiode te herstellen, wordt in sterke mate door de laatste economische gegevens bevestigd, aldus First National City Bank in zjjn maandelijkse nieuwsbrief. Het genezingsproces kan inderdaad voor sommige bedrijven en voor particulieren „het slikken van een bittere pil" met zich meebrengen, maar er bestaat geen pijnloze manier om de snelle prijsstijging tot staan te brengen, aldus Citybank. Dit betekent echter niet dat het iand het schrikbeeld van 'n economische te ruggang zou moeten doorstaan om zich van koortsen te bevrijden". Het "beteken de dat tot op zekere hoogte een verdere verslapping van de economie onvermijde lijk is. „De stijging van het werkloos heidspercentage over september tot 4 pet deed de realiteit van de economische teruggang, met alle daarbij behorende gevolgen, gevoelen, ook al was die terug gang reeds enige tijd aan de gang", aldus de bank. De reële produktie nam in de eerste negen maanden van 1969 zo langzaam toe, dat deze toeneming over het gehe le jaar vrijwel zeker geringer zal zijn dan in elk van de afgelopen tien jaren, met slechts twee uitzonderingen. De toeneming zou wel eens dicht in de buurt kunnen liggen van die in die twee jaren, namelijk het mini-recessie jaar 1967 en het recessie jaar 1961. De Amerikaanse ondernemingswin sten gaven in het derde kwartaal een gemengde beeld te zien omdat deze win sten werden gedrukt door achterblijven de verkopen en toenemende kosten waar echter hogere prijzen in tal van sectoren tegenover stonden. DEN HAAG Vólgens het Centraal Bureau voor de Statistiek, waren op 1 juli ,jl. in ons land circa 8.600 taxi's en huürauto's met chauffeur in gebruik. Het aantal taxi's en huurauto's per provincie blijkt te variëren tussen 2.258 in Zuid-Holland en 224 in Drente. De absolute cijfers van de andere pro vincies luiden in afdalende grootte: Noord-Holland 1.366, Noord-Brabant 1.167, Gelderland 1.099, Limburg 607, Overijsel 517, Utrecht 462, Groningen 355, Friesland 323 en Zeeland 262. De relatieve dichtheid van het aan tal taxi's en huurauto's met chauffeur bedraagt landelijk gemiddeld 1 wagen op 1.481 inwoners. In Amsterdam rijdt gemiddeld 1 taxi of huurauto op 1.336 inwoners, in Rotterdam 1 op 1.278, in Den Haag 1 op 1.286 en in Utrecht 1 op 2.211 inwoners. In gemeenten met min der dan 20.000 inwoners zijn, in ver houding tot de bevolkingsomvang, in het algemeen meer taxi's en huurauto's met chauffeur beschikbaar dan in gro tere gemeenten en de grote steden. DEN HAAG In de eerste helft van dit jaar bedroeg het aantal onher roepelijke veroordelingen wegens ver- keersmisdrijven in ons land circa 7.150 tegen 6.450 11 pet.) in de eerste helft van vorig jaar. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Wegens rijden onder drankinvloed met een motorrijtuig werden circa 2.450 (2.050) veroordelingen onherroe pelijk. Het totaal der veroordelingen van bromfietsers en fietsers was vrij wel gelijk aan dat van vorig jaar: 1.080 (1.100). Voor doorrijden na een ongeval liep het cijfer belangrijk op: 2.008 tegen 1. 738 16 pet.); vrijwel onveran derd bleef het voor veroorzaken van dood of zwaar lichamelijk letsel door schuld, waarbij de dader niet onder drankinvloed was: 435 tegen 429. Het veroorzaken van dood of lichamelijk letsel, waarbij de schuldige onder drankinvloed was, leidde tot 61 (38) veroordelingen. Het aantal veroordelingen wegens joy-riding bedroeg 460 (540). Den Haag Wanneer in 1970 het Ha ringvliet definitief zal zijn afgesloten in maart 1970 begint Rijkswaterstaat met het dichten van het laatste gat zal, volgens een persbericht van het mi nisterie van Verkeer en Waterstaat, kun nen worden gesproken van een van de belangrijkste gebeurtenissen in de waterstaatkundige geschiedenis van ons land. De afsluiting van het Haringvliet zal in de toekomst niet alleen het noord westelijk deel van de rivierdelta be schermen tegen de dreiging van de zee maar tevens dienen om het nutteloos af vloeien van Rijn- en Maaswater naar zee UTRECHT Het doorslikken van vreemde voorwerpen, zonder dat er sprake is van een duidelijk „ongeluk", beroepsrisico, bravourgedrag of ern stig psychotisch lijden, komt vrijwel uitsluitend voor bij gedetineerden, uit gezonderd Nederlandse militaire delin quenten. Dit is gebleken uit een door het Cen traal Ziekenhuis van het Gevangenis wezen ingesteld onderzoek, waarvan de resultaten door de arts J. H. Vermey- den zijn gepubliceerd in het „Maand blad voor Berechting en Reclassering". Van 47 van de 141 patiënten in het Centraal Ziekenhuis van het Gevange niswezen is bekend dat zij tijdens een detentie zichzelf meer of minder ernstige schade hebben toegebracht door snij- verwondingen, slaapmiddelenintoxica tie, operatiewonden opentrekken, met hun hoofd tegen de muur slaan, pyjama of matras in brand steken e.d. Eén patiënt stak stro in de keelholte en stak dit aan en bij tien patiënten werden gegevens gevonden, dat zij in vrijheid meer of minder ernstige pogin gen tot suïcide hebben ondernomen. Uit het onderzoek bleek voorts, dat ongeveer een kwart van de patiënten al direct bij de arrestatie op het poli tiebureau heeft geslikt, 50 tot 60 pro cent in het huis van bewaring (meestal in de eerste weken) en omstreeks 25 procent slikt alleen in de gevangenis of in het asiel. Met uitzondering van een patiënt („Ik stond voor de keuze de dokter ke len of slikken"), is bij geen van de pa tiënten in het gevangenisziekenhuis de diagnose schizofrenie gesteld. Van de 141 patiënten kregen er 65 in de loop van hun justitiële contacten tbr opgeT legd. Dit vinden de onderzoekers op vallend hoog. In gevangenissen en asiels wordt op vallend weinig geslikt. Dat komt om dat in deze instituten de opvangmoge lijkheden veel ruimer zijn dan op een politiebureau of in een huis van bewa ring. De beweegreden om in de gevange nis of het asiel te slikken zijn veel meer gericht tegen de penitentiaire si tuatie als zodanig (dwingen tot over plaatsing of ander werk, dwingen tot proefverlof, miskenning en wrokgevoe lens). De gevangenissituatie wordt be ter geslikt dan de voorarrest-situatie. Een uitvoerige psychiatrische behan deling van de slikkers is in het Cen traal Ziekenhuis van het Gevangenis wezen niet mogelijk, omdat de patiën ten er als passanten verblijven. De pa tiënten worden vriendelijk en goedwil lend benaderd in een zo vrij mogelijke verpleging, maar een aantal slikte daarop prompt weer, toen ze hoorden dat ze terug moesten naar het gesticht van herkomst. De indicatie tot operatieve therapie is in de loop der jaren steeds scherper gesteld. Soms is men in het Centraal Ziekenhuis van het Gevangeniswezen evenwel genoodzaakt de patiënt we gens penitentiaire omstandigheden te opereren. Iemand met twee klerenhaken of 'n half tafelmes in de buik is moeilijk te reclasseren, dat wil zeggen op verant woorde wijze terug te piaatsen in de maatschappij, zo meent dokter Ver- meyden. Overigens valt het met zelfmoorden in de inrichtingen van het gevangenis wezen nogal mee. Tussen 1956 en 1967 pleegden gemiddeld 1 tot 5 delinquen ten per jaar zelfmoord. De dagsterkte van het gevangeniswezen bedraagt on geveer 4500. In dezelfde verslagjaren werden 20 tot 40 delinquenten per jaar met een krankzinnigheidsverklaring en een machtiging van de Directie Gevan geniswezen opgenomen in een psychia trische inrichting. Hierbij zijn niet meegeteld de delinquenten die op last van de rechterlijke macht ter obser vatie werden opgenomen. te verhinderen. Samen met de drie sl. 1 wen, die inmiddels in de Nederrijn zij gebouwd en die na het afsluiten van hei Haringvliet in werking kunnen treden, zorgt deze zogeheten primaire dam er voor, dat er meer water naar het IJssel- meer wordt gedirigeerd ten behoeve van Midden- en Noord-Nederland. Tevens wordt de IJssel daardoor beter bevaarbaar en kan de dreigende ver- zilting in het Zuidwesten van ons land door deze sluiting worden tegengegaan. Het sluizencomplex in de Haringvliet- dam functioneert in dit opzicht als een kraan. Is de kraan dicht en dit zal, vol gens het ministerie van Verkeer en Wa terstaat, voornamelijk het geval zijn, dan vormt zich achter de dam een zoet waterreservoir, waarvan een deel bij kleine Rijnafvoeren via de Oude Maas en de Noord langs Rotterdam kan wor den geleid. De grens van het zoute water, die zich reeds ver landinwaarts heeft genes teld, kan dan worden teruggedrongen. Bovendien zal door deze maoeuvre en ook door voeding via het Betuwepand van het Amsterdam-Rijnkanaal, de in vloed van een geringe Lekafvoer worden gecompenseerd. Tenslotte zal dit spel met' het water compleet worden uitgevoerd, zodra de dam in de Oosterschelde (omstreeks 1977) gereed is, Via de sluizen in de Volkerakdam kan dan overtollig rivier water tot een bepaald niveau in het Zeeuwse Meer worden toegelaten. Hier ontstaat dan een enorm zoetwaterbek ken, dat niet alleen van nut voor de re creatie wordt genoemd, maar tevens dienst kan doen als reservebekken voor het drinkwater en voor de bestrijding van de verzilting in geheel Zuidwest- Nederland. In 1957 werd begonnen met de aanleg van het sluizencomplex in het Haringvliet, dat zeventien schuiven aan de zeezijde en zeventien schuiven aan de landkant heeft gekregen. Het complex heeft een totale lengte van 1050 meter en zal in de toekomst een 22 meter brede autoweg gaan dragen, met een parallelweg voor langzaam verkeer. Ten noordoosten van het complex mt een dam van ongeveer 1500 meter, in de zuidwestelijke kant een van 700 neter, die aansluit op een schutsluis, die de verbinding vormt tussen de zee en een nieuw aangelegde haven voor de vis sersvloten van Stellendam en Goeree. Het sluiten van het laatste gat, het Rak van Scheelhoek, zal worden gedaan met behulp van een kabelbaan, waarmee betonblokken met een gewicht van 2,5 ton in het water worden geworpen. Men denkt er zo'n 100.000 nodig te hebben, maar voor alle zekerheid werden er 140.000 stuks gemaakt. Volgens het sche ma zullen er 300 blokken per uur moe ten worden gestort, zodat men na drie maanden de dam in zijn geheel boven water hoopt te krijgen. Van de 1.555 bedrijven waarop het overzicht van Citybank betrekking heeft meldde ongeveer tweederde grotere win sten na aftrek van belastingen dan een jaar geleden Deze groep van vooraanstaande niet- financiële bedrijven boekte in het derde kwartaal te zamen een winst na aftrek van belastingen van 6,7 miljard dollar dat is 3,5 pet meer dan in dezelfde pe riode van 1968. „Dit betekent echter een voorgezette vermindering in de groei van de winsten, omdat deze bedrijven over het eerste half jaar van 1969 een een winststijging van 6 pet boekten in vergelijk met de eerste helft van het vorig jaar". De 841 industriële bedrijven, waarop het overzicht van Citybank betrekking heeft, zagen hun winsten na aftrek van belastingen toenemen met 3 pet in ver gelijking met het derde kwartaal van 1968. Deze toeneming was echter maar half zo groot als in de eerste helft van dit jaar. De winstmarges voor de industriële bedrijven die hun verkoopgegevens ter beschikking stelden bedroegen in het derde kwartaal gemiddeld 5,4 pet., dat is minder dan de 5,7 pet., die een jaar geleden werd bereikt. Tevens is het de laagste winstmarge over een derde kwartaal die door Citybank in de afge lopen tien jaar werd berekend. AMSTERDAM De 45-jarige Am sterdamse monteur Gerhard S. die door het gerechtshof in de hoofdstad voor het medeplegen van doodslag op de 56-jarige Amsterdamse caféhoudster Betje Schevenhoven tot 15 jaar met af trek werd veroordeeld, gaat van dit ar rest in cassatie bij de Hoge Raad in Den Haag. De monteur, die met zijn mededader aanvankelijk een volledige bekentenis voor de politie en rechter-commisarl» had afgelegd, trok deze later in. Hij ontkent iets te maken te hebben gehad met de verdwijning 13 jaar geleden van de caféhoudster, wier lijk door de twee mannen in de Bloemendaalse duinen zou zijn begraven, maar daar nimmer werd gevonden. Enkele maanden geleden kwam het nieuws, door een verbod om dit mid del nog langer in Nederland te gebrui ken. Inmiddels hebben landen als Hon garije, Denemarken en Zweden dit voor beeld gevolgd. In verscheidene andere landen wordt momenteel eveneens op een verbod aangedrongen. Het maandblad „Het Beste" heeft in de november-uitgave een rapport opge nomen, waarin voor- en tegenstanders van het gewraakte verdelgingsmiddel aan het woord komen. Veel landbouwers, geleerden en ande ren, die als deskundigen worden be schouwd, zijn echter van mening, dat het plotseling verbod tot het gebruik van DDT een paniekreactie is. Vaststaat, dat DDT een van de goed koopste en gemakkelijkst toe te passen insektenbestrijdingsmiddelen is, dat mil joenen levens gered heeft door het voor komen van ziekten, die door insekten worden verspreid. Hieronder vallen bij voorbeeld malaria, tyfus en encefalitis. Een van de tegenstanders van de DDT is de 39-jarige professor in de biologie dr. Charles F. Wurster, die heeft vastgesteld, dat in de plaats Ha nover in de Amerikaanse staat New Hampshire door de DDT honderden vo gels stierven, waaronder zeventig pro cent van de treklijsters in de bovenge noemde plaats. Velen zijn van mening dat dergelijke „twijfelachtige" informa tie slechts het kweken van een alarm stemming bevordert. Zij hebben tevens kritiek op het boek „Dode Lente" van Rachel Carson, dat tot het verbod van DDT zou hebben geleid. Het zes pagina's lange artikel over de ze chemische stof is een goed gedocu menteerd rapport over de DDT en het rumoer dat hierover is ontstaan. Nog steeds duiken in de pers berichten op over de gemakkelijke wijze, waarop de mens met chemische produkten om springt. De tragische Softenon-affaire was daar een bijzonder duidelijk voor beeld van. „Het Beste" geeft in het bovenge noemde nummer een beeld van de over stelpende hoeveelheid verontrustende gegevens inzake de DDT en over de neveneffecten van dit insekten verdel gingsmiddel. DEN HAAG Wanneer Rijkswater staat in 1971 zal beginnen met het af sluiten van het zuidelijk gedeelte van het Brouwershavense Gat, zal ook hier voor gebruik worden gemaakt van een kabelbaan (zoals bij de Grevelingen is gebouwd en bij het Haringvliet zal ge schieden), maar de te gebruiken gon dels zullen dan niet meer worden aan gedreven door dieselmotoren, maar door gasturbines. Aan de sluiting van het Haringvliet, die in maart 1970 zal beginnen, gaat een test- en controleperiode vooraf, tijdens welke periode de eerste gondel met gasturbine-aandrijving zal worden beproefd. Deze nieuwe gondel zal lich ter zijn dan de tot dusver gebruikte. De nieuwe gondel is Nederlands ont werp, aldus een bericht van het minis terie van Verkeer en Waterstaat. Bij de tot dusver gebruikte gondel bestond een vrij ongunstige verhouding tussen het eigen gewicht van de gon del (20 ton) en de daarmee te vervoe ren nuttige last (10 ton). Er is dan ook gezocht naar een mogelijkheid om een gunstiger verhouding te krijgen tussen gondelgewicht en nuttige last en naar een eenvoudig systeem voor het laden en afstorten van de betonblokken. De directie Bruggen van Rijkswater staat heeft de opzet van de motorgon dels grondig herzien en een nieuw type motorgondel ontworpen, dat in staat zal zijn de gehele nuttige last aan be tonblokken in één handeling te pakken en dat tevens een veel gunstiger ver houding heeft van eigen gewicht en nut tige lading nl. 15 ton - 15 ton. De gunstige gewichtsverhouding is bereikt door de dieselmotoren door gas turbines als krachtbron te vervangen, waarvan het gewicht bij een vermo gen van 250 pk maar 100 kg bedraagt. De gasturbine kan de motofgondo; niet alleen voortbewegen, maar ook helpen afremmen, wanneer hij een hel ling afgaat of een last vervoert. Voor het sluiten van het Brouwers havense Gat zullen zestien van derge lijke gondels worden gebouwd en ee zaj bij het Haringvliet „proefstomen". Als de ervaring uitwijst, dat er detail van de constructie moeten worden ge wijzigd. kunnen die nog worden veran derd in de overige vijftien gondel*.

De Vallei | 1969 | | pagina 7