Feijenoord gaf sterrenploeg van AC Milan op grootse wijze partij m if Snelle treffer besliste boeiend Europa Cup-duel Happel: W mikten op dit resultaat m 11 t# ür* |§|t» Wim van Hanegem ster van het veld Zege was moeilijker dan werd verwacht Sterke troeven in strijd van gisteren Bekerduels in cijfers NIET DE ENIGE NIET UIT HET LOOD STER Italiaanse pers: -f v- :V DE BAAS Drie keepers DONDERDAG 13 NQVEMBËR spcwt (door Aat de Boer) MILAAN Flarden mist trokken met vlagen door het sfeerloze San Si- rostadion in Milaan. Een grauwe mot regen maakte de snel leeg lopende tri bunes tot een nog onprettiger aan- 5$: doend geheel, met donkere gaten en papiertjes van rollen Maar in deze knisperende snoep en chocolade. !v!y!v sfeerloze en mistroostige omgeving SSSS klonken de liederen van „Feijenoord I" m hoog en fris op, daverde het geluid van toeters en ratels en werden opgewek- sss te overwinningskreten geuit. Overwin- gg§:::; ningskreten, hoewel Feijenoord toch zojuist met 1-0 was verslagen door rara AC Miian. En dat was begrijpelijk, want voor de supporters van de Rotterdamse ploeg had Feijenoord zonder meer een morele overwinning behaald. Je moet tenslotte toch heel wat weten, om AC Milan, de houder van de Europa Cup voor landskampioenen en officieuze ra#; $88 8$& (door Aat de Boer) MILAAN Was de betrekkelijk geringe belangstelling van het Mila nese publiek voor de wedstrijd tussen A.C. Milan en Feijenoord alleen maar een gevolg van het feit, dat men de Rotterdamse ploeg als een soort Reyk javik beschouwde of was ze een ge volg van het feit, dat 's avonds voor de Italiaanse televisie een rechtstreek se reportage zou worden gegeven van de strijd om de Europa Cup voor landskampioenen tussen Dynamo Kiev en Fiorentina? Niemand kon het zeg gen, maar aangenomen mag wel wor den, dat ue eerste gedachte er het dichtste bij is. Dan kan alleen maar worden gezegd, dat het Milanese pu bliek zich terdege heeft verkeken op de kracht van Feijenoord. Feijenoord speelde in het San Siro- stadion als nooit tevoren, maar het had toch een korte aanloop nodig, om te acclimatiseren. Vandaar, dat de eerste aanvallen duidelijk vor AC Milan wa ren. Al na enkele minuten ondernam de gevreesde Prati, die indertijd Ajax enkele enorme dreunen verkocht, een grandioze solo, die door Van Hanegem tenslotte koppend met veel moeite kon worden afgeremd. Nog in dezelfde mi nuut moest Van Hanegem met een ge strekt been Trappatoni de doortocht beletten na een gave pass van Rivera. JEn nog waren de Rotterdammers niet geheel aan de moeilijke, spekgladde véld en de geraffineerde combinaties can de Italianen gewend, toen daar ai de openingstreffer op het verlichte sco rebord werd aangekondigd. Met voor de Italianen blije letters verscheen le vensgroot de naam Combin op het bord. Deze Combin had geraffineerd en tref zeker een schitterende combinatie tus sen Lodetti en Rivera afgerond. Een combinatie, die kon worden opgezet na een te harde charge tegen de Milane se aanvoerder, die hoogst persoonlijk de daarvoor toegekende vrije trap nam. Het werd even stil in de rijen van de Feijenoord-supporters, maar de hoop en het vertrouwen keerden snel terug toen bleek, dat de Rotterdamse ploeg door diie snelle achterstand niet was geïntimideerd en een aantal knappe te genacties ging ondernemen. Een combinatie op links tussen Mou- lijn en Van Hanegem eindigde in een schitterende crosspass van laatstgenoem de naar de goed mee opgekomen Ro meijn, die echter slordig richtte en daardoor hoog over schoot. Van Ha negem maakte daarna zelf op sublieme wijze de bal vrij en loste een laaiend schot, dat evenwel de koelbloedige en nuchtere Italiaanse doelman Cudicini op zijn weg vond. Een gevaarlijke situatie ontstond, toen Treytel bij een uittrap uitgleed en de bal voor de voeten van Prati legde, die echter door Van Duivenibode koppend kon worden gestuit. Zelden zal Rosato daarna een tegen stander zo flitsend langs zich hebben zien heengaan ails Kindvall bij de vol gende Rotterdamse tegenstoot en zelden ook zal Cudicini zo opgelucht adem hebben gehaald als in de 22e minuut, toen Israël met een lange trap de snel doorsprintende Hasil bereikte, die de bal juist over de kruising van paal en lat richtte. Israel en Van Hanegem boden vervol gens Cudicini alle gelegenheid zijn niet geringe talenten te tonen en aan de an dere kant moest scheidsrechter Weylsrid uit West-Duitsland een treffer van Pra ti afkeuren wegen buitenspel. Heel goed kwam AC Milan weg, toen Hasil op kundige wijze twee tegenstanders deed misgrijpen en vervolgens een daverend schot loste, dat Cudicini slechts met veel moeite tot corner kon ombuigen. Uit die corner kreeg Romeijn na mis sen van Israel een kans, maar de Rot terdammer was er zo door verrast, dat hij de bal onder zijn schoen liet door gaan. Bij een daarop volgende tegenaanval van AC Milan verscheen de naam van Laseroms in het boekje van de scheids rechter na een wat te hardhandig op treden tegen Rivera. Het zou niet de enige naam in dat MILAAN Ernst Happels gelaatsuitdruk king was ondoorgronde lijk. Vreugde noch tevre denheid waren er vanaf te lezen. Ten hoogste de trots over de eervolle score. „We hebben op het resultaat gespeeld," zei de coach van Feyenoord bedachtzaam, „de wed strijd heeft aangetoond, dat wij niet de mindere ijjn van Milan. Van Ha negem en Jansen waren groots op het midden veld. We hebben het juiste tegenspel gevon den, opbouwend vanuit de verdediging, gesteund door een sterk bezet middenveld." De vraag of hij vooraf voor een 0-1 nederlaag zou hebben getekend, be antwoordde Happel ont wijkend: „Laat is zeggen, dit is een goede uit gangspositie voor de wedstrijd in Rotterdam. Daar zal het echter be slist niet gemakkelijk worden." Tegenover de rust van Happel stond de felheid waarmee Theo Lase roms kenmerkend voor zijn karakter zijn antwoorden gaf. „Ze kunnen nu wel zeggen dat Milan tegenviel, maar zo is het niet. We hebben ze overklast." Om daarop meteen te la ten volgen: „Of niet soms? Ik dacht na die goal: nu wordt het ver schrikkelijk moeilijk. Het viel echter mee. In Ne derland bij een compe titiewedstrijd moet je dan meteen in de aanval. Hier hoefde dat niet, om dat er nog een tweede wedstrijd is." Wim Jansen, stralend van geluk na zijn bril jante spel, lacht maar wat. „Ach, moeilijkhe den met Rivera? Zo erg was het nu ook weer niet. Hij raakte wat ge prikkeld, dat was alles. AC Milan bleef toch wt. wat onder mijn ver wachtingen. Achteraf is de wedstrijd me bijzon der meegevallen." Toen de andere spe lers zich al gereedmaak ten voor het vertrek zat Coen Moulijn nog in zijn zwembroekje op de bank Hij speelde de wedstrijd voor de zoveelste maai over. „De tactiek was gebaseerd op de bezet ting van het midden veld," legde hij geduldig uit, „daar was mijn plaats, naast Van Hane gem, Jansen en Hasil De opdracht was, dal wij ons niet te ver uit onze tent moesten laten lokken. Daaraan hebben we ons prachtig kunnen houden." Zelfs de rustige Moulijn yterd bijna fel toen hem gevraagd werd, of Milan zich misschien wel wat had gespaard. „Dat is in het geheel niet waar," waren zijn woor den, „het is zonder meer een goede ploeg, maar blij waren de Italianen toch helemaal niet. Ik geloof vast, dat we in Rotterdam een kans heb ben." Scheidsrechter Hans Joachim Weijland, een imponerende gestalte van 1 meter 90, had slechts woorden van lof voor AC MilanFeijen oord. „Het was een goede, faire wedstrijd. Fijn om te leiden. Hoe ik Feijenoord vond?" Even wachtte de Duit ser, om toen voorzichtig en hoffelijk te zeggen: „Feijenoord heeft stellig een kans op een plaats in de volgende ronde." Nereo Rocco, de Itali aanse coach, was teleur- gesteld door het slechte spel van zijn ploeg. Hij vond echter wel, dat Mi- 'an de derde ronde moest aaien. „We hebben vorig sei- oen in Milaan gelijk ge speeld tegen Celtic en toen wonnen we de re turn in Glasgow. We kunnep hetzelfde in Rot- erdam doen," zo zei hij. Maar verleden seizoen speelde AC Milan een stuk beter dan nu. Zoekplaat je: Waar is de bal? Coen Moulijn, Rognoni en Anquiletti (op graslijken een leuk spelletje te doen. boekje wonden, want de tweede helft was nog geen minuut oud, toen Israel werd opgeschreven, omdat hij bij een glaszuivere pass van Rognoni naar Pra ti de bal met de hand tegenhield. Hij voorkwam er vermoedelijk een doel punt mee. Aan eenzelfde overtreding maakte zich later ook de Italiaan Santin schul dig, zodat het scheidsrechterlijke boek je vanaf dat moment niet alleen Neder landse namen bevatte. Intussen had Hasiil een prachtige kans gekregen om Feijenoord naast AC Milan te schieten. Bij een hoge voorzet van de weinig opvallende Wery kopte Kindvall de bal door naar Hasil. De Oostenrijkse Nederlander moest te lang wachten, voordat de bal in een rechte baan uit de lucht voor zijn voe ten neerdaalde, was daardoor iets te gehaast en 'richtte precies langs de, voor Feijenoord, verkeerde kan van de paal. Even later werd Kindvall door Schnel- linger in een rush gestuit. Het wasteen duidelijke overtreding tegen Feijenoord, maar het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet gaan kan. Scheidsrechter Weyland kende zijn landgenoot een vrije trap toe omdat Kindvall hands zou hebben gemaakt. AC Milan verhoogde daarna even het tempo en zette de verdediging van Feijenoord onder druk. Er resulteerde een indirecte vrije trap in het Neder landse strafschopgebied uit, die door het lichaam van Romeijn als een van de hoekstenen van het bekende muur tje op niets uitloopt. Vanaf dat moment verzette Feijenoord opnieuw de bakens. De Rotterdammers leken over een lan gere adem te beschikken dan AC Milan en kregen zowaar in de laatste minu ten nog een kans, toen Wery tussen Ro sato en Schnellinger werd gemangeld. Het leverde.... AC Milan een vrije trap op en dat was in deze wedstrijd de laatste, want direct daarna kondigde de heer Weyland het einde van de strijd aan. wereldkampioen na het bloedige tref fen met het Argentijnse Estudiantes, in eigen omgeving een dergelijke uit slag af te dwingen. De Rotterdamse supporters waren trots, want had niet him ploeg een aanzienlijk betere pres tatie geleverd dan Ajax vorig jaar in die veelbesproken Europa Cup-finale in het Madrileense Stadion Bernabeu? Eigenlijk zagen de Italiaanse toe- schouwers het pok wel een beetje als ip een morele overwinning voor Feijen oord. Hun applaus gold na afloop de Rotterdammers en het boeh-geroep en - afkeurend gejoel was voor hun eigen favorieten. Een rasechte Rotterdamse supporter gaf van de spannende en vaak op hoog niveau staande strijd het volgende veelzeggende commentaar: „Ben ik f voor anderhalf uur voetbal helemaal naar Milaan gejakkerd. Moet ik mor- genochtend om zeven uur weer op de steiger staan, wat een sof. Maar Feijenoord heeft het toch maar gefikst en daar nemen we er vanavond dan ■■Plpfap JnHHi toch maar een paar op. Hoe ik mor- gen op die steiger kom zal mij een zorg MM zijn. Voorlopig hebben we feest. En laten die Italianen dan in Rotterdam maar eens zien, hoever ze komen". Die volbloed Rotterdammer, die 's morgens getooid met een rood-wit petje in gezelschap van medesupporters in de Caravelle was gestapt, vertolkte de mening van zijn mede-reisgenoten heel duidelijk. Medereisgenoten getooid met rood en wit boven hippe lakschoenen en voorzien van allerlei attributen, die lawaai konden produceren. Zóveel la waai dat het boven de aanmoedigings- kreten van de Milanese supporters, die in de tiende minuut alleen even tot laaiend enthousiasme kwamen na een doelpunt dat door Combin werd ge scoord na een waarlijk schitterende com binatie, die haar begin vond bij Rivera en vandaar werd geleid over Lodetti. Feijenoord heeft zich door die snelle en onverwachte treffer op geen enkele wijze uit het lood laten slaan. Integen deel, de Rotterdamse formatie begon steeds beter en zelfbewuster te draaien en bracht de Milanese verdediging nog al eens in moeilijkheden. Verdedigend werd er bijzonder knap gespeeld. Trainer Ernst Happel „een heel grote" noemden Gerard Kerkum en bondscoach Georg Kessler hem na af loop had zijn jongens niet alleen bij zonder deskundig geïnstrueerd, hij had ze ook zoveel zelfvertrouwen en bewust zijn van eigen kunnen ingepraat, dat de Italianen er eigenlijk verbluft en ver bouwereerd door waren. Keer op keer liepen Rivera en zijn medespelers in de kundig in het verdedigingscentrum op gestelde fuik en op de knappe dekking van de positie en de rugdekking, die de Feijenoorders bij elkaar toepasten, hadden ze meestal geen antwoord. Groots was daarin het spel van Is- raëls en de bikkelharde Laseroms. En dat niet alleen. Feijenoord waag de zich zelfs vaak in de aanval. In dit spel groeide Wim van Hanegem, de „Kromme", zoals hij zeer oneerbiedig wordt genoemd, naar een fabuleuze hoogte. Wat deze speler met zijn schlemielig lijkende voetbewegingen als architect op het midenveld pres teerde grensde nu en dan waarlijk aan het ongelooflijke. De Italiaanse toe schouwers bekeken dat me* groeiende verbazing en de mening ie Itali aanse voetbalkenners na aflu-p van de strijd was unaniem, dat deze Wim van Hanegem de ster van het veld was ge weest. Met een verbazingwekkend ge voel voor de situatie en de spelontwik- keling deelde „de kromme" passes uit, die de Italiaanse toeschouwers deden likebaarden. De assistentie van de ook bijzonder sterk spelende Jansen en de als nooit tevoren zwoegende Moulijn boden enkele malen Kindvall en Hasil moge lijkheden, die met wat meer geluk en mogelijk wat meer zelfbeheersing ten minste een gelijkmaker hadden kunnen opleveren. Met dit alles willen we bepaald niet beweren, dat AC Milan door Feijenoord volledig werd bedwongen. Natuurlijk zijn mannen als Prati en Cbmbin le vensgevaarlijke tegenstanders en trad de Duitser Karl Heinz Schnellinger in de verdediging als de centrale figuur op. Maar juist daarom is de prestatie van Feijenoord zo groot. De Milanezen zagen, hoe hun favorieten soms volko men uit hun spel werden gehaald. Ze brulden om vervanging van Rivéra De reactie van Eddy Treytel kwam, te laat na deze inzet van Combin (2de van rechts), die de enige treffer in de wedstrijd betekende. Laseroms, Israël en Van Duivenbode staan machteloos. -pi 5 ,-x Ook door deze laaiende kogel van Van Hanegem liet de koelbloedige Cudicini zich niet verrassen. VAN HANEGEM ster door Rognoni en toen daarmee nog geen oplossing was gevonden tegen het knappe Roterdamse spel moest ten slotte Sormani nog eens het veld rui men voor Fontana. Het leverde de Mi lanezen weinig meer mogelijkheden op, want Feijenoord bleef zijn eigen, zeer kundige spel spelen en liet zich niet verleiden tot overhaaste en daardoor gevaarlijke charges. De strijd var gis teravond geeft alle aanleiding toi ten zeker optimisme met het oog op de return, die op 26 november a.s. in Roterdam wordt gespeeld. Feijenoord demonstreerde gisteravond in het door alle topclubs gevreesde San Sirost&dion tot de absolute Europese top te beho ren. Een beter compliment is er, geloven wij, niet te bedenken. Opmerkelijk was de keiharde, doch bepaald niet on sportieve wijze, waarmee de Rotter dammers hun tegenstanders tegemoet traden. Misschien zou dergelijk stevig spel in de Nederlandse competitie aan leiding worden tot fluitconcerten. Maar in het Europa-Cup-voetbal is het de enige mogelijkheid tot handhaving. En ook als zodanig heeft Feijenoord gede monstreerd tot volwassenheid te zijn gekomen. MILAAN De twee Milanese avondbladen brachten de 1-0 overwin ning van A.C. Milan tegen Feijenoord op de voorpagina. Beide kranten noemden de overwinning van Milan „moeilijker dan was verwacht". Corriere d'Informazione wees erop, dat Milan slecht had gespeeld, terwijl Feijenoord behoorlijk goed voetbal had laten zien. „Milan toonde teleurstellend gebrek aan ideeën.... Van technisch standpunt bezien speelden de Italianen ver bene den hun normale peil..." „Wij wisten, dat Feijenoord een ster ke ploeg was. De Rotterdammers toon den zich moeilijker dan was verwacht... Zij beheersten het middenveld... Door dieptepasses af te geven had Feijenoord AC Milan in veel ernstiger moeilijk heden kunnen brengen", aldus de krant. Enkele Italiaanse sportverslaggevers zeiden na de wedstrijd, dat men van de huidige Milanese ploeg allerlei te leurstellingen kon verwachten. „De Italiaanse ploeg heeft laten zien, dat zij een zeer slechte periode door maakt. De return in Holland zal voor Milan met een kleine vorsprong van 1-0 zeer moeilijk worden", aldus een sportverslaggever. -mm. l*S: O-: - - WÊÈËmki Het avondblad La Notte schreef, dat de 1-0 voorsprong, die Milan behaalde, niet al te groot was, met de return op 26 november in het vooruitzicht. „De tweede wedstrijd in Rotterdam zal bijzonder moeilijk worden voor de Italianen, omdat een 1-0 voorsprong geen goede beveiliging is... Milan speel de slecht. De Nederlanders waren hun in het middenveld duidelijk de baas. Wij kunnen slechts hopen, dat het spel van de Italiaanse ploeg tegen 26 no vember vooruit is gegaan", zo schreef de krant. De resultaten van de overige wedstrij den voor de Europese voetbalbeker voor landskampioenen waren: Spartak TrnavaGalatasaray 1-0; Vorwarts BerlinRode Ster Belgrado 2-1; Dynamo KiefFiorentina 1-2; War schau LegiaSt. Etienne 2-1; Leeds UnitedFerencvaros 3-0; CelticBen- fica 3-0. BEKERWINNAARS Levski Spartak SofiaSankt Gallen 4-0; FC MaagdenburgAcademica Coimbra 1-0; Gornik ZabrzeGlasgow Rangers 3-1; Lierse SKManchester City 0-3; Goeztepe IzmirCardiff CiF 3-0; Norrköping—Schalke '04 0-0. JAARBEURSBEKER Hansa RostockInternazionale 2-1; FC Carl Zeiss JenaCagliari 2-0; Vito- ria SetjubalLiverpool 1-0; VFB Stutt gartSC Napoli 0-0; Southampton Victoria Guimaraes 5-1. HASIL LASEROMS MILAAN Het Italiaanse blad La Notte" vermeldde gisteren, aast een uitvoerige beschouwing ver de wedstrijd AC Milan 'eijenoord, de opstellingen van de >eide elftallen. Volgens dit blad .vas Feijenoord met drie doel ver dedigers naar Milaan gekomen. Vermeld werden als 1 Treytel, 12 Pieters en 13 Graafland. „What's in a nan^e

De Vallei | 1969 | | pagina 15