Veenendaals dagblad Buiten wil niet weg fabriek in Zelhem Nederlands voetbal verraste Italianen Tweede auto wordt niet extra belast Dynamiet kraakt kluis van Werkspoor staakt door tot bekendmaking van overleg Grote verwarring bij ochtendploeg Zwembad in een oude rijnaak Mevrouw Gandhi Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vliegtuigkapers overmeesterd na klop op de deur Wilde staking om kleinere uitkering; Bejaarde man urenlang vast in drijfzand NOG GEEN BESLUIT OVER REGERINGSHULP Twee agenten mishandeld VOLOP LEUKE BROEKEN Grote aanval N.-Vietnam Tweemaal 1-0 BRABANT KAN HERADEMEN PIET L. ZIT WEER VAST Zelfde weertype EXCELSIOR Oude sport II REEDS LANG STEUNBERAAD GEEN RESULTAAT Bij Wilton VERTROUWEN VAN PARLEMENT Bur. voor redactie en administratie t Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ f 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 13 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 267 ADVERTENTIE 0LGA de uitgekiende IJ ET is duidelijk, dat er omtrent een eeuw geleden velen uit binnen- en buitenland door het sin- guliere schouwspel van de valkerij met heel haar entourage naar j Apeldoorn werden gelokt en zeljs dominee Heldring heeft er het een i en ander van gezien, toen hij zijn I befaamde tochten tot in die con- i treien uitstrekte. Gelukkig dat zijn aardige boekje ,,De Veluwe, eene wandelingsinds kort herdrukt is, zodat iedereen er kennis van kan nemen. Kunstschilders vonden me nige bijzondere inspiratie en brach ten veel taferelen op het doek. Met het eindelijk ook hier verdwijnen van geschikte terreinen, alsmede omdat de valkerij allengs te duur en blijkbaar te eentonig werd, ja zelfs ontaardde in wedrennen, be gon zij te tanen en gaf anno 1855 op de Veluwe de geest. De reigers van de Soerense nederzetting vielen moeilijker te benaderen, de kolonie werd uitgedund wegens de aan de visstand van de vijvers op Het Loo toegebrachte schade en een deel dezer vogels trok naar de bossen van Biljoen onder Velp, waar zij voordien ontbraken. Sommige exemplaren, die er werden gescho ten bleken een koperen bandje met inscriptie om de poot te dragen, ten bewijze, dat zij al eenmaal ge vangen waren door de ,,Loo Hawk ing Club", want doorgaans konden ze daarna weer worden vrijgelaten. Helaas is van de romantiek, die het vluchtbedrijf kenmerkte, weinig meer over; de weinigen, die er zich j nog in Nederland mee bezig hou- den, voelen er zich in onze jachti- ge, nuchtere tijd, die schier alles afmeet naar baat en gewin, volko- men mee thuis en het verheugt mij steeds, hen met het edele gevogelte te zien omspringen. 13-11-1969 A. B. WIGMAN NIEUW DELHI De minister-presi dent van India, mevrouw Indira Gan dhi, is niet van plan na haar uitstoting uit de regerende Congrespartij haar functie neer te leggen. In een verklaring opgesteld na een ontmoeting van mevrouw Gandhi met enkele regeringsleden en ministers van Indiase staten wordt gezegd, dat Indi ra Gandhi nog steeds lid is van de par tij en voorzitster van de regeringsfrac tie. De uitstoting wordt omschreven als „ongeldig en onwettig". „Wij kun nen ons niet neerleggen by deze onde mocratische en fascistische praktijken", aldus het slot van de verklaring. Zij heeft vanmorgen een duidelijk vertrouwensvotum gekregen in het parlement. Ondanks haar royement als lid van de Congrespartij, kan zij dus aanblijven als minister-president van India. Tenminste 300 van de 429 leden van de Congrespartij in beide kamers van het parlement brachten mevrouw Gan dhi een ovatie toen zij de vergadering binnenkwam. In de resolutie werd haar royement als partijlid „ongeldig en onrechtvaar dig" genoemd. „Mevrouw Gandhi blijft de leidster van de partij en geniet de volledige steun en het volle vertrou wen van de partij", aldus de resolu tie. Nijalingappa had het fractiesecreta riaat opdracht gegeven de voor vandaag door mevrouw Gandhi uitgeschreven fractiebijeenkomst af te gelasten, om dat mevrouw Gandhi nu geen fractie voorzitster meer is. Het plan van Nijal ingappa is echter mislukt. De strijd om de macht in de partij begon in juli bij de aanwijzing van een kandidaat voor de presidentsverkiezin gen, toen mevrouw Gandhi en het par- tijbestuur verschillende kandidaten steunden. Het was de door mevrouw Gandhi gesteunde Girl, die tenslotte de verkiezingen won. Vervolgens ontstond een ernstige controverse, toen premier Gandhi in juli op het partijcongres te Bangalore nationalisatie van de grote banken be pleitte, een voorstel dat haar regel recht in botsing bracht met de conser vatieve vleugel van de Congrespartij, in het bijzonder met vice-premier en minister van Financiën Morarji Desai. De minister werd nog dezelfde maand door premier Gandhi de laan uitge stuurd. Drie dagen later kwam het be sluit tot nationalisering van veertien banken af. Toen partijvoorzitter Nijalin gappa het dagelijks bestuur bijeenriep om disciplinaire maatregelen tegen mevrouw Gandhi en de bestuursleden die voor Giri hadden gestemd te over- wegen, begon de groep-Gandhi een openlijke campagne om Nijalingappa weg te krijgen. De partijvoorzitter sloeg terug door twee van mevrouw mevrouw Gandhi's aanhangers uit het dagelijks bestuur te ontslaan. De pre mier boycotte daarop begin november een bestuursvergadering en verklaar de, dat het optreden van dit dagelijks bestuur illegaal was. ZWOLLE Twee Zwolse agenten zijn gisternacht geslagen en geschopt door de twee broers H. en L. N., (23 en 22). De twee broers hadden een stopteken genegeerd en waren met een gammele auto doorgereden, waarna de politie de achtervolging had ingezet. Die kon hen tot stoppen dwingen. Na de schop- partij, moesten de broers mee naar het politiebureau. Geen van beide had een rijbewijs, de auto was niet verzekerd, de belasting was evenmin betaald en de wagen vertoonde talloze rijtechnische gebreken. Woensdagochtend is de 79-jarige D. Holstein in Tinaarlo (gemeente Vries) bij het verbouwen van het kippenhok van zijn schoonzoon door een vallende balk op het hoofd getroffen. De man was op slag dood. VEENENDAAL gen aan de beurt. Slechts 10 a 15 han den gingen omhoog, waarna de bijeen komst was afgelopen. Het personeel ditmaal was bijna iedereen in werkkle ding nestelde zich weer in de drie kantines. De directie van Werkspoor heeft de voortzetting van de staking als een verrassing ervaren. „We hadden echt de indruk, gezien de uitspraak van gis teren. dat de actie tot 24 uur beperkt zou blijven in afwachting van het re sultaat van het nog niet afgelopen Haagse overleg", zo verklaarde een woordvoerder van de directie. Inmiddels is gebleken, dat de vuren in de vier ovens van Werkspoor van nacht niet zijn ontstoken, zodat het werk toch moeilijk op gang zou zijn ge komen. Het was bij de directie niet be kend of de tien werknemers, die ver antwoordelijk waren voor het ontsteken van de ovens, vannacht om drie uur op het werk zijn verschenen. De stakings leiding had daartoe gisteren opdracht gegeven. In de Tweede Kamer bleek gisteren, dat de regering nog geen beslissing heeft genomen over de wijze waarop de ViMF kan worden geholpen. Daar toe moet eerst overleg worden gepleegd met de Nederland e Investeringsbank en de raad van bestuur van de VMF. Over eventuele voorwaarden by deze hulpverlening kon minister De Block (Economische Zaken) nog niets zeg gen. Mr. De Block zei dat de moeilijkhe den van de VMF een symptoom zijn van de gevarenzone, waarin onze in dustrie zich bevindt. In de opsomming, die hij van de inkrimpingen bij het con cern gaf, deelde hij ook mee dat bij Stork in Hengelo 100 mensen zullen worden ontslagen. Staatssecretaris Keijzer (Verkeer en Waterstaat) zei dat de Nederlandse Spoorwegen versneld orders voor zes tig wagons aan Werkspoor in Utrecht zullen geven om de produktie op gang te houden. Het overleg tussen de raad van be stuur van de VMF en de landelijke vertegenwoordigers van de metaalbon den, dat gistermiddag in Den Haag be gon, leidde ondanks urenlange bespre kingen niet tot resultaten. Vandaag wordt het in Amsterdam voortgezet. Ook in andere bedrijven van het con cern werd gisteren als uiting van sym pathie het werk gedurende enkele uren neergelegd. In alle plaatsen waar be drijven van de Verenigde Machinefa brieken zijn gevestigd, worden vanavond kadervergaderingen van de metaal bonden gehouden. Meer over de staking bij Werkspoor leest u elders in deze editie. SAIGON Hedenmorgen werd ver nomen. dat Noordvietnamese strijd krachten vandaag de grootste aanval op de gedemilitariseerde zone hebben ingezet sedert het stopzetten van de Amerikaanse luchtaanvallen op het noorden, nu ruim een jaar geleden. Elf Amerikaanse soldaten zijn bij deze aanval gedood en 38 gewond. Er werden twee Amerikaanse helikopters neergehaald. Met een lading dynamiet hebben zware jongens de afgelopen nacht de kluisdeur van de Coöperatieve Zuivel fabriek Erica aan de Veeninkbrinkse- weg in Zelhem opgeblazen. De ravage in het kantoor is groot. De daders zijn met een nog onbekend, maar waar schijnlijk zeer groot geldbedrag ont komen. Merkwaardig is dat geen van de omwonenden door de ongetwijfeld zware klap is gewekt. De kraak werd eerst vanmorgen in de vroegte ontdekt. ADVERTENTIE van origineel halfedelsteen grote keuze in luxecadeaux lage prijzen door rechtstreekse import uit de Oriënt landen, Zuid-Amerika enz. in het centrum van ARNHEM BAKKERSTRAAT 66 MILAAN/ROME. In Milaan en Rome zijn gisteren de Nederlandse vertegenwoordigers in de Europa Cup voor landskampioenen en bekerwin naars aangetreden tegen resp. AC Milan en AS Roma. Het spel van deze beide ploegen, Feijenoord en PSV heeft alom verwondering en bewonde ring gewekt. Feijenoord slaagde erin Europa-Cup- houder en officieus wereldkampioen AC Milan op slechts 10 te houden en PSV ging, eerst enkele minuten voor het einde en nog wel door een straf schop, tegen AS Roma met dezelfde cyfers ten onder. Meer over beide boeiende wedstrij den op onze sportpagina's. SANTIAGO DE CHILE Een klop op de deur van de cockpit werd fataal voor twee gewapende tieners, die woensdag probeerden een Chileens straalvliegtuig te kapen voor een reis naar Cuba. „Een van de kapers (16) had een revol ver in de vuist. De andere had een revolver in zijn gordel", zei captain Leonidas Medina, de piloot. „Plotse ling klopte de steward op de deur van de cockpit. De twee tieners ke ken even om en daarvan profiteer den wij. Ik greep de beide handen van de jongen, die de revolver in de vuist hield en de navigator draaide de pols van de andere jongen (13) om". In enkele minuten, kort na de start van de Caravelle voor een vlucht van Santiago naar Puerto Montt in Zuid- Chili, lagen de twee jongemannen aan handen en voeten gebonden in het vliegtuig, dat vervolgens naar Santiago terugkeerde. Bij de landing op het vliegveld Los Ce- rillos in Santiago stonden twee zwaar bewapende helikopters van het leger, een zwerm gewapende politiemannen en honderden manschappen van de luchtmacht gereed. Een zenuwachti ge sergeant van de luchtmacht schoot zijn machinepistool leeg en verwond de twee rechercheurs in burger in een personenauto ernstig. Kort nadat de twee jongemannen tever geefs hadden geprobeerd het vlieg tuig van de Chileense maatschappij naar Cuba te laten vliegen, is later op de dag in het Amazone-gebied van Zuid-Amerika een tweede toestel ge kaapt. Het betreft een tweemotorig vliegtuig van de Braziliaanse maat schappij „Cruzeiro do Sul". Een woordvoerder van de maatschap pij heeft bekendgemaakt dat het toe stel, type YS-11 van Japanse makelij, zes passagiers en zes bemanningsle den aan boord heeft. Over de Identi teit van de kaper(s) is nog niets be kend. Vanwege de beperkte actiera dius heeft het toestel reeds een tus senlanding moeten maken in Cayen ne, de hoofdstad van Frans-Guyana. Men vermoedt dat de piloot gedwon gen wordt naar Havana te vliegen. DEN HAAG Staatssecretaris Grap- perhaus (financiën) voelt niets voor een extra motorrijtuigenbelasting op een tweede auto.' Wegenbelasting wordt alleen geheven als een auto op openbare wegen rijdt. Het is, zo zegt staatssecretaris Grap- perhaus in de memorie van antwoord op het wetsontwerp tot verhoging van de autorijtuigenbelasting, een objectie ve norm waarin het subjectieve ele ment via een tweede auto moeilijk kan worden opgenomen. De norm is: de aard van het voer tuig benzine of diesel en het ge wicht ervan. Bovendien is het zeer moei lijk te controleren of een bepaalde au to een „eerste" of een „tweede" is. ROTTERDAM Uit protest tegen het niet toepassen van de vvinstdelings- regeling door de directie van de scheepswerf De Merwedc in Hardinx- veld-Giessendam, legden de circa 650 werknemers gisteren na half negen het werk neer. Om tegemoet te komen aan de teleur stelling van het personeel, zegde de di rectie een gratificatie van twee procent van het brutosalaris toe. In voorgaande jaren rechtvaardigde de gang van zaken ook niet de winstde- lingsregeling toe te pasen. De directie ging er evenwel stilzwijgend bovenuit en keerde toch zes procent uit. Zij meent dit jaar niet zover te kunnen gaan. Volgende week maandag zullen de vakbonden met de directie bespreken of er behalve de twee procent nog iets meer uit de bus kan komen. Bij Wilton-Fijenoord in Schiedam is gisteren weer enige onrust ontstaan naar aanleiding van geruchten over ontslagen van verscheidene tientallen mensen. Een aantal buitenploegen bleef in de middagpauze ongeveer een uur langer in de kantine zitten. De directie heeft daarna een bekend making laten aanplakken met de mede deling, dat er nog in geen enkel geval tot ontslag was besloten. Wegens een reorganisatie moeten mensen worden overgeplaatst, voor circa 35 werkne mers met medische beperkingen moe ten andere functies worden gezocht en voor vier functionarissen, wier functies zijn vervallen, moet een oplossing wor den gezocht. DEN HAAG De beruchte misdadi ger Piet L. zit weer veilig in het rijks asiel De Koghelenberg in Den Haag. L„ die 6 november aan zijn bewakers ont snapte heeft zichzelf telefonisch hij de geneesheer-directeur van het asiel ge meld. „Kom me maar halen", zei hij. L. ontsnapte vorige week donderdag, toen hij op 't woonwagenterrein in Til burg een bezoek bracht aan zijn ouders. Voor zover bekend, heeft L. tijdens zijn grote vrijheid geen misdaden gepleegd. De bewaker van het asiel kreeg hem zonder moeilijkheden uit het huis van zijn ouders mee. Piet L. heeft al die tijd doorgebracht in de woonwagen vam zijn ouders. „Hij is daar nooit weggeweest", zeggen de Tilburgse woonwagenbewoners. Op het moment dat de bewaker die hem bege leidde, dacht dat hij was ontsnapt, zat hij bij zijn aanstaande vrouw in de woonwagen naar de televisie te kijken. „De Tilburgse politie heeft dit wel gewe ten, want ze hebben helemaal niet naar hem gezocht" aldus de woonwagenbe woners. OMMEN Vijf a zes uur lang heeft een 84-jarige man uit het bejaarden centrum Oldenlaghen in Ommen op hulp moeten wachten voordat de politie hem uit een veenkuil met drijfzand omhoog trok. Hij was toen al tot ver over zijn knieën in het drijfzand weggezakt. Weersverwachting van het KNMI van donderdagavond tot vrydagavond: Wisselend bewolkt met nu en dan buien, mogeiyk met hagel of onweer. Matige tot krachtige wind uit zuid west tot west. In het algemeen iets lagere temperaturen. ADVERTENTIE UTRECHT. De 2200 werknemers van Werkspoor te Utrecht, die gister avond na een zeer gedisciplineerde stakingsactie van één dag nog van plan waren vandaag het werk te hervatten, hebben vanochtend tijdens een bijeenkomst in de kantine bij handopsteken het besluit genomen de staking voort te zetten. Er waren slechts tien a vijftien werkwilligen; de rest wilde eerst weten wat er gisteren in Den Haag is besproken tussen de raad van be stuur van het concern V.M.F./Stork-Werkspoor en de landelijke vertegen woordigers van de vier nietaalbonden. )wwwwwnniwwwwi Zwemlievend Uit hoorn tClt de nachtjes, die het nog te slapen heeft voor dat het een koene duik kan nemen in het water van Uit hoorns eerste over dekte zwembad. Dat zwembad is er gekomen op particu lier initiatief. Het bad is aangelegd in een oude rijn-aak tussen waterdichte schotten in het ruim. Er heerste vanochtend grote verwar ring onder de 1900 Werkspoorders van de dagploeg. Een deel ging normaal aan het werk, een ander deel (het groot ste) wachtte op de stakingsleiding en verkeerde in de veronderstelling, dat om kwart voor acht weer een kantine bijeenkomst zou worden gehouden om een antwoord te geven op de vraag: werk hervatten of staking voortzetten. De stakingsleiders, de leden van de ondernemingsraad in dit geval, versche nen omstreeks kwart voor acht op het fabrieksterrein en werden meteen ge confronteerd met de grote verwarring. Zij dirigeerden inmiddels het personeel uit alle afdelingen naar de kantine en staken daarna onderling de koppen bij elkaar. De afwezigheid van de districts bestuurders van de vakbonden werd als een gemis ervaren. In de kantine confronteerde de secre taris van de ondernemingsraad, de heer Nol de Jong om tien over acht zijn col lega's met het probleem van de kleine commissie uit de ondernemingsraad. „We hadden gehoopt u wat meer te kun nen vertellen over het gisteren in Den Haag gevoerde gesprek, maar we weten eigenlijk nog niets." De heer De Jong stelde voor in af wachting van nadere informaties aan het werk le gaan en in de loop van de ochtend opnieuw bijeen te komen om te horen wat in Den Haag het verloop van het gesprek is geweest. Daarna zou dan een definitieve beslissing kun nen worden genomen. Het verzet tegen dit voorstel was groot, waarna de heer De Jong voor stelde bij handopsteken een beslissing te nemen. Eerst kwamen de werkwilli- Scholieren uit verschillende steden kwamen gisteren per fiets naar het Binnenhof te Den Haag om de Kamerdebatten over het onderwijs bij te wonen. Zij droegen anti-eindexamenleuzen mee. Op de foto enkele deelnemers op het Binnenhof, na hun aan komst.

De Vallei | 1969 | | pagina 1