Ruiter voelde teugels strak aangehaald Verkeersdelicten in Scherpenzeel NYLONS Werkgroep Lyceum verdiept zich in taak van zending Mollenvangen vorm van bijverdienste Voorzieningen voor sport ook ten bate van de eierhandel Twee maanden en drie jaar proeftijd PANTY KEUKENDOEK Egels en mollen als voedsel Beroepsvangers brachten het tot 100 stuks per dag School is werkplaats voor kerklied prima 1ek.eu9 Met bomfiets tegen paal Arnhemmer bekent nu diefstallen Sint komt 22 november Spreekuur burgemeester sl textiel frisse jacquard BADSTOF 50/55 voor 1.80 ^'panldp8 0.50 DRIE FIETSEN NAAR AFRIKA Uit de oude doos door Rik Valkenburg j eiietje Drie nieuwe leden voor oudercommissie o.l.-school In gem. Eierhal Frits Mehrtens voor NCVB: Loeren Optimistisch 20den. S/M/L/XL 2.25 Organisatie van warme bakkers BREDER DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 SCHERPENZEEL „Van een goed ruiter verwacht je toch niet, dat hjj alcoholist is", sprak de Utrechtse politierechter, rar. P. J. Klaver, in de zaak tegen de 28- jarige uit Maarn afkomstige trekker-chauffeur Arie C. B„ die te Scherpenzeel op 15 februari van dit jaar een serie verkeersmisdryven beging en die zich daarvoor en daarna evenmin onbetuigd had gelaten. De alcohol bleek de kwade vriend in ■Un leven te zyn. „Dit is een zeer ernstige zaak", sprak de officier van justitie, mr. G. W. von Meyenfeldt, „ik moet dan ook een zware straf vragen, maar toch... ik blyf optimistisch gestemd ten aanzien van de toekomst". De officier vroeg in derdaad een hoge vrijheidsstraf, namelijk drie maanden, waarvan één voorwaar delijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht door een reclasseringsinstantie. Bovendien twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, echter geheel voorwaar delijk met een proeftijd van één jaar. Met deze straf kon de politierechter zich niet geheel verenigen; de vrij heidsstraf vond hij iets aan de hoge kant, maar hij was het bepaald niet eens met de voorwaardelijke intrekking van het rijbewijs. Omdat verdachte in zijn werk vaak een tractor moet be sturen, wilde mr. Klaver hem toch nog wel wat tegemoetkomen. Hij bepaalde namelijk ten aanzien van de rijbevoegd heid, dat verdachte gedurende twee jaar geen auto's zou mogen besturen op openbare wegen, maar wel zou mo gen rijden in een tractor. Voorts maak te de politierechter van de drie maan den, zoals de officier had gevraagd, twee maanden, waarvan ook één voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar en toezicht door de reclassering. De straf viel zo hoog uit, omdat een serie gevallen tegelijk werd berecht. De dagvaarding vermeldde een overtreding van artikel „26", rijden" onder iinvloed en doorrijden na een aanrijding, waar bij een andere auto werd beschadigd. ADVERTENTIE textüt VEENENDAAL De afdeling Vee- nendaal van de Ned. Chr. Vr. Bond heett een grandioos goede greep gedaan door de Amsterdamse cantor organist Frits Mehrtens („Zingend geloven" op TV) uit te nodigen om over het kerklied te spreken. Een ge lukkig goed gevulde zaal in 't Tref punt heeft ademloos geluisterd naar wat deze vakman, gedreven door zijn geloof en muzikaliteit, op vaak humo ristische wijze te berde bracht. Met een opvallend gemak nam hij het zo verschillend denkende publiek mee tot die hoogte, waarop men spontaan de theorie omzet in de praktijk. Die theorie vormde uiteraard de hoofdschotel. Mehrtens weet de ge schiedenis van het kerklied op eenvou dige en boeiende wijze duidelijk te ma ken. Hij stelde met name dat de psal men, zoals de Bijbel ze geeft, de basis vormen van het kerklied. „Gezangen die een andere geest ademen, dan uit de psalmen spreekt, zijn slecht en ei genlijk niet toelaatbaar", zo vervolgde dc heer Mehrtens. Met nadruk wees hij op het feit dat de psalmen vanaf het moment dat de kerk ze is gaan zingen, altijd ritmisch zijn geweest. God heeft het ritme ge schapen (dag en nacht, de seizoenen, het menselijk hart) en er is geen mu ziek zonder ritme. Dat in de Neder landse kerken het niet-ritmisch zingen zich zo'n grote plaats heeft verworven, is volgens de spreker, te wijten aan het piëtisme. Na uitvoerig belicht te hebben hoe de nieuwe Psalmberijming tot stand is gekomen, illustreerde hij de voordelen van deze 15 jaar durende arbeid met enkele psalmen waaruit bleek dat bij deze berijming de woordqn zo prachtig als spreektoon passen op de melodie. ,,En psalmen zingen is toch ook spre ken tegen God", zo vervolgde hij. De grote verdienste van zijn betoog lag, in het feit dat hij de scholen dui delijk zag als werkplaatsen voor het kerklied. Wat een kind jong leert, blijft het heel zijn leven bij. Daarom wilde hij zeer beslitst ook geen scheiding tus sen kerk en school, al werd hier niet een gebondenheid aan een bepaald kerkgenootschap bedoeld. Er werd deze avond ook nog gezon gen, waarbij de psalmen als het ware herontdekt voor ons kwamen te staan. Dat voorval had zich afgespeeld op 15 februari op de Vlieterweg te Scher penzeel. Hij reed toen trouwens ook onbevoegd, want de rijbevoegdheid was hem al eerder door de kantonrechter ontnomen. Volgens twee getuigen had hij veel te hard gereden. Het was bo vendien glad. Al een paar keer was hij op 't trottoir terecht gekomen. Ten slotte botste hij tegen de auto van B. van den Brink en kwam daarna in een sneeuwhoop tot stilstand. Na die botsing hadden getuigen hem zijn contactsleu teltje afgenomen, maar Arie uitte zul ke forse bedreigingen, dat hij 't weer terugkreeg. Maar inmiddels wist ieder een wel, met wie men te doen had. Verladen jaar, zo bleek uit de stuk ken, had hij in Woudenberg brokken gemaakt. Omdat hij onvoldoende uit week, was hij in botsing gekomen met een paal van het elektriciteitsnet, waar na hij in een weiland terecht kwam. Dat ongeval had een veroordeling tot gevolg door de kantonrechter, die zijn rijbewijs introk. Wachtmeesters, die hem kenden, had den hem nadien toch zien rijden over de Rijksweg. Zij hielden hem aan en vroegen naar zijn rijbewijs. „Heb ik niet", had hij geantwoord. Later, op een zondagmorgen, was hij gezien door een in burger rijdende wachtmeester, die ook wist, dat Arie niet mocht rij den. Ook toen was hij zeer onverschil lig geweest en had hij onder meer ge zegd; „Het kaïn me allemaal geen don der schelen, ze hebben wel met veer tig man op me geloerd." .Alles bij elkaar allesbehalve een fraai geheel", merkte de politierechter op, die daarna de vele over Arie B. uitgebrachte rapporten besprak, waar bij de 41-jarige reclasseringsambtenaar J. Hoeksema de nodige toelichting gaf en later ook de echtgenote van Arie. De misdragingen van Arie hadden er zelfs toe geleid, dat zijn vrouw, met medeneming van hun kind, was wegge lopen. Zij had er genoeg van. Later was zij toch weer teruggekomen. Ook zij bevestigde, dat er vroeger met de opvoeding van Arie veel mis was ge weest. Hij was altijd verwend, kreeg nooit straf en was al op vrij jonge leeftijd gaan drinken. Aan de andere kant kon hij een goe de werkkracht zijn en in zijn vrije tijd was hij 'n voortreffelijk ruiter, bepaal de perioden, als hij de ruitersport in tensief beoefende, kon hij de drank la ten staan, maar vaak ging het weer mis; hij werd vrijwel alcoholist. Zijn vrouw vertelde, dat voor een deel ook de werkgever schuld had, omdat die Arie eerder aanmoedigde met drinken dan hem hielp het drinken te laten. ,De reclassering", aldus sprak de politierechter, „is al zeven jaar bezig te trachten goede contacten te leggen, maar hoeveel moeite men ook doet, er is met Arie weinig te beginnen. Alleen uit het laatste rapport blijkt, dat er weer een sprankje hoop kan zijn, om dat ook Uw vrouw weer meehelpt U in het rechte spoor te brengen. Uw zaak is in een vroeger stadium ai eens aangehouden om te zien, of er verbe tering bij u inzat, maar dat is maar heel weinig geweest. We krijgen Arie niet te pakken, zeiden ze bij de reclas sering". De ambtenaar vertelde toch nog op timistisch te zijn. „Dat moet u wel zijn in uw beroep", merkte de officier van justitie op. De heer Hoeksema zei on der meer: „Het is beslist geen botte onwil bij Arie, maar hij is wel zwak, als de drank in het spel komt. Zelf zou hij er toch echt meer aan moe Jen doen." ,Arie heeft een baas", merkte zijn vrouw op, „die zelf ook in de kroeg zit". „Kan hij dan geen andere baan krij gen?" vroeg de politierechter zich af, maar dat bleek een moeilijke zaak te zijn. „Het moet toch te proberen zijn", ADVERTENTIE meende de officier van justitie, „mis schien kan hij na zijn gevangenisstraf helemaal opnieuw met een schone lei beginnen. Hoewel de zaak zeer ernstig is, geloof ik, dat er nog wel kansen voor hem zijn. Vooral wanneer de re classering en zijn vrouw hem de hel pende hand bieden. Arie schrok, toen hij de eis hoorde, hoewel hem meeviel, dat de officier geen onvoorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid eiste. Het vonnis viel hem daarom dubbel tegen, want hij zei niet buiten een rijbewijs te kunnen voor zijn werk. Maar de politierechter maakte hem er op attent, dat de keren, dat hij door de wachtmeester was ge snapt, beslist geen ritjes maakte in ver band met zijn werk, doch gewoon voor zijn eigen genoegen. „Als u niet tevreden bent met dit vonnis", besloot mr. Klaver, „kunt u in hoger beroep gaan". Een nogal on verschillige Arie wendde zich kwaad af en liet een brommend geluid horen, waarin voor de toeschouwers bij de uit gang van de zittingszaal het woord „doodvallen" duidelijk hoorbaar door kwam. VEENENDAAL De Veenendaalse mej. R. v.d. K. is dinsdagavond gewond naar het Julianaziekenhuis overgebracht nadat zij met haar bromfiets tegen een voorrangsbord op de Kerkewijk was ge botst. Zij wilde de bromfietsster mej. J. v.d. B. op het fietspad passeren, en belandde in de nabijheid van de Da Cos- tastraat tegen de paal, De Apeldoorner J. P. botste gistermor gen met zijn vrachtauto op de Kerkewijk tegen een lantaarnpaal, toen hij een uit wijkmanoeuvre moest maken. Het front en de stuurinrichting van de auto raak ten ontzet. De bestuurder bleef onge deerd. VEENENDAAL De van diefstal van o.a. een aantal autoradio's verdachte Arnhemmer D. D. (23) heeft tegenover de Veenendaalse politie een volledige bekentenis afglegd. D. werd enkele dagen geleden aan gehouden, nadat hij in het weekeinde de argwaan van de politie had gewekt, toen op de Nieuweweg verkeerscontrole werd uitgeoefend. De man reed toen voor het controlepunt een inrit in, en nam de be nen. De auto bleek in Arnhem te zijn gestolen. De gestolen goederen zijn deels afkomstig van inbraken in het Prins Willem Alexander Park. D. heeft de politie inmiddels ook op het spoor gezet van een medeplichtige. ADVERTENTIE Als u Beko ziet staan, zit daar een warme bakker achter. AMERONGEN Op zaterdag. 22 no vember zal Sint Nicolaas in Ameron- gen arriveren. De ontvangst ten ge meentehuize is gepland op half drie. Daarna zal het gezelschap, voorafge gaan door de muziekvereniging Ons Ge noegen een rondgang door het dorp ma ken. Bij het gemeentehuis zal de Ameron- gen Trofee worden uitgereikt. In ver band met de Sint-Nicolaasweken zullen de winkels in Amerongen'van 1 tot en met 4 december zijn geopend tot 21.00 uur. Op de vijfde december zullen de zaken om 18.00 uur gesloten zijn. Dit jaar vindt er in Amerongen wer kelijk een prijzenregen plaats. De prij zen zijn o.a. een draagbaar TV-toestel, elektrische wasdroogtrommels, casset te-bandrecorder, werphengelset, hobby set, lakenpakketten, autoracebaan, le vensmiddelenpakketten van f 50; haar- droogk'ap, gezinsabonnementen voor het zwembad, autoped, rollades en vele an dere. De prijzen kunnen alvast beke ken worden bij de fa. C. G. Meijer, Overstraat 52 te Amerongen. In bijna alle Amerongse winkels ont vangt de koper van 17 november tot en met 6 december bij elke bestede en be taalde gulden een bon met een num mer. Maandag, 8 december zullen ten overstaan van de notaris de prijsbepa- lende nummers worden getrokken.' ADVERTENTIE VEENENDAAL. Drie nieuwe fietsen staan deze week op het podium in de aula van het Christelijk Lyceum. Ze gaan dienst doen als vervoermiddel van de dames T. de Ruiter en D. v. d. Leij, die binnenkort voor het zendingswerk naar Tanzania vertrekken. De fietsen zijn aangeschaft uit de in houd van het „zendingsbusje" op de school, waarin in een periode van acht weken bijna achthonderd gulden werd gedeponeerd. Op het Christelijk Ly ceum is inmiddels een „werkgroep zendings- en ontwikkelingshulp" ge formeerd. die zich tracht te oriënteren op de taak die de zending tegenwoor dig heeft. De werkgroep is tot stand gekomen op initiatief van de heer H. Bolt, le raar wiskunde. „Het is de bedoeling dat in deze werkgroep het ideële gedeelte van ontwikkelingshulp primair wordt gesteld", verklaart hij, „vroeger ging het enkel en alleen om het geld. maar nu proberen we de motieven daarvoor mede op de voorgrond te stel len". Kort gezegd: men zoekt naar een synthese van ideaal en materie van ontwikkelingshulp, waarbij de zen ding centraal blijft staan.. Eenmaal per week komen de acht le den bij elkaar, met de bedoeling rond Kerstmis hun bevindingen te publice ren, zowel binnen als buiten de eigen school. „Misschien kunnen we in sa menwerking met andere scholen, bij voorbeeld in Ede en Wageningen, tot een nog bredere opzet komen", aldus de heer Bolt. Vrijdagavond komen de beide dames zendelingen de fietsen in ontvangst ne men op een bijeenkomst in het lyceum Ze zullen dan ook 't een en ander ver tellen over het werk dat zij samen me', de al in Tanzania werkzame zuster Beimers zullen doen. De derde (heren fiets zal daar vermoedelijk ook een goede bestemming vinden. De beide da mes hebben kort geleden een driejari ge studie aan de Bijbelschool in Brus sel beëindigd. In december vertrekken ze naar Afrika. Vrijdagavond om half acht begint de bijeenkomst in het lyceum, waarbij gerekend wordt op driehonderd belang stellenden. We leven in een tijd van bijverdiensten. Ondanks voorlichting van sociale instituten, waardoor werd aangedrongen op een kortere werkweek als noodzaak voor de werkende mens, gaan velen toch weer vrijwillig hun „werkweek" verlengen door er hier en daar wat „bij te grijpen". Een gezonde toestand overigens. Het werken in andere omstandigheden en bij een andere opdrachtgever en in een andere omgeving heeft tegelijk iets ontspannends in zich, al zijn uiteraard de centjes primair en in veel gevallen ook hard nodig. Die noodzakelijkheid bestaat er niet in dat men zoveel monden „aan het eten" moet houden, maar wel om zich aan te passen aan het „conjunctie-verkeer". n een welvaartsstaat is het een velletje niet beschadigd werd. Bij- /orm van „armoede" als men, zon- ten deden ze niet. Ik heb tenminste nnói cpn hppl nnpp nnpn In een welvaartsstaat is het een vorm van „armoede" als men, zon der in broodnood te verkeren, toch opvallend achteraan mset marche ren. Vandaar dat een extra graan tje maar wat graag meegepikt wordt en alleszins terecht. Temeer daar dit extraatje ook vaak kan dienen tot studiegeld voor de kin deren of zichzelf. En teveel stude ren doet men niet zo gauw Ook in vroeger tijd waren de bij verdiensten welkom. Nog meer dan nu waarschijnlijk. De mogelijkhe den waren echter veelal minder. Hel doel liep misschien in diverse ge vallen parallel aan wat nu gebeurt maar primair stond toch wel dal men inderdaad zoveel „monden" moest stoppen. De gewone arbeider leefde in zijn huwelijk meestal vol gens de natuurwetten, dat resuleer- de in grote gezinnen, waar de eet grage monden in kwantiteit de aan voer van eetwaren overtroffen. Vandaar een sterke drang er iets bij te verdienen om zo in staat U zijn de toevoer van menage te ver groten. Dat er in de oude tijd veel op het land gewerkt werd voor dit doel, is al eens onder de loep ge nomen, daarom lieten we nu eens een geheel afider verhaal vertellen over een vorm van bijverdienste. Het woord aan iemand uit de om trek, die woonde in het wijde boe renland „We gingen met een kleine schop het land in en wachtten tot de aar de ergens opgewoeld werd. Zodra je dat in de gaten had wist je dat fr een mol aan het graven was. Je klemde de kleine schop wat vaster in je handen en je wachtte, het juiste moment af. Als het zover was schepte je snel de mol uit de opgewoelde aarde en greep je het blinde beestje beet. Je deed dat zo, dat je hem met een felle tik tegen je klomp kon slaan. Als je dat goed deed (en meestal was dat zo) was het dier op slag dood. Je zorgde ervoor dat zijn snuit tegen de klomp patste, dat was de beste methode, ook al omdat daardoor het kostbare velletje niet beschadigd werd. Bij ten deden ze niet. Ik heb tenminste looit een beet opgelopen. Soms vingen we ook wel eens een nol, in de tuin achter ons huis. Dan ging je anders te werk. Zodra je aarde omhoog zag gaan, gaf je mei de hak van je klomp op de juiste plek een dreun. De aarde was dan vastgetrapt, zonder de mol te be schadigen. Wel zat hij dan klem vast, waardoor je hem gemakkelijk kon vangen. Dan volgde hetzelfde procédé. De mollevellen brachten soms veel op. Ik herinner me een winter, dat we er f 1.25 per stuk voor kre gen. Dat was een formidabel be drag, te vergelijken met zeker wel f 20,- heden ten dage. Als je er op een geluksdag een stuk of tien. twintig ving, had je een inkomen waar je 's zomers ook nog van kon rondkomen. Sommige beroepsvangers kwamen wel eens tot een aantal van 100 per dag. Lang niet elke dag van het sei zoen was het weer geschikt om op jacht te gaan. Maar goed. als je geluk had, kon je er aardig wat bij grijpen. In doorsnee waren de prij zen vijftig cent tot een gulden voor zo'n bontvelletje".... Mijn zegsman had ook wel eens heel andere ervaringen met mollen. Er stonden ook wel eens woonwa gens in de buurt waar hij woonde. Die parkeerden er dan een dag of drie. Eens passeerde hij daar en zag een stuk of 15 gevilde mollen- lijfjes op een hoop liggen. Hij hield het zaakje even in de gaten en merkte toen, dat de mollen in een grote pan gedeponeerd werden, die op het vuur gezet werd. Warempel, er werd mollensoep van gekookt. Het rook nog lokker ook. De mensen smulden er van. „Eens zag ik zelfs vier stekelvar- <ens (egels) gevild de braadpan in gaan. Weldra hing er de heerlijke leur van vers gebraden vlees rond de woonwagen. Spoedig werden ze opgediend en de mensen waren zo vriendelijk mij te vragen of ik ook een stuk lustte. Ik bedankte er voor, maar ik her inner mij, dat ik twijfelde. Het rook zo lekker, en de mensen aten er zo smakelijk van... Toen ik even later nog even rond de wagens dwaalde, wist ik nog steeds niet of ik er spijt van moest hebben, dat ik het aanbod afsloeg, of niet. De geur van het „wildbraad" bleef mijn smaakzintuigen prikke len. Ik ging toch maar onverzadigd huiswaarts".... De Emmikhuizerberg was een aantrekkelijk oord voor de mollenv angers. ACHTERBERG Maandag 17 no vember wordt in het Buurtschapshuis te Achterberg de jaarvergadering ge houden van de Openbare Lagere School. Naast de gebruikelijke punten zoals notulen secretaris en verslag penning meester zullen er deze avond ook 3 nieuwe leden gekozen moeten worden in de oudersommissie. De heren W. van Laar, J. Baars en v. Veldhuizen zijn niet meer herkiesbaar, daar zij geen kinderen meer op school hebben. Na het officiële gedeelte, dat alleen toegankelijk is voor ouders, worden er kleurenfilms vertoond van de Veluwe, door de heer W. Vierbergen. De heer Vierbergen heeft deze films zelf ge maakt, en is er in geslaagd de vele die ren die er op de Veluwe leven van dichtbij te benaderen en zo op de film vast te leggen. SCHERPENZEEL. Nu het moment nadert waarop de gemeentelijke eierhal ook als sporthal dienst gaat doen heeft het college van B. en W. zich in een schrijven tot de gebruikers en bezoekers van de hal gewend, met het verzoek de ruimte na de woensdagmorgenmarkt zo spoedig mogelijk te ontruimen. De hal zal voor het houden van de wekelijkse markt op dinsdagmiddag en woens dagmorgen onveranderd gereserveerd blijven. Enkele voorzieningen voor het in ge- .reedheid brengen van de hal voor sporthal, zoals toiletten, verwarming, betere verlichting en 'n nieuwe vloer, worden aangebracht. Diverse voor zieningen komen ook ten goede van het marktwezen, zoals de toiletten en de verwarming.Vooral de verwarming zal in de toekomst het bevriezen van eieren ingeval van strenge vorst voor komen. Hier staat echter tegenover dat van de zijde van het marktwezen medewer king wordt gevraagd, teneinde de hal ook dienstbaar te houden voor de sport. Vooral wat betreft de nieuwe vloer dienen voorzorgsmaatregelen te wor den getroffen. Het gemeentebestuur heeft dan ook besloten de navolgende algemene voor schriften vast te stellen. Teneinde beschadiging van de nieuw aangelegde vloer in de gemeentelijke eierhal te voorkomen is het niet toe gestaan, met auto's, wagens, paarden, tractoren en andere vervoermiddelen de hal in-of uit te rijden. De gemeente heeft voor het vervoer van eieren in de hal 10 nieuwe streek wagens aange kocht. Voor een vlot verloop van de aan voer der kisten met eieren wordt ver zocht deze voor half elf op de dag dat weekmarkt wordt gehouden, in de hal te plaatsen. Nog beter zou het zijn in dien alle kisten met eieren dinsdagmid dag of dinsdagavond worden aange voerd. Na afloop van de weekmarkt moeten alle kisten met of zonder eieren zo spoedig mogelijk uit de hal worden verwijderd. Indien de kisten op de dag der markt na 15.00 uur niet zijn afge haald worden deze door de markt meester elders opgeslagen. LEERSUM Met ingang van 18 no- ember 1969 zal de burgemeester van Leersum, mevr. mr. C. M. S' Jacob-des Bouvrie, iedere dinsdagmorgen van 11.00 tot 12.00 uur ten gemeenthuize •'eek uur houden.

De Vallei | 1969 | | pagina 3