Brandt zal kernstopverdrag spoedig ondertekenen Oost-Duitsland wil met Bonn spreken Sloan's Balsem i 169^ tomatensoep. kippesoep - 69" groente met kind ■98 ■l"! Partijen houden vast aan standpunt Goed beschut plaatsje Duitse boeren niet eens met Brussel'' jü in 2 52 ct Politiek proces in Rhodesië Zuivering tekst Oberammergau gevraagd Geleidelijk verbod D.D.T. in V.S. MOCHT FOUTJE ERNSTIG ZIJN DAN GAAT APOLLO-12 PAS 14 DEC. NAAR DE MAAN Papoea-protest bij de Y.N. centra koffie lOdroprollen vissticks 10 brussels kant siamrusiH Hl™ 69ia' 69Ü moederbeer TT 1490 strooi- goed kikkers muizen schuim taai koffiemelk cs® westfaalse metworst menagerie 4H margarine bitterballen O sïgarette 2 pakje» figuurtjes. keurkaas 2oO Ti/deJfa Paprika chips Potato chips paprika mixed perziken supertoffees 25 ct 16 ct met het best betalende spaarsysteem van allemaal NIET HINDEREN DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR Antisemitisme Voor onmiddellijke verlichting De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. 14 DECEMBER DICHTERBIJ Al die bejaarde prijzen die u in het achterhoofd hebt. Haal een forse streep door het huishoudboekje .van gisteren. Vandaag wordt u Centra-klant Vanaf vandaag gaat u Makkelijk Huishouden met Centra's uitgewrongen prijzen. Kijk eens hoe bonen of snelfiltermaling pak 250 gram I verdiend! [droogkokend] kilobaai verdiend pluche hele liter 12« van 1.19 voor 0.98 van 1.09 voor 0.89 Cote d'or zak 500 gram verdiend DONDERDAG 13 NOVEMBER 1969 Bij de opening van de katholieke universiteit die in jelle koude plaats had, zocht de 7-jarige Bruce Gutenhurst bescherming voor de jelle wind onder de staatsiemantel van John kardinaal Krol. BERLIJN. De premier van Oost-Duitsland, Stoph, heeft Bonn onderhandelin gen aangeboden over het aanknopen van wederzijdse betrekkingen op basis van gelijkgerechtigdheid. In een rede ter gelegenheid van het 550-jarig bestaan v^n de universiteit van Rostock verlangde Stoph van de Westduitse regering, dat zij haar „in strijd met het volkenrecht zijnde inmengingen in de betrekkingen van de DDR met andere staten" opgeeft. Hij oefende voorts kritiek op de van de nieuwe socialistisch- Iiberale Westduitse regering afkomstige „tegenstrijdige opvatingen en dubbelzin nigheden over de te volgen politiek". BONN. Bondskanselier Brandt heeft woensdag in het Westduitse parlement duidelijk te kennen gegeven, dat hij van plan is ondanks de voortdurende be zwaren daartegen van de christen-democratische oppositie, het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens spoedig te ondertekenen. Echter ook zijn re gering was van mening, dat deze ondertekening pas kan plaats hebben wan neer het vraagstuk van de controle duidelijk geregeld is. Brandt kenschetste het stuk als een compromis, dat onder de huidige omstandigheden „het opti maal bereikbare" is. Hij verwierp het verwijt van een overhaaste behandeling' en waarschuwde met kleni voor de nadelen, die een nog langer uitstel van de ondertekening zou meebrengen. Gedurende het debat in de Bondsdag, dat een gehele dag in beslag nam, heb ben zowel de christen-democratische oppositie en de door de socialisten ge leide regeringspartijen vastgehouden aan de standpunten, die zij in de afgelo pen drie jaar ook al innamen. De sociaal-democraten willen het verdrag ondertekenen, maar wachten met de ratificatie, totdat een aantal pun ten nader zijn toegelicht. De christen democraten willen dat alle punten wor den toegelicht voordat West-Duitsland het verdrag ondertekent. Geen van beide partijen heeft be zwaren tegen het verdrag zelf, maar beiden vrezen dat West-Duitsland niet langer zou kunnen profiteren van het atoomonderzoek en dat de Westduitse veiligheid in gevaar gebracht wordt. De sociaal-democraten en hun rege ringspartners, de vrije democraten, heb ben verklaard dat zij voldoende gerust gesteld zijn door Amerikaanse en Rus sische verzekeringen, om te kunnen aandringen op een spoedige onderte kening van het verdrag. Omdat de regeringspartijen in de Bondsdag de meerderheid hebben met twaalf zetels, verwacht men dat zij zul len aandringen op ondertekening in wel licht al de laatste week van november. De christen-democraten zijn het niet eens met het standpunt van de sociaal democraten. Zij zeggen dat op die ma nier de onderhandelingspositie van de Westduitsers verzwakt zal worden. Zij eisen onder meer dan men zal wachten met ondertekening totdat al le leden van de EEG het eens zijn ge worden over een standpunt van de Eu ropese markt over controle, die zou moeten worden uitgevoerd door Eura tom. De Westduitse minister van Buiten landse Zaken Walter Scheel heeft in de Bondsdag verklaard, dat de Sovjet- Unie, West-Duitsland heeft verzekerd „er vast van overtuigd te zijn" dat het verdrag tegen de spreiding van kern wapenen de ondertekende landen niet zal hinderen bij het wetenschappelijk onderzoek van kernenergie voor vreed zame doeleinden. De Sovjet-Unie heeft West-Duitsland op 6 november geantwoord op een reeks schriftelijke vragen die Bonn aan Mos kou had gesteld. Scheel zei dat de Sovjet-Unie ook heeft verklaard, dat de VN-resolutie waarbij kernmogend- heden beloven geen kernwapens te zul len gebruiken tegen niet-kernmogend- heden die het verdrag ondertekenen, ook van toepassing is op West-Duits land, hoewel dit land geen lid van de Verenigde Naties is. Minister Leusink verklaarde woens dag in de Bondsdag nog, dat besprekin gen met Westduitse industriële en we tenschappelijke vertegenwoordigers hem de overtuiging hadden geschon ken, dat de voordelen van onderteke ning groter waren dan de nadelen. Gerhard Flamig, SPD-afgevaardigde zei dat West-Duitsland gevaar liep geen verrijkt uranium meer te zullen krij gen van de Verenigde Staten, als het weigert het verdrag te ondertekenen. Het Amerikaanse Congres zou op elk moment de uitvoer van verrijkt ura nium naar landen die het verdrag niet hebben ondertekend kunnen verbieden. In zijn regeringsverklaring had bonds kanselier Brandt weliswaar over de exis- stentie van twee Duitse staten gespro ken een novum in de officiële poli tiek van Bonn maar hij had een vol kenrechtelijke erkenning van de DDR, HAMBURG Het compromis dat de ministerraad van de Europese Econo mische Gemeenschap woensdag in Brussel heeft bereikt over de schade loosstelling van de Westduitse boeren voor de gevolgen van de I)-markreva- luatie is door de Westduitse boeren bond „absoluut onbruikbaar" genoemd. De Westduitse regering heeft te ver staan gegeven dat zij de afspraken die in Brussel zijn gemaakt slechts als een overgangsregeling beschouwt. Het compromis van Brussel, volgens welk de Westduitse boeren volledig schadeloos gesteld worden door derving van inkomsten als gevolg van de mo netaire verliezen van ongveer 1,7 mil jard mark per jaar, heeft volgens de algemene secretaris van de Boeren bond, dr. Heinz Möws, vele vragen on beantwoord gelaten. „De hele geschie denis is verward", zo zei hij in een in terview met de Deutschland Funk. Het bestuur van de bond zal zich zo spoe dig mogelijk op eventuele strijdmaat- regelen beraden. In Bonn werd ver nomen dat de boeren al binnen enkele dagen willen beslissen wanneer ze zich uit de EEG-organisaties zullen terug trekken. evenwel van de hand gewezen. „Nie mand kan ontkennen dat de Duitse de mocratische Republiek en de Duitse Bonds Republiek twee van elkaar onaf hankelijke staten zijn, die nu al twintig jaar naast elkaar bestaan", aldus de Oostduitse premier. Naar zijn mening konden de betrekkingen van deze twee zich slechts ontwikkelen, wanneer zij gebaseerd zijn op internationaal erken de rechtsregels, vrij van elke vorm van discreminatie. De vestiging van derge lijke betrekkingen is een onvermijde lijke noodzaak, zo besloot premier Stoph zijn toespraak. Stoph vroeg echter om concrete West duitse daden en niet slechts woorden, hij eiste dat de Westduitsers de gren zen van na de tweede wereldoorlog zouden erkennen, dat zij hun doctrine van vergelding tegen vreemde mogend heden, die de DDR erkenden, zouden opgeven, en dat de Westduitsers „ein delijk" de bewering zouden opgeven, dat zij voor alle Duitsers spraken. Stoph legde ei de nadruk op, dat slechts door deze daden de nieuwe poli tiek van de Westduitse regering beoor deeld kan worden. Stoph hield ook vast aan de Oostduitse opvatting dat West-Berlijn, een onaf hankelijke politieke eenheid was. Hij eiste dat West-Duitsland zich niet lan ger zou bemoeien met de zaken van de geïsoleerde stad. Hij zei dat West-Berlin slechts een zekere toekomst kon hebben, als het bestuur van de stad „een verstandige po- litiek volgt ten aanzien van de DDR''. SALISBURY Twee blanke Rhode- siërs, een advocaat en een journalist, zijn woensdag voor het hooggerechts hof in Salisbury gedaagd, op beschul diging van overtreding van de wet op de staatsgeheimen of van de voorschrif ten over contra-spionage. Het zijn de 37-jarige financieel redac teur van de Salisbury Rhodesia Herald, Roger Nicholson, en Arthur Trevor Gal- laher, advocaat in Salisbury. Nicholson, correspondent voor de London Times, en van 1962 tot 1965 lid van het Zuid- Rhodesische parlement, is twee weken geleden op zijn kantoor gearresteerd. Gallaher is ongeveer een maand lang vastgehouden in een politiekamp bij Salisbury. De autoriteiten hebben vrijlating te gen borgtocht geweigerd. Het proces tegen de beide mannen zal naar ver wachting volgende maand beginnen. NEW YORK Het Amerikaans Jood se congres heeft aan de katholieke au toriteiten van West-Duitsland gevraagd de dorpelingen van Oberammergau te bewegen de anti-semitische delen van de tekst weg te laten bij de Passiespe len in 1970. Prof. Joachim Prinz, voorzitter van het congres en oud-rabbijn uit Berlijn, onthulde dat hij Julius Döpffner kardi naal van München telegrafisch verzocht had met alle mogelijke middelen te voorkomen, dat het spel in 1970 opnieuw „schandalige anti-semitische teksten" zou bevatten. In 1967 heeft de kardinaal aan de be nedictijner pater Stephan Schalier al opdracht gegeven de uit 1860 stammen de tekst de wijzigen. Maar de door pa ter Schalier aangebrachte wijzigingen werden door de dorpelingen verworpen. De dorpelingen hebben toegezegd na de Passiespelen van 1970 een commissie te benoemen ter modernisering van het stuk. „Ik geloof daar echter niet veel van", aldus pater Schalier, „want in 1950 en 1960 hebben zij dat ook al gezegd en er is nooi+ iets gebeurd". WASHINGTON De Amerikaanse minister van Gezondheid, Onderwijs en Sociale Zaken Robert Finch heeft woensdag gezegd, dat in samenwerking tussen verschillende regeringsbureaus getracht zal worden het insektenverdel- gingsmiddel DDT binnen twee jaar in de Verenigde Staten te verbieden. Na die periode zou het middel alleen maar in „essentiële gevallen" gebruikt mogen worden, waarin geen geschikt vervangingsmiddel voorhanden is, zo zei Finch op een persconferentie. Volgens Finch is DDT schadelijk voor de mens en zijn milieu en zal hij spoedig samen met de ministeries van Landbouw en Handel plannen beginnen op te stellen om DDT uit de maat schappij te bannen. Zelfs al zou DDT nu worden verboden, dan zou het 10 jaar of langer vergen om het land te zuiveren van de gevolgen van het mid del. Het afschaffen van DDT is aanbevo len door een regeringscommissie onder voorzitterschap van de voormalige hoofdcurator van de universiteit van Californië, dr. Emil Mrak, ADVERTENTIE Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. KAAP KENNEDY Op Kaap Kennedy is woensdag een lek ont dekt in een kleine tank voor vloei bare waterstof in 't Apollo-12 ruim teschip. De Nasa-technici zijn echter vol vertrouwen, dat zij het manke ment zo snel kunnen verhelpen, dat de voor vrijdag om 17 uur 22 ge- geplande lancering op tijd doorgang kan vinden. Na de ontdekking van het lek werd de ijskoude vloeibare water stof uit de tank getapt, waarin ver volgens warm helium werd gespo ten om de ijsafzetting te verwijde ren en inspectie van de huid moge lijk te maken. Vooruitlopend op de verwachte vervanging van de tank heeft men een dergelijke tank uit de ruimtecabine van de Apollo-13 ge sloopt, die volgens plan in maart volgend jaar naar de maan moet gaan. Ook wordt een tank van de North American Rockwell fabriek in Cali fornië overgevlogen. Zou de Saturnus-5 raket met de ruimtecabine erop onverhoopt niet vrijdag gelanceerd kunnen worden op die dag kan de lancering hoog uit vier uur uitgesteld worden dan kan de lancering pas op z'n vroegst op 14 december plaats vinden. Eerst was door de NASA meegedeeld, dat zondag als eerste uitwijkdag in aan merking kwam, maar de astronau ten Charles Conrad en Alan Bean zouden dan naar een ander lan dingsgebied op de maan, ver ten westen van het oorspronkelijke lan- dingspunt in de „Oceaan der Stor men", moeten omzien. De atronau- ten zijn veel minder goed op de hoogte van de contouren van het vervangende landingsgebied. De twee ruimtevaarders van de Apollo-12 zullen veel dichter bij de Surveyor-3 landen, dan aanvanke lijk het plan was. Deskundigen van de NASA hebben de gegevens in de rekenmachine die de afdaling van de „Intrepid" leidt versteld, zodat Charles Conrad en Alan Bean niet op 340 meter van de rand van de betrokken krater, maar op minder dan honderd meter daar vandaan zullen neerkomen. Intussen heeft de bemanning de opleiding beëindigd. De drie mannen kunnen niet beter voorbereid zijn, aldus de Nasa. Woensdag hielden zij zich rustig. In hun woningen op Kaap Kennedy bestudeerden zij de vluchtplannen en hun maankaarten. Een „werk- diner" met een groep leiders van het Apollo-programma was in feite een bijeenkomst van vrienden. NEW YORK Een groepje Papoea's heeft in New York een demonstratie gehouden voor onafhankelijkheid van hun land van Indonesië. De groep, on der leiding van Nicolaas Jouwe, telde niet meer dan tien leden. Met spandoe ken en een vlag en landkaart van hun eiland hadden zij zich woensdag te genover het secretariaat van de VN opgesteld. Het VN-secretariaat heeft voor de behandeling van de zaak West-Irian voor de algemene vergadering een hal ve dag uitgetrokken. Het woord zal eerst gevoerd worden door de Indonesische minister Malik. Daarna volgt een rede van minister Luns. Men houdt reke ning met de mogelijkheid dat ook en kele Afrikaanse afgevaardigden het woord zullen vragen. Woensdag werd in de Verenigde Na ties een resolutie voorbereid waarin de algemene vergadering zich uitspreekt zich te zullen houden aan de uitslag van de „daad van vrije keuze" en waar in zij secretaris-generaal Thant be dankt voor het werk van de Verenig de Naties in West-Irian. Indonesië en Nederland stellen zich hierin garant voor de verdere ontwik keling van het eiland via de Aziati sche ontwikkelingsbank in Manilla en via de VN. Het is de hoop van Indo nesië en Nederland dat ook andere lan den bijdragen zullen willen geven voor de ontwikkeling van West-Irian. Fund- wi, het ontwikkelingsfond van de VN voor West-Irian, ontving tot dusver uit sluitend financiële hulp van Nederland. Bij de Nederlandse delegatie heerst de mening dat de zaak-West-Irian „zo keurig mogelijk" moet worden afgehan deld. „We moeten meer naar de toe komst kijken dan naar het verleden", zei een van de delegatieleden. Een aantal Indonesisch-gezinde Pa poea's, onder wie Lukas Jouwe, ont moette woensdag de demonstrerende anti-Indonesische Papoea's voor het ge bouw van de VN. Zij wilden hen over reden hun protesten op te geven en naar hun eiland terug te keren. De In donesische vertegenwoordigers, zo meent men bij de Verenigde Naties, ma ken zich zorgen over de activiteiten van Nicolaas Jouwe en zijn groep. - .N-éiP?',,.. Mv mmamwmm.1 mïm mn aaa^ M^ÉtUdWj s® - SB I. s -v ::v.s:9s™'aWww}Wp pak 350 gram California stuks California of groente/ tomatensoep blik blik California mmmmamm Nog 'n paar weekjes. Eri dan is hij er weer. Ons aller Sint Wel 365 dagen ouder. Maar nog altijd even goedhartig gul. Voor alle zoetmakers onder ons. En wie hoort daar eigenlijk niet bij? zak ca. 300 gram pak stuk# wnmammmmmsmm St Nicolaas zak ca. 225 gram St Nicolaas pak 10 plakken mtm mm&mm (1060 gram) Unox 150 gram chocolade beestjes I chocolade 150 gram verdiend pakjes „Neerlands Fijnst#' stuk) Unox met mondstuk MNMlMNMi in staniol stuks Belegen gram. Californische ger.neden Aanbiedingen geldig t/m IS november t969 y, blik

De Vallei | 1969 | | pagina 9