In Graft wordt was niet wit maar roze Genade voor recht In Haifa waken Arabieren en Joden samen over veiligheid Dit jaar al25 stokerijen opgespoord Veiligheid heneden de maat „Knutselen" met sleutels en sloten al 30 jaar hobby van lts-leraar Voortbestaan van dansgroep Koert Stuyf bedreigd In Utrecht geen wachttijd meer voor juridische faculteit ZWAK PUNT MENGEN VERBETERING VERWISSELD VARIATIES AARDIG VRIJWILLIG GROEIEND VERFRAAIEN WINSTGEVEND VERSPIEDERS VERRAAD 1500 LITER STRAFFEN viviuu/i^» it iiv v kiviutsix i Jul SLOT OP ACHTERDEUR IS LANG NIET „SAFE" ..Zelfbedrog is het: de voordeur met een cilinderslot af te sluiten en de achter deur met een gewone sleutel op slot te doen. Die achterdeur met het eenvoudi ge klavierslot is meestal met een willekeurige sleutel net zo makkelijk weer te openen als wanneer hij niet op slot was gedaan. Ik wil maat zeggen: de sloten in de meeste achterdeuren zijn zo eenvoudig, dat ze met bijna elke willekeurige sleutel weer geopend kunnen worden". Deze griezelige constatering vol tooit de heer J. W. J. van Mierlo, le raar L.T.S. te Someren. met: „Ik zeg dit niet om de mensen bang te maken. Ik vind het gewoon plicht om de za ken realistisch te zien. Je moet niet meer veiligheid aan sluitingen toeken nen. dan ze werkelijk bieden. Wie tot de ontdekking komt dat de veiligheid van zijn achterdeur beneden de maat is. zal allicht maatregelen treffen ter bescherming van zichzelf en zijn pri vacy". ,,De achterdeur is met een wille keurige sleutel net zo makkelijk te openen als wanneer hij niet op slot was gedaan", luidt de griezelige constatering van de heer J. W. J. van Mierlo. Dertig jaar houdt de heer Van Mierlo zich bezig met sleutels en sloten. Deze ongewone hobby beoefent hij zeer se rieus. Het gevolg daarvan is, dat hij ook enkele vindingen heeft gedaan om de zwakke plekken in het sluitweric te ver sterken. Enkele van die vindingen kre gen reeds erkenning. In het Bouwcen trum te Rotterdam wordt het veilig heidsschuifje van hem als een interes sant nieuwtje aanbevolen. Zijn meer in gewikkeld en duurder „permutatieslot" verwierf octrooi. Het z.g. Rozet-schuifje vergrendelt de kruk van de deur. Ook al is het slot met een sleutel opengedraaid dan nog kan de deur niet met de kruk worden geopend. „Die vergrendeling geeft iets meer veiligheid", zegt hij er zelf van, „zonder dan je kunt stellen dat dit nu het laatste woord is. Zonder verbreking van de deurkruk kan men er niet in, en verbreking vergt tijd, maakt lawaai en laat sporen na: drie elementen die te gen de indringer zijn." Over inbrekers praat de heer Van Mierlo niet. „Op onze hele bevolking is er nog geen twee procent vaklieden, voor wie vrijwel geen slot veilig is. In brekers die met steekmateriaal op een slot afgaan, komen ook wel binnen al zit er een nog veel beter slot in de deur. Als je een huis helemaal wilt be veiligen, zou je er ook geen ruiten in moeten zetten. Nee, de kans is erg klein dat steeksleutels en glassnijders op een gewoon woonhuis worden toege past. Het gaat er mij meer om, dat vreemden zo maar naar binnen kunnen stappen met een vrij willekeurige sleu tel. Dat kunnen zelfs buren zijn, die geen kwade bedoelingen hebben. Maar ook tegen de list van de insluiper kan men zich wapenen." Het zwakste punt zit in de eenvoud van het goedkope klavierslot dat in de meeste gevallen in secundaire buitendeu ren wordt gezet. „Op die goekope sloten zijn slechts twintig variaties mogelijk", zegt hij. „Dat wil zeggen, dat op een partij van tienduizend deuren slechts twintig verschillende sleutels zijn. Vol gens mijn berekeningen", aldus de heer Van Mierlo die er ook een sport van maakt om allerlei mogelijkheden in wiskundige formules vast te leggen, „kan ik met vier verschillende sleutels alle achterdeuren openen in een hele woonwijk. De kwestie is namelijk, dat de verschillen van twintig sleutels niet allemaal in het mechanisme zitten. Ook de vorm van het sleutelgat speelt daar bij een rol. Tegenwoordig zijn de kas ten van veel sloten van plastic vervaar digd, zodat je een niet passende sleutel toch naar binnen kunt duwen." Bij Bruynzeel in Zaandam, waar we kelijks van die grote partijen deuren uit de fabriek komen, bevestigde men dit. „Het is volkomen juist dat de goedkope sloten slechts twintig sleutelmogelijk heden hebben. Wij zorgen er voor, dat die series niet allemaal op een rijtje komen in een produktie. Er is een wat duurder slot (kost 2,25 gulden meer) dat vijftig sleutelmogelijkheden heeft. Ik geef toe", aldus de woordvoerder van Bruynzeel, „dat vijftig op tienduizend deuren nog niet veel is, doch er kan al aardig mee gemengd worden. Het be roerde is, dat de meer-kosten voor de meeste aannemers onoverkomelijke hindernissen zijn. Vooral de woningwet- bouw is zo uitgekiend, dat er geen cent speling meer inzit. Hang- en sluitwerk is over het algemeen de stelpost waar het meest op wordt beknibbeld. Som mige aannemers die er fel op zijn, zet ten de sloten er zelf op het werk in. Dan kunnen zij er meestal wel voor zorgen dat de buren niet bij elkaar binnen kun nen komen. „Een schuifje of een knip is al een hele verbetering Maar ook dat kost geld en geld mag het niet kosten in de bouw. In de flatgebouwen waar je makkelijk van het ene balkon op het an dere kan komen worden veelal deuren geplaatst met een sleutelgat alleen aan de binnenkant. Er is daar geen nood zaak om de deur van buitenaf te slui ten. Soms komt er helemaal geen slot meer in, maar een knip in de trant van de w.c.-sluiting vrij-bezet." Ook de heer Van Mierlo vindt sloten zonder sleutels idealer. De sleutel is een zwak punt. Bij verlies moet er een nieuw slot komen. Een sleutel in ande re handen maakt de sluiting volledig on veilig. Ook als er geen boos opzet bij is. Hoe vaak gebeurt het, dat bij verhui zing de duplicaatsleutels die men heeft laten maken niet aan de volgende bewo ners worden gegeven? „Kwaadwillig namaken van sleutels is een rampzalige plaag voor al die ge sloten deuren waarachter waardevolle dingen worden bewaard. Ik denk nu nog niet eens aan de voorbewerkte kluis deuren, maar sleutels van openbare ge bouwen en kantoren. In een hotel in Am sterdam is een opzienbarende juwelen- diefstal gepleegd, nadat de dief de sleitel van de hotelkamer had laten na maken, toen hij er eerder had gelo geerd. Om zijn buit te halen hoefde hij alleen maar de kamerdeur te openen. ,In een nieuwe school te Deurne kwam men na een serie diefstallen tot de ontdekking, dat alle zeventien bui tendeuren met één sleutel geopend kon den worden. Toch zaten er in die deu ren allemaal verschillende sloten". De spoorwegrecherche zei ons, dat het namaken van sleutels van baga- gekluizen in de stations een onbegon nen werk is. De cilinders van deze slo ten worden steeds verwisseld en ook de kluizen zelf verhuizen telkens naar an dere stations. Een dergelijk systeem staat ook de heer Van Mierlo voor, maar dan in een eenvoudiger uitvoering. Een van zijn vindingen, het „Permutatieslot" voor ziet daarin. In dat slot kan men met de sleutel een zogenaamde nulstand draai en. In die positie van de klavieren past er elke sleutel in. Zodra men met een willekeurige sleutel het slot dichdraait is het klavierenstel op die sleutel inge steld. Het kan niet meer met een an dere sleitel worden geopend. Ook de eerst gebruikte sleutel past niet meer. „Er zijn ontelbare variaties mogelijk om het slot te verstellen. Voor kastslo- ten waarachter in kantoren waardevol- GRAFT Bij het gezin Stoop in het Noordhollandse Graft gaan de reclamezinne dat wasmiddelen wit, witter, of witter dan wit wassen niet op. Wat mevrouw Stoop ook gebruikt haar wasautomaat levert al enige tijd de was in een bleke roze kleur af. Zelfs een wasmiddel met twee witmakers kan niets aan die kleur veranderen. De familie Stoop (een gezin met zes kinderen) schafte twee jaar ge leden een wasautomaat aan, die tot maart van dit jaar zijn taak naar behoren vervulde. Toen kwam de witte was plotseling roze uit de ma chine. Eerst dacht men dat het wasgoed had afgegeven. Dat bleek niet de oorzaak van het roze raadsel te zijn. Toen werd de serviced lenst ingescha keld. Er werd een reparatie verricht, maar de was bleef roze. Er werden water- en zeepmonsters genomen; niets hielp. De heer Stoop ruilde zijn auto maat met die van zijn broer. Het gekke verschijnsel deed zich toen voor, dat de was bij zijn broer wit werd, maar bij de familie Stoop roze bleef. De firma die de nieuwe automaat had geleverd, bood een nieuwe aan, maar ook uit de nieuwe automaat kwam gekleurde was. Bij een onderzoek van het water leidingbedrijf bleek dat uit de kraan rode deeltjes komen. Mogelijk zijn dit stukjes van een pasta die bij het solderen van een waterleidingbuis werd gebruikt. Dat zou de grote boosdoener kunnen zijn. Mevrouw Stoop zei gisteren „Het is de zoveelste veronderstelling, maar zeker is het nog helemaal niet. Wij zitten er maar mee. Drie weken geleden kocht ik twee witte flanellen lakens. Ze zijn nu roze. Dat is met veel meer wasgoed ge beurd. Het is natuurlijk wel aardig dat u om inlichtingen vraagt, maar als u me van de roze kleur zou kun nen afhelpen, was het me veel be ter. Want, zeg nou zelf, roze witgoed is toch ook niet alles". Ie en vertrouwelijke documenten wor den opgeborgen, is die mogelijkheid een uitkomst. Het slot kan telkens wor den veranderd, ook als een ander de verantwoording over de inhoud van die kast krijgt". Deze vinding van de heer Van Mierlo heeft al sterk de aandacht getrokken van een slotenfabriek. Ook zijn vinding van een „Stiftslot" dat weer andere be veiligingen biedt, wordt op het ogenblik in een slotenfabriek bestudeerd. Intussen blijft de heer Van Mierlo lesgeven op de LTS in Someren. Hij dient zelf zijn octrooi-aanvragen in. „Een dure bezigheid" zegt zijn vrouw. „Hij heeft al heel wat geld in zijn hob by zitten. Jammer .dat hij niet een beet je zakelijk is." GREAT YARMOUTH (Engeland) De wegens smokkel veroordeelde Nederlan der Geert Slor mag de gevangenis ln Engeland verlaten omdat hy daar met nie mand een praatje kan maken. Slor, die tot 12 maanden gevangenisstraf was veroordeeld wegens smokkel van 24.700 sigaren, zag in hoger beroep het vonnis gewijzigd in zes maanden voor waardelijk. Hij had schuld bekend, maar was alleen tegen de strafmaat in beroep gegaan. Rechter Harold Cassel had met de smokkelaar te doen, omdat deze geen Engels sprak, en zijn mede-gevangenen geen Nederlands. „Ik kan mij indenken wat een vreselijke beproeving dat op de lange duur moet zijn", aldus de rechter. HAIFA De vrees heeft plaatsge maakt voor dubbele waakzaamheid. Iedere nacht wordt er in de straten van Haifa gepatrouilleerd. Joden en Arabieren hebben gezamenlijk de ver antwoordelijkheid voor de veiligheid in Israëls grootste havenstad op zich genomen. Na een reeks bomaanslagen, waar bij 27 woningen werden verwoest en twee inwoners om het leven kwamen, hebben beide bevolkingsgroepen de handen ineen geslagen. Tweeduizend Joden en vijftig Ara bieren meldden zich na de bomaansla gen vrijwillig aan voor gezamenlijke nachtelijke wachtdiensten. „Dat is het beste bewijs voor de goe de verstandhouding tussen Joden en Arabieren in mijn stad", zegt burge meester Moshe Flieman. Het is waar, dat zich na de bomaan slagen geen incidenten tussen Joden en Arabieren in Haifa hebben voorgedaan. Maar het is ook waar, dat veertig pro cent van de Arabische kiezers in Haifa bij de jongste algemene verkiezingen hun stem op de nationalistische Ara bische communistische partij, RAKACH hebben uitgebracht. „En dat", zo geeft burgemeester Flieman toe, „is veront rustend". In de verwachting, dat er eens vrede in het Midden-Oosten zal zijn, bouwt Haifa aan zijn toekomst. Nu telt de stad 220.000 inwoners onder wie 15.000 Arabieren. In 1985 rekent Haifa op 300.000 inwoners en in het jaar 2000 op een half miljoen. De snel groeiende haven is de groot ste werkgever. Vorig jaar legden 1800 schepen in Haifa aan, die 170.000 passa giers naar Israël brachten en 3,5 mil joen ton goederen. „Niet zulke indrukwekkende cijfers als de Rotterdamse haven", zegt de burgemeester spijtig. „Israël is maar een klein land. Bovendien neemt de haven van Ashdod steeds meer vracht vervoer voor zijn rekening". Haifa is ook een stad met zware in dustrie. Ten noorden van de stad staan de grote olieraffinaderijen, de cement en staalfabrieken. Deze industrieën staan echter zover weg, dat de fa- brieksrook niet in de stad kan komen. „Haifa moet en wil zuivere lucht ade men", zegt burgemeester Flieman. De elektronische industrie in de stad ontwikkelt zich onder invloed van de befaamde Technische Hogeschool, het Technien, (8000 studenten) heel snel. Meer dan zeventig procent van alle Is raëlische ingenieurs en technici hebben er hun opleiding genoten. Deze inge nieurs spelen een belangrijke rol bij het opvoeren van het technisch peil van het Israëlische leger. Maar ook al is Haifa een inuversd- teitsstad, 't leven is er saai. De mini rokken zijn er minder mini dan in Tel- Aviv of Jeruzalem, 's Avonds zijn de straten vroeg verlaten. Zeelieden heb ben er niets te zoeken. Haifa heeft geen Katendrecht. De vorige burgemeester van Haifa, Aba Khoushy, heeft het nachtleven in de stad laten uitsterven. Zijn aandacht ging uit naar 't verfraaien van de stad. Dat is gelukt. „De mooiste stad van Israël", zegt burgemeester Flieman trot* Burgemeester Flieman heeft een mo derne visie op de ontwikkeling van zijn stad. Hij wil het puriteinse karakter er van wegnemen. „Ik wil van Haifa een toeristenattractie eerste klas maken. Met nachtclubs. We zullen ten zuiden van de stad een stuk zee droogleggen en er de mooiste riviera van het Mid den-Oosten bouwen. Komt u over zes jaar nog maar eens terug". UTRECHT De wachtlijst voor eerstejaarsstudenten bij de juridisch» faculteit is opgeheven. Er is een oplossing gevonden voor de noodsituatie door afzonderlijk on derwijs te geven voor de na-inschrij vers. De noodsituatie ontstond doordat een groter aantal studenten dan ver wacht werd zich niet bij de officiële inschrijving aan het begin van het col legejaar had opgegeven, maar eerst bij de na-inschrijving. België maakt jacht op illegale jeneverstokerijen MAASTRICHT België ontwaakt uit een roes van clandestien gestookte alcohol. Talrijke leden van het illega le stokers-gilde verdwijnen ontnuch terd in het gevang nu de Belgische Op sporingsdienst van Douane en Accijn zen bijna wekelijks lucht krijgt van een geheime alcoholstokerij. Dit jaar werden er tot nu toe zo'n 25 listig verborgen stokerijen ontdekt. De opsporingsdienst stuitte daarbij op kostbare installaties die haast van in dustrieel formaat waren. De 25 opgedoekte stokerijen haal den per week samen een alcoholpro- duktie die toereikend was om ruim twee miljoen borreltjes te schenken. Met de drooglegging van deze bron, die ook de dorst naar geld leste, werd een flink lek in de Belgische schatkist gedicht, want een liter alcohol van 95 Gist, water en suiker in grote kui pen dooreengeroerd stonden gereed om tot alcohol te worden gedistilleerd. Foto rechtsboven: Ambtenaren van de opsporingsbrigade ontdekten in de mergelgrotten vlak over de Belgische grens bij Maastricht een volledig in bedrijf zijnde alcoholstokerij. procent brengt 220 franc (16,50 gulden) aan accijns op. De ontduiking van deze belasting is een winstgevende bezigheid die het ge zonde verstand snel benevelt. Zo oeen- den in Brussel drieste stokers hun duis tere bedrijvigheid letterlijk onder de neus van de opsporingsdienst uit. De ambtenaren ontdekten plotseling tothun vreugde en verrassing een geheime al coholstokerij in dezelfde straat waar hun hoofdkantoor was gevestigd. De sto kers hadden rond de installaties potten met petroleum opgehangen om de al- cohollucht te camoufleren en zoals ge bruikelijk hadden zij alle toegangen tot de stokerij met zwart plastic lucht dicht afgesloten. Desondanks kwam de inval van de opsporingsdienst nog voor de eerste alcohol kon worden afgele verd. „De jacht op de clandestiene sto kerijen is zeker niet het grootste, maar wel het spectaculairste onderdeel van ons werk", zeggen de ambtenaren van de opsporingsdienst in Belgisch Lim burg, die dit jaar acht alcoholfabriek jes buiten bedrijf stelden. Ze werden ontdekt in afgelegen schu ren, boerderijen en in een geval zelfs in de mergelgrotten even over de grens bij Maastricht. De jacht op de illegale stokers is tijdrovend en moeizaam. De ambtenaren kunnen niet rekenen op de medewerking van het Belgische publiek In een geslaagde poging tot belasting ontduiking schept het evenveel plezier als in de overwinningen van de plaat selijke wielervedetten op de ontelbare kermiskoersen De bekende blauwe wagens van de op sporingsdienst kunnen het bureau aan de Stationsstraat in Genk niet verlaten of hun bewegingen worden door ver spieders van de alcoholstokers secuur gevolgd en gesignaleerd. De tam-tam van de Belgische Kem pen werkt dag en nacht. En in het ge val dat de stokers toch bij hun vuren worden verrast, ondervinden de getui gen dat zwijgen goud waard is. De sto kers, die dag in, dag uit, rond de stin kende ketels met het troebele brouw sel van suikergist en water staan, ver vullen een ondergeschikte rol in de or ganisatie. Het zijn vaak mensen die diep in de schulden steken of geen regelmatig werk verrichten. Voor honderd gulden per nacht riskeren ze graag een ge vangenisstraf van een jaar onvoorwaar delijk, een straf die verdubbeld wordt als ze weer in hun oude kwaal verval len. Het zijn vaak arme drommels. Voor hen laten we soms genade voor recht gelden omdat hun gezinnen er aan kapot gaan. Bijna steeds is het boter aan de galg gesmeerd. Zolang ze in de cel zitten, zijn ze braaf, maar daar buiten gaan ze weer door de knieën zo dra ze veel geld ruiken. Want wat doe je als je vijf franc verdient en je hebt voor zes franc dorst? zegt een ambte naar van de opsporingsdienst. De gehele clandestiene alcoholstokerij in Noordoost België wordt geleid door slechts vijf kleine groepen, die worden beschermd door een muur van stilzwij gen. De opsporingsdienst is ervan over tuigd dat deze grote bazen bijna steeds buiten schot blijven. De dienst hoopt echter, dat hij stokers te pakken krijgt, die na hun arrestatie schoon schip ma ken en hun bazen verraden. De jacht is uitputtend en daardoor zeer verbeten. „Als we iemand hebben gegrepen, moeten we binnen 24 uur een proces-verbaal met bewijsmateriaal aan de onderzoeksrechter overleggen, wil men deze man in hechtenis kunnen houden. Binnen 14 dagen dienen de ver dachten voor de rechtbank te zijn ge daagd", aldus de opsporingsdienst. Dit betekent dat het kleine groepje ambte naren na een geslaagde inval vaak drie dagen en nachten in touw is. Zelfs het kleinste detail kan bewijzen tegen de grote bazen opleveren. Het gebeurt regelmatig dat groepen clandestiene stokers elkaar dwars zit ten en verraden. Onlangs kwam de douane op het spoor van een geheime stokerij door een van de kopstukken die een ongedekte cheque uitschreef. De ge dupeerde nam wraak en tipte de op sporingsdienst. Het legertje clandes tiene alcoholstokers telt veel ex-boter- smokkelaars. De Belgische justitie be schikt over aanwijzingen, dat ook Ne derlanders uit de grensstreek voor de stokerijen werken. Zo is enkele maan den geleden een inwoner van Bergeijk door de opsporingsdienst aangehouden. Volgens deze dienst zijn er verscheide ne eigenaren van clandestiene stoke rijen die zich in Nederland schuilhou den uit vrees voor de hoge geldboeten en celstraffen die hun in België staan te wachten. Ongrijpbaar voor de Belgi sche justitie blijven zij aan de touwtjes trekken en richten nieuwe stokerij en in. De fabrikanten van illegaal ge stookte alcohol investeren 200.000 tot 400.000 franken in de distilleerinstalla- tie, die bestaat uit gistingsbakken, gas branders en zes meter hoge koperen distilleerkolommen. Bij de aanvoer van de grondstoffen voor een stokerij, het bereiden van de alcohol en de afzet via diverse sluipwegen, zijn dertig tot veer tig mensen betrokken. Als er dag en nacht wordt gestookt, kan per week gemiddeld vijftien hon derd liter alcohol van circa 95 pet. worden geproduceerd. De kwaliteit is vaak uitstekend. De kostprijs bedraagt ca. 3,75 gulden per liter. De likeurfa brikant die de clandestien gestookte al cohol via slinkse wegen binnen zijn be reik krijgt, betaalt uiteindelijk 135 tot 140 frank (ongeveer 10 gulden) per li ter, 40 tot 45 frank (ruim drie gulden) goedkoper dan de legaal gestookte al cohol. De hele transactie blijft bui ten de boekhouding en de flessen likeur die met zwarte alcohol zijn gemaakt, worden stiekem verkocht aan kasteleins die het niet zo nauw nemen en graag een extraatje verdienen. De straffen zijn echter niet mals. De eigenaar van een geheime stokerij kan rekenen dat de rechtbank hem veroor deelt tot een geldboete van vijfduizend tot vijfentwintigduizens gulden al naar gelang de capaciteit van zijn stokerij, en tot een gevangenisstraf van een tot twee jaar onvoorwaardelijk. De appa ratuur, waarvoor hij enkele honderddui zenden guldens betaalt, wordt verbeurd verklaard. Vervolgens is het de beurt aan de fiscus, die het onderste uit de kan haalt. Als de eigenaar van de sto kerij bijvorbeeld de produktie van een week ongeveer 1500 liter alcohol in voorraad heeft gehouden, dient hij 313.500 frank accijns te betalen, ver meerderd met een boete van tienmaal 313.500 frank. „Er zijn er weinig die rijk worden", weet men bij de opsporingsdienst te vertellen, „als we ze om de drie jaar grijpen, zijn ze hun hele winst kwijt". AMSTERDAM De Stichting Eigen tijdse Dans van Koert Stuyf wordt met opheffing bedreigd. Op een verzoek om overheidssubsidie voor de uit acht dan sers en danseressen bestaande groep, heeft minister Klompé (Cultuur) nega tief beslist. De minister stelt, dat het verlenen van subsidie niet gerechtvaardigd zou zijn tegenover andere min of meer ver gelijkbare gezelschappen, die in soortge lijke moeilijkheden verkeren. Uitbreiding van het aantal balletgroe pen acht de minister evenmin gewenst, maar toegezegd is dat over deze kwes tie overleg zal worden gepleegd met de Amsterdamse wethouder voor kunst zaken, de heer W. Polak. De greep van Koert Stuyf heeft één seizoen deel uitgemaakt van het Natio nale Ballet, waarvoor de overheid 75.000 gulden aanvullende subsidie be schikbaar stelde. Na afloop van deze periode bleek verdere zamenwerking niet levensvatbaar te zijn. Maandag schreef het stichtingsbe stuur wethouder Polak een brief, waarin werd gesteld dat slechts door onmidde- lijke financiële bijstand een dreigende opheffing kan worden voorkomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 13