duidelijk wetsontwerp krijgt Maastricht 8ste medische faculteit Hoe laat is het? horloge Kies uit de volledige kollektie Bestuur A.R.P. wil geen breuk met KVP en CHU behang Fusie tussen Internatio en Muller en Co. Minister belooft Kamer Demonstratie tegen geluidshinder Burgemeester wil praten met Provo-raadslid Rath Doodeheetver Felle brand Lij Vredeste1* in Enschede BESTUURSHERVORMING HOGER ONDERWIJS Uitbreker in het bezit van wapens weer gegrepen Instituut voor bankstudies wil beschermende maatregelen Milde straffen voor jeugdige dieven Rey ontevreden Guerrillaleider gedood Schoolstaking na onkies incident Surinamers kunnen hier niet wennen AKZO leent f 60 miljoen In Wapeningen volgend jaar ook studie in biologie ft ft TELEURSTELLEND VERWORPEN Activiteiten Funds Mis voor de vrede onderbroken „Niet alle contacten bevriezen GEEN TOELICHTING Na opmerking over monument ft KWETSEND In het buitenland NIEUW HUIS NIEUW NEDERLANDS MAMMOET-CONCERN Paaina 15 VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 DEN HAAG Minister Veringa (Onderwijs) heeft de Tweede Kamer toege zegd het wetsontwerp over de bestuurshervorming universiteiten en hogescho len zo doorzichtig en overzichtelijk te maken als het maar kan. Het ontwerp zal zo worden opgezet, dat amendementen van de Kamer kunnen worden overgenomen zonder dat onoverkomelijke moeilijkheden ontstaan. De minister bood zelfs ambtelijke steun aan als de Kamer bij het opstellen van de amendementen wetstechnische hulp zou vragen. Een volwaardige negende medische faculteit in Twente of Brabant zal pas worden opgericht als de achtste in Maastricht op volle toeren draait. Maar dat betekent niet zo zei minister Ve ringa dat in Enschede en Eindhoven niet verder wordt gewerkt aan me- disch-technisch-wetenschappelijk speur werk. Dat zal later de vorming van een volledige faculteit kunnen verge makkelijken. Na veel kritiek uit de Kamer over zijn vrijblijvend antwoord, herhaalde chroom herenhorloge, automatic/datum 129.- in doublé 129.- PRISMA edelstaal herenhorloge, automatic/datum 165.- andere modellen in edelstaal, automatic/datum reeds vanaf 145.- edelstaal herenhorloge, automatic/datum/waterdicht 185.- (exclusief model Alle Prisma horloges Incabloo Shockproof UTRECHT De Utrechtse politie heeft gistermorgen in een nachtcafé de 31-jarige ter beschikking gestelde W. S. gearresteerd. De man was gewapend met een pistool. In zijn auto werd een semi-automatisch Flobert-geweer ge vonden. S. die in maart van dit Jaar uit de Rekkense Inrichtingen is ontsnapt, was in het bezit van ruim tweeduizend gul den en wat Duits en Belgisch geld. Het geweer was voorzien van geluiddemper en een telescoopvizier. S. is ter beschikking van de rege ring gesteld op grond van veroordelin gen wegens valsheid in geschrifte, af persing en oplichting. de minister, dat de nota bestuursher vorming was bedoeld om globale uit gangspunten te formuleren als grond slag voor een wet, die de hervormingen gestalte moet geven. Hij vond het ver standig, dat de Kamer daarvoor bouw stenen aandroeg. „Uiteindelijk zal een architectuur moeten worden gekozen, die voor allen aanvaardbaar is". In eerste termijn had dr. Veringa ook gevraagd over de moties van de democraat Dijkstr:. en de socialist Masman („een gekozen universiteits raad is het hoogste bestuursorgaan van de universiteit of hogeschool") geen uitspraak te doen. Volgens de minister, kan de betekenis van deze bouwstenen pas duidelijk zijn, als al het bouwma teriaal in een wetsontwerp wordt aan geboden. De socialistische fractieleider Den Uyl vond de houding van minister Ve ringa zeer teleurstellend, met name voor de universitaire wereld, die nu in het onzekere wordt gelaten over de werkelijke opvattingen van de regering. Ddarom wil de heer Den Uyl de stem ming over de motie-Masman uitstellen. Een aangehouden motie weegt zwaar der dan een motie die nu wordt ver worpen". Ook de democraat Dijkstra en de ra dicaal mej. Kessel (die minder ver wilde gaan) vroegen de Kamer hun moties niet in stemming te doen bren gen. Tegen een dergelijke gang van za ken had KVP-fractieleider Schmelzer toch wel bezwaren* De politieke duide lijkheid eist dat de moties of worden ingetrokken of in stemming komen, zei hij. Minister Veringa had na de woorden van de heren Den Uyl en Schmelzer geen behoefte meer aan een opschor ting van de stemmingen. De moties van mej. Kessel en de heren Dijkstra en Masman werden daarna verwor pen. Een motie van de KVP'er Wester terp om de beslissing over de vestiging AMSTERDAM Tijdens een bijeen komst in Londen van het internatio naal instituut voor bankstudies is een verslag van de heer R. Schlumberger inzake de steeds groter wordende in ternationale activiteit van beleggings maatschappijen besproken. Het verslag onderstreept dat de groei van de beleg gingsmaatschappijen in Europa in vol le gang is en dat deze ontwikkeling zeer waarschijnlijk in de loop der komende jaren zal voortgaan. Het internationale karakter van deze activiteiten heeft zowel op het gebied van de beleggingen als op dat van de verkoopmethoden betrekking. Enige van deze verkoopmethoden, die zeer argressief zijn, blijken slechts aan vaardbaar, indien zowel de aangeboden effecten als de voorgestelde beleggings plannen op bepaalde wijze omringd worden door voorzorgsmaatregelen, als ook door bepalingen, die ten doel heb ben de belangen van de spaarders vei lig te stellen. De bescherming moet worden ge zocht enerzijds in een toezicht op pro fessionele basis, anderzijds in een soepele doch niettemin doeltreffende reglementering, in de trant van die bij voorbeeld in Engeland en West-Duits- land. Het instituut kwam tot de conclu sie, dat deze aangelegenheid in elk land de bijzondere aandacht dient te heb ben van de betrokken professionele or ganisaties. Indien de overheid geen be langstelling voor deze onderwerpen zou hebben, zouden deze kunnen worden voorgelegd aan een organisatie met een uitgesproken internationaal karakter, zoals de OEES. Een Europese coördi natie ter zake zou wenselijk worden ge acht. van de achtste medische faculteit uit te stellen, haalde het evenmin. De mo tie-Masman (invoering negenjarige leerplicht op 1 augustus 1971) werd met 58 tegen 68 stemmen verworpen. Voor stemden de fracties van de PvdA, de WD, D'66, PSP, CPN en PPR. Een motie van de socialist Laban om de leerlingenschaal bij het kleuter- en basisonderwijs te verlagen, kreeg al leen de steun van de PvdA, D'66, PSP de Boeren en de PPR. DEN BOSCH De officier bij de Bossche rechtbank, mr. M. Bruigom, eiste gisteren over het algemeen milde straffen tegen negen jongelui die allen betrokken zouden zijn geweest bij dief stallen van verdovende middelen, ge luidsapparatuur, sigaretten en snoep goed. J. v. d. R. uit Den Bosch hoorde tien maanden, waarvan vijf voorwaardelijk met aftrek tegen zich eisen. R. F. (21) tien maanden, waarvan vier voorwaar delijk met toezicht van een bureau voor alcoholisme, A. K. (29) hoorde twee maanden eisen, waarvan een maand voorwaardelijk met aftrek. De meubelfabrikant M. v. d. L. kreeg de eis van vier maanden met aftrek te horen, P. v. E. drie maanden voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Vijf maanden waarvan twee voorwaarde lijk met aftrek en drie jaar proeftijd was de eis tegen J. R. Hij werd nadat de rechtbank in de raadkamer was ge gaan in vrijheid gesteld- Drie maanden met aftrek tegen H. S., dezelfde eis als tegen V. E. (20). L. K. hoorde zes maanden eisen waarvan twee voorwaardelijk, drie jaar peoef- tijd en toezicht van de reclassering. Voor H. v. S. acht maanden gevange nisstraf, waarvan drie maanden voor waardelijk en een proeftijd van drie j^ar. WASHINGTON De politie van het Amerikaanse departement van Defen sie heeft donderdag ongeveer 150 per sonen gearresteerd, onder wie enkele priesters, die hebben getracht een „mis voor de vrede" op te dragen in het Amerikaanse militaire hoofdkwartier. De arrestaties werden verricht nadat de bewakers van het Pentagon de groep hadden gewaarschuwd, dat hun aanwezigheid de activiteiten in het hoofdkwartier belemmerde. De eerwaarde Edward Crowther, de vroegere episcopale bisschop in Zuid- Afrika, die de betogers leidde, werd door de agenten die hem arresteerden onderbroken, toen hij voorging in een gebed voor „degenen, die in de strijd zijn, en in het bijzonder zij, die in Vietnam strijden". DEN HAAG Het moderamen (dagelijks bestuur) van de A.R.P. wil niet zonder meer alle contacten met K.V.P. en C.H.U. bevriezen. De resolutie van het Partijconvent van zaterdag zegt dat een gezamenlijk ur gentieprogram voor de volgende regeringsperiode pas na het voorjaarsconvent tot stand kan komen. Maar dat betekent niet dat er geen contacten tussen de drie partijen wor den onderhouden, zo staat in een giste ren uitgegeven verklaring. Die contacten zijn dan het voorzittersoverleg, de com missie-Veldkamp (de commissie duide lijkheid van de KVP, de ARP, en CHU) en andere betrekkingen over ontwikke lingen in de drie partijen. Het moderamen stelde gisteren vast dat er op het Partijconvent twee be sluiten waren genomen: een gericht op een eigen program van actie en een an der op het daarna opstellen van een ge zamenlijk urgentieprogram. In het werk-schema van de A.R.-partij voor het seizoen 1969-1970 was al reke ning gehouden met de behandeling van een ontwerp-program van actie door het Centraal Comité in de eerste helft van 1970. Die procedure moet, volgens het moderamen, wat worden vervroegd, om de kiesverenigingen in de gelegen heid te stellen zich voor het voor jaarsconvent over een ontwerpprogram van actie in hoofdlijnen uit te laten. Het dagelijks bestuur weigerde de ver klaring toe te lichten. Partijvoorzitter dr. A. Veerman: „Wij houden het op de gezamenlijke uitleg." Het dgelijks bestuur van de Christe lijk Historische Unie kwam gisteren bijeen om na te gaan of na het anti-revo lutionaire partij convent de al opgestel de resolutie voor de Unieraad van za terdag al of niet moest worden gehand haafd. Besloten werd de resolutie niet te wijzigen. De voorzitter van de CHU, prof. dr. J. W. van Hulst, zei gister avond: „Wij stellen aan de Unieraad voor om van stonde af het gesprek in de Achttien voort te zetten. Het zou best kunnen zijn, dat de ARP door de hou ding van de Unieraad tot andere ge dachten kan worden gebracht. Als de Unieraad een negatief besluit zou ne men, zou voor mij als voorzitter de aar digheid er een heel eind af zijn." BRUSSEL Voorzitter Rey van de Europese Commissie is ontevreden over de manier van voorbereiding der Haagse topconferentie (1 en 2 decem ber). Dit gebeurde vooral via werklun- ches van de ministers van de Zes. Rey keurt dit sterk af. Hij vindt dat de voorbereiding via de gemeenschaps instellingen had moeten gebeuren. Op de tweede dag van de „top" zal voor zitter Rey aanwezig mogen zijn. Com missaris Martino en vier deskundigen zullen hem vergezellen. AMSTERDAM Burgemeester dr. I. Samkalden wil nog wel eens praten met het Amsterdamse provo-gemeente raadslid Roel van Duyn over het in cident in de raadsvergadering van 29 oktober, waarbij de burgemeester het raadslid het woord ontnam. De raad besprak toen maatregelen om het slapen op de Dam tegen te gaan. Van Duyn zei bij die gelegenheid, dat het Nationaal Monument op de Dam al genoeg was onteerd door er solda ten te herdenken die niet ten onrechte in Indonesië waren gesneuveld. Dr. Samkalden brak daarop Van Duyns be toog af en een raadscommissie bepaal de dat de uitlatingen niet in de notulen zouden worden opgenomen. Het raadslid schreef een open brief aan de burgemeester, waarin hij vroeg om een gesprek onder vier ogen ten einde zijn woordgebruik uit te leggen. De burgemeester geeft hem daartoe graag de gelegenheid. Het verwondert dr. Samkalden alleen dat de heer Van Duyn al niet op de ver gadering zelf naar hem was toegestapt. „Een dergelijke gang van zaken was mij liever geweest. Beter een misver stand voorkomen, dan het uit de we reld te moeten helpen". In Van Duijns open brief had de bur gemeester bijzonder de zinsnede getrof fen: „Het zou me daarom ook spijten als ik (door de uitlating in de raads vergadering) de gevoelens van nabe staanden gekrenkt heb". De burgemees ter: „Hiermee erkent u dat uw uitspra ken bij anderen als kwetsend konden overkomen. Ik heb u daarop ook ge wezen in het slot van mijn antwoord in de raad; daarom ook deed ik een dringend beroep op u uw woorden terug te nemen". Dr. Samkalden meent dat duidelijk is dat Van Duijns woordkeus „op zijn minst ongelukkig is geweest". In Londen is donderdag op 75-jarige leeftijd generaal Mirza, oud-president van Pakistan, overleden aan de gevol gen van een hartaanval. Generaal Mir za vestigde zich in 1958 in het Vere nigd Koninkrijk, nadat hij bij een staatsgreep van maarschalk Ajoeb Khan was afgezet Prins Charles, prins van Wales, Wales, viert morgen zijn 21ste ver jaardag. Voor deze gelegenheid wer den enkele opnamen gemaakt van de prins in een Basset op de vliegbasis van de RAF te Oakington. MONTEVIDEO Een voormalig priester, die de leider zou zijn geweest van de extreem-linkse ondergrondse be weging „Tupamaros" in Uruguay, is donderdag in Montevideo bezweken aan verwondingen, opgelopen bij een mis lukte overval op een wapenhandel, al dus de politie. Bij de overval van woensdag werd een politieagent dodelijk gewond, maar hij slaagde er nog in de gewezen pries ter, de 34-jarige Indalecia Olivera Ra mos, ook dodelijk te treffen. Een twee de terrorist werd in gewonde toestand aangehouden, maar hij slaagde erin te ontsnappen. Olivera Ramos was volgens de poli tie priester in Montevideo, voordat hij zich aansloot bij de „Tupamaros natio nale bevrijdingsbeweging", waar hij leider zou zijn geworden van een cel van 15 tot 20 man. De „Tupamaros" zou verantwoorde lijk zijn voor een reeks gewaagde ont voeringen en overvallen op banken en speelzalen. Woensdag zou de beweging bij een overval op een bank ongeveer 215.000 gulden hebben buitgemaakt. BEVERWIJK De ongeveer vier honderd leerlingen van de hogere pe dagogische school in Beverwijk en van de daaraan verbonden HAVO staan als één man achter Piet Langeveld en Re- né Smit (beiden 18), die van school zijn gestuurd omdat ze tijdens de les sen met een gevonden condoom had den gespeeld. De hele school is daar op in staking gegaan. De leerlingen en ook enkele do centen eisen dat het schoolbestuur de verwijdering ongedaan maakt en de zaak voor nader onderzoek in han den geeft van een beleidsorgaan van studenten en docenten. Als voor maan dagmiddag 1 uur niet aan deze eisen is voldaan gaat de hele school weer staken. Directeur dr. Gripling zal de eisen naast zich neerleggen. Hij noemt de actie van de leerlingen „ondemocra - tisch". „Een meerderheidsbesluit (van de bestuurssectie) is een meerderheids besluit. Daar heeft de minderheid zich bij neer te leggen", vindt hij. „Er komt een grote hoeveelheid ge ruchten op ons af, variërend van sek suele misdragingen tot poging tot brand- ~'Vh,rng toe. Wanneer wij met feiten worden geconfronteerd, is het mijn ;cht als directeur om waakzaam te zijn." Een groot aantal bewoners van Amstelveen en Buitenveldert was gisteravond aanwezig voor de deur van het Provinciehuis te Haarlem, waar het Informatiecen trum Geluidshinder Schiphol de eerste openbare vergadering beleg de. Op de foto mensen met span doeken voor het Provinciehuis. AMSTERDAM De steeds groeien de groep Surinamers die ins ons land komen werken, kan zich maar moeilijk aanpassen. De arbeidsbureaus in Rot terdam en Amsterdam hebben met hen problemen, zo is gisteren meegedeeld. In Amsterdam zijn nu driehonderd Surinamers die geheel onvoorbereid naar ons land zijn gekomen. Zij zijn volgens het arbeidsbureau niet in staat zich aan te passen aan de totaal an dere omstandigheden in ons land, zoals het arbeidstempo en de arbeidsdisci pline. Volgens het Amsterdamse arbeids bureau is overleg hierover nodig met de verantwoordelijke autoriteiten om te voorkomen „dat zich dramatische si tuaties" kunnen voordoen. In Rotterdam zijn het vooral een aantal Surinaamse vrouwen, die geen werk kunnen vinden. Dat komt door dat zij nog niet aan de Nederlandse maatschappij zijn aangepast, aldus het arbeidsbureau. Als die aanpassing een maal achter de rug is, dan kunnen zij wel snel werk vinden, zo is de erva ring iri Rotterdam. ARNHEM De AKZO (Algemene Kunstzijde Unie-Koninklijke Zout-Orga- non) gaat in het buitenland f 60 miljoen lenen tegen 8V4 procent rente. Het gaat om een onderhandse vijfjarige le ning, verdeeld in coupures van f 10.000 en f 25.000, tegen een uitgiftekoers van 100 procent. De inschrijving tot 20 november staat alleen open voor buitenlandse ge gadigden, met uitzondering van ingeze tenen van de Verenigde Staten. De op brengst van de lening is bestemd voor investeringen buiten Nederland. ENSCHEDE Met vier wagens ru te de Enschedese brandweer omstree zes uur gisteravond uit om een ui slaande brand bij de Vredesteinfabrie ken te bestrijden. De bedrijfsbrandwee had aanvankelijk getracht de brand, die in een bekldingsruimte woedde, met eigen middelen te blussen, maar zag zich genoodzaakt de Enschedese brandweer te hulp te roepen. Omstreeks kwart over zeven*had men de brand on der controle. De Enschedese brandweer zette acht tien stralen en enkele waterkanonnen in bij de bestrijding van deze brand. In de loods van 50x25 m. waren grondstof fen opgeslagen voor de bereiding van solutie, alsmede siliconen en ruwe rub ber. De loods is geheel uitgebrand. Om een uur vannacht was men nog bezig met de nablussingswerkzaamheden. De oorzaak van de brand ligt vermoede lijk in een explosie, ontstaan tijdens de bewerking van een van de opgeslagen ruwe grondstoffen. Over de omvang van de schade is nog niets bekend. Gistermiddag is de nagenoeg nieuwe woning met timmerschuur van het ge zin H. Visser (man, vrouw en zes kin deren van een tot zeven jaar) in Rot- sterhaule (gemeente Haskerland) uit gebrand. Door de grote voorraad hout sloegen de vlammen tientallen meters hoog en liepen de belendende gebou wen groot gevaar. De brandweren van Jöure en Heeren veen bestreden het vuur met een twin tigtal stalen en wisten uitbreiding te voorkomen. Mevrouw Visser liep brand wonden op aan gezicht en handen, toen zij de baby van boven haalde. De belendende percelen kregen wa terschade. In de timmerschuur ging een zestal kostbare houtbewerkings- machines verloren. De totale schade bedraagt circa f 200.000,-. ADVERTENTIE Was maar af, dat Radocota behang van R&D. Met water en zeep, was benzine, terpentine, ammonia. Hèt blijft er even lichtecht en mooi van. Bekijk het Radocota staalboek (uw vakman heeft het) goed. Zie hoe mooi het is. Voor overal in huis. 53 cm breed, ƒ1.28 per strekkende meter. (Levering per rol van 10 mtr.) maakt van een huis uw thuis. De Europese Commissie heeft aan de ministerraad van de gemeenschap een viertal voorstellen gezonden voor invoe ring van EEG-vrijheid voor vestiging en dienstverrichting voor opticiens. De voorstellen betekenen een weder zijdse erkenning van diploma's in EEG- verband. ROTTERDAM Tussen twee grote Rotterdamse concerns, Wm H. Müller Co. en Internatio, staat een fusie op stapel. Als de fusie tot stand komt ontstaat een concern met een omzet van l'/t miljard gulden en een personeelsbestand van 15.700 man. Enkele maanden geleden zijn de be sprekingen over de fusie begonnen. Nu de beide besturen principiële overeen stemming hebben bereikt, menen zij niet langer meer te moeten wachten met de bekendmaking van de plannen. Hoe de uitwerking zal zijn, zal nog nader worden bekendgemaakt, evenals de ruilverhouding van de aandelen. Er wordt gedacht aan een overkoepelend orgaan onder de naam Internatio-Mül- ler. Voor het personeel zal de komende fusie geen gevolgen hebben, zo werd meegedeeld. De werkgelegenheid blijft gehandhaafd. Onderzoekingen hebben aangetoond dat een fusie de groei van de activitei ten van beide ondernemingen kan be vorderen, hoofdzakelijk op het gebied van dienstenverlening. Er zal een een heid worden gevormd, die zich zowel nationaal als internationaal met meer effect en gewicht zal kunnen presente ren. Door samenvoeging van diensten zal 'n betere en meer rationele bedrijfsvoe ring worden bereikt. Het ligt in de be doeling dat de zelfstandigheid van de werkmaatschappijen zal worden ge handhaafd met overkoepeling door een raad van bestuur. De activiteiten zullen worden onder gebracht in de volgende afdelingen: Handel, Ertsen/Mijnbouw, Scheepvaart (rederijbedrijven), Havens (cargadoors en stuwadoorsbedrijven), Transport(op- slag, expeditie en wegvervoer), Installa tie, Fabricage. Het zichtbare eigen vermogen (kapi taal plus reserve) zal na de fusie f 250 miljoen belopen, waarvan f 93 miljoen van Internati# en f 157 miljoen van Müller. Internatio keerde vorig jaar 16 pet. dividend uit, Müller 22 pet. Da aandelenkoers van Internatio was gis teren 311 pet., die van Müller 355 pet. Het studiepakket aan de Landbouw hogeschool te Wageningen zal binnen kort worden uitgebreid met een studie richting biologie. De rector-magnificus. prof. dr. ir. F. Hellinga, deelde dit donderdagmiddag mee op een pers conferentie in het hoofdgebouw van de school. Het voorstel van minister Veringa, aan het bestuur van de Landbouwhoge school gedaan via de minister van Landbouw en Visserij Larninois, zal in de komende maanden worden uitge werkt. De verbreding van het studiepatroon in Wageningen werd mogelijk doordat in andere universiteitssteden de studie richting biologie kampt met een te grote toevloed van studenten. De voor Wageningen nieuwe studie richting is gemakkelijk in te passen in het algehele studiepakket. Het ligt in de bedoeling, dat in september 1970 met de biologie-studie in Wage ningen wordt gestart.

De Vallei | 1969 | | pagina 15