Veenendaals dagblad Bij Werkspoor werk hervat Akkoord nog in beraad Buiten Boete van flOOO,- voor rechter DE DRIE VAN KAAP KENNEDY APOLLO-12 OP TIJD GEREPAREERD Champagne voor jarige Joan Min. Schut: „Geen 5000 premiewoningen extra" Overval op bank in Steenderen „Mars tegen dood" in Washington begonnen Arbeids onrust vierde hoogtij Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei VIJFLING IN LONDEN Na praatje met kassier Winnaar no. 109.886 in het Chevron kleurenspel Spoedig weer goedkope koelhuisboter Wonder batterijen doen hun naam eer aan VOLOP LEUKE BROEKEN f5.-terug voor uw oude wekker als unü kiest voor Junghans JUNGHANS DAG VAN AFKOELING NA VELE EMOTIES Weer vliegtuig gekaapt Steen door ruit Downing Street Enkele buien Dierenjeugd j Na dodelijk ongeluk met glaasje op le Bomaanslagen in Rome 35.000 man rondom hoofdstad f 500,- Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaai, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v Advertentietarieven op aanvraag. VRIJDAG 14 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 268 UTRECHT Het personeel van Werkspoor in Utrecht, dat twee dagen met steun van de erkende vakbonden heeft gestaakt, heeft vanochtend tegen half negen het werk hervat. Dat gebeurde na een kantinebijeenkomst, waar de vak bondsbestuurders verslag uitbrachten van de gisteravond gehouden kaderver gadering en waarbij het daarin aangenomen voorstel werd overgebracht om pas maandag de discussies over het met de Verenigde Machine-Fabrieken be reikte akkoord te hervatten, nadat het personeel in het weekeinde kennis heeft kunnen nemen van de tekst van het akkoord. Vanavond zou een pamflet bij de fabriekspoort worden uitgereikt, waarin het akkoord is opgenomen. Ook de volledige nachtploeg zou vanmiddag normaal opkomen om het werk te hervatten. Ex-stakingsleider J. Meijnikman zei over de vergadering van gisteravond, dat er is gevloekt, vervloekt en zelfs nog geprezen ook. Hij kondigde aan, dat in de bond$;besturen van de vakbonden vandaag zou worden gesproken over de uitbetaling van de stakingsdagen, ook aan ongeorganiseerden. Een beslissing daarover is nog niet genomen. Voorts zou worden gesproken over de derving van de winstdeling dit jaar. Hij vond het noodzakelijk na de emoties van de afgelopen dagen enige tijd af te koelen. Daarvoor was de dag van van daag nodig. Aanvankelijk ontmoette het voorstel van de heer Meijnikman enige weer stand vanuit de fabriek, maar naarmate hij met zijn toespraak vorderde en ook de vice-voorzitter van „St. Eloy", de heer H. A. Boode, nog het woord had gevoerd, ging men vrijwel unaniem ak koord met de suggestie het werk te her vatten. De heer Meijnikman gaf aan het slot van de kantinevergadering toe, dat er ln de afgelopen dagen inderdaad bok ken zijn geschoten, maar hij wilde niet te kijk staan als schuldenaar. Hij wek te de Werkspoorders op de eenheid te herstellen en het vertrouwen in de vak bondsbestuurders te bewaren. Het Werkspoor-personeel had zich ADVERTENTIE I EVanz A. Roedelberger moet wel I een fervent verzamelaar van i natuurhistorische foto's wezen, j Hij publiceert ze in fraaie boeken, j 1 waarvan thans het vijfde ver- scheen en allemaal hebben 'n paar j i honderd opnamen in zwart/wit en j l kleur met een verantwoorde be- i 1 schrijving van het onderwerp. In de loop van de tijd heb ik naar ik meen, aan vier ervan aandacht 1 besteed en ik wil ook voor het pas- j uitgekomen Sprong in het leven" (Jonge dieren kijken de wereld in), een uitgave van Zomer Keuning j 1 te Wageningen, graag doen. 'n Kleine honderd fotografen op i vijf continenten hebben zich onzeg- j 1 baar veel moeiten getroost, om I voor zulk een eerste-klas verzame- ling illustraties van 300 natuurfo- to's te kunnen zorgendaar heeft j Roedelberger zich een eindeloze i correspondentie en schifting mee op de hals gehaald. Het resultaat 1 mag er echter ook in tekst en uitvoering naar zijn; dit is een mooi en waardig boek op groot formaat voor f29,90 (na oudjaar f32,50) voorts niet te duur. Wanneer we van de vaak zeer aparte rotogravure-platen hebben genoten, gaan we vanzelf de sterk aansprekende tekst lezen. Zij maakt ons o.m. duidelijk mede door ontelbare aardige voor- beelden dat het dier zich in zijn jeugd als het ware spelenderwijs f schijnt voor te bereiden voor het toekomstige leven in een onbeken- de driftuitleving. Hoe komen daar- bij alle onbewuste drijfveren en neigingen tot ontplooiing. Door de wetenschap werden dit premature instincten genoemd, maar voor de volkomen volwassenheid wordt li- chamelijke en psychische rijpheid vereist, allengs aangevuld met er- varing en ondervinding. Dit origi- nele, anekdotisch ingestelde en ge- lukkig populair gehouden boek maakt vele gevallen duidelijk, waar de leek nu nog verbaasd van staat te kijken. 14-11-69 A. B. WIGMAN niiniiMiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiMiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiliHHHiluiiiiiiiiin 99 gisteravond tegen de vakbonden ge keerd en hartgrondig „neen" gezegd tegen het 's middags bereikte akkoord tussen de metaalbonden en de raad van bestuur van de VMF. Stakingslei der Meijnikman had toen verklaard, dat het akkoord een redelijk uitgangs punt voor verdere discussies vormde en dat de vakbeweging daarom geen verdere stakingen zou steunen. Als men dus vandaag toch niet aan het werk zou zijn gegaan, zou het een „wilde actie" zijn geworden. De bonden en de raad van bestuur van de VMF, bereikten overeenstem ming over tien punten. De vakbewe ging krijgt een rapport over de sociale en economisch situatie van het concern. Het rapport zal vermelden welke activi teiten wel en welke niet rendabel zijn en wat daarvan de gevolgen zullen zijn. De plannen voor de gieterijen gaan in ieder geval door. Een deel van het per soneel in Utrecht moet daardoor af vloeien. Meer nieuws over het VMF ak koord en over de tumultueuze ka dervergadering van gisteravond, waar in de bondsbestuurders, die de onder handelingen hadden gevoerd, met ver wijten werden overladen, maar waar in tenslotte toch een compromis werd bereikt, leest u elders in deze editie. DEN HAAG De Haagse recht bank heeft de zestigjarige Haarlemse rechter mr. H. G. R.. na een eis van drie maanden, veroordeeld tot een boete van f 1000 of dertig dagen hechtenis en ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van een jaar. Mr. R. stond terecht wegens het ver oorzaken van een dodeljjk verkeerson geluk op 21 februari van het vorig jaar op de Zuiderhoutlaan in Haarlem, ter wijl hij onder invloed van alcohol ver keerde. Bij het ongeluk werd de zeven tienjarige bromfietser Henk Lammers uit Hillegom dodelijk gewond. Mr. R. heeft volgens getuigen-deskundigen in een auto gereden, waarvan de banden in slechte staat verkeerden en van ge heel onvoldoende profilering waren voorzien. De rechtbank achtte bewezen, dat mr. R. de veiligheid van het verkeer in ge vaar had gebracht. De ernst van de gevolgen van het ongeluk noopten de rechtbank tot het opleggen van de ma ximumboete. De officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, had veertien dagen geleden een gevangenisstraf van drie maanden gevorderd en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid, alsmede verbeurd verklaring van de in beslag genomen autobanden. De verdediging had ge concludeerd tot vrijspraak. Voor de motivering van het vonnis zie men elders in deze editie. PARAMARIBO. Woensdagavond heeft een steekpartij plaatsgehad in het Prins Bernhard-kampement te Pa ramaribo. waarbij de 24-jarige J. L. M. van B. uit Achterveld (gem. Leusden) zeer ernstig, maar niet direct levens gevaarlijk, gewond raakte. De dader, de 20-jarige dienstpliehtige L. uit Para maribo, is aangehouden. CAPE KENNEDY De tweede tocht van Amerikaanse astronauten naar de maan kan vandaag beginnen. De enige technische storing van be tekenis die zich voordeed tijdens het doormeten van de lanceerraket, een Sa- turnus-5 en het ruimteschip ApolIo-12 werd gisteren verholpen. Een lekgeraakte waterstoftank van een van de brandstofcellen van het ruimteschip werd vervangen. Geruch ten over eventueel uitstel van de start waren daarmee van de baan. Tenzij zich op het laatste ogenblik opnieuw grote technische moeilijkhe den voordoen of het weer als spelbre ker optreedt, beginnen de astronauten Charles Conrad, Alan Bean en Richard Gordon vanmiddag om 17.22 uur hun reis naar de maan. Voor het eerst zullen televisie-opna men van veel van het werk dat Con rad en Bean op de maan gaan doen in kleur worden uitgezonden. Volgens het reisplan zullen Conrad en Bean ongeveer 31V* uur op de maan verblijven en van die tijd tweemaal Zxtz uur buiten hun maanlander, de Intre pid, op de maan aan de slag gaan. De astronauten worden terugverwacht op 24 november om 21.57 uur Neder landse tijd. Honderdduizenden zijn naar de ter reinen rond de befaamde ruimtevaart- haven Kaap Kennedy gekomen om ge tuige te zijn van het vlammende ver trek van de mammoetraket. President en mevrouw Nixon en mevrouw Agnew, vrouw van de vice-president, zullen er ook getuige zijn. Het is de eerste keer dat de start van een bemande ruimtevlucht door een president van de Verenigde Staten wordt bijgewoond. Donderdagavond heeft Nixon een telefoongesprek van zes minuten vanaf het Witte Huis met de astronauten gevoerd om hun „good luck" te wensen en te zeggen dat hij voor hun succes zou bidden. Het weer zal volgens de voorspellin gen niet volmaakt, maar wel bevredi gend zijn, met gedeeltelijke bewolking. De snelheid van de wind zal 35 km zijn f* de temperaij*^ 1V> celsius. BARRANQUILLA, (Columbia) Ze ven met pistolen en messen gewapende studenten hebben een Columbiaans ver keersvliegtuig gekaapt en de piloot ge dwongen koers te zetten naar Cuba. ADVERTENTIE VEENENDAAL DEN HAAG. De minister van Volkshuisvesting, ir. W. F. Schut, meent dat de economische ruimte om het wo ningbouwprogramma van 125.000 wo ningen met 5000 premiewoningen te verhogen ontbreekt. In antwoord op het verzoek van drs. H. van den Doel (PvdA) een dergelijke verhoging moge lijk te maken, wees de minister tevens op het feit. dat al enige jaren iets meer dan 125.000 woningen per jaar in aanbouw worden genomen. „Het zit er dik in", aldus de minis ter, „dat dit jaar het aantal geplande woningwetwoningen zal kunnen worden gebouwd. Wellicht zullen dit jaar bo- I ven de geplande 45.000 woningwetwo ningen nog 600 stuks in het westen kunnen worden uitgegeven". Minister Schut deelde voorts mee, dat wordt onderzocht of in niet-geliberali- seerde gebieden bepaalde woningen kun nen worden geliberaliseerd. De liberaal Wiegel zag zijn wens ver vuld de Haagse agglomeratie kan een extra contingent in 1970 krijgen als er tenminste redelijke bouwplannen zijn. Ook voor 1971 wil de minister de gro te stede in het westen extra toebede len, wanneer hiervoor goede plannen worden ontworpen. Men zie verder elders in dit num mer. ..Holiday on Ice" is in Amster- dam. Voor de twee sterren het i ijs op gingen, schonk blonde Sjoukje Dijkstra een glaasje cham- i pagne in voor de gitzwarte Joan j Haanappel. Want Joan was jarig op de dag, dat de show in Am- j i sterdam van start ging. ROME In de Italiaanse hoofdstad, Rome, zijn donderdagavond zelfge- gemaakte bommen ontploft buiten een hospitaal en het hoofdkwartier van de Italiaanse omroep RAI. Bij dit laatste gebouw ontplofte twee bommen, bij het hospitaal een. Een groep jongelui die de bommen gooiden, lieten vlugschrif ten achter die waren ondertekend met Giovane Italia (jong Italië), de naam van een neofascistische studentenorgani satie. De drie astronauten (v.l.n.r.) Conrad, Gordon en Bean op het platform. LONDEN In het koningin Charlot te ziekenhuis te Londen heeft mevr. Irene Hanson donderdag het leven ge schonken aan een vijfling. De vijf kinderen allen meisjes werden door middel van de keizersne de ter wereld gebracht Zij hebben een gewicht tussen de 10 en 13 ons en ma ken het allen goed. De toestand van de 33-jarige mevr. Hanson is volgens het ziekenhuis „uit stekend". Naar mededeling van de ziekenhuis staf had mevr. Hanson het vruchtbaar heidsmiddel, Gonadatrophin. gebruikt. De baby's werden negen weken te vroeg geboren. Ze werden onmiddellijk in couveuses in de speciale afdeling van het ziekenhuis geplaatst. Een ongeveer 20-jarige donkere man heeft gistermiddag een overval gepleegd op de Boerenleenbank aan de Dorpsstraat in Steenderen, nadat hij geruime tijd met kassier H. J. Lebbink over kredieten had zitten praten. Bang dat de overvaller in zijn met een doek bedekte hand een revolver had, gaf de kassier hem 2595 gul den mee. De man verdween in een grijze Volkswagen met een vals kenteken. Politiekorpsen uit Apeldoorn, Am- hem en Nijmegen alsmede de rijkspoli tie uit Doetinchem begonnen onmiddel lijk een grootscheepse speuractie. Kort daarna leek de zaak te zijn opgelost: een grijze volkswagen was met gedoof de lichten met hoge snelheid in botsing gekomen met een tegenligger op de weg Doesburg Westervoort bij Lathum. Kassier Lebbink werd in allerijl naar het Arnhemse gemeenteziekenhuis ge dirigeerd, waar hij slechts kon vaststel len dat het de overvaller niet was. Omstreeks kwart voor vier gistermid dag kwam de bankrover de eerste maal de Boerenleenbank binnen. Hij stelde zich als een Arnhemse vertegenwoordi ger, die in Steenderen een huis wilde bouwen. Na een gesprek over de kre dieten, die daarvoor nodig konden zijn, zond de heer Lebbink de man naar een architect. Toen hij kort daarna terug kwam. zei hij een kluis te willen huren. Terwijl de kassier zich omdraaide, kreeg hij een hard voorwerp in zijn rug geduwd. „Ik ben wel degelijk gewa pend", zei de overvaller toen de heer Lebbink niet geloofde in zijn bedekte hand. „Als je niet opschiet, gebruik ik hem ook!" Gisteravond had de politie nog geen spoor van hem gevonden. LONDEN Een werkloze, de 27-ja rige Michael John Mayne, die onlangs een ruit van de ambtswoning van pre mier Wilson, in Downing Street, had stukgegooid om de aandacht op zijn lot te vestigen, is vandaag voor de rechter verschenen. Mayne was vijf weken geleden ont slagen omdat hij niet wenste lid te worden van een vakbond. Hij zal, in afwachting van een verslag van maat schappelijk werkers, worden vastge houden tot 27 november. WASHINGTON Zeven tamboers met zwart omfloerste trommen, ge volgd door een 23-jarige oorlogswedu we, openden donderdagavond tegen zonsondergang in Washington de „mars tegen de dood" van 40.000 mensen die van de erebegraafplaats Arlington naar het Kapitool, de zetel van het Con gres, leidt en die morgen omstreeks 3 uur zal eindigen. De vlammetjes van hun kaarsen met de hand beschermend tegen de har de, kille wind zijn de anti-oorlogsde- monstrantcn in een enkele rij langs het Witte Huis begonnen te trekken. Ieder der deelnemers droeg een plaatje met de naam van een slachtoffer van de oorlog in Azië. De marcherenden werden gehinderd door dalende temperaturen, regen en, wat erger is, een mogelijk tekort aan mensen om de mars de voorgenomen 40 uur gaande te houden. Er deden zich geen incidenten voor bij het begin van de tocht langs het Witte Huis. De zenuwachtige stad is echter omsingeld door 35.000 gewapen de militairen. Het Witte Huis heeft zeer krachtige veiligheidsmaatregelen genomen, voor al voor morgen als de mars zal zijn geëindigd en er andere demonstraties worden gehouden, om het publiek op een afstand van de presidentiële zetel te houden. Meer dan 35.000 gewapende militai ren omringen de federale hoofdstad. Het doel van de betoging volgens de organisatoren de grootste anti-oor logsbetoging uit de geschiedenis is ADVERTENTIE ELECTRONIC ATO-PHON Niet opwinden. Snoerioos. Loopt een jaar op één batterij. Seconden-secuur. Tweetonige wekker. Diverse uitvoeringen vanaf f 52.50 de mooiste tijd president Nixon ervan te overtuigen, dat de overgrote en niet zwijgende maar sprekende meerderheid van de Amerikanen de oorlog onmiddellijk be ëindigd wil zien. Elders in de Verenigde Staten werden donderdag reeds bidstonden, waak- diensten en bijeenkomsten gehouden. In Sacramento begonnen tegenstanders van de oorlog op de stoep van het Ka pitool van Califomië een lijst voor te le zen van gesneuvelde militairen uit Ca lifomië. In Atlanta (Georgia), kwamen ruim 200 betogers voor het staatskapi- tool bijeen. De arbeidsonrust vierde gisteren hoogtij in ons land. Behalve bij Werk spoor in Utrecht werd op nog vijf plaatsen gestaakt: In Oude Pekela legden veertig ge zinsverzorgsters van de Stichting „Ge.- zinszorg in Oude Pekela" het werk neer om hun looneisen kracht bij te zetten. Ook eisen zij het aftreden van drie bestuursleden. De dames die vooral bejaarden verzorgen zullen alleen bij uiterste noodzaak hulp verlenen. Bij N. J. Menko in Enschede hebben ruim dertig wevers gisteren korte sta kingen gehouden. Volgens hen wordt de cao wat de premiebetaling betreft niet nagekomen. Vanmiddag zouden de vak bonden met de directie praten. In het Friese Gorredijk gingen giste ren 120 van de 200 werknemers van Stork-Volma niet aan de slag. Zij eisten de gebruikelijke winstuitkering. De di rectie van het bedrijf dat tot de con cern VMF Stork-Werkspoor behoort liet deze ditmaal voorbij gaan, omdat de concern-winst dit niet toeliet. De werknemers menen dat de Friese bedrijven wel winst hebben gemaakt. Bovendien zo zeggen zij liggen hun lonen toch al lager dan in het wes ten. Ook bij Volma in Grouw werd er gis teren om deze reden enkele uren ge staakt. De honderd werknemers deden dat tevens uit sympathie met de sta kende collega's van Werkspoor in Utrecht. In Amsterdam-Noord lag bij scheeps werf Verschure het werk gistermorgen ook enkele uren stil. De 550 werkne mers staakten om hun looneisen kracht bij te zetten. Kassier Lebbink had eerst een lang gesprek met de adspirant- klant, die later een rover bleek te zijn. ADVERTENTIE Mevrouw P. A. Slabbers Kelperweg 1 Keipen. (Limburg) Totaal 187.278 prijzen CheV/rOll van 11,- t/m 11000,-. Tank bij Chevron en win zo'n prijs. m DEN HAAG Goedkope koelhuisbo ter, die bü een redelijke dekking van de kosten van de betrokken distributie schakels door de detailhandel tegen fl,20 per pakje van 250 gram kan wor den verkocht, zal binnen enkele dagen verkrijgbaar zijn. Aldus een medede ling van het ministerie van landbouw-. Aan de door de Europese Commissie verleende machtiging is de voorwaar de verbonden, dat de toegestane af prijzing van f 2,26 per kg aan de consu ment wordt doorgegeven. Het is derhal ve vanzelfsprekend dat de overheid de prijsontwikkeling van de koelhuisboter nauwlettend in het oog zal houden en niet zal aarzelen de nodige maatrege len te nemen, indien bijvoorbeeld door een ongewenste prijsvorming in een der distributieschakels genoemde afprijzing zou blijken niet te worden geaccepteerd. Weersverwachting van het K.N.M.I van vrijdagavond tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met nu en dan een bui. Zwakke tot matige, morgen overdag matige tot vrij krachtige wind uil zuidelijke richtingen. Vannacht plaatselijk temperaturen om het vries punt. Dezelfde middagtemperaturen of iets lagere.

De Vallei | 1969 | | pagina 1