SPORTNOTA GEMEENTE VEENENDAAL: „Groene Velden" en sporthal kunnen accommodatietekort vrijwel geheel opvangen DISTRIBUTIE VIA MELKHANDELAREN Huisvuil 1 janua Vergeten groepen in plastic-zakken Plastic zak voor een dubbeltje 0 P E L CHEVROLET Geschetste tekorten van clubs echter hoger SPORTACCOMMODATIES ZIJN VOLLEDIG BEZET .Pijnlijke vraag" predikant lokte open brief uit VAN DER KOLK VEENENDAAL N.V. Noteer in uw agenda! Sint komt 22 november Fabeltjeskrant bij DS-jeugd Klaverjassen voor bejaarden Beroepen Avondmaal Bazaar Missen bestellen Geen namen Kerkconcert Tekort Oliebollen Kerkelijke stand Gezamenlijk Winterwerk Bedankt Weer arrestatie inzake diefstal Man brak bi] val 3 en been lieuji V.A.B. orrr-MOToms bdb VAN WOUT BLAUWKOUS leidraad onderbouw schoolverband BURGERLIJKE STAND Jl Ds. Ferwerda: Is iedereen hier al geborgen?" Utrechts Symfonie-Orkest CONCERT Permanent FORD-show in showroom m'r VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 i ADVERTENTIE KIRPESTEIN veenendaal Je hoeft bepaald niet happig te zijn op een plaatsje in de Sportstichting. Aan macht ontbreekt het dit appa raat niet, want het heeft het voor het zeggen op vele terreinen. Alle sportgelegenheden van de plaatselij ke overheid zijn onder beheer van deze stichting gesteld. Voor iemand die graag een aantal lakens uitdeelt zit er nog wel een bevredigende be zigheid in. Hoewel, het zal weinig helpen als je naar een opengevallen plaats sollici teert. We hebben het enige tijd gele den de president van dit machtige lichaam nog op dit krantepapier zien zeggen, dat niet iedereen er voor in aanmerking komt om in het illustere college te worden gehesen. Er is op het ogenblik een plaatsje open maar men'is er nog niet in geslaagd het opengevallen gaatje te dichten. Je zou geneigd zijn te zeggen, dat dit niet zo moeilijk is. Er zijn toch wel voldoende sportbroeders te vin den die wel 'es een poosje mee wil len regeren in zo'n instituut. Ja, maar dat gaat zo maar niet. Daar komt wel het een en ander voor kijken. Een kandidaat moet over voldoende vrije tijd kunnen beschikken. Ik mag hieruit afleiden, dat de functie niet is waar te maken met minstens vijf avonden per week die zich tot ver in de kleine uurtjes uitstrekken. Dat is toch een hele opoffering zou je zo zeggen als je uitsluitend de twee avonden van het weekend voor ande re doeleinden dan de sport reser veert. Zulke mensen moeten in de diverse lagen van het volk toch nog wel voorhanden zijn. Maar als ik het goed begrepen heb is dat niet voldoende. Een man van de sportstichting moet op alle momen ten uit z'n broodwinnende bezigheden kunnen springen om z'n diensten tot nut van 't algemeen aan te bieden. En die zijn er niet voor het uitzoeken, want degenen die over een benoe ming hebben te beslissen moeten toch ook nog wel een beetje keus overhouden. Misschien een enkele vrouw zonder kinderen, maar ik neem aan dat dit geslacht niet voor een zetel in aanmerking komt. Dat zal de stevige opbouw van de instelling waarschijnlijk niet ten goede komen. Verder vallen af de manspersonen van wie de werkgever verlangt dat ze van zo laat tot zo laat aan het produktie- apparaat deelnemen, zonder uitstap jes die dan misschien wel in het al gemeen belang mogen zijn, maar voor het bedrijf in directe zin geen garen op de klos brengen. Blijft dus over een kleine kring van ingezetenen, die de dagindeling aan zichzelf kunnen houden. Uit het antwoord van burgemeester en wethouders aan de raadsleden heb ik begrepen, dat deze groep van bevoor rechten zeer schaars is als ze nog niet helemaal is uitgeput. Er schijnt dus nog gemakkelijker aan raadsle den e® wethouders te komen te zijn dan aan kandidaten voor een sport stichting. Ik wil er nog niets aan toevoegen. Uit de praktijk is gebleken, dat de sport stichting geen trefpunt is voor ge voelige jongens. Men mag wel over een gietijzeren geest beschikken om weerstand te kunnen bieden aan al les wat uit de legertjes van sport beoefenaars en -bewonderaars op het instituut wordt afgeschoten. Al die kanonnades waren niet aan de voorzitter van de sportstichting voor bij gegaan, heb ik uit het onlangs verschenen vraaggesprek menen te mogen opmaken. Maar de man leed er kennelijk ook niet onder, want hij getuigde met plezier te zullen blijven doorworstelen, zoals overigens ook zijn mede-bestuurders van de stich ting. Dat getuigt va* een juiste instelling. Niet dat daarmee gezegd is, dat al les goed en volmaakt is wat uit de vingers van het apparaat komt, maar als men op een democratische ma nier tot baas van het een en het an der wordt verheven dat mèg men niet alleen maar dan moet men dat als was het In eigen huis blijven. Misschien is zo langzamerhand de tijd gekomen, dat er wat uit de knuisten van de sportstichting wordt gehaald. De complete sporthuishouding wordt te uitgebreid voor beheer door een koppel particulieren. M9ar als ik het geheel van wat er op dit moment staat en nog staat te ko men, overzie, dan geloof ik dat ze het knap gedaan hebben. De club bestuurders die het daarmee niet eens zijn kunnen dat kenbaar maken. Nog steeds aan hetzelfde adres. VEENENDAAL „De conclusie lijkt gewettigd dat door het gereedkomen van de sporthal en het sportpark „De Groene Velden" (waarvan mag worden gehoopt dat met de uitvoering van laatstgenoemd plan voor 1973 een begin zal kunnen worden gemaakt) het bestaande en verwachte tekort aan sport accommodaties in Veenendaal vrijwel geheel zal kunnen worden opgevangen". Dat is een van de voornaamste uitspraken die in de sportnota van de gemeen te Veenendaal, die gisteren is verschenen, wordt gedaan. Uit een enquête die de gemeente Veenendaal hield onder 38 plaatselijke sportverenigingen ook de clubs die over een particuliere accommodatie beschikken blijkt welis waar dat de betreffende verenigingen hoger uitkomen dan de gemeente wat betreft het huidige en te verwachten (in dit geval 1973) tekort aan accommo daties maar zo luidt het in het uitgebreide rapport de getallen die de clubs noemen zijn uiteraard wat overtrokken omdat van alle verenigingen de wensen eenvoudigweg zijn opgeteld. Het is namelijk in de praktijk zeer goed mogelijk dat een groot aantal clubs gebruik maakt van dezelfde speelruimten. Bovendien zijn er onder de geënquêteerde verenigingen vele die momenteel over een particuliere accommodatie beschikken en men verwacht niet dat zij een (volledig) beroep zullen doen op de gemeente. Het gaat volgens de sportnota bij een behoeftepeiling zoals die is gehouden •niet „om de signalering van utopische wensen en verlangens, doch primair is het verkrijgen van een inzicht in de praktische urgentie van en behoefte aan sportaccomodaties". De uitslag van de enquête verschilt niet verontrustend van een eerder ge houden onderzoek dat eveneens het jaar 1973 als uitgangspunt aanhield. Wij ci teren: „Het resultaat van genoemd onder zoek is ontleend aan het in het begin van dit jaar verschenen „Rapport van de werkgroep ad hoe voor de behoefte bepaling van sportaccommodaties in de provincie Utrecht". Het betrof hier een werkgroep, samengesteld uit de leden van de subcommissie voor accommoda ties van de provinciale adviescommis sie voor de lichamelijke opvoeding en sport in de provincie Utrecht, aange vuld met een aantal deskundigen. Als resultaat van een enquête wordt in het genoemde rapport geconcludeerd, dat naar de mening van de provinciale adviescommissie in 1973 in Veenendaal boven het bestaande areaal nog aanwe zig moeten zijn: 1 overdekt zwembad (inmiddels gerea liseerd); 1 sporthal (in aanbouw); 3 voetbalvelden; 1 half-verhard veld op bestaand sportpark; 1 honkbalveld; 4 tennisbanen; 5 gymnastieklokalen; 2 hockeyvelden (tevens t.b.v. cricket); 2 ha vr(je speelgelegenheid. Het reeds aangehaalde rapport heeft ook de stedebouwkundige tot leidraad gediend bij het ontwerpen van zijn indi- catieschets voor het toekomstige twee de sportpark „De Groene Velden", waarbij enerzijds is gestreefd naar een ruimtelijke scheiding van de vêrschil- naar een concentratie van de vereni- lende takken van sport en anderzijds gingsgebouwen". De geschetste tekorten geraamd door de verenigingen liggen vooral, voor 1973 (het jaar waarin vermoedelijk pas de veldennood kan worden gelenigd), veel hoger maar deskundigen verwachten dat hun geplande voorzieningen nage noeg voldoende zullen zijn. Dat betekent overigens niet dat men na de realise ring van de projecten wil gaan stilzit ten. a Bij de uitbreiding van de gemeente in oostelijke en later noordelijke rich ting zullen in de complexen „Dragon der-Noord" en „Gelderse Blom" mo gelijkheden moeten worden opgenomen om een verdere uitbouw van het sport veldenareaal te verwezenlijken, aldus de sportnota. De projecten die het tekort aan ac commodaties moeten oplossen zijn: Het inmiddels gestarte project aan de Sportlaan, bestaande uit 3 bui tenbaden, de sporthal en de onderbouw van de sporthal; het toekomstige sportpark „De Groene Velden". Zoals bekend, wordt het zwembad complex uitgebreid met een kleuter-, een gezins- en een wedstrijdbad, ter wijl de centrale garderoberuimte in de onderbouw van de sporthal in de win ter ook voor velerlei doeleinden kan worden gebruikt, b.v. tafeltennis, judo, boksen, bazaars enz. De afmetingen van deze ruimte bedragen 21 x 11 m. Ook is hier de kegelbaan geprojecteerd. De sporthal speelvloer 28 x 42 m is behalve voor badminton, volley bal, kasketball en tennis ook geschikt voor b.v. zaalhandbal, microkorfbal, zaalhockey en zaalvoetbal. Overdag wordt de hal als gymnas tieklokaal gebruikt door de scholen. Het tweede gemeentelijke sportpark „De Groene Velden" moet het probleem van tekorten aan speelvelden in de gemeen te Veenendaal oplossen. Voorlopig heeft men de volgende indeling voor ogen staan, waarbij uitdrukkelijk wordt ge steld dat het hier slechts een indicatie- schets betreft, waaraan nog veel kan veranderen: 3 voetbalvelden 'n hoofd- veld met een staantribune, een half-ver- hard trainingsveld en een terrein ge combineerd met een atletiekbaan); 1 honkbalveld; 2 hockeyvelden met een oefenterrein; 1 korf bal-wissel veld. Bovendien denkt men aan de aanleg van een mini-golfbaan en een speelwei de, terwijl de waterpartij e in en om het park een recreatieve functie kun nen krijgen (roeien, schaatsen enz.). „Ten aanzien van het aantal gymnas tieklokalen dient erop te worden gewe zen, dat de provinciale adviescommis sie niet alleen de sport in haar beschou wingen heeft betrokken, doch ook de li chamelijke opvoeding, in schoolverband gegeven. Voor zover de sportverenigingen in de avonduren van gemeentelijke gym nastieklokalen gebruikmaken, zal ze ker de nieuwe sporthal aan de bestaan de verenigingen voldoende soelaas bie den. Deze optimistische verwachting be hoeft overigens in geen geval te bete kenen, dat wordt gevreesd voor leeg staan van de hal na het gereedkomen. Het is nu reeds bekend dat, zodra de sporthal gereed is, enkele nieuwe ver enigingen zullen worden opgericht voor zaalsporten, die momenteel nog niet in deze gemeente worden beoefend. Welis waar wordt verwacht, dat in het jaar 1973 een tekort aan enige gymnastiek zalen zal bestaan, doch het lijkt zeker niet uitgesloten, dat de bouw van een aantal scholen in Dragonder-Zuid de bouw van een gymnastieklokaal in dit VEENENDAAL „Een vergeten groep". Als zodanig worden in de sportnota de buitenlandse arbei ders in de gemeente Veenendaal genoemd met de betrekking tot de sportbeoefeningB. en W. gaan de Sportstichting op korte termijn ver zoeken een uitgebreid advies uif te brengen over de mogelijkheden die de gastarbeiders op sportgebied in deze gemeente hebben. Ook gaat de sportstichting onder zoeken in hoeverre de bestaande sportaccommodaties dienstbaar kunnen worden gemaakt aan sport beoefening door ouderen en be jaarden, ook „een vergeten groep". De eventuele aanleg van accom modaties voor lichte actieve re creatie (bijv. jeu de boules en midget-golf) in wandelparken zou in dit verzoek kunnen worden be trokken. Naast de financiële medewerking en de zorg voor voldoende accom modatie een sympathiekeuit breiding van het grote aantal acti viteiten dat de gemeente Veenen daal ten aanzien van de sport ont plooit! complex noodzakelijk zal maken. In de avonduren is deze zaal dan weer beschikbaar voor sportverenigin gen", zo vermeldt het rapport. SCHERPENZEEL Op zaterdag 22 november wordt in Scherpenzeel Sint Nicolaas ingehaald door de muziekver eniging „Ceacilia". Een en ander wordt georganiseerd door de Scherpenzeelse Winkeliersvereniging EMM. SCHERPENZEgL Geboren: Cor nelia Dirkje, d.v. A. van Riessen en C. Dorrestijn, Broekerweg 23. Aart, z.v. E. van Ginkel «n G. Blaauwendraat, Ruwirikelseweg 3. Ondertrouwd: A. F. Berg, Amers foort en M. W. J. Vlastuin, Scherpen zeel. Getrouwd: H. Schipper Scherpenzeel en G. H. J. van Dorst, Barneveld. VEENENDAAL Vrijwel de hele Dierenbossebevolkinig zoals meneer de Uil, Crox de Raaf, Lowieke de Vos Bor de Wolf, Truus de Mier, Juffrouw Ooievaar en de gebroeders Bever ko men zaterdagmiddag 15 november op draven in de kantine van de Scheepjes wol. Daar wordt een Sint Nicolaasfeest gegeven voor de kinderen van de per soneelsleden. Ook de Sint en zijn ge volg zal zijn opwachting maken bij de D.S.-jeugd. Na zijn ontvangst door het gemeentebestuur en de rondgang door het centrum zal de Sint zich even te rugtrekken in hotel „de Korenbeurs" waarna hij met muziek voorop naar de Scheepjeswolkantine zal gaan. RENSWOUDE In café "De Zwaan" zal door de klaverjasvereni- ging „Renswoude" op 4 opeenvolgen de vrijdagen, te beginnen op vrijdag 21 november, een klaverjastoernooi worden gehouden waarvan de opbrengst ten goede komt aan het fonds uitgaans dag ouden van dagen. Het inleggeld bedraagt f 10,- per paar. Hoofdprijs is een bromfiets. VEENENDAAL De proeven, die tijdens het afgelopen jaar in Veenendaal zijn genomen met het gebruik van plastic zakken bij het ophalen van huisvuil, hebben een gunstig resultaat opgeleverd. Burgemeester en wethouders stellen daarom de gemeenteraad voor de gemeentelijke vuilnisophaaldienst per 1 janu ari te reorganiseren en het plastic-zakken-systeem in te voeren. Als gevolg van de reorganisatie Ls per jaar een besparing geraamd van f 60.000.Dit bedrag dient echter te worden aangewend om de hogere kosten (ca. f 90.000,op te vangen, die zijn verbonden aan het storten van het huisvuil in Maarsbergen. In aanmerking genomen, dat de vuilnisemmer retributie in Veenendaal ver beneden het door de minister vast gestelde „redelijke peil" ligt, acht het college het verantwoord de plastic zakken ter beschikking van het pu bliek te stellen tegen betaling van een dubbeltje per zak. Het is de bedoe ling de verkoop van de plastic vuilnis zakken te laten plaatsvinden via de Veenendaalse melkhandelaren, die daarvoor een verkoopprovisie ontvan gen van anderhalve cent. De twee in Veenendaal werkzame melkdistribu- tiebedrijven staan positief tegenover het voorstel. De commissies voor openbare wer ken en voor de financiën en belastingen zijn van mening, alhoewel akkoord met het voorstel, dat het wellicht niet vol doende is bij de verkoop van de plastic- VEENENDAAL De bestaande sportaccommodaties in Veenendaal ztfn volledig bezet. De vijf gymnastieklokalen, het sportpark Panhuis en de sportvelden aan de Middellaan worden zeer Intensief gebruikt en alleen het lokaal aan het dr. Slote- maker de Bruïneplein is in feite nog enkele uren beschikbaar. Het Panhuis en het „mini-parkje" aen de Middellaan zfjn zelfs overbevolkt. Dat het instructiebad en het overdekte 25-meterbad in een grote behoefte voor zien behoeft geen betoog, want van 's morgens tot 's avonds z|in deze accommo daties bezet. Dat staat te lezen in een lijvige sportnota, die de gemeente Veenendaal heeft sa mengesteld. In de nota wordt uitvoerig ingegaan op de bestaande en toekomstige sportaccommodaties, de betekenis van de sport in het algemeen, de verschillende vormen van medewerking die de gemeente verleent aan de lokale verenigingen en de wensen zoals die leven bij de Veenendaalse sportclubs met betrekking tot accommodaties voor de toekomst. Uit het rapport blijkt dat in het seizoen 1968-1969 het Panhuis-complex door 84.150 mensen werd bezocht. Het bezoekersaantal bedroeg 23.450, terwijl tijdens wedstrijden, trainingen en sportdagen 60.700 sportlieden werden geregistreerd. Het grootste aantal bezoekers boekte v.v. DOVO met 10.750. Er werden in totaal 650 matches gespeeld. Tijdens sportdagen bevolkten 5.050 mensen de velden van het complex. Het complex aan de Middellaan een tweede tehuis voor VRC en het volgende seizoen voor de Veenendaalse honkbalclub is de gehele week door eveneens bezet. Het Valleibad, dat een duidelijke streekfunctie vervult, werd zeer druk bezocht. De cijfers over het bezoek (waarvan wij enige tijd geleden reeds verschillende aantallen publiceerden) zijn imponerend. In het tijdvak april '67september '68 werden in het instructiebad 207.000 be zoekers geregistreerd en in het grote overdekte bad bedroeg dit aantal in die pe riode 255.500, in totaal dus 462.500 personen. Met name de scholieren zijn frequente bezoekers van het badcomplex. Voordat ds. Th. Ferwerda te Amsterdam het beroep van de gereformeerde kerk te Veenendaal aannam kreeg hjj een brief van de kerkeraad, die in „Kerknieuws" in z'n geheel is afgedrukt. Hoewel de beslissing dus inmiddels bekend is achten wtf het de moeite waard om een treffende passage uit deze brief over te nemen. Ds. Ferwerda had bij zijn bezoek aan Veenendaal namelijk onder meer gevraagd „wat zijn hier veel kerkgebouwen en -genootschappen. Is iedereen hier al geborgen?" Ds. W. Blanken schreef namens de kerkeraad dat dit een pijnlijke vraag was. Het zou namelijk kunnen zijn wij citeren de brief dat wij veel geraffineerder „werelds" zijn, dan op de openlijke en brutale manier zoals u die in andere sfe ren van ons land zou kunnen aan treffen. Telkens ontdekken wij dat wij het niet begrepen hebben, maar dan we ons zelf misschien gerust stellen met al die kerkgebouwen en al die kerk gangers. En het gevaar ligt op de loer, dat wij de echte gehoorzaam heid aan Jezus en het waarachtige .verliezen-van-ons-eigen-leven' smo ren onder een dikke laag algemene religieusiteit, en die dan soms ook nog naar onze snit gesneden. Daarom houden wij ons zelf be slist niet voor het „christelijke" Veenendaal; en wanneer u hier komt, zult u niet merken dat u hier niets te doen hebt. etien aftredenden hebben zich weer herkiesbaar gesteld. De kerkeraad van deze wijk heeft met algemene stemmen besloten de gemeente te verzoeken om geen aanbevelingen van tegenkandidaten te doen. Daar mee wil dus gezegd zijn, dat de kerkeraad in zijn geheel de aftre denden warm aanbeveelt bij de wijkgemeente. Men mag wel na men indienen, maar de kerkeraad verzoekt het niet te doen. Gaat de wijkgemeente op het ver doek van de kerkeraad in dan zijn er geen verkiezingen nodig, omdat in dat geval de aftredenden auto matisch gekozen verklaard zijn. De gereformeerde kerk te Ameron- gen heeft een beroep uitgebracht op ds. A. M. de Hoogh te Dalfsen. Maan dag jl. heeft de gemeente kennis kunnen maken met de beroepen pre dikant en zijn echtgenote. Bij de aankondiging van deze kennisma kingsavond werd de gemeenteleden al een „kleine" indruk van de per soon van de predikant verschaft. „Schrikt u niet", stond in de kerk bode, „ds. de Hoogh haalt een len te van meer dan twee meter." (Als deze al niet aanwezig was zou men met zo'n pastoor een preekstoel kun nen uitsparen). De hervormde gemeente „Sola Fi de" te Veenendaal zal, te beginnen met volgend jaar, vijf keer avond maal per jaar vieren. In de her vormde kerk wordt het avondmaal minstens vier keer per jaar gehou den. Van de kerkeraad van de hervorm de middenwijk te Veenendaal zijn tien aftredenden hebben zich weer De r.k.-kerk te Veenendaal maakt het de parochianen gemakkelijk om missen te laten lezen. Missen kan men laten opdragen voor overlede nen, maar ook ter gelegenheid van andere gebeurtenissen, zoals huwe lijks- en andere jubilea of uit dank baarheid voor een verjaarfag, een geboorte, het behalen van een di ploma enz. Deze missen nu kunnen voor een heel jaar van te voren wor den besteld. De parochianen hoeven daarvoor geen extra contact op te nemen met de pastorie, maar col lectanten en collectrices komen in de komende maand aan huis de misin- tenties voor het komende jaar op nemen. De giften daarvoor kunnen worden meegegeven of worden ge gireerd. Van oudsher zijn deze giften be stemd voor de financiering van de parochie en bedoeld als bijdragen in het onderhoud van de parochiegees telijkheid. Door de werkcommissie van de gereformeerde' kerk te Veenendaal is een Sinterklaas-bazaar georgani seerd. Gisterenavond ging in „Elthe- to" de fancy-fair van start. Van avond en morgenmiddag en -avond is de bazaar nog geopend. Maandag 17 november a.s. zal in de hervormde kerk te Scherpenzeel een kerkconcert worden gegeven. Medewerking zullen verlenen het chr. gemengd zangkoor „Con Amo- re" uit Renswoude, het kerkkoor te Zeist en de Scherpenzeelse Chr. ge mengde zangvereniging „Soli Deo Gloria". Instrumentale medewer kenden zijn het Stichts Kamermu- ziekensemble en de organist Arie Krijgsman. De algehele leiding van het concert berust bij Hans Boelee. De hervormde gemeente te Eder- veen staat er financieel gezien niet best voor. De door de kerkvoogdij opgestelde begroting voor het jaar 1970 vertoont een tekort van 6000 gulden. Men is hierbij afgegaan op enkele inkomsten van dit jaar. Daar bij bleek o.a. dat men met de zit plaatsencollecten niet het begrote bedrag van 10.000 gulden zal halen, terwijl ook de opbrengst van de vrij willige bijdragen 1000 gulden is te gengevallen. Daartegenover ziet de kerkvoogdij zich geplaatst voor regelmatig stij gende uitgaven. Ook in Ederveen moeten de olie bollen weer het nodige geld in het laatje brengen. Volgende week dins dag en woensdag houden de jeugd verenigingen een actie. De op brengst van de bollen is bestemd voor het vernieuwen van de inventa ris van het verenigingsgebouw. Tijdens een onlangs gehouden ge meente-avond van de gereformeer de Jcerk te Leersum werd meege deeld, dat het aantal leden onge veer 450 bedraagt. Na het verkrij gen van zelfstandigheid als gemeen te, nu twee en een half jaar geleden is het ledental met ca. 35 pet. toege nomen. In Hillegom is 'n raad van kerken op gericht. In deze raad hebben zitting de rooms-katholieke kerk, de her vormde gemeente en de gerefor meerde kerk. De christelijke gere formeerde kerk is als waarnemer tot de raad toegetreden. Eén van de doeleinden van de raad van kerken is, waar mogelijk coördineren van activiteiten die ge zamenlijk kunnen worden gedaan. De jongeren in de verschillende ker ken zijn daar zeer nauw bij betrok ken. De samenwerking heeft al resul taten afgeworpen. Als eerste kan worden genoemd de stichting „Hille- gomse Onderlinge Hulp". Verder is de gezinsweek voordien nog een zaak van alleen de hervormde ge meente onder auspiciën van de samenwerkende kerken gehouden. In het kader van het winterwerk van de. herv. wijkgemeente „Sola Fi de" en de Gereformeerde kerk spreekt zondag 16 november in de Brugkerk prof. dr. J. Verkuyl over het onderwerp „De Bijbelse bood schap in de verhouding tussen de rijke en de arme landen". De dien sten in de Brugkerk vangen aan om 9.30 en 17 uur. Ds. G. C. Vijzelaar, predikant van de herv. wijkgemeente „Sola Fide" te Veenendaal heeft bedankt voor het beroep dat op hem was uitgebracht door de kerkeraad van Amsterdam- Watergraaf smeer. Niet zelden worden volle vuilnis bakken omgekegeld met als ge volg dat de inhoud over het trottoir wordt verspreid. Als de raad er vol gende week mee akkoord gaat zullen de heel wat zindelijker plastic zakken voor de vuilnisemmers in de plaats komen. zakken alleen de melkhandel in te scha kelen. Wanneer er in de praktijk be hoefte aan een uitbreiding van het aan tal verkoopadressen mocht bestaan ge ven zij B. en W. in overweging hiertoe over te gaan. Wanneer de gemeenteraad met de voorgestelde reorganisatie van de vuil- nisafhaaldienst kan instemmen ligt het in het voornemen van het college om elke belastingplichtige in Veenendaal bij de aanvang van de reorganisatie eenmalig 20 plasticzakken gratis ter beschikking te stellen. Op deze manier hoopt men het nieuwe distributie systeem op gang te kunnen brengen. De gratis zakken zullen dan door de dienst van gemeentewerken worden thuisbezorgd. De kosten die voor de ge meente aan deze „kennismaking" ver bonden zijn worden geraamd op f 20.160 Uit het rapport, dat de proefneming met het plasticzakkensysteem heeft opgeleverd, blijkt dat het zowel voor gebruikers als afhaaldienst grote voor delen biedt. Zo is voor de gebruikers de bergruimte voor het huishoudelijk afval onbeperkt, mits men voldoende zakken in huis heeft. Verder is een goed afgesloten gevulde zak ontoeganke lijk voor vliegen en andere insecten en verspreidt geen onaangename geu ren. Dat de gevulde plasticzak bedui dend lichter is dan een gevulde vuilnis emmer betekent vooral voor bejaarden, minder-validen en flatbewoners een ver lichting. Daarnaast blijft de vuilnis emmer te gebruiken als standaard voor de te vullen zak in- en uitwen dig schoon. Voor de afhaaldienst betekent invoe ring van het plastic zakkensysteem lichtere arbeid. Daardoor ontstaat een grotere produktiviteit per ophaaleen- heid, hetgeen efficiënter werken bete kent. Ook wordt met 't nieuwe systeem het langs de weg staan van lege vuil nisemmers voorkomen. Uitgaande van een omschakeling op het plastic-zakkensysteem is een aantal mogelijkheden van organisatorische aard aan de praktijk getoetst. Daarbij is gebleken, dat voor de huidige situa tie het meest geëigende systeem be staat uit het eenmaal per week opha len van het huisvuil. Bij dit systeem wordt een aanmerkelijk kostenbespa ring verkregen, terwijl toch nog een redelijke uitbreidingsmogelijkheid aan wezig is. Het ophalen van grofvuil ge- schidt op woensdagen. VEENENDAAL. De Veenendaal se recherche heeft gisteren de Arn hemse bosarbeider J. A. V. (24) aange houden op verdenking van medeplich tigheid aan de diefstallen, in het Pr. Willem Alexander park van het afge lopen weekeinde. De politie kwam hem op het spoor na de bekentenis die de eveneens uit Arnhm afkomstige D.D. (23) inmiddels aflegde. VEENENDAAL. De 45-jarige H.v.d.C. kwam gistermorgen in zijn woning aan de Dennenlaan zo onge lukkig te vallen dat hij met een gebro ken heup en een gebroken been in hel Julianaziekenhuis moest worden opge nomen. ADV ERTENTl l Op 12 december a.s. geeft het een in Veenendaal Kerkewijk 128 Veenendaal Telefoon (08385)12244

De Vallei | 1969 | | pagina 3