Vakbondskader kritiseerde V.M.F.-akkoord zeer iel Harde woorden in roerige vergadering Ha fijn...een borrel van floryn! 9 Inhoud van akkoord Joodse scholen doorzocht op boni na anoniem telefoontje Minister Schut in de clinch met drs. Van den Doel begroet een nieuwe tlju Tom Mix Gin Groep studenten bezette gebouw en nam copij mee munHRRDrs ONDERHANDELAARS KREGEN DE WIND VAN VOREN m sT7 Verweer tegen kritiek Fabriek voor zoet water buiten gebruik IIP Bestolene maakt dief buit weer afhandig Plannen voor een Belgiseli- Ned. universiteit Huisraad moest het ontgelden na echtelijke ruzie Geldboete voor agent die meisje aanreed NIET VEEL HEIL MAAR ÉÉN LOF VOOR ACTIE EMOTIONEEL JONGE EN VIEUX.-RASECHTE SCHIEDAMMERTJES UITKERING RENDEMENT Om"lang"te drinken AAN LANDBOUW HOGESCHOOL MOTIES ONTRADEN HOOFDPIJN poeders Soepeler scheiding in België Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. wmiim kse»* 1 UTRECHT Op een gisteravond in Utrecht gehouden vergadering van kaderleden van de vier vakbonden in de metaalindustrie uit Amersfoort, Nijkerk en Utrecht, waar bedrijven van de Verenigde Machine Fabrieken zijn gevestigd, is felle kritiek geuit aan het adres van de vakbondsbe stuurders in verband met het akkoord dat zij 's middags in Amsterdam had den bereikt. Er ontstond een grote ver deeldheid onder de kaderleden, van wie velen de vakbondsbestuurders dic tatuur verweten, omdat zij akkoord waren gegaan met een regeling zonder daarover de leden te raadplegen. Vakbondswoord voerder VV. Wamsteeker kreeg van een van zijn leden te horen, dat hij blij is dat de vakbondsbestuur der zijn werkgever niet is. De secre taris van de ondernemingsraad van Werkspoor, de heer Nol de Jong, gaf te kennen weinig vertrouwen te hebben in de overeenkomst. Velen lieten blijken, dat de staking desnoods zonder steun van de vakbonden moest worden voort gezet. Grote verontwaardiging ontstond ook over het feit, dat niet gesproken is over het wegvallen van de winstuitkering dit jaar, hetgeen een loonderving zou betekenen van acht procent. De Werk- spoorders wensen vast te houden aan hun eis, dat geen ontslagen zullen val len en dat de winstuitkering wordt ver leend. Nadat een stortvloed van kri tiek over de vakbondsbestuurders was uitgestort, trokken de vakbewegings mensen zich voor nader beraad terug. De kaderleden van Werkspoor, die voor de helft de propvolle en pufhete zaal van „Kunsten en Wetenschappen" vulden, zagen niet veel heil in de met de VMF bereikte overeenkomsten. Op emotionele wijze gaven zij uiting aan hun misnoegen, waarbij vaak harde woorden vielen. De vergadering ging verwarrend uit een, nadat men elkaar had gevonden op een compromis van een ondernemings- raadvoorstel. De ondernemingsraad wenste een tegenstrijdigheid: vandaag werken en de dag tevens gebruiken als afkoelingsperiode door discussies ter voorbereiding van een democratische beslissing over het VMF-akkoord. Ex-stakingsleider Meijnikman, di ekort tevoren nog de wildste verwijten had moeten incasseren, sprak tenslotte het verlossende woord, waarmee de ruim 300 aanwezigen het eens waren en slechts een tiental tegen: „We zetten eerst alles eens op papier, reiken dat vrijdagavond bij de fabriekspoort uit, zodat iedereen er in het weekend over kan nadenken en dan praten we er maandag in de fabriek verder over." Er was in feite maar één woordvoer der, een lid van de Christelijke Me- taalbedrijfsbond. die het opnam voor de heer Meijnikman, wie verweten werd 's middags ondemocratisch te hebben gehandeld. Deze woordvoerder zou Meijnikman graag in het CNV heb ben, als hij bij het NVV niet meer geduld zou worden. Het meest matig in zijn kritiek was het ondememingsraadslid Kor ver: een teleurstellende zaak noemde hij het akkoord. Ondernemingsraad-secreta ris Nol de Jong had de indruk, dat de VMF toch haar eerste plan (veel ont slagen) uitvoert. Hij verlangde daar over garanties zwart op wit. Vooral het bedreigde gieterijperso- •neel weerde zich duchtig. Een verte genwoordiger van Stork-Jaffa kreeg luid applaus, toen hij de inkomsten derving van 8 pet ter sprake bracht ten gevolge van het uitblijven dit jaar van een winstuitkering. Aan het slot van de vergadering liet de heer Wamsteeker weten, dat dit punt hoog genoteerd staat op het verlang lijstje van de vakbonden. Er is gister middag in Amsterdam al over gespro ken. De vakbonden verlangen een com pensatie. Volgend jaar komt bovendien een nieuwe winstdelingsregeling aan de orde. Alle woordvoerders waren 't erover eens dat de afgelopen dagen bij Werk spoor een „schitterende actie" is ge voerd, maar vrijwel algemeen was de teleurstelling over de afloop daarvan. „We zijn fatsoenlijke stakers ge noemd, maar we willen nu ook als fat soenlijke bondsleden worden behan deld," klaagde ondernemingsraadslid Van Montfoort, die de indruk had, dat de Werkspoorders zijn gebruikt om het falen van de vakbeweging in de stro kartonindustrie goed te maken. „Zonder inspraak is de actie geëindigd" ging hij verder. De heer Van Montfoort noemde het einde van de actie een psychologische blunder van de grootste order. Wie heeft daarvan de schuld?, vroeg hij de Enkele stakers in de Werk spoor-kantine kortten gisteren de tijd met een partijtje dammen. zaal, waarop de naam Meijnikman werd genoemd. Een Werkspoor der vroeg zich voorts af hoe men opeens het volste ver trouwen kan hebben in een directie waarvan de vakbondsleiders de laat ste dagen steeds hebben beweerd, dat zij de vakbonden heeft „belazerd." De hartstochten laaiden nog hoger op toen een emotioneel spreker de kader leden opwekte de staking voort te zet ten een aan de bestaande eisen „die voor een winstuitkering toe te voegen." Volledig rustig werd het weer in de vergadering toen de vice-voorzitter van St. Eloy, de heer H. Boode, de vergadering bezwoer geen domme din gen te doen. In een met trillende stem uitgespro ken speech waarschuwde hij de kader leden geen graf te graven voor de ar beiders. De vakbeweging moet mee werken aan herstructureringsplannen in het belang van de werknemers zelf. „Doen we dat niet, dan plegen we verraad tegenover u. Wij hebben nu een manier van inspraak verworven die uniek is in ons land en ik weiger mij dan voor een verrader te laten uit maken," aldus de heer Boode, die de kaderleden toegaf, dat de leden zijn werkgevers zijn, maar dat hij dan recht mag hebben op vertrouwen. „Krijg ik dat vertrouwen niet, dan kan ik uw bestuurder niet meer zijn," aldus de heftig bewogen heer Boode, die na zijn toespraak tien minuten no dig had om weer zichzelf te worden. Hij kreeg overigens een luid applaus.. TERNEUZEN De zoetwaterfabriek in Terneuzen de grootste ter wereld is voorlopig twee maanden buiten dienst gesteld. Als gevolg van een tech nische storing is een aantal pijpleidin gen oververhit en gebarsten. ADVERTENTIE Dat is raak... zo'n rasecht Schiedammertje uit de grote distilleerderij van Dirkzwager. Er is zonnige vieux en zuivere jonge van Floryn. Extra zorgvuldig gedistilleerd en mild van smaak. Fijn om puur te drinken. Pittig in longdrinks. Of u hem kort drinkt of lang, u houdt met Floryn een heel goed glas in de hand. Dat proeft u wel. FLORYN UIT DE GROTE DISTILLEERDERIJ VAN M. DIRKZWAGER-S CMEDAM Vu FLORYN H 1 De besprekingen tussen de vertegen woordigers van de metaalvakbonden en de raad van bestuur van 't VMF- con cern, die tot laat in de middag duur den, leidden gisteren tot 'n overeen komst tussen de gesprekpartners over de volgende punten. De vakverenigingen krijgen een rapport aangaande de sociale en econo mische situatie van het concern, met daarbij een overzicht van de rendabele en onrendabele activiteiten. Er wordt een overzicht gegeven van de positie van de goeterij binnen het concern. Hierbij wordt gedacht aan een rapport samengesteld door deskun digen van buiten het concern. Komen er zakelijk vertrouwelijke gegevens In voor, dan zal door elk der partijen een accountant worden aangezocht om ver slag uit te brengen Beide rapporten zullen uiterlijk eind van het jaar ter beschikking worden gesteld. Over de uitkering ineens, opgeno men in de afvloeiingsregeling, werd overeengekomen, dat in een jaar van veel ontslagen (600 a 700) de uitkering daadwerkelijk mogelijk moet zijn. Is de vakbeweging het daar niet mee eens, dan wordt een accountant van buiten het bedrijf aangewezen, die moet beslissen. Met de raad van bestuur zijn de vakbonden het eens, dat ook bij garan tie van de overheid een reorganisatie van Werkspoor Utrecht noodzakelijk is en een vermindering van het personeel met 300 mensen, eind 1970. De brief die de VMF aan minister De Block (Economische Zaken) stuur de over de herstructurering, zal aan de bonden ter hand worden gesteld. De bonden krijgen een inzicht in het rendement van de laatste order van de Nederlandse Spoorwegen bij Werkspoor Utrecht. Uit de overeen stemming met de bonden trok de direc tie van Werkspoor Utecht gisteravond de conclusie, dat het werk vandaag weer zou worden hervat. De heer W. Wamsteker van de Me- taalbedrijfsbond NVV zei na de bespre kingen: „De overeenkomst is een basis om te proberen tot een gezond concern te komen met een goed sociaal beleid. Als er nu nog behoefte bestaat om te protesteren, gebeurt dit buiten verant woordelijkheid van de vakbonden". LLEU W ARDEN De 57-jarige groentehandelaar H. Jaasma uit Leeuwarden is gisteren van negenhon derd gulden beroofd. Hij kon de man echter achterhalen en het geld terug pakken. De dader ontkwam. Een blaffende hond waarschuwde de heer en mevrouw Jaasma dat er iemand in hun huis was. Op de trap ontdekten zij een Duits sprekende jon geman, die de weg vroeg. Even later misten zij de negenhonderd gulden. BRUSSEL De Belgische minister van Onderwijs, Vermeylen, heeft giste ren in antwoord op vragen uit de Belgische Kamer van Volksvertegen woordigers gezegd dat hij met mi nister Veringa (Onderwijs) heeft ge sproken over de eventuele oprichting van een Nederlands-Belgische universi teit. Het ministerie van Onderwijs en We tenschappen in Den Haag heeft deze be richten bevestigd. Minister Veringa staat in beginsel niet afwijzend tegenover zo'n universi teit, maar hij vindt het voorbarig nu al tot afspraken te komen. ADVERTENTIE margriet AMSTERDAM Vier Joodse scho len zijn gisterochtend ruim anderhalf uur doorzocht door de Amsterdamse po litie. Aanleiding was een telefoontje van een onbekend gebleven persoon die om streeks tien voor halt negen het politie bureau aan de Pieter Aertszstraat liet weten dat er in een van de scholen een bom was geplaatst. De scholen de joodse peuterschool Ganon, de Joodse Lagere en kleuter school, de Joodse lagere school Rosj Pina en het Joods Lyceum Maimonides werden door de politie ontruimd en nauwkeurig onderzocht. De politie kon echter nergens enig explosief ontdekke Omstreeks tien uur werden de lessen hervat. De politie meent dat hier spra ke is van een flauwe grap. Het be stuur van het Joodse bijzonder onder wijs wilde op de gebeurtenissen geen commentaar geven. Hoe minder aan dacht hieraan wordt besteed hoe be ter, was daar het advies. ADVERTENTIE AMSTERDAM De 30-jarige kok P. A. J. B. heeft in de nacht van woens dag op donderdag na een ruzie met zijn vrouw de huisraad vernield en op straat gegooid. Kort na zijn thuiskomst kreeg hij ruzie met zijn vrouw die al in bed lag. Hij begon daarop het huisraad te ver nielen. Toen zijn vrouw uit bed kwam pakte hij een tafel op. waarmee hij haar op het hoofd wilde slaan. De vrouw kon nog juist de woning uit vluchten. Toen zij op straat kwam werden haar vanaf de derde etage een wasautomaat een kleurentelevisie, een paar radiotoe stellen en een naaimachine nagewor pen. De man is wegens poging tot zware mishandeling aangehouden. WAGENINGEN Een pressiegroep van ongeveer 30 studenten, merendeels leden van de studentenvakbeweging, heeft donderdagmorgen de afdeling Voorlichting van de Landbouwhoge school te Wageningen bezet. Dit ge beurde nadat een opiniestuk van de studenten, bestemd voor het medede lingenblad „L.H.-berichten", door de afdeling Voorlichting in opdracht van de secretaris van het dagelijks be stuur, mr. De Visser was geweigerd. De studenten namen de kopij voor het te verschijnen nummer van de „LH-berichten" in beslag en eigenden zich tevens het in de afdeling Voorlich ting aanwezige adresseerapparaat toe. In het hoofdgebouw werd toen in op dracht van het dagelijks bestuur, de elektriciteitsvoorziening afgesloten, zo dat het adresseerapparaat niet door de studenten kon worden gebruikt. Nadat de secretaris, mr. De Visser, de studenten het gebruik van door de Landbouwhogeschool klaargemaakte adresseerbanden had toegezegd, werd de kopij teruggegeven. In het bezette gedeelte van het hoofdgebouw werkte de pressiegroep de hele dag aan de voorbereiding van een „schaduwuitgave" van de „LH-berich ten, die gevat in adresseerbanden van de Landbouwhogeschool, een dezer da gen aan de studenten en medewerkers zal worden toegestuurd. De bezetters van de afdeling Voor lichting vormde de climax van een langdurig geschil tussen een groep stu denten en het dagelijks bestuur van de Hogeschool. De studenten eisen van dit bestuur medewerking aan een in tensieve informatiecampagne onder de Wageningse studenten over een te vor men Hogeschoolraad binnen het ,kader van de nota Veringa. Dit voor de bin nenkort door de Landbouwhogeschool te organiseren opiniepeiling, waarin geen alternatieven zijn opgenomen, die bui ten de nota Veringa vallen. Het dagelijks bestuur van de hoge school deelde in de namiddag mee, dat het bereid is medewerking t.e geven aan de verschijning van een opinieblad naast de „LH-berichten" binnen de ter mijn van veertien dagen. Ir. Schut verweerde zich gisteren in de Tweede Kamer fel tegen de kritiek van de socialist drs. Van den Doel, „die alles witzwart wil maken". „De communist Van 't Schip zag in mijn beleid tenminste nog één lichtpuntje de extra bejaar denwoningen maar de heer Van den Doel heeft ook hiervoor geen enkele waar dering", aldus de minister. Hij maakte ernstige bezwaren tegen de socialistische opmerking, dat zijn beleid wordt gekenmerkt door nu weer eens een opleving en daarna een inzin king. In februari en maart zijn er inder daad minder huizen in aanbouw geno men, omdat de bouwprijzen te hoog lagen. „Als ik moet kiezen tussen poli tieke narigheid als gevolg van een in zinking en te hoge prijzen, kies ik voor het eerste", reageerde ir. Schut. „We bereiken dan toch maar, dat, hoe het met onze economie ook is gesteld, het afgesproken aantal huizen geheel of nagenoeg geheel wordt gebouwd. In Duitsland en Engeland ligt dit heel an ders". Drs. Van den Doel diende een motie in, waarin de regering wordt verzocht het aantal van 100.000 gesubsidieerde woningen, dat in 1970 in aanbouw zal worden genomen, met 5.000 te verho gen. Bij voorkeur wilde de heer Van den Doel, die zijn motie gesteund zag door de groep-Aarden, D'66 en de PSP, deze door woningbouwverenigingen la ten bouwen. De bestemming van de 5.000 woningen: de stedelijke centra, waar het woningtekort groot is en waar veel krotten staan. De heer Van den Doel vroeg wan neer de bijdrageregeling voor woning verbetering tegemoet kan worden ge zien. Als de minister het probleem van de krotopruiming versneld wil oplossen moet hij, naar de mening van drs. Van den Doel, niet steeds met lagere bedragen komen. Hij concludeerde dat DEN HAAG Tegen de 21-jarige Rijswijkse politieman T. van H„ die op 16 mei in Rijswijk met een dienst auto op een zebrapad een elfjarig meis je aanreed, is gisteren voor het Haags kantongerecht een boete van honderd gulden of tien dagen hechtenis geëist. De agent verklaarde voor de kanton rechter dat hij met een vaart van tach tig kilometer een van verkeerslichten voorzien kruispunt was genaderd omdat hij een auto achtervolgde die te hard zou hebben gereden. Het verkeerslicht stond volgens hem op groen. Op de zebra reed hij de elfjarige Sandra de Bruin aan, die ernstig werd gewond. De officier van justitie, mr. R. Beer, achtte het bewezen dat de agent, die geen zwaailicht of tweetonige hoorn had gebruikt, het kruispunt onvoorzich tig was genaderd en het verkeer in gevaar had gebracht. Hij achtte het belang van de achtervolging niet zo groot dat dit het risico van een aan rijding zou rechtvaardigen. elk jaar de investeringen in de wining- bouw toenemen. Vroeger werd dit opge vangen door een toeneming van de wo ningwetleningen, iets dat in de particu liere bouwsector nu niet meer gebeurt. De heer Nypels (D'66) vroeg de mi nister om een nota inzake het beleid op het stuk van de ruimtelijke orde ning in de noordelijke Delta. Hij onder streepte deze wens met een motie. De heer Nypels kwam nogmet een tweede motie, waarin het oordeel wordt uitgesproken dat het gewenst is, ten einde een onnodige vertraging bij de voorbereiding van bouwprojecten te voorkomen, de bouwwereld ieder jaar tijdig een inzicht te verschaffen in de inhoud van de subsidieregelingen voor het volgende dienstjaar, met name t.a.v: ten eerste de stichtingskosten- grenzen, ten tweede het maximum toegestane bruto-rendement, ten derde eventuele wijzigingen in de gemeente klasse-indeling, ten vierde de hoogte van de normale subsidies en van de bij zondere subsidies voor speciale woning- categorieën. De regering wordt verzocht ieder jaar bij de presentatie van de begro tingsstukken een zodanige indicatie te geven, dat hieruit bij benadering de inhoud van de subsidieregelingen in het desbetreffende dienstjaar valt af te lei den. De door de heer Nypels gevraagde nota-Zuidwest-Nederland (door de afge vaardigde van D'66 betiteld als de noordelijke Delta) kon de minister on mogelijk toezeggen. Hij moest aan vaarding van de desbetreffende motie ten zeerste ontraden. Vragen over de woningbouw beant woordend, zei de bewindsman geen voorstander van de motie-Van den Doel te zijn. Het is immers nog altijd moge lijk dat er in 1970 besluiten voor 1971 vallen. Minister Schut zei niet het idee te hebben, dat de financiële problemen in 1970 groter zullen zijn dan in 1971. Dinsdag heeft de stemming plaats over begroting en moties. ADVERTENTIE BRUSSEL België gaat de echt scheidingsprocedure versoepelen. De senaat heeft donderdag zijn goedkeu ring gehecht aan een wetsontwerp, dat de Kamer van Volksvertegenwoordi gers reeds is gepasseerd en dat voor echtscheiding nog slechts twee absolu te beperkingen stelt: huwelijk moet tenminste twee jaar hebben geduurd en de huwelijkspartners moeten beide tenminste 23 jaar zijn. ADVERTENTIE Neem vaker een bloemetje mee!

De Vallei | 1969 | | pagina 7