MINISTER LUNS BEPLEIT HULP IN AMNESTIE K west ie-Irian door de V.N. uitgesteld tot woensdag a.s. Nieuw Sovjettoestel NIEUWE STAKINGSGOLF DREIGT IN FRANKRIJK Sovj et kosmonauten hadden ruzie Grote diamantroof in Sierra Leone Wie zei er ook weer dat hetzelfde was? I BELASTING I IN NATURA I Doodvonnissen in Brazzaville Het „meer" van San Marcol APOLLO 12GOUDEN PENNING want die smaakt nu eenmaal anders dan andere NUMINT Arrestaties in New York Abba Eban komt naar Nederland AMNESTIE POSITIEF Syrië opent grens met Libanon JOUWE Kernenergie-industrie bezorgd DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR Zweedse film in V.S. verboden King Corn... 't enige dat u weggooit, is de verpak k i ng. STROOMLOOS Grieken stellen proces tegen Arabieren uit Beide Kongo's in conflict VRIJDAG 14 NOVEMBER 1969 NEW YORK Een groep van Afrikaanse landen is er donderdag in geslaagd om de behandeling door de algemene vergadering van de Verenigde Naties van het rapport betreffende West-Irian uit te stellen tot volgende week woensdag. De algemene vergadering had volgens plan, het rapport van Fernando Ortiz Sanz over de daad van vrije keuze in West-Irian, moeten bespreken, maar Afri kaanse staten, geleid door Dahomey, stelden dat er meer tijd nodig was om het rapport te bestuderen. Dahomey stelde voor dat de zaak twee weken zou worden uitgesteld om dat het rapport al zaterdag was uitge geven en enkele delegaties het pas in het begin van deze week kregen. Saoe- di-Arabië en Thailand drongen aan op een onmiddellijke stemming. Ghana, Togo en Gabon steunden echter Dahomey en de voorzitter van de vergadering, de Liberiaanse Angie Brooks, besloot de stemming uit te stel len tot aanstaande woensdag. In het rapport dat door Nederland en Indonesië is aanvaard, wordt gezegd, dat de „daad van vrije keuze" plaats had voor de bewoners van West-Irian in hun beslissing om bij Indonesië le blijven, maar dat Indonesië „strenge politieke controle" uitoefende over de bevolking. Indonesië heeft ook, volgens het rap port, voorstanders van de onafhanke lijkheid het recht van beweging en vrije vergadering ontzegd. De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns heeft donderdag gepleit voor een alge mene amnestie in West-Irian. Mr. Luns zei in een commentaar op de beslissing van West-Irian om inte graal deel te worden van Indonesië, dat Nederland deze beslissing aanvaardt, maar wel hoopt dat Indonesië amnes tie zou afkondigen voor degenen, die voor de onafhankelijkheid waren. In een rede voor de algemene verga dering van de Verenigde Naties zei Luns, dat de Nederlandse regering ver der hoopt op de economische en socia le ontwikkeling van de 800.000 inwo ners van West-Irian, van wie een deel nog in het stenen tijdperk leeït. Met dat doel hebben Nederland en Indonesië een resolutie ingediend, toen de algemene vergadering zich bezig hield met de uitslag van de volksstem ming in West-Irian en het rapport van de bijzondere afgevaardigde van secre taris-generaal Oe Thant, de Boliviaan Bernardo Ortiz Sanz. In de resolutie, die gesteund werd door België, Luxem burg en Maleisië, wordt gevraagd om hulp voor West-Irian van de Aziati sche bank voor ontwikkeling, van de Verenigde Naties of op enig andere wij-, ze. Voor minister Luns had zijn In donesische ambtgenoot van Buitenland se Zaken Adam Malik het woord ge voerd, en de uitslag van de volksstem ming in West-Irian „positief" genoemd. Door de „daad van vrije keuze" van de Westirianezen, krijgen zij „vrijheid, vooruitgang en- zelfvertrouwen binnen Indonesië". „In Nederland heeft men weliswaar van verschillende zijden kritiek geuit, maar wij verheugen ons erover dat niet alleen secretaris-generaal Oe Thant bereid is mee te werken aan deze laat ste afwikkelingen van de overeenkomst LONDEN Rusland beschikt over een nieuw militair vliegtuig. Het toe stel bij de NAVO bekend onder de codenaam Moss is een militaire ver sie van de Toepoljev-144, een viermoto rig vliegtuig met schroefturbines. Bo venop de romp draagt het een ronde, platte constructie. Dit is een radarsysteem, waarmee de nieuwe straaljager Mig-23 geleid kan worden. De combinatie van deze twee vliegtuigen zou een grote uitdaging kun nen zijn voor het nieuwe gevechtsvlieg tuig dat Engeland, West-Duitsland en Italië samen gaan maken. DAMASCUS Syrië heeft gisteren de grens met Libanon heropend. De grens tussen de twee landen werd op 21 oktober gesloten na de botsingen tus sen Palestijnse guerrilla's en het Liba nese leger. Het besluit van gisteren werd geno men, nadat Syrië inlichtingen had ge kregen over de in Cairo gesloten over eenkomst tussen de Libanese delegatie en vertegenwoordigers van de Palestijn se bevrijdingsorganisatie. van New York, maar dat ook de Ne derlandse regering begrip toont". „Het resultaat van de „daad van de vrije keuze" Is wettig, definitief en on herroepelijk", aldus minister Malik. Hij haalde in dit verband de woorden aan van minister-president De Jong, die op 15 oktober jl. zei: „wat nu van belang is, is de toekomst niet het verleden." VN-rapporteur Ortiz Sanz heeft in zijn verslag over de „daad van vrije keuze" gezegd, dat hij het eens is met het re sultaat van de volksraadpleging, maar dat in sommige gevallen de voorstan ders van een onafhankelijk West-Irian de vrijheid van reizen en samenkomst onthouden was. Indonesië behield te al len tijde een echte politieke contro le op de bevolking", zo beweerde hij. Kennelijk inhakend op deze opmer king zei minister Luns: „Ik zou niet erg openhartig zijn als ik het feit trachte te verhullen, dat zowel in het Nederlandse parlement als in de pers opnieuw twijfel is geuit over de metho de, en, in het bijzonder over de om standigheden waaronderzij (de West irianezen) gebruik moesten maken van hun recht op zelfbeschikking". De leider van de in West-Irian ver boden beweging „vrij Papoea", Nico- laas Jouwe, zei donderdag in een vraag gesprek in New York, dat het voor Ne derland en Indonesië een tegenslag is dat de algemene vergadering de behan deling van de kwestie-West-Irian heeft uitgesteld. Volgens de 47-jarige Papoea banneling, heeft de toestand in West- Papoea het geweten van veel naties wakker geschud. Hij kritiseerde de Ne derlandse regering en Maleisië en Thai land wegens hun „steun aan het Indo nesische standpunt in de Ver. Naties." „Een grote meerderheid van het Ne derlandse volk is tegen zijn regering in deze kwestie", aldus Jouwe. Jouwe richtte zich vooral tegen Ma leisië, „welk land van 1963 tot '65 slacht offer was van Indonesisch expansionis me tijdens de confrontatie." Een Ma leisische diplomaat had hem gezegd dat Indonesië en Maleisië beide van het Maleise ras met omvangrijke Chi nese minderheden „zij aan zij moes ten staan in hun strijd tegen moeilijk heden die door communistisch China worden veroorzaakt." Tenslotte zei Jouwe, dat hij onmiddel lijk door de Indonesiërs zou worden ver moord, als hij naar zijn geboorteland zou terugkeren. JIHIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllHIIIIIIIIHIIIIlIHHIIIIIIIIIIIIIIIIllllulilliiillliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimilll De hoge waterstanden in Venetië leiden tot roeiende voetgangers over het San-Marcoplein. De Venetianen spreken spottend van „meer van San Marco" om hun ongerustheid over de wegzakkende en wegrottende funda menten van de lagunenstad te verbergen. ADVERTENTIE Goudgehalte 21,6 krt OPLAGE DOORSNEDE GEWICHT PRIJS GOUD 18 mm 3,364 gr. f 37,- 22 mm 6,729 gr. f 60,- 750 ex. 28 mm 13 gr. f125,- 500 ex. 30 mm 17,5 gr. f170,- 50 ex. 50 mm 70 gr. f630,- ZILVER 30 mm 13 gr. i 21,- 50 mm 50 gr. f 60,% Penningen met een gelimiteerde oplage zijn genummerd. Prijzen incl. B.TM. Prijswijzigingenvoorbehouden.Korte levertijd. Bestel nu reeds via de bank, grenswisselkantoren, munthandel en juwelier of...rechtstreeks bij de van Alkemadelaan 201, den Haai tel: 070-24 22 83-24138 Keizersgracht 722, Amsterdam tel: 020-22 40 40-24 87 48 ADV F. VT1E mijn volgende pakje is weer PARIJS De vakbonden van het per soneel, werkzaam in de Franse Kern energie-industrie, hebben hun leden op geroepen tot een 24-uursstaking op maan dag a.s. om te protesteren tegen het plan om in twee jaar 2.000 employés naar huis te sturen. Het besluit tot in krimping van het personeel is geno men, omdat in de begroting voor het volgend jaar negen procent minder geld beschikbaar is voor het commissariaat voor kernenergie. Op het ogenblik zijn 31.000 werknemers in dienst van dit overheidsbedrijf. De betrokken vakbonden hebben ge zegd, dat de staking wellicht ook dins dag zal voortduren. In de verschillen de kerncentra hebben zich al korte sta kingen voortgedaan uit protest tegen de afvloeiingsplannen. De vakbonden ver wijten de regering het ontbreken van een duidelijk beleid ten aanzien van het kernonderzoek. Stakers hebben de fabriek van Mar- NEW YORK De politie in New York heeft gisteren vjjf mensen aangehou den, die ervan worden verdacht dat zij betrokken zijn geweest bij de recente bomaanslagen in Manhattan. Woensdagavond ontplofte een bom in een herentoilet op de vijfde verdieping van het Paleis van Justitie in New York. De bom sloeg een gat in de miur, maar niemand liep letsel op. Eerder in de week waren ook al bomaanslagen ge pleegd op drie grote kantoorgebouwen in New York. De politie arresteerde de vijf mensen, onder wie twee vrouwen, toen zij een dynamietbom wilden plaatsen op een parkeerplaats van vrachtauto's van de Nationale Garde. Het staat nog niet vast dat zij ook de hand hebben gehad in de andere aanslagen. MOSKOU Een van de zeven Russi sche kosmonauten die vorige maand heeft deelgenomen aan de gecombi neerde Sojoezvlucht heeft gezegd, dat er tijdens het begin van de vlucht van de drie ruimteschepen „kleine meningsverschillen" zijn geweest tus- ADVERTENTIE sen de bemanningsleden van de So- joez-7. Viktor Gorbatko, die dit heeft verklaard in een vraaggesprek met het Russi sche partijblad „Sovietskaja Rossija", voegde hieraan toe, dat tegen het ein de van de missie, die een week heeft geduurd, „allen weer harmonieus sa menwerkten." Onze onderlinge vriend schap groeide naarmate wij langer in de ruimte verbleven, aldus Gorbat ko. In een ander vraaggesprek met hetzelf de blad zei kosmonaut Konstanin Feoktistof, dat de Sovjet-Unie van oordeel is dat de grootste toekomst voor het onderzoek van de ruimte ge legen is in bemande ruimtestations. De eerste en enige vrouw, die in de ruimte is geweest, Valentina Teresj- kova, vertelde aan „Sovietskaja Ros sija", dat er op het ogenblik geen plannen bestaan voor het opleiden van vrouwen voor ruimtereizen. BOSTON Rechter Joseph Tauro uit Boston heeft de Zweedse film „Ik ben nieuwsgierig (geel)" walgelijk ge noemd en de mensen die deze film in Boston hebben uitgebracht veroordeeld tot gevangenisstraf en geldboetes. Rechter Tauro zei, dat de film ap- peleert aan „verdorven belangstelling", de normen van de gemeenschap be ledigt en geen sociale waarde bezit. De directeur van de maatschappij die de film in deze stad heeft uitge bracht, werd veroordeeld tot een ge vangenisstraf van een jaar. De direc teur van twee plaatselijke bioscopen kreeg een geldboete van 1800 gulden. Hun ondernemingen werden boetes van ieder 18.00 gulden opgelegd. JERUZALEM De Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, zal begin volgend jaar een offi cieel bezoek brengen aan Nederland en België. Dit is uit regeringsbronnen in Jeruzalem vernomen. ëFREETOWN, (Sierra Leone) ge wapende bandieten, die peper gooiden in de ogen van de veiligheidsagenten, hébben in een gedurfde overval op het vliegveld, voor drie miljoen Leones (3,6 miljoen dollar) aan diamanten ge stolen, zo heeft de Sierra Leone Selec tion Trust bekend gemaakt. De bandieten vluchtten nadat zij een sergeant van de politie en een andere officier hadden neergeschoten. Zij ont kwamen in een Landrover van de vei ligheidsdienst, waarmee de diamanten van het vliegveld Hastings naar Fee- town hadden moeten worden vervoerd. De politie vond de Landrover later leeg terug ongeveer 125 km ten noor den van Freetown. De Sierra Leone Selection Trust, een Brits concern, heeft verleden jaar voor 23,5 miljoen Leones (ongeveer 110 mil joen gulden) aan diamanten verkocht. De maatschappij is de belangrijkste in de rijke diamantenindustrie van het land. De SLST gaf een korte verklaring, waarin werd gezegd dat 81.259 karaat werd gestolen. Later werd daar aan toe gevoegd dat de waarde van de gesto len diamanten 3 miljoen leones was. Premier Siaka Stevens heeft bevel ge geven tot een nauwkeurig onderzoek naar de toedracht van de roof. De waarnemend directeur van de SLST, John Morton, wilde geen verkla ring voor de pers afleggen. Het inci dent kwam, nadat de vroegere directeur, Leslie Marsden, onder druk van de pu blieke opinie had moeten aftreden. Twee dagbladen hebben de SLST er van beschuldigd, dat zij teveel geld weghaalt uit Sierra Leone, zond'er voldoende voordelen te bieden. De diamantenindustrie levert onge veer 65 procent van de export van Sier ra Leone. ADVERTENTIE Een aardige mevrouw in Axel zei dat. Maar die kon het niet weten, want ze had nog nooit King Corn Stout gegeten. De meeste mensen weten wél dat King Corn Stout Ij tarwebrood zichtbaar lekkerder en gezonder is. bS Omdat de hele tarwekorrel erin wordt verwerkt. King Corn, overal in Nederland elke nacht vers gebakken, dagelijks vers op tafel en dagenlanger vers. alleen King Corn kan dat zeggen) coule bezet. In deze fabriek, waar 2400 man werken, worden de motoren ver vaardigd van de Franse atoomonder zeeërs. Alle sectoren, de administratieve, de technische en de wetenschappelijke, worden door dit ontslag getroffen. Een vijfde deel van de ontslagenen is recht streeks betrokken bij de ontwikkeling van het Franse atoomwapen. Tevens zal Frankrijk in de komende week getroffen worden door een gas- en elektriciteitsstaking. De communis tische vakbond, CGT, die hierin voorop gaat, heeft opgeroepen tot een 24 uurs staking. De andere vakbonden zijn gematigder en willen voorlopig de particulieren nog niet de dupe laten worden van hun be- roepseisen. Daar bij de CGT meer dan de helft van het personeel in deze sec tor is aangesloten, dreigt het leven in Frankrijk op dinsdag en woensdag ern stig gestoord te worden. ATHENE De Griekse regering heeft besloten de berechting van twee Arabische commando's, die vorig jaar in Athene een Israëlisch lijnvliegtuig hebben beschoten voor onbepaalde tijd uit te stellen. Als reden wordt genoemd, dat de Griekse regering haar betrekkingen met de Arabieren niet in gevaar wil brengen. Bij de beschieting van het toestel van El Al werd één passagier gedood en een stewardess gewond. PARIJS De belastingontvan- ger van Bordeaux geloofde zijn f ogen niet. Hij achtte zich op de 17e verdieping van het 25 etages hoge f i administratiegebouw van Bordeaux l gevrijwaard tegen al te opgewon- den belastingbetalers. En daar f i kwamen een koe en een varken. I Zij werden gevolgd door boeren i met manden sla, kool, wortelen en bieten. Anderen rolden vaten wijn voor zich uit en weer anderen sleepten manden fruit aan. „En of meneer de ontvanger nu maar kwijting wilde geven van de belastingen. Zij, de boeren hadden als gevolg van het slechte jaar geen geld en konden dus hun be- lastingen niet anders betalen dan f in natura". Dit was het letterlijke en figuur- lijke hoogtepunt van een betoging van boeren uit de streek van i Blanquefort niet ver van Bordeaux. De belastingontvanger bleek een gezond gevoel voor humor te bezit- ten, temeer omdat de dieren zich I in zijn gezelschap uiterst correct gedroegen. Hij dankte de boeren voor hun goede bedoelingen, maar f vond voor dit geval het geld onver- vangbaar. Hij was echter bereid wat langer te wachten dan officieel is toegestaan. Na deze kleine, symbolische overwinning nam iedereen weer i de lift. ÜiitiiiiiitiiitiiiiiiiiiiiiiiiHiiminmi ii iiiiiiimiiii iiiiiiiiiiiii tiiiiitnT ADVERTENTIE OUD OLIFANTEN VERHAAL. Een oud verhaal wil, dat een olifant, 9 jaar draagt. Lariekoek! 't Is maar 18 maanden. Toch nog een hoop moeite als je weet dat iedereen zomaar Olifant uit een fles kan schenken. Prille jonge en degelijk belegen oude! KINSJASA Vier mannen, die be trokken zouden zijn geweest bij een po ging tot een staatsgreep verleden week vrijdag in Kongo-Brazzaville, zijn door een militaire rechtbank ter dood ver oordeeld, zo heeft radio-Brazzaville be kendgemaakt. De radio zei, dat onder de veroor deelden ook Bernard Kolelas was, de secretaris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zaken in 1965. Hij werd de leider van de mislukte coup genoemd. Zes anderen kregen gevangenisstraf fen van 15 jaar en een twaalftal ande ren kregen straffen van twee tot tien jaar gevangenis. Tot deze laatste groep behoorde de zoon van Kolelas, die tot vijf jaar werd veroordeeld. Een commentator voor de radio zei dat de rechtbank vier anderen, naar men aanneemt ex-ministers, bij afwe zigheid ter dood veroordeeld heeft. Radio-Brazzaville berichtte zaterdag dat 2 x 37 personen waren gearresteerd omdat zij getracht hadden een staats greep uit te voeren. President Marien N'Goeabi had ge zegd, dat volgelingen van de vorige president Fulbert Joeloe achter de staatsgreep zaten. Zij zouden van wa pens en geld zijn voorzien door „een naburig land". Waarnemers in Kinsja- sa beginnen echter te geloven, dat er helemaal geen coup is ondernomen. N'Goeabi, die zelf vijftien maanden ge leden door een staatsgreep aan de macht, kwam, zou op deze wijze politie ke tegenstanders hebben willen uit schakelen. In Brazzaville hield president N'Goe abi tijdens een massale bijeenkomst een rede, waarin hij zei, dat Kongole zen uit Kinsjasa bij de staatsgreep be trokken waren. N'Goeabi beloofde de daders van het komplot aan het volk te zullen uitleveren en zei dat de Kon golezen zich aaneen moesten sluiten te gen het „Amerikaanse imperialisme". Het verkeer tussen Kongo-Kinsjasa en Kongo-Brazzaville over de Kongo-ri- vier is tot nader order gestaakt. Dit heeft het Kongolese ministerie van Bin nenlandse Zaken in een donderdag via radio-Kinsjasa verspreide verklaring bekendgemaakt. De telefoon- en tele graafverbindingen tussen Kinsjasa en Brazzaville zij# verbroken.

De Vallei | 1969 | | pagina 9