Veenendaals dagblad OFFICIËLE UITNODIGING VAN BONN OP KOMST Koninklijk paar wellicht volgend jaar voor staatsiebesoek naar W. -Duitsland Buiten BRENNERPAS INGESNEEUWD Prins Philip jaagt Tom Jones nu in het harnas Margarine duurder Pompbediende liet zich ondanks klap niet intimideren Vertrouwen te Moskou in Westen nog gering Nedac Vordert vuurzee Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Gewekt met reveille ZOONTJE VAN ASTR ONA UT Wat kouder TREIN DOOR BALDADIGE JONGELUI OPGEHOUDEN VOLOP LEUKE BROEKEN NOG BUIEN HOUSTON - Vanmorgen om 22 minuten over vier bevond de ApolIo-12 zich op een afstand van 316.000 km van de aarde. Het ruimteschip is nog 98.500 km verwij derd van de maan. De ApolIo-12 van Conrad, Bean en Gordon ligt zo goed in zijn baan dat de baancorrectie die anders in de nacht van zaterdag op zondag uitgevoerd had moeten worden door de reisleiders in Houston is geschrapt. „Rasernye" II REVEILLE Boeren lazen minister de les Bur. voor redactie er» administratie i Prins Bernhardlaan 28. Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.). 10757 en 10955 (red Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4.15 p. m., 12.35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraao. MAANDAG 17 NOVEMBER I969 - 4 3eJAARGANG no. 270 VLUCHT VAN APOLLO-12 NOG RUSTIG |Hmnnw!fiu«mwmnw tiiMmtruaMnmMNnitiiMMiii liriltlltlIHHVIIITIIIII iiiiftiiimriiiuiitiNtiiiiiiiiitrtiiiiifiittiiiitii* DEN HAAG Koningin Juliana en prins Bernhard zullen hoogstwaar schijnlijk volgend jaar een staatsiebezoek brengen aan de Duitse bonds republiek. President dr. Gustav Heinemann zal het koninklijk paar officieel uitnodigen voor een tegenbezoek. Dat was het gevolg van het goed wer ken van de raketmotor van de voort stuwingseenheid van de Apollo-12. Ruim acht seconden lang gaf de raket motor stuwkracht. Het ruimteschip kwam daardoor in een baan waarin het morgen op een afstand van 118 km langs de maan heen zal gaan. Deze baancorrectie werd iets minder dan 31 uur na de angstaanjagende start op Cape Kennedy uitgevoerd ten aan schouwen van miljoenen Amerikaanse televisiekijkers. Het was toen zaterdag avond in de Verenigde Staten en een kwartier na middernacht in de vroege zondaguren in West-Europa. De camera was gericht op de instru mentenborden in de cabine van de Apollo-12, terwijl de astronauten, in radio-verbinding met de reisleiders in Houston, de handelingen uitvoerden die aan het in werking komen van de ra- GRONINGEN Een honderdtal jon gelui. allen bezoekers van een discobar in Nleuweschans, hebben zaterdagavond op het station in Nieuweschans zoveel trammelant gemaakt, dat de conducteur de trein niet wilde laten vertrekken al vorens de politie zou komen. Dit had tot gevolg, dat de trein, die om 23.22 uit Nieuweschans naar Gronin gen moest vertrekken, ruim een half uur vertraging had. Het begon al in de restauratie, waar door een knaap een spiegel werd stukgegooid. Hij werd in de kraag gegrepen en op het bureau van de stationschef neergezet. Zijn vrienden wisten hem te bevrijden en in de trein te verstoppen. Onder geleide van twee manschappen van de rijkspolitie, kon eindelijk de trein vertrekken naar Winschoten. Hier werden nog enkele jongelui uit de trein gezet, alvorens deze naar Groningen kon doorrijden. jVief alleen werden er gewijde i brandsleutelswelke men al in de vroege middeleeuwen aanwend- I de voor het steriliseren der wonden van met rabiës behepte honden, de z.g. Hubertussleutels, toegepast, jj ook had men koperen hondepen- ningen of medailles, als amulet be- stemd om als voorbehoedmiddel l tegen de dolheid aan de halsband l te worden gehecht. Op de keerzijde I staat de bekende jachtlegende van het kruisdragend hert en het zijn zeldzame relikwieën. Voorts kwam het voor, dat kleine stukjes z.g. ramenta van de ijzeren ketenen, l waarin de apostel Petrus in zijn laatste levensjaren geklonken was, besloten in een kostbare ring, kruis of sleutel door de paus geschonken werden aan hoge geestelijken of wereldlijke personen. In zulke open- i gewerkte reliekhouders kon men het stukje ketting zien zitten. Uiter- aard betekent dit eveneens een l bijzonder bezit, zulks temeer, daar het meestal met de begiftigde werd I begraven. Ook St. Hubertus bezat zo'n sleutel, 37 cm lang en rijk be- werkt; deze wordt bewaard in de hoofdkerk van Luik. Later werden er gewijde sleutels uitgezonden naar steden en dorpen, om er de beten van honden, vossen en wol- l ven mee uit te branden. Men be- handelde uit voorzorg zelfs wel een hele kudde schapen om hem voor besmetting te vrijwaren en het is jammer, dat zo'n voorbehoedmid- j del thans voor de in de vrije leven- de natuur bedreigde dieren niet kan worden toegepast. In onze ver- lichte tijd zou er trouwens geen plaats zijn, om het „peryckel der f rasernye'' met. miraculeuze midde- l len te bestrijden. Men kan weinig anders doen, dan preventief ingrij- pen en daarvoor moeten veel vos- l I sen middels een premiestelsel het loodje leggen. 17 nov. 1969 A. B. WIGMAN l llllllllltlHIIItllMHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIItlllllllllllllllIHMIIIIIIIUlfl ketmotor van de voortstuwingseenheid voorafgingen. Conrad en Bean kregen zaterdag nog opdracht onverwijld de maanlander Intrepid te gaan inspecteren. Die in spectie stond eigenlijk maar heden op het reisplan. Conrad sputterde eerst nog wat tegen omdat hij op het punt stond een beetje schoon schip te ma ken, maar hij begreep dat de inspectie niet kon wachten na het incident bij de start. I)e bemanning van de Apollo-12 is zondag met een reveille gewekt voor de laatste kalme dag van een zware week met als hoogtepunt een inaan- verkenning. Commandant Charles Conrad antwoordde op de reveille met een vrolijk „goede morgen, goede mor gen". Conrad en zijn metgezellen Ri chard F. Gordon en Alan L. Bean had den acht tot negen uur geslapen. Terwijl het ontbijt verorberd werd, kregen de astronauten een samenvat ting van het belangrijkste wereld-, na tionale en sportnieuws. Daarbij was een verslag van de kranteberichten over de vorderingen van hun ruimte schip. Op weg naar de maan vermaken de astronauten van de Apollo-12 zich ken nelijk opperbest. „Wij proberen al die dingen uit die we in de Gemini's niet hadden, zoals tandpasta en scheergerei. Wij vermaken ons prima", aldus com mandant Conrad. „Helemaal opgedirkt en je kan nergens naar toe", schamperde Mission Control. „Oh nee?", kwam het ant woord, „Nou, wij zien het anders steeds groter worden, waar we naar toe gaan". De astronauten hebben ook muziek bij zich. Gisteravond kwam er keihar de beatmuziek van de Apollo-12 door. Toen dit was afgelopen vroeg Houston voorzichtig: „Zeg, twaalf, kunnen we onze koptelefoons weer opzetten?" „Ja, dat was Dick (Gordon) weer eens", antwoordde Conrad. Wanneer Koningin en Prins naar West-Duitsland zullen gaan staat nog niet vast. De datum zal na ont vangst van dr. Heinemanns uitnodi ging worden bepaald in overleg tus sen de Nederl. en Westduitse regerin gen, Koningin en Prins en dr. Heine mann. Daarbij zal zeker rekening worden gehouden met de gevoelens, die nog bij sommigen van het Ne derlandse volk bestaan tegenover de Duitsers. Vast staat wel, dat het koninklijk paar niet in de meidagen van 1970 naar de Bondsrepubliek zal gaan. Nederland viert dan immers het feit, dat het 25 jaar geleden werd bevrijd van de Duitse bezetting. Het kabinet heeft in beginsel geen bezwaar tegen een staatsbezoek van Koningin en Prins aan de Bondsre publiek. Het kabinet is daarvoor po litiek verantwoordelijk. Zoals het dat ook is voor het staatsbezoek van dr. Gustav Heinemann aan Neder land van 24 tot en met 27 novem ber. Het kabinet hield, bij de officiële uitnodiging aan president Heine mann, al rekening met een invitatie voor een tegenbezoek van koningin Juliana en prins Bernhard. Dat is nu eenmaal gebruikelijk. De minis terraad stelde zich daarbij op het standpunt, dat het tegenbezoek niet te lang moet worden uitgesteld. In politiek Den Haag wordt voor alsnog niet zwaar getild aan een te genbezoek van Koningin en Prins aan de Duitse Bondsrepubliek. De uitnodiging van dr. Heinemann ligt voor de hand, zo wordt gesteld. Bo vendien is de tijd voorbij dat aan be zoeken van staatshoofden grote poli tieke betekenis wordt gehecht. De figuur van dr. Heinemann maakt de zaak daarbij eenvoudi ger. De huidige bondspresident staat bekend als een integer man, met een zuiver oorlogsverleden. Toch viel gisteravond in politieke kringen enige aarzeling te beluiste ren tegen een staatsbezoek van het koninklijk paar in 1970. Met de er varing van de gevoelens tegenover de drie Duitse oorlogsmisdadigers in de Bredase strafgevangenis nog vers in het geheugen, vroeg men men zich in deze kringen af of het komende jaar nu wel zo gunstig zou zijn voor een tegenbezoek. Men zag 't, voorzichtig gesteld, toch liever een jaar opgeschoven. Anderzijds wees men op het staatsbezoek, dat koningin Eliza beth van Engeland al heeft ge bracht aan de Bondsrepubliek. Ove rigens wel met de aantekening, dat Engeland in de afgelopen oorlog geen Duitse bezetting te verduren heeft gehad, met alle daaruit voort vloeiende gevolgen. Verder meende men toch ook een lichtpunt te mogen zien in het voor genomen bezoek van president en mevrouw Heinemann aan de voor malige Hollandse Schouwburg in Amsterdam: de herdenkingsplaats van de tijdens de Duitse bezetting uit Amsterdam weggevoerde joodse burgers. ADVERTENTIE w f Bij de Oostenrijks-Italiaanse grensovergang van de Brennerpas is het verkeer na zware sneeuwval praktisch tot stilstand gekomen. Ver scheidene vrachtwagens en personen auto's zijn door sneeuwmassa's ge blokkeerd. Automobilisten die over de LONDEN Prins Philip, echt genoot van de Engelse koningin Elizabeth, is in korte tijd voor de tweede keer in opspraak gekomen nu over pop-zanger Tom Jones wiens stem de prins niet aanstond. Vorige week nog haalde prins Philip de voorpagina's van alle kranten met zijn opmerkingen over de financiële toestand van de Brit se koninklijke familie. Het laatste incident ontstond reeds vorige week maandag toén de prins naar een koninklijke va riété-show ging waar ook het teenageridool Tom Jones, Brits meest succesvolle zanger" van dit ogenblik, optrad. Jones slaagde er met zijn krachtige vlotte stijl niet in de prins te bekoren, het geen na de show resulteerde in de vraag aan Tom Jones „Wat stond je daar allemaal te gorgelen?" Tijdens een zakenlunch de vol gende dag, omschreef prins Philip het zingen van Tom Jones als afschuwelijkHij vergeleek daar bij het salaris van een kleine za kenman met de een miljoen pond sterling die Tom Jones per jaar verdient. Na de lunch ontdekte Philip, dat zonder zijn medeweten, journalisten waren binnengelaten. Met enige moeite slaagde hij erin hen ervan af te brengen zijn com mentaar te publiceren. En inderdaad zijn commentaar werd niet gepubliceerd. Echter wel het feit dat de prins een klei ne schermutselinghad gehad met journalisten. Tegen het eind van de week echter kwam Tom Jones toevallig ter ore wat prins Philip tijdens de zakenlunch over hem gezegd had. En dat kwam wel in de krant, met name datgene wat Tom Jones nu wel van prins Philip dacht. „Ik wilde dat ik geweten had hoe hij zich voor de show voelde. Er zou altijd wel iemand te vinden zijn geweest die goed geld voor zijn kaartje had willen betalen. Ik gaf bovendien geen auditie voor de prins. De hele show was bedoeld voor een liefdadige instelling. Het interesseert mij trouwens niet wat hij van mijn zingen denkt. Hij mag zijn eigen mening hebben". Jones voegde er echter wel aan toe ,,Ik heb nooit iets verkeerds over de prins gezegd". Brenner willen, is aangeraden in Innsbruck of Sterzing verbetering van de situatie af te wachten. Zwaar materieel is bezig de weg vrij te ma ken. In Noordoost-Italië is de rivier de Isonzo na hevige regenval op veel plaatsen buiten haar oevers getreden. In het dorp Savogna bij Gorizia moesten achttien huizen ontruimd worden. Het verkeer in dat gebied ondervindt veel hinder van aardver schuivingen-. PARIJS De nieuwste protcstvorm in Frankrijk is de „onderschepping" van een belangrijk persoon bij een illegale wegversperring lees hem de les en laat hem doorgaan. Deze protestvorm wordt tot dusverre alleen door groepen ontevreden jon ge boeren gebruikt. Verleden week hielden zij enkele lage ambtenaren aan, maar zondagavond hadden zij een betere vangst twee kabinetsle den: Olivier Guichard, minister van Onderwijs en Yvon Bourges, staatsse cretaris voor Buitenlandse Zaken. Dat beide mannen niets met landbouw te maken hadden, gaf niet. Het ge beurt maar hoogst zelden, dat de mi nister van Landbouw persoonlijk over een landweg rijdt. In beide gevallen werd de ministers de les gelezen over de landbouw. Daarna konden zij doorrijden. De boeren klagen, dat de regering er naar streeft het aantal boerengezin nen, dat rechtstreeks van de land bouw afhankelijk is, in te krimpen en dat zij hun aandeel in de nationale welvaart niet krijgen. DEN HAAG Margarine is vandaag een cent per pakje (250 gram) duur der geworden. Dit is een gevolg van de sterke stijging van de grondstoffenprij- zen, aldus de fabrikanten. Het ministerie van Economische Za ken gaat akkoord met de prijsverho ging, die aldus de fabrikanten „voorlopig" slechts een cent bedraagt. De kans op een verdere stijging lijkt dus niet uitgesloten. Zondagavond is de landbouw- schuur van de heer G. Loeffen te Bergen (L.) uitgebrand. Een tractor, een nieuwe combine en een aantal landbouwwerktuigen gingen verloren. De schade wordt geschat op 70.000 gulden. De brand ontstond tijdens af wezigheid van de eigenaar. Bij een ongeluk in een goudmijn in Zuid-Afrika (in Carltonville) zijn gisteren twee mijnwerkers om het leven gekomen. Zeven mensen werden ge wond. Het was het derde mijnongeluk in Zuid-Afrika in een week tijd. VEENENDAAL ARNEMUIDEN Twee Duits sprekende mannen van ongeveer 25 jaar hebben gisteravond een overval gepleegd op een benzinepompstation langs Rijksweg 58, bij Arnemuiden op Walcheren. De 22-jarige pompbediende F. van Emden uit Arnemuiden werd door de overvallers, die zakdoeken voor het gezicht droegen, met een houten hamer op het hoofd geslagen, terwijl zijn verloofde, die bij hem was, met een mes werd b.Jreigd. De pompbediende, die versuft in el kaar zakte, weigerde te zeggen, waar de overvallers geld konden vinden. Zelfs toen hij getrapt en geslagen werd, zei hij niets. De mannen vonden ten slotte een geldlade. Met ruim twee honderd gulden gingen ze er vandoor. Toen de pompbediende wat bekomen was, waarschuwde hij de politie. De pompbediende gaf het volgende signalement op. Een van de overval lers was ongeveer 1,80 meter lang, had A Chris Conrad, zoontje van de astronaut van de Apollo-12 springt uit het achterraam van de stationwagen van de familie, bij de aankomst voor de kerkdienst van gisteren. MOSKOU In de Sovjet-Unie is een bock verschenen getiteld „de moderne diplomatie van het imperialisme". Daarin wordt de buitenlandse poli tiek beschreven van Amerika, Enge land, West-Duitsland. Frankrijk en Ja pan. Alleen Frankrijk blijft ernstige kritiek bespaard. Het gedeelte over Amerika is van de hand van Anatoli Gromyko, een zoon an de minister van Buitenlandse Za ken. Hij slaat de kans op samenwer king met Amerika niet hoog aan, voor al niet op het gebied van de ontwa pening. De politiek van Nixon noemt hij zigzaggend. Hij vindt dat de Ame rikaanse leiders blijven dromen van wereldoverheersing. Er zijn naar zijn mening twee stromingen in de VS: de ene die met de oude diplomatie wil doorgaan en een andere die „de di plomatie wil losmaken van de erfenis van Dulles". Degenen die de Amerikaanse buiten landse politiek bepalen, hebben volgens Gromyko geen belang bij verminde ring van de internationale spanning. Met Engeland was de samenwerking beter, vooral economisch, maar de Britse regering heeft volgens de schrijver de neiging internationale ge beurtenissen, die op zichzelf niet met de betrekkingen met de Sowjet-Unie te maken hebben, te gebruiken om de ba sis van de Brit~-Russische samenwer king aan te tasten. Dit w? onder an dere het geval met de kwestie Tsjecho- Slowakije. Het zou nog wel enige tijd duren, alvorens Engeland tot een wat „realistischer" buitenlandse politiek kwam. Over kanselier Brandt van West- Duitsland wordt gezegd: „8n wezen houdt hij er hetzelfde antocommunis- tische standpunt op na als zijn voor gangers, maar omdat hij rekening moet houden met de grote meerder heid van zijn partijleden, doet hij zich links voor en neemt hij zijn toevlucht tot bedriegelijkr verklaringen, in het bijzonder over de betrekkingen met de socialistische landen". een bol gezicht en blond middelma tig lang haar. Hij had een fors postuur. De man was blootshoofd:? en gekleed in een trui en een vest met diep uit gesneden mouwgaten. Kleding en schoe nen van de man waren overwegend bruin van kleur. De andere overvaller was ongeveer 1.75 meter lang en had donker haar. Ook deze was blootshoofds. Hij was gekleed in een zwartleren jack of jas je. Beiden hebben mogelijk spetten bloed van de pompbediende op handen, kleding of schoenen gekregen. Vanmorgen omstreeks halt' elt' is brand uitgebroken in de plasticfabriek Nedac te Vorden. Er is een enorme vuurzee ontstaan, gepaard met geweldige hitte en een ontzaglijke rookontwikkeling. De brandweer staat voor een hopeloze taak wat de plasticfabriek betreft, maar wel tracht men met man en macht de voorin hetzelfde gebouw ge vestigde chroomleerfabriek Albers te behouden, alsmede de daarnaast gele gen veevoederfabriek. De Nedac, die het achterste deel van de brandende fabriek in onderhuur heeft, is een on derdeel van het te Apeldoorn geves tigde hoofdbedrijf. j (Van onze weerkundige medewer- ker). Een V-vormige depressie trekt over de Noordzee naar Denemar- ken. Aan de achterzijde ervan valt een krachtige noordwestelijke of noordelijke luchtstroming in met enkele buien, sommige met hagel en natte sneuw. Onweer is niet ge- heel uitgesloten. Deze verschijnselen hangen sa- men met een scherpe kou-inval in de hogere niveaus. De temperatuur aan de grond daalt minder sterk door het verwarmende effect van het Noordzeewater. Wel is er van dinsdag op woensdag kans op nacht- vorst. Op wat langere termijn blijft het i weer echter wisselvallig, met de komst van een nieuwe regenstoring uit het IJslandse. Overigens zijn insiders van me- ning, dat met de mogelijkheid van i een serieuze vroegwinterse koude- i golf rekening moet worden gehou- den. Weersverwachting van het KNMI van maandagavond tot dinsdagavond: Aanvankelijk veel bewolking met en»- kele buien, maar morgen ook zonnige perioden. Zwakke tot matige, aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen west en noord. Weinig verande ring in temperatuur.

De Vallei | 1969 | | pagina 1