NOS organiseert 28 november internationaal jazzconcert .Brandpunt' over Heinemann Minister Schut praat voor radio met kiezers Financiële notities Graanbeurs opgeheven Première „Vrijdag" van Hugo Claus werd een succes Stuk van Aleksander Solzjenitsyn wordt in V.S. uitgegeven Start van nieuwe Sleeswijk-revue Emma Peel houdt op met „wreken" Nascholing artsen door Teleac begint op 25 april a.s. - en TELEVISIEPROGRAMMA'S vanavond morgen vanavond morgen Kareltje Knetter en de blauwgeruite kiel SEP wil 8 pet- obligatielening van 50 miljoen H.A.L. voor 100 procent eigenaar Oranje-Lijn. L.C.H. is een agressief beursfonds PILOOT STORM TEKKO TAKS TELEVISIE TELEVISIE T.V. LANGENBERG UIT DE KERKEN Joseph Kennedy Sr had hartaanval Vaart op Canada blijft Gevestigd in Ned. Antillen Pagina 2 MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 24 Als vanzelf begon hij aan Vera Gangart te denken. Zo'n schat van een vrouw zouden ze in Ush-Terek vast nog nooit gezien hebben. En dergelijke vrouwen waren altijd getrouwd. Maar na haar echtgenoot als het ware tussen haakjes te hebben gezet, lag hij aan haar te denken zonder die man. Hij bedacht hoe fijn het zou zijn om niet zo maar eens eventjes met haar te praten, maar heel, heel lang; om bijvoorbeeld samen met haar over de binnenplaats van het ziekenhuis rond te lopen. Soms zou hij haar schokken door de hardheid van zijn oordeel ze zag er zo grappig uit als ze in verwarring werd gebracht. Telkens als ze glimlachte glansde haar goedheid als een zonnetje, zelfs als je haar toevallig in de gang ontmoette of als ze de zaal binnenkwam. Ze was niet beroepsmatig vriendelijk, ze was het eenvoudigweg van nature. Haar glim lach was vriendelijk niet eens zozeer haar glimlach als haar lippen zelf. Het waren vitale, afzonderlijke lippen, die op het punt schenen van haar gezicht omhoog te fladderen zoals een leeuwe rik opstijgt naar de hemel. Ze waren, als alle andere lippen, gemaakt om te •kussen, maar tegelijkertijd hadden ze ander, belangrijker werk te doen: .zingen over geluk en schoonheid. De buis gonsde zacht en muzikaal. Hij dacht aan Vera Gangart, maar hij dacht ook aan Zoya. De sterkste herinnering die hij van de vorige avond had overgehouden (en die de hele ochtend steeds weer was teruggekeerd) was die van haar stevig gesteunde borsten, die een vrijwel horizontaal vlak vormden. Toen ze gisteren aan het babbelen waren lag er op de tafel naast 'hen een grote, zware lineaal om lijnen op de lijsten te trekken. De lineaal was niet van triplex, maar van een massief stuk geschaafd hout gemaakt. De hele avond was Kostoglotov in de verleiding geweest die lineaal op te pakken en hem op haar borsten te leggen, om te zien of hij er al of niet af zou glijden. Hij dacht eigenlijk van niet. Hij herinnerde zich ook met dank baarheid de bijzonder zware, met lood geïmpregneerde mat die ze op zijn lichaam hadden gelegd, net onder de maag. De mat had tegen hem aange drukt en hem opgewekt gerustgesteld: „Ik zal je beschermen, wees maar niet bang! Maar zou het echt wel zo zijn? Misschien was die mat wel niet dik genoeg. Of misschien hadden ze hem niet nauwkeurig genoeg op de juiste plaats gelegd. In de afgelopen twaalf dagen was Kostoglotov niet alleen maar tot het leven weergekeerd naar eten, bewe ging en een opgewekte stemming maar ook tot het allerheerlijkste gevoel dat het leven met zich meebrengt en dat hij, in zijn doodsangst van de laatste maanden, volledig verloren had. En dat bewees dat de loden mat zijn bescher mende taak goed vervuld had Niettemin moest hij de kliniek uit zien te komen zolang hij nog in orde was. Hij merkte niet eens dat het gezoem was opgehouden en dat de roze draden aan 't afkoelen waren. De zuster kwam binnen en begon de beschermende platen en lakens weg te nemen. Hij zwaaide zijn voeten buiten de bank en ontdekte toen de paarse vierkanten en cijfers die op zijn maagstreek waren getekend. „Hoe kan ik me wassen met al die dingen erop? vroeg hij aan de zuster. „Alleen met toestemming van de dokter." „Een mooie boel. Wat betekent dat? Moet dat een maand zo blijven zitten? Hij ging naar Dontsova toe. Ze zat in de kamer waar de apparaten met korte brandpuntsafstand stonden. Door haar vierkante aan de vier hoeken afgeronde brilleglazen bekeek ze een paar grote röntgenfilms tegen het licht. De beide machines waren uitgeschakeld, de twee ramen stonden open en er was niemand anders in hèt vertrek. „Ga zitten," zei Dontsova zachtjes. Hij ging zitten. Zij ging voort met het vergelijken van de röntgenfilms. Hoewel Kostoglotov met haar rede twistte, deed hij dat alleen als verweer tegen de buitensporigheden van de medische wetenschap, als neergelegd in een massa instructies. Wat Ludmila Afanasyevna zelf betrof, die wekte alleen maar vertrouwen, niet slechts door haar manlijke vastberadenheid en door de nauwkeurige bevelen die ze gaf als ze in het donker naar het scherm zat te kijken, of door haar leeftijd en haar boven alle twijfel verheven toewijding aan het werk en niets anders dan het werk, maar ook, en vóór alles, door de vertrouwenwekkende manier waarop ze, van de allereerste dag af, naar de omvang van zijn tumor had gevoeld en de omtrek ervan zo nauwkeurig had bepaald. De tumor zelf verried de nauwkeurigheid van haar bestasten, want ook die had iets gevoeld. Alleen een patiënt kan beoordelen of een dokter een tumor op de juiste wijze met zijn vingers begrijpt. Dontsova had zijn tumor goed weten te voelen, dat ze eigenlijk geen röntgenfoto nodig had. Ze legde de röntgenfoto's naast zich neer, zette haar bril af en zei: „Kostoglotov, er zit in je ziektege- schienis een te grote leemte. We moeten volkomen zeker zijn van de aard van je primaire tumor." Wanneer Dontsova als arts begon te praten sprak ze altijd veel vlugger. Dan placht ze in één adem lange zinnen en moeilijke termen aaneen te rijgen. „Wat je ons vertelt over je operatie van anderhalf jaar geleden, en de positie van de secundaire tumoren op dit ogenblik, stemt overeen met onze diagnose. Er zijn echter nog andere mogelijkheden, die we niet kunnen uitsluiten en dat maakt voor ons je behandeling wat gecompliceerder. Je zult begrijpen dat het onmogelijk is nu een stukje van de secundaire weg te nemen voor onderzoek." „De hemel zij dank. Daar zou ik u ook geen toestemming voor geven." „Ik kan nog steeds niet begrijpen waarom we de coupes van je primaire tumor niet te pakken kunnen krijgen Weet je zeker dat er een histologische analyse is geweest? „Ja, heel zeker." „Waarom hebben ze je dan de uitslag van het onderzoek niet verteld? Ze ratelde verder op de snelle manier van iemand die het druk heeft. Sommige woorden gingen verloren en moesten geraden worden. Kostoglotov was al dat haasten niet meer gewend. „De uitslag? Waar wij waren ging het zo stormachtig toe, Ludmila Afanasyev na, de hele situatie was zo ongewoon, dat... op mijn erewoord... ik zou me geschaamd hebben om zoiets nietigs als een biopsie-uitslag te vragen. Er rolden hoofden! En ik begreep zelfs niet waar een biopsie voor diende." Kostoglotov gebruikte graag medische termen als hij met artsen praatte. „Natuurlijk begreep jij dat niet, maar die artsen moeten het wel hebben begrepen. Je kunt van zulke dingen geen spelletje maken." Artsen Hij wierp haar een blik toe, keek naar haar grijze haar, dat ze niet verborg of verfde, en nam de geconcentreerde, zakelijke uitdrukking van haar gezicht, met de geprononceerde jukbeenderen, in zich op. Was dat niet iets kenmerkends voor het leven? Hier, vlak voor hem, zat zijn landgenote, zijn tijdgenote en vriendin. Ze spraken in hun eigen taal, die hun beiden vertrouwd was, en toch kon hij haar het allergewoonste niet uitleggen. Het leek wel of ze té ver terug moesten gaan, of dat anders het verhaal niet klaar zou komen. (wordt vervolgd) mm milium 4276. Terwijl in de grot achter het Monsterkanon Dra- go aan de voeten van zijn jeugdige tegenstander lag te jammeren, en de strijd in feite reeds beslist was, na derde onwetend van al deze gebeurtenissen, Shor Nun met zijn grimmige tanks. Hij had gehoopt Drago te verrassen met deze bliksemaanval, doch zodra de twee transporteurs op de landingsstrook stonden en de tanks naar buiten rolden, wist hij, dat de kleine doctor hem verwachtte. Het was een hachelijke positie, maar de hele situatie was nu eenmaal kritiek en eiste dras- tische maatregelen. Zo het al niet de juiste tactiek bleek te zijn, dan verstoorde deze aanval misschien toch enigszins verdere boze plannen van de Meester Geen poging mocht onbeproefd blijven om een would be-dictatuur in de kiem te smoren. Allereerst moest het monsterkanon uitgeschakeld worden, dat de gehele zonnecentrale bestreek. Hoe groot was Shor Nuns ver rassing, toen daar opeens vanuit de schaduwen der grot een kleine figuur met een witte lap in de hand naar voren trad 32. Op de terugreis zaten Tekko en de professor sa men weer heel bescheiden op de derde klas houten banken, terwijl de heer Pruttel en assistent behaaglijk in de fluwelen kussens van een tweede klas coupé rust ten. „Hoe lang is die Gerard nu al bezig?" zuchtte de geleerde vermoeid, terwijl hij stijf en strak naar bui ten bleef staren. „Wat gaat me dat niet kosten? Ik geef maar geld uit voor dit en voor dat, terwijl die Pruttel me toch zelf beloofd heeft, dat hij financieel alles wel zou regelen!" „Alles goed en wel!" viel Tekko zijn vriend in de rede. „Maar als alles nu eens mislukt?" „Je twijfelt och niet aan mijn uitvinding?" vroeg de geleerde Starreveld ongelovig. „Nee, nee! Dat niet!" haastte Tekko zich te antwoorden. „Ik bedoel, dat het Pruttel misschien niet lukt om het geld voor de uitvoe ring bijeen te brengen!" „Zwijg, mijn waarde!" schrok de professor, terwijl het angstzweet hem uitbrak. „Ik zou niet weten wat ik moest beginnen! Geld in de betekenis van veel geld heb ik niet en mijn inkomen is ook niet zo groot!" En zo verder pratend op een manier of de armoede al voor de deur stond, bereikten zij hun woonplaats weer. Tekko opende het portier en botste haast tegen Pruttel en assistent op, die hen nog even wilde spreken. HILVERSUM I 18.00 Nws. 18.11 Radiojournaal. 18.30 Stereo: Schatten der toenkunst: licht gevarieerd muziekprogramma. 19.15 Stereo: Licht instrumentaal ensemble. RVU: 19.35 Een gedachtenwisseling over het Interimrapport van de Com missie Orgaantransplantatie. Spr.: Mej. dr. A. Rot, internist Hoofd Medisch Bureau NRK; Mr. H. A. H. Baronnesse van Till, H. B. NRK en J. C. Marga- dant. NOS: 20.05 Komt u maar...: ge sprekken over actuele zaken en lichte muziek. Bond zonder Naam: 22.20 Christenezielen, geef mij maar men sen!, lezing. 22.30 Nws. 22.40 Medede lingen. AVRO: 22.43 Radiojournaal. NOS: 22.55 Stereo: Jazz in aktie. 23.55- 24.00 Nws. HILVERSUM II 18.00 Stereo: Meisjeskoor en licht in strumentaal sextet. 18.19 Uitzending van de Politieke Partij Radikalen. 18.30 Nws. 18.41 Actualiteiten. 19.00 Li- terama: radiokroniek over boeken, schrijvers en toneel. 19.15 Muziek en dienst: programma over kerklied en kerkmuziek in klank en geschrift. 19.45 Stereo: Metropole orkest en solist: amusementsmuziek. 20.10 Lichte gram- mofoonmuziek. 20.25 Op de man af, praatje. 20.30 Stereo: klassieke muziek (gr.). 21.50 Europese top in Den Haag, reportage van de eerste dag van de Europese topconferentie. 22.05 Stereo: lichte grammofoonmuziek. 22.20 Naar een nieuwe revolutie: overpeinzing. 22.30 Nws. 22.40 Voorrang: een artis tiek voorkeursprogramma. 23.30 Ste reo: moderne kamermuziek (opn.). 23.55-24.00 Nws. NEDERLAND I NOS: 18.15 Samenvatting van de ope ning van de EEG-topconferentie te Den Haag. 18.50 Kleur: De Fabeltjes krant. NOS: 19.00 Journaal. NCRV: 19.07 Scheepsjongens van Bontekoe, vervolgverhaal. 19.16 Alleen op weg, fa miliefeuilleton. 19.30 Tweekamp, een quiz tussen studententeams. NOS: 20.00 Journaal. NCRV: 20 80 Actualiteitenru briek. 20.45 Please Sir, een luchtige TV-serie. 21.25 De kleine Zielen, TV- feuilleton. 22.30 Farce Majeure, sati risch programma. 22.50 Avondoverden king. NOS: 22.55 Journaal. TELEAC: 23.00-23.30 Statistiek les 8 herh. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabeltjeskrant. NOS: 19.00 Journaal. 19.03 Scala: infor matief programma. VARA: 19.30 Op maat: gevarieerd programma. NOS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Corona tion Street, TV-feuilleton. 20.45 Velen met mij: behandeling van problemen van kijkers. 21.45 Kleur: Irondside, TV-film. 22.15 Achter het nieuws. NOS: 22.40 Journaal. 22.45-22.55 Kleur: Apol lo 12: Overzicht van de laatste gebeur tenissen. HILVERSUM I AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn, 7.20 Stereo: Li. gr.muz. 8.00 Nws. 8.11 Radiojourn. 8.20 Stereo: Li. gr.muz. (8.30-8.33 De Groenteman). 8.50 Morgen wijding NOS: 9.00 Praten met de mi nister: discussiepr. 9.35 Waterstanden. 9.40 Muz. uit de Middeleeuwen en Ren. (opn). A^RO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nws). 11.30 Rondom 12: pr. voor de vrouw. (11.55 Beursberichten). Over heidsvoorlichting: 12.30 Uitz. voor de landbouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr). 13.00 Nws. 13.11 Radiojourn. NOS: 13.30 Spiegel van België: muz. en nws. van onze zuiderburen. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.30 Jazz uit het histo risch archief. AVRO: 15.00 Nederland se Componistenportretten: Sem Dres den (1881-1959) 16.00 Nws. 16.02 Inlei ding tot muz.begrip, muzikale lez. 16.25 Belgisch Klarinettenkwartet: mod. muz. 16.45 Land der muzen: kunstkron. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum. 17.55 Med. HILVERSUM II NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Op het eerste gehoor: kl. gr.muz. m. act. en nws. 8.00 Nws. 8.11 Stereo: Te Deum Laudamus: gewijde muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Voor de huis- vr. (om 9.00 Gymn. voor de huisvr.). 9.35 Schoolradio. 10.00 Werkelijk waar bijbelverhalen die feiten vormen, lez. 10.15 Stereo: beroemde operaduetten (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Ferdinand Huyck (deel 6), serie hoorspel. 11.25 Onder de hoogtezon; pr. voor de zieken, plm. 11.55 Med. KRO: 12.00 Van twaalf tot twee: gev. pr. (12.22 Wij van het land; 12.26 Med. t.b.v. land- en tuinb.; 12.30 Nws.; 12.41 Act. 13.00 Raden maar...) 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio 14.30 Pizzicato: muz. middag-magazine. (16.00 Nws.). 17.00 Overheidsvoorlich ting: Johannes van den Bosch, Com missaris-Generaal voor de Nederland se Westindische bezittingen in de 19e eeuw. Spr. F. J. van Wel. 17.10 Voor de jeugd. HILVERSUM III VARA: 9.00 Nws. 9.02 Plaatjes voor de pep (10.00 Nws). 11.00 Nws. 11.03 Een opvallend vrolijke gev. visite (12.00 Nws) 13.00 Nws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nws). 15.00 Nws. 15.03 Drie-Draai. 16.00 Nws. 16.03 Mix: 120 minuten rijp en groen. (17.00-17.02 Nws.). 18.00 Slui ting. NEDERLAND I NOS/NOT: 10.45-12.00 Schooltelevisie. DUITSLAND I NDR: 18.00 Hafenpolizei, TV-serie. 18.30 (K) Zandmannetje. 18.40 Actuali teiten. 18.55 Sport. 19.26 (K) Lieber On kel Bill, TV-serie. 19.59 Programma overzicht. WDR: 10.20-10.45 en 12.10- 12.35 Schooltelevisie. 18.00 (K) Der Mann von gestern, TV-film. 18.30 (K) Voor de kleuters. 18.40 Actualiteiten en nieuws. 19.20 (K) Programmaoverzicht. 19.35 (K) Dass (k)einer des anderen Sprache verstehen, TV-film). 20.00 Journaal en weerbericht. 20.20 Actuali teiten. 21.05 (K) Amusementsprogram ma. 22.00 (K) Culturele kroniek. 22.45 Journaal, commentaar en weerover- zicht. 23.05 Hexen, Zweedse speelfilm. 0.35 Journaal. DUITSLAND II 17.30 Nws. en weerbericht. 17.35 Ri chard Löwenherz, TV-film. 18.05 Actualiteiten en muziek. (K) Circusfilm. 19.10 (K) Süss, ein bisschen verrückt, TV-serie. Nws., actualiteiten en weerber. (K) Filmreportage. Aansluitend: 21.00 Ich kampfe um Dich, Amerikaan se speelfilm. 22.45 Nws. en weerber. 22.55 (K) Filmreportage. Plm. 23.45 Einde uitzending. 18.40 aber 19.45 20.15 nws. DUITSLAND I 10.00 Nws. 10.05 Journ. van gister- AMSTERDAM De Nederlandse Comedie heeft zaterdagavond in de Amsterdamse Stadsschouwburg de première gegeven van „Vrijdag", een toneelstuk in zeven scènes van de Vlaamse auteur Hugo Claus, die zelf de regie voerde. Incest en een drie hoeksverhouding zijn de thema's van dit stuk, dat in België speelt. Het de cor was ontworpen door Alph van der Eist. Elisabeth Andersen speelde de vrouwelijke hoofdrol van Jeanne Ver- meersch. Fons Rademakers was haar man George, Kitty Courbous hun doch ter Christiane en Paul Cammermans (als gast) hun buurman Erik. Met de spelers deelde Hugo Claus aan het slot in het hartelijk applaus van het publiek. NEW YORK In december zal in New York een toneelstuk in vier bedrij ven worden gepubliceerd van de Rus- siche schrijver Aleksandr Solzjenitsyn die onlangs door de schrijversbond in zijn land is geroyeerd, zo is zaterdag door de uitgeverij Farrar, Straus and Giroux bekengemaakt. Het stuk, getiteld „The love-girl and the innocent", is in de Sovjet-Unie ver boden, evenals het meeste andere werk van Solzjenitsyn, die door het Kremlin als een afvallige wordt beschouwd. Het stuk speelt in een stalinistisch arbeids kamp. De auteur zelf heeft acht jaar in een dergelijk kamp gezeten. Uit de ze straf kwam zijn eerste roman over de kampen voor: „Een dag in het le ven van Iwan Denisowitsj". De Newyorkse uitgeverij wilde niet zeggen hoe het toneelstuk in het westen terecht is gekomen. AMSTERDAM Vrijdag 19 decem ber zal in het Amsterdamse Theater Carré de première voor Nederland worden gegeven van René Sleeswijks 32ste Snip-en-Snap-revue, onder de ti tel „Van toen tot thans". Medewerkenden zijn: Wlly Walden en Piet Muyselaar, het Spaanse kwin tet Los de Lorca, de Franse acrobaten Les Castors, Milly Scott, Aase Rasmus sen, Donald Jones, Lily Kok, Louis Dusee, Diana Floodgate, John Kuipers, de Carden Singers met Ab Heydens, Hans de Jong, Parry Cavello, Henk Flier, Frans Eppink, de Carden Dan cers en het Revue-orkest o.l.v. Co van der Heide Wijma. Wim Bijmoer tekende de decors en de Engelsman Anthony Holland maakte de kostuumontwerpen. avond. 10.30 Modejourn. 11.15 Li. muz. pr. 12.00 Act. kron. 12.50 Int. persoverz. 13.00-13.30 Journ. 16.35 Nws. 16.40 Voor de kinderen 16.50 Idem. 17.05 (K) Idem 17.20 Voor de jeugd. 17.55-18.00 Nws. DUITSLAND II 15.50 (K) Mitten unter Löwen, TV- film 16.45 (K) Rep. maanlanding Apol lo 12. 17.30 Nws. en weerber. 17.35 Wa gen 54 bitte melden..., TV-serie. De Nederlandse Omroep Stichting organiseert op vrijdag 28 november om 20.15 uur in de grote zaal van het Con grescentrum van de RAI in Amster dam onder auspiciën van de Europese Dr. Gustav Heinemann zal volgende week de eerste president van de Bonds republiek Duitsland zijn, die een offi cieel bezoek aan Nederland brengt. Sinds hij 5 maart van dit jaar werd gekozen, heeft hij zijn medeburgers al verscheidene keren geconfronteerd met onaangename waarheden. Wie zijn loop baan kende, zal dat niet verbaasd heb ben. Hij is de eerste na-oorlogse po liticus in Duitsland, die lid is geweest van beide grote partijen in de Bonds republiek en die met hulp van de derde is gekozen tot president. In de rede na zijn beëdiging noem de hij Duitsland „een moeilijk vader land". Over dr. Heinemann en zijn moeilijk vaderland gaat een Brand punt-special van Joost Tholen en Henk Neuman, die de KRO-televisie dinsdag 18 november a.s uitzendt. Tn dit pro gramma zullen gedeelten zijn verwerkt van een langdurig gesprek, dat de bondspresident voor de camera heeft gevoerd met Henk Neuman. (Nederland I, 20.20 uur). mmmzmmmwMmmm® mmmmmmmamm 61. Toen vulde plotseling een gulden gloed het ge zellige kamertje en dat kwam omdat buiten de zon weer achter de wolken vandaan piepte. Het rege nen was opgehouden en ook was de wind plotseling gaan liggen. Doch Murk had zó lang en zó boei end verteld, dat niemand op de weersverandering buiten had gelet. Murk wierp een blik naar buiter. en keek uit over het kalme water en 't strand. In de verte voer rustig een boot voorbij en de oude man zei tevreden: „Nou, wat heb ik jullie gezegd? Moet je zien wat daar op het strand leit. Een blokkie wrakhout, meneer! Jonge, jonge, daar zit wel voor twee maanden stook aan!" Hij greep een zeekijker, stelde de lenzen scherp en reikte het voorwerp toen aan Verholen. Die staar de en keek en zag een blok oud hout van waarlijk imposante afmetingen. Het was half verweerd ei slechts met de grootste moeite kon je zien, dat hel ook eens geverfd was geweest. Flauwtjes tekende; zich nog de resten af van een paar vierkante kleurvlakken en daartussen was ook iets te zien van wat ingekerfde letters. „Suyck..." stond er en ook „onken". „Pofferkaatje, Murk, da's een in teressant stuk!" riep de smid uit. „Helemèól niet", reageerde Murk deskundig. „Ik in me kwa liteit van antiekhandelaart ziet dat meteent. Het is oud. Da's alles. Maar d'rs is niks mee te be ginnen. Het stuk gaat dus de kachel in. Morgen- roeg sleept ik het wel hierheen. Het kan nog wat drogen op het strand en dan gaat de bijl erin. \s je zin hebt, kom dan nog maar eens even kij- ten voor ik het an stukkies hakt. Maar eh..., als k jullie nog een goede raad mag geven, ga dan nou naar huis, want het is droog. En je bent vast niet voor acht uur thuis, want het is gauw een stijf uur lopen naar de stad". Radio Unie een internationaal jazzcon cert, waaraan musici uit negen bq de Europese Radio Unie aangesloten lan den deelnemen. Op het concert treden achtereenvol gens op: het orkest Kurt Edelhagen, het septet Etienne Verschueren, het trio Bill Evans en een internationaal jazzorkest onder leiding van Jerry van Rooyen, dat bestaat uit musici uit de deelnemende landen. Het optreden van het internationaal jazzorkest wordt van 22.55 tot 23.55 uur via Hilversum I rechtstreeks en in stereo door de NOS-radio uitgezonden en voor directe uitzending overgenomen door vijf ver schillende Europese radiostations. Het programma wordt gepresenteerd door Michiel de Ruyter. De produktie heeft Prudence den Besten en Joop de Roo. Het concert in Amsterdam is de jaar lijks jazzmanifestatie, die in samen werking met de Europese Radio Unie beurtelings door één van de bij deze unie aangesloten landen wordt georga niseerd. Vorig jaar werd het jazzconcert van de Europese Radio Unie gegeven in Stockholm. Nederlandse afgevaar digde was toen Herman Schoonderwalt. Op het door de NOS georganiseerde concert zal een aantal speciaal voor deze gelegenheid geschreven composi ties worden gespeeld. Het orkest Kurt Edelhagen voert een nieuwe composi tie uit van Emile Mangelsdorf met so listische medewerking van diens echt genote, de operazangeres Simone Man gelsdorf. Het internationaal jazzorkest, dat wordt aangevuld met een ritme sectie bestaande uit Louis van Dijk, piano, Jacques Schols, bas en John En gels, drums zal nieuwe composities spelen van o.a. Etienne Verschueren, Ian Carr, Torolf Molgaard, Ati Soss, Jerry van Rooyen en Erik Nilsson. Het septet Etienne Verschueren zal met als ritme-sectie Rob Franken, piano, Ruud Jacobs, bas en Cees See, drums, nieuwe composities spelen van o.a. Ian Carr en Etienne Verschueren. De musici van het jazzorkest en het septet arriveren zondag 23 of maandag 24 november in Nederland. Tot en met donderdag 27 november zullen zij dage lijks repeteren in enkele Hilversumse radiostudio's. Het orkest Kurt Edelha gen komt op 28 november naar Amster dam. Het trio Bill Evans is dan reeds in ons land in verband met de uitrei king van de aan het trio toegekende Edison. De radio-opnamen van het concert zullen door de NOS aan de bij de Eu ropese Radio Unie aangesloten omroe pen worden aangeboden. De NOS-radio zal in een aantal afleveringen van de rubriek „Jazz in actie" opnamen van het concert laten horen. Geref. Kerken Beroepen te Broek op Langedijk: D. C. Firet te Eefde-Gorssel. Onder de titel „Praten met de minis ter" zendt de NOS-radio dinsdag 18 no vember 's morgens van 9.00 tot 9.35 uur via Hilversum I een programma uit, waarin minister Ir. W. F. Schut van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening praat over zijn beleid met een vijftiental kiezers. De minister zal reageren op vragen van flatbewoners, bejaarden, studenten, woningzoeken den (o.a. een Utrechtse bouwvakar beider, die al jaren met zijn vrouw en drie kinderen in een schuurtje woont), en andere bij de woningnood betrokken Nederlandse kiezers. De gesprekken worden geleid door Hans Wiegel. „Afscheid van Emma Peel" is de titel uit de serie „De Wrekers", die de KRO- televisie dinsdagavond 18 november uitzendt. In deze aflevering neemt Em ma Peel voorgoed afscheid als wreek ster. Zij wordt in deze rol opgevolgd door Tara King, die in werkelijkheid Linda Thorson heet. Ze is 21 jaar oud, werd geboren in het Canadese Toronto. Na haar middelbare schoolopleiding ver huisde ze naar Londen waar zij zich liet inschrijven aan de Royal Academie for Dramatic arts. Na dïie jaar slaagde zij cum laude. De Stichting Televisie Academie Teleac gaat in samenwerking met de Nederlandse Huisartsen Stichting op zaterdagmorgen 25 april op Nederland 1 de eerste nascholingsles voor huis artsen uitzenden. De zaterdagse programma's zijn om kwart voor negen voor iedereen e vol gen. HYANNISPORT Joseph Kennedy, de 81-jarige vader van Senator Ed ward Kennedy, heeft zaterdag weer een hartaanval gehad. Naar verluid is zijn toestand op het ogenblik slecht. Joseph Kennedy heeft na een be roerte op 19 december 1961 die hem verlamde, verscheidene keren een hartaanval gehad. Bomv ran 380.000 volunet AMSTERDAM Een syndicaat on der leiding van de Algemene Bank Nederland stelt de inschrijving open op vrijdag 21 november van f 50 min acht pet 25-jarige obligaties ten laste van NV Samenwerkende Electriciteits-Pro- ductiebedrijven te Arnhem. De koers van uitgifte zal woensdag 19 nov. vóór beurs worden bekend gemaakt. De storting moet geschieden maandag 5 januari 1970. Officiële beursnotering zal worden aangevraagd. Aflossing in 15 nagenoeg gelijke termijnen in 1981 t/m 1995. Vervroegde aflossing is toegestaan vanaf 1 jan 1980 t/m 1 jan 1984 a 102 Vt pet, van 1 jan 1985 t/m 1 jan 1989 a 101 pet. van 1 jan 1935 t/m 1 jan 1989 a 101 Vi pet en daarna a 100V£ pet. De emissie houdt verband met de bouw van het 380.000 volt net, dat be langrijke investeringen vraagt. In de eerste fase van de bouw zal t/m 970 worden geïnvesteerd ongeveer f 325 min. Voor de tweede fase zal in 1970 t/m 1972 nog ca f 80 min nodig zijn, waarna nog belangrijke bedragen ge- investeerd zullen moeten worden. Per balansdatum 30/6/69 is reeds uitgege ven f 238 min. Hiervan is door onder handse leningen reeds gedekt f 203 min. De opbrengst van de onderhavige lening dient ter gedeeltelijke financie ring van de genoemde investeringen. In de verdere behoefte aan middelen zal worden voorzien door het opnemen van nieuwe leningen. Het prospectus zegt dat de bouw van het 380.000 volt net besparingen kan opleveren bij de bouw en exploitatie van de produktiemiddelen. Deze bespa ring is dan ook aanleiding geweest voor de elektriciteitsbedrijven tezamen de verplichting op zich te nemen de kosten van de bouw en de exploitatie van het net te dragen en daarin ieder hun aandeel te nemen. Door de bouw van dit net kan het samenstel van produktiemiddelen en koppelnet in Ne derland beschouwd worden als een technisch-economisch geheel, waarmee de benodigde elektrische energie door een optimale oplossing van produktie en transport op bedrijfszekere wijze en voor zo gering mogelijke kosten in de verbruikscentra ter beschikking komt. ROTTERDAM, 16 nov De Holland- Amerika Lijn (HAL) in Rotterdam wordt voor honderd procent eigenaar van de Oranje Lijn (Maatschappij Zee transport). OVERGEDRAGEN De Koninklijke Java-China Paket- vaart Lijnen (KJCPL) zullen hun be lang van vijftig procent in de Oranje Lijn aan de HAL overgedragen. De ande re helft van de aandelen was al in het bezit van de Rotterdamse rederij. De activiteiten van de Oranje Lijn zullen op 1 januari niet worden ge staakt, zoals aanvankelijk de bedoe ling was. De Maatschappij zal voorlo pig op Canada en de Grote Meren blij ven varen, zij het met gehuurde sche pen. CONTAINERS De beslissing hangt samen met het besluit van de Atlantic Container Line, waarin de HAL deelneemt, om de Ca nadese haven Halifax nog niet aan te lopen. Het aanbod van containers is nog te gering en Halifax is nog niet gereed voor de ontvangst van container schepen. Omdat de HAL zijn aandeel in dit vaargebied niet wil verliezen, wordt de dienst van de Oranje Lijn voortgezet. UTRECHT De Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Utrecht en Omstreken heeft aan graanhandelaren bericht gestuurd dat de Utrechtse graan beurs met ingang van 1 januari 1970, gelijktijdig met de exploitatie van de handelsbeurs aan de Mariaplaats in Utrecht, wordt beëindigd. De handels beurs heeft 43 jaar bestaan en moet nu wijken voor de verwezenlijking van het reconstructieplan „Hoog-Catharijne". Bovendien liep de belangsteling vor de beurs de laatste jaren zienderogen terug. AMSTERDAM Tot 26 november staat de inschrijving open op 750.000 aandelen van een dollar in de Leverag ed Capital Holdings NV tegen 20 dol lar per stuk. Er zijn coupures van vijf, vijftig en vijfhonderd aandelen. De storting moet 10 december ge schieden. Notering op de Amsterdam se effectenbeurs wordt aangevraagd. De uitgifte kan tot 1,5 miljoen aan delen worden verhoogd. LCH, die in Willemstad op de Nederlandse Antil len is gevestigd, wil niet-Amerikaan- se beleggers een belang laten nemen bij een geselecteerde groep beleggings maatschappijen. Deze beleggen hun middelen in de Verenigde Staten. Zij streven naar kapitaalgroei door rela» tief agressieve beleggingstechnieken. De beleggingsadviseur is LCH Ir» vestments NV, waarvan het bankier» huis Pierson en de Beleggingsmait schappij Unitas onder andere aandot' houder zijn. f

De Vallei | 1969 | | pagina 2