Piloten vlogen van weg af Drukke receptie M. Hoogenboom Gereformeerde Bond afwijzend, maar leden werken mee aan AKV Franck''s Fantasia was het hoogtepunt W arm welkom voor de Sint Kerkconcert van 65-jarig „Excelsior" „Sola Fide of centrale kerkeraad' straks mogelijk buiten kerkverband99 Feike Asma concerteerde heropende Verloting Caecilia 40 jaar dierenarts Muziek en zang in Rhenen N.C.V.B. praat over drugs TWEE GEWONDEN UIT HET ZAKENLEVEN BURGERLIJKE STAND RENSWOUDE Drie Amerikaanse piloten, van Duitsland op weg naar Amsterdam, vlogen gisteravond op de rijksweg onder Renswoude met hun auto van de weg af, waarbij twee van hen verwondingen opliepen. De be stuurder bleef ongedeerd, en de auto was total loss. De in het Westduitse Ramstein ge legerde Amerikanen reden in de rich ting Utrecht, toen ze in de nabijheid van de Rode Haanbrug een klap band kregen, enkele malen over de kop sloegen, en zeker 25 meter verder in een weiland terecht kwamen. De 22-jarige H. liep 'n rugwervelfrac- tuur op, en de 23-jarige J. een hersen schudding en een lichte shock. Zij zijn naar het Julianaziekenhuis in Veenen daal overgebracht. VEENENDAAL Onder bijzonder grote belangstelling heeft de ABI (Auto Banden Import) een nieuw pand be trokken aan de Laan der Techniek. Het bedrijf, dat gespecialiseerd is in ban denverkoop, uitlijnen en uitbalanceren van autowielen van groot tot klein, was tot dusver gehuisvest aan de Fluiters- straat. Daar werd de ruimte te klein om de klanten voldoende service te kunnen blijven bieden. Aan deze serviceverlening schrijft men het toe dat het bedrijf zo'n storm achtige ontwikkeling heeft doorge maakt. Pas twee jaar geleden werd het bedrijf ondergebracht in de Fluiters straat, naast bestaande bedrijven in Amsterdam en Hilversum. In deze Gooise gemeente is ook het hoofdkan toor gevestigd maar qua grootte steekt men in Veenendaal deze vestiging naar de kroon. Aan de Laan der Techniek beschikt ABI thans over een bedrijf met een vloeroppervlakte van 1200 vierkante meter. In de grote hal zijn de modem- «te apparaturen ondergebracht zoals ondermeer een zogenaamde Visualiner. Het bedrijf, dat naar zijn aard sterk gespecialiseerd is werd zaterdagmid dag bezocht door burgemeester P. Bo re en wethouder E. C. Diepeveen, die de gelukwensen van het gemeentebe stuur overbrachten. Tevoren had de hoofdadministrateur de heer J. Rapstok namens het perso neel een in goud gevatte uitbeelding van het handelsmerk overhandigd aan de directeuren de heren G. van Veld huizen en J. H. van der Veen. Daarna was er voor de uitgebreide klantenkring gelegenheid kennis te nemen van de apparatuur van dit sterk gemechani seerde bedrijf, dat in een non-stop-show werd gedemonstreerd. De heer Van Leerdam en mej. Offen- berg, die namens het voorbereidende comité de bijeenkomst leidden, konden met een goed gevulde tas agendastuk ken naar huis terugkeren. Belangrijke punten, die aan de orde kwamen, waren het functioneren van de kerk in de samenleving. De bezin ning op het belijden der kerk, het al of niet wenselijk zijn van een sociale in stelling van de kerk en de functie van de ambtsdragers. De AKV wordt door het bestuur van de Gereformeerde Bond in de hervorm de kerk afgewezen. Men stelt dat deze vorm van vergaderen niet bijbels te funderen is en men acht de inspraak van de „gewone" kerkleden op het be leid van de kerkbestuurderen in minde re en meerdere vergaderingen (kerke- raad, classis, synode) groot genoeg. Desondanks waren er een aantal „bon ders" aanwezig. Een der aanwezigen, die gesproken had met ds. L. v.d. Peut uit Renswoude, vertelde van hem ge hoord te hebben, dat er zelfs leden van de Gereformeerde Bond zitting hebben in het voorbereidingscomité. De plaatselijke Veenendaalse situatie kwam al spoedig ter sprake, toen een van de eerste sprekers zich als „bui tengewoon" hervormd aandiende. Te gen het eind van de vergadering werd duidelijk, dat in 1970 het „in wording" van de wijkgemeente Sola Fide opgehe ven moet worden. Een „oud-kerkvisita- tor" vroeg of de jaarlijkse bijeenkomst van Sola Fide en de centrale kerkeraad en de visitatoren wel steeds plaatsge vonden had. De voorzitter kapte dit ge sprek, maar uit de reactie bleek, dat dit niet steeds gebeurd was. „Als de synode niet durft door te zet ten, dan zullen of de gereformeerde bonders, of de wijkgemeente zelfstandig verder gaan, buiten het kerkverband", zo werd opgemerkt. Een belangrijk punt, dat vooral bij de predikanten schijnt te leven is, dat men de „dominee" niet als een schaap met vijf poten moet zien. Zowel door enkele predikanten, als door een afge vaardigde van de Wageningse studenten werd aangedrongen op meer specialisa tie en het vormen van teams voor het kerkewerk. Ook de ouderling moet niet meer die „alleswetende" figuur zijn, maar een min of meer deskundige voor bepaalde zaken. De „lange" huisbezoe ken zouden moeten verdwijnen en daar voor in de plaats zouden per wijk op- VEENENDAAL De jubilerende muziekvereniging Caecilia hield onlangs een verloting. De prijzen (23 stuks) zijn gevallen op de volgende nummers: 0059, 2556, 2265, 3319, 4928, 3984, 4064, 4503, 3288, 0956, 0219, 3751, 3635, 3088, 3281, 3742, 2617, 0360, 2203, 3398, 2399, 2822, 4598. Prijzen afhalen voor 31 december 1969 bij H. Landeweer, Grote Pekken 480, Veenendaal. EDE In samenwerking met het comité orgelconcerten Ede zal, in ver band met het 65-jarig bestaan (23 febr. 1970) van de christelijke oratoriumver eniging „Excelsior" een kerkconcert worden gehouden op donderdagavond 20 november a.s. in de oude kerk aan de Grotestraat te Ede. Het koor is 23 februari 1905 opgericht door het samengaan van een gemengd koor van meester De Graaf van de Openbare lagere school aan het Maan- dereind en het mannenkoor van Leen- dert van Zoelen. Het koor bestaat thans uit ca. honderd leden en zingt nu onder de bekwame leiding van dirigent Bernard Burger; in de afgelopen jaren zijn vele concer ten verzorgd, w.o. ook grote oratoria van Haydn en Mendelssohn. Op 25 fe bruari 1970 wordt samen met het Gel ders Orkest een uitvoering gegeven van werken van Handel. Voor donderdagavond 20 november a.s. staat op het programma „Die klei ne Orgelmes.se" van Johann Sebastiaan Bach bestaande uit orgelsoli en 'n acht tal koralen Aan deze avond wordt voorts medewerking verleend door de orga nist Jan D. van Laar en een Koper kwartet bestaande uit leden van het Ra dio-trombonekwartet en het Concertge bouworkest o.l.v. Gerrit van Slooten. Het programma is als volgt: 1. Samenzang Psalm 146 vers 1 en 8. 2. Opening door ds. A. Noordegraaf. 3. Koperkwartet: Twee sonates, gecompo neerd door de trompettist van Bach's orkest te Leipzig, Gottfried Reiche (1667 -1734) a. Fuga met echo, b. Sonatine: „Allein Gott in der Höh' sei Ehr". 4, „Die kleine Orgelmesse" van Johann Sebastiaan Bach. Inleiding voor orge- Praeludium in C-dur Koralen met orgel en koperkwartet: a. Kyrie, Gott, Vater in Ewigkeit b. Allein Gott in der Höh' sei Ehr, c. Dies sind die heil'gen Zehn Gebot, d. Wir glauben all an einen Gott, e. Vater inser im Himmelrech, f. Christ, unser Herr, zum Jordan kam, g. Aus tiefer Not schrei ich zu dir, h. Jezus Christus, unser Heiland. Uitlei ding voor orgel: Fantasia in C-dur. 5. Sluiting. 6. Samenzang Gezang 135 „Dankt, dankt nu allen God". Het programma met volledige tekst wordt in de kerk uitgereikt. Voorver koop van toegangsbewijzen bij Muziek handel Robbers, te Ede en 's avonds aan de kerk. Het concert begint om 8 uur, de kerk is verwarmd en open om half acht. MAANDAG 17 NOVEMBER 1969 4 VEENENDAAL Geboren: Mar- greet d. v. G. Schinkel en M. C. Kaspe- rink; Christine Renske d. v. W. Geel hoed en E. Brehm; Hendrik z. v. H. van Doorn en G. C. de Ruiter; Corne lia Dirkje d. v. C. G. Vink en C. D. van Essen; Cornelia Gerrit je d. v. G. van Wijk en A. Meijer; Jeroen Emille z. v. E. W. Hirdes en W. J. Blanken- stein; Geertje Jannigje d. v. M. A. Heijink en M. Versteeg; Rheina d. v. A. van Beek en G. Heikamp. Ondertrouwd: K. Diepeveen en A. Slok; B. J. Leaver en A. M. Slinkman; H. H. M. Vedder en C. J. M. Kuipers; R. Hardeman en B. M. van Batenburg; C. Willemse en M. Groothuis; B. Hen- drikse en C. Heikamp. Gehuwd: W. van de Bovenkamp en J. Kroesbergen (Rhenen); G. P. Verbeek (Ede) en M. H. Horstman; B. van de Weerd en W. A. IJntema (Arnhem); P. van Vliet (Rozenburg) en H. G. Graas; G. Enkelaar en M. C. Grandia; E. De- lissen (Wageningen) en G. E. van Haeften; J. van de Haar en W. Teunis- sen; H. J. van de Sluis (Wageningen) en J. Hilbert; M. Sahertian (Barne- veld) en M. Metekohy; H. H. A. Neijenhuis (Ede) en W. C. G. M. van Campen; J. Budding (Renswoude) en K. G. Kroes; R. Harteman en A. W. van Silfhout (Renswoude); J. Turke steen en A. C. Oegema (Echteld). Overleden: F. J. Frederikse 35 jaar; Comelis Roor 59 jaar echtg. van J. van den Bos; Reinierus Breekveldt 17 jaar; Albert Ernst Jesterhoudt 40 jaar echtg. van G. J. Dekker; Jan Bruis 94 jaar; Geertrui van Asselt 76 jaar. VEENENDAAL Naar schatting vierhonderd persoilen hebben vrijdag avond in hotel „De Korenbeurs" hun waardering voor 't werk van dierenarts M. Hoogenboom ondubbelzinnig laten blijken. De vooral in vechouderskrin- gen bekende verschijning vierde zijn 40-jarig jubileum met een receptie, die hem door zijn kinderen werd aangebo den. De receptie liep door de grote belang stelling nogal wat uit en had een ge animeerd verloop. Tot ver uit de om trek waren de klanten van dierenarts Hoogenboom naar Veenendaal gekomen om hem te feliciteren en te huldigen voor het feit dat hij bij nacht en ontij voor hen klaar stond. Daarnaast was het bijna voltallige college van B. en W. present onder aanvoering van burge meester P. Bode om de felicitaties van 't gemeentebestuur over te brengen. De receptie werd verder bezocht door een deputatie van de C.B.T.B. afdeling Vee nendaal waarvan de jubilaris 27 jaar lang het voorzitterschap bekleedt, de keuringsdienst, collega's uit Veenendaal en omgeving en familieleden. Door ve len werden de beste wensen aan het adres van de 63-jarige dierenarts en zijn gezin onderstreept met geschenken. VEENENDAAL De ruim 400 be langstellenden kregen zaterdagavond in de Pniëlkerk bij Feike Asma een programma te horen, waarin, geheel naar de verwachtingen. Franse orgel klanken de overhand hadden. Het bleek tevens de meest juiste repertoire keuze voor het romantische maar jam- mergenoeg soms iets te schelle orgel. In dat opzicht heeft Asma het orgel naar aard en klank recht gedaan. Het waren ongetwijfeld overbekende klanken toen Feike Asma in „Een vaste burcht" van Jan Zwart als openings stuk het orgel in alle aanwezige glo rie presenteerde. Het was de blijkbaar onvermijdelijke ouverture, waarin duidelijk bleek dat de organist even moest wennen aan de speelaard van het orgel. Dat was al veel minder het geval in de twee speelse stukjes van Martini en Couperin. Hier koos Asma een aanvaardbare registratie. Het ge bruik van de zwelkast stoorde echter. Ook de ontsnappende wind ergens in het instrument deed afbreuk aan de nodige concentratie die een luisteraar nu eenmaal moet opbrengen. De overbekende en zo langzamer hand doodgespeelde Toccata en fuga in D-moll van J. S. Bach had voor mijn part achterwege kunnen blijven. Asma bevestigde er alleen maar z'n oneven wichtige Bach-spel mee. En dat doet hinderlijk aan. De bezieling die hem op bepaalde mo menten tot grote hoogte doet stijgen was daarentegen volop aanwezig in de vertolking van César Franck's Fantasia in A. Voor mij was dit het hoogtepunt van de avond. Hier kon de organist zijn hart, zijn overtuigende zeggings kracht kwijt in registratie en spel, waarmee hij op zeer geslaagde wijze de sfeer van de Franse orgels en ka thedralen oproept. Zijn magniifeke ge bruik van de zwelkast, strijkers en tong- - ken deed Franck haast in le vende lijve voor ons staan. Jammer, dat de Pniëlkerk praktisch geen na galm levert. De uitvoerig op het programma be schreven March Funèbre et Chant Séra- fique van Guilmant daarentegen, heb ben we van Asma wel eens beter ge hoord. Het lijkt me voor de organist trouwens een moeilijke opgaaf om zich vlak na Franck wéér eens volledig te moeten geven in een Frans orgelwerk waarbij een verfijnde registratie en voordracht van groot belang zijn. Met de keuze van het Tweede Koraal van Andriessen heeft Asma de goede traditie voortgezet om ook Nederlandse componisten van naam onder de aan dacht van het orgelminnend publiek te brengen. Duidelijk voortbouwend op Franck heeft Andriessen in dit werk veel boeiends te bieden en de orgahist slaagde erin dat op aanvaardbare wijze over te brengen. Virtuositeit is de basis voor Gigout's Toccata en dat zit bij Asma wel goed. Het werkje betekende in feite het slot van de avond, want Asma's eigen Psalm 138 kwam eigenlijk als mosterd na de maaltijd. De registratie was beneden peil, maar voor velen zal het meegezongen koraal aan het eind misschien de climax zijn geweest. Wat ons echter bijblijft na dit concert, zijn twee zaken: Asma heeft nogmaals bewezen een voortreffelijk vertolker van Franse orgelmuziek te zijn en... Veenendaal heeft door de getoonde belangstelling bewezen dat deze nieuwe serie orgelbespelingen perspectieven voor d« toekomst biedt. Jan Hessels Mulder De Fabel tjesdier en waren zater dagmiddag op het feest voor de kinderen van het personeel van D. S. Schuppen (Scheepjeswol) Ook tijdens het bezoek van St.- Nicolaas, nog maar nauwelijks bekomen van zijn rijtoer, waren Willem en Ed Bever, juffrouw Ooievaar, Truus de Mier, me neer de Raaf en alle anderen present, aangevoerd door me neer de Uil zelf, jawel RHENEN Vrijdag 21 november om half acht in het „Eigen Gebouw" geven de arbeidersmuziekvereniging „Oefening Baart Kunsgt" en de arbei- derszangverenigging „Kunst Na Ar beid" gezamelijk een uitvoering. De muziek wordt gedirigeerd door de heer A.J. van Kolfschooten en de zang door mevrouw G. J. Hogenbijl-Van Kolfen- schooten. Voor de pauze speelt „OKB" negen nummers en na de pauze zingt „KNA" er zeven. Na afloop is er bal. ELST De Ned. Chr. Vrouwenbond te Eist zal dinsdag zijn-ledenvergade ring houden in het gebouw Pniël, aan vang 8 uur. Door de heer F. Huisman zal een lezing worden gegeven over gebruik en misbruik van verdovende middelen. VEENENDAAL Als de Nederlandse Hervormde Kerk omstreeks Pinkste ren de algemene kerkvergadering gaat houden door een ingewijde reeds „Kirchentag" genoemd zullen daar zeker problemen aan de orde komen, die zaterdagmiddag in Veenendaal opgeworpen zijn. Om die kerkvergadering zo algemeen mogelijk te laten worden, worden overal in het land „agendabijeen komsten" gehouden. Alle hervormden hebben op die bijeenkomsten de gele genheid, datgene wat zij als belangrijk voor het hedendaagse leven van de kerk zien, naar voren te brengen. Zaterdagmiddag werd een van deze regionale bij eenkomsten in Veenendaal gehouden. De ongeveer 50 aanwezigen kwamen uit Veenendaal, Rhenen, Amerongen, Leersum, Cothen, Doorn, Utrecht, Maars- bergen, Scherpenzeel, Renswoude en Wageningen. gezette bijbelkringen en jaarlijkse kor te informatiecontacten met de ouderlin gen moeten komen. Er werd sterk aangedrongen om te komen tot samengaan met andere kerk genootschappen. „Als we dat in de jaren zeventig niet doen dan hoeven we in 80 een dereelijke vergadering niet meer te houden, want dan bestaat de kerk niet meer" zo vertelde iemand. In onze rubriek „Kijk op de kerk" van vrijdag aanstaande zullen we wat dieper ingaan op het tijdens de verga dering besprokene. "Y^EENENDAAL De gemeente Veenendaal moet wel een apar te plaats innemen in het hart van Sint Nicolaas, want al vrij kort na dat hij voet aan land had gezet In Enkhuizen, waar heel tv-kijkend Ne derland getuige van kon zijn, maak te hij met zijn gevolg zijn opwach ting bij het Veenendaalse gemeente bestuur. De Sint was aan de grens van de gemeente bij de Bergweg be groet door bestuursleden van de winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid", die hem hadden uitgeno digd in het kader van de door deze vereniging gevoerde actie. Burgemeester P. Bode maakte zich tot tolk van de Veenendaalse gemeenschap toen hij de bisschop op het winderige bordes van het raadhuis verwelkomde, waarbij hij de wens uitsprak, dat de Sint bij de jeugd vooral de nadruk zou leggen op voorzichtigheid in het verkeer en het ontzien van andermans eigen dommen. Burgemeester Bode had nog wel meer wensen maar daar wilde hij de kindervriend direct na zijn aan komst niet mee vermoeien, ook al om het risico te vermijden dat hij als een typische Nederlandse burge meester zou worden aangemerkt. De burgemeester bleek het in de ogen van de Sint in het afgelopen jaar goed te hebben gedaan. Een lid van het Zwarte Pieten-kwartet kwam met een cadeautje voor de burgemeester en zijn echtgenote aandragen, waarna ook de wethou ders werden bedacht. De wethouder van Volkshuisvesting, de heer E. C. Diepeveen, genoot de speciale aan dacht van de Sint omdat hij bij deze bestuurder een wit voetje wilde ha len in verband met zijn belangstel ling voor een van de SIB-bejaarden- flats... De geheime dienst van de Spaan se bisschop bleek ook in het afge lopen jaar weer goed te hebben ge functioneerd gezien het feit dat er ook voor Veenendaal's nieuwe hoofd inspecteur-korpschef dhr. K. Huis kamp een cadeau uit de zak kwam. Mevr. Huiskamp werd evenmin ver geten. Daarna werd de rondtoer van de Sint door Veenendaal in een open calèche* bespannen met twee paar den, voortgezet, waarbij de Schee- jeswolharmonie de taak van „Caeci lia" d^rnam. In "de stoét werd dok de hoofdprijs van de aan dit Sint Ni- colaasfeest gekoppelde liefdadig heidsactie een personenauto meegevoerd.

De Vallei | 1969 | | pagina 3