„Ouwe Nol" dreigend en tierend voor Hof Getuige op nippertje aan aanval ontkomen Mr. Biesheuvel: Regering steunt onze werven niet voldoende-' KVP-commissie duidelijkheid raakt twee leden kwijt heerlijke ERA op het brood... gezonder vooruw lijn! Acht jaar geëist voor doodslag in carnavalsnacht te Breda Krommenie Linoleum Op en brief uit Bankenbos na vonnis mr. R. Rijnmond protesteert tegen drie verkiezingen Zwaaiend met bossen papieren Oberammergau zal tekst niet meer wijzigen Waarschuwende woorden voor katholieke vakbeweging .1899 Weinig bewijs tegen ontkennende verdachte IN DROOM GEPRAAT Nederland gaat Tunesië helpen WEDUWE „OPA CUPIDO" PAPIEREN DOOR HET DOLLE VERWARD Stelt u zich eens voor dat we linoleum niet in 1899 maar vandaag hadden geïntroduceerd. En u morgen 't nieuws in uw ochtendblad zou lezen. 1 In de trant van: Krommenie brengt vloerbedekking die een leven lang meegaat! Sensatio nele ontwikkeling op vloerbedekkings- gebied! Uniek materiaal voor uw vloer: brandt niet, slijt niet, pluist niet, vlekt niet. Enz. Enz. Waarschijnlijk zoudt u uw man aan stoten en verzuchten: Hè, hè, onze vloer bedekkingsproblemen zijn opgelost. En iedereen zou z'n. ouderwetse vloer bedekking aan de vuilnisman meegeven om voortaan zorgeloos te leven op het hy permoderne linoleum. De huisvrouw zou meer tijd voor haar gezin hebben, omdat ze minder aandacht hoefde te besteden aan haar vloer. Haar echtgenoot zou zich lekker ontspannen voelen omdat-ie af en toe rustig wat as van z'n sigaar zou kunnen morsen. En de kinderen zouden zich fijn kunnen uitleven omdat de vloer tóch niet stuk te krijgen was. Helaas, Krommenie heeft z'n lino leum al in 1899 uitgebracht. En daarom denken sommige mensen wel eens dat 't een tikkeltje ouderwets is. Kunnen wij 't soms helpen dat we onze tijd zo ver vooruit waren? PROF. ROMME Hongersnood bedreigt kleine Soenda eil. Als u graag gezond en slank blijft, eet dan niet te veel en niet te vet. Met Era op het brood in plaats van boter of margarine, bespaart u elke dag ±120 calorieën. De moeite waard I En bovendien eet u lekker. IN STEEGJE FEESTVIERDER DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 AMSTERDAM „Als ik potverdikkeme niet mag uit praten, kunnen we beter ophouden. Laat me dan maar naar mijn cel terugbrengen". Dreigend en tierend, één keer zelfs een getuige aanval lend, heeft Ouwe Nol gisteren de eerste dag van de be handeling van zijn zaak door het Amsterdamse gerechts hof bijna voortdurend overschreeuwd. Net als bij de be handeling door de Utrechtse rechtbank begin dit jaar, vocht de 77-jarige Arnoldus J. R. op een even verwarde als luidruchtige manier voor zijn vrijheid. Zwaaiend met bossen paperassen poogde hij het hof en als dat niet meer wilde luisteren, wendde hij zich tot de zaal te overtuigen van zijn onschuld aan de roofovervallen, die de meervoudige moordenaar Hans van Z. heeft gepleegd. Ieder die iets belas- tends verklaarde en dat gebeurde nogal eens wekte de zaalvullende toorn van de gewezen standwerker. „Leugenaar die je bent", brulde hij gistermiddag tegen een gewezen inbreker, die nu tot het Leger des Heils behoort. „Ik heb zin je voor je kaken te slaan". Even later dreigde hij iets in die zin te gaan doen. Armen zwaaiend stapte hij op de overigens breedgeschouder de getuige af. De twee parketwach ters naast Nol leken te laat te zijn, maar van de getuigenbank schoten twee Utrechtse rechercheurs ter verdediging toe. Een van hen werkte met een paar korte stoten de bejaarde onderwereld figuur naar zijn plaats terug. De getuige had dan ook weer de ver klaring afgelegd, die voor de Utrechtse rechtbank een van de pijlers was ge weest waarop haar veroordeling van Nol tot zes jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstelling steunde. „In het huis van bewaring heeft Nol me in april 1967 verteld dat hij in de buurt van Utrecht een dove of gekke boer met veel geld wist en hij stelde voor die samen af te leggen", aldus de ge tuige. Achteraf had hij beseft dat dat moest hebben geslagen op de slecht horende landbouwer Reijer de Bruin in Reeuwijk, die kort daarna door Hans van Z. van het leven was beroofd. Nol had de getuige, toen ze allebei weer op vrije voeten waren, meegeno men naar de Havenstraat in Utrecht, naar het huis van de weduwe Betje Woortmeijer-Nickel. „Hij liet me een sleutel zien, waarmee hij de buitendeur openmaakte. Hij wilde dat ik naar bo ven ging, maar ik deed het niet". Hans van Z. had dat 13 december 1967 wel gedaan en dus was daarmee weer een balk gelegd onder het ijs van de beschuldiging, dat Nol ook deze over val hjid uitgelokt. De 67-jarige Betje had als eerste van de slachtoffers het bezoek van Hans overleefd. De slag met de loden pijp, die Hans' favoriete wapen was, was niet hard genoeg aan gekomen om haar te doden en dat was de jonge meervoudige moordenaar fa taal geworden. In de vele strafinrichtingen die Nol In zijn lange leven van binnen had le ren kennen, had hij, volgens andere ge tuigen, ook gesproken over de bejaarde Utrechtse handelaar in feestartikelen J. A. Donse, die naar zijn winkeltje ook „opa Cupido" werd genoemd. Een zekere Steven, die samen met Nol in de Leeuwarder strafgevangenis had gezeten, had na de behandeling van Nols zaak door de rechtbank ge meld, dat Nol hem er ook over had gesproken. „Hij zei dat die ouwe goed in zijn slappe was zat en een paar klappen moest hebben", had Steven tegenover de rechercheurs verklaard in de Antwerpse gevangenis, waar hij inmiddels weer in verzeild was geraakt. Tegenover een andere gedetineerde had Nol zijn voorstel („je moet die man zijn keel dichtsnoeren") aangeprezen met: „De kans van je leven, jongen". Het was tenslotte toch Van Z., die van daag als getuige zal worden gehoord, geweest die Opa Cupido had gedood en beroofd. Hevig verontwaardigd ging Nol tegen al deze verklaringen in, steeds weer nieuwe papieren pakkend uit de tas vol die hij bij zich had en telkenmale aan kondigend: „Hiermee kan ik op staan de voet mijn onschuld bewijzen". Daarmee was hij al begonnen, toen hij op geruite pantoffels de zaal was binnengebracht. Het hof was er nog niet, maar Nol begon al direct te schreeuwen: „Ik ben onschuldig, ik sta volkomen in mijn recht", daarbij on enigheid krijgend met zijn raadsman, mr. H. G. Th. Keune. Toen die even praatte met de ad vocaat die Nol voor de Utrechtse recht bank heeft verdedigd, mr. B. F. J. Simon, richtte Nol zich ook tot hem: „Ja, meneer Simon, u had het heel an ders moeten doen". Na de binnenkomst van het hof wilde Nol onmiddellijk papieren gaan over leggen, maar de president, mr. P. G. A. J. Horsten, pakte hem strak aan. „Gaat u achter dat hekje staan, gaat u achter dat hekje staan", klonk het fel. Vervolgens onderbrak de grijze man in de verdachtenbank monkelend de voorlezing van de dagvaarding, maar even fel klonk het weer: „Hou je mond". Het hielp weinig. „Ik eis dat die Engelse vrouw en mr. Van Straten hier komen", zei Nol, daarmee doelend op Caroline, de gewezen concubine van Hans van Z., en op de advocaat die hij in Utrecht in het begin van zijn zaak had gehad. Caroline bleek echter al sinds maart in Engeland te zitten, zo dat ze niet kon verschijnen. „Ik zal wel een vliegtuig voor haar betalen", aldus Nol. Mr. Van Straten werd la ter door mr. Keune gebeld en die zou vandaag komen. „Als die niet komt, ga ik terug naar mijn cel dan geef ik geen antwoord meer", dreigde Nol. „Dan gaan we een rustige tijd tege- ipoet", probeerde de president de zaak humoristisch op te vatten „Gaat u dan maar zitten". Dat bleek echter een belast woord voor Nol te zijn. „Ik zit al twee jaar en onschuldig", schoot hij weer over eind. Zijn advocaat probeerde hem dui delijk te maken dat hij dat later nog kon betogen, maar Nol was door het dolle heen: „Ga weg, anders geef ik je een hijs voor je kop", schreeuwde hij zijn advocaat toe. „Als u uw advocaat gaat bedreigen, gaat u er maar uit", reageerde de pre sident en zeven parketwachters nader den de briesende verdachte al omzich tig toen de jongste raadsheer hem nog een kans bood. „Probeert u nu nog één keer rustig te vertellen, waarom u mr. Van Straten en Caroline hier wil hebben". Inderdaad even rustiger stak Nol een heel verhaal af, dat het hof de zaak wel niet veel duidelijker maakte, maar dat Nol wel tijdelijk kalmeerde. Op dezelfde manier „bewees" hij zijn onschuld met verwarde betogen tegen over alle getuigen. Zo ging het ook bij de 22-jarige Adri- ana, een tenger vrouwtje, dat nu ge trouwd is maar destijds kort had samen gewoond met Hans van Z. Zij vertelde het hof, dat Nol bij zijn bezoeken altijd zachtjes sprak met Hans, zodat zij het niet kon verstaan. Daarna kwamen de vragen van Nol, onderstreept met wilde handgebaren: „Herinnert u zich die avond dat u daar zat, naast de kachel en toen ik hier, hè, en u had een kind van drie maanden, klopt dat?" „Ja", beaamde de getuige zacht. Triomfantelijk wendde Nol zich tot het hof: „Ziet u nu wel dat ik de waar heid spreek". MüNCHEN In de tekst van de volgend jaar weer in het Duitse plaats je Oberammergau op te voeren passie spelen blijven sommige anti-Joodse uit latingen gehandhaafd, ondanks veel kri tiek uit Duitsland en uit het buitenland. Regisseur Anton Preisinger zei hier over, dat een daartoe ingestelde com missie uit het dorp heeft bepaald dat de door Alois Daisenberger in 1860 ge schreven tekst in wezen niet veranderd kan worden. „De tekst is zorgvuldig onderzocht, maar we kunnen niet veranderen wat de bijbel zegt. De bijbel bezigt soms harde woorden over de Joden", aldus Anton Preisinger. ROTTERDAM De financiële steun die de regering in de vorm van rente subsidie aan de Nederlandse scheepsbouw geeft is by de huidige hoge rente stand onvoldoende. Volgens B. W. Biesheuvel, de voorzitter van het college voor de scheeps bouw, is dit een van de oorzaken waardoor de opdracht van de Holland Amerikalijn voor de bouw van twee kangoeroeschepen naar het buitenland gaat. Met deze order is een bedrag gemoeid van honderd miljoen gulden. Eén schip zal worden gebouwd door de werf van Cockerill te Antwerpen. Mo gelijk zal dit bedrijf ook het tweede schip bouwen. Mocht de HAL hierover met de Belgische werf niet tot een akkoord komen dan zal het tweede schip worden besteld bij de Sumitomo Shipbuilding Com pany in Tokio. „Heel verdrietig", noemde de heer Biesheuvel het, dat de grootste Neder landse scheepsbouworder van het jaar in het buitenland terecht komt. „Het is iets om van te schrikken. Zo moeilijk ligt het nu in de Nederlandse metaal industrie." W^>AA^^/WWVSAA/NAAAAAAA/*/vwwvwwwwwvwwwaaaaaaaa^/S/WWWS/SAA^AAAA DEN HAAG Twee leden van de kerngroep van het Democratisch Centrum Nederland, mr. dr. S. W. Couwenberg en het Eerste-Kamerlid A. J. Copray, heb ben bedankt voor het lidmaatschap van de commissie-duideltfkheid van de Ka tholieke Volksparty. Zy vinden de wyze „waarop de partijleiding van de KVP zich by herhaling in het werk van de commissie mengde ontoelaatbaar". Door dit gebeuren zijn de belang rijkste bijdragen van het DCN uit het rapport van de commissie verwijderd. Het gaat hier vooral om het pleidooi voor een gedeconfessionaliseerde voor uitstrevende volkspartij. Volgens het DCN, zijn de godsdienstige scheidslij nen een fundamentele bron van poli tieke onduidelijkheid in deze tijd. Uit een verklaring van het DCN blijkt, dat de commissie in het begin in grote meerderheid voor een derge lijk pleidooi was, „maar de partijleiding achtte het niet wenselijk een zodanige gedachte nu in het rapport op te ne men, omdat dat tot een breuk in de Groep van Achttien (overlegorgaan van KVP, CHU en ARP) zou leiden". UTRECHT Er tekent zich een dui delijk verschil af tussen de organisatie patronen van de vakcentrales. Het lijkt waarschijnlijk dat dit op langere ter mijn nieuwe problemen zal oproepen. Tot deze conclusie kwam gisteren de heer A. C. Bastiaansen, voorzitter van de katholieke bond van, personeel in agrarische, voedings- en genotmidde- lenbedrijven. Hij zei dat de katholieke vakbeweging in het verleden haar be staansrecht heeft bewezen, maar daar uit moet niet worden afgeleid dat men nog steeds op de goede weg zit. De AVG heeft in het eerste jaar van zijn bestaan ongeveer 760 leden verlo ren. Er kwamen 5.776 bedankjes en 5.017 nieuwe aanmeldingen. Het verlies wordt toegeschreven aan de verminde ring van de arbeidskrachten in de landbouw. ADVERTENTIE Spijtig dat we linoleum niet vandaag hebben uitgebracht Prachtige kleurenfolders bij uw woning inrichter of rechtstreeks op aanvraag bij Postbus 13, Krommenie. Op de partijraadsvergadering van de KVP op 28 en 29 november zullen mr. Couwenberg en zijn geestverwanten krachtig stelling nemen tegen het stre ven naar een confessioneel machtsblok. Zo'n blok heeft zeggen zij niets te maken met werkelijke partijver nieuwing en is bovendien op bedrog gegrond. Ook wordt gevraagd waarom het kernprogram van de partij nog niet klaar is. Intussen is ook gebleken dat de vroe gere fractieleider van de KVP, prof. Romme, als adviserend lid van de Commissie-duidelijkheid van zijn par tij heeft bedankt. Hij vindt dat het rapport van deze commissie als mosterd na de maaltijd komt nu de commissie duidelijkheid van de Groep van Acht tien (de commissie-Veldkamp) al een uitvoerig stuk heeft gepubliceerd. DJAKARTA De kleine Soenda- Eilanden in Indonesië krijgen met hongersnood te kampen als niet on middellijk voedselvoorraden naar het gebied worden gestuurd, zo schreef zaterdag het blad „Operasi". Reizigers hadden meegedeeld dat vooral in het district Bima de toestand precair was. 1DVERTENTIE ER.tO0.ZK.zn. BREDA Bloed had de sneeuw rood gekleurd in de laatste carnavalsnacht begin dit jaar. Een spoor van honderd meter had de man getrokken die, in een Bredase steeg, die nacht de 29-jarige typograaf Johan Mallens uit Etten-Leur met een riek doorstak en hem de schedel insloeg. Een spoor van bloeddruppels dat de Bredase officier van Justitie, mr. K. Thyssen, gisteren moeizaam volgde tot de 21-jarige André van B„ een kei harde knaap met een zachte g. Na een rechtszitting met zestien ge tuigen, maar bitter weinig bewijs, eiste hij wegens doodslag acht jaar gevan genisstraf met aftrek tegen de stug ontkennende verdachte. Voor de bewijsvoering kon de offi cier slechts grijpen naar een buitenge rechtelijke bekentenis André had, zittend voor een andere zaak, tegen een medegedetineerde gepraat naar een sorteerproef met een speurhond en naar leugenachtigheden in André's ver klaringen, die de officier tegen hem wilde gebruiken. Voor het overige wa ren er slechts aanwijzingen, die het aannemelijk maakten, dat het An- GRONINGEN De gedetineerden van de inrichting Bankenbos II in Veenhuizen (Drente), die daar verblij ven als gevolg van een veroordeling wegens rijden onder invloed, hebben gisteren een brief geschreven aan mi nister Polak (Justitie). In de brief schrijven de gedetineer den, dat zij vorige week vrijdag hun avondeten hebben geweigerd in ver band met de uitspraak die de Haagse rechtbank deed in de zaak tegen de Haarlemse rechter mr. R. Er is on rust en twijfel over de Nederlandse rechtspraak-inzake verkeersdelicten ge rezen onder de gedetineerden. „Het veel gebezigde woord in Ban kenbos is op dit moment klassejustitie. Deze volgens ons onrechtvaardige en mogelijk gevaarlijke uitspraak moti veert in wezen ons protest. Deze onge zonde situatie wensen wij, gedetineer den, gaarne gewijzigd te zien. Mede door uw medewerking hopen wij dat aan deze toestand snel een einde zal worden gemaakt. Laat rechtspraak rechtspraak blijven". Afschriften van de brief zijn gestuurd aan de president van de Haagse recht bank en aan de officier van Justitie. Zoals bekend, werd rechter R. vori ge week veroordeeld tot een boete van duizend gulden of dertig dagen hechte nis en ontzegging van de rijbevoegd heid voor de tijd van een jaar. Het is in het vonnis niet tot uitdrukking ge bracht of de rechter onder invloed van alcohol verkeerde toen hij een achttien jarige fietser in Haarlem overreed. dré was geweest, die in het zijsteegje van zijn woonstraat korte metten had waren er maanden verlopen eer An dré als verdachte in hechtenis was ge nomen. Na zijn eerste aanhouding had gemaakt met de typograaf. Daarom de rechtbank zelfs beslist dat hij weer moest worden vrijgelaten. Het gerechts hof in Den Bosch vaardigde, nadat de officier in beroep was gegaan, opnieuw een arrestatiebevel uit. Op de vroege ochtend van 17 febru ari was in het doodlopende steegje naast zijn auto, het deerlijk verminkte lijk gevonden van Johan Mallens, een man die zonder dat zijn gezin vrouw en twee kinderen dat vermoedde, ge regeld in Breda homofiele contacten zocht. Het moordwapen lag twee me ter verder een in tweeën gebroken riek, die de eigenaar 's avonds op een aangrenzend veldje had laten staan. In de sneeuw vond de politie twee soor ten sporen. Voetafdrukken van zeer gangbare afmetingen en bloeddruppels over honderd van de 140 meter tot An dré's ouderlijk huis. Geen sporen die de aandacht op André vestigden. Die aandacht kwam pas maanden la ter, toen André in het huis van bewa ring vertoefde wegens een inbraak. Drie medegedetineerden kwamen de rechtbank gisteren vertellen hoe André door gepraat in zijn slaap, mededelin gen over de moord met de riek en het tekenen van een riek op zijn krant hen aan het denken had gezet. Het meeste belang hechtte de officier aan André's commentaar op een verhoor door de politie. „Die moord", had André ge zegd, „beken ik nooit, al hebben ze mijn vingerafdrukken op de riek. Die riek was van ons thuis". „Daarmee wilde hij zich indekken", concludeerde de officier, „want de riek was helemaal niet van hem en bovendien stonden er geen vingeraf drukken op." Volgens hem had de zaak zich aldus toegedragen: De bekende feestvierder André van B. was 's nachts laat nog zonder een cent op zak, uitgegaan. Hij had Johan Mallens ontmoet die nacht om 3.15 uur nog in leven gezien en had gehoopt hem wat geld af handig te kunnen maken. In het steegje was een vechtpartij ontstaan en André had té hard toegeslagen. Geschrokken was André teruggegaan naar huis. waar hij zich via het achtterbalkon toegang verschafte tot zijn slaaplamer (André erkende dat). Zijn moeder vond hem om 5.15 uur vredig slapend in bed. Mr. B'. Drion, André's raadsman, besteedde anderhalf uur van zijn plei dooi om door de officier aangevoer de aanwijzingen zorgvuldig om te draai en. „Je kunt" zei hij „deze zaak ook door een overmaat aan aanwijzingen in het slop helpen", „De officier zegt wel dat deze verdachte koud en gevoelloos is en dat daardoor zijn meedogenloos toeslaan is te verklaren. Je kunt je echter ook afvragen of iemand, die koud en gevoelloos is, zomaar in staat .is tot zoiets". Hij constateerde zoveel twijfels, dat hij de rechtbank vroeg om vrijspraak en haar verzocht André onmiddellijk is vrijheid te stellen. Dat verzoek werd afgewezen. Uitspraak over veertien da gen. SCHIEDAM De fractieleider van de PvdA in de Rijnmondraad, de heer J. de Jong, heeft het dagelijks bestuur van Rijnmond gevraagd zich „met alle ter beschikking staande middelen" te verzetten tegen verschuiving van de verkiezingen van nieuwe raadsleden. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) heeft tot uitstel tot 30 september besloten, omdat een aantal gemeenten in het gebied van Rijnmond het samen vallen van de verkiezingen van de Rijn mondraad en van de gemeenteraden (wat eerst de bedoeling was) een te zware opgave vindt voor de stembureus en omdat kiezers er bureau-functiona rissen dan vergissingen kunnen maken. De minister wil een wijziging van de Wet op Rijnmond voorstellen om uitstel van de verkiezingen mogelijk te maken. De socialistische fractieleider van de Rijnmondraad vind drie aparte verkie zingen (voor gemeenteraden, voor pro vinciale staten en voor de Rijnmond- raad) in één jaar teveel van het goede. Omdat de huidige Rijnmondraad af vijf jaar zit, vindt de heer De Jong verlen ging van deze termijn, juist om demo cratische redenen, niet aanvaardbaar. De statenverkiezingen zullen op 18 maart worden gehouden gemeenteraads verkiezingen op 3 juni. DEN HAAG Minister Udink (ont wikkelingshulp) heeft 130.000 gulden be schikbaar gesteld voor een deskundig onderzoek naar technische vraagstuk ken in Tunesië. Het land krijgt ook 250f to ntarwe van Nederland. Deze hulp wordt gegeven als tege moetkoming in de nood die in het land is ontstaan door de overstromingen. Ne derland verleende al eerder hulp. Het technisch onderzoek sluit aan bij de hulp van het 200 man sterke detache ment Nederlandse geniet-oepen dat naar Tunesië is vertrokken "et onderzoek wordt verricht door het ingenieursbu reau Grontmij N.V. in De Bilt

De Vallei | 1969 | | pagina 11