Karin laat zien dat „chic" niet aam als verteller bevestigd Handig combineren en heilig geloven in accessoires Beschuldigingen tegen Amerikaanse soldaten in Revolutie in vredesnaam" door Dom Helder Camara OOK MET EEN BEPERKT BUDGET TAL VAN MOGELIJKHEDEN Pech blijft Northrops achtervolgen „De uitvallers Sieraden Broekpakken Hansop Geen klacht hij autoriteiten Voor mensen die handig zijn of willen worden Vrijspraak voor parkeren op eigen uitrit „Rijke hervorm de kerk is maar een kreet" NKV: „Houding van Nederland steunt militair bewind Brazilië" Veel ontvoeringen door Viet-Cong Van berovingen verdachte mannen Britse onderwijzers gaan staken gearresteerd Na rede prins Philips Geld stroomt in Buckingham Palace binnen DINSDAG 18 NOVEMBER I9o9 Karin noemt dit haar lawaai- pak": een toilet met lange, zeer wijde broekrok, waarin ze thuis graag optreedt als gastvrou- 1 we voor veel gasten. En nu de j grote grap: ze kocht het voor 75 1 gulden bij de Rotterdamse mode- ontwerper Cargelli, die een gaatje j in het toilet ontdekte en het eigen- lijk niet meer wilde verkopen. SAIGON Een zegsman van de Zuidvietnamese regering heeft be kendgemaakt dat Viet-Cong guerrilla's 52 burgers, o.w. acht meisjes, ont voerd hebben om dwangarbeid te ver richten of als „recruten" te dienen. De meisjes in de leeftijd van 14 tot 16 werden ontvoerd uit een gehucht ten n.o. van Saigon nadat een afdeling guerrilla's was binnengekomen en had geëist, dat de zelfverdedigingsafdeling van het dorp zou worden ontbonden. De andere burger, die elders werden gevangen genomen, kregen te horen, dat zij rijst voor de Viet-Cong moesten dragen. SAIGON Een Amerikaanse woord voerder in Saigon heeft maandag ver klaard dat er by de militaire autoritei ten naar ztfn weten geen verzoek is ont vangen, een onderzoek in te stellen naar de bewering, dat Amerikanse soldaten in maart vorig jaar een hon derdtal Vietnamese burgers zouden heb ben gedood. Kranten in Saigon hebben gemeld, inwoners van Kwang Ngai aanhalend, dat in de streek 400 5'00 burgers door Amerikaanse soldaten zijn omgebracht. Enkele dagen geleden is in Washington bekendgemaakt, dat sergeant David Michell van moord op burgers in Viet nam was beschuldigd. Een luitenant, William Calley, even eens. Deze twee behoren tot de divisie die vorig jaar in het betrokken gebied geopereerd heeft. Volgens de in Saigon gepubliceerde communiqués, heeft de 198ste brigade W/anneer een ongetrouwde secretaresse de afgelopen maand even 750 gulden aan nieuwe kleren uitgaf, dan zullen vele getrouwde vrouwen in haar omgeving jaloers zijn. Helemaal ten onrechte is die jaloezie vaak niet, want bij de meeste mevrouwen staan „kinderen" en „eten" vaak nummer een op hun lijst van uitgaven. Die mevrouwen zullen dus veelal een minder fors kledingbudget hebben dan ongetrouwde vrouwen met een baan. Maar dat wil niet zeggen dat „dus" de •ecretaresse, die zojuist f 750 uit gaf, beter en leuker gekleed is dan een moeder van vier kinderen, die dit seizoen bijvoorbeeld maar 250 gulden kan uitgeven voor zichzelf. UTRECHT De houding van de Ne derlandse regering tegenover het mili taire bewind in Brazilië is volgens het Nederlands Katholiek Vakverbond „een rechtstreekse klap in het gezicht van de christelijke vakbeweging in Bra zilië". Het NKV vindt dat de ministers Udink (ontwikkelingshulp) en Luns (bui tenlandse zaken) geen stappen onderne men, omdat geen bevestiging was ge kregen van een systematische schen ding van de rechten van de mens. Het NKV vindt dat de ministers maar eens andere informatiebronnen moeten aanboren. „Door haar houding steunt de Neder landse regering het militaire bewind, dat zich kenmerkt door onderdrukking van werkende mensen, zich daarbij be dienend van de meest grove terreur die in geen enkel opzicht een andere is dan die van de nazi's. DEN HAAG De eerste vier voor de Koninklijke Luchtmacht van Ca nada naar ons land onderweg zijnde NF-5B's hebben zaterdag opnieuw te genslag ondervonden. T>y de Zuid-Hollandse Uitgeversmaat- schappij te Den Haag, die in zijn Cultuurserie al zo vele goede en goed verzorgde boeken heeft uitgebracht, is .,Geen leven zonder droom" versche nen een roman, die we gerust het predikaat „bijzonder waardevol" kun nen meegeven. Het is de Nederlandse vertaling van „The rainbow and the rose", een van de boeken waarmee wij len Nevil Shute zijn faam als boeiend verteller voorgoed heeft bevestigd. Het is het verhaal van het noodlot tig einde van de Canadees-Brits-Austra lische gezagvoerder Johnny Pascoe, die na zijn pensionering op Tasmanië een eigen vliegbedrijfje begonnen is en zeer ernstig gewond raakt, wanneer hij met zijn toestel verongelukt bij een po ging een ziek kind weg te halen uit een afgelegen huis in een moeilijk toe gankelijk gebied. De piloot Ronnie Clarke, die indertijd in Engeland van Pascoe vliegen heeft geleerd, hoort van het ongeluk en komt naar Tasmanië. Onder barre weersom standigheden doet hij een aantal ver twijfelde pogingen om de gewonde man naar een ziekenhuis te brengen of al thans, laag scherend over een primi tieve landingsbaan, een dokter bij hem af te zetten. Alles mislukt echter en nadat hij een paar vrouwen heeft ont moet, die een rol in Pascoe's leven heb ben gespeeld en nu eveneens naar Tas manië zijn gekomen, brengt Clarke de nacht door in het huis van de gewon de vlieger. In een aantal dromen her beleeft hij dan diens boeiende levens verhaal alsof hij er zelf de hoofdper soon ln is. Een bijzonder menselijk, soms spannend en bij tijden ook ont roerend relaas kortom echt een boek om te hebben en de prijs van f 18,90 dan ook ten volle waard. Dat kunnen we niet helemaal zeggen van een ander boek uit dezelfde Cul tuurserie, getiteld „De kokende dicta tor" door Harry Kressing. Dat is het verhaal van een geniale kok 'met sterk diabolische trekjes, die iedereen naar zijn hand zet en zulke geraffineerde recepten samenstelt, dat hij zijn werk gevers tot zijn dienaren weet te maken en het tenslotte alleen voor het zeg gen heeft. Voor mensen, die er een „doordenkertje" in willen zien, ligt de symboliek er natuurlijk duimendik bo venop... Een onaardig verhaal is het niet, maar met een uitgave als pock boek zou het voldoende geëerd zijn g weest. Nu kost het boek f 15,90. Met meer waardering hebben wij de roman „De uitvallers" gelezen, een ver taling van „The survival of the fit test" door de Engelse schrijfser Pame la Hansford Johnson. Zij beschrijft de lotgevallen van een generatie Engelsen, die in de jaren dertig de groep „jonge volwassenen" vormde, de oorlogsjaren zeer bewust meemaakte, kinderen kreeg en opvoedde en thans tot de categorie „grootouders" behoort. Haar hoofdfiguren zijn ambitieuze mensen, die met meer of minder suc ces het pad der schone letteren be wandelen. De een wordt een gevierd schrijver of schrijfster, de ander brengt het niet verder dan de publi- katie van een enkele novelle, maar de sterke onderlinge band blijft. Door hu welijk en vriendschappelijke relaties hebben zij ook contacten met mensen uit andere kringen, die ieder hun eigen achtergrond meebrengen als bijdrage tot de opbouw van een verhaal vol afwisseling, dat een boeiend tijdsbeeld te zien geeft. De schrijfster toont zich een meesteres in de schildering van de verschillende milieus, die met elkaar de samenleving vormen. Het boek is 'n uitgave van Van Holkema en Waren- dorf te Bussum en het kost f 19,90. tiet wordt steeds moeilijker een klus- jesman te vinden voor allerlei kar weitjes in huis, maar hij heeft nu een plaatsvervanger in boekvorm, name lijk het grote doe-het-zelfboek „Handig thuis", dat als een gezamenlijke pro- duktie van Kluwer te Deventer en Veen te Amsterdam is verschenen. Het wordt door de uitgevers trots aangekondigd als „hét cadeauboek van het jaar" dus, mevrouw, u weet wat u te doen staat als u een spierin kje van f 29,50 wilt uitgooien om een kabeljauw van uitgespaard arbeidsloon te vangen De auteur Otto Werkmeister (hij heeft zijn naam in elk geval mee) geeft aanwijzingen voor alle vormen van huisvlijt, waarmee handige en on handige mensen hun vrije tijd zinvol willen besteden tot meerdere uit wendige glorie van huis en haard. Zelfs mensen met de spreekwoordelijke twee linkerhanden kunnen er veel uit opsteken. Bij elk onderwerp geeft hij glashelder uitleg, terwijl bijna alle ruim vijfhonderd pagina's gelardeerd zijn met verklarende foto's en tekeningen Een alfabetisch register maakt dit boek werkelijk èf. Het werd voor Nederland vertaald en bewerkt door de heer J Schuurman. ^uid-Amerika is een van de brand punten, waar de geschiedenis van de wereld beslist zal worden. Dat lijkt overdreven, maar dit grote deel van een continent is een proeftuin, waar de wereldmachten hun inspanningen op richten en de miljoenen, die daar le ven, kunnen de historie een definitieve wending geven. Het is een werelddeel, waar miljoenen armen leven in mensonwaardige om standigheden. te midden van enkele zeer, zeer rijken. Van de ontzaglijke vruchtbaarheid van de bodem en de aanwezige natuurschatten, wordt maar een zeer klein deel ten behoeve van zeer weinigen gebruikt. Er zijn natuurlijk velen, die pogen aan de euvelen, die hier gesignaleerd infanterie, waartoe de twee militairen behoorden, tussen 2 en 23 maart 195 te genstanders buiten gevecht gesteld. LONDEN De Britse onderwijzers bond heeft zijn eerste nationale sta king in het 100-jarig bestaan van het door de staat gesteund volksonderwijs aangekondigd. Met ingang van 1 december gaan ten minste 1.000 onderwijzers in Engeland en Wales voor twee weken in staking, om kracht te verlenen aan hun eisen tot een salarisverhoging van 135 pond sterling (1165 gulden) per jaar. De nationale raad van oderwijs wil een salarisverhoging van 50 pond per iaar geven arsalarissen oor Britse onderw\s lopen thans uiteen van 860 tot 1.600 pondL worden, te sleutelen. De Argentijnse re volutionair Che Guevara, vanuit Cuba heeft het met geweldprediking gepro beerd en hij zal ongetwijfeld vele na volgers vinden. Maar het is een bewe zen zaak, dat geweld meer problemen oproept dan oplost. En het is vreemd dat degenen, die naar zij zeggen in Viëtnam een oplossing met geweld zo tegengaan, datzelfde geweld voor Zuid- Amerika verheerlijken. Amerika sleutelt volgens de traditio nele wijze met bijna de oude manier kralen en spiegeltjes voor de inboor ling en noge dividenden thuis. Een derde oplossing streeft de Brazi liaanse priester Helder Camara na. Hij wil een revolutie, maar een vreedzame, van binnen uit opgebouwd en van bui ten gesteund. Hij wil de morele pressie op alle soorten machthebbers, teneinde de verheffing van de in ontstellende ar moede levende massa's te bewerkstel ligen. Hij is een utopist, die misschien een hersenschim najaagt. Maar dat is zo erg niet. De confronta tie van de herseschim met de werke lijkheid zal wellicht het werelddeel red den van een geweld, dat slechts ver woestend op dingen en geesten kan werken. Grote medemensen als Martin Luther JCing, Dag Mammarskjöld en John F. Kennedy, Mahatma Gandhi, het wa ren allen lieden van hetzelfde slag en hun resultaten hebben de wereld toch veranderd. Een deel van de toespraken van de Braziliaanse bisschop is nu ook in het Nederlands vertaald verschenen onder de titel: „Revolutie in vredesnaam' Het is net als de laatste woorden, die in het Nederlands een hartekreet vor men, een roep. Helder Camara staat niet stil voor heilige huisjes, ook niet in de kerk Maar daar is het boek dan ook een hartekreet voor. Wie meeleeft met de toekomst van de wereld, mag het niet ongelezen laten. Niet om het er altijd mee eens te zijn. Wel om zijn normen te toetsen aan wat in Zuid-Amerika ge beurt. Dom Helder Camara: Revolutie in vredesnaam, vertaald uit het Engels (helaas niet uit het oorspronkelijke Portugees) A. W. Bruna Zoon Utrecht. AMSTERDAM De Amsterdamse po litie heeft gisteren zes jongemannen ge arresteerd op verdenking van berovin gen. De verdachten, allen Amsterdam mers, zouden inzittenden van personen auto's, die zich in het Amsterdamse Bos of in de nabijheid van de Sloterplas ophielden hebben bedreigd en geld af geperst. Zondagochtend vroeg trachtten zij hun slag te slaan bij een man en een vrouw, die aan de noordzijde van de Sloterplas in 'n geparkeerde auto zaten. De chauf feur slaagde erin te ontsnappen. Hij heeft het kenteken van één van de wa gens die hem aanvankelijk klem had den gereden opgenomen, waardoor de politie spoedig tot arrestaties kon over gaan. Vier van de verdachten hadden zaterdagavond in het Amsterdamse Bos twee inzittenden van een auto gesla gen en één van hen beroofd van een gouden polshorloge. De politie ver moedt, dat meer mensen het slachtof fer zijn geworden van deze praktijken. AMSTERDAM De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend, con form de eis de in hoger beroep ge komen 54-jarige fabrikant F. G. uit de Platostraat te Amsterdam vrijgespro ken van het hem ten laste gelegde parkeren voor een uitrit. In eerste aan leg was hij bij verstek door de kan tonrechter tot f 15,boete veroor deeld. Het ging hier om het parkeren op de uitrit van de eigen garage. In hoger beroep is thans door de rechtbank vastgesteld, dat het regle ment verkeersregels en verkeerstekens uitsluitend het parkeren voor een uit rit strafbaar stelt (dus op de rijbaan), terwijl in de Platostraat wordt gepar keerd op de uitritten. Op grond daar van werd de heer V. zonder meer vrij gesproken. Ogenschijnlijk zijn in deze zich langzaam voortslepende zaak, die vol gens de bewoners van de Platostraat is uitgegroeid tot een prestigeslag voor het politiebureau Lodewijk van Deys- selstraat, tegenstrijdige vonnissen ge veld. Thans is immers in hoger be roep de heer V. vrijgesproken, dit eerst door de kantonrechter was ver oordeeld, doch vorige maand werd zijn buurman precies andersom eerst vrijgesproken en daarna in hoger be roep veroordeeld, zij het slechts tot de principiële boete van een gulden. Aangezien cassatie is aangetekend, zal de Hoge Raad alsnog over deze uit spraak een oordeel moeten vellen. DRIEBERGEN „Is de hervormde kerk rijk?" De laatste tijd wordt nogal eens gesuggereerd, dat de hervormde kerk miljarden aan vermogen bezit. Ik heb daar nog nooit iets van gemerkt. Ik kom alleen maar hervormde gemeen ten tegen die ieder jaar opnieuw de grootste moeite hebben om de finan ciële touwtjes aan elkaar te knopen". Aldus verklaarde de aftredende voor zitter van de generale financiële raad, de heer A. W. Sabel, in de hervormde synode. Een van de leden had bij de behan deling van het financiële verslag 1968 gevraagd wat er waar is van publika- ties in het blad Sjaloom en de Neder landse Christelijke Studentenvereni ging, waarin wordt gesteld, dat de her vormde kerk een vermogen heeft van vele miljarden gulden. „Het zijn alleen kreten, die in deze publikaties worden geuit", aldus de heer Sabel. Hij rekende de synode voor dat men op papier inderdaad op een miljardenvermogen kan komen, maar dat dit bezit financieel niets betekent. „Er zijn ruim 2000 hervormde kerk gebouwen in het land, waarvan sommi ge hoog worden getaxeerd. De Nieuwe Kerk in Amsterdam b.v. is voor 20 mil joen verzekerd. Alle kerken bij elkaar opgeteld leveren een fiks papieren ver mogen op, maar laat men er dan bi.i zeggen, dat op dit bezit een ontstellend hoge hypotheek ligt, die „onderhoud" heet.Want er is geen kerkgebouw waar geen geld bij moet in de exploitatie Het is dus een vermogen, dat uitsluiter geld kost en waarmee men verder nie' kan doen". Een voorbeeld hoe het allemaal leuk en aantrekkelijk kan zonder dat er met flappen van honderd in het rond wordt gesmeten, heb ik gekregen van me vrouw Karin van Wamelen in Oegst- geest. Ze stapte tot voor kort vaak per te levisie uw zitkamer binnen en ze treedt nog steeds op als gastvrouwe, bij wel ke grote gelegenheid dan ook. Voor dat werk heeft ze een aantal jurken en pakjes van bijvóorbeeld de couturier Edgar Vos, maar die laten we hier buiten beschouwing, omdat die als beroepskleding kunnen worden be schouwd, al is die beroepskleding dan ook lang niet zo uitgebreid als die van een fotomodel. Van Karin van Wamelen durf ik te zeggen, dat ze altijd smaakvol en leuk gekleed is en er steeds weer anders uitziet. Ik mag van haar ook zeggen, dat ze smijten met geld doodzonde vindt maar dat zoiets zeker waar het kleren betreft, ook helemaal niet nodig is. Wat heeft ze, uitgaande van die stel regel, de afgelopen jaren en dit jaar in haar garderobekast gestopt? Wel ten eerste zelfgemaakte zomer jurkjes en bikini's. Voor alle maanden van het jaar een paar zwarte jurkjes, die ze met heel veel shawls, kettingen en ceintuurs steeds weer een ander aanzien kan geven. „Ik geloof heilig in accessoires, in sieraden", vertelt ze. „Ook in bellen in Je oren. Trek het oudste jurkje aan dat je hebt, koop een paar oorbellen die precies bij je kleur schoenen pas sen en iedereen zal zeggen: Gunst, dat mens heeft aandacht aan haar kleding besteed". Bij die zwarte jurkjes hoort dan weer een zwarte jas met bontkraag, waar mee ze „sjiek" uit kan, maar ook spor tief, wanneer ze daar zwarte knielnar- zen of zwarte lieslaarzen bij draagt (die ze al jaren heeft). En onder die zwarte jas draagt ze bijvoorbeeld ook lichte (witte) jurken. Ze heeft nogal wat broekpakken. „Omdat je daar zoveel mee kunt doen. Draag onder een zwart brockpak een witte blouse met kanten en je ziet er beeldig uit, draag er een trui onder en je kunt boodschappen gaan doen bij de groenteboer", zegt ze. Van die broekpakken kocht ze er bij voorbeeld een in een boetiekje in Lei den, voor iets meer dan honderd gulden. Om met zo'n broekpak 's avonds naar een feestje te kunnen, heeft ze een cape van donkerrode gobelin. Ge kocht voor honderd gulden, in Carnaby Street in Londen, waar ze toen ook voor tien gulden een paar zilveren knielaar zen kocht, in een uitverkoop. Dat mag misschien nog allemaal een beetje prijzig lijken. Het is het natuur lijk niet, omdat ze bijvoorbeeld die cape al een tijd geleden kocht en ook een paar van die broekpakken, zodat de zaak over jaren verdeeld is. Maar ze kocht bijvoorbeeld vorig jaar een groen jersey hansop, een C en A-tje van 75 gulden en „dolkomisch om te dragen". Ze kocht bijvoorbeeld deze zomer, toen ze voor iets heel an ders in Amsterdam moest zijn, een LONDEN Na de verklaring van prins Philip, de echtgenoot van koningin Elizabeth II van Engeland, over de fi nanciële zorgen van de Britse ko ninklijke familie, stroomt het geld binnen op Buckingham Palace. Eeh woordvoerder van dit paleis zei zon dagavond dat het niet alleen Britten zijn die zich de woorden van prins Philip hebben aangetrokken en geld hebben overgemaakt, maar ook vele buitenlanders. Toch, aldus de woordvoerder, is het to tale bedrag van het binnengekomen geld niet erg groot. De bedragen zul len aan de afzenders teruggezonden worden, die bovendien nog een per soonlijke dankbrief van de koningin zullen krijgen. Karin van Wamelen, moeder van een zeventienjarige dochter en een twee jaar jongere zoon, kocht dit mini-jurkje in een winkeltje in Amsterdam, voor nog geen zestig gulden. Het is wit-geel, ze kan het dragen als jurk zoals hier met witte lieslaarzen, twee jaar geleden gekocht en ze kan het dragen als tuniek op een lange gele broek. Lest best, zocht ze er een kort geel jasje bij. Het vliegende radio-, navigatie- en reddingstation van de Amerikaanse luchtmacht, dat op het traject van Sondre Stromfjord op Groenland naar Keflavik op IJsland onontbeerlijk is, heeft het door een of ander manke ment laten afweten. Daardoor kon den de vier Nederlandse straaljagers hun vlucht met onderbrekingen ook weer niet voortzetten. De Amerikaanse luchtmacht zou ui teraard wel voor een ander vliegend baken hebben kunnen zorgen, als een groot deel daarvan niet aan het an dere einde van de wereld zich be schikbaar zou moeten houden voor de Apollo-12. Inmiddels wordt er alles aan gedaan het defect aan het in de omgeving van Groenland werkzame vliegtuig te repareren. Het is niet bekend of dit een lang durige reparatie is. Wel is zeker, dat de vier Nederlandse vliegtuigen niet voor'vandaag van Groenland naar IJs land zouden kunnen vertrekken. Dat zou betekenen dat de aankomst op Twente, het doel van de vliegtocht, op zijn vroegst morgen zal zijn. Als het weer en de techniek tenminste niet verder tegenwerken... geel-wit mini-jurkje van nog geen zes tig gulden. Daarbij tikte ze later een jasje voor minder dan vijftig gulden op de kop. Een gele lange broek had ze al, dus een geweldige combinatie-mogelijkheid. Ze is erg „kleurvast". Uitgaande van zwart, bouwde ze een groot deel van haar garderobe op. Maar ook uitgaan de van wit, wat geel en wat bruin. „De beste methode, dacht ik", zegt ze. „Ik geloof, dat zelfs een vrouw, die het echt meent als ze roept dat ze niets heeft om aan te trekken, zo moet re deneren. Pak het ding uit je kast dat je het beste vind en ga daarom heen dingen kopen. Zo bouw je dan een ge heel op, dat jaren mee kan. Omdat het goed is en omdat je steeds kunt com bineren. Waarbij je natuurlijk niet te extravagante dingen moet kopen, geen dingen die na twee maanden uit de mode zijn." Karin van Wamelen koopt (en maakt) al jaren zo. En daarom kon ze dit sei zoen volstaan met een nieuw wit jasje waarop met de hand „luipaard-bont" werd geschilderd. Met een zwart broek- pak en een dun zwart truitje (gekocht in een herenzaak) en twee paar nieuwe laarzen. Dit is een van de weinige dingen, die Karin dit seizoen heeft gekocht: een met de hand beschilderd licht jasje, dat ze zowel op bruine als witte jurken kan dragen en ook kan combineren met broeken en alle kleuren laarzen. Het jasje kocht ze bij Cargelli in Rotterdam.

De Vallei | 1969 | | pagina 13