spwt Stahl won op punten Milunka vast in het zadel Vis houdt fit Pele staat aan vooravond van zijn duizendste doelpunt Franse radio en tv in strijd met voethalbond WELL A Jos Coler: „Over bereikt compromis kun je niet eens praten, want FBO heeft eisen gewoon laten vallen" ^ELLA Bart Zoet tiaar Mars-Flandria RODGER ONDERGING OPERATIE Xè Open Britse tennisstrijd Logische zaak Neutraal Nuttige organisatie Marktonderzoek Buiten ons om 594ste Staatsloterij PROTEST TOESTEMMING SPORT IN 'T KORT Dan Ion-schaaktoernooi WIJTING LEKKERBEKJES om te watertanden TOL BETALEN ZAKENMAN BIJ SANTOS Weita deodorant en voor een frisse persoo Welle luchtverfrisser v,Tucht~ VERPÏUSSEB DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 SL ROTTERDAM Als bokser Henk Stahl in de ring verschijnt kan men meestal een technisch goed gevecht verwachten en hij stelde gisteravond in Odeon het publiek dan ook niet te leur. Zijn Amsterdamse opponent Van Eek deed echter niet voor hem onder, zodat het inderdaad een mooie partij werd, die met zeer gering verschil op punten door Stahl werd gewonnen. Eerder hadden de Amsterdam*' Van de Berg en Waterman eveneens een prima partij gebokst, waarin Van de Berg toch de betere was en op pun ten won. Minder technisch maar wel spannend was het duel tussen Wim Jansen uit Rotterdam en Tuininga uit Amsterdam. De Amsterdammer won verdiend op punten. De uitslagen: H. Smit (Rotterdam) verl. op p. v J. van Vliet (Vlissingen) Faber (Rotterdam) onbeslist tegen Prinsen (Tilburg); T. Marinusse (Vlis singen) verl. op p. v. J. den Outer (Amsterdam); Van de Berg (Amster dam) wint op p. v. Waterman (Amster dam); Henk Stahl (Rotterdam) wint op p. v. C. van Eek (Amsterdam); Wim Jansen (Rotterdam) verl. op p. v. S. Tuininga (Amsterdam). VEGHEL Bart Zoet heeft maan dag een contract getekend bij de nieu we wielerformatie Mars-Flandria. De 27-jarige Zoet, die in de vijf jaar, dat hij beroepsrenner is 33 overwinningen behaalde, reed het afgelopen jaar voor Batavus. Daarvoor stond hij bij Televizier (drie jaar) en Smith-Romeo (één seizoen) onder contract. SYDNEY Roger van Hamburg, de Nederlandse zwemmer die bij de nationale kampioenschappen in Breda en de Europese jeugdkampioenschap pen in Wenen opmerkelijke successen behaalde, heeft in Sydney een blinde darmoperatie ondergaan. Van Hamburg keerde na afloop van het zwemseizoen terug naar Australië waar zijn ouders wonen. Het is de vraag of Van Hamburg in januari uit zal kun nen komen op de zwemkampioenschap- pen van Nieuw-Zuid-Wales. VREDE TUSSEN FBO EN KNVB IS SCHIJN ROTTERDAM De vrede, die getekend scheen tussen de FBO en de KNVB, is schijn. Beide partijen vonden elkaar zaterdag op de bondsvergadering slechts, omdat de FBO naar het oordeel van de sectievoorzitter der betaalde voetbal lers Jos Coler „zo ongeveer alle eisen heeft laten vallen". Zijn overtuiging: „Het wordt zo langzamerhand een moeilijke zaak met die FBO. Ik hoop dat we in goede samenwerking verder kunnen gaan met de heren, maar ik begin daar wel een beetje bang voor te worden". FBO-praeses mr. Berni van Vloten kijkt daarentegen met voldoening te rug op het voetbalparlement. „Wij heb ben", vindt hij, „een goede basis ge legd om verder te gaan. Aan onze fi nanciële verlangens, die wij het eerst ter sprake hebben willen brengen, zal tegemoet worden gekomen." Jos Coler, daarentegen: „Ik vond de vergadering een succes voor het bonds- bestuur. Je kunt niet eens praten over een bereikt compromis, want de FBO heeft haar eisen gewoon laten vallen." De FBO vindt niettemin dat zij wel iets heeft bereikt, omdat bepaalde reserves straks zullen worden gebruikt de boedelscheiding. „Wat hebben ze dan in feite be reikt? Er is alleen toegezegd dat de vijf ton, die voor de afbouw van het Sportcentrum zijn gereserveerd,terug vloeien naar de KNVB zodra blijkt dat de eigen reserves voldoende zijn. Dat is een logische zaak. We waren echt niet van plan om dat resterende geld voor vakantiedoeleinden te schen ken aan Sportcentrum-directeur Mar tens. Evenmin wilden we er kinderpost zegels voor kopen". Daarnaast is er wel twee ton vrijgemaakt voor een reconstructie- fonds. „Akkoord, maar vergeet niet dat dit aanvankelijk was bestemd voor het betaalde voetbal. Nu zullen ook de amateurs ervan profiteren, omdat zij evenzeer zijn gebaat bij een goed ver loop van de reorganisatieplannen. Hier in kan ik dus niet zo'n groot winst punt van de FBO zien". „Het enige dat de FBO heeft be reikt is dat straks een batig saldo zal worden verdeeld onder de clubs. Daar sta ik uiteraard helemaal ach ter en ik vind het wel een goede zaak dat de FBO daar achteraan heeft ge zeten." Hoe staat Jos Coler tegenover de toekomstvisie van de FBO, die na de boedelscheiding voor het betaalde voet bal een bestuur wenst met ten minste vijftig procent vertegenwoordigers van de FBO en voorts representanten van de belangengroepen der spelers, scheidsrechters en trainers. „Zo ver zijn we nog lang niet, maar ik blijf erbij dat ook zo'n toekomstig bestuur voor de overgrote meerderheid moet bestaan uit neutrale mensen, die geen binding meer hebben met clubs. Anders blijf je altijd geduvel houden. Over scheidsrechters en trainers praat ik niet eens. Dat zijn employés van de bond, die niet in het bestuur thuis horen." De FBO heeft dit verlangen nogal hoog in het vaandel geschreven. „De heren hebben zo veel in hun vaandel geschreven, waarvan ze later zijn teruggekomen. Er wordt zo ont zettend veel geschreeuwd en als ze hun zin niet hebben gekregen zeggen ze rustig dat ze weer iets gunstiger in de stellingen liggen". „Kijk, ik vind de FBO op zichzelf een nuttige organisatie. Het idee daar voor is zelfs uit onze eigen koker ge komen. Maar de FBO is een werkge versorganisatie en als zodanig moeten de heren louter het belang van de be talende clubs behartigen. Ik wil wel meegaan met de gedachte dat de FBO straks gaat onderhandelen met de Sporttoto en de NOS, want het geld dat uit die hoek moet komen is ten slotte voor haar bestemd. Daar zal ik me niet tegen verzetten. Maar voor de rest zeg ik: stop. Als de heren in het bestuur betaald voetbal willen gaan zitten zeg ik: nee." Hoe staat Jos Coler tegenover het door de FBO vurig gewenste ge degen marktonderzoek naar de econo mische mogelijkheden van de beta lende clubs? „Daar raakt u ook een probleem aan, dat nog lang niet is opgelost. Toen mr. Van Vloten zaterdag op de bondsvergadering zei dat de twee ton, die in het reconstructiefonds zullen worden gestort onder meer kunnen wor den aangewend voor het begin van een dergelijk onderzoek, heb ik hem maar niet van repliek gediend. Maa- voor mij staat het helemaal niet vast dat zo'n onderzoek er moet komen." Waarom niet? „Omdat je nooit de garantie zult krijgen dat betalende clubs, die vol gens zo'n onderzoek geen levensvat baarheid meer hebben in het betaalde voetbal, ook inderdaad terugkeren naar de amateurs. Bovendien beweer ik dat je de voetballerij maar heel moeilijk wetenschappelijk kunt benaderen." „De resultaten van een club hangen tenslotte in hoge mate af van allerlei zaken, die je nooit in de hand hebt, het humeur van een trainer, de vorm van een bepaalde speler, de slagvaar digheid van een bestuur, om maar een paar willekeurige voorbeelden te noe men. Zulke dingen zijn nooit tevoren te bepalen en daarom kun je ook on mogelijk overzien op welke toeschou wersaantallen een bepaalde club in de toekomst kan rekenen". „Kijk naar een rijke club als Feijen- oord die in het begin van het be taald voetbal in degradatiegevaar kwam doordat in dat seizoen de technische lei ding niet deugde. Kijk naar de enorme moeilijkheden die PSV onlangs heeft gehad. En dat is toch een club met rijke economi sche mogelijkheden, zou je zo zeggen. Om die redenen voel ik er erg weinig voor om honderdduizenden guldens te steken in een onderzoek, waarvan het nut mij niet erg duidelijk is". Waarop baseert Jos Coler zijn voortdurend zéér kritische houding ten opzichte van de FBO? „Als ik alleen maar naga wat er onlangs weer is gebeurd. Wij hadden op de vergadering van het betaalde voetbal uitdrukkelijk afgesproken dat wij de FBO zoveel mogelijk in alle on derhandelingen zouden betrekken en de FBO had toegezegd ons niet meer te passeren. En prompt zijn er weer din gen buiten ons om gebeurd. De FBO heeft circulaires aan de clubs gestuurd, waarin staat wat het sectiebestuur allemaal heeft goedge keurd op de vergadering in Utrecht. Dat is gewoon een onwaarheid". „Ik heb gezegd dat ik eerst de ge luidsband van de vergadering wilde beluisteren voordat ik namens het sec tiebestuur kon verklaren dat wij ak koord konden gaan met de inhoud van die circulaire. Niettemin kregen de clubs een brief waarin stond dat het sectiebestuur met de inhoud van die circulaire instemde. Daarom lijkt het mij een moeilijke zaak om in de toe komst vruchtbaar met de FBO te kun nen samenwerken". PARIJS De Franse radio- en tele visie, de ORTF, heeft de str(jd aan- ADVERTENTIE 18 NOVEMBER 1969 EERSTE KLASSE Prijzen van 10.zijn gevallen Prijzen van 50.zijn gevallen Prijzen van 50.zijn gevallen Prijzen van 100.zijn gevallen Prijzen van 100.zijn gevallen Prijzen van 200.zijn gevallen Prijzen van 400.zijn gevallen Prijzen van 1000.zijn gevallen op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op op nrs. eindigende op Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer Een prijs van 2.000.is gevallen op het nummer 4 46 82 225 067 890 708 4231 058780 086547 078157 084542 089790 De prijs van 5.000.is gevallen op het nummer 036627 De prijs van 25.000.is gevallen op het nummer 000907 De extra prijs van 50.000.— is gevallen in de serie A op het nummer 057949 En de troostprijs van 1.000.op nummer: 057949 van elk van de andere series. gebonden tegen de willekeur van de Franse voetbalbond om de uitzendingen van voetbalwedstrijden in het buiten land in Frankrijk te verbieden. De Franse voetbalbond heeft tot na der order alle Franse voetbalvelden voor de Franse televisie gesloten, om dat zij op 12 november tegen het ver bod van de voetbalbond in toch de eer ste helft had uitgezonden van de Euro pese bekerwedstrijd Legia St. Etien- ne. De Franse voetbalbond verwijt de ORTF zijn eigendomsrecht op de ont moeting van St. Etienne te Warschau te hebben geschonden en hun overeen komst eenzijdig te hebben verbroken. De Franse (staats)-televisie heeft te gen deze beschuldigingen fel geprotes teerd en de Franse voetbalbond be schuldigd van machtsmisbruik. De Fran se televisie weigert het eigendomsrecht van de Franse voetbalbond op de wed strijd te erkennen. Volgens de overeen komst tussen de Europese voetbalbond en de Europese fadio-unie behoren de eigendomsrechten van een wedstrijd uitsluitend toe aan de organisator daar van. Daarom kan alleen de organisator toestemming geven voor de uitzending en de ORTF heeft toestemming ontvan gen van de Poolse voetbalbond om de eerste helft rechtstreeks uit te zenden. Deze eerste helft werd bovendien ge speeld op een ogenblik dat er nergens in Frankrijk werd gevoetbald. Rudi Altig heeft maandag op weg naar de zesdaagse van Gent een au to-ongeluk gehad. In de buurt van He renthals, woonplaats van Rik van Looy, botste de Westduitse ex-wereldkam pioen met zijn wagen op een andere auto. Altig kwam met de schrik vrij, zijn auto werd zwaar beschadigd. JOS COLEti moeilijke zaak EMMEN In de vijfde ronde van 't internationale Danlon-d'amesschaak- toernooi in Ëmmen is de koppositie sterk uitgedund, is de middenmoot vol gedrang geworden en heeft de Joego slavische damesmeester Milunka Laza revic een indrukwekkende voorsprong opgebouwd. Haar score bedraagt liefst 4Vi uit 5. Dat mevrouw Lazarevic tegen Hanne- ADVERTENTIE 1 kg wijtingfilets, 80 gr bloem, 1 ei, zout, 1 dl. melk, slaolie of frituurvet. De filets door een deegje halen van bloem, ei, zout en melk en goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet. Warm opdienen. Kostelijk I Vrfcag recep.ten bij uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Den Haag, lore Jürger won was overigens een wat merkwaardige zaak. De Westduitse had tegen de L.f4- opening een sterke aan valspositie opgebouwd. Ze offerde ech ter zeer voorbarig een stuk en kwam er toen niet meer aan te pas. Miss Dobson zou van oud-kampioene Corry Vreeken gaan winnen dat stond voor alle kijkers vast doch plotseling zag ze een legioen spoken en ze bood remise aan, hetgeen onze oud kampioene met een verbluft gezicht accepteerde. Daarna liet ze aan haar Engelse collega een handvol winstva rianten zien... Ada van der Giessen kende de opening minder goed dan mevrouw Timmer en moest daarvoor tol betalen. De winna res klom aldus naar de tweede plaats. Onze landskampioene mevrouw In- grid Tuk moest onder het juk van de Praagse mevrouw Eretowa door. Mis schien was hier te ambitieus spel van onze landgenote niet vreemd aan. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Dobson (GB) - Vreeken (Ned) remise, Van der Giessen (Ned)-Timmer (Ned) 0-1, Eretowa (Tsl)-Tuk (Ned) 1-0, La zarevic (Jsl)-Jürger (W.D1) 1-0. Stand na vijf ronden: 1. Lazarevic 472, 2. Timmer 3, 3/5. Dobson, Eretowa en Tuk 272, 6/7 Van der Giessen en Jür ger 2, 8. Vreeken 1 pt. LONDii.iv i.xaanuuè - .u .wee Londense hanen, Queen's Club en Wembley, het open tennistoernooi om de Britse indoorkampioenschappen be gonnen. De organisatoren werden di rect al met een grote tegenvaller ge confronteerd. De Australiër John Newcombe moest zich wegens een rugblessure terug trekken. Hierdoor kwam de Egypte naar Ismail el Shafei zonder te spelen in de tweede ronde van het heren-en kelspel. De voornaamste resultaten waren: Heren-enkelspel, eerste ronde: Rod Laver (Aus) Martin Riessen (VS) 6-4, 6-4; Ismaeil él Shafei (Eg), uonn Newcomoe (Aus) walK over uoor terugtrekken Newcombe; Bob Hewitt (ZAF) Pierre Barthes (Fr) 6-4, 7-5; Earl Buchholz (VS) Bob Wilson (G- Br) 7-5, 8-6; Tony Roche (Aus) Ilie Nastrase (Roe) 6-4, 6-3; Graham Stil- well (G-Br) Ray Moore (ZAF) 6-2, 6-2; Owen Davidson (Aus) Charles Pasarell (VS) 6-4, 6-1; Stan Smith (VS) Cliff Drysdale (ZAf) 3-6, 6-3, 6-4; xieren-dubbelspel, eerste ronde: Ciifion en Lloyd (GBr) Giiiici,w (Spa) en Stolle (Aus) 6-4, ti-±; Drysdale (ZAF) en Taylor (G-Br.) Barthès (Fr) en Püic (ZSL) 6-4, 6-3, 6-4. Hoewel Tonny Pronk op het ogen blik geen deel meer uitmaakt van Ajax' selectieploeg bewaart de blonde Amsterdammer toch uitstekende her inneringen aan z(jn Europa-Cupavontu- ren. De vrouw die hü gisteren in Am sterdam het ja-woord gaf leerde hjj namelijk tijdens een van de reizen van Ajax kennen. Marjan Meier was toen stewardess in het vliegtuig dat Ajax vervoerde. Onder rde vele gasten, die in het Havengebouw verschenen om het jonge paar geluk te wensen, behoorde ook Ajaxtrainer Rinus Michels. SANTOS Pele, de Braziliaanse topvoetballer, staat aan de vooravond van zijn duizendste doelpunt. Hij heeft in zijn carrière nu 999 doelpunten gemaakt en on geveer 150.000 fans zullen aanstaande woensdag, als Pele in Rio de Janeiro in het veld komt, hun ogen niet aflaten van nr. 10 op het veld. Als Pele de duizend volmaakt zal hij nog hoger stijgen dan hij reeds heeft gedaan van de koning van het voetbal wordt hij dan de keizer en hogepriester van deze tak van sport. Geen beroepsspeler benadert zijn prestatie ook maar van verre. Pele's grootste concurrent de Braziliaan Flavio heeft slechts ongeveer 550 doelpunten op zijn naam. Pele is ongetwijfeld de meest beroem de Braziliaan. Zijn portret staat op af fiches, op d evoorpagina's van dag bladen en tijdschriften. Als hij zijn duizendste doelpunt scoort geeft de re gering een postzegel met zijn portret uit. Pele uit ook buiten het voetbalveld 'n bijzonder actief mens. Hij speelt een be langrijke rol in een science fiction tele visie-serie, hij schildert, speelt gitaar en compeneert samba's. Pele is ook een gewiekst zakenman. Hij pousseert sui ker, voetbalschoenen en scheermesjes. Hij bezit grond en flatgebouwen in Rio en Santos. Met een andere voetballer heeft hij een meerderheidsbelang in een elastiekfabriek. Hun laatste produkt: geparfumeerd elastiek voor dameson dergoed. „Ik ben van nature romantisch", heeft hij onlangs tegen een verslaggever ge zegd. „Maar ik heb een manie voor per fectie. Er is altijd iets, vind ik, dat kan worden verbeterd". Een Braziliaans tijd schrift heeft onlangs na een opinieon derzoek bekend gemaakt dat slechts 21,4 procent van de bevolking de naam van de nieuwe president van het land kende generaal Emilio Garrastazu Medici. Dat zou Pele nooit overkomen. Iedereen in Brazilië weet wie Pele is. Pele, wiens volledige naam luidt: Edos Arantes do Nascimentos, is 29 jaar oud. Hij is opgegroeid in een arm gehucht in het Braziliaanse binnenland. Zijn gebrekkige opleiding en het feit, dat hij een neger is voorspelden wei nig goeds voor zijn toekomst. Maar in 1956 kwam de jonge Pele bij de voetbalclub Santos. En daar is hij gebleven. Pele heeft ook altijd deel uit gemaakt van de nationale Braziliaanse elftallen. In 1958 en 1962 werd hij met het nationale elftal wereldkampioen. Ondanks aanhoudende geruchten over miljoenen dollars, die hem zouden zijn PELE geboden door Mexicaanse en Italiaan se clubs, wil Pele in Brazilië blijven, tenminste tot na de wereldkampioen schappen van 1970. 1959 was het beste seizoen van Pele. Hij maakte toen 125 doelpunten. Verle den jaar maakte hij er maar 60, voor namelijk omdat de tegenpartij tegen woordig twee man en soms drie bij hem opstelt. In zijn jonge jaren put te Pele zich tijdens een wedstrijd af tot een menselijk wrak om maar zoveel mogelijk doelpunten te maken. „Soms kon ik de volgende dag van vermoeid heid niet opstaan", heeft hij eens ver teld. Nu doet hij het verstandiger en kalmer aan en wacht hij op het moment dat er tussen hem en het doel niets meer in de weg staat.

De Vallei | 1969 | | pagina 15