Veenendaals dagblad Buiten Nederland niet voor stemde steun Duifse landbouw APOLLO-12 IN BAAN OM MAAN 300 huizen beschadigd na explosie ZIERIKZEE - SCHER VENZEE Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Staatssecretaris ontvouwt plan in nota Werkspoor- personeel gaat in groepen discussiëren Middag vol om het Maag denhuis Slechts enkele gewonden Bankrover in arrest electra Huisartsen en ziekenfondsen zijn het eens OFFICIER IJS BEROEP NA UITSPRAAK TEGEN MR. R. CIJFERS PAS OPTAFEL ALS ZE ROOD ZIJN", ZEGT C.N.V. D.-Mark maakt ons leven niet veel duurder „Wij missen de mensen thuis" Twee mannen verdronken SCHIETPARTIJ IN BELGIË Franse defensie zeer goedkoop SOVJET-RAKET ONTPLOFT VEEL WIND DEN HAAG Staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) wil de ongeveer 70.000 middenstanders, die het hoofd niet meer boven water kunnen houden, op staatskosten een an dere baan laten zoeken. De bestaande hulpregeling om middenstanders, die ge boren zijn vóór 1911, een vervroegd pensioen aan te bieden, komt te vervallen. Duinvos I MOTIE ZWART Doetinchemmer (24) bekent overval in Steenderen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4.15 p. m.. 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. j Advertentietarieven op aanvraag. DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 - 43e JAARGANG no. 27I MIDDENSTAND - IN - NOOD WORDT GEHOLPEN Dit is één van de kernpunten uit een gloednieuw ontwikkelings- en hulppro gramma, dat een onderdeel vormt van een vandaag bij de Tweede Kamer in gediende nota. In deze nota worden vele aspecten van het midden- en kleinbedrijf behandeld. Andere belangrijke punten uit de nieu we regeling zijn: De inkomensgrens voor het krygen van een ontwikkelings- of omschake lingskrediet wordt verhoogd van f 16.500 tot f 25.000. Studiekosten worden inclusief reiskos ten voor negentig procent vergoed. .Middenstanders die er mee op willen houden, jonger dan 65 jaar zijn en min der dan f 13.000 inkomen uit hun win kel halen, krijgen maximaal twee jaar financiële steun. In die tijd kunnen zij zich omscholen voor een andere baan. De steun bedraagt maximaal 75 pro eent van f 13.000 en minimaal het mi nimumloon (f 145,80 per week). Van de bestaande regeling is weinig gebruik gemaakt. Desondanks werd er handenvol geld aan uitgegeven, terwijl vele schrijnende gevallen niet konden worden geholpen. Omdat de positie van de middenstand in verschillende delen van ons land slerk uiteenloopt, kan de inkomsgrens voor ontwikkelingskredieten op verzoe voor ontwikkelingskredieten op verzoek van de Stichting Ontwikkelings- en Sa neringsfonds tijdelijk worden verhoogd. Men zie verder elders in dit nummer. UTRECHT Huisartsen cn zieken fondsen zijn het na eindeloos onderhan delen eens geworden over het kosten- deel van het ziekenfondshonorarium. De overeenkomst geldt oyer 1969 en 1970. Over het bijna afgelopen jaar zullen de artsen nog 75 cent per zieken fondsverzekerde nabetaald krijgen. Daarmee zijn ongeveer zes miljoen gulden gemoeid. Alleen het verschil van mening over de pilconsulten is nog niet bijgelegd. Het gaat over de vraag of de artsen hun diensten op dit gebied moeten ver lenen op grond van het abonnements honorarium. Er wordt niet meer over onderhandeld, omdat de zaak aan de rechter is voorgelegd. De nu bereikte overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door de le denvergadering van de artsen en door de ziekenfondsraad. I^ertijds kwamen er in onze dui- nen geen vossen voor. In het oude handschrift J a cht-B e- 1 dry ff dat van plm. 1635 dateert, j schrijft de ,,Substituyt Houtvester i van de Graeffelicheyt" C. J. van Heenvliet: ,,Zijn hier in Hollandt i geene, en als er al in de Winter bij i groote vorst over 't ijs nu en dan een enckel over de Rivieren compt, werden datelijck bij de duijn- j meijers, die se terstondt vernemen j (om dat se licht om. speuren zijn) gevangenen hij vertelt ons dan, hoe Reintje gemakkelijk met honden werd bemachtigd, Ik denk, dat de directeur van het Nationaal Park de Kennemerduinenweieens precies zou willen weten, hoe die duinopzichters dit wisten klaar te l spelen. Hij worstelt nl. met een ware vossenplaag in zijn gebied, die sinds herfst 1968 begon op te treden en waarover hij schrijft in I ,,De Ned. Jager". Het kwaad is begonnen met een ontsnapt tam l moertje waarvan welpen voortkwa- men. Het dichte struikgewas biedt aan nest, ouder en jongen een on- doordringbaar refugium. Toch sneuvelden er vijf; ze hadden in- middels de fauna al aardig ge- brandschat. Kieviten, wulpen en scholeksters, eenden e.a. vogels werden volwassen of kuikens het slachtoffer. Het kwaad blijft echter voortwoekeren door verse aanvoer, omdat het tegenwoordig aardig staat een jong vosje in huis te hebben; men gaat er aan de lijn of op de arm zelfs mee winkelen e en wanneer de aardigheid er af I raakt, wordt het ondoordacht in 't duin losgelaten. Zelfs jagers en wildschu-ts werken het kwaad in de hand, door uitgegraven jongen te verkopen of cadeau te geven. Hoe voorzichtig men moet wezen met l zulk een verspreiding, leert de na- righeid in de duinen van Kenne- merland. 18 nov. 1969 A. B. WIGMAN riiMimmmtitiiiiiiMiiiHiuiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiHiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiin UTRECHT Bij Werkspoor Utrecht zal morgen worden begonnen met de discussie onder het personeel over de resultaten van het overleg tussen de vakbonden en de raad van bestuur van VMF. In de drie kantines van het bedrijf zullen steeds groepen van ongeveer vijftig personeelsleden discussiëren. Aanvankelijk wilde de directie hiervoor slechts een half uur beschikbaar stel len, wat nu een uur is geworden. De ondernemingsraad verwacht in drie dagen alle personeelsleden de kans te hebben gegeven zich uit te spreken. Ook voor de nachtploeg zal er voor dis cussie vrij worden gegeven. Volgens de secretaris van de onder nemingsraad, de heer De Jong, zullen de onzekerheid over eventuele ontslagen en de acht procent dividend waar schijnlijk het voornaamste punt van be spreking vormen. Het is de bedoeling de discussies te doen volgen door een kantine vergade ring, die waarschijnlijk vrijdagmorgen zal worden gehouden. DEN HAAG De Haagse officier van Justitie heeft beroep aangetekend tegen het vonnis van de Haagse recht bank in de zaak tegen de Haarlemse rechter mr. H. G. R., die is betrokken geweest bij een dodelijke aanrijding, waarvoor hij werd veroordeeld tot dui zend gulden boete en één jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. De officier van Justitie, mr. A. W. Rosingh, had een gevangenisstraf van drie maanden geëist en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid. ADVERTENTIE OWARSGEBAKKEN NATUURW1TBOERENBRUIN KRENTEN-ROZIJNENBROOD KRENTENBOLLEN BOERENROG PUNTJES EN BOLLEN UTRECHT „Het geval-Werkspoor krijgt een extra bittere bijsmaak door het feit dat er een staking of zelfs een soort bedrijfszetting voor nodig was om de werknemer enig inzicht en een beetje inspraak te laten krijgen in het bedrijfsbeleid". Aldus „De Gids", de of ficiële uitgave van het Chr. Nationaal Vakverbond (CNV). „De actie van de werknemers bij Werkspoor zal nu de directie van het VMF-concern noodzaken verantwoor ding af te leggen voor haar hele beleid. Ook dit resultaat laat een nare smaak achter, omdat", aldus het CNV, „het in Nederland praktijk wordt dat werkne mers pas mogen meepraten als de zaak op de fles dreigt te gaan". De cijfers komen pas op tafel als ze rood zijn. De vakbeweging rest dan niet veel meer dan de brokstuk ken zo netjes mogelijk op te ruimen, een soort EHBO-werk. In dat stadium is het echter voor echte medezeggen schap meestal juist te laat". AMSTERDAM Het was gister middag weer rumoerig bij het Maagdenhuis, toen ongeveer zestig studenten een poging deden de ver gadering van de curatoren binnen te dringen. In deze vergadering een voort zetting van de bijeenkomst op 8 no vember was de interimregeling, zoals die is voorgesteld door rector magnificus prof. A. D. Belinfante, aan de orde. De studenten waren van oordeel, dat deze bijeenkomst openbaar diende te zijn en tracht ten via de voordeur van het Maag denhuis aan het Spui het gebouw binnen te dringen. Dit lukte niet. Daarna werden enkele ruiten in gegooid van de curatorenkamer, die aan de voorzijde van het Maagden huis ligt. Op de muren van het ge bouw werden leuzen als „One man one vote", „Curatoren weg", en „De mocratie" geschilderd. De leiding van de universiteit ver zocht om politiehulp. Het parate pe loton zorgde ervoor dat de studenten uit de onmiddellijke nabijheid van het gebouw werden verdreven. DEN HAAG De opwaardering van de Duitse mark zal de Nederlandse prijzen komend jaar met 0,4 procent extra doen stijgen. In 1971 zal de ex tra toeneming als deze in de Ionen wordt gecompenseerd 0,6 procent bedragen. Het Centraal Planbureau in Den Haag heeft deze cijfers berekend. Minister Witteveen (Financiën) noemt ze in een antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Den Uyl (soc.) Aanvankelijk hield hij voor 1970 rekening met een extra prijsstijging van 0,5 tot 0,7 pro cent. DEN HAAG Nederland heeft zich vorige week in de ministerraad van de Europese Gemeenschap van stemming onthouden by het principebesluit om de Duitse landbouw vier jaar lang tegen mogelijke gevolgen van de revaluatie van de mark te beschermen. Als van een formele beslissing sprake was geweest, zou onze delegatie op dat ogenblik hebben tegengestemd. HOUSTON De astronauten van de Apollo-12 hebben maandagavond laten weten dat zy in een baan om de maan zijn gekomen. Commandant Charles Conrad meldde dat de Yankee Clipper (moederschip) en de Intrepid (maanlander) op tyd zyn gearriveerd. Het radiocontact met het ruim tevaartcentrum in Houston is een korte tyd verbroken geweest omdat de operatie om in een elliptische baan om de maan te komen, aan de achterkant van de maan geschiedde. Daar werd de hoofdmotor in werking gesteld die bijna zes minuten heeft „gedraaid". Minister Lardinois (Landbouw) zei dit gisteren in de Tweede Kamer. Hij zei met de beslissing in de ministerraad niet gelukkig te zjjn, en sloot de moge lijkheid van nadelige effecten niet uit. Zoals bekend houdt het principebe sluit van de ministerraad in dat de Duitse boeren van 1970 tot en met 1973 elk jaar 1,7 miljard mark krijgen uit gekeerd. De socialist S. van der Ploeg diende gisteren een motie in waarin de rege ring wordt gevraagd zowel in eigen land als in de Gemeenschap voorrang te geven aan het streven naar bedrijfs- vergroting. Hij wees ook op de minder florissante positie van de landarbeiders in vergelijking met andere bedrijfssec toren. Het voorlopige oordeel van minister Lardinois over deze is positief. De definitieve standpuntbepaling van de minister en de stemming over de motie kunnen pas aan de orde komen bij de behandeling van de landbouwbe groting door de Kamer. De motje werd maandag door de heer Van de Ploeg ingediend tijdens de bespreking van het plan Mansholt door de vaste com missie voor Landbouw en Visserij. Mede door tijdgebrek kon de minis ter maandagavond slechts kort reage ren op de motie. De voorzitster in de avondvergadering, jkvr. Wttewaal van Stoetwegen, merkte op een gegeven mo ment op. dat zij in de discussies nog maar weinig gehoord had over het op de agenda staande onderwerp: „het memorandum inzake lanbouwhervor- ming in de Europese gemeenschappen. Zij dreigde desnoods midden in een zin de hamer te laten vallen op het af gesproken uiterste tijdstip voor beëin diging der discussies: elf uur 's avonds. Het lukte haar, om een minuut voor elf, na een voltooide laatste zin van de mi nister, de bijeenkomst te sluiten. Men zie ook elders in dit nummer. DEN HAAG Het kerkbezoek in katholieke kerken en kapellen is in het afgelopen jaar opnieuw teruggelopen. Volgens in oktober gehouden kerktel- lingen is het aantal kerkgangers in vergelijking met oktober vorig jaar met tweehonderdduizend gedaald. Dit blijkt uit cijfers van het Insti tuut voor sociaal-religieus onderzoek en studie (Kaski) in Den Haag. De motor ontbrandde vrijwel precies op het vastgestelde tijdstip maandag nacht om 04.47 ned. tijd. Conrad meld de dat de computers aan boord van de Apollo een baan om de maan hadden genoteerd, waarvan de afstanden va riëren van 113 tot 315V2 km. Deze baan komt zeer dicht bij de berekende. Op een gegeven ogenblik lieten de ruimtevaarders weten dat zij een groep van 50 tot 60 kraters op de maan zagen. kort nadat de Apollo in een parkeer- baan om de maan was gekomen, wer den er televisiebeelden in kleur van het maanoppervlak naar de aarde gezon den. Het maanoppervlak was op deze beelden roodachtig de vele kraters wa ren lichter van kleur. Drie uur eerder hadden de astronauten een televisieuit zending moeten afgelasten, omdat de beelden door het felle zonlicht op een venster niet goed genoeg waren om naar de aarde gezonden te worden.^ „Merkwaardig hoe ver je kunt kijken als je iets ziet dat je herkent", zei de commandant van de Apollo-12. In de klcrentelevisie-uitzending verklaarde Conrad: „Wij zijn allen in goede stem ming, wij voelen ^ons uitstekend, we hebben goed geslapen en gewerkt het eten is goed. Wij hebben zeer veel lekker koud water en natuurlijk genie ten we van het uitzicht. Toch moet ik u een ding zeggen wij missen de men sen thuis". De astronauten noemden de kleur van de maanoppervlakte „een soort bijzonder licht beton". „Eigenlijk zou ik, als ik op aarde dezelfde kleur als die van de maan zou willen zien, naar de oprit van mijn garage gaan kijken", zei Bean. „Deze witte of grijs-witte maan vormt een fel contrast met de zwarte hemel", /.ei hij verder. „De achterzijde is van het zwartste zwart, dat je ooit in je le ven hebt gezien. Er zijn geen kleur schakeringen. Het is niets anders dan zwart en daartegen heeft de maan de kleur van zeer Jicht beton". Conrad was het daarmee eens: „Zelfs in een baan om de aarde is het in de nacht of overdag niet zo zwart als hier. Dit is het zwartste zwart, dat ik ooit heb gezien." AMSTERDAM In de polder Zuide lijk Flevoland zijn gisteravond twee mensen tijdens hun werk door verdrin king om het leven gekomen. Het wa ren de 40-jarige H. I. de Jong uit Hee renveen en de 18-jarige H. Poepjes uit Rotstergaast (Fr), beiden waren in dienst van een aannemer, die werk zaamheden uitvoerde ter hoogte van de haven aan het Oostvaardersdiep. De roeiboot, waarin zij samen met vier andere collega's zaten, sloeg door nog onbekende oorzaak om. Alle zes in zittenden raakten te water. Vier van hen slaagden erin zwemmend de kant te bereiken. LA LOUVIèRE. (België) Twee jonge Sicilianen, de 21-jarige Emilo Spataro en de 15-jarige Francesca di Marco, zijn vanmorgen in het zieken huis van La Louvière overleden, enige uren nadat zij met schotwonden in een auto waren gevonden. ZIERIKZEE De ontploffing van een mijn heeft gisteren in het westelijk deel van Zierikzee een onvoorstelbare ravage aangericht. In enkele seconden tijds sloegen ramen, deuren en dakpannen uit twee- tot driehonderd huizen en bedrijfspanden. Honderden mensen holden in paniek naar buiten, waar ze hun buren tegenkwamen, wadend in de glasscherven, hout spaanders en kapot geslagen dakpannen. Toen er gisteren evenwel vonken in een C7 Hoewel in die noodlottige seconden rond half twaalf grote brokken ijzer over de Zierikzeesc daken vlogen en zware kettingen als herfstbladeren door de straten dwarrelden, kwamen de mensen er vrijwel allemaal goed af. Slechts vier mensen werden gewond van wie een huisvrouw met shockverschijn selen er nog het slechts aan toe was. Hoe groot de schade is, die werd aan gericht, was gisteravond nog niet precies te zeggen. De mijn lag tussen de voorraad oud ijzer van lompen en oudijzerhandelaar L. Groenleer. Het was een grote bolvormige zeemijn (doorsnee 1,50 me ter, wanddikte vijf centimeter, gewicht driehonderd kilo) uit de eerste wereld- oorlog.Er zat geen deksel meer op en het projectiel leel,. leeg. terecht kwamen afkomstig van snijbrander waarmee stukken ijzer klein werden gemaakt begon het ge vaarte plotseling onheilspellend te sis sen. Ze hadden juist een goed heenkomen gezocht toen het projectiel met zo'n da verende klap ontplofte, dat half Zierik zee dacht dat er een vliegtuig was neer gestort terwijl de andere helft verbijs terd de straat opholde. Stukken van de mijn werden tot op een halve kilometer van de onheilsplek teruggevonden. Aangenomen wordt dat het projectiel een dubbele bodem had, waartussen zich nog springstof bevond. Zo snel als de ramp zich over de lief lijke straatjes als de Karnemelksvaart, de Varremarkt. de Gravestraat en de Lammerenmarkt had voltrokken, zo snel en doeltreffend kwam de hulpactie op gang. Terwijl nog menige huisvrouw verbaasd tegen de puinhopen in haar huis zat te kijken, klopten al mensen aan om mee te helpen opruimen. Minister Beernink (binnenlandse za ken) heeft gisteravond in gezelschap van de commissaris van de Koningin in Zee land mr. J. van Aartsen, een bezoek gebracht aan Zierikzee. Men zie ook elders in dit nummer, Huizen zonder dakpannen. Zo zag Zierikzee er gisteren uit na dat bij een handel in oud metaal een mijn was ontploft. ADVERTENTIE 0E ZOMER IN UW SLAAPKAMER DOETINCHEM De dader van de overval, die vorige week donderdag middag werd gepleegd op de Boeren leenbank in Steenderen en waarbij de buit bijna 2600 gulden bedroeg, is gis teravond omstreeks half tien door de gemeentepolitie van Doetinchem in zijn woning aangehouden. De aanhouding geschiedde in samen werking met de rijkspolitic van de groep Hengelo (Gld), waaronder de post Steenderen ressorteert, en de districts recherche van de rijkspolitie te Apel doorn. De dader is in Hengelo opgeslo ten. Het is de 24-jarige technicus André E. M. M. B. uit Doetinchem cn hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Zijn auto en een groot deel van het geld zijn in beslag genomen. B. is gehuwd en heeft een blanco strafregister. PARIJS De Franse minister van Defensie Michel Debré heeft in de na tionale vergadering de begroting voor 1970 van zijn departement ingediend. Debré merkte op dat het bedrag dat voor defensie is bestemd bijna 27,2 miljard frank verhoudingsgewijs het laagste is dat in de afgelopen 100 jaar aan de landsverdediging is uitgegeven. Het Middellandse Zeegebied heeft zich ontwikkeld tot een gebied waar Frank rijk nieuw strategisch belang bij heeft gekregen tengevolge van de concurren tie tussen de grote mogendheden en de „onverklaarbare oorlog" tussen Israël en de Arabieren, aldus de minister. In het kernwapenprogramma van Frank rijk wordt geen verandering gebracht. De kernproeven die voor 1970 en 1971 zijn gepland zullen volgens het opge stelde schema doorgang vinden. De Franse defensiebegroting verte genwoordigt volgens deskundigen slechts 3,4 procent van het bruto na tionaal produkt. In de Ver. Staten is dit 9,2 procent, in Gr. Brittannië 5,6, in Zweden 4,2 en in West-Duitsland 4,05 procent. WASHINGTON Het prototype van een Russische raket met een stuw kracht van 4,5 miljoen kg, is deze zo mer op het lanceertcrrein ontploft. Daardoor werd een zware slag toege- voor een bemande maanlanding cn de bracht aan het Russische programma verkenning van de ruimte, zo meldt „Aviation week and Space Technology" maandag. Volgens het tijdschrift is het door de ze tegenslag onwaarschijnlijk geworden dat de Russen in 1970 een mens op de maan zullen brengen. Door de ontploffing te Tyoeratam zijn de Russen gedwongen hun plannen voor opbouwoefeningen in de ruimte voor een bemand platform van eind 1969 of begin 1970 tot later uit te stellen. De ontplofte raket zou het voornaam ste onderdeel van dit platform in de ruimte hebben gebracht, aldus het tijdschrift. Door het ongeluk hebben de de drie Sojoez ruimteschepen in okto ber niet kunnen helpen bij het bouwen van dit ruimteplatform. De kracht van de ontplofte raket be droeg 10 miljoen pond dit is meer dan de kracht van de Amerikaanse Satur- nus 5 raketten. Peter Fairley, wetenschapsredacteur van de onafhankelijke Britse Televisie, heeft nadere bijzonderheden gegeven over het ongeluk. Hij zei dat de explo sie zou gefotografeerd zijn door een Amerikaanse spionagesatelliet. De foto's zijn echter nog niet gepubliceerd. Weersverwachting van het KNMI van dinsdagavond tot woensdagavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt met tjjdelyk regen, morgen wisselend bewolkt met enkele buien. Minder koud* nacht, morgen overdag ongeveer dezcll de temperaturen als vandaag. Matige tot krachtige, in de kustgebir den krachtige tot stormachtige win' aanvankelijk zuidwestelijk, later ru mend naar west tot noordwest. K

De Vallei | 1969 | | pagina 1