Veenendaals USO- concerten in gevaar St. Nicolaas- markt in centrum van Veenendaal „Vrienden van Ned. Hartstichting" Minister in Veenendaal Renswoude's orgel nu gerestaureerd e f6.50 Paardrijden In „De Plantage" Eist krijgt binnenmanege Explotatie als hobby waarmee je geld verdient Si strooi goed „Te veel geld voor te weinig mensen" 11070 Winkeliers en marktkoop lieden houden samen actie Dirk Jansz. Zwart speelt 24 november Belt Veenendaalse Vogelvrienden veroverden twaalf prijzen Klaverjas-seri e wordt vrijdag beëindigd Jeugd zingt voor bejaarden Nationaal kersttoernooi in Wageningen Slechts 2 zeges Driehoek van Nieuwe vereniging in Rhenen Oenk overal en altijd weer aan het kind in 't verkeer 10550 Vinyl hand- schoenen DINSDAG 18 NOVEKïlu .V 7 u dan «van a.u.b. voor Veenandaal Tot 17.30 uur 's Zatard. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhanan 3328 Nwa Vaanandaalsawag 159 VEENENDAAL Het Utrechts Symfonie Orkest komt in december naar Veenendaal om te concerteren voor het muziekminnend publiek. Dat is ge durende het afgelopen decennium in wezen al een traditie geworden, maar er zijn tekenen die wijzen op een abrupt afbreken daarvan. Aan het U.S.O. ligt het niet. aldus de heer J. H. van Schuppen. lid van het Veenendaalse U.S.O.-actie comité, maar het ligt wel aan datzelfde muziekminnende publiek. Vooral de laatste jaren is het bezoek aan de concerten zodanig afgenomen, dat het nog nauwelijks zinnig lijkt de traditie voort te zetten. VEENENDAAL In samenwerking met een aantal marktkooplieden, die regelmatig de Veenendaalse waren markt in het centrum bezoeken, heeft de marktcommissie een speciale St.- Nicolaasmarkt georganiseerd. Deze markt wordt gehouden op don derdag 4 december 1969 van 's mid dags 3.00 uur tot 's avonds 9.00 uur. De markt zal ruim 50 kramen omvat ten. Passende in het kader van de Vee nendaalse markt is er voor „elk wat wils", want alle gebruikelijke branches zullen zijn vertegenwoordigd, zoals: da mes en kindeer onder- en bovenkleding, lederwaren, groenten, bloemen, aarde werk, zuivelprodukten, vleeswaren, brood, koek, banket enz. Een onbekende zal enveloppen uitrei ken aan het publiek, in sommige en veloppen bevindt zich een waardebon. Deze waardebonnen hebben 'n beperkte geldigheidsduur. Zij moeten nl. tijdens en op de St. Nicolaasmarkt worden be steed. Men is vrij in de keuze van le verancier en artikel. Er wordt op de waardebonnen geen geld teruggegeven. Het laatste USO-concert in Veenen daal, in januari van dit jaar, trok slechts 214 bezoekers, terwijl plaats voor ruim 550 personen beschikbaar was. „Het is niet verantwoord om zoveel gemeen schapsgeld uit te geven voor zo wei nig mensen", meent de heer Van Schup pen, hoewel hij het bijzonder zou be treuren dat om die reden het komende concert tevens het laatste zou zijn. Het gemeenschapsgeld bestaat uit het jaarlijkse gemeentelijke subsidie van f 3.000,- en de extra subsidies van f 750,- voor elk van de twee jaarlijkse concerten in Veenendaal. „Omgerekend komt dat in de situatie van januari neer op een tientje per bezoeker, en dat kan natuurlijk niet", zegt de heer Van Schuppen, die verder vertelt dat de entreeprijzen bepaald niet navenant zijn: er zijn plaatsen van 2 en 3 gulden en schoolkinderen betalen maar één gulden. „Daar kan het niet aan liggen. Ik geloof dat geestelijke luiheid de oor zaak is van het wegblijven van 't pu bliek". Het had overigens maar een haar gescheeld, of Veenendaal had zijn twee de concert in 1969 ook nog gemist: het USO zag zijn agenda zo vol staan met andere verplichtingen dat men erover dacht Veenendaal maar te laten schie ten. Toch is het nog gelukt, zij het na confrontatie met financiële gevolgen voor het orkest, zo vertelt de heer Van Schuppen, toen wethouder Ruii- ter liet weten dat het subsidie dan ook in gevaar zou kunnen komen. Het is gelukt, al is het resultaat niet verheffend: het USO komt op vrijdag avond 12 december een op z'n zachtst gezegd ongelukkige datum, zoals ook Van Sscuppen volmondig beaamt. Desondanks hoopt hij dat muziekmin nend Veenendaal op die datum zal be wijzen dat het de USO-concerten wil behouden. Gebeurt dat niet, wat af te VEENENDAAL Winkeliers en marktkooplieden in Veenendaal -Zuid houden gezamenlijk een bescheiden St.- Nicolaasactie, die zich tot de vrijdagen 28 november en 5 december zal beper ken. Twee Zwarte Pieten zullen zowel in de zaken van de deelnemende winke liers als op de markt honderden waar de- en cadeaubonnen uitdelen aan het kopend publiek. In tegenstelling tot vorig jaar vindt ditmaal geen intocht van St.-Nicolaas in Veenendaal-Zuid plaats. De gezamenlijke actie van win keliers en marktkooplieden is, volgens een der organisatoren, een duidelijk be wijs, dat er geen onderscheid bestaat tussen beide groepen. VEENENDAAL Twaalf prijzen, waarvan 5 eerste en twee tweede, ver dienden de leden van de Veenendaalse Vogelvrienden in Nieuwerkerk aan de IJssel, waar zij deelnamen aan de Gou den Nationale Tentoonstelling. De expo sitie telde 1225 ingezonden vogels, en in dat gezelschap kwamen de Veenenda- lers opmerkelijk goed uit de bus. Op de foto de bestuursleden A. de Man, G. Blankestein en A. N. Diepeveen, met de behaalde prijzen. De overige Vee- VEENENDAAL Vrijdagavond wordt de 1 aatste kaartacond van een serie van vijf georganiseerd door de onspannigscommissie van de scheids- rechtersvereniging groep Veenendaal en omstreken. In café „De Ouwe Grens" zal dan worden beslist wie in het bezit komt van de fiets, die als hoofdprijs beschik baar is gesteld in deze serie klaverjas- wedstrijden. Naast de hoofdprijs zijn echter ook nog dagprijzen te winnen. De kaartwedstrijden beginnen om ACHT UUR. nendaalse deelnemers die werden be kroond waren A. van Beveren en J. van Schuppen. leiden zou zijn uit opnieuw 'n beneden- maatse opkomst, dan is het waarschijn lijk voor het laatst geweest dat het or kest in deze gemeente optrad. Dan volgt Veenendaal de gang van zaken in Rhenen, waar de concerten om de zelfde reden moesten worden gestaakt. Nu moeten Rhenenaren voor het be luisteren van USO-klanken hun woon plaats verlaten. Het actiecomité, voortgekomen uit het al langer bestaande U. S. O.-aan bevelingscomité, gaat vanaf nu intensief werken aan de afzet van toegangskaar ten. Speciale aandacht zal daarbij gericht worden op de leerlingen van het voort gezet onderwijs. „Veenendaal wil inN allerlei opzichten een streekcentrum zijn, en dan vinden wij dat dit ook op dit gebied het geval moet zijn. Laten we er met z'n allen de schouders on der zetten om de concerten voor Vee nendaal te behouden", bezweert Van Schuppen. VEENENDAAL Woensdagmiddag 19 november,' zal in de kleine zaal van het Verenigingsgebouw aan de Eiken laan weer een bejaardenmiddag worden gehouden uitgaande van het comité bejaarden van de herv. wijkgemeente „Sola Fide". Tijdens deze bijeenkomst waarvoor de bejaarden tussen half drie en drie uur worden verwacht, zal de jeugdcantorij van de heer G. van Zan ten optreden. Voor de vervoerregeling geldt de bekende regeling. VEENENDAAL Door het bestuur van district West van het Gewest Gel derland der KNDB wordt zaterdag 20 december voor de 3e achtereenvolgende maal het inmiddels traditioneel gewor den nationaal Kerstdamtoernooi geor ganiseerd, opnieuw in restaurant d'Avondwake in Wageningen. Ongetwij feld zullen vele dammers zich weer aanmelden voor dit succesvolle toer nooi, waarop iedere deelnemer een prijs ontvangt die in het teken van de kerstdagen staat. Men kan voor dit kersttoernooi in schrijven in hoofd-, eerste en tweede klasse, echter met dien verstande dat men niet lager mag inschrijven dan in de klasse waarin met de laatste club competitie heeft gespeeld. Er worden poules van vier spelers gevormd, zoveel mogelijk ingedeeld naar sterkte. Ook huisdammers kunnen voor dit toernooi inschrijven. Zij zullen worden ingedeeld in de 2e klasse. Het speeltempo be draagt 50 zetten per uur, daarna 25 zet ten per half uur. Iedereert speelt drie partijen. Tot zaterdag 6 december kan men zich voor deelneming schriftelijk opge ven bij de secretaris van het Gewest Gelderland der KNDB, de heer M. J. van de Peppel, Middelberglaan 10 in Ede. Bij de opgave dient te worden vermeld de klasse waarin men wenst uit te komen. Het inschrijfgeld (f 3,-) moet gelijktijdig worden overgemaakt. RHENEN De eerste twee teams van biljartvereniging „De Driehoek" uit Rhenen hebben hun laatste wedstrij den beide verloren. Team 1 ging met 7-2 ten onder tegen Zeldenrust, terwijl de tweede uitgave me4 4-3 verloor van Gelre 1. Ook „De Driehoek* 5 en 6 kwamen niet tot winst. Deze ploegen verloren respectievelijk van Excelsior 4 (5-4) en BW 3 (5-4). Team 3 zegevierde met 7-2 over CBV1 in een wedstrijd waarin P. Allerbeste een goede partij speelde en „De Drie hoek" 4 versloeg Centrum met 5-4. F. Heidingsveld behaalde in dit duel een moyenno van 2.08. RHENEN In Rhenen is opgericht een afdeling van de vereniging van vrienden van de Nederlandse Hart stichting. De vereniging wil bekend heid en steun ook geldelijk ge ven aan het werk van de Nederlandse Hartstichting. Deze stichting zelf, op gericht in 1964 door enkele vooraan staande artsen, werkt voor het hele Ne derlandse volk en stelt zich ten doel de bestrijding van hart- en vaatziek ten. Hiertoe wordt gerekend een com plex van aandoeningen van hart en bloedvaten. De belangrijkste hiervan zijn het z.g. hartinfarct en de angina pectoris. In 1903 werd ongeveer 5,8 procent van het aantal sterfgevallen in Neder land toegeschreven aan hart- en vaat ziekten. In 1950 1954 was dit 27,3 procent en in 1967 was dit opgelopen tot 32,3 procent. Speciaal bij de leeftijdsgroep van 35 45 jaar is de sterfte ten gevolge van hartinfarct bij mannen op beangsti gende wijze toegenomen. Het werk van deHartstichting omvat een zeer groot gebied, waartoe behoort: wetenschap pelijk onderzoek naar oorzaak en pre ventie; voorlichting aan artsen en par ticulieren; verbreiding van deze infor matie via alle haar ten dienste staande communicatiemiddelen; stimuleren van hartbewakingseenheden; adviseren om trent revalidatie, omscholing en tewerk stelling; bevolkingsonderzoek op be perkte schaal. Dit werk van de Nederlandse Hart stichting is van heel veel belang voor ons volk en de afdeling Rhenen van de vereniging van Vrienden van de Ne derlandse Hartstichting wil zijn best doen dit werk naar zijn vermogen te steunen. Voorzitter is mr. J. D. Kos ter, Levendaalseweg 17, Rhenen; se cretaresse: mevr. L. B. de Bruin-Kan- negieter, Ruiterpad 30, Achterberg; penningmeester: R. C. A. van Voort- huysen, Fred, van de Paltshof 42, Rhe nen. Alle inwoners van de gemeente Rhe nen zijn van harte welkom als leden. De jaarlijkse contributie bedraagt mi nimaal f 5,-. U kunt zich opgeven bij een van de bestuursleden. VEENENDAAL De minister van Binnenlandse Zaken, mr. H. K. J. Beer- nink heeft gisterochtend een informeel bezoek gebracht aan Veenendaal. De minister had in het raadhuis een gesprek met het voltallig college van burge meester en wethouders en bezocht daarna het nieuwe politiebureau. Bij dit laatste bezoek onderhield mr. Beernink zich enige tijd met hoofdinspecteur korpschef K. Hulskamp, die hierbij zijn kritiek op het door de minister voorge stane politiebestel vermoedelijk niet onder stoelen of banken heeft gestoken. Waarover het gesprek tussen B. en W. en de minister heeft gehandeld, wilde men gisteren van gemeentezijde niet meedelen. Ook de voorlichtingsdienst zag geen kans meer duidelijkheid rond dit bezoek te brengen. Er werd naar de begrotingsvergadering verwezen, waar de burgemeester dt? raadsleden over 't ministerie bezoek zal informeren. Aangenomen wordt dat in het kader van de planning op langere termijn is gesproken over de financiële verhou ding rijk-gemeente. In de nota van aan bieding, die de begroting voor 1970 begeleidde werd reeds aangekondigd, dat eert en ander met de minister zou worden besproken. RENSWOUDE Maandag 24 november om 8 uur 's avonds zal het gerestau reerd^ orgel van de Hervormde kerk te Renswoude in gebruik worden geno men. In een gemeentelijke samenkomst, onder leiding van de plaatselijke pre dikant ds. L. v.d. Peul, zal de Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart, die ook optrad als adviseur bij deze orgelrestauratie, een bespeling geven op dit in strument. Medewerking aan deze avond verleent het zangkoor ,,Con Amore", onder leiding van Hans Boelee. Het-orgel werd in de dertiger jaren in deze kerk geplaatst door de bekende orgelbouwer J. de Koff uit Utrecht. Het was geen nieuw maar een gebruikt in strument, bestaande uit één manuaal met 10 stemmen en een vrij, pneuma tisch pedaal met 1 register. Het houtwerk dat alle pijpen moet omsluiten, de zogenaamde orgelkast, bestond slechts uit twee zijwanden, zo dat door het gemis van een dak erop, de samensmelting van de klank der pij pen verre van gunstig was. Gelukkig was overigens dit instru- ADVERTENTIE met bontvoering vanaf VEENENDAAL ment gebouwd volgens het klassieke mechanische sleeplade-principe en was tevens het pijpwerk, met uitzondering van de prestant 8 voet (die helaas van zink is), van goede kwaliteit, dat ls gemaakt van orgelmetaal, een samen stelling van tin en lood. Toen dit orgel in de loop der jaren tal van gebreken ging vertonen door slijtage, besloot de kerkvoogdij het grondig te laten opknappen door de or gelbouwer, de firma M. K. Koppejan uit Ederveen, onder adviseurschap van Dirk Jansz. Zwart. Het is enige maanden uit de kerk ver wijderd geweest om het in de werk plaatsen van de firma Koppejan te de monteren en te laten restaureren. Alle onderdelen zijn grondig gereviseerd. De kerkvoogdij heeft het advies opge volgd om de altijd trage pneumatiek volledig uit dit instrument te laten weg nemen, zodat de aanspraak van de frontpijpen mooier is geworden en voor al de trage bastonen van het pedaal zijn verdwenen. Hiervoor in de plaats is nu een geheel nieuwe pedaallade aan gebracht, volgens het mechanisch sleeplade-principe gebouwd, waarop de bestaande bourdonpijpen zijn aange bracht. Het kastwerk is nu volledig gewor den doordat nu ook een nieuwe boven bedekking is aangebracht. Dit zal de klankvorming belangrijk ten goede ko men. Door dit alles heeft dit kleine maar toch fraaie orgel in belangrijke mate aan waarde gewonnen. In deze restauratie bleef één zaak rusten en wel die van het zinken front. Helaas ontbraken de kerkvoogdij de fi nanciële middelen om een echt front passend bij een kerkorgel in de his torisch belangrijke kerk van Renswou de, aan te laten brengen. Het ligt in de bedoeling van de kerkvoogdij om gelden te sparen voor een toekomsti ge vernieuwing op dit punt, hetzij door mogelijke aankoop van een oud en dus historisch orgelfront, of, indien dit niet mocht slagen, door het laten "aanbren gen van 'n front met hoektorens, waar van de pijpen zijn gemaakt van or gelmetaal. ELST Binnenkort heeft Eist een paardensportcentrum, met een binnen manege, een kantine en een bar. De binnenmanege is voor Eist en omgeving een primeur. Het momenteel nog in exploitatie zijnde bouwwerk zal begin 1970 officieel toegankelijk zijn voor iedere geïnteresseerde. Vanaf juli evenwel verkeert de manege in een stadium, dat er al volop rijles kan worden gegeven, want mo menteel staan zeker zestig leerlingen ingeschreven. De heer en mevrouw Smits, voorheen woonachtig in Veenendaal, zijn enthousiaste paardenliefhebbers, wel ke liefde gedeeld wordt door hun twee dochtertjes. Tijdens de laatste wereldoorlog moest de heer Smits dagelijks met paarden omgaan en vanaf die tijd is zijn wens geboren om later ooit nog eens eigenaar van een „paardenfarm" te worden. Enige jaren geleden bezat hij zelf een paard, een vos, dat hij echter door diverse omstandigheden weer heeft moeten verkopen, maar nu, tot zijn grote vreugde weer heeft kun nen terugkopen. Toen eindelijk de gelegenheid zich voordeed een geschikt terrein voor de verwerkelijking van zijn plannen te ko pen, aarzelde de heer Smits geen mo ment. Hij kocht daartoe de bungalow van de heer Kruidenier en een deel van het landgoed Plantage Willem III, dat grenst aan de bossen De Blokken. De heer Smits, die vertegenwoordiger van beroep is, beschouwt zijn nieuwe bedrijf eigenlijk als een hobby, waar mee geld te verdienen is. Paarden be zitten is nu eenmaal een kostbare busi ness en de gediplomeerde pikeur die inmiddels in vaste dienst is gekomen, geniet uiteraard een salaris, dat in overeenstemming is met zijn vakbe kwaamheid. De binnenmanege heeft een opper vlakte van 640 vierkante meter, met aangrenzend een vertrek, waarin kleed cabines en wasgelegenheid komen. Bo ven dit vertrek wordt een kantine ge bouwd, met bar en terras, van waaruit bezoekers en leerlingen in afwachting van hun beurt, of na het paardrijden de gehele binnenmanege kunnen over zien. Die binnenmanege bewerkstelligt uiteraard, dat men thans ook 's winters en 's zomers onder slechte weersom standigheden, normaal kan paardrijden. De heer Smits vertelt met enthousias me en toewijding over „zijn pdarden", die met hun tienen in een warme stal zijn ondergebracht. Zij zijn zeer ge steld op hun meester en volgen hem bij al zijn bewegingen. Een is er zelfs, die gedwee pootjes geeft. „Momenteel heb ik een aantal leer lingen, die in leeftijd sterk variëren; de oudste in n.l. al in de zestig en de jongste is drie. Het is fenomenaal, zo als deze laatste, een meisje van drie jaar, pony rijdt. Er zijn trouwens voor het merendeel kinderen aan het paard rijden. Daarvoor zijn natuurlijk de twee pony's bij uitstek geschikt. Mijn dochter van twaalf jaar helpt ook al een handje mee bij de opleiding, die de kinderen krijgen. Zij helpt dan een ouder meisje, dat hier regelmatig na schooltijd komt assisteren, en waar ik ook veel steun aan heb". Hoeveel lessen hebben volwassenen en kinderen gemiddeld nodig? ,,Dat is heel verschillend. Kinderen hebben het paardrijden ongelooflijk vlug onder de knie, ook al omdat ze niet bang zijn om te vallen. Ouderen hebben natuur lijk wat meer lessen nodig. Als iemand eenmaal ambieert te gaan paardrijden, dan blijft hij er meestal mee doorgaan. Hij wordt er als het ware door gefas cineerd. Op een gegeven ogenblik kan men dus niet meer spreken van „leer lingen", dan zijn het gewoon mensen, die uit liefhebberij komen rijden. Bij gunstig weer kunnen zij dan de buitenmanege benutten, onder leiding van mijn instructeur; de gevorderden kunnen zelfstandig de bossen, gelegen achter mijn terrein, inrijden. Een ech te paardenvriend kan hier intens van genieten en het rijden geeft hem een zorgeloos, ik zou haast zeggen, een be vrijdend gevoel. Verder let ik er goed op door wie mijn paarden bereden worden. Iemand, die mijn dieren, waar ik zelf erg zuinig op ben, tijdens een rit niet goed be handelt, krijgt een tweede maal zeker geen paard meer mee. Dat niet goed behandelen behoeft niet te betekenen dat het dier geplaagd wordt, maar wel, dat het overmatig hard moet draven, waardoor het vaak nat bezweet op zijn basis terugkeert Hierdoor gan het kou vatten, met alle nare gevolgen van dien". De duur van een rit is een uur. Er worden voor iedereen, beginneling of gevorderde, tienrittenkaarten verschaft. Als iemand dat prefereert, kan hij een enkele les nemen, hetgeen duurder is. Het onderhoud van één paard kost plm. f 125,- per maand. Daarnaast moet het dier elke dag geborsteld wor den, de hoeven dagelijks ingevet en na ee,n rit nog eens extra. Ieder paard mag niet langer dan vier uur p°r dag bereden worden. De rest van de dag rust het. wat uitermate belangrijk voor hém is. Vanaf het tijdstip, dat het dier zijn volwassenheid bereikt (na 4 of 5 jaar) wordt het voor de manege inge zet. Pony's zijn iets eerder volwassen. Bij een goede behandeling kunnen de dieren 5 tpt 10 jaar bereden worden. Voor iedere ruiter en amazone zijn 'n rijcap en een zweepje uiterst belangrijk. In die cap zit n.l. een stalen helm ver werkt, die bij een val van het paard een niet geringe dienst kan bewijzen. Onder de meest enthousiaste leerlin gen van de heer Smits bevinden zich ra dio-, en t.v.-artiesten. Zij leggen vaak een grote afstand af om zich in Eist te komen ontspannen. Bestaan er plannen voor een ruiter- club? „Plannen bestaan er inderdaad, maar niet op korte termijn. Eerst willen wij afwachten hoe de ma nege zich ontwikkelt", vertelt het voor uitstrevende echtpaar. De nieuwe manege, die uit een oog punt van recreatie en toerisme een be langrijke aanwinst voor 't Dorp Eist be. tekent, draagt, hoe kan het ook anden de historische naam „De Plantage".

De Vallei | 1969 | | pagina 3