Over de grenzen Kritiek van alle kanten CDU poogt partij thans een eigen gezicht te geven Hongaars ingenieur wil de Titanic bergen Indira Gandhi meerderheid in parlement TSJECHISCHE STUDENTEN HERDACHTEN PALACH GOODBYE MRS PEEL Geld voor een grote uitgave? Geld voor de verhuizing? Geld voor nieuwe meubelen? Geld voor hoge rekeningen? Geld voor u: Suez Kernwapengesprek in Helsinki begonnen AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening AMRO-Lening Drieduizend mark beloning (voorbeeld: f6000.- lost u af in 18x f367.81 of 24x f285.71) (voorbeeld: f4000.- lost u af in 18x f248.29 of 24xf 193.80) (voorbeeld: f3000.- lost u af in 18x f 186.22 of 24xf 145.35) (voorbeeld: f 3500.- lost u af in 18x f 217.26 of 24 xf 169.57) Elk bedrag tussen f700.- en f 10.00* Een folder met alle inlichtingen ligt vo u klaar bij elk kantoor van de AMSTERDAM-ROTTERDAM BANK. Moord bij Genk DE SINT KOOPT BIJ DE SPAR HIJ WIL SPAREN BIJ DE KOOP Duitse parachutist vermist HISTORIE STUDENTEN OOSTEN Staking bij Franse atoomcentra Mercedes duurder ÉÉN ADoZo TABLET Radioactieve platen gestolen DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 BOEDAPEST Een experiment in de wateren van de Donau en een bezoek aan de bodem van de oceaan in een bathyscaap (diepzeegondel) hebben ten doel het oceaanschip „Titanic" dat in 1912 bij New Foundland is gezonken te bergen. Het zou een van de spectaculairste onderwater-opera ties worden. Laszlo Szaszkö, tweede hoofdingenieur van de technische bedrijven van Lang in Boedapest, hoopt dat zijn systeem KURT GEORG KIESINGER zoekt gezicht NEW DELHI De Indische premier mevrouw Indira Gandhi, heeft giste- r overweldigende steun gekregen van het parlement. Een motie van de oppositie werd ver worpen met 306 tegen 140 stemmen. Het was de eerste parlementtaire vuurproef voor de Indische regering sinds de Congrespatij, waartoe premier Gandhi behoort, door een innerlijke scheuring niet meer de absolute meer derheid in het parlement heeft. De motie van wantrouwen, die was ingediend door de rechtse Swatentra- partij, waarin kritiek werd geuit op de deelneming van de regering aan de in september gehouden islamitische top- conferantie in de Marokkaanse hoofd stad Rabat, werd verworpen. De onaf- hankelijken, de socialisten en de com munisten steunden premier Gandhi. De splitsing in de Congrespartij ont stond toen mevrouw Gandhi zich niets aantrok van haar uitstoting uit de par tij door de oude garde" van partijleiders MAASTRICHT De Duitse justitie heeft een beloning van drieduizend Mark uitgeloofd voor inlichtingen die leiden tot de aanhouding van de moordenaar van de achttienjarige Ka- rina Muller uit Detmond in Westfa- len. De identiteit van het Duitse meisje, dat omstreeks 15 augustus met 21 sla gen met een zwaar voorwerp in de bos sen bij Genk om het leven werd ge bracht, werd pas afgelopen weekend bekend. Nadat in een uitzendinding van de Duitse televisie een foto van het ver moorde meisje werd getoond, meldde zich de vader. De politie zal in Ne derland, België en Duitsland een groot aantal foto's van Karina Muller ver spreiden in hoop meer over haar en haar moordenaar te weten te komen. ADVERTENTIE [ihMiM BONN De Westduitse militaire en civiele politie zoekt naar een comman dant van de parachutisten, die sinds gisteren wordt vermist. De naam van deze 46-jarige militair luidt kolonel Hans Duijkers. Hij verliet gisteren, in uniform gekleed, zijn his cm t* gaan deelnemen aan een militai re bespreking van zijn onderdeel, maar is nooit komen opdagen. MAINZ Op het podium in de congreszaal staat een groot bord met een giro nummer dat de gedelegeerden aanmaant om een steentje b(j te dragen tot de bouw van een hoofdkantoor voor de party. Dit detail kenschetst de situatie van de Westduitse Christen-Democratische Unie. Pas na twintig jaar komt de CDU er noodgedwongen toe om een eigen, volwaar dig hoofdgebouw neer te zetten. De bloemstukken, vlaggen en leuzen in de Rheingoldhal van het Mainzer Hilton-hotel kunnen niet verhullen hoe groot de onzekerheid is op dit eerste partij-congres na de onttroning als re geringspartij in Bonn. Vele christen democraten zijn nog steeds bezig de schok te verwerken. Soms doet dit partijcongres denken aan een historische optocht. Het we melt er van ministers, die geen minis ters meer zijn; van staatsmannen die al bijna levende monumenten zijn ge worden. Prof. Ludwig Erhard zit achter de bestuurstafel omdat hij erevoorzitter is, maar bijna niemand houdt zich met hem bezig. Meestal zit hij alleen, met lege stoelen aan weerszijden. Prof. Hallstein, de legendarische Europeaan drukt overal vriendelijk handjes maar hij lijkt oud en broos geworden en schuifelt bijna aarzelend rond. Het kwiekste van de oudere gar de is ex-minister Schroder, die blozend lijkt opgekikkerd sinds hij zijn kanse liersambities heeft laten varen. De felste kritiek op de leiding der ouderen komt van de student Uwe Rai- ner Simon, voorzitter van de christen democratische studentenfederatie. Waar om torpedeerde Kiesinger de verkie zingscampagne, door wel veel te pra ten over het Chinese gevaar, maar bij na niet over binnenlandse hervormings plannen? Het beste partijprogram is niets waard als de kiezers er niets van horen. Waarom brengt de CSU, de Beierse zusterpartij, ons steeds weer in diskrediet met ultra-rechtse kreten?" De enige, die de urenlange discussies stralend lachend uitzit, is fractie-voor zitter Rainer Barzel. De 45-jarige „kroonprins", als altijd gebruind door de hoogtezon, is als leider van de op positie in het parlement een belangrij ker man dan ooit geworden. Men fluis tert dat hij de regeringswisseling in Bonn in stilte gewenst heeft omdat de glansrol als oppositieleider hem de weg kan banen naar het kanselierschap in 1973. Op het congres van de Christen-De mocratische Unie heeft de leider van de Duitse oppositie, Kurt Georg Kiesin ger de waarschuwing uitgesproken, dat als kanselier Brandt „enige illusies" koestert over verbeterde betrekkingen met het oostblok, deze heel gauw zul len verdwijnen. Volgens Kiesinger blijkt dit al dui delijk uit de reacties van Moskou, War schau en Oost-Berlijn op het voorstel van de Westduitse regering om bespre kingen te houden. „Basisvoorwaarde voor onderhande lingen en besprekingen is voor het Oos ten het bestendigen van de status quo en dan volgens hun eigen opvattingen" zei Kiesinger voor ongeveer 500 afgevaar digden van zijn partij, voor het eerst als oppositiepartij bijeen. Oud-bondskanselier Kiesinger is op de eerste dag van het tweedaagse par tijcongres van de CDU, tweemaal „uit- geboed". Uit deze „kritiek" maakt men op, dat de thans 65-jarige partij leider aandacht zal gaan besteden aan het aanwijzen van een jongere opvol ger, die bij de algemene verkiezingen van 1973 door zijn partij kandidaat voor het kanselierschap kan worden ge steld. Het protest-geroep, afkomstig uit de hoek van de jongere vleugel der partij, kwam onder meer, toen Kiesinger zich PARIJS Een staking heeft 't werk btf de Franse atoomcentra praktisch stil gelegd. Vierduizend stakers hielden maan dag in Parijs een protestmars tegen het besluit van de regering het kernpro gramma in te krimpen. Volgens de Franse commissie yoor atoomenergie en de vakbonden heeft het overgrote deel van de 31.000 wetenschappelijke werkers en technici van de atoomcen tra zich bij de staking aangesloten. Het kerncentrum van Marcoule in het zuiden van het land is sinds donderdag door stakers bezet en ook andere cen tra zijn door de staking geheel of ge deeltelijk gesloten. President Georges Pompidou heeft vrijdag aangekondigd, dat het Franse kernenergieprogramma zal worden her zien. Als gevolg hiervan zullen onge veer 2.600 werknemers bij de atoom centra worden ontslagen. verdedigde tegen de aantijging dat hij te „star" zou zijn om hoofd van de par tij te blijven. Toen hij later tijdens zijn betoog zei dat zijn aanbod om samen te gaan met de vrije democratische partij, na de verkiezingen van 28 september, niet op recht was, kwam er weer protestgeroep los. „Ik deed die aanbieding, omdat ik wist dat ze niet zou worden aan vaard", zei Kiesinger toen. MüNCHEN De Daimler-Benz a.g. te Stuttgart, fabrikante van de Merce des, heeft bekendgemaakt, de prijzen voor de personenauto met ingang van 19 november 4 tot 5 procent te gaan ver hogen. Bussen en vrachtwagens worden niet duurder. De reden is het stijgen van loon- en materiaalkosten. PRAAG De Tsjechische studenten hebben op de internationale studenten dag, de slachtoffers van alle totalitaire regimes herdacht. Er werden kransen gelegd b(j monumenten voor de slacht offers van de nazi's en bij het graf van Jan Palach die in januari zich in brand gestoken heeft om te protesteren tegen de Sovjet-bezetting. Een kleine delegatie studenten legde kransen op het graf van Palach dat reeds onder de bloemen schuil ging. Daarna namen zij een kwartier stilte ni acht voor 't graf. Op de linten stond „wij zullen trouw blijven". De officiële herdenking had plaats ln de Lavkova jeugdherberg in Praag, vanwaar de Gestapo honderden studen- naar concentratiekampen en naar de Ruzyne gevangenis heeft gestuurd. In deze gevangenis bevinden zich op het ogenblik vele politieke gevangenen. Een van de scherpste aanvallen op de hervormingen van Dubcek is gericht door de (pro-Sovjet) Tsjechoslowaakse minister van Onderwijs, Jaromir Hrbek. Hij zei onder meer dat achter de slag zin van Alexander Dubcek's regime voor een „socialisme met een mense lijk gezicht" een vijfde collonne was schuilgegaan. Hrbek sprak tot studenten in de Ka rei-universiteit, en wel ter gelegenheid van de 30ste verjaardag van het feit dat de Duitsers het verzet der Tsjechoslo waakse studenten hadden onderdrukt. Men kan de Duitse invasie niet met die van de Sovet-Unie vergelijken omdat deze laatste een „interventie" was ge weest, een „voorbehoedmaatregel tegen het vloeien van bloed". Over die „inter ventie" waren de vertegenwoordigers van Tsjecho-Slowakije het in beginsel eens geweest met Moskou, aldus de mi nister. De zaal waar Hrbeck sprak was omgeveer voor tweederde vol en luis terde naar de spreker met strak gelaat. Bijval was afwezig. De verjaardag, van gisteren, is rus tig verlopen ofschoon er in de hoofd stad veel politie op de been was. Er zijn geen berichten binnengekomen van studentendemonstraties tegen het hui dige conservatieve communistische re gime. Verleden jaar hielden de studenten grootscheepse betogingen ten voordele van de liberale hervormingen. Het aan tal deelnemers bestond toen uit onge veer 100.000 personen, voornamelijk jongeren. en Britse financiële steun hem doen slagen. Deze maand gaat hij een voorbereidende proef nemen. Zijn bergingsmethode ie gebaseerd op de geweldige opwaartse druk van door elektriciteit vrijgekomen water stof, die zich in tanks bevindt welke aan de romp van gezonken schepen worden bevestigd. Szaszkö, die nog nooit aan zee is geweest, zei dat het experiment in de Donau verricht zal worden op een lichter van 1000 ton die op de bodem van de rivier ligt. Hij heeft de Engelsman John Wolley uitgenodigd de proef bij, te wonen. Wolley heeft een onderneming opge richt om de Titanic te bergen, die voor acht miljoen pond sterling aan gouden staven en juwelen zou bevat ten, het schip zelf wil Wolley, als al les goed gaat, inrichten tot een bij Liverpool te plaatsen scheepvaart museum. Volgens de ingenieur is voor de ber ging twee miljoen pond nodig. Dit geld zou verschaft worden door de Brit Philip B. J. Slade. Het Hongaar se bergingssysteem is via Nikex. een Hongaarse staatsonderneming voor buitenlandse handel in Frankrijk, ge patenteerd. De romp van de Titanic is 269 meter lang, 28 meter breed en 53 meter hoog, met een totaalgewicht van 47.000 ton. De Titanic van 47.000 ton vereist enige duizenden tonnen waterstof om de opwaartse druk te leveren die nodig is om het schip van een diepte van 4800 meter omhoog te brengen. Daar de romp, naar wordt aangenomen, diep is weggezakt in de oceaanbodem, zou het schip eerst bevrijd moeten worden van zijn moddermantel, en daarvoor heeft Szaszkö ook een methode uitgewerkt. De bergingsoperaties moeten worden voorafgegaan door een bezoek aan het schip met een diepaeegondel. Een felle uitslaande brand heeft het kiprestaurant De Vinkenplas in Vin- keveen in de as gelegd. De oorzaak van de brand is niet bekend. ADVERTENTIE A Vanavond zullen de duizenden fans van „De Wrekers" hun serie onder broken zien. Deze humoristische, sa tirische en vol typisch Britse under statements zittende serie verliest de vrouwelijke ster Diana Rigg, alias mrs Emma Peel. De nieuwe ster, Tara King, zal een harde dobber heb ben om velen Emma Peel te doen vergeten. HELSINKI Na een periode van voorbereiding van twee en een half jaar is gisteren in de Finse hoofdstad Helsinki het overleg begonnen tussen de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie over wederzijdse beperking van de stra tegische bewapening (SALT). Het overleg is geopend met een toe spraak van de Finse minister van Bui tenlandse Zaken, Ahti Karj alamen. Hij zag in het aangaan van de besprekin gen een erkenning door de twee grote mogendheden van hun verantwoorde lijkheid ter handhaving van de inter- Individualisten in Frans verkeer PARIJS De roekeloze automo bilist kwam de bocht door zonder rekening te houden met de gele middenstrcep. Dat is de grootste ver- keerszonde in Frankrijk. Daarom vlogen de twee motoragenten ach ter hem aan. „Uw papieren, a.u.b.?" Tot zijn grote spijt was hij ze vergeten, daarom moest hij de volgende dag op de rijkspolitiepost te Soisson ko men om ze te laten zien. „Deze fout kost u uw rijbewijs" zeiden de agenten. „Dat zou mij ver bazen", prevelde de man, terwijl hij wegreed. Hij had gelijk. Want de agentei wisten niet, dat Robert Dinanceai (49), die in dertig jaar negen auto's versleten had, niet alleen nooit eer rijbewijs, maar ook nooit een iden titeitspapier had bezeten. Dat merk ten zij pas, toen zij hem vier maan den later opnieuw aanhielden. „Ik ben een koningsgezinde", ze hij. „Ik bezit geen rijbewijs en geen enkel ander papier, omdat ik weiger mij te onderwerpen aan cU wetten van jullie republiek". Heiaar was zijn strafregister zo zwaar be last, dat zelfs de goede koning Lo- dewijk hem naar de galeien ge stuurd zou hebben. Hij zou daar bepaald niet Michel Rassinoux (40) ontmoet hebben Want deze poulier uit Maille, bij Lyon, behoort onverbrekelijk tol onze huidige tijd. Als bestrijder van onze gereglementeerde consumptie- ADVERTENTIE stopt astma-aanval direkt! bijt apotheken en drogisten maatschappij verwierp hij zelfs de verkeersregels. Als de Engelsen links mogen rijden, is er geen enkele re den, waarom hij dat ook niet zou mo gen doen, meende hij. Hij weigerde zijn verkeersvrijheid te laten beperken door rode stop lichten. De stoptekens werkten bij hem trouwens als de bekende ro de lap op de stier. Zo dacht hij niet alleen, maar hij demonstreerde dit ook. Zoals op een levensgevaarlijk kruispunt niet ver van Angers. Drie personenwa gens en een vrachtwagen werder daarvan het slachtoffer. Dertig kilometer verder achtei haald door de motoragenten ver klaarde hij minachtend: „Jullie verkeerswetgeving is veel te theo retisch. Ik prefereer de mijne. Dooi door een stoplicht te rijden voorkomt man vaak ongelukken". nationale vrede en veiligheid. De leider van de Amerikaanse dele gatie, Gerard Smith, las een verklaring van president Nixon voor, waarin deze de hoop uitsprak dat de besprekingen zouden leiden tot stopzetting en later mogelijk een vermindering van de kern bewapeningswedloop. Amerika is vol gens Nixon bereid op de besprekingen te praten over beperking van „alle of fensieve en defensieve stelsels". De openingsverklaring van de Rus Semonof vertoonde in verschillende op zichten overeenkomsten met die van president Nixon. Het gesprek wordt beschouwd als een historische ontwikkeling in het totale probleem van de ontwapening. Ook is het van vitaal belang voor de wereld vrede. Beide partijen zien als voornaamste doel van het gesprek het leggen van een stevige basis voor de eigenlijke bespre kingen, die vermoedelijk volgend jaar in Wenen worden gehouden. De Ame rikanen hebben zich echter reeds be reid verklaard, onmiddellijk tot concre te discussie over te gaan. GENÈVE Bij het Europese cen trum voor kernonderzoek (CERN) zijn vier radioactieve koperplaten verdwe nen. Dit heeft de veiligheidsdienst van Let centrum meegedeeld. De platen, elk 40 bij 15 cm, bevonden zich in een gebouw te Meyrin, bij Genève. De ver missing was maandagochtend geconsta teerd. De autoriteiten van Genve hebber, minstens een meter van de platen ver wijderd lijven en ze mogen in geen geval worden aangeraakt), aldus een officieel communiqué. Vandaag, precies honderd jaar den hebben ze het Suez-Kanaal g< opend' en als de Fransen, die dit mo gelijk maakten, het kanaal nu kon den zien zouden ze huilen. Want de oude Victoriaanse waterweg is lang zaam aan het sterven. Grote oceaan tankers, vrachtboten en passagiers schepen varen niet meer als een soort maritieme luchtspiegeling door het woestijnzand. In plaats daarvan waaien de winden steeds meer zand in de vaargeul en over het kanaal heen in de hete blauwe lucht be strijden twee vijandelijke legers el kaar. De 16 km lange waterweg is voor het scheepvaartverkeer geslo ten sinds de oorlog van het Mid den-Oosten van juni 1967 het over winnende Israëlische leger aan zijn oostelijke oever bracht. De vluchtende Egyptenaren brachten een aantal schepen op strategische plaatsen tot zinken om het kanaal afdoend te blokkeren en daarmee kwamen ook 15 buitenlandse sche pen in de Bitter- en Timsah-meren gevangen te zitten. Deze spookvloot vaart nog elke dag, maar gaat op de zeeën van verveling nergens heen. „De Slag van Suez" begon in het voorjaar 1969 feller te worden, toen de Israëli's hun z.g. „Bar-Lev linie" voltooiden een uitgebreide en goed gebouwde reeks bunkers en bolwer ken die zich uitstrekt van even ten noorden van El Qantara naar Port Taufiq in het zuiden. Militaire strategen geloven, dat als het weer tot een grote oorlog komt en de meesten zien dit als onvermij delijk het middelpunt het Suez- Kanaal zal zijn. Oorlog en kanaal zijn geen vreemden van elkaar. In 1882, dertien jaar na de voltooiing landde een Britse strijdmacht in Egypte öm een opstand tegen de Khedive te onderdrukken. De Brit ten hadden wat moeilijkheden van de Fransen verwacht, maar de enige Fransman die ze ontmoetten was een kleine bejaarde burger die op een FERDINAND DE LESSEPS droom pier in Port Said stond. Hij balde zijn vuist, toen de Britse vloot door het kanaal voer. Hij was zelf de bouwer van het ka- naai, Ferdinand de Lesseps. Hij kreeg het idee voor de aanleg van de wa terweg toen hij in Alcxandrië als vice-consul tot het diplomatieke korps van zijn land behoorde. Hij was pas 27, toen hij toevallig voor stellen voor zo'n kanaal las van wa terbouwkundigen die aan Napoleon's expeditie in 1798 verbonden werden. Het idee werd een obsessie en later het levenswerk van de Lesseps. Het karwei om stenen, zand en modder voor de 160 km tussen Port Suez in het zuiden en Port Said aan de Mid dellandse Zee te verwijderen was niet zo zwaar als de politieke en finan ciële hindernissen die de Lesseps ontmoette. Maar zijn vastberaden heid werd beloond en tien jaar na dat de eerste spade in de grond was gestoken, werd het kanaal geopend. De Egyptische Khedive Osmael ging voor het organiseren van de ope ningsplechtigheid tot op de bodem van zijn schatkist. Duizenden, een pracht aan Europese vorsten, waren aanwezig. Isniael gaf zelfs de Itali aanse componist Giuseppe Verdi op dracht een opera voor de gelegen heid te schrijven. Maar Verdi's „Aida" was pas twee jaar later vol tooid. Maar de Lesseps had bijna 10.000 km gewonnen op de reis van Europa naar het oosten rond Afrika. Om acht uur 's ochtends op 17 no vember 1869, terwijl militaire korp sen speelden en kanonschoten over het water bulderden, voer de „Aigle", het jacht van keizerin Eugenie van Frankrijk, aan het hoofd van een armada van 50 schepen Port Said uit het kanaal op. Het was het grote moment in het le ven van de Lesseps. Het kanaal werd voor korte tijd ge sloten in de tweede wereldoorlog en opnieuw in de Suez-Oorlog van 1965. Volgens deskundigen zal het maan den duren voordat het kanaal weer bevaarbaar kan worden gemaakt. Wrakken moetei. worden verwijderd en het kanaal zelf moet worden uil gebaggerd. Als het ooit weer zo ver komt, zal het nooit meei van groot belang worden voor de grote zeevarende landen. Zelfs voordat het bijna twee en een half jaar geleden gesloten werd. was het kanaal al te klein voor d< enorme supertankers. viel Israël als Egypte heeft plan nen aangekondigd om pijpleidinge van de Rode Zee naar de Middellam se Zee aan te leggen. Maar of het ge sloten blijft of verjaart, het Sue kanaal za! stand houden als een m nument voor die koppige Fransm die slaagde in een onderneming wa van Napoleon reeds droomde.

De Vallei | 1969 | | pagina 6