Hei wonder^ van Zierikzeeff een Rondvliegende brokstukken |S metaal troffen niemand Tweede Kamer over an-Mansholt PL Eerst alle daken dicht VECHTPARTIJ IN CONCERTGEBOUW Bestaande regeling voor middenstand voldeed niet Wat zijn Pandbrieven? Pandbrieven Protest tegen situatie in muziekwereld Geldboete voor „bezetters" in Utrecht Oud-minister prof. Logemann overleden Staking bij steenfabriek Winschoten NIEUW FRANS PLAN OEFENING CONFUUS OPMERKING TERUGGENOMEN MINIDRAMA'S BOER NIET GELUKKIG Harde noot Hypotheekbanken financieren woningbouw. De miljoenen die daarvooi nodig zijn, moet een hypotheekbank lenen. Met kleine bedragen. Van mensen die geld willen uitlenen tegen rente. Die "uitleners" krijgen van de Hypotheekbank een schuldbewijs. Zo'n rentepapier heet Pandbrief. Elke hypotheekbank geeft ze uit. En uw bank of commissionair verkoopt ze. DINSDAG 18 NOVEMBER 1969 - r ZIERIKZEE Met grote doeltreffendheid gingen de hulpdiensten in Zierik zee gisteren de gevolgen te lijf van de mijnontploffing. BB, politie, gemeente werken, brandweer, aannemers, het Rode Kruis en tientallen vrijwilligers werk ten met een energie en een doeltreffendheid, die menigeen, wie het huilen na der stond dan het lachen, algauw de moed gaf om zelf de handen uit de mou wen te steken waartoe overigens de eindeloze plensbuien eveneens sterk aanspoorden. Deuren, die uit de posten zijn gevlogen en ramen die met plastic zijn i dichtgeplakt. Een beeld dat een deel van Zierikzee gisteren bood. Met man en macht werden pannen van onbewoonbaar verklaarde woningen op de daken gelegd omdat het regende. j (Vervolg van pagina 1) Is het, nu de EEG-topconferentie nog komen moet, wel het juiste moment om het plan-Mansholt te gaan bespre ken? Verschillende leden van de vaste commissie voor Landbouw en Visserij uit de Tweede Kamer stelden gisteren die vraag, voordat ze, aan de hand van de nota, die minister Lardinois over het plan heeft opgesteld, hun visie ga ven. Sommige van die sprekers gaven op hun eigen vraag meteen een ant woord, dat neerkwam op: „Toch maar wel". Minister Lardinois gaf toe, dat de behandeling van het structuurmemoran dum van de Europese Commissie (het plan-Mansholf) in Brussel en Luxem burg op de achtergrond is geschoven door de moeilijkheden waar de Euro pese gemeenschap het afgelopen jaar in terecht kwam. Toch geloofde de minister, dat het memorandum niet van de tafel is, al zal de behandeling veel langer duren dan was voorzien. Hij verwachtte, dat over een week al bepaalde punten uit het memorandum in de EEG-minister- raad zullen komen, als daar het pro bleem van de overschotten behandeld wordt. Het plan-Mansholt is wel betiteld als een „shocktherapie", een woord dat ook in deze discussie meermalen viel. De heer Vredeling (PvdA) vond die be titeling wel juist, maar vroeg zich aan de andere kant af of het plan-Mansholt nu wel echt zo radicaal is. Hij vergeleek het met het nieuwe Franse plan-Vedel, waarin voorgesteld wordt in de komende vijftien jaar al leen in Frankrijk elf a twaalf miljoen hectare landbouwgrond uit de produk- ADVERTENTIE „Miin landarts beval mii DENTOFIX aan. Voordien had ik nooit kunnen vermoeden dat men met een kunst- fiebit even gemakke- ijk kon eten, spreken en lachen als met echte tanden!" Mevrouw M. N., Rotterdam Als U moeilijkheden ondervindt met Uw kunstgebit, zal de tandarts U het speciale kleefpoeder Dentofix aanbevelen. Uw gebit zal daardoor vaster gaan zitten en bi| het spreken niet loslaten, zodat U aan zelf vertrouwen wint. De tere weefsels van het tandvlees worden door Dentofix beschermd zodat U ook harde spijzen kunt eten en gemakkelijker kauwt. Dentofix helpt U duidelijker spreken, U kunt opnieuw zonder bezwaar lachen en zelfs niezen. Dentofix voorkomt slecht riekende adem (kunstqebit- reuk). Schaft U nog heden Dentofix aan. In plastic strooiflacons, onder neutrale verDakkinq, bij Apothekers en Drogisten, fl. 2.60 per flacon. LEEUWARDEN Bij de komende verkiezingen voor Provinciale Staten zullen de A.R.P., de C.H.U. en de K.V.P. in Friesland uitkomen met één program, één lijst en één fractie. De provinciale afdelingen van deze partijen hebben hieraan hun goedkeuring te geven. tie te nemen, terwijl het plan-Mansholt Ook wil 't plan-Vedel in de komende heeft over 80.000 pér jaar voor de hele EEG. Ook wil het plan-Vedel in de komend vijftien jaar alleen in Frankrijk 125.000 nieuwe arbeidsplaatsen buiten de land bouw creëren voor afvloeiende agra riërs, terwijl het plan -Mansholt het heeft over 80.000 per jaar voor de EEG. De minister bleek nog geen tijd te hebben gehad om het plan-Vedel te le izen. De minister gaf toe, dat de sectors- gewijze aanpak van de landbouw in de EEG een te slappe aanpajc is gebleken. Hij 'hoopté dat het- óp de'kbmende top conferentie en daarna tot een bredere aanpak zal komen, waarbij vooral ook de economische, sociale en monetaire aspecten aandacht krijgen. Enkele uren na de klap waren over al op de huizen al brandweerlieden be zig om de kapotte pannen te vervan gen door andere, die van de daken van onbewoonde huizen en schuren in de buurt waren gehaald. „Het gaat erom dat we de mensen zo snel mogelijk een gesloten dag boven het hoofd geven", aldus de heer J. Louwerse, directeur van Gemeentewerken, „want het weer bericht voorspelt weinig goeds". Vanwege het weer er werd storm verwacht gingen de helpers al snel over van plastic op hout om kapotte ramen dicht te maken. De dunne vel len doorzichtig plastic woeien name lijk op sommige plaatsen meteen ka pot. Omdat stoken in de ergst getrof fen huizen een hopeloze' zaak bleek, deelde de B.B. dekens uit. Dat was trouwens ook nodig omdat veel mensen met dekens vol glasscherven zaten, die er met geen mogelijkheid uit te kloppen waren. Burgemeester D. W. Kastelein was de hele dag in de rampwijk te vinden. Hij was opgetogen over de snelle hulp, die volgens hem ook te danken was aan de oefening, die de civiele verdediging vorige week heeft gehouden. Daarbij was ervan uitgegaan, dat Zierikzee door een ramp was getroffen. Verwondering dat het allemaal zo goed was afgelopen, was het overheer sende gevoel in de zwaar beschadigde westelijke stadswijk van Zierikzee. Veel bewoners hadden kleine snij wond jes opgelopen aan gezicht en handen. Ze zagen eruit alsof ze wat onvoorzich tig met het scheermes waren geweest. Maar dat was dan ook alles, En dan te bedenken, dat menigeen grote stuk ken ijzer door zijn tuin heeft zien vlie gen, stukken spoorrails, motorblokken en kettingen, die echter hooguit wat daken en auto's vernielden. Al die spullen kwamen uit de voor raad van oud-ijzerhandelaar Groenleer, op wiens terrein de fatale mijn ontplof- De Nederlandse landbouw, vond de minister, kent beslist niet meer pro blemen dan de Nederlandse industrie; Europees gezien is hij zelfs sterker dan de Nederlandse industrie. Dit was een opmerking die de minister kwalijk werd genomen door de heer S. van der Ploeg (PvdA), die zich afvroeg welke harde beelden de minister dan toch voor ogen moet krijgen om te zien wat er in de landbouw aan de hand is. Op de opmerking van de heer Van der Ploeg, dat de boeren niet over het machtsmiddel van de staking beschik ken, volgde een interruptie van de minister: „Waarom staken de land arbeiders dan niet?" Toen de heer Van der Ploeg zei, dat de landarbeiders een loonachterstand van 20 a 30 procent hebben op vergelijkbare beroepsgroe pen, vroeg de minister nogmaals: „Waarom staken ze dan niet?" De heer Van der Ploeg en zijn frac tiegenoot Vredeling maakten zich hier bijzonder boos over. De minister ver zekerde later, dat hij niet zoals de beide socialisten zich hadden afge vraagd een staking had willen pro voceren, maar er slechts de nadruk op had willen leggen, dat de Neder landse landarbeider, wat zijn loon be treft, boven zijn collega's in de EEG staat. De minister nam zijn bij interruptie geplaatste opmerking mede bedoeld als een compliment langs een omweg voor wat in Nederland voor overleg tus sen boeren en landarbeiders bereikt is terug, nu er zulke emotionele reac ties op volgden. De ministeriële interruptie bleek voor de heer Van der Ploeg mede aanleiding te zijn tot het indienen van zijn motie over het geven van prioriteit aan de bedrijfsvergroting. De heren Dijkstra en Van der Spek (D '66 en PSP), die de motie mede hadden ondertekend, lieten weten, dat zij beide zaken gescheiden wilden hou den. De heer Van der Spek vond, dat de heer Van der Ploeg de kwestie om de interruptie die z.i. paste in een za kelijke discussie buiten haar pro porties had getrokken. te. Helemaal confuus toonde hij zijn opslagterrein. Grote bergen roestig ij zer, netjes gegroepeerd om een grote open plek. „Kijk", vertelde hij, „dat gat is er geslagen". Hij bleef wat narrig schuilen onder het pannenloze dak van een van zijn loodsen en keek triest naar de chaos, waarvan zijn bedrijf plotseling het mid delpunt was geworden. „Ik ben geruïneerd", zei hij, „alles is kapot". Tegenover het bedrijf zat de zeven tigjarige Johan Fondse in een donkere kamer (de vensters waren dichtge maakt met planken) tussen de glas scherven te bekomen van de schrik. „Ik wilde net naar buiten toen ik de klap hoorde", vertelde hij. „Een regen van scherven en brokken ijzer kletter de de tuin in. Rinkelend werden de rui ten naar binnen gedrukt. Ik viel haast om van de schrik. Ik dacht: Mensen, mijn huis stort in! Het was snel voor bij en toen ik binnenkwam, zag de ka mer er zo uit", zei hij om zich heen wijzend. „Alleen hingen er nog flar den gordijn in de wind te wapperen. En mijn vrouw stond als verstijfd voor zich uit te kijken. Ze is van schrik naar familie gegaan". Zulke verhalen, overal in die kleine huisjes. Huiselijke mini-drama's die door de goede afloop soms nog wat humor verdroegen. Neem de heer S. Clerks (56) die ook tegenover het oude metaalbedrijf woont (dat ligt aan twee straten). Hij zat met vrouw en schoonmoeder in een ka mer vol bloemen de verjaardag van zijn vrouw te vieren. „Ik pak mijn glaasje op om erop te drinken. Meid, zeg ik, op de vijftigste. En meteen slaat het glas uit mijn han den en zitten we allemaal onder een laag glasscherven. Het leek of het dak van het huis werd getild. Ik dacht: Nou vergaat de wereld-Buiten hoorde ik de buurvrouw, een mens van tach tig, gillen: „Help me! Help me! Ik heb geprobeerd haar te kalmeren, maar wat kon ik doen?" Het huis van die buren, het echt paar Muller (80 en 81) is vermoede lijk het zwaarst getroffen. De muren zijn gescheurd, sponningen ontzet en meubilair zwaar beschadigd. Het is leeggehaald en de bewoners zijn bij kinderen ondergebracht. Burgemeester Kastelein leidde, staande aan de voet van de krater die in de grond was gesla gen, het bergingswerk na de explo sie in Zierikzee. ADVERTENTIE Het merkwaardige was dat de men sen, die het dichtst bij de ontploffing zaten, het minst hoorden. Wie verder af zat, hoorde een enorme knal. Zoals de heer G. M. Verklaart (65), die toe vallig niet thuis was. „Ik was bij een schoonzuster", ver telt hij, „ik hoorde de klap en haastte me naar huis waar mijn vrouw hele maal overstuur liep te gillen tussen de grootste rommel, die we ooit in huis hebben gehad. Ik riep: „Kalm toch, kalm toch! Maar het hielp niets". Zij vrouw, nog wat beverig: „Het is hier ook altijd wat: Twee oorlogen, de watersnood en nu dit". Zo was het in al die huizen, schrik en berusting, terwijl men verwezen de soep op at, die ijverige helpers kwa men brengen. Helpers die overal wa ren. Op de daken, op de straten, in de tuinen. Vrachtwagens, tractoren en al lerlei karren reden af en aan om het puin te ruimen. Tussen al die BB'ers, brandweerlie den en mensen van gemeentewerken, reed ook boer Landman, (31) uit Kerk- werve, driftig heen en weer met zijn trekker met aanhanger, naarmate de uren verstreken, steeds verkleumder, maar even hardnekkig. „Ik was hier vanmorgen toen ik die knal hoorde. Ik heb toen de trekker ge haald omdat hier werk aan de winkel is en de mensen hier ongetwijfeld han den te kort zouden komen". Terwijl hij het vertelde ging hij door grote scheppen scherven in de aan hangwagen te gooien. Een paar stap pen verder stond burgemeester Kaste lein, blauw van de kou, te overleg gen met politie en BB-functionarissen. „Het loopt prachtig', zei hij, „maar ik heb mijn hoed vergeten en ik be gin het nu toch wel erg koud te krij gen". (Vervolg van pag. 1) De staatssecretaris kondigt verder in zijn nota een serie branche- en regio nale onderzoeken aan, die door de staat zullen worden betaald en ten doel heb ben een beter inzicht in de midden- standsproblematiek te krijgen. De SER bestudeert thans zaken als uitverkoop, het cadeaustelsel, de ver plichte prijsaanduideing en de mini- mumpri j sregelingen. Het ministerie heeft nog geen beslis sing genomen over het ruim een jaar geleden door de SER uitgebracht ad vies over de wering van agressieve verkoopmethoden en misleidende recla me. Verder wil staatssecretaris Van Son wat ordening in de kredietverstrekking aan middenstanders brengen door de nu bestaande 8 kredietmogelijkheden te rug te brengen tot drie. De exclusieve positie van de Neder landse Middenstandsbank bij deze kre dietverstrekking blijft gehandhaafd. De „Ondernemersfederatie" (katho lieke en protestantse middenstanders) is niet bijster ingenomen met de nota, die de staatssecretaris zelf overigens als een discusiestuk wenst. De nota geeft, volgens de federatie AMSTERDAM Vechtpartijen en ernstige incidenten hebben zich gis teravond tijdens het abonnementscon cert van het Concertgebouworkest in de zaal afgespeeld. Zodra dirigent Bernard Haitink de stok had geheven om te beginnen aan het concert in G. voor fluit- en strijkorkest van Quantz (solist Hubert Barwahser), ging er een geloei en ge ratel op in verscheidene hoeken van de zaal. Beeldende kunstenaars, muziekstu denten en een losse schare betogers rolden spandoeken uit en begonnen pamfletten naar het publiek te gooien. Daarop verliet Bernard Haitink het po dium, gevolgd door Barwahser en het orkest. Terwijl het publiek ontzet toekeek, werden in de gangpaden verwoede ge vechten geleverd tussen suppoosten en een aantal betogers. Een meisje wist het podium te beklimmen en smeet pamfletten de zaal in, waarna ze werd opgetild en weggedragen. Een vrouw uit het publiek sloeg haar ondertussen hard in het gezicht. Een lid van de Beroepsvereniging van Beeldende Kunstenaars (BBK) werd, terwijl hij zich luid schreeu wend verzette, letterlijk de deur uit geschopt. Na een kwartier verzochten Marius Flothuis, artistiek leider van het Con certgebouworkest en een bezoeker, de betogers het concert verder ongestoord te laten verlopen. Dirigent, solist en orkest kwamen weer op het podium. Het gedeelte voor de pauze verliep toen verder onge stoord. n Voordat de ongeregeldheden in het Amsterdamse Concertgebouw gister avond uitbraken, waren er pamfletten uitgedeeld, waarop het volgende te le zen stond: „Het is een harde noot die hier ge kraakt wordt. Niet alleen voor u, die als een van de geprivilegeerde vijf pro cent concertbezoekers verwachtte een rustig en intiem muziekavondje door te brengen, binnen de veilige muren van een zacht beklede bonbonnière. Het is een harde noot voor óns, omdat het niet in onze bedoeling ligt dit genoeg lijk avondje voor u te bederven". „Een falend cultuurbeleid geldt niet alleen de kunstenaars, maar de gehele samenleving! Wat de muzieksituatie betreft betekent dit dat een kleine piek kunstpausen uitmaakt welke muziek gekozen en in welke exclusieve sfeer deze muziek genoten wordt. Het doel van deze kunstpausen is het handha ven van een ondemocratisch cultuur klimaat door er o.a. voor te zorgen dat de eigentijdse en met name de expe rimentele kunstuitingen niet aan de or de komen. De besluitvorming van de ze kunstpausen is slechts gericht op eigenbelang. Kunstenaars en minnaars van de muze solidair!", aldus het pamflet. Reactie van de heer A. M. van Dant- ADVERTENTIE zig, zakelijk leider van het orkest: „Dat pamflet heb ik gelezen, ik vind het verward en ga er niet op in. Wat de incidenten zelf betreft: discussie is de manier om iets nieuws te bereiken. Wij hebben na onze moderne concerten trouwens altijd mogelijkheden tot een discussie na afloop. Dan kan iedereen zijn mening zeggen. Wat hier vanavond gebeurd is, vind ik zinloos". De dirigent Bernard Haitink liet we ten dat hij geen commentaar wenste te geven. UTRECHT De Utrechtse politie rechter heeft gisteren in drie zittingen acht studenten wegens lokaalvredebreuk veroordeeld tot boetes van zestig gulden of zes dagen vervangende hechtenis. Tegen de verdachten die niet waren verschenen, werd een boete van honderd gulden geëist. De studenten waren op 6 oktober be trokken bij de bezetting van het admi nistratiegebouw van de Utrechtse uni versiteit. Prof. dr. J. H. A. Logemann is op 77- jarige leeftijd overleden. Hij was oud minister van overzeese gebiedsdelen, en oud-hoogleraar aan de Leidse uni versiteit en aan de rechts-hogescholen in Batavia. Prof. Logemann, die op 29 januari in Rotterdam werd geboren, studeerde aan de Leidse universiteit. In 1939 kwam hij uit het voormalig Nederlands Indië terug naar Nederland waar hij door de oorlog werd overvallen. In het kabinet Schermerhorn-Drees werd hij minister van Overzeese ge biedsdelen, een functie die hij in 1946 weer neerlegde om Tweede Kamerlid te worden. Van 1947 tot 1962 was hij hoogleraar in het staatsrecht van de overzeese rijksdelen en Indonesië aan de Leidse universiteit. Prof. Logemann was ridder in de or de van de Nederlandse Leeuw, en lid van de Koninklijke Academie van We tenschappen. een beeld van de vormen van midden- standsbeleid. Maar alle problemen zijn of worden naar de Sociaal-Economische Raad of commissies verschoven. Zij mist ook de aansluiting met het alge mene beleid. De federatie zegt geen verantwoor delijkheid te kunnen dragen voor de gevolgen van de plannen van de staats secretaris, om dat zij niet bij het óver leg daarover betrokken is geweest. De onafhankelijke middenstandsbond heeft evenmin vooraf mee kunnen spreken. GRONINGEN De 25 personeelsle den van de steenfabriek Oost-Gronin- gen in Winschoten zijn gisteren in sta king gegaan. De staking moet worden gezien tegen de achtergrond van ande re stakingen, die onlangs hebben plaats gevonden in de strokarton industrie en in steenfabriek Strating in Oude-Peke- la. Het is nog niet bekend hoelang de staking bij de steenfabriek Oost-Gro- ningen gaat duren. ADVERTENTIE de Hypotheekbanken staan erachter Een publicatie van de Vereniging van Hypotheekbanken, Adelheid8traat 8, 's-Gravenhage.

De Vallei | 1969 | | pagina 7