FUSIEBEREIDHEID IN MIDDELGROTE NED. INDUSTRIEËN Herstelwerk in Zierikzee vlot aangepakt Ter introductie twee zakjes van f 1.24 voor 08 cent Uitmuntend boekwerkje over alle beurszaken MAGGI Ruimere ontplooiingskansen bij nieuwe aanpak Opmerkelijke eonelusies Ten Kate naar West-DuitsJand Kandidatuur van Dr. Polanen als gevolmachtigd minister Verzet Gaullisten tegen Engeland Veel bezoekers verwacht op Expo 'TO voor Nederland Brutale inbraak tegenover huis van bewaring Chauffeur in zijn cabine doodgedrukt Dienst weigeren niet in gebouw van gemeente Tsjechen vluchten in drank Redenen zijn onbekend TIJDROVEND Voor hen die willen weten Uil auto gevallen schilderij terecht Vijftien mille gestolen Hollandse Groentesoep van Maggi - zonder meer héérlijk. Tijdelijk Hollandse Groentesoep. Tot de rand gevuld met groene versheid van het Hollandse land. Een tijdelijke introductieprijs van 98 cent per twee zakjes. Dus in één klap een voordeel van maar liefst 26 cent. Proef nu: Hollandse Groentesoep. Van Maggi. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 SOEST Van de Nederlandse kleine en middelgrote bedrijven staat 67.9 pet. positief tegenover een fusievoorstel. 12.8 pet. is reeds gefusioneerd of heeft al een samenwerking aangegaan zonder dit naar buiten te laten bljjken, terwijl 11,6 pet. een afwachtende houding aanneemt. Dit zijn enkele eonelusies uit het rapport „Fu sie bereidheid in de middelgrote Industrieën", samengesteld naar aanleiding van een onderzoek dat door het Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling (een onder deel van de in Soest gevestigde stichting Nederlandse exportcombinatie) is inge steld bij 3.000 (response 20 pet.) Nederlandse bedrijven met een personeelsbezetting ▼an 50 tot 500 personen. Bij 45 pCt van de geënqueteerde be drijven gaat de belangstelling uit naar een Nederlandse fusie- of samenwer kingspartner. Vijf pCt geef. de voor keur aan een buitenlands bedrijf (waar van 65„pCt weer een Westeuropees be drijf prefereert) en 50 pCt heeft geen enkele voorkeur voor het land van her komst van een eventuele partner. Ver schillende overwegingen spelen bij de bereidheid tot het aangaan van een fu sie of een samenwerkingsvorm een rol. Voor 48 pCt is de schaalvergroting de belangrijkste factor. Daarnaast ziet 31 pCt in een fusie aangename moge lijkheden tot kapitaalsvergroting. Tot deze catergorie behoren vooral de fa miliebedrijven, die moeilijk toegang krijgen tot dc open kapitaalmarkt. Ver der meent 12 pCt van het aantal onder- aochte bedrijven door fusie een sterker verkoopapparaat te kunnen opbouwen. Zeven pCt wil fusioneren om het risi co te spreiden. In de metaalsector bleek de fusiebehoefte met 42 pCt het sterkst aan te spreken. In de le vensmiddelenbranche staat 36 pCt voor fusie of samenwerking open, in de gra fische industrie 29 pCt en in de tex tielnijverheid 24 pCt. Uit het rapport blijkt verder dat 96 pCt van de ondernemingen die op dit moment nog geen fusie zoeken, wel geporteerd is voor samenwerking. Ge meenschappelijke exportinspanning stond boven aan de prioriteitenlijst: 75 pCt. In een belangrijk aantal bedrijven ziet men een gemeenschappelijk optre- DEN HAAG De directie van de Ten Kate Margarinefabrieken en Smel- terijen jn Musselkanaal, die een nieuwe fabriek in de Westduitse plaats Haren zullen vestigen, heeft het ministerie van Economische Zaken nooit benaderd met een verzoek om premiëring voor de uitbreiding aldus heeft de minister van Economische Zaken. mr. L. de Block, in antwoord op vragen van de Tweede- Kamerleden Engels en Hermsen (bei den KVP) meegedeeld. De minister noch de gemeente Stads kanaal waren op de hoogte van de voor genomen vestiging in Duitsland. Het is daarom moeilijk te zeggen of en in hoe verre in West-DuPsland geboden facili teiten een doorslaggevende rol hebben gespeeld. Maar het feit dat Ten Kate het ministerie van Economische Zaken niet heeft benaderd doet vermoeden dat waarschijnlijk andere overwegingen een rol hebben gespeeld, aldus mr. De Block De Progressieve Nationale Partij in Suriname zal dr. Daisy Polanen voor dragen als gevolmachtigd minister van Suriname in Nederland als opvolger ▼an Lim A Po. Dr. Polanen (56) is voorzitter van de Vereniging van tandartsen in Surina me. Hij is ook zeer actipf op sociaal gebied, vooral in kringen van de Evan gelische broedergemeente. Hij is lid van de Synode, ondervoorzitter van het jeugdcentrum en voorzitter van ver scheidene commissies van de EBG. Jean-fils Désiré Victor Polanen werd 16 mei 1919 in Paramaribo geboren. Hij haalde in Nederland het gymna- nasium-b-diploma, studeerde aan de Columbia-universiteit in de Verenigde Staten en aan de Rijksuniversiteit in Utrecht. In 1948 behaalde hij het tand artsdiploma. In 1955 promoveerde hij met lof aan de universiteit van Ham burg met een proefschrift over kaak- chirurgie. PARIJS Veertig vooraanstaande gaullistische Fransen hebben zich in een manifest uitgesproken tegen spoe dige toetreding van Engeland tot de Europese Gemeenschap. Onder hen zijn de minister van Cultuur Michelet, drie oud-ministers, de Gaulles schoon zoon Vendroux en de schrijve!* Fran cois Mauriae. Het manifest is kennelijk bedoeld als een waarschuwing aan presdent Pom pidou om tijdens de komende topconfe rentie niet van de oude gaullistische pa den af te wijken. Pe „veertig" vrezen dat een Brits lidmaatschap de Amerikaanse invloed in Europa zal doen toenemen, met al le gevaren van dien voor het gesprek met Oost-Europa. De Europese Ge meenschap zal met dit laatste we relddeel namelijk nauwere betrekkingen t moeten aanknopen, zo meent de groep 'Fransen. De Britse toetreding is in hun ogen al leen gewenst wanneer Engeland een van tevoren door de Zes omschreven buiten landse politieke koers zou ondertekenen. Bovendien zouden dan Spanje en Oos tenrijk tegelijk moeten toetreden, als tegenwicht voor de Britse invloed. den ook als een betere- mogelijkheid voor licentieverkoop en van het open leggen van joint venture-mogelijkhe- dem met buitenlandse ondernemingen. In het eerste halfjaar van 1969 zijn ongeveer 300 fusies tot stand gekomen tussen kleine en middelgrote bedrijven. Eenzelfde aantal wordt voor het twee de halfjaar verwacht. Daarvan zijn een kleine 200 tot stand gekomen na bemiddeling van het Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling. Voor 1970 wordt het aantal fusies in de kleine en middelgrote bedrijven op 750 geraamd. De heer L. Fokkema. directeur van de Stichting Nederlandse Exportcombinatie en de N.V. Nederlands Economisch Cen trum, waaronder het Centraal Bureau voor Fusiebemiddeling ressorteert, zei gistermiddag bij de aanbieding van 't rapport, dat het woord fusie in Neder land nog altijd associaties oproept met ontslagen, terwijl men in Ameria 't be grip fusie in dceerstcplaats in verband traal Bureau voor Fusiebemiddeling traal Bureau voor Fusiebemiddeling van af heden zijn naam ook veranderd in Centraal Bureau voor Industriële en Commercile samenwerking. ZIERIKZEE Terwijl de mensen in de beschadigde huizen in het westen van Zierikzee bij de geringste trilling aan alle kanten glassplinters en scher ven hoorden vallen, is gisteren een voortvarend begin gemaakt met het herstel van de schade. Zonder een defi nitieve financiële regeling af te wach ten, heeft de gemeente erop aangedron gen, dat vooral ramen, deuren en daken zo snel mogelijk worden hersteld. Daarbij werd dc gedeputeerden be loofd, dat alles in het werk gesteld zal worden om een aanvaardbare finan ciële regeling te treffen. Veertig ambtenaren van gemeente en procincie gingen alle beschadigde hui zen langs met schadeformulieren, die meteen zo goed mogelijk werden inge vuld. Gistermiddag waren al meer dan 250 mensen bekend, die schade hebben opgelopen. Hoe groot die schade is zal pas over ongeveer een week bekend zijn. „Het vaststellen van de schade vooral van de verborgen gebreken, is zeer tijdrovend", zo legde de heer J. Louwerse, directeur van Gemeentewer ken, uit. De schade aan de 44 getrof fen woningen van de woningbouwvere niging „Beter Wonen" wordt voorlopig getaxeerd op ruim tweehonderdduizend gulden. Dat kon vrij snel worden vast gesteld, omdat het vrijwel identieke huizen betreft. Minister Beernink (Binnenlandse Za ken) heeft bij zijn bliksembezoek aan Zierikzee laten doorschemeren dal in ieder geval de woningbouwvereniging geholpen zal worden, terwijl voor de particuliere schade onder meer contact opgenomen is met het Rampenfonds. De vice-voorzitter van dat fonds, dr. L. J. M. Beel, zou daarom vandaag een bezoek aan Zierikzee brengen. De mensen in het getroffen stads deel schrokken gisteren weer, toen zij in hun geblindeerde huizen een knal hoorden. Het was weer een zeemijn. Het gevaar was doo: de mijnoprui- mingsdienst bij het r-k. kerkhof gevon den en op de vuilnisbelt deskundig tot ontploffing gebracht. Schouwen-Duiveland heeft nog veel AMSTERDAM Het Nederlandse paviljoen op de wereldtentoonstelling 1970 in Osaka verwacht minstens vier miljoen bezoekers. Volgens plan moet men 1 maart gaan proefdraaien, waar men dan tien dagen de tijd voor heeft. Gedurende dc zes maanden van de Expo zal het Nederlandse paviljoen, waar 12 miljoen gulden in geïnvesteerd wordt, 2200 uren geopend zijn. Het theater in het paviljoen verwacht 40.000 bezoekers, het restaurant 50.000. Hoewel de koks en obers Japanners zullen zijn, zal de boerenkool met worst niet op de menu-kaart ontbreken. De maaltijden worden goeddeels uit Ne derlandse ingrediënten bereid. De algemene opzet van de Nederland se afvaardiging is de bezoekers nieu we indrukken op te laten doen over ons land, zodat men gefascineerd raakt door de moderne ontwikkelingen. De Japanners verwacht dat de tach tig paviljoens in totaal door vijftig mil joen mensen, van wie 10.000 uit Neder land, bezocht zullen worden. ALMELO Gisternacht, hebben die ven hun slag geslagen bjj een schui te genover de ingang van het huis van be waring in Almelo gelegen juweliers zaak. Met een asemmer die voor de deur stond sloegen zij een groot gat in de etalage ruit en namen gouden rin gen tot een waarde van f 5600,mee. De benadeelde juwelier merkte er niets van. Pas een half uur later slaag den de gewaarschuwde politie-agenten personeelsleden van het huis van be waring sloegen direct alarm bij het glasgerinkel erin de man te wekken. Hij is niet tegen diefstal verzekerd en heeft het al meer dan 20 jaar zon der diefstalverzekering gedaan. De Al melose politie heeft de indruk, dat de inbraak door dezelfde personen gepleeèd is die onlangs in Enschede bij twee ju welierszaken inbraken. meer mijnen van het soort dat eer gisteren zo daverend uit elkaar knal de. Heel wat mensen hebben er één als karakteristieke bloembak in hun tuintje staan. Het is niet denkbeeldig dat er daar nog eentje tussen zit met dynamiet in een dubbele bodem. De fatale mijn had voor hij bij sloperl Groenleer terecht kwam, ook een hal ve eeuw bij de Engelse Kade gele gen. TILBURG Op de Bredaseweg in Tilburg botste dinsdag een trekker met aanhanger achtèrop een vrachtauto, die voorgesorteerd stilstond om de Zwart- venseweg in te rijden. Door de klap kwam de vrachtauto in beweging en schoot hij in een sloot langs de weg. De lading van de vrachtauto, bestaande uit zware kabels begon te schuiven en kwam bovenop de cabine terecht, deze werd totaal in elkaar geduwd. De 23- jarige bestuurder, W. van der Grient uit Vlijmen, werd daabij op slag gedood. (Van onze fin.-ccon. redactie) APELDOORN Voor hen die wel interesse hebben voor al hetgeen op beurszaken betrekking heeft, doch hiervan maar weinig afweten, is kort geleden een bijzonder instructief boek werkje verschenen, getiteld „Beurs en Effecten in kort bestek", geschreven door S. G. Lettinga-Vegter, een uitga ve van De Financiële Koerier NV, post bus 3906 te Amsterdam. Daadwerke lijk „in kort bestek", maar tevens zeer duidelijk en in logische volgorde uit eengezet, wordt de lezer een beeld ge schetst van het ontstaan en de wer kingswijze van het beurswezen, de soorten effecten, koersvorming, emis sies, de handel en de moderne beleg gingsvormen. De belangstelling voor beleggen breidt zich, gelukkig voor de ontwikkeling van onze nationale eco nomie, steeds verder uit bij de Neder landse bevolking. Mr. U. J. N. de Graaff, directeur van de Vereniging voor den Effectenhandel, zegt in een geleide terecht: „Het is niet moeilijk te voorspellen, dat de ongekende tech nologische ontwikkeling van de laat ste twintig jaar zich in de komende tijd in versneld tempo zal voortzetten. Het is duidelijk dat, om aan deze ont wikkeling deel te kunnen hebben en in de internationale concurrentie te blijven „meedoen", het Nederlandse bedrijfsleven enorme kapitalen nodig zal hebben. Het is ook duidelijk dat de overheid zeer grote "bedragen zal moeten opnemen om haar steeds om vangrijker wordende taken te kunnen vervullen. Deze kapitalen zullen uit besparingen van het Nederlandse volk verkregen moeten worden. Het zal daarom nodig zijn dat er nog veel meer spaargelden dan tot dusver in aande len en obligaties belegd worden en dat meer spaarders tot beleggers wor den gemaakt". En tot dit laatste levert dit duidelijk gestelde boekwerkje, dat een „open blik" geeft op de fascine rende beurswereld. een bijzonder nut tige bijdrage. Vooral voor kleine beleg gers en spaarders een onmisbare hand leiding. GORKUM De waarnemend burge meester van Gorkum, de heer II. Scheffer, heeft geweigerd een vergun ning te verlenen voor een bijeenkomst in zijn gemeente waarin het thema dienstweigeren centraal zou staan. De bijeenkomst zou donderdagavond gehouden worden in de sociëteit „New Dutch", eigendom van de gemeente. PRAAG Volgens vandaag te Praag gepubliceerde cijfers is de verkoop van sterke drank in Tsjecho-Slowakije ten opzichte van het vorige jaar tot nu toe met 31 percent gestegen. Men drinkt meer en er wordt ook stevig geham sterd. Naar verwachting zal er dit jaar in totaal 28.800.000 liter sterke drank wor den verkocht, ongeveer drie liter per hoofd van de bevolking. De wijnverkoop is naar schatting 20 percent gestegen vergeleken bij ver leden jaar. Er zal dit jaar naar schat ting 56.200.000 liter worden verkocht. De redenen: allerlei geruchten over ophanden zijnde monetaire maatrege len, die van overheidszijde worden te gengesproken, en geruchten dat Slo wakije deze maand bij de Sovjet-Unie zou worden ingelijfd. Dit laatste, aldus de Slowaakse minis ter van onderwijs in een radio-uitzen ding, werd beweerd door „rechtsen die trachtten de economie van het land te verstoren", en was ..uiteraard onzin". Verder zoeken de Tsjechen vergetel heid voor hun lamgelegde activiteiten, in de drank. DEN HAAG Hot antieke schilde rij, dal vorige week op de autoweg tus sen Oegstgeest en Schiphol werd ver loren. is terecht. Het werd een dag later in de buurt van Leiden gevonden. De vinders brachten het naar de Am sterdamse politie, die het kunstwerk van de hand van Jacob de Wit als ge vonden voorwerp inschreef. Dinsdag heeft de eigenaar, een Haagse schilde rijenhandelaar, het doek weer in ont vangst genomen. Het schilderij, waarde f 6.100, bleek onbeschadigd. De lijst was licht be schadigd: De Hagenaar was er vorige week donderdag mee op weg naar Schiphol om het een collega te laten zien. Het werk was 131 bij 105 cen timeter groot, zodat de klep van de kofferruimte, van de auto net niet he lemaal dicht kon. ,,U bent nu zestig jaar geworden. Nog veertig jaar. En dan bent u honderd jaar. En dan komt de bur gemeester Zo dacht de achtjarige Michel uit Den Haag erover, toen hij koningin Juliana bij haar zestigste verjaar dag een kaart stuurde. Hij was een van de 40.000 kinderen, die die dag een berichtje naar de vorstin stuurden. De al bums met de kaarten werden gis termiddag officieel op het paleis Soestdijk door 22 kinderen aange boden. Zij hadden als cadeautje een paar schoentjes voor prins Con- stantijn meegebracht, die de konin gin op de foto omhoog houdt. enDe kinderen hadden unaniem niets dan goeds van en qan de ko ningin te melden. Beste koningin, ik ben erg trots op u, want die andere zijn véél ver waander (andere koninginnen en koningen)", schreef een elfjarige uit Meerssen. Veel kinderen vinden het koning schap een zware baan. ,,lk vind het niet leuk om koningin te zijn, dan ben je zo voornaam." ,,Hoe vindt u regeren en hoe laat staat u op?" Een negenjarig meisje uit Hen- drïk-ldo-Ambacht: ,,lk vind u erg lief. U regeert goed over het land. We krijgen genoeg voedsel om van te leven Coen (9) uit Rotterdam is lege- lijk met de koningin jarig. Hij schreef: „We hangen altijd de vlag uit met de oranje wimpel. Nou weet ik eigenlijk nooit of de vlag voor u of voor mij uithangt. In elk geval is de wimpel voor u". René (7) uit Zandvoort beloofde: ,,Ik word politie en als u verkeerd rijdt, bekeur ik u niet, daa". DEN HAAG Zoals velen vroeger al deden, en nog doen, bewaarde ook een Haagse marktkoopvrouw uit de Grams- bergenlaan haar geld in de linnenkast. Gisteren, toen er niemand van de fami lie thuis was, kwamen inbrekers op de veel voorkomende wijze, namelijk het vernielen van een voordeurruitje, de woning binnen. Uit het geldkistje in de linnenkast namen zij de inhoud mee: f 15.000.— kunt u voor maar 6 zegeltjes en f 5.95 bijbetaling in het bezit komen van de dik of dun scheppende soep lepel. I)e zegeltjes vindt u op elk zakje Hollandse groentesoep. Het bestel formulier heeft uw winkelier. Maggi introduceert: Hollandse Groentesoep

De Vallei | 1969 | | pagina 11