Ajax heeft vanavond aan Ruch een grote kluif de Formidabel Beide Cupduels voor televisie Esso vindt het belangrijk dat u 's nachts niet verblind wordt. Vandaar voor f. 2,02 dit Anti-VerHindingskap je. Alles voor u en uw auto Koersen Hilversum Met minder dan f200.- een belang in miljoenenconcerns: Dutch Internationals Fund KNWU bevestigt uitspraak in „zaak Karstens Eddy Merckx misschien naar Will. II/Gazelle De Wit-Ottenbros achteraan Okker vierde op wereldranglijst Spannend slot in Danlontoernooi Okker versloeg Brit Cox OPSTELLINGEN Trijnie Rep te snel voor Stien DENK OVERAL EN ALTIJD WEER AAN HET KIND IN HET VERKEER Prins Claus zal ijsstadion in Tilburg openen Zwitserland wil Jezuïeten toelaten Daar heb je nou zoiets, 'n Anti-verblindingskapje. Wat kost 't helemaal En toch is een extra beveiliging. 't Voorkomt ongelukken. Dat vindt Esso belangrijk. Voor meer zicht overdag brengt Esso bijvoorbeeld ook 'n panoramische spiegel. 'nDegelijk ding. Niette duur. Iedereen kan 'm betalen. Net als 'n Esso lampenset met reserve lampjes.' Want als er 's nachts 'n lamp uitvalt? rijdt u onveilig. En Esso wil graag dat u veilig rijdt Dat men ziet. En dat u goed ziet. Vandaar, dat de stormvaste Esso ruitewisser ook geen overbodige luxe is Al die veiligheidsartikelen vindt u in alle Esso-Auto-shops. Van muggenspons tot accu en van stuurhoes tot sleepkabel. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 BREDA De beroepswielrenner Gerben Karstens heeft dinsdag een te legram van de Koninklijke Nederland se Wielrijders Unie ontvangen, waarin de uitspraak van de Italiaanse wieler bond dat hij tijdens de Ronde van Lom- bardije verboden stimulerende middelen heeft gebruikt, wordt bevestigd. Kar stens die de Ronde van Lombardije won, is hierdoor voor een maand (van 14 november tot 13 december) geschorst, een straf die door de Internationale Fe deratie van Beroepsrenners is overge nomen. Gerben Karstens: Van KNWU-zijde heb ik nog geen bericht ontvangen, dat zij de schorsing heeft overgeno men. Waarschijnlijk is het rapport van KNWU-inspecteur Van Baarle, die mij naar Rome voor de contra-expertise vergezelde, nog niet behandeld. AMSTERDAM Met verschillende internationals in de gelederen is het Poolse Ruch Chorzof naar Nederland gekomen om vanavond in het Olym pisch Stadion te Amsterdam in de eer ste wedstrijd van de tweede ronde voor de Jaarbeursbeker tegen Ajax te spelen. De Polen, die in de eerste ronde van dit toernooi om „Europacup III" SC Wien uitschakelden uit were met 4-2 verloren, thuis met 4-1 gewonnen blijken over een bijzonder sterke formatie te beschikken. Ruch veroverde tien maal de Pool- Ajax-voorzitter Jaap van Praag ontving gisteren van Ruch Chorzow een prachtige kristallen bokaal. OISTERWIJK De kans is groot, dat de Belgische wielervedette Eddy Merckx, winnaar van de Ronde van Frankrijk 1969 het komende wegsei- zoen zal rijden voor het Nederlandse extra sportieve merk Willem II/Gazelle. Ploegleider Ton Vissers van deze for matie: „Ik heb een bespreking gehad met Merckx, waarbij wij financieel reeds tot een akkoord zijn gekomen. Het aanstellen van een groot renner vraagt echter méér dan alleen een fi nanciële overeenkomst. Wij hebben, kort gezegd, voorstellen gedaan, die in overweging worden genomen. Eén van de bezwaren voor ons is bij voorbeeld, dat Merckx niet wil rijden met een man als Rik van Looy, die nog steeds bij ons onder contract is. En juist deze man heeft ons het afgelopen jaar MUNSTER In de laatste nacht van de Zesdaagse van Munster heeft het Westduitse koppel Bugdahl/Kem- per de leiding overgenomen van zijn landgenoten Schulze en Oldenburg. Bugdahl en Kemper hebben 366 pun ten. Op één ronde staat op de tweede plaats het duo Schulze/Oldenburg met 402 punten. Het Nederlandse koppel De Wit/Ottenbros bezet de negende en laat ste plaats met een achterstand van vijftien ronden. De stand: 1. Bugdahl/Kemper (WD1) 366 pnt.; Op een ronde: 2. Schulze/Oldenburg (WD1) 402; 3. Eugen/Fritz (Den/ WD1) 393; op twee ronden: 4. Junker- mann/Rudolph (WD1) 268; 5. Boelke/ Peffgen (WD1) 202; Op vijftien ronden: 9. De Wit/Ottenbros (Ned) 198. veel betekend. Die kunnen we niet op straat zetten. Anders wordt 't als Van Looy, die inmiddels 37 jaar is, zegt, dat hij ermee stopt. Maar dat doet hij al leen als hij niet meer kan winnen". De mogelijkheid voor Willem II/Ga zelle, om met Merckx in zee te gaan, ligt in het feit, dat de Belg er niets meer voor voelt om in Italië te rij den sinds hij in de Ronde van Italië werd beschuldigd van gebruik van do ping. Vissers: „Merckx mag elk ogenblik zijn contract bij Faema opzeggen. Bo vendien gaat mijn firma akkoord met een eventuele aanstelling van Lomme Driessens als ploegleider alsmde met het eventueel contracteren van enkele ploeggenoten van Merckx". NEW YROK Tom Okker staat vierde op de wereldranglijst, die dins dag in New York door het Amerikaan se bïad „World Tennis" is gepubli ceerd. De lijsten over het seizoen 1969, die worden aangevoerd door Rod La- ver en Margaret Court (beiden Austra lië), zien er als volgt uit: 1. Rod Laver (Australië); 2. Tony Roche (Australië); 3. John Newcombe (Australië); 4. Tom Okker (Nederland) 5. Ken Rosewall (Australië); 6. Andres Gimeno (Spanje); 7. Fred Stolle (Aus tralië); 8. Arthur Ashe (Verenigde Staten)9. Roy Emerson (Australië) 10. Cliff Drysdale (Zuid-Afrika). Dames: 1. Margaret Court (Australië); 2. Ann Jones-Haydon (Engeland); 3. Billie- Jean King Moffitt (Ver. Staten); 4. Nancy Richey (Ver. Staten); 5. Julie Heldman (Ver. Staten); 6. Rosemary Casals (Ver. Staten); 7. Kerry Melvil le (Australië); 8. Virginia Wade (Eng.) Judy Tegart (Australië); 10. Peaches 9. Bartkowicz (Ver. Staten). ADVERTENTIE se landstitel, de laatste maal in 1968. Politieke verwikkelinge leidden er toen toe, dat Ruch niet aan de wedstrij den om de Europa Cup voor lands kampioenen deelnam. Ruch, dat wordt gétraind door Ni- kiel Jerzy, die aan zijn eerste sei zoen bezig is daarvoor was hij trai ner van Katowice, dat hij van de vier de naar de eerste divisie bracht gaat ook nu weer aan de leiding in de Pool se competitie. De ploeg, die altijd in de hoogste afdeling van de competitie heeft gespeeld, telt verschillende in ternationals. Faber speelde 38 maal voor het Poolse elftal, Nieroba kwam daarin twintig maal uit. Marx acht en ook Bula, Piechniczek, Pietrek en Masczyk verdedigden de nationale kleuren enkele keren. De resultaten, die de Polen de laatste jaren behaalden, mogen er zijn. Zo werd Dynamo Kief met 5-0 verslagen, Eintracht Frankfurt met 3-1, Slovan Bratislava met 3-0 en UTA Arad met 2-0. De vereniging, die ongeveer 3500 le den telt er zijn ook afdelingen voor handballers, wielrenners en kracht - HILVERSUM Aan het einde van de drukke geslaagde Jaarlingenshow wa ren de draverijen om een van de twaalf finaleplaatsen voor de Grote Prijs van de Gooi- en Eemlander de voornaamste koersen v^n gisteravond. Jan Wage naar junior was weer de meest succes volle pikeur. In de strijd van de grote cracks stuurde hij Calumet Bulwark duidelijk ter zege ver vóór Anton, die de finale overigens met zijn vierde plaats nog net wel haalde en Cherie Spencer, die deze eindstrijd niet bereikte. French Mac werd in een andere race door Wagenaar jr. naar de finale gere den via een vierde plaats. De uitslagen: Prijs van de Jaarlingenshow eerste afdeling: 1. Hanna Hanover (K. Woud stra) 1.29,8; 2. Haroldine; 3. Hinley Mc. Winn 1,80 pl 1,40 2,00 en 3,00 kopp 5,30 cov 6,80 trio 86,20. Grote Prijs van de Gooi- en Eemlan der I 1. Fernanda D (A. T. Knijnen- burg) 1.23,9; 2. Gehade Hollandia; 3. Goudplevier S. Winn 11,90 pl 3,10 4,10 en 2,40 kopp 12,70 cov 11,30. Grote Prijs van de Gooi en Eemlan der II: 1. Domingo (ir. J. Oosting) 1.24,3; 2. Eddi Scotch; 3. Diogen. Winn. 10.10 pl 3,70 18,90 en 3,60 kopp 13,80 cov 46,80 trio in willekeurige volgorde 2,982,80. Grote Prijs van de Gooi en Eemlan der III: 1. Calumet Bulwark (J. Wa genaar jr.) 1.24.7; 2. Briliant Heny; 3. Beachcomber. Winn 3,50 pl 1,50 5,60 en 2.30 kopp. 18,60 cov 27.10. Prijs van de Expohal: 1. Ilonka (J. Wagenaar jr) 1.34,3; 2. Ina Z 3; Idool Buitenzorg. Winn 2,70 pl 1,40 en 1,50 kopp 9,70 cov 4,20. Ringmeestersprijs: 1. Frisco H (H. J. Pools) 1.27.9; 2. Dita Pluto; 3. Friday, winn 20,60 pl 3,10 2,30 en 7,80 kopp 9,30 cov 6,80 trio 2.375,60. Prijs van de Jaarlingenshow tweede afdeling: 1. Hasty (T. H. Kooyman) 1.30,7; 2. Hans Hollandia; 3. Henriot Hanover. Winn 3,30 pl 1,60 1,70 en 2,40 kopp 4,50 cov 4,60. Stamboekprijs (2020 m): 1. Fina (P. M. Smit) 2.58,8, 1.27,6; 2. Hippo; 3. Godfried van S. Toto: Winn 4.20; pl 1,90 1,40 3,60; kopp 5,20; cov 3,50; trio 206,50. Showmanprijs (2400 m): 1. Heer du Commerce (J. T. de Graaf) 3.33.2 1.28.8; 2. Heldin; 3. Grand Seigneur. Toto: winn 4.90; pl 2,80 2,70; kopp 7,10; cov 3,80. Tolalisatoromzet f 246,167,-. EMMEN Het zal vandaag in het Danlon-schaaktoernooi in Emmen duch tig kunnen roken. Gisteren is de lei dersplaats van Milunka Lazarevic na melijk behoorlijk in 't geding gekomen. Dat bewerkstelligde voorlopig de Ne derlandse kampioene Ingrid Tuk, die een harde, wisselvallige partij uitwis selde, compleet met tijdnood, vrijpion nen en wederzijdse matdreigingen. Af gebroken, met vermoedelijk kansen voor Ingrid Tuk- Het profijt van deze ontwikkeling zal vooral kunnen worden getrokken door de Nederlandse Rie Timmer door een zege op Hannelore Jörger in de van daag te spelen slotronde heeft Rie Tim mer zwart tegen Dinah Dobson. De En gelse bracht tegen Ada v. d. Giessen haar zesde remise in serie op het bord. Corrie Vreeken probeerde het met een Ponziani-opening, die tegen haar hartsvriendin Kretta Eretowa tot vele complicaties voerde. De in de opening geofferde pion bracht, spijtig voor onze oud-kampioene, evenwel de rente niet op. Vandaag kan Corrie Vreeken overi gens historie maken. Ze zou dan met zwart Milunka Lazarevic de voet dwars moeten zetten. Uitslagen zesdé ronde: Timmer-Jör ger 10, Tuk-Lazarevic, afg., v. d. Gies- sen-Dobson VtVt, Vreeken-Eretowa 0—1. Na de zesde ronde is de stand 1. Milunka Lazarevic4,5 plus 1, 2. Rie Timmer 4, 3. Kretta Eretowa 3,5, 4. Di- na Dobson 3, 5. Ingrid Tuk 2,5 min 1, 6. Ada van der Giessen 2,5, 7. Hannelore Jörger 2, 8. Corrie Vreeken 1. Laat op de avond blunderde Ingrid Tuk in haar hangpartij tegen de Zuid- slavische Lazarevic zodanig, in gewon nen positie, dat ze de volle winst moest afstaan, waardoor Lazarevic meteen winnares van het toernooi werd. LONDEN Tom Okker heeft tijdens het tennistoernooi om de open Britse kampioenschappen op overdekte banen dat in Londen wordt gehouden, revan che genomen op de Brit Mark Cox voor de nederlaag, die hij in september leed in de eerste ronde van het toernooi te Forest Hills. Na tweeeneenkwart uur verliet Okker als overwinnaar de baan met de cijfers 6-2, 19-21, 6-4. De twee de set nam alleen al meer dan ander half uur in beslag. In de derde set liep Okker snel uit naar 5-1, maar de on langs professional geworden Cox wist van geen wijken. De rossige Brit haal de op tot 4-5, redde drie wedstrijdpun- ten, maar moest toen toch capituleren: 4-6. Okker plaatste zich daarmee voor de tweede ronde. sporters zal in december nog maals naar Néderland komen om een tournee te maken. Dan zal worden ge speeld tgen Cambuur, FSC, NAC, Den Bosch, NEC en PEC De vermoedelijke opstelling van Ruch, dat het 4-3-3 systeem speelt, luidt: Pietrek, Piechniszek, Nieroba, Bern, Janduda of Wyrobek; Bon of Go- moluch, Maszczyk en Bula; Marx, Her man en Faber. AJAX: Bals; Krol, Hulshoff, Vasovic en Suurbier; Mhüren en Rijnders; Keizer, Van Dijk, Cruyff en Swart. Cruyff en Rijnders zijn licht gebles seerd waardoor hun meespelen nog niet geheel zeker is. De wedstrijd wordt ge leid door de Noor Oberg. ADVERTENTIE Een verstandige belegging! Ook n kunt door aankoop van aan delen Dutch Internationals Fund reeds met zo'n klein bedrag profiteren van de voortdurende groei van de grote internationale concerns: AKZO, Hoogovens, Koninklijke Olie, Philips en Unilever. De spreiding over deze vijf vermindert uw risico. Overi gens... de aandelen van deze vennoot schappen stegen in de laatste tien jaar aanzienlijk meer in koers dan het algemeen gemiddelde van de Amsterdamse effectenbeurs! D.I.F. is daarom: goed om mee te beginnen en het beste om mee door te gaan. Vraag nadere inlich tingen bij uw bank en bij commissionairs in effecten of rechtstreeks bij D.I.F., Postbus 853, Amsterdam. U krijgt omgaand antwoord. HILVERSUM De Nederlandse televisiekijkers kunnen op woensdag J 26 november een voetbalmarathon van tweeëneenhalf uur verwachten. Zowel de wedstrijd FeijenoordAC Milan als de ontmoeting PSVAS Roma zal worden uitgezonden. De Nederlandse Omroep Stichting (NOS) heeft daarvoor het volgende schema ontworpen: van 19.30 tot 20.15 uur de eerste helft van PSVRoma, van 20.15 tot 20.30 uur het eerste kwartier van FeijenoordAC Milan, van S 20.30 tot 21.00 uur een schakelprogramma tussen beide stations, waarbij tel- j kens de belangrijkste momenten worden getoond, van 21.00 tot 21.15 uur het laatste kwartier van PSVRoma en van 21.15 tot 22.00 uur de gehele tweede helft van FeijenoordMilan. De wedstrijd van PSV zal in kleur worden uitgezonden, de ontmoeting FeijenoordAC Milan niet. Als een van beide, of alle twee de wedstrijden verlengd zouden moeten worden zal de NOS die verlenging ook uitzenden. J Beide wedstrijden zijn te zien via Nederland I. Commentatór in Eindhoven is Koen Verhoeff, in Rotterdam Herman Kuiphof. Voor de radio wordt hetzelfde schema aangehouden als voor de televisie. De wedstrijden zijn te volgen via Hilversum II. j AMSTERDAM Op de kunstijsbaan Jaap Eden in Amsterdam zijn dinsdag avond selectiewedstrijden gehouden voor rijdsters uit Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht. De weersomstan digheden waren slecht. De voornaam ste uitslagen zijn: Dames: 500 meter: 1. Trijnie Rep 49.3 seconden; 2. Stien Kaiser 50.8 sec; 3. Willy Burgmeyer 50.9 sec; 4. Carry Geyssen 51.0 sec.; 5. Elly van der Brom 51.4 sec; 6. Beppie Geyssen 54.5 sec. 1000 meter: 1. Elly van der Brom 1.47.0; 2. Trijnie Rep 1.47,8; 3. Stien Kaiser 1.48.0; 4. Willy Burgmeyer 1.48.8; 5. Beppie Geyssen 1.49.4; 6. Carrie Geyssen 1.51.0. Eindklassement: 1. Trijnie Rep 103. 200; 2. Stien Kaiser 104.800; 3. Elly van der Brom 104.900; 4. Willy Burgmeyer 105.300; 5. Carry Geyssen 106.500; 6. Beppie Geyssen 109.200. TILBURG Prins Claus zal volgende week vrijdag, 28 november, in Tilburg de officiële opening verrichten van een nieuw ijsstadion, waarin de reeds be staande kunstijsbaan is opgenomen De nieuwe hal is een werkstuk van oud-voetbalinternational Henk Pelikaan die de laatste jaren furore heeft ge maakt met de bouw van goedkope sporthallen. Rond de vijf jaar oude ijsvloer van zestig bij dertig meter is een accommo datie verrezen voor 5.000 toeschouwers, bestaande uit 3.000 zitplaatsen en 2.000 staanplaatsen. Naast moderne voorzie ningen voor de ijshockeysport is reke ning gehouden met de mogelijkheid de hal buiten het winterseizoen te exploi teren. Zo bevinden zich in de hal ook 'n gymnastieklokaal, een sauna en een kantoorruimte waar in de toekomst het bureau, van de Nederlandse IJshoc key Bond kan worden ondergebracht. De totale kosten van de hal bedragen 1,3 miljoen gulden. Het ijsstadion is het bezit van een particuliere stichting, die vijf jaar ge leden een speeltuin tot een kunstijs baan uitbouwde. Voor tekorten bij de exploitatie heeft de gemeente Tilburg zich garant gesteld, terwijl de stichting bovendien vrijwel zeker kan rekenen op bijdragen van de NSF en het ministe rie van CRM. BERN Een Zwitserse regerings commissie heeft gepleit voor opheffing van het 121 jaar oude verbod op het be staan van de orde der Jezuïeten in Zwit serland. Het verbod is volgens de commissie decriminatoir, en een van de belang rijkste hinderpalen tegen Zwitserse on dertekening van de Europese conventie voor de rechten van de mens. In de verbodsbepaling, opgenomen in de Zwitserse grondwet, staat dat de staat de vrijheid van godsdienstuitoe fening gerandeert, maar elke vereni ging of instelling kan verbieden die de openbare orde en de godsdienstvrede voortdurend verstoort. Zo bestaat er in Zwitserland ook een verbod op Joods ritueel slachten van vee.

De Vallei | 1969 | | pagina 13