Veenendaals dagblad Conrad en Beam: Fantastischprecies op de goede plaats A.R.P. blijft verlaging in 2 gelijke delen wensen ALAN BEAN WAS DUF Stof woei hoog op in Oceaan der stormen Buiten (EXPO-SYMBOOL VOOR PRINSELIJK PAAR Kwartiermakers naar Tunesië Paola Rossi MASSASTAKINGEN IN ITALIË Over twee jaar een tekort verwacht aan onderwijzers Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Winnaar na 121.809 in het Chevron kleurenspel In de Kalverstraat 42 in Amsterdam Min. Schut haalde het ondanks veel tegenstand Voortvluchtige aangehouden Ruimtevaartcentrum Houston (Texas) - De maanlander „Intrepid" van de Apollo- 12 is op de maan geland. De maanlander, bestuurd door Charles Conrad jr. en xAlan L. Beau, kwam om 7.54 uur in de Oceaan der Stormen neer, nadat de landingsmotor gedurende elf minuten had gewerkt. „Daar is 't", riep een van de astronauten aan boord van de maanlander toen hij het doel enkele tientallen meters boven de oppervlakte zag. „Mijn hemel, precies midden op de weg. Fantastisch, ik kan het niet geloven". Terwijl de „Intrepid" landde riep Conrad nog uit „precies op de goede plaats ik kan het niet geloven fantastisch!". Conrad meldde verder dat alles aan boord uitstekend was. i PERFOLATEX Bezig met bloemen WIJ STAAN Vertrouwelijke documenten op Schiphol hoven water 1 f 1000,- Ernstig ongeluk in Mexico Enkele buien Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm 10757 en 10955 (red.). Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. WOENSDAG 19 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 272 INTREPID PERFECT OP MAAN GELAND W»'»*- De Intrepid is ongeveer 350 meter ten westen van de in april 1967 in een maan- krater gelande Surveyor-3 terecht gekomen. Volgens het plan zullen Conrad en HOUSTON De astronaut Alan i- Bean vandaag een bezoek aan de Surveyor-3 brengen. Dit maanfototoestel, te- Bean is ontwaakt uit zijn laatste f vens graaftoestel en elektronische sonde, kan erg belangrijk worden voor de bouw van toekomstige permanente bases op de maan en ook voor het ge hele Apollo-programma zelf. Het onderzoek naar de mate waarin dit wrak is aangetast door 31 maanden buitengewoon scherpe temperatuurwisselingen en kosmische straling, kan kostbare aanwijzingen geven voor de bbuw van de stations die er tegen 1985 moeten komen. De landing en de besturing waren zo perfect, dat de astronauten hun vreugde niet konden onderdrukken. De stoflaag op het landingsterrein was dik, zeiden zij en toen zij landden wer den zij bijna verblind door het stof, dat door hun motor opstoof. De laatste tien minuten van hun afdaling naar het maanoppervlak vormden een geworden. Eigenlijk is dat al van- i spannende en perfecte show. De astronauten waren buiten zichzelf van enthou- af de laneerinaHet is niet een kou ,.:acrni» Mddine. Ongeveer een uur nadat de maan lander „Intrepid" zich van het moe derschip „Yankee Clipper", waarin Ri chard Gordon (40) om de maan blijft cirkelen, had losgemaakt, ontstak de slaap voordat hij op de maan zou i gaan wandelen met een duf gevoel. J Hij meldde dat zijn oren dicht zit- i ten, maar dat dit niet van een kou of iets dergelijks komt. Bean, die i i met Charles Conrad op de maan p landde, zei dat hij tegen het opge- blazen gevoel een pil genomen had en hij vroeg of hij er nog een kon nemen. I ,,lk voel me wat zwaar in het hoofd", zo meldde hij nadat hij bij- I na drie uur te vroeg was wakker af de lancering. Het is,niet een kou of iets dergelijks. Soms hoor ik duidelijk en dan weer niet." Bean kreeg van de doktoren in k het vluchtcentrum de raad om de acht uur een pil te nemen. k Bean's stem klonk niet opgewekt, terwijl hij gedempt sprak om Con- terwijl mj geaempi spraK om L.<m- ,4 tQn wegende maanlander zijn afda- rad en Richard Gordon d.e vlak lingsmotor%n bracht zich in eeo ellip- bij hem sliepen, niet wakker te ma- <ken. Hij beloofde te probeeren weer I in slaap te vallen. Conrad heeft vanmorgen gemeld I I dat zich een grote waterblaar ge- f vormd heeft op de plaats waar op k zijn borst het. afluisterapparaat r voor zijn hartslag is vastgeplakt. (De doktoren hebben hem geadvi- f seerd het apparaat te verwijderen i en de blaar met een zalf te behan- f delen. ADVERTENTIE 0LGA matras super aktiverende nachtrust |V/fet genoegen maak ik even at- tent op een fraaie uitgave van Z Zomer en Keuning te Wapeningen, omdat ze precies in het straatje van de buitenman en nog beter in dat van zijn vrouw of dochter past. Het boek van K. Hendrichs, S dat ik op het oog heb, gaat n.l. over ,,Bloemen schikken uan« week. tot week" en ge behoeft, de schrijver volgend naar tekst, en illustraties, er lang niet uitsluitend materiaal voor te be- Z trekken uit dure shops. Veel ervan Z levert hof en gaarde, perk en bor- j der, maar ook met de bessen, mos, bottels, fijne takjes, bloesems, kat- jes, zaaddozen en bloeiende hees- ters van haag en boerenberm kun- Z nen ongedachte wonderen worden j verricht. Dit is dus de reden, dat ik dit aardige, fleurige boek met zijn zestig kleurenfoto's van arran- gementen alle vollebladreproduk- z ties) met ingenomenheid introdu- Z ceer. Uit de levende natuur no- Z teerde ik duizendblad, kalmoes, kastanje, vrouwemantel, katte- staart, ossetong, fluitekruid, boe- renwormkruid. bosbes, brem, zwanebloem, dovenetel, wilgeroos- Z je, erica, gagel, juniperus, kervel, i paddestoelen en nog ettelijke meer. S Het is een wonder, tot welke kunst- stukken deze eenvoudige kinderen van F'lora zijn te schikken; de schrijfster doet dit het hele jaar Z door en zij kon het materiaal ge- Z rust aan de vaardige hand van Jet Z Kuyvenhoven een artieste in haar vak overlaten, want zij hanteert en rangschikt het met smaak, plezier en fantasie. Al naar het verschijnen der maanden en seizoenen kan de vreugd aan het 5 buitenleven binnenshuis worden vergroot door dit op de prhktijk gerichte boek, dat telkens weer on- gedachte mogelijkheden opent, bo vendien voor de prijs van f 10,50 in j het geheel niet duur is en ook nog een mooie reclame voor Jet be- tekent. i 19 nou. 1969 A. B. WIGMAN tische baan om de maan, van waaruit de beide astronauten met behulp van de elektronsche apparatuur door het in werking stellen van de remraketten de „Intrepid" naar het landingsgebied zeven in de „Oceaan der Stormen" ma noeuvreerden. Zij vergeleken op de laatste vijfhon derd kilometer gespannen het onder hen wegglijdende maanlandschap met hun kaarten. Als een wentelwiek zette de maanlander zich tenslotte op de maanbodem neer, daarbij nog even doorglijdend en grote stofwolken op werpend. die de astronauten korte tijd het uitzicht benamen. Direct daarna heerste zowel aan boord als bij de vluchtleiding in Hous ton een uitbundige stemming. De eerste laconieke woorden van commandant Conrad waren „wij staan". Later riep hij opgetogen: „Ik heb dit ding precies op de juiste plaats ge kregen". De „Intrepid" kwam namelijk op slechts 350 meter ten westen van de maansonde „Surveyor 3" neer, die sinds april 1967 op de maan ligt. Astronaut Alan Bean zei: „Het is hier prachtig". Kort na de landing kreeg de bemanning van de maanlander van de vluchtleiding toestemming te blijven. Commandant Conrad deed even later een bekentenis, die hem als marine officier-vlieger zwaar moet zijn geval len. „Ik geloof, dat ik iets heb ge daan, waarvan ik steeds heb gezegd dat dit niet zou gebeuren ik schijn het liefje (de Intrepid) te hebben uit geschakeld voordat zij op de grond stond". Houston reageerde daarop met „schan de" en zei even later „de jongens van de luchtmacht zeggen, dat dit weer een echte marinelanding was...", waar mee de vluchtleiding even de kame raadschappelijke rivaliteit tussen ma rine en luchtmacht aanstipte. Conrad vreest, dat hij de remmotor van de „Intrepid" heeft uitgeschakeld toen deze zich nog ongeveer twee meter boven de maanbodem bevond. Dit zou de oorzaak kunnen zijn van het nog enkele meters over de grond door schuiven van de maanlander, waar door veel stof werd opgeworpen. „Ik geloof, dat wij op een punt zit ten waar het veel stoffiger is dan dat van Neil", zei Conrad, zinspelend op de landingsplaats waar Neil Armstrong en Edwin E. Aldrin de „Eagle" van de Apollo-11 in juli hebben neergezet. „Mensen nog aan toe, ik kan nauwe lijks wachten met uitstappen. „Kijk eens", zei Bean toen de twee astronau ten zich gereed maakten om ruim vier uur in de maanlander door te bren gen. i Prinses Beatrix en prins Claus hebben dinsdag op kasteel Draken- steyn een kleine delegatie ontvan gen van de Expo '70. die het prin selijk paar een in brons gegoten beeldje van de „Tower of the sun" het symbool van de tentoonstelling, aanbood. Rechts de vice-president van Expo '70, de heer Sato. ANKARA Een verloren geraakte Turkse diplomatieke koerierstas. met vertrouwelijke documenten voor ge bruik bij de Turks-Griekse grensbespre- kingen te Athene, is in Nederland bo ven water gekomen, aldus is vandaag door het Turkse ministerie van Buiten landse Zaken meegedeeld. De tas verdween op het vliegveld van Athene toen de Turkse delegatie daar aankwam, jl. zondag. De besprekingen zouden maandag beginnen. De tas is op Schiphol gevonden en overhandigd aan de Turkse ambassade te Den Haag. Het blijft vooralsnog een raadsel hoe de tas is verdvrenen en hoe hij op Schiphol is beland. ADVERTENTIE vindt u Paola Rossi waar het zo goed kiezen is uit de grootste juwelierscollectie van Amsterdam Amsterdam Kalverstraat 42 vlak bij de Dam Dinsdag vertrokken van het sta- tion te Roosendaal de kwartier- makers voor de rampbrigade, die I in Tunis hulp zal verlenen na de 4 ramp aldaar. Het groepje werd uit-1 neleirie npdn.an rfnnr rip eerste se- geleide gedaan door de eerste se cretaris van de Tunesische ambas sade in ons land, de heer E. Bouh- lila. ATHENE De Beatle John Lennon en zijn echtgenote Joko Ono willen in bed kruipen om de zaak van de vrede te dienen, zoals zij ook eerder dit jaar 'n week het bed in 't Amsterdamse Hilton hebben gehouden. ROME De redacties *van de dag* bladen en persbureaus in Italië zijn dinsdagavond als eersten begonnen aan een algemene staking, die vandaag moet uitgroeien tot een massale actie van protest tegen het ontbreken van voldoende goedkope woningen. Het aantal werknemers dat gehoor zal ge ven aan de stakingsoprocp van de drie grote vakverbonden wordt geschat qp twaalf tot twintig miljoen. Het wordt de vierde algemene sta king in een jaar tijd. Deze actie zal het land waarschijnlijk 130 miljard li re (ongeveer 740 miljoen gld) kosten. Het economische en openbare leven zal vrijwel geheel stil komen te liggen. Er zullen geen treinen, autobussen en taxi's rijden, Winkels markten, banken, theaters, bioscopen, benzinestations en vele fabrieken zullen gesloten blijven. Er zal geen post worden bezorgt, er zal geen brood en melk zijn te krijgen en de radio- en televisieprogramma's DEN HAAG De socialisten, de PSP, de communisten, de Groep- Aarden en de Boerenpartij hebben gistermiddag gestemd tegen de be groting van minister Schut (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening), hetgeen echter niet verhinderde, dat deze begroting werd aangenomen. Tevoren werd met de stemmen van de PSP, de CPN, de Boerenpartij te gen en drie leden van de KVP, de motie van mr. Aantjes (AR) aangeno men, waarin de minister wordt ge vraagd om bij de toewijzing aan een gemeente van te bouwen huizen, re kening te houden met haar medewer king van het doorstromingsbeleid. De motie van de socialist Van den Doel om vijfdtiizend, gesubsidieerde huizen meer te bouwen werd verwor pen, met de stemmen van zijn partij, de PSP, D'66, de communisten, de Boeren en de Groep-Aarden vóór. Ook de motie van drs. Nypels (D '66) waarin hij vroeg om een nota over de ruimtelijke ontwikkeling in het noordelijk deel van de delta en over de manierwaarop geld hiervoor kan worden gevonden, werd verwor pen. Ditmaal stemden behalve D'66, de PSP en de CPNJ ook de liberalen voor. GRONINGEN De Groningse poli tie heeft de sinds 8 november uit de „Rekkense Inrichtingen" voortvluchti ge Amsterdammer H. P. A. van D. aan gehouden en ingesloten op verdenking van oplichting en flessentrekkerij. De man, die wegens verduistering, oplichting en flessentrekkerij ter be schikking van de regering was gesteld, werd dinsdag in de stad Groningen ge signaleerd. Hij kocht daar onder ande re een paar schaatsen en een fotocame ra zonder te betalen. Tenslotte liet hij zich in een kledingzaak een geheel nieuwe garderobe aanmeten. zullen drastisch zijn besnoeid. De recht streekse uitzending van de maanvlucht van de Apollo-12 gaat echter normaal door. Dinsdagochtend vroeg probeerde de regering nog de staking te voorkomen door plannen bekend te maken voor de bouw van goedkope arbeiderswoningen. Met de uitvoering van deze projecten is een bedrag van 1.225 miljard lire (ongeveer 6,75 miljard gld) gemoeid. De vakbeweging liet echter direct we ten, dat deze plannen ontoereikend zijn. Zij eiste een doeltreffende controle op de huren, een nationaal beleid ten aan zien van de stedenbouw, de onteigening van grond en staatssubsidies voor de woningbouw. Het huisvestingsvraagstuk in de gro te steden van Italië is voor een deel het gevolg van de toevloed van miljoe nen werknemers van het platteland, in het bijzonder vanuit het arme zuiden, naar de welvarender steden. De huren zijn hierdoor sterk gestegen, waardoor arbeidersgezinnen vrijwel geen betaal bare woning meer kunnen vinden. Het grote probleem is niet een gebrek aan geld van de kant van de regering. Daar heeft men fondsen gereserveerd voor de bouw van goedkope woningen. De plaatselijke autoriteiten missen echter de middelen, om de nodige diensten te verlenen. Het gevolg is dat er een reeks spectaculaire „satellietsteden", waarvan enige in de buurt van Rome, leeg staan omdat er geen elektriciteit, gas, water, riolering, straten, scholen en winkels zijn. De gelden die de rege ring nu heeft uitgetrokken, zijn bedoeld om de plaatselijke autoriteiten op dit gebied te helpen. DEN HAAG De anti-revolutionai ren handhaven vooralsnog hun bezwa ren tegen het voorstel van minister Witteveen (Financiën) om de belas tingcorrectie voor tweederde over 1970 en voor eenderde over 1971 te sprei den. Zij voelen nog steeds voor een gelijke verdeling over beide jaren. Een amendement in deze richting werd gisteren, tijdens de debatten over de belastingcorrectie in de Tweede Ka mer, nog niet ingediend. Verwacht wordt dat dit vandaag zal gebeuren, als de Kamerleden na het antwoord van de minister en van staatssecretaris Grapperhaus voor de tweede keer aan het woord komen. De heer Kieft krijgt overigens niet de hele a.r.-fractie mee. Waarschijnlijk zullen mr. Aantjes, de heren Van Bcn- nekom, Schakel, De Mooij en dr. Zijl stra uit de boot vallen. De overige regeringsfracties staan, even als de communisten, de Boeren, de SGP en het GPV achter het voorstel van de minister. D'66 wil, zoals een maand geleden reeds tijdens de algemene politieke be schouwing bleek,, het volgend jaar 450 miljoen gulden voor dit doel uittrekken. Over de tweede moot van de correctie zou later een beslissing moeten worden genomen. De socialisten, de PSP en de groep-Aarden zijn tegen het gehele plan om de belastingtarieven aan te passen aan de waardevermindering van de gulden. Men zie verder elders in dit num- ADVERTENTIE De Heer J. W. Th. van Leuteren Hertenlaan 27 Arnhem. Totaal 187.278 prijzen '"Hov/rOf! van 1.- t/m 1000 Tank bij Chevrc en win zo'n pr DEN HAAG Een simpele optel som heeft met één klap de hoop op kleinere klassen bij het kleuter- en la ger onderwijs de bodem ingeslagen. Het aantal leerlingen per klas (de leerlingenschaal) kan zeker de eerstko mende jaren niet verder worden ver laagd. De onderwijzers ontbreken om alle extra klassen op te vangen. Een onderzoek op 79 van de 98 Ne derlandse kweekscholen heeft uitgewe zen, dat nog minder dan de helft van de leerlingen uit de eerste klas de on derwijzersopleiding kiest. De komende jaren is hier, volgens deskundigen, geen verandering in te brengen. Het gevolg is, dat óver twee jaar het MEXICO Bij een ernstig ongeluk in een olieraffinaderij in de Mexicaanse provinciestad Ciudad Madero zijn acht mensen om het leven gekomen en veer tig gewond. Door een explosie ontstond een gro te brand die nog drie ontploffingen ver oorzaakte. De installaties werden voor een groot deel verwoest. Drie arbeiders werden met levensge vaarlijke brandwonden in een zieken huis opgenomen. aanbod van gediplomeerde onderwij- zes met een derde zal teruglopen, waar door een groot tekort ontstaat. Toen verleden week de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer werd be handeld waren deze cijfers nog niet be kend. De gisteren bekend geworden en quête-uitslag heeft schrik en ontstelte nis in onderwijskringen en op het mi nisterie veroorzaakt. In nauw overleg tussen ministerie en onderwijzersbon den zal worden bekeken wat nu verder moet gebeuren. De al aangekondigde leerlingen- schaalverlagingen per 1 januari (voor de lagere school van 39 naar 38 en voor de kleuterschool van veertig naar 39 leerlingen) en 1 augustus 1970 (voor de lagere school van 38 naar 37 en voor de kleuterscholen van 39 naar 38) gaan ge woon door. Weersverwachting van het K.N.M.I. van woensdagavond tot donderdag avond: Wisselende bewolking met enkele buien. Krachtige, aan de kust tijdelijk harde tot stormachtige westelijke wind. Iets lagere middagtemperaturen. r

De Vallei | 1969 | | pagina 1