11. VAN REMMERDEN (PvdA) Exploitatie wegenbouwbedr. samen met andere gemeenten! Politieke tribune na raadsvergaderingen M. G. H. HENDRIKS (KVP) Feodale instelling als Patrimonium moet worden opengebroken G.J. VANDEELEN(SGP) Sportbeoefenaren dienen ook steentje bij te dragen Bezinning TRIEST VRIJE TIJD ZWEMMEN ONDERWIJS LEUREN WONINGBOUW SPORT Pagine 4 WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 ALGEMENE BESCHOUWINGEN IN VEENENDAALSE RAAP Een sluitende begroting, zoals dé raad aangeboden, behoeft niet te betekenen dat er geen problemen meer zjjn en dat er voor Veenendaal geen moeilijkheden meer bestaan. Openheid en duidelijkheid is ten aanzien hiervan niet alleen gewenst, maar zelfs een dringende noodzaak. Wjj juichen dan ook de opzet van de In spraakprocedure toe, omdat het ons een goed begin lijkt tot het doel, het beter functioneren van de democratie, te komen. Naar onze mening is bij deze gedach te de „kom in"-procedure een uitstekende aanvulling. Dit betekent dat perio diek de deuren van het raadhuis wagenwijd opengezet worden voor het Veenen- daalse publiek. Voorlichting kan dan worden gegeven over het functioneren van het gemeentelijk apparaat, zoals de onderdelen financiën, openbare werken, socia le dienst en politie. De raadsfracties dienen aanwezig te zijn om voor te lichten over het hoe en waarom van hun beleid. Een voorstel in deze richting wordt u tijdens deze vergadering aangeboden. Het tweede voorstel, mijnheer de voorzitter, in de richting van meer openheid is: „Maak de commissiever gadering openbaar". Het publiek heeft er gewoon recht op te weten wat er zich afspeelt tijdens de vergaderin gen. Tevens is het een manier om hen mee te laten groeien naar de behande ling in de raad en het behoedt ons voor allerlei vreemde situaties, zoals deze nu regelmatig voorkomen. Als derde voorstel bij dit hoofdstuk lanceren wij: „Laat de politiek leven en maak van de kantine in het raadhuis na afloop van de raadsvergadering een soort politieke tribune, waar college, raad, pers en belangstellenden van ge dachten kunnen wisselen over allerlei zaken". Verder lijkt het ons wenselijk, eens na te gaan of de openingstijden van het raadhuis voldoende afgestemd zijn op de wensen van het publiek. Het redelijke belastingpeil is, volgens de minister, in onze gemeente nog niet B. VAN REMMERDEN (PvdA) .in het slop bereikt. Misschien een uitspraak, die van toepassing is voor Wassenaar, maar voor Veenendaal met zijn legio aan la ge inkomens is het een redenering die triest en belachelijk is. Kortgeleden heeft een onderzoek nog aangetoond dat wij zeer voorzichtig moeten zijn met een groot aantal gezinnen om ze door bepaalde maatregelen van gemeente- Veenendaal is een dynamische plaats geworden. Het uiterlijke beeld aan straten, woningen, gebouwen, industrieën en allerlei voorzieningen getuigt van een ex pansiedrift, arbeidslust en gemeenschapszin, die respect en bewondering af dwingen voor al degenen, die op een of andere manier hierin hun rol hebben gespeeld. Maar: of ook hier de mens als het mooiste door God geschapen wezen ge lukkiger is geworden, is een vraag welke op zijn minst voor discussie vatbaar lijkt. Hoe dan ook, wij staan gezamenlijk voor de opdracht ons gegeven door de vol wassen burgers van Veenendaal in 1966 om op het bestuurlijke, gemeentelijke gebied te bouwen en te werken aan de realisering van een menswaardige samen leving. Wat kopen wè er voor, als we prach tige wegen, huizen en allerlei andere voorzieningen weten te scheppen, maar waarin de mens zich niet gelukkig voelt. Ook het plaatselijk overheidsbeleid zal derhalve permanent aandacht aan die menselijke factor moeten schenken Alle activiteiten dienen tegen deze ach tergrond te worden gezien. Als een van de grote problemen van een niet eens meer zo heel verre toe komst zie ik: het zinvol besteden en be leven van de vrije tijd. De mens zal moeten leren leven in een veelvoud aan vrije tijd. Nu reeds worden er grote sommen geld besteed aan het treffen van allerlei recreatieve voorzieningen. Duidelijk wordt het, dat wij ook plaatse lijk zullen moeten leren woekeren om die mogelijkheden te benutten, welke nog schaars voorhanden zijn. O.a. op het gebied van de ruimtelijke ordening zal met tact en wijsheid gekoerst moe ten worden, om niet te veel te morsen of te versnipperen. Ons gehele onderwijs, onze woningbouw en alle hiermede verband houdende voorzieningen zullen bijv. op dit onont koombare probleem moeten worden af gesteld. Ik vind het jammer, dat in de toe lichting op de begroting met geen enkel woord is gerept van de stand van zaken m.b.t. het instellen van een schoolpeda- gogische resp. schoolpsychologische dienst een zaak die ik al meermalen by u meb bepleit. Ten aanzien van het algemeen maatsch. werk en de gezinsverzorging in Veenen daal hoop ik met het College, dat de verantwoordelijke 4 op dit terrein werk zame instellingen tot een zodanig sa- menwerkingspatroon kunnen komen, waardoor op doeltreffende wijze een be tere hulpverlening tot stand gebracht kan worden. Voor wat de R.K. Stichting voor Maatsch. Werk betreft is dit geen probleem; er wordt echter van deze kant terecht de hoop uitgesproken, dat de 3 andere groeperingen haar niet aan de kant zullen laten staan, zoals dit op andere terreinen helaas al eerder is ge beurd. Het eigen groepsbelang dient hier on- M. G: H. Hendriks (KVP) Oom Pat dergeschikt te worden gemaakt aan het algemeen belang. De onderscheiden maatschappelijke centra zijn er voor een optimale hulpverlening aan de mens, die er gebruik van wil maken en niet omgekeerd. Dat de woningbouw vanwege de finan cieringsmoeilijkheden ernstige stagnatie ondervindt is een zaak, die ons terecht met grote zorg vervult. Het wordt de hoogste tijd, dat het feodale karakter van deze woningbouw vereniging wordt opengebroken. De be slotenheid, waarmede deze kleine club meent te moeten werken, kan echt niet meer in onze open samenleving. In de volksmond van de Engelenburgbe woners wordt deze bouwvereniging met de naam „Oom Pat" aangespro ken. „Oom Pat" heeft in het verleden ontegenzeglijk veel gepresteerd en daarvoor kan men dankbaar zijn, maar het wordt de hoogste tijd, dat deze paternalistische vrijgezel verkering zoekt, opdat er een gezond huwelijk gesloten kan worden met het uitzicht op nieuw, fris en verjongd bloed. Het onderdeel jeugdzaken is in tegenstelling tot andere onderdelen in de nota van aanbieding uiterst mager uit de bus gekomen. Juist op dit gebied had ik graag een eigentijdse visie van het gemeentebestuur verwacht. De ge hele problematiek rondom de welzijnde zorg voor de jeugd is dermate actueel, dat ik 'het een grandioze misser vind van het gemeentebestuur door hieraan zo weinig in deze nota aandacht te be steden. Op zijn minst had ik verwacht dat er voor wat de plaatselijke jeugd- situatie betreft, een koers was uitgezet aan de hand van de recente nota van de minister van CRM, waarin een na der standpunt werd duidelijk gemaakt over het bekende Cower-rapport. Tot slot nog enkele praktische vra gen. Ik zou het op prijs stellen, indien U spoedig uitvoering kunt laten geven aan het bouwen van een kinderboerde rij in het stadspark. Vorig jaar mocht ik U reeds dit voorstel doen en het werd door U met instemming begroet. Ik ge loof dat U ouders en kinderen hiermede een heel groot plezier zou doen. Met veel genoegen heb ik dit jaar ge merkt, dat mijn voorstel om de vijvers in het stadspark voor de visliefhebbers open te stellen - hetwelk door U spon taan werd overgenomen en uitgevoerd - heel veel uren van plezier heeft be zorgd aan deze visliefhebbers. itoede namens hen: hartelijk dank voor deze toestemming. Dat ook de zwemsport zich in een toe nemende belangstelling mag verheugen, bewezen de feiten en cijfers. Voor enke le punten op dit terrein zou ik uw aan dacht willen vragen. Kunt U ervoor zor gen, dat het Valleibad in de hoogzomer niet gesloten wordt voor het ondergaan van een schoonmaakbeurt, maar dat een dergelijke beurt naar een hiervoor meer gunstig gekozen tijdstip wordt verscho ven? In de afgelopen zomer bleek het gekozen moment nu niet bepaald geluk kig te zijn. Voorts heb ik gemerkt, dat i.v.m. het fraaie zomerweer ook de vij vers in het stadspark tot openbaar zwemwater werden gepromoveerd, waarin óók op zondag kon worden- Uit oogpunt van hygiëne lijkt me dit niet zo juist; voorts is er door de zwem- liefhebbers overlast aan de bewoners van de zgn. „Goudkustwoningen" be zorgt. Wat voor maatregelen heeft het College hieromtrent genomen? Een ander punt hetgeen rechtstreeks met de volksgezondheid alsmede met de geestelijke volksgezondheid heeft te maken, is de mogelijkheid dat per 1-1- 1970 de verkoop van condooms via auto maten en allerlei zaken is vrij gegeven. Overweegt het college hier nog in be paalde mate regelend te gaan optreden en zo ja, hoe denkt het dit dan te gaan doen? wege niet onder het minimum bestaans- niveau te brengen. In het slop zitten wij met onze wo ningbouw, de krotopruiming dus met onze volkshuisvesting. Als er niet di rect maatregelen worden genomen door de betreffende overheidsinstanties om in Veenendaal mogelijkheden te schep pen tot het bouwen van woningen, waar het overgrote deel van de plaatselijke bevolking de huur van op kan brengen, dan is er geen sprake meer van woning nood, maar van een huisvestingsramp. Wij kunnen niet verzwijgen dat van krotopruiming niets terecht komt, om dat wij niet kunnen beschikken over vervangende woningen met betaalbare huren. Verder kunnen wij als college en raad niet verhelen dat wij ook geen moge lijkheid meer zien uit het slop te ko men Voor ons is het een raadsel, dat dit door de woningzoekenden, onder wie vooral de rijpere jeugd, wordt ge accepteerd. Het is een zaak om niet te accepteren, maar te demonstreren en dan in massaal verband. Zien we terug op de afgelopen periole ba ren de mogelijkheden van de afdeling ons de grootste zorg. Enerzijds de vreemde benadering van verschillende aanbestedingen vanuit de raad, ander zijds de vreemde manier van kostenbe rekening der aannemers. Een vraag die men zich kan stellen is: Kunnen wij met deze manier van werken doorgaan of moeten wij in gezamenlijk overleg wij denken dan aan het seniorenconvent tot een oplossing zien te komen? Als tweede mogelijkheid om uit deze impasse te geraken zien wij, nu wij toch de mond vol hebben over grote re eenheden en schaalvergroting, het zelfstandig exploiteren van een we genbouwbedrijf in samenwerking met andere gemeenten. Dit echter alleen als er zich problemen blijven voor doen zoals zich de laatste tijd aange diend hebben. Wij geloven dat het onderwijbin nen zeer korte tijd zich meer en meer zal moeten ontwikkelen in de trant van de jeugd voor te bereiden op hetgeen hun in deze maatschappij te wachten staat. Ze worden nu na het verlaten van de school op een hoop gegooid in een aantal bedrijven, geestelijk totaal on voorbereid, met als resultaat dat aller lei verwachtingen nooit werkelijkheid worden. Het gevolg hiervan is passivi teit, waarop de ouderen veel kritiek uitoefenen doch geen begrip voor kun nen opbrengen. Nadat de heer Van Remmerden ge pleit had voor het aanstellen van een jeugdambtenaar teneinde de jeugdza ken professioneler te kunnen begelei den, vervolgde hij: „Hoewel niet ontevreden over de ac tiviteiten van het gemeentebestuur in het afgelopen jaar, zijn toch een aan tal kanttekeningen niet overbodig. Realisering van sportpark II dient op korte termijn haar beslag te krijgen. Stimulerend zal het gemeentebe stuur op moeten treden wanneer het erom gaat meer takken van sport tot leven te brengen, waarbij vooral in het begin de helpende hand gebo den moet worden. Ook het adviserende meewerken aan fusies van de plaatselijke verenigin gen lijkt ons een taak waar veel aan dacht aan besteed moet worden. Wanneer wij de totale maatschappe lijke ontwikkeling beschouwen, rijst de vraag of de sociale dienst wat man kracht betreft hiermede gelijke tred houdt. Wij zouden het bijzonder triest vinden als de kwaliteit van het werk hierdoor aangetast wordt. Een drin gend verzoek van ons is dan ook: La ten wij vroegtijdig, in goed overleg met de directeur, indien nodig, maat regelen nemen. Vorig jaar spraken wij over een fi nancieel addertje bij het uitkeringsbe drag van de ABW. Thans is het zover en vandaar de vraag in hoeverre de belastingheffing invloed op de hoogte van de uitkeringsbedragen heeft. Ervan uitgaande dat het netto-uitke ringsbedrag volgens ons op geen enke le manier verlaagd mag worden, is dit een behoorlijke schadepost voor de ge meente. Hoe denkt het college deze zaak te financieren en in hoeverre is het een en ander uitgewerkt? Tot slot enkele losse vragen en opmer kingen. Het lijkt ons gewenst het verder wer ken aan verbeteringen voor het ver keer te doen vanuit een verkeersnota. Een opsomming van gevaarlijke si tuaties. slechte wegdekken en wegver- lichting kan een overzicht bieden van datgene dat prioriteit dient te krijgen. Als wij het alleen voor het zeggen zouden hebben in deze raad, mijnheer de voorzitter, dan werd vandaag nog een anti-leurwet. of anti-leurverorde ning in het leven geroepen. Vooral on der de bejaarden zijn er steeds meer die door bepaalde figuren in de boot genomen worden. Men probeert door allerlei manipulaties deze mensen van het vaak weinige geld dat ze hebben af te helpen. Ook vragen wij ons af of de manier waarop in Veenendaal ge collecteerd wordt, de toets der kritiek kan doorstaan. Misschien is de kreet „minder geleur aan de deur" op zijn plaats. Vallei A. de Graaf Verschillende raadsleden bepleitten het doortrekken van het Panhuis in de richting Ruisseveen waardoor tevens een betere verbinding wordt verkregen mét Amerongen en Leersum. VEENENDAAL „Het schynt onmogelijk te zyn de arbeidsproduktiviteit gcly- ke tred te doen houden met de verhoging van de lonen". Deze opmerking maakte de heer G. J. van Deelen, fractievoorzitter van de S.G.P., in de gemeenteraad tij dens de algemene beschouwingen, nadat hij er zyn blijdschap over uitgesproken had dat weer een sluitende begroting kon worden aangeboden. Met verontrusting constateerde spreker verder de zijns inziens steeds toenemende verwilde ring van zeden. „Alles moet op de helling. Principes die de toets der eeuwen doorstonden en die gegrond zyn op de Heilige Schrift moeten verdwijnen. Wij willen met nadruk stellen: liever schriftgebonden dan tijdgebonden". Uit de nota van aanbieding blijkt, dat uw college behoefte heeft aan een meerjarenplan. Voor een gemeente als de onze is het inderdaad nodig om het beleid voor een langere periode uit te stippelen. Nu heeft het woord „beleid" zoals u weet, twee betekenissen. Het kan betekenen „bestuur", maar ook „overleg", „bedachtzaamheid" en „om zichtigheid". Als u het dan ook bedoelt in de hierboven genoemde betekenissen en het niet over te veel jaren is uitge strekt, dan heeft het onze instemming. Maar het mag onze draagkracht niet te boven gaan. of zoals een spreekwoord het zegt. „laten we de benen niet lan ger uitstrekken dan het laken". In de nota van aanbieding schrijft u dat er geen plannen zijn om grote grondaankopen te doen. Onze fractie is het in zoverre met uw zienswijze eens, als het grond betreft die wij voor lopig niet nodig hebben. Te vroeg aan kopen of ontpachten geeft renteverlies. Maar wel willen wij met nadruk stel len dat er voldoende grond aanwezig moet zijn voor onze woningbouw. De woningbouw mag niet door ge brek aan grond stagneren. Onze fractie wil er ook bij uw college op aandrin gen dat er voldoende grond aanwezig moet zijn voor particulieren die zelf willen bouwen. Dit blijkt vaak proble men op te leveren en onze mening is dat we de particuliere bouw juist moe ten stimuleren! Bovendien is het vaak een lijdensweg om binnen een redelijke termijn een vergunning te krijgen voor nieuwbouw en verbouwing. Het ambtelijk apparaat moet voor dergelijke aanvragen veel meer op dienstverlening worden inge steld. Het heeft nu wel eens de schijn dat het apparaat een „staatje in de VEENENDAAL De algemene beschouwingen hebben de PvdA- raadsfractie aanleiding gegeven tot een lyrische ontboezemingFractie voorzitter B. van Remmerden be gon er zijn beschouwing mee. Handleiding daarvoor was een praatje van Sake Helder, dat als een stukje bezinning op verleden en toekomst werd gehanteerd. Zwaartekrachten hebben geen invloed meer op de hoogte waar wij ons bevinden maar met sporen van voetstappen bewijzen wij hier waren wij hier stonden wij in deze zaal hebben wij met woorden de voering van onze eerlijke en oprechte bedoelens beschreven of was dat zo dat als verraderlijke vingerafdrukken te boek staan alle helers van de leugen vluchtend in de ghetto's van onze wettelijke veiligheid M\muwu\twm G. J. VAN DEELEN (SGP) grondaankopen staat" is. Öit schrikt mensen die zelf iets willen gaan doen af en het maakt alles onnodig duurder. Wij hopen dan ook dat uw college er de nodige aan dacht aan zal besteden. Wij zijn bezorgd over de begroting van de gemeentelijke sociale dienst. Het nadelig saldo van f 1.750.416.- een stijging ten opzichte van 1969 van f 273.000.- geeft geen reden tot blijd schap. Er zijn natuurlijk een heleboel factoren aan te wijzen zoals uitbouw van het ambtelijk apparaat (wordt het niet te groot en te kostbaar?), sterke stijging van de verpleegprijzen vooral ook in de bejaardencentra enz. zelfs de ministers spreken enigszins hun be zorgdheid uit, maar er verandert niets. Maar vraagt niemand zich nu eens af of er niet iets mis zou kunnen zijn in het systeem, waardoor het misbruik in de hand wordt gewerkt. Met nadruk willen wij stellen dat de mens in nood geholpen moet worden, het is alleen jammer dat als de over heid alle taken van de particuliere in stellingen en vooral ook van de kerken over gaat nemen, dit zal gaan leiden tot verval van verantwoordelijkheid. Onze fractie vindt het heel erg dat het niet mogelijk is nu eens van de woningnood af te komen. Het aantal woningzoekenden is weer groter gewor den. De oorzaken zijn een ieder bekend Onze gemeente is industriekern voor Zuid-oost Utrecht, zo zijn we planmatig ingedeeld. De hogere overheden zien ons als kerngemeente, maar het is onze taak om ze dan ook duidelijk te maken dat we dan ook de benodigde middelen krijgen, om voor onze indus trie-bevolking betaalbare woningen te bouwen. Meermalen heeft on/.e fractie hierop aangedrongen. Ook hebben wij initia tieven genomen, zoals niet het plan voor het bouwen van keuzewoningen- In het kader van dit plan kunnen er heel behoorlyke eengezinswoningen gebouwd worden. Maar helaas, door allerlei voor ons minder overtuigende oorzaken, blijkt het niet mogelijk te zijn. Ook willen we er nogmaals op wijzen dat het voor Veenendaal beslist nodig is om over behoorlijke midden standswoningen te kunnen beschikken. Bij het maken van plannen voor nieuwe woonwijken wordt aan een he leboel dingen gedacht, maar andere, haast onmisbare voorzieningen worden vaak over het hoofd gezien. Zo is het ons opgevallen dat b.v. in het „Hoorn tje" en ook in het „Alexanderpark" niet is gedacht aan een telefooncel. Wilt u in overleg met de PTT de no dige voorzieningen treffen en kan er bij de nieuw te bouwen woonwijken aandacht aan worden besteed? Allereerst wil onze fractie er haar blijdschap over uitspreken dat er een post van f 50.000.- is opgenomen voor aanleg van trottoirs langs een gedeelte van de Dijkstraat. Wij hebben wel eens de indruk, maar het kan schijn zijn, dat uw belangstelling hoofdzakelijk ge richt is op het centrum van Veenen daal en dat de z.g. buitengebieden er maar wat bij hangen. Of zoals u het voor tweeërlei uitleg vatbaar uitdrukt, dat u de doortrekking van het Ruisse veen naar het Panhuis in verband met de kosten en het nut in verband met nu nog beperkte „achterstand" niet no dig vindt. Maar wel vindt u het nodig, dat zo spoedig mogelijk zal worden overgegaan tot aanleg van een verbin dingsweg tussen Nieuweweg en Prins Bemhardlaan. Dit ter ontlasting van het centrum en de Kerkewijk. Maar de levensgevaarlijke situatie aan de Stati onsstraat blijft voortbestaan, ook omdat dit even buiten het centrum valt? Is de city-ring soms het paradepaardje van de verkeersdeskundige? Want de Stationsstraat, de enige directe verbin dingsweg met ons station, is maar een buurtverzamelstraat! In het kort sa mengevat het volgende mijnheer de voorzitter, in het „achterland" wonen ook Veenendalers. Is het mogelijk de ze zaak nog eens uitvoerig te bekijken? Het tekort op de begroting ingediend door de „sportstichting" vertoont een bedrag van f 181.058.-. Wij zijn niet te gen een gematigde sportbeoefening, mits niet op zondag beoefend. Maar er moet toch tegenover staan dat de sport beoefenaren ook hun steentje bijdragen. Langzaam maar zeker nemen wij af scheid van onze Christelijke beschaving. Goed en kwaad zullen niet meer be paald worden door de Goddelijke Wet. Ja het is heel goed mogelijk dat wij als christenen, dat wij als christelijke overheid, medewerken aan de ontker stening van onze samenleving. Maar onze overtuiging is dat het alleen die natie goed zal gaan waar overheid en onderdanen zich buigen voor Gods Woord. Daarom rust op hen die een overheids ambt. bekleden een zware verantwoor delijkheid. De overheid is Gods diena res. Evenals in voorgaande jaren wenst onze fractie aantekening gestemd te hebben tegen subsidies van culturele aard, alsmede tegen het hoofdstuk van de verzekeringswetgevinz Bovendien verzoekt zij het collerr an B en W I maatregelen te nemen om te voorko- I men. dat na 1 januari a.s. voorbehoeds middelen via automaten langs de open bare weg worden verkocht.

De Vallei | 1969 | | pagina 4