AR heeft nog altijd moeite met verdeling correctie Luchtmacht liet de Prins ongestoord jagen SUKRISTOL 'Henri gaat werkelijk te ver. Die dekselse kerel eet een stuk Kernhem uit het vuistje!' slijterskwaliteit... dat proefje! Tom Mix Gin want die smaakt nu eenmaal anders dan andere SER-advies gevraagd over aanpassing van minimumloon Ouders willen nieuwe school in Almelo Apothekers en ziekenfondsen zijn het eens Bontweverij hogere winst BELASTINGDEBATTEN IN TWEEDE KAMER Korte vrijheid voor gevluchte delinquenten Geld verbrand in Soedan Adverteren met geldgebrek in Den Haag? Dan ook in A'darn Moordenaar van grootmoeder hoort acht jaar eisen NIET DOORVOEREN TOCH ONVOLDOENDE UITERSTE GRENS CPN-MOTIE Om"lang"te drinken KRITISCH B.L.O. US AL 7 JAAR AFGEKEURD GEBOUW Geen cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof DE SINT KOOPT. BIJ DE SPAR ff OMDAT HIJ WIL SPAREN BIJ DE KOOP A.R.K.A. Er zijn nog altijd mensen die geen been zien in grote luxes-maar steigeren voor de kleine. Terwijl juist de kleine genoegens het ware arsenaal zijn van de levensgenieter. Daar ga&t Henri, hij heeft trek in iets hartigs, hij aarzelt even boven de kazen-want hij is geen eenkennige één-kaas-eter-en pakt dan zijn Kernhem, snijdt een stevig stukje en eet 't uit het vuistje. Wat een verfijnd genoegentje! Een volgende keer pakt hij een hoekje Bluefort of een puntje St. Paulin. Een dekselse kerel, die Henri, en hoe ver hij ook gaat-hij blijft binnen de grenzen. Want de Nederlandse dessertkazen zijn zo vriendelijk betaalbaar. WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 (Vervolg van pag. 1) DEN HAAG Tijdens de belasting debatten in de Tweede Kamer hield de anti-revolutionaire woordvoerder Kieft een zakelijk en rustig betoog. De recb' vaardigheid van de voorgestelde be lastingcorrectie hebben wij nimmer betwist, zei hij, maar het zou woord breuk zijn. als we haar in deze kabi netsperiode niet zouden aanvaarden. De verdeling zeshonderd miljoen gulden in 1970 en driehonderd miljoen in 1971 zat hem echter nog steeds dwars. Tijdens de algemene politieke be schouwingen hebben we, aldus de heer Kieft, er op gewezen dat de dekking van de begroting maar dunnetjes was. De minister heeft intussen die dekking aanzienlijk verbeterd, omdat hij door een verder uitstel van de teruggave van de omzetbelasting op oude voorraden in totaal een reserve van 63 miljoen gulden heeft. De basis voor onze kritiek is dan ook niet zó breed meer, zei de heer Kieft. Hij vond dat de maatregel op zich een nog zwaardere druk op het bedrijfsle ven legt. De minister wil nu de laatste termijn van teruggave van de omzetbe lasting voor grotere ondernemers niet voor de helft of voor driekwart, maar in zijn geheel verschuiven. Onze concur rentiepositie ten opzichte van 't buiten land mag niet verder worden aange tast, aldus de heer Kieft. De vorige week waarschuwde minister De Block (Economische Zaken) hier nog voor naar aanleiding van de moeilijkheden bij VMF-Werkspoor. De anti-revolutionair vroeg de minis ter om deze verdere verschuiving niet door te voeren. Bovendien wil hij dat kleinere ondernemers, die recht hebben op een teruggave van vijftien honderd gulden, buiten de maatregel tot verschuiving blijven. De minister heeft bepaald dat zij, die recht hebben op een restitutie van duizend gulden, niet zullen worden getroffen. Een ander bezwaar tegen de plannen van minister Witte veen is, dat zeven tot achthonderdduizend mensen, die on der de belastingvrije voet vallen, geen enkel voordeel van de correctie zullen hebben. Hij vroeg zich bovendien af of het argument van de minister de zelfstandigen zijn er bij gebaat juist is. Zijn fractiegenoot Goudzwaard her haalde gisteravond, dat minister Witte- veen alsnog een betere dekking in zijn begroting heeft gevonden. Deze biedt echter vooralsnog onvol doende basis om akkoord te gaan met de verdeling tweederde-eenderde. Hij wees er op dat als de belastingcorrec tie in twee gelijke moten wordt ver deeld, de helft van de verschuiving van de treuggave van omzetbelasting op voorraden achterwege had kunnen bly- ven. Bovendien vreest hij in 1971 een stij ging van de werkloosheid. Dan moet er extra geld in onze economie worden ge pompt, en een verdeling van de belas- lingcorrectie in twee gelijke delen draagt hiertoe bij. Minister Witteveen zou, aldus drs. Goudzwaard, zijn positie versterken als hij maatregelen zou toezeggen om de De heer Biesheuvel, in gepeins verzonken tijdens de belastingdebatten in de Tweede Kamer. Rechts onder de heer Den Uyl. prijzen te drukken in het geval dat die prijzen in 1970 meer dan 3,5 tot 4 pro cent zouden stijgen. Maar zelfs als de ze maatregel wordt aangekondigd, ver vallen de bezwaren tegen de voorgestel de verdeling van het met de correctie gemoeide bedrag nog niet. De overige regeringspartijen gaan ak koord met de voorgestelde verdeling. De liberaal Portheine noemde haar een uiterste grens, en hij betreurde het dat de invloed van de inflatie over 1965, 1966 en de eerste helft van 1967 niet wordt gecorrigeerd. Het voorstel is, volgens hem, een daad van simpele rechtvaardigheid tegenover de belas tingplichtigen die te veel hebben be taald. De voorgestelde verdeling heeft, zo zei mr. Scholten (CHU) in zijn fractie begrip ontmoet. De grotere verruiming van het besteedbaar inkomen spreekt hem aan.. Drs. Peijenburg (KVP) vond de spreiding over 1970 en 1971 een even wichtige verdeling en een belangrijke bijdrage aan de toeneming van het be steedbaar inkomen, zonder dat deze leidt tot prijsverhogingen. De socialist drs. Berg had gisteren nauwelijks tien minuten nodig om zijn „neen" te laten horen. Hij noemde de correctie geen verlaging maar een ver schuiving, omdat zij toch moet worden betaald uit een verhoging van de b.t.w. en van accijnzen. De negenhonderd miljoen gulden kunnen volgens hem beter worden be steed aan de verruiming van de ge- meentefinanciën, aan krotopruiming en aan ontwikkelingshulp. De heer M. Bakker (CPN) dienen een motie in waarin er bij de regering op woordt aangedrongen de voorgestlde belastingcorrectie te wijzigen in die ADVERTENTIE DEN HAAG Prins Bernhard heeft vorige week ongestoord in Twente kunnen jagen, dank zij de medewerking van de Koninklijke Luchtmacht. Tijdens de jacht partij zijn straaljagers van de vliegbasis Twente uitgeweken naar een andere basis. De voorlichtingsdienst van de luchtmacht in Den Haag wijst erop, dat dit een heel gewone zaak is. „Ook op verzoeken van particulieren gaan wij in. Zo is er op de vliegbasis Soesterberg eens gestaakt omdat er in circus Boltini tv-opnamen moesten worden gemaakt." „In Twente is het al evenmin de eerste keer dat er aan dergelijke verzoeken wordt voldaan. Tijdens een begrafenis en tijdens opnamen van een koor voor een grammofoonplaat zijn de straaljagers niet opgestegen." De woordvoerder geeft toe dat er per jaar een bepaald aantal vlieguren moet worden gemaakt, maar de marge is ruim genomen. zin, dat deze geheel ten goede komt aan de lagere en midden-inkomens. In de motie wordt gevraagd, de correctie uit sluitend te gebruiken voor een verho ging van de belastingvrije voet en de inkomens boven f 35.000,- niet onder de verlaging te doen vallen. De heer Bakker sprak zich uit voor een verlaging van de belastingen, mits deze ten volle ten goede komt aan de la gere inkomens. Hij bepleitte belasting verhoging, maar dan waar het geld is. In dit verband drong hij aan op verho ging van de vermogensbelasting en van de successie-belasting. In ieder geval ADVERTENTIE dienen de hogere inkomens buiten de voorgestelde correctie te blijven, zo merkte hij op. Hij wees er op, dat in deze categorie „de techniek van de lega le belasting-ontduiking het verst is^ ge vorderd". Ir. CN van Dis (SGP) en N. Verlaan (BP) verklaarde de voorgenomen infla tiecorrectie te zullen steunen, al gaven zij de voorkeur aan een correctie van 900 miljoen in een enkele keer. Zij wa ren overigens, evenals de heer E. J. Harmsen (groep-Harmsen), tamelijk kritisch tegenover de andere belasting voorstellen van de regering. De heer Verlaan verklaarde dat de Boerenpartij voor de aanpassing van de tarieven van de loon- en inkomstenbe lasting zou stemmen en tegen de overige belastingvoorstellen, maar indien door de tegenstemmen van de Boerenpar tij d.w.z. tegen de inflatiecorrectie de regering ten val zou kunnen worden gebracht, zouden de drie boeren hun voor tegen het wetsontwerp uitbrengen Omdat hij een gevaar meende te zien dat de Tweede Kamer eventueel de overige belastingvoorstellen zou goed keuren en daarna, bij de stemming over de aanpassing van de loon- en inkom stenbelastingtarieven de regernig ten val zou brengen zodat de belasting verhoging een feit zou zijn en de verla ging niet zou doorgaan verzocht hij de voorzitter eerst het aanpassingsvoor- stel in stemming te brengen. ALMELO Een grote groep ouders van kinderen, die de r.k. BLO-school Don Bosco in Almelo bezoeken, zal zich vanavond op initiatief van vier van hen beraden over een actie tegen die instanties, die de bouw van een nieuw schoolgebouw tegenhouden. Het huidige gebouw is meer dan honderd jaar oud. Het lekt, tocht, is vochtig en is al zeven jaar geleden af gekeurd. Goedgekeurde bouwplannen voor een nieuw schoolgebouw liggen gereed, de gemeente heeft alles onder nomen om geldmiddelen voor deze bouw te krijgen maar er gebeurt niets. ADVE. NTIE DEN HAAG Dinsdagmiddag om streeks kwart over twee zijn twee de linquenten ontsnapt uit het selectie- en orintatiecentrum, dat i nhet gevange niscomplex aan de Pompstationsweg in Schevcningen is ondergebracht. Het waren de 29-jarige betonwerker M. K. uit Eindhoven, die wegens po ging tot doodslag veroordeeld was tot een gevangenisstraf van drie jaar, waarvan hij er drie weken had opzit ten, en de 23-jarige loswerkman F. Z. K. uit Amsterdam, die wegens diefstal en joyriding tot zeven maanden gevan genisstraf was veroordeeld. Daarvan moest hij nog zes maanden uitzitten. De mannen werden kort na hun vlucht weer gegrepen na een achtervol ging door twee politieagenten te paard en een automobilist. De beide mannen ontkwamen tijdens het luchten. Vanaf de luchtplaats wis ten zij op een 3Vü meter hoge muur te klimmen. Via een dak kwamen ze op de binnenplaats, die grenst aan de bui tenmuur. Met behulp van aan elkaar geknoopte strengen beddegoed, klom men ze over de buitenmuur. De Haagse politie, die kort daarop gewaarschuwd werd en met enkele wa gens naar de gevangenis kwam, trok de aandacht van een automobilist, die begreep dat er iets aan de hand moest zijn. Toen hij op de Pompstationsweg twee mannen in dezelfde pakken zag lopen, vermoedde hij, dat het om een ontsnapping ging. Hij waarschuwde twee agenten te paard, die in de buurt reden en gezamenlijk werd de achter volging ingezet. Via de Harstenhoekweg en de Zwol- seweg waren de vluchtelingen bij de Groningsestraat gekomen. Daar kon een van hen, F. Z. K. in een achtertuin worden aangéhouden. De ander zag daarop ook af van verdere pogingen om weg te komen en stapte bij de au tomobilist die achter hem had gereden in de wagen. Via 't politiebureau wer den de mannen teruggebracht naar het gevangeniscomplex. KHARTOEM (Soedan) In Soedan wordt geld ter waarde van 40 miljoen pond sterling (345 miljoen gulden) ver brand, en dat alleen maar omdat er een foutje zit in de handtekening op de biljetten. De misdruk op de in Engeland ge drukte biljetten werd nog juist ontdekt voordat de bankbiljetten door de Soe- danese nationale bank verspreid zou den worden. In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 «ent. Goedgekeurd door de Ned. Ver. van Suikerzieken. ADVERTENTIE r AMSTERDAM Onze stad zit .ook ontzettend krap in het geld; laten de mensen daar ook maar eens naar ko men kijken, zo rdeneert het Amster damse socialistische gemeenteraadslid drs. Ed. van Thijn. Hij vraagt burgemeester en wethou ders of zij er niet voor voelen het voor beeld van Den Haag te volgen, dat in alle Haagse kranten een advertentie van een hele pagina zal plaatsen onder het opschrift „Den Haag zit krap, kom eens kijken". In de advertentie wordt een overzicht gegeven van de proble men rondom de begroting voor volgend jaar. Er staat tevens bij aangegeven op welke data de gemeenteraad de begro ting gaat bespreken. mijn volgende pakje is weer UTRECHT Het honorarium van de diensten van apothekers ten behoeve van de ziekenfondsverzekerden in 1969 en 1970 is vastgesteld. De ziekenfond sen en de Koninklijke Nederlandsche maatschappij tot bevordering der phar- macie hebben er overeenstemming over bereikt. Een eerder akkoord werd niet goed gekeurd door de ziekenfondsraad. Daarom hebben partijen nu beslo ten, de destijds overeengekomen extra honoraniumvergoeding van tien pro cent in verband met de stijging van de afleveringen, voor het jaar 1969 te laten vervallen. Zij menen wel dat de extra verhoging in fases moet worden doorgevoerd in 1970 en 1971. Naast bestaande vergoedingen en het abonnementshonorarium (zeven gulden per verzekerde in 1969) zullen de apo thekers dit jaar en in 1970 van de zie kenfondsen ook een bijdrage ontvan gen voor een oudedags-, weduwen- en wezenverzekering. Deze bedraagt voor dit jaar 57,6 en voor 1970 65,4 cent per ingeschreven verzekerde. De bijdrage wordt overgemaakt aan de ten behoeve van deze voorziening gevormde stich ting Voorlopig beheer. ENSCHEDE (ANP) De Nederland se Bontweverij verwacht over dit jaar een hogere winst dan die over 1968. De omzetten liggen op dit moment 15 procent hoger dan vorig jaar om deze tijd. Ook de orderportefeuille is onge veer 15 procent hoger. DEN HAAG Minister Roolvink (Sociale Zaken) heeft de Sociaal-Econo mische Raad advies gevraagd over wij zigingen van de wettelijk regeling van het minimumloon. Het belangrijkste punt betreft de jaarlijkse aanpassing van dit loon. Volgens de, huidige wettelijke rege ling wordt het minimumloon op 1 juli van elk jaar aangepast. Dit gebeurt aan de hand van het gemiddelde van de stijging van lonen en prijzen. De SER is thans de vraag voorge legd of deze methode gehandhaafd moet worden of dat tot aanpassing van het minimumloon aan de loonontwikkeling alleen zou kunnen Worden overgegaan. Ook wordt in de adviesaanvrage een verlaging van de leeftijdsgrens van 24 jaar aan de orde gesteld. Tenslotte wordt de SER gevraagd of werknemers en kostwinners, die de in de wet genoemde leeftijd nog niet heb ben bereikt, aanspraak op het mini mumloon moet worden toegekend. De voorzitter van de Algemene rooms-katholieke ambtenarenvereniging. de heer J. J. Loerakker, heeft op het jaarcongres van de organisatie in Utrecht aangedrongen op verhoging van het minimumloon van 145,80 tot 167 gulden. Hij vindt dat het minimum loon getoest moet worden aan de loon ontwikkeling en niet aan de gemengde loon- en prijsindex. Een commissie vorig jaar ingesteld door het hoofdbestuur van de vereni ging, is tot de conclusie gekomen, dat de minimumlonen tenminste gelijk met de gemiddelde loonstijging moeten toenemen om d« achterstand die be staat, niet te laten groeien. ADVERTENTIE DEN HAAG De dertigjarige metse laar J. de K. uit Den Hapg die in maart van dit jaar zijn grootmoeder met een bijl van het leven beroofde kreeg giste ren voor de Haagse rechtbank de eia van acht jaar gevangenisstraf met af trek te horen. De moord op zijn 79-jarige grootmoe der, die in haar huis de schedel werd ingeslagen leverde hem zeshonderd gul den op. Met het geld loste hij zijn schulden af. De rest maakte hij op in Amster damse cafés. In de trein van Den Haag naar Amsterdam was hij gearresteerd. Volgens het psychiatrisch rapport heeft K. geen duidelijk besef gehad van wat hij heeft gedaan. In ieder ge val levert hij geen gevaar voor de maatschappij op. De officier van Justitie liet in zijn requisitoir het primair te- lastgelegde „moord" vallen. „Door het chronische alcoholgebruik is K. aan de rand van de afgrond geraakt". De verdediger, mr. M: Thoolen, ver geleek de metselaar met een papoea die nog in een stenen tijdperk leeft. Eer gevangenisstraf van vier jaar vond hi voldoende voor verpleging en verden opleiding, die K. behoeft. De laatste vijf verdachten in he' studentenproces dat vorige week maan dag in Utrecht is begonnen, zijn gis teren tot een boete van zestig guldei veroordeeld. De officier van Justitie mr. F. G. Wüstenberg, had hoixten gulden geëist.

De Vallei | 1969 | | pagina 7