Kiesinger blijft CDU-praeses CAMBRIDGE JOE KENNEDY SR. OVERLEDEN Rumoer in Engeland over afgedankte legerpaarden flati Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Franse hoeren hoos Eis de orin, Uit woede tegen „Brussel" Wellicht proces tegen luitenant VS-troepen Goede sfeer in Helsinki MARKEN APOLLO 12 PENNING Nieuwe legerleider in Oost-Duitsland FEEST Bandleader Heath «verleden Frankrijk zonder gas en licht TRIPLE-FILTER® de milde sigaret met het 3-voudige filter rook rustig... en alleen voor uw plezier - Cambridge Triple-filter KIJK MAAR JSIET GELUKKIG Uw reisgenoot naar elke bestemming is King. Elke King pepermunt is namelijk een „rondje energie" waardoor vermoeidheid minder kans krijgt. Omdat King stimuleert en activeert. Natuurzuivere King houdt monden fris en mensen monter. Dief besmet koper geeft zich aan GEEN DIPLOMAAT Weer man overleden niet ruilharl Rhodesië bevestigt blanke dictatuur WOENSDAG 19 NOVEMBER 1969 DUITSE BOEREN NEGEREN E.E.G. PARIJS De afgelopen nacht heb ben Franse boeren hier en daar weer Wijk gegeven van hun misnoegen over het landbouwbeleid van de regering. In de Jura zijn oude banden op de weg in brand gestoken, waardoor het verkeer werd opgehouden. In Atrecht wilden 250 jonge boeren met 60 trek kers mest storten voor de prefectuur. De politie, die met twee traangasgra naten gebruikte, kon dit verhinderen. De politie, die twee traangasgra- Voor de onderprefectuur in mon- treuil-sur Mer (Pas-de-Calais) zijn twee wagens mest gestort. Hetzelfde is gedaan in Béthune, Rijssel en Sint- Omaars. Op een weg bij Beaune in het midden van het land zijn honderden flessen stukgegooid. In het centrum van Frankrijk hebben honderd jonge boeren het huis van een staatssecretaris belegerd totdat deze uit Parijs telefonisch antwoord gegeven had op enige van hun klachten. De boeren protesteren tegen de ver mindering van de overheidskredieten voor de landbouwstreken. Parlements leden betogen echter dat de nieuwe be groting van 18.13 miljard francs 4.5 procent hoger is dan die voor het vo rig jaar. Drie kwart hiervan wordt ge woonlijk bestemd voor subsidies en an dere toelagen om de prijzen op peil te houden. BONN De Westduitse boerenbond weigert tot eind dit jaar zijn niedewer king aan 't werk van de Europese Gemeenschap. Hiermee wordt geprotesteerd tegen de wijze waarop de ministers van de Zes het revaluatieverlies voor de Duitse boer gaan vergoeden. Tot eind december mag hij nog wor den beschermd door heffingen op de Duitse invoer van landbouwprodukten. Na die datum krijgt de boer minder marken voor zijn produkten. Zijn ver lies 1,7 miljard mark per jaar wordt vier jaar lang vergoed via mani pulaties met te b.t.w. en inkomenssub sidies, voor een deel uit de Europese landbouwpot. De boerenbond vreest tekort te ko men via deze laatste regeling. Hij pleit voor handhaving van de maatregelen aan de grenzen, en daarmee ook voor het tijdelijk loslaten van de (gelijke) Europese landbouwprijzen. Deze mogen er pas weer komen zo meent de bond als een gemeenschappelijke economische en monetaire politiek is gevormd en als een oplossing is gevon den voor de landbouwvraagstukken in de Zes. Het protest van de bond moet het streven van de Westduitse regering in die richting op de Haagse topconferen tie (1 en 2 december) ondersteunen. In de praktijk zal het besluit tot gevolg hebben dat West-Duitslarid enige tijd niet vertegenwoordigd is in overlegor ganen van de Europese landbouw. De inkomstenderving van dé West duitse boeren tengevolge van de revalu atie vloeit voort uit het feit dat in de EEG voor landbouwprodukten worden MAINZ De voormalige Westduitse Bondskanselier Kurt-Georg Kiesinger is dinsdag voor een periode van ten min ste twee jaar herkozen tot voorzitter van de christen-democratische partij. Hij kreeg 386 van de 471 uitgebrachte stemmen. 51 afgevaardigden stemden tegen hem en 33 onthielden zich van stemming. Een stem was ongeldig. Kiesinger was de enige kandidaat voor het voorzitterschap. Teneinde het partijpresidium te verjongen werden vier jonge nieuwe vice-voorzitters ge kozen. Dit waren: de vroegere minister van Wetenschap Gerhard Steltenberg (41), de vroegere minister van Arbeid Hans Katzer (50), de premier van Rijn- 1 ADVERTENTIE) Geslagen In 21,6 karaats gedegen goud en gezet met 12 echte blauwe sterren-saffieren, het symbool van de Apollo 12 en het firmament. De voorajde is gesierd met een sterrenkrans van 12 echte flonke rende saffieren. Daaronder zijn de portretten van Commandant Charles Conrad Jr. en zijn Piloten, Richard F. Gordon Jr. en Alan L. Bean afgebeeld. De achterzijde toont het maan oppervlak, dat de astronauten nu langer gaan onderzoeken. Tevens is afgebeeld het landingsvaartuig en 2 astronauten. Daarboven be vindt zich de aarde, waarnaast de namen van de astronauten in het heelal zijn geschreven. No. aantal gr. 0 mm prijs A. 1000 7 22,8 129.— B. 500 12V4 28 f 189. C. 100 30 38 390.— D. 50 60 38 690.— E. 25 120 60 1350.— F. 10 240 90 2700.— G. 5 480 90 5400.— Alle penningen zijn gezet met 12 saffieren, genummerd, voorzien van een garantie Certificaat en ge durende een vol jaar verzekerd tegen verlies, vermissing en/of diefstal. Prijzen INCLUSIEF B.T.W. Een gouden penning, een waarde vol en historisch bezit. Te bestellen bij banken Juweliers en rechtstreeks bij: DE ORANJE MUNT VOORBURG Waalhofflaan 7 - Tel.: 070-870602* MOSKOU Generaal V. G. Koelikof is benoemd tot bevelhebber van de Sovjet-strijdkrachten in Oost-Duitsland, 7.0 is dinsdag in Moskou vernomen. Ge neraal Koelikof is de vroegere comman dant van het militaire district Kief. Hij volgt generaal Pjotr Kosjefmi op, die sinds '65 bevelhebber in Oost-Duits land was. land-Palts, Helmut Kohl (39) en dr. Hei- ga Wex. De voormalige minister van defensie Gerhard Schroder werd ook als vice-voorzitter herkozen. Hij kreeg van alle vice-premier het minste aantal stemmen. De meeste afgevaardigden op het CDU-congres waren van oordeel, dat de partij op korte termijn moet worden hervormd en moet worden ontdaan van traditionele conservatieve opvattingen. Veel partij-functionarissen zijn van më- ning, dat deze wens naar vernieuwing ook inhoudt, dat Kiesinger in 1971 moet worden vervangen als voorzitter. In dat jaar zal de CDU namelijk de man kie zen die de partij als kandidaat voor het kanselierschap moet leiden bij de vol gende verkiezingen. Als mogelijke op volger van Kiesinger wordt genoemd Stoltenberg, die bij de stemmingen over de vice-premiers 451 van de 476 uitge brachte stemmen kreeg. De leider van de CDU-fractie in de Bondsdag, Rainier Barzel, omschreef op het partijcongres de nieuwe rol van de christendemocraten als oppositie partij. Hij herhaalde zijn aanbod aan de regering-Brandt met de grote vraag stukken met haar te willen samenwer ken. Hierbij zal echter voorop moeten komen te staan, dat de oppositie beter wordt ingelicht. Barzel nodigde de re gering uit Oost-Berlijn concrete punten voor onderhandelingen voor te leggen. In zijn slotwoord waarschuwde Kie singer de regering van Willy Brandt voor illusies over eventuele besprekin gen met Oost-Europa. Het doel van het ..communistische oosten" was volgens Kiesinger handhaving van de status quo, van waaruit het „verdere politieke activiteit vooral in West-Europa" kan ontwikkelen. Minister-president Helmut Kohl, lands vader van Rijnland-Palts, had de avond tevoren de partijvrienden uitge nodigd voor eengroot Mainzer feest. Een bataljon veldkeukens van de Bundeswehr warmde duizenden worst jes en lieve meisjes schonken wijn. Het was het uur van de grote ver broedering, waarop oud-ministers en ex- kanselier geduldig in de rij stonden voor hun broodje worst en hun glaasjes aanstootten met doodgewone partijle den. WASHINGTON De Amerikaanse legerleiding zal deze week beslissen of een proces zal worden aangespannen tegen luitenant William Calley, die wordt beschuldigd van massamoord op Zuidvietnamese burgers, zo verluidde gisteren in Washington. De moord, waarbij ook een sergeant zou zijn betrokken, zou verleden jaar in de stad Kwang Ngai zijn gepleegd. Al enige maanden is een onderzoek gaande tegen luitenant Calley. Ser geant David Mitchell, die in de een heid van luitenant Calley diende tijdens de beweerde massamoord, is de vori ge week in staat van beschuldiging ge steld. Hij bevindt zich nu in Fort Hood, Texas. De legerleiding heeft geen bijzonder heden over het gebeurde in Kwang Ngai willen geven. Ook het ministerie van Defensie weigerde commentaar. betaald in Europa rekeneenheden die gelijk zijn aan een Amerikaanse dollar. Nu de dollar 3,66 mark waard is in plaats van vier mark, krijgen de West duitse boeren minder voor hun produk ten als zij hun rekeneenheden inwisse len in marken. De Westduitse boeren willen dat de betaling in rekeneenheden wordt opge schort en dat ze marken voor hun pro dukten krijgen, totda t'n gemeenschap pelijke economische en monitaire poli tiek tot stand is gebracht en een blijven de oplossing is gevonden voor de agra rische vraagstukke* van de EEG. Zij eisen bovendien de gelijktijdige invoe ring van een permanente heffing op de invoer van landbouwprodukten uit alle andere landen en restitutie van export heffingen tot een bedrag dat overeen komt met het percentage van de re valuatie (9,3 procent). LONDEN Ted Heath, die eens op straat de trombone bespeelde en ver volgens de grootste bandleader van En geland werd, is in de ouderdom van 67 jaar overleden. Zijn gezondheid liet al vijf jaar te wensen over. Hij is bezweken aan de gevolgen van een longontsteking. Hij vormde zijn eerste band in 1945. Tien jaar later stond hij bekend als „mr. Music". Van zijn produktie wer den 12 miljoen grammofoonplaten per jaar verkocht. Het was het eerste Britse dansorkest dat in 20 jaar e entoernee door de Ver enigde Staten maakte. Die tournee, te gen het einde van de jaren vijftig, bracht hem in 30 steden. In de jaren zestig, toen de grote bands door de pop-muziek het zwijgen werd opgelegd, zei Meath: „De kapper en een wasbeurt doen de muziek geen kwaad" maar zijn streven was hetzelfde als dat van de tieners: „Ons geluid veroorzaakt op winding. Dat is ons werk". Aan zijn band kwam dit jaar een ein de. Hij heeft andere topmusici als Ron nie Scott, Jack Parnell en Paul Car penter gepousseerd. PARIJS De door het Communis tische vakverbond C.G.T. uitgeroepen 24-uurs staking in de Franse elektrici- teits- en gasbedrijven is gisteravond begonnen. Aangezien de andere vakbon den. waarbij ongeveer 45 pet. van de werknemers bij deze bedrijven is aan gesloten, zich niet achter deze staking hebben geschaard, zullen de gevolgen van de staking beperkt blijven tot tij delijke onderbrekingen in de elektrici teitsvoorziening en verminderde gas druk. De C.G.T. wil met deze staking hogere lonen en kortere werktijden af dwingen. ADVERTENTIE TRIPLE-FILTER® ••rate fate: een speciaal bewerkt astron-fflter dat tegenhoudt wat niet voor II bestemd ie tweede fase: activerende minerale bestanddelen die de rookstroom Intensief zuiveren derde fase: een laatste, puur-wit filtersegment dat de zuivering waakzaam afrondt en de echte Cambridgeamaak volledig onbelemmerd aan U doorgeert Registered Trade Mark Hat CtmbrMg* titter is hat aarata Triple-filter® ter wereld an ie de bekroning van da meaat geavanceerde onderzoekingen, die da watenschap tot nu toe op dit gebied gedaan heeft 25 menthol 1.75 HYANNIS PORT Joseph Patrick Kennedy is gisteren te Hyannis Port overle den. Hij was 81 jaar oud. De vader van wijlen president John Kennedy en wijlen senator Robert Kennedy, beiden door moordenaarshand gevallen, Is de laatste acht jaar bijna voortdurend ziek geweest. Hij stierf om 17.05 uur. Kennedy senior was een van Amerika's rijkste mannen. Op 19 december 1961 kreeg hij, in Palm Beach, een hartaanval die hem gedeeltelijk en blijvend had verlamd. De requiem mis zal donderdag in de r.-k. kerk van Hyannis gecelebreerd worden door Richard kardinaal Cushing. de aartsbisschop van Boston en een vriend van de familie. Na zijn beroerte in 1961 kon hij nog slechts een woord (no) zeggen. Toch wist hij hiermee antwoord op vragen te geven. Een aantal malen „no" be tekende ja, maar als de no's met na druk werden uitgesproken dan was het antwoord „neen". Zijn vrouw, mevr. Rose Kennedy (79) en zijn enige nog i* leven zijnde zoon, senator Edward M. Kennedy van Massachusetts, waren beiden aan zijn sterfbed. Ook aanwezig waren an dere leden van de fam. Kennedy, met inbegrip van mevr. Jacqueline Onas- sis. de hertrouwde weduwe van presi dent John Kennedy, die allen naar Hvannis-Port gekomen waren, toen bekend werd dat de gezondheidstoe stand van Joseph Kennedy hqrd ach teruit ging. Joseph Kennedy, de zoon van een Ierse immigrant, was een man, die net als de legendarische koning Midas, al les wat hij aanraakte in goud deed veranderen, maar wiens leven over schaduwd werd door persoonlijke tra gedies. Hij was buitengewoon succes- ADVERTENTIE LONDEN In Engeland is rumoer ontstaan over het lot van afgedankte legerpaarden, die in hun goede da gen een rol hebben gespeeld bij het aflossen van de wacht van de Royal Household Cavalry, b(j het paleis van Buckingham en bjj de grote parades in Londen. Het blijkt dat juist zes tig van deze oudgedienden aan een slachthuis zijn verkocht en dat hun vlees aan de gasten van restaurants in Frankrijk en België zal worden voortgezet. Naar aanleiding van een bericht hierover in het sensatieblad „Daily Mirror" zijn de Britse dierenvrien den in het geweer gekomen onder leiding van een zekere kapitein Ro binson. Volgens hem hebben talrijke mensen onderdak aangeboden aan de bejaarde paarden. Een officier van de koninklijke garde betoogde echter, dat de voor schriften het niet mogelijk maken, dat een willekeurige particulier een militair paard koopt. Officieren die daartoe in staat zijn. mogen wel een paard dat overtollig is geworden, overnemen. Als er van die kant geen belangstelling is, kunnen afge dankte paarden worden geveild of aan een slachthuis worden verkocht. De officier merkte nog op, dat de militaire paarden meestal niet in staat zijn tot zwaar werk. De genoemde zestig paarden zijn voor zestig pond (ongeveer 525 gld) per stuk van de hand gedaan. Buckingham Palace liet weten met de hele zaak niets te maken te heb ben. „Dit is iets wat de legerautori- teiten aangaat". Het Britse genootschap voor die renbescherming zal een speciale bijeenkomst houden om over het lot van de paarden te spreken. Men is daar over het voorstel vanzelf sprekend zeer verontwaardigd. Een van de leiders van het genootschap zei: „Als ik geen heer was, dat zou mijn repliek op het plan bestaan uit een bijzonder onparlementair woord". Een Londense paardenliefhebber sprak namens velen toen hij het plan als volgt kenschetste (zijn taal is enigszins gekuist): „Voor mij is dat overgehaald en doortrapt kanni balisme", met vele uitroeptekens. Op het ministerie van Defensie heeft men dinsdag een speciale ver gadering aan de kwestie gewijd. Na afloop zei een woordvoerder, dat het leger een eventueel officieel aan bod van de dierenbescherming om voor de afgedankte paarden te zor gen, in overweging zal nemen. Hij vond echter dat men een oud paard beter kan afmaken dan te wach ten tot het dier van zwakte om valt. ADVERTENTIE GENEVE Een man, die een ton koperplaat had gestolen, heeft zichzelf met spoed aangegeven bij de politie, toen via de televisie bekend werd ge maakt, dat het metaal radioactief was en zeer gevaarlijk. Het koperplaat werd gestolen in een vrachtauto van het Europees Centrum voor kernonderzoek. De man en de au to zijn grondig onderzocht, maar vol gens de dpkters was het koper niet lang genoeg uit de beschermende be waarplaats geweest om besmetting te veroorzaken. vol als financier en hij jonair toen hij net 30 was reed mil- jaar oud was. Als de stichter van een opmerkelijke dynastie was hij de vader van een pre sident van de Verenigde Staten en twee andere politieke leiders. Als di plomaat was h(j minder gelukkig en had hij schuld aan een controverse toen hij als aanhanger van Chamber lain Amerikaans ambassadeur in Lon den was gedurende de oorlqg. Hij wilde de Ver. Staten buiten de oorlog houden en gaf daarbij uiting aan zijn twijfel aan de kansen van Engeland en Frank rijk tegen nazi-Duitsland. Hi j werd ge dwongen heen te gaan, verbitterd. Het is evenwel als het hoofd van een tragisch geslacht, herhaaldelijk het slachtoffer van het noodlot, dat hij in de herinnering zal voortleven. Joseph Patrick Kennedy werd gebo ren op 6 september 1888 als zoon van een welgesteld caféhouder, die een po litiek leider in Boston werd. Na afgestudeerd te zijn aan de uni versiteit van Harvard, ging Joseph Kennedy aan het werk als bankbedien de en werd later onderdirecteur van een scheepswerf. De geslepen Kennedy, een vroom katholiek, had zijn eerste succes in zaken toen hij met ge leend geld een meerderheidsbelang kocht in een trustmaatschappij en hij verbaasde financiële kringen toen hij zich op zijn 25ste jaar vestigde als de jongste president-directeur van 'n bank in het land. Spoedig daarna, in 1914, trouwde hij met Rose Fitzgerald, liet mooiste meis je van Boston en dochter van een kleur rijke Ierse politicus John Fitzgerald. Bij de geboorte van zijn eerste zoon zwoer Joseph Kennedy al zijn kinderen op hun 21ste verjaardag een trustfonds te schen ken van een miljoen dollar. HELSINKI De sfeer bij de Ameri kaans-Russische besprekingen over be perking van de strategische bewape ning, die maandag in Helsinki zijn be gonnen, blijft uitstekend. Dinsdagmiddag hebben de Ameri kaanse en Russische ambassadeurs in Helsinki een gezamenlijke receptie aan geboden, om de delegaties, hun staf en de Finse gastheren de gelegenheid te geven met elkaar op ongedwongen wijze kennis te maken. Het was waarschijnlijk de eerste keer in de geschiedenis dat zulk een receptie is gehouden. Ongeveer 200 personen waren uitgenodigd. Tot nu toe zijn er nog geen moeilijk heden geweest met procedurekwesties en is men het snel eens geworden. Dinsdagmorgen is een eerste geheime werkzitting in de Amerikaanse ambas sade gehouden. Donderdagmorgen komen de delega ties weer bijeen ni de Russische ambas sade. PITTSBURG De 47-jarige Ameri kaan Ben Anolik, die in augustus 1968 een harttransplantatie onderging, is gisteren overleden. Als doodsoorzaak wordt opgegeven een infectie, ontstaan als gevolg van verminderde weerstand. ADVERTENTIE 1653 jy In het huishouden van Jan Steen wordt niet op een "VLEKJE" geke ken. Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. 1550 SALISBURY „Dit is een histori sche gebeurtenis voor Rhodesië" zo vertelde minister van Justitie Desmond Lardner-Burke het huis van afgevaar digden, nadat dit de omstreden grond wetswijzigingen had goedgekeurd. De ze verzekeren een blank bewind voor de naaste toekomst en verdelen het land gelijk tussen vijf miljoen Afri kanen en 230.000 blanken. Het commentaar van Philio Chigogo, een lid van de Afrikaanse oppositie was: „Vijf miljoen tranen zullen wor den vergoten over deze grondwetswij zigingen". ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 9