Veenendaals dagblad Voortbestaan kabinet aan zijden draad na „onaanvaardbaar" van minister Witteveen CRISIS Buiten „Grotere belangen niet in gevaar brengen" Met vele militairen is het fysiek maar droevig gesteld union morgen lekkere saucijzen Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei NORTHROPS EINDELIJK OP TWENTE Skelet gevonden Bouwvallige school dicht Man uit Terborg verdacht van oplichting PERFOLATEX Jeneverbes DEN HAAG Een dreigende kabinetscrisis is gisteravond laat in de Tweede Kamer ofgewend, doordat de anti-revolutionaire fractie het door haar leden Kieft en Goudzwaard ingediende amendement tot een andere verdeling van de voorgenomen be lastingcorrectie dan de regering voorstond, bij monde van frac tieleider Biesheuvel weer introk. Dit gebeurde nadat een vast beraden minister Witteveen een „onaanvaardbaar" had laten horen en daaraan alle consequenties voor zichzelf en het hele kabinet had verbonden. Zoals bekend, hebben de anti-revolutio nairen steeds vastgehouden aan een verdeling van de belasting correctie in twee gelijke delen van elk 450 miljoen gulden in plaats van de basis 600 en 300 miljoen gulden, resp. in 1970 en 1971, die de regering wil. ERNSTIG BEROEP „NIET STERK" E° „Wij zijn helemaal niet moe Wapen U tegen vocht en kou met een verwarminqs-mg tras Volgens een recent vergelijkingsonderzoek: ERKEND DE BESTE Abonnementsprijzen DANS Koudere nacht een goed stuk vlees hoort erbij bloemkool, savooiekool of witte kool met Opdienen met aardappelpuree. Smakelijk eten. Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w., 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei", opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. DONDERDAG 20 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 273 A.R.P. TROK AMENDEMENT IN CRISIS SNEL BEZWOREN Het „verschrikkelijke oog" van de tele visiecamera's registreerde vannacht alles: het stuurse gezicht van de anti revolutionaire fractieleider mr. Bies heuvel toen hij de hoon van de opposi tie over zich moest laten gaan; de overbodigheid ook van die late oppo sitiesprekers die zich geroepen voel den nog wat te zeggen maar eigenlijk niets te zeggen hadden; en de wat stuntelig-verlegen wijze waarop een duidelijk niet-blije minister Witteveen zijn „overwinning" in ontvangst nam. Al die menselijke trekjes kwamen in de huiskamer over en we vrezen dat er in die huiskamer maar één woord als commentaar aan toege voegd is: „Bah!" Want de televisie heeft niet de zin van dit pseudo-dra ma duidelijk kunnen maken. Zoek de schuld daarvoor niet bij de te levisie: de commentator heeft niets nagelaten om te laten begrijpen waar over het ging. Maar hij kon het ook niet helpen dat het conflict zo weinig zakelijke inhoud had: in hoofdzaak 'n verschil in visie op toekomstige ont wikkelingen. En ook de knapste eco noom weet hoe kwetsbaar toekomst voorspellingen zijn! Moet men de schuld dan de Kamer en de geachte afgevaardigden in de schoenen schuiven. We zijn ervan overtuigd dat én de anti-revolutionai re fractie én minister Witteveen in hun standpunten het beste voor land -en volk hebben gezocht. En dat de an ti-revolutionairen alleen ter wille van het landsbelang hun nederlaag heb ben geaccepteerd. Alleen: van al die goede bedoelingen is niets in de huis kamer overgekomen. Ons volk blijkt van die democratische Binnenhof spelregels nauwelijks meer iets te be grijpen. De kabinetscrisis is afgewend we zijn er blij om. Maar die andere cri sis: die duidelijke kloof tussen volk en parlementaire werkwijze, is er te duidelijker door aan het licht geko men. En dat is zorgelijk! ADVERTENTIE 0LGA matras super aktiverende nachtrust lytooier dan van vliegmast en misschien berken is de no- hele, decoratieve garnering van de juniperussen in hun vele gedaan- j ten. Ze hebben iets specifieks en j zijn typerend sinds onheuglijke tij- den. Eens tierden bijgeloof en volksverbeelding welig tussen hun bronzen nissen, zuilen en wanden, waar goede en kwade boomgeesten leefden, die het verlaten-wonende I heidevolk gedurig bezig hielden. In hun kleine gedachtenwereld was plaats voor veel bovennatuurlijks zij bevolkten bos en veld met vrien delijke en boosaardige wezens, die onzichtbaar in planten en dieren woonden. Aan de jeneverbes toon den ze veel betrouwen; de steeds groene struik duidde op de eeuwig heid, want Maria droeg een krans van twijgen, nadat zij eens met het Christuskind tussen de doornige hulsels bescherming gevonden had, toen de soldaten van Herodes het overal zochten. Hrke en haard wer den gewijd aan en gevrijwaard te gen toverij, wanneer men takjes op de haard strooide; de zweep van de voerman, de pijp van de schaap herder op de eenzame hei, de wichelroede der waterzoekers, de gaanstok van imker en plaggen- maaier het werd alles door de jeneverbes geleverd en veel ervan voert de ontvankelijke geest terug tot de Germanen, bij wie de juni- perus als een geheiligde boom in hoge eer stond. Tacitus heeft het er al over. Ten slotte vond men allerlei toepassingen in de volks geneeskunst; de bessen hielpen bij spijsvertering, tegen besmettelijke ziekten, bij zwakke magen, jicht, niergruis en als hoestmiddel, ja zelfs pest meende men ermee te kunnen bestrijden. Tegenwoordig vinden we geestelijke ontspanning bij de ruige oervormen en de per soonlijkheid, die het kwakelbos in alle seizoenen omgeeft, hoewel ik evengoed mensen heb ontmoet die het een stug, nors en spinnig gezel schap vonden, een beetje stroef en stuurs. 20 nov. 1969 A. B. WIGMAN Mr. Biesheuvel motiveerde het in trekken van het amendement Kieft- Goudzwaard door te zeggen: „Wij dra gen verantwoordelijkheid voor de tot standkoming van het kabinet, dat be langrijk werk heeft verricht en nog kan verrichten. Wij willen geen politie ke crisis over een zakelijk verschil van inzicht om grotere belangen niet in gevaar te brengen". Hij constateerde, dat verschil van in zicht bestaat tussen de regering en de AR-fractie. Er bestaat geen verschil van mening tussen de regering en de grootst mogelijke meerderheid van de fractie over de rechtvaardigheid van de inflatiecorrectie: het geschil betreft de verdeling van de correctie over de jaren 1970 en 1971, gezien tegen de achtergrond van beteugeling van de loon- en prijsspiraal in 1970 en het veiligstellen van de werkgelegenheid in 1971. De standpunten van de regering en de AR-fractie zijn elkaar in de loop van het debat op enkele punten gena derd, maar de toenadering was niet van zodanige aard dat het amende ment Kieft-Goudzwaard achterwege kon blijven, aldus mr. Biesheuvel. De AR-fractie is van oordeel, dat haar voorstel de voorkeur verdient bo ven dat van de regering. Doch nu de de regering het onaanvaardbaar heeft uitgesproken, hebben wij enerzijds het tot het einde uitvechten van een za kelijk meningsverschil en de politieke gevolgen moeten afwegen. Wij betreuren ten zeerste, dat de re gering het nodig heeft geoordeeld van een zakelijk verschil van inzicht een politiek meningsverschil te maken, al dus mr. Biesheuvel, die daar op de in trekking van het amendement aankon digde. Reeds 's middags, toen hij de Ka merleden in eerste instantie antwoord de, had minister Witteveen een ernstig beroep op de anti-revolutionairen ge daan om het voorstel voor de belas tingcorrectie aan te nemen. De verhoging van accijnzen en van de motorrijtuigenbelasting zorgen, te zamen met extra opbrengsten als ge volg van de waardevermindering van de gulden, ervoor dat onze economie geen schade ondervindt van de belas- tnigscorrectie, aldus minister Witte veen. Het gaat, zo zei hij. om een keuze tussen een verschuiving van honderd vijftig miljoen gulden van 1970 naar 1971 of een grotere verschuiving in te ruggave van de omzetbelasting op ou de voorraden. Dr. Witteveen zei, dat deze laagste maatregel inderdaad een grote last voor het bedrijfsleven vormt. Laat op de avond, in tweede instan tie sprekend, verklaarde de bewinds man teleurgesteld te zijn, dat de argu menten, die de regering als doorslagge vend beschouwde, door de AR-fractie niet als zodanig waren opgevat. Hij herhaalde er „bepaald van over tuigd te zijn", dat de voorsfellen van de regering het beste passen in de eco nomische siluatie in 1970. De voorstel len geven een optimale bijdrage aan de doorbreking van de loon- en prijs spiraal en zullen hun waarde kunnen bewijzen voor een rustige ontwikke ling van lonen en prijzen. Het verschil tussen 600 miljoen, zo als de regering wil, en 450 miljoen, zo als de AR-fractie voorstaat, is welis waar beperkt, maar een verschil van een kwart procent voor het reëel be steedbare inkomen is een belangrijke zaak, aldus minister Witteveen. Hij zei, dat de bezwaren, die van de zijde van de AR naar voren waren ge- ANNA PAULOWNA Op 't bloem bollenland va nde N.V. P. Bijvoet en CO in Anna-Paulowna is bij het ploe gen een menselijk skelet naar boven gekomen. De herkomst staat nog niet vast. De rijkspolitie van Anna-Paulow na heeft de skeletdelen. die zich nog in goede staat bevonden, opgestuurd naar het gerechtelijk geneeskundig 'a- boratorium in Den Haag. De mogelijk heid van een misdrijf is niet uitgeslo ten. bracht, op hem geen sterke indruk had den gemaakt. De door drs. Goud zwaard ontwikkelde conjuncturele be zwaren tegen het regeringsvoorstel wees hij van de hand, o.m. opmer kend, dat drs. Goudzwaard met die be zwaren de huidige situatie onjuist be oordeelde en taxeerde. Hij meende dat belangrijke verschil len bestaan tussen de huidige situatie en die in de jaren 1966/'67, toen spra ke was van een veel duidelijker inter ne verstoring van de kapitaalmarkt. Thans zijn geen onaangename conse quenties van een veel lichtere versto ring te verwachten, aldus de minister. Een inzinking van de conjunctuur en toeneming van de werkloosheid kunnen thans worden voorkomen, waarvoor juist de invoering van de inflatiecorrec tie in een verhouding tweederde- een derde een belangrijk element is. Minister Witteveen wees alle (drie van de heer Kieft (AR), vier van D'66 en nog een van de KVP) ingediende amendementen af, met uitzondering van het amendement-Scholten (CHU) waarvoor hij begrip toonde. Dit amen dement beoogt de omzetbelasting, waarvan de teruggaaf zal plaats heb ben na het einde van het vierde kwar taal van 1970, met zes procent te ver hogen als vergoeding voor renteverlies. De manoeuvre van de ARP met het amendement Kief/Goudzwaard gaf de oppositie aanleiding tot zeer kritische geluiden. Daarover leest u elders in deze editie meer. 'en van de drie Ne derlandse militairen vertoont een li chaamsafwijking, twee van de drie kunnen niet of nauwelijks zwemmen en ongeveer tweederde kan niet voldoen aan de overigens toch al niet zo erg hoog gestelde fy sieke normen. Dat geldt zowel voor de jonge dienstplichtigen als voor de vrijwillig die nenden. Dit vrij sombere b"eld. waarop vv ijoveri- ;ens al eens hebben gewezen, schilderde de commandant van de luchtstrjj dkrach ten luitenant-generaal A. B. Wolff, woensdagmiddag tijdens zijn toespraak bij de opening van een nieuwe sporthal. de grootste van de krijgs macht en de eerste in Arnhem, op het terrein van de Luchtmacht Electronische en Tech nische School in Schaarsbergen. De generaal bleek be zorgd over het snel toe nemend aantal ernstige aandoeningen, ontstaan ioor gebrek aan goede lichaamsconditie, waar van sommige met dode lijke afloop, zoals hart infarcten en vaatziekten. Sinds 1964 is een toene ming met meer dan 34 pet. van deze doodsoor zaken bij de Lucht macht geconstateerd. Lichamelijke vorming en sport staan tegen woordig vooral ten dien ste van de dagelijkse taakuitvoering, aldus generaal Wolff, die er op wees dat de licha melijke vorming een deel van de problema tiek van de bedrijfsvoe ring uitmaakt. Vooral in een tech- nisch-administratief be drijf als de luchtmacht, heeft de mens in zijn dagelijkse werk behoef te aan lichaamsinspan ning. Nog teveel pro- duktieve uren gaan ver loren als gevolg van een chronisch gebrek aan beweging, waardoor niet alleen fysieke, maar ook psychise storingen optreden. Bij de vijfjaarlijkse keuring en herkeuring van vrijwillig dienend personeel is gebleken, dat nauwelijks veertig procent voldoet aan de eisen, aldus vulde de generaal zijn beeld over de toestand van de mi litairen aan. Vergeleken bij de si luatie van vijf jaar gele den, betekent dit zelfs een achteruitgang van meer dan vijftig pro cent bij een relatieve veroudering van nauwe lijks twee jaar. Wandeling op maan heden goed verlopen RtJIMTEVAARTCENTRUM HOUSTON (Texas) De maanverkenner Charles Conrad is vanmorgen voor de tweede maal binnen 12 uur begonnen aan een wan deling in de Oceaan der Stormen. Zjjn eerste maanwandeling duurde bijna vier uur. De tweede begon vanmorgen om 04.59 uur met de opening van het luik van de maanlander. Zjjn metgezet Alan L. Bean is hem enkele minuten later gevolgd. Het doel van de tweede maanwandeling van Conrad en Bean was het oude Ame rikaanse ruimtevaartuig Surveyor-3, dat op 200 meter ligt van de plaats waar Conrad en Bean met de maanlander Intrepid zijn neergekomen. Na een tweede verblijf op de maan. ditmaal van drie uur en ruim 54 minuten (uit getrokken tijd was vier uur) waren de ruimtevaarders Conrad en Bean weer terug in de Intrepid. Het luik van de niaansloep werd gesloten. Geleerd door de ervaring opgedaan bij zijn eerste maanwandeling wachtte Conrad op zijn metgezel alvorens de tocht naar de Surveyor voorzichtig te beginnen. Tussen de Intrepid en de Surveyor bevond zich een terrein met onbekende gevaren, een terrein dat nog nimmer door de mens was betre den en een krater met verraderlijke hellingen en de kans op losliggend gesteente. Aan het einde van de tocht bevond zich de zwijgende Surveyor, die 2Vt jaar geleden op de maan neerkwam. Dit ruimteschip heeft ongeveer 31 maal een maan-dag van 14 dagen door staan en temperatuurwisselingen van 250 graden Fahrenheit boven nul tot 250 graden Fahrenheit onder nul. De Surveyor leek bij eerste aanblik in zeer goede toestand. Bij terugkeer op aarde zullen onder delen van de Surveyor worden bestu deerd om vast te stellen hoe hij een eventueel microscopisch leven, dat mee naar de maan is gegaan, alle beproe vingen van het vacuüm en de in vloed van de zon hebben doorstaan. Om 05 uur 30 waren de astronau ten ongeveer een half uur onderweg. Zij hadden toen ongeveer 150 meter afgelegd. Bean zei toen moeilijkheden STEIN Het schoolbestuur van de Sint Jansschool voor lager onderwijs aan de Kelderstraat in Stein heeft be sloten de school te sluiten. Het gebouw verkeert in een dusdanig bouwvallige toestand, dat het niet langer verant woord wordt geacht hier onderwijs te geven. Voorlopig blijven de 180 leerlin gen thuis. Besloten is de school net zo lang gesloten te houden, totdat een noodoplossing is gevonden. ADVERTENTIE elektra jthermostatisch 'behaaglijk - veilig gezond pm^ÊÊÊÊÊÊÊÊË A In het controlecentrum van de maanvlucht volgen de bemannigs- leden van de Apollo-13 gespannen de vlucht van hun collega's. Het zijn v.l.n.r: Thomas Hattincly, Fred Haise (beiden nog ruimte-groentjes"en veteraan James Lovell. ENSCHEDE „Je bent vlugger op de maan dan hier", ver zuchtte gistermiddag kapitein .1. Verdonk (39) van de Ko ninklijke Luchtmacht. Even tevoren was hg met zijn gloed nieuwe Northrop F-5 geland op de vliegbasis Twente. Met hem drie collega-vliegers, die de nieuwste aanwinst van de luchtmacht naar ons land vlogen. Dat betekende het einde van de operatie „hi-flite", het over brengen van de eerste vier Northrops van de fabriek in Ca nada via het noordelijke gedeelte van de Atlantische Oceaan naar Twente. Een operatie, die zich kenmerkte door een flink aantal tegenslagen veel slecht weer en technische moeilijkheden. De afstand van vijfduizend kilometer, die onder ideale om standigheden in 6Va uur kan worden afgelegd, vergde nu tien dagen. De Northrop F-5 is een tactische jachtbommenwerper. De Amerikaanse luchtmacht gebruikt dit toestel al sinds 1965 in Vietnam. De F-5 heeft een maximum snelheid van 1600 kilometer per uur en een vliegbereik van 2800 kilometer. Een gunstige eigenschap is. dat het toestel van een geïmprovi- eerde startbaan kan opstijgen. In Nederland gaat het toestel de verouderde Thunderstreak en de T-33-A straaltrainer vervangen. De luchtmacht heeft r 105 besteld, die binnen twee jaar in gebruik komen. Ze worden geplaatst bij vier squadrons op de vliegbases Twente en Eindhoven. ADVERTENTIE In verband met de voortgezette kosten stijgingen heeft het ministerie van Economische Zaken de Nederlandse dabladen toegestaan een bescheiden abonnementsprijsverhoging toe te pas- De abonnementsprijzen van De Vallei zullen met ingang van 1 december a.s. bedragen: 1,03 per week 4,40 per maand 13,10 per kwartaal Voor de kwartaalabonnees geldt deze wijziging per 1 januari 1970. U bespaart incasso-kosten wanneer u voor het begin van het nieuwe kwar taal uw abonnementsgeld per giro of per bank overmaakt. Indien wij vóór 29 november a.s. geen tegenbericht hebben ontvangen, ver trouwen wij dat abonnees, die ons, of hun bankinstelling, hebben gemachtigd tot automatische afschrijving van hun giro- of bankrekening, met de nieuwe abonnementsprijs akkoord gaan. De directie. te hebben met de sluiting van zijn tas. De volgende krater, aldus Bean, was veel dieper dan het eerst leek. Hij zei, dat het terrein overal hetzelf de was - er was hoegenaamd geen verschil in het soort gesteente. Na ongeveer 40 minuten waren de astronauten op de westelijke rand van de krater, ongeveer 165 meter van de Intrepid. Terwijl Bean stukjes steen verzamelde, nam Conrad foto's. Conrad zei, dat hij een stukje steen losmaak te, dat typisch was voor het andere gesteente in de streek. Terwijl hij hier mede bezig was trapte hij wat stof weg en vond toen een veel lichter ge kleurd gesteente - dit gesteente zag eruit als cement. Hoewel de televisiecamera niet, werk te was de ontvangst van het stemge luid bijna perfect. Het was zelfs mo gelijk om de astronauten te horen ademen. „Wij dansen hier de stenen-dans", zei Bean op een gegeven ogenblik. Beide ruimtevaarders zeiden verschil lende keren dat zij wel acht of ne gen uur op de maan konden werken. „Wij zijn helemaal niet moe", aldus ConTad. Vanmiddag zullen de beide maan- wandelaars weer met de Intrepid ver trekken. Het landingsdeel zal worden afgestoten en valt op de maan te pletter. Te kwart voor negen zal de Intrepid weer met de Yankee Clip per koppelen voor de terugweg naar de aarde. APELDOORN De 35-jarige H. II. uit Terborg is door de Apeldoornse poli tie aangehouden omdat hij ervan wordt verdacht zich in Loenen en in Doetin- chem en omgeving aan oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. Een bedrag van ruim driehonderd gulden wist hij door „gladde" praatjes in de wacht te slepen. De man liep tegen de lamp nadat landbouwer A. A. van D. uit Loenen vijftig gulden armer was geworden. H. H. kwam bij hem aan de deur en pre senteerde zich als vertegenwoordiger van een Almelose machinefabriek. De heer Van D. voelde er wel wat voor om een melkkoelmachine te kopen en be taalde de „vertegenwoordiger" vijf tientjes „handgeld". Ofschoon hem de order schriftelijk werd bevestigd, bleef de levering van het apparaat uit. De Terborgtenaar bleek inderdaad een paar jaar terug in dienst van de be treffende fabriek te zijn geweest. Men deelde de heer Van D. mee dat de man allang was vertrokken, terwijl boven dien het door hem aangeprezen type koelmachine sinds geruime tijd niet meer werd geproduceerd. Weersverwachting van het KNMI, geldig van donderdagavond tot vrijdag avond Wisselende bewolking en plaatselijk enkele buien. Koudere nacht en over dag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Overwegend matige, langs de kust krachtige, wind tussen west en zuidwest. ADVERTENTIE

De Vallei | 1969 | | pagina 1