D. VAN BRENK NU TOCH CONTRA WETHOUDER In Amerongen komt voorlopig geen hotel „In Resteren gelden andere motieven Herziening standpunt is nog niet uitgesloten Prunus bloeit weer Zuiverings- installatie bij Eist vr,,o!°; 11079 „Gewoon volhouden en doorvechten Klein restaurant bij Leersums zwembad Zelfstandige exploitatie en *t hele jaar geopend G.S. onthielden goedkeuring aan het bestemmingsplan BOUW BOSBAD VERMOEDELIJK NOG DIT JAAR VAN START VOORZITTER B.P.-KIESVERENIGING GAF RAADSLID VERKEERD ADVIES MAAR HEEFT ER SPIJT VAN Sint komt 22 november „Verdovende middelen'" bij NCVB Eist G.M/v.L. yerg adert Grond voor houw gymnastiekzaal kost een gulden EHBO-wedstrijd Belt u dan aven a.u.b. Raad Rlienen op 25 november gaan elkaar verrassen Candia-jeugd collecteert Zebra's fokken uit voorzorg SPIJT HERROEPEN BELANGRIJK MAQUETTE Jl DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 RESTEREN Boeren-Partij-raadslid D. van Brenk in Resteren heeft op een geheime vergadering van de rechtse raadsmeerderheid toegezegd de aangekon digde motie van wantrouwen tegen de beide wethouders te steunen. De BP- vertegenwoordiger heeft dit besluit genomen, nadat hij vrijdag advies had ge vraagd aan de voorzitter van zijn kiesvereniging, de heer A. \V. H. Verkuyl in Lienden. Inmiddels is de heer Verkuyl op dit advies tertiggekoinen. „Ik geef toe, dat ik de geestelijke vader ben van de beslissing die Van Brenk heeft ge nomen. Achteraf bezien is mijn advies niet juist en daarom zal ik het morgen (vandaag - red.) tegenover de heer Van Brenk herroepen", aldus de voorzitter van de Boeren Partij, kiesvereniging Lienden, waartoe ook Resteren behoort. Als de BP-vertegenwoord iger in de raad van Resteren bij zijn jongste be sluit blijft, betekent dit dat een motie van wantrouwen tegen de wethouders R. de Jongh (PvdA) en J. den Hartog (ARP) met zeven stemmen voor en zes tegen wordt aangenomen Al tijdens de laatste raadsvergadering wekte de heer Van Brenk de indruk geen vertrouwen meer te hebben in het huidige college. Kort daarna zag het ernaar uit, dat hij zich van de motie van wantrouwen, die was aangekondigd, zou gaan dis tantiëren. Vlak voor hel tijdstip waar op de heer Van Brenk daarover een verklaring zou afleggen, besloot hij bij zijn eerder ingenomen standpunt te blijven. Het advies van de heer Ver kuyl heeft tenslotte de doorslag gege ven en het BP-raadslid zegde toe de motie te zullen steunen. „Zonder eigenlijk precies van de plaatselijke situatie in Kesteren op de hoogte te zijn, heb ik Van Brenk duide lijk gemaakt, dat een kans om een PvdA-wethouder te wippen door een BP-raadslid benut moet worden. Onze partij is nu eenmaal rechts en de PvdA daarentegen links. Nu ik het motief ken ende gevolgen, heb ik spijt va ndit koe le politieke advies. In Kesteren gelden bij nadere bestudering hele andere mo tieven. Het naar huis sturen van de bei de huidige wethouders heeft vermoede lijk tot gevolg, dat verscheidene plan nen niet worden uitgevoerd en dat is niet in het belang van de gemeente", vertelt de heer Verkuyl. „Ik zal de heer Van Brenk opnieuw een standpunt adviseren. Uiteraard hoeft hij zich daar niets va naan te trek ken, want een BP-raadslid heeft recht zelfstandig beslissingen te nemen", vervolgt de voorzitter van de BP-kies- vereniging, die overigens de gang van zaken in de raad van Kesteren maar kwajongenswerk vindt. „Als ik daar in de raad zou zitten leende ik me daar be slist niet voor. Ik zou zeggen: ik vind het leuk da tjullie koffie komen drin ken, maar als jullie zo kinderachtig doen, kun je beter thuisblijven, 't Is toch niet te rijmen, dat aan het begin van iedere raadsvergadering wordt ge beden. terwijl sommige raadsleden al kaar niet eens de hand geven. Nee, dan is dat in Lienden anders. Daar gaan we na afloop van iedere vergadering met elkaar, geen enkel raadslid uitgezon derd, een borreltje dinken..." Nu van do zijde van de Boeren Partij kiesvereniging aan de heer Van Brenk een ander standpunt zal worden geadvi seerd. is het niet uitgesloten, dat hij zijn besluit zal herroepen. In dat geval zou een motie van wantrouwen tegen de beide wethouders worden verworpen. In raadskringen bestaat oppieuw onze kerheid. Sommigen betwijfelen of de heer Van Brenk zijn rechtse collega raadsleden in de steek zal laten. Daar voor achten zij de band die inmiddels is ontstaan te hecht. Tijdens de raads vergadering, die op 28 november wordt gehouden, valt de beslissing. SCHERPENZEEL Maandag jl. is de Scherpenzeelse winkeliersvereniging begonnen met de grote Sint-Nicolaas- actie, die duurt tot 5 december. Tijdens deze actie krijgt men bij besteding van iedere gulden 'n bon waarop zeer fraaie prijzen zijn te winnen, zoals een koel kast en een Zaanse klok of een grote staande schemerlamp. Alle prijzen zijn tentoongesteld in de showroom naast het gemeentehuis. Op 22 november om 2.15 uur zal Sint- Nicolaas zijn intocht doen. Hij arri veert aan het Oosteinde en gaat van daar naar de gemeentelijke eierhal. Hier wordt hij officieel ontvangen door burgemeester J. Heij. Na afloop hier van zal hij een rijtoer door Scherpen- zeel maken. KESTEREN In schril contrast met het gure herfstweer bloeit in Kesteren een aantal prunusstruiken. De struiken staan in een van de plantsoenen aan de Adriaan van Os- tadestraat in de luwte van de dijk. Het zien van de tere bloesem heeft vele verbaasde inwoners hoop gege ven op een vroege lente. Een ge dachte, die met voorspelde strenge winter nog voor de deur, hooguit wat voorbarig genoemd kan worden. Hoop doet nu eenmaal leven. Mis schien is de tweede bloei van de prunusstruiken voor sommige een re den Koning Winter dit jaar moedi ger dan anders te trotseren. Flora- kenners beschouwen de late (of zo ELST De NCVB te Eist hield dinsdagavond in gebouw Pniël zijn ledenvergadering, waarvoor de heer F. Huisman uit Apeldoorn was uitge nodigd om een lezing te houden over gebruik en misbruik van verdovende middelen. Op interessante wijze lichtte de heer Huisman aan de hand van dia's de verschillende stadia van verdoving en de verscheidenheid van verdovende middelen toe. „Alleen al in Nederland is 2 procent van de jeugd verslaafd. „Dat bekla genswaardige deel van de jeugd wordt vaak op tragische wijze gevormd, als gevolg van te weinig liefde en aan dacht van de ouders, maar ook door dat de zwakken onder hen gemakkelijk te beinvloeden zijn. Dan zijn er nog, de zeker niet te verwaarlozen meer on schuldige verdovende middelen, zoals bijvoorbeeld slaaptabletten en aspiri nes. Deze behoren tot de vaste attribu ten van het medicijnkastje in de Ne derlandse gezinnen, maar bij verstan dig gebruik zullen deze middelen geen gevaar opleveren". De heer Huisman wees er tenslotte op, dat ouders hun opgroeiende kinde ren nooit voldoende kunnen voorhou den, hoe groot de gevaren, zowel gees telijk als lichamelijk, van het gebruik van verdovende middelen zijn. men wil vroege) bloesem als 'n gro te bijzonderheid, die nog wordt toe geschreven aan het voor de tijd van het jaar zachte weer van enkele we ken geleden. C RHKNEN I)e gemeentebesturen van Rhenen, Amerongen en Leersum gaan praten over het instellen van een gemeenschappelijke regeling voor het bouwen van een rioolzuiveringsinstalla tie die moet komen ten oosten van de nertsenfarm in het dorp Eist. Gedeputeerde Staten van Utrecht hebben al in principe verklaard akkoord te gaan met de gekozen plaats voor de installatie. Ook met de gemeentebestu ren van Amerongen en Leersum is daarover al overeenstemming bereikt. Tot deze nieuwe maatregel moet wor den overgegaan doordat door de Rijks waterstaat aan de gemeenten, die een vergunning bezitten tot lozing van af valwater op de Rijn, de verplichting is opgelegd het rioolwater per 1 janua ri 1971 te zuiveren. Aan een combinatie van een zuive ringsinstallatie voor de gemeenten zijn belangrijke voordelen verbonden. Er is minder terrein nodig, er is een. verder gaande mechanisering mogelijk en de installatie behoeft niet meer in de uiterwaarden te worden geprojecteerd, waardoor de bereikbaarheid en het lo zen bij hoge rivierstanden gewaarborgd zijn. Verder is het economisch verant woord bij één zuiveringsinstallatie het systeem van een zogenaamde oxydatie- sloot te kiezen. Deze installatie steekt vrijwel niet boven het maaiveld uit, zodat het karakter van het landschap niet behoeft te worden verstoord. Als laatste punt van voordeel wordt ge noemd dat bij een grotere installatie een betere bedrijfsvoering mogelijk is. SCHERPENZEEL De Gelderse Maatschappij van Landbouw afdeling Scherpenzeel zal op dinsdag 25 novem ber a.s. om half acht een vergadering beleggen in café Marktzicht. De heer Wijers uit Deventer houdt dna een inleidende lezing over contact- mesten. Hierna zal een forum worden gevormd. n»/ RENSWOUDE Zoals in de vorige raadsvergadering al werd gesuggereerd kan de gemeente Renswoude van de Vereniging tot Stichting en Instandhou ding van een Schoof met de Bijbel voor zegge en schrijve een gulden de grond kopen die nodig is voor de bouw van een gymnastieklokaal. Deze sportac commodatie waarnaar in Renswoude met verlangen wordt uitgezien, komt in de onmiddellijke nabijheid van de chr. school aan de Oude Holleweg. Bij de situering is rekening gehouden met een eventuele uitbouw van de chr. school met twee lokalen. ELST De EHBO afd. Eist heeft zaterdag in gebouw Irene te Rhenen een districtsjuniorenwedstrijd georga niseerd, waarvoor alle EHBO-vereni- gingen in de provincie Utrecht zijn uit genodigd. Aanvang is 14.15. uur. Voor de winnende ploeg wordt een wissel beker beschikbaar gesteld. voor Veenendaal 17.30 uur 10550 's Zaterd. v. 16.30-17.30 u. Voor Rhenen 3328 Nwe Veenendaalseweg I59 AMERONGEN Amerongen. het toeristendorp bij uitstek aan de Utrechtse Heuvelrug, krijgt voorlopig geen hotel. Zeker niet nu Gedeputeerde Staten van Utrecht hun goedkeuring hebben onthouden aan het plaatselijke bestem mingsplan. De bezwaren van de provinciale overheid richten zich tegen de be stemming „bijzondere bebouwing", dié is gegeven aan het terrein langs de Bergjessteeg, waarop het gemeentebestuur nu al vele jaren een hotel tracht te realiseren. De omstreden grond, waarop vroeger het Johanniter-hospitaal heeft gestaan, ligt even buiten de dorpskern aan de rand van het bos. In de ogen van het gemeentebestuur en vele deskundigen een uitermate geschikte plaats voor hotel bebouwing. Een reden dan ook om tegen het besluit van GS in be roep te gaan bij de Kroon. „We moeten gewoon volhouden en doorvechten". Zo reageert de burge meester van Amerongen, jhr. mr.O. R. van den Bosch, op de beslissing van GS. De burgemeester is een van de grote promotors van het hotelplan, dal door een grote beleggingsmaatschappij nader is uitgewerkt in de hoop het te kunnen realiseren. „Een hotel is van enorm groot belang voor onze ge meente. De behoefte eraan wordt jaar lijks groter. Alle pogingen om in deze behoefte te voorzien zijn tot nu toe ge strand op bezwaren van de hogere overheid. Vooral de recente beslissing van GS heeft mij bijzonder teleurge steld", aldus jhr. mr. Van den Bosch, die ervan overtuigd is, dat de gemeen teraad akkoord zal gaan met het voor stel om tegen het besluit van GS in beroep te gaan bij de Kroon. De burgemeester stopt de hotelplan nen met tegenzin weer in de „koel kast", maar heeft nog niet alle hoop ver loren. „Op langere termijn kan men zieh wel eens verheugd tonen, dat wij dit terrein voor een hotel hebben gere serveerd. Daarom is het zo belang rijk om door te vechten, al wordt het dan misschien politiek op langere ter mijn". zegt hij optimistisch. Gedeputeerde Staten beroepen zich bij hun beslissing op het besluit van de ministers van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk en van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, die het onderhavige terrein in mei 1966 tot „beschermd dorpsge zicht" bombardeerden. „Het is een natuurlijke en fraaie beëindiging van de dorpsbebouwing. Eventuele be bouwing zou' ernstig afbreuk doen aan het landschapsschoon", aldus G.S., die zich hiermee conformeren LEERSUM Het zwembad in Leersum, dat zal worden gebouwd in De Ruil aan de Scberpenzeelseweg, wordt uitgerust met een restaurant. Een bestuurs commissie van de Stichting Bosbad De Utrechtse Heuvelrug voert daarover op het ogenblik onderhandelingen met naar verluidt de Oranjeboom-bier brouwerij, die zich als een serieuze kandidaat voor de financiering en exploita tie van het restaurant heeft aangediend. De onderhandelingen verkeren in een vergevorderd stadium en zullen vermoedelijk op korte termijn worden afgeslo ten. Zowel de bouw van het zwembad, als de bouw van het restaurant kan dan vermoedelijk nog dit jaar beginnen. „Wij hebben samen met de brouwerij een goede basis gevonden voor verde re onderhandelingen, maar er is van een definitieve beslissing nog geen sprake. Eerst zal gezamenlijk een con cept-contract worden voorbereid en pas wanneer daarover overeenstem ming is bereikt, kan met zekerheid worden gesteld, dat het restaurant er gelijktijdig met het zwembad komt", aldus de penningmeester van de Stich ting Bosbad Dc Utrechtse Heuvelrug, drs. J. A. M. Verbeek, die de naam van de brouwerij in geen geval wil noe men. De plannen behelsen een klein res taurant, dat het gehele jaar zal zijn geopend. Het ligt in de bedoeling om de exploitatie van het restaurant zelf standig naast die van het zwembad te laten plaatsvinden. De suggestie om het bad-restaurant te combineren met een dorpshuis, waarvoor men zich in Leersum momenteel beijvert, is vol gens drs. Verbeek geen haalbare kaart. „Persoonlijk zie ik er uiteraard ook wel voordelen in, maar de nadelen daar entegen zijn te talrijk om de sugges tie verder te overwegen. Een van de nadelen is, dat het zwembad te ver buiten de bebouw de kom is gesitueerd, terwijl een dorpshuis nu eenmaal in of dicht bij het centrum behoort te komen. Bovendien ontbreekt de benodigde grond voor een restaurant-dorps huis". Het is vrijwel zeker, dat nog dit jaar zal worden begonnen met de bouw van het Leersumse zwembad, waarvan de totale kosten ca. 1,2 mil joen gulden bedragen. Kort geleden vond de aanbesteding plaats, waarbij het bouwbedrijf B. de Kroon in Rhenen voor de bouw en het Barendrechtse bedrijf Boender en Zoon ♦oor de tuin aanleg als gunstigste inschrijvers uit de bus kwamen. Vele tegenslagen, die het stich tingsbestuur de laatste tijd kreeg te in casseren, maken het niet meer moge lijk, dat het zwembad - zoals aanvan kelijk was bedoeld - op 5 mei ter op luistering van de bevrijdingsfeesten wordt geopend. „Het bestuur is bij zijn streven naar 'n spoedige reali sering van het zwembad vaak teleur gesteld. Wij zijn van mening, dat er veel oponthoud is ontstaan door be moeienissen van allerlei instanties, via welke de plannen blijkbaar moe ten lopen alvorens realisering moge lijk is", aldus de penningmeester van het stichtingsbestuur, die het zegt te betreuren dat ook nu nog niet met de bouw kan worden begonnen omdat het wachten is op slechts één instantie in Den Haag, die schriftelijke toestem ming moet verlenen. Drs. Verbeek: „Je kunt je afvragen of allerlei procedures niet voor ver anderingen vatbaar zijn. Zeker is, dat dit onnodig lange wachten op alle mogelijke punten geld kost. Denk al leen maar eens aan de grond, die on rendabel blijft". Het stichtingsbestuur is hel wachten moe, dat blijkt duide lijk in een gesprek met de penning meester op wie - hoe kan het ook an ders - vooral de nadelige financiële consequenties grote indruk maken. „Het bestuur heeft besloten alle po gingen in 't werk te zullen stellen, die nodig zijn om de eerste spade voor het zwembad in ieder geval nog dit jaar in de grond te kunnen steken. Vor deringen bij de bouw zullen dan ver der afhangen van weers- en andere omstandigheden", aldus drs. Verbeek, die reële hoop blijkt te hebben, dat de eerste duik in het bosbad nog in het zwemseizoen van 1970 kan worden genomen. RHENEN De gemeenteraad van Rhenen komt dinsdagavond 25 novem ber in openbare vergadering bijeen, om acht uur 's avonds in het gemeen tehuis. De stukken die dan worden be handeld liggen voor een ieder ter in zage in de openblre leeszaal-biblio theek (Wilhelminaschool) op vrijdag 21 november van 13 tot 15 u. en van 18.30 tot 20.30 u. kT De NPB afdeling Leersum viert dins dag 25 november het St.-Nicolaasfeest in ..Damlust". De avond wordt gedeel telijk verzorgd door de heer Dirksen. Iedereen die de vergadering bezoekt wordt verzocht een cadeautje mede te brengen ter waarde van circa twee gulden. aan het advies van de Provinciale Planologische Dienst, die het provin ciaal college nog meent de volgende inlichting te moeten geven: „De voorgenomen bebouwing van het ter rein is bij voortduring een „steen des aanstoots geweest". Het besluit van de minister om het gebied aan te wijzen als „beschermd dorpsgezicht" heeft nimmer de instem ming gehad van burgemeester Van den Bosch. Ook de gemeenteraad was het er niet mee eens en ging onmiddellijk na het bekend worden van het besluit bij De Kroon in beroep. Jhr. mr. Van Den Bosch lichtte het beroepsschrift mondeling toe voor de Raad van State. „Op de plaats waar wij dat hotel heb ben gepland is nota bene alleen het puntje van de kerktoren te zien. Je kunt dan toch niet spreken van een dorpsgezicht", zegt hij nu nog. De Kroon heeft zich tot nu toe niet over het beroep uitgesproken, maar schijnt wel bezwaren te hebben tegen de bouw van het hotel. Nadat in 1953 het Johanniter-hospi taal (een geschenk van de Duitse Kei zer) werd afgebroken omdat de exploi tatie ervan niet meer rendabel was, heeft de grond aan de Bergjessteeg braak gelegen. De gemeente kocht de grond van de familie Bentinck met de bedoeling om er een hotel te laten ver rijzen. Een serieuze kandidaat voor de finan ciering liet de plannen uitwerken en gaf een bekende architect opdracht een ontwerp te maken. De bouw kwam in zicht maar beslissingen van de hogere overheid' hebben het zover niet laten komen. Het enige wat nu nog herin nert aan het hotelplan is de maquette ervan die in de burgemeesterskamer van het raadhuis in Amerongen nog bijna dagelijks bewonderende blikken geniet. De huidige moeilijkheden in de hore- cawereld, het sluiten van gerenom meerde hotels, betekent voor burge meester Van den Bosch niet dat in Amerongen daarom voorlopig maar geen hotel moet komen. „Ik ben ervan overtuigd, dat een hotel in onze ge meente kan florerren, mit sde zaken juist worden aangepakt. Overigens ben ik wel van mening, dat de over heid in haar totaliteit tekort schiet in het geven van steun aan de horecawe- reld. Het sluiten van gerenommeerde hotels is een algemene zaak, waarbij niemand is gebaat". Anderzijds verwijt burgemeester Van den Bosch, die ook bestuurslid van de provinciale VVV is, het horecawezen te weinig steun aan de VVV, die ten slotte in veel gevallen tussen hotel en gast een belangrijke rol vervult. „Wanneer de horecawereld de VVV niet financieel gaat steunen, zie ik er van komen, dat de VVV een over heidsinstelling wordt. Nu al bestaan driekwart van de inkomsten uit over heidsgelden. Als dat zo blijft betekent VVV, maar bovenal een gemiste dit niet alleen het wegkwijnen van de kans voor het horeca-bedrijf". Als grote opponent A'an de VVV ziet Jhr. mr. Van den Bosch de ANWB. Hij blijkt een voorstander van een samen gaan van beide toeristenorganisaties. „Nu is het zo dat de ANWB de com mercieel goede zaken exploiteert, ter wijl de VVV zich bezighoudt met de commercieel gezien minder interessan te zaken", aldus de burgemeester, die onder andere daarom een samengaan van ANWB en VVV wil bepleiten. „Ik weet wel dat ik een eenzaam roepende ben in de woestijn, maar ik lucht mijn hart maar eens", besluit hij. RHENEN Vrijdag 21 november wordt in de avonduren een openbare geldinzameling gehouden door jeugd leden van de sportvereniging „Candia". Het gaat hier om een landelijke actie, waarvan de opbrengst is bestemd voor de Nederlandse sportjeugd. De in Rhe nen te houden inzameling geschiedt met collectebussen. RHENEN „Nog een paar jaar en er wordt geen hoefdier meer in Neder land ingevoerd", aldus de mening van de heer A. Ouwehand, directeur van Ouwehands Dierenpark op de Grebbe- berg. En om straks niet zonder te zit ten liet hij in het afgelopen weekein de niet minder dan veertien zebra's aanvoeren, waarmee hij gaat fokken. „We hebben er altijd veel succes mee gehad, we hppen dal het met de nieu we aanwinst even vlot zal gaan". Het transport kwam uit Denemarken. „De ze aankoop is doodgewoon een voor zorgsmaatregel", aldus de heer Ouwe hand.

De Vallei | 1969 | | pagina 5