„Biesheuvel bukte voor Witte veen" Middenstand wil Van Son s nieuwe regeling niet Verwarring door bloedspoor van hond in sneeuw Elke tien seconden loopt een melkgebit schade op „Enige oplossing: Ouwe Nol moet voorgoed weg uit maatschappij" 2dagen Amsterdam f34.50 I achter het amendement I Sloan's Liniment ONVER WACHTE SENSATIE IN PROCES Lege stoelen in Gorkum Kieft, de man Ongerustheid over uitlating van inr. Luns Ron Boot op vrije voeten Buitengewoon verlof voor dr. Haex Politie wenst kenteken aan eigenaar te verhinden zemen zonder 1/1 zorgen V I 1/11Q ft Q die uitgekookt'kan worden en V11 u U bestand is tegen wasmiddelen Den Uyl zeer kritisch na intrekken van amendementen door A.R.P. VERPLEEGSTER OP EENZAME WEG AANGERAND Voor 50 mille waardepapieren gestolen Nu een chaos PROCUREUR-GENERAAL BIJ AMSTERDAMSE HOF: UITLOKKEN VAN MOORD EVEN ERG ALS PLEGEN" „DEVALUATIE" DE SINT KOOPT BIJ OE SPAR OMDAT HIJ UUIL SPAREN BIJ DE KOOP De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. mm, „NOG HOOP" „GOEDKOOP" AFF Al RE-KORSTEN i i np pninp 7ppm „SCHULDIG" DUIDELIJKE OPZEI voordelig uit met NS DONDERDAG 20 NOVEMBER 1969 (Vervolg van pagina 1) „Het doek Is voorlopig gevallen. De drie van Drachten en Dronten ryn samen thuis met de heer Geertsema Dit zei fractieleider drs. Den Uyl (PvdA) gister avond laat in een felle aanval op de ARP-fractie, nadat mr. Biesheuvel had aan gekondigd. dat de AR-amendementen zouden worden ingetrokken. Drs. Den Uyl achtte het juist, dat het kabinet het onaanvaardbaar had laten horen. Het was consistent om nee te zeggen van minister Witte veen tegen een amendement, dat op essentiële punten een andere koers wilde. De AR-fractie moet dit naar de me ning van de heer Den Uyl geweten hebben. littnmmimimiimiiiiiiimitiiMiMiiHimiiiiiiDiHiiiiHiMMmHi i j I De naam van het anti-rvolutio- naire Tweede-Kamerlid G. A. Kieft is gisteren op het Binnehof veelvuldig over de tong gegaan. De heer Kieft gaf er met zijn op stelling in de Kamer ook alle aan leiding toe. Deze Groninger van ge boorte, hield de spanning over de belastingvoorstellen er tot het laat ste toe in. De heer Kieft, elf jaar Kamer lid, is de eerste man van het amen dement. Hij was het ook. die dit voorjaar het accijns op bier, alco hol en benzine tijdelijk wist te ma- ken. In de anti-revolutionaire frac- tie gedraagt hij zich niet als een uitgesproken radicaal, hij ,,ligt" i meer links van het midden. De heer Kieft is geen volksver- r tegenwoordig er die zich uitsluitend j vastbijt in fiscale problemen. Hij j is ook voorzitter van de vaste com- j missie voor cultuur recreatie en maatschappelijk werk. Dat klopt mooi met zijn voorzitterschap van de provinciale adviescommissie voor sport en lichamelijke opvoe- ding in Utrecht (zijn woonplaats). Hij beweegt zich ook op kerke- i lijk gebied, is secretaris van de Nederlandse Christelijke Radiover- j eniging (NCRV), bestuurslid van I het koepelorgaan Nederlands Cul- tureel Contact, lid van de Raad voor de kunst en voorzitter van het Utrechts conservatorium. En ver- i der is de heer Kieft dan nog hoofd- l inspecteur-titulair van 's Rijks be- lastingen in Utrecht op non-actief. IIIMIIItlllllllltlllllMIIIMIIIMMItllfIMIIIinilliffllflIllllllllltltlllfIfl Maar wat heeft deze fractie bezield om toch met het amendement te ko men en wat betekent het terugtrekken voor de positie van de ARP in de Ka mer? Het betekent niet, dat de opvat tingen van de ARP zijn ingeslikt. Zij is en blijft van mening, dat de belasting- correctie van de regering een te grote druk legt op het bedrijfsleven, terwijl de werkgelegenheid in gevaar kan ko men en er een prijsopdrijvende wer king van zal uitgaan. Voor dit foute be leid is de AR-fractic, door het intrek ken van dit amendement, voor 100 pro cent verantwoordelijk. Drs. Den Uyl noemde de positie var» het kabinet zeer merkwaardig. Twee maanden geleden liet minister Rool- vink het onaanvaardbaar horen. Nu kon minister Witteveen het alleen wel af. „Dit is een grote dag voor de WD, in het bijzonder voor de minister van Financiën. Biesheuvel bukt voor Witte veen". aldus de socialistische fractielei der, die verder opmerkte, dat dit kabi net wordt beheerst door de WD. De AR-fractie is daar z.i. aansprakelijk voor. Hij zei wel te weten wat hij aan de regering heeft, maar niet wat hij met de AR-fractie aan moet. Hier ligt een onduidelijke situatie: een kabinet dat steunt op vier partijen, waarvan er één wezenlijk andere opvattingen is toege daan. De schoten voor de boeg zullen niet meer worden geloofd. Eindelijk heeft de schutter raak geschoten: hij raakte zichzelf. Voor het Nederlandse volk is dit, zo meende drs. Den Uyl, een slechte zaak. Men ontvangt vanaf ja nuari een paar gulden meer in het loon zakje, maar de prijzen gaan 3V» a 4 pro cent omhoog. Dc fractieleider van D'66. mr. Van Mierlo, uitte ook kritiek op de houding van de AR-fractic en op die van mr. Biesheuvel in het bijzonder. Het optre den van de AR-fractie betekent, naar zijn mening, een devaluatie van het parlementair overleg. De heer Van Mierlo wees er op, dat er bij de discus sie in de Kamer geen sprake is ge weest van een zakelijke discussie. In de afgelopen dagen werd alleen de schijn van een zakelijke discussie opge houden. Mr. Van Mierlo sprak de hoop uit, dat mr. Biesheuvel nu misschien geleerd heeft, dat in de huidige coali tie een werkelijk zakelijk overleg ont zaglijk moeilijk is. Drs. Wiebenga (PSP)" meende, dat wat nu is gebeurd, een nieuwe fase in ROTTERDAM Een 21-jarige ver pleegster die maandagavond met haar brommer op een weg bij Delft reed, is door de bestuurder van een rode auto mishandeld en verkracht. De man (leeftijd tussen 25 en 30 jaar) dwong het meisje af te stappen, mishandelde haar, en sleurde haar de auto in. Daarna verkrachtte hij haar. De politie zoekt naar een rode Tau- nus, oud model. De bestuurder is on geveer 1.75 meter lang, en heeft licht blond haar. DEN HAAG Het vraaggesprek van minister Luns met het Franse blad l'Aurore heeft In ons land onge rustheid gewekt. Het Tweede-Kamerlid Den Uyl (soc.) heeft de minister gevraagd of hij zich daarin inderdaad voorstander heeft ge toond van het zg. tweede plan Fouchet tot stichting van een politieke unie in Europa, met een secretariaat in Parijs. De Europese Beweging heeft minis ter Luns in een telegram eveneens om opheldering gevraagd. Zij kan zich moeilijk voorstellen dat hij zich heeft uitgesproken voor een plan „dat de bezegeling van een gaullistisch Europa der staten" zou hebben betekend. Het desbetreffende plan, waarvan minister Luns volgens l'Aurore een persoonlijk voorstander is, is indertijd door ons land afgewezen omdat het o.a. geen enkel uitzicht bood op een bovennationale samenwerking van de Zes. DEN HAAG Het hoog militair ge rechtshof in Den Haag heeft gisteren de onmiddelyke invrijheidsstelling ge last van de 22 jarige dienstweigeraar Ron Boot. Veertien dagen geleden had het hof in een tussenvonnis Ron Boot twee we ken dé tijd gegeven om te beslissen of hij opnieuw een verzoek tot de minis ter van Defensie wil richten om erken ning van zijn gewetensbezwaren tegen de militaire dienst. Het hof had dit gedaan omdat het de indruk had gekregen dat het beroep dat RonBoot eerder had gedaan, niet goed was overgekomen bij de commissie. Ron Boot is hierop ingegaan, en heeft al een oproep gekregen om op 26 no vember zijn beroep op de wet gewetens bezwaren voor de commissie nader te motiveren. ADVERTENTIE Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. het ziekteproces van de democratie heeft ingeluid. De wezenlijke ziekte, waaraan onze democratie lijdt, is dat de partijen twee gezichten tonen. Iedereen verwachtte dat het zou gaan zoals het is gegaan, aldus de fractielei der van de PSP. Bij de algemene be schouwingen verklaarde mr. Biesheu vel, dat men niet opzij zou gaan voor dreigementen, alleen voor zakelijke ar gumenten. Het amendement is echter ingetrokken, terwijl de zakelijke argu menten zijn blijven bestaan. Drs. J. Aarden (Groep Aarden) zei dc hoop niet te hebben opgegeven dat de AR-fractie op een gegeven moment een keus zal maken. Dc fractie ver schilt op belangrijke punten van me ning met de regering en de VVD-frac- tie. Drs. Aarden meende overigens, dat mr. Biesheuvel het politieke spel „be kwaam heeft gespeeld". De rij van sprekers werd gesloten door de communist M. Bakker, die het uitspreken door een regering van het onaanvaardbaar tweemaal achter el kaar binnen zo korte tijd „e enhoog ge middelde" noemde. Binnen afzienbare tijd zal deze regering wel uit elkaar barsten, aldus d e heer Bakker, vol gens wie niemand zal kunnen ontken nen, dat de regering verzwakt uit dit debat tevoorschijn is gekomen. Minister Witteveen sprak zijn erken telijkheid uit jegens de heer Biesheuvel voor het intrekken van het AR-amende- ment. Die erkentelijkheid bracht h\j over namens de regering. Hij wees er nogmaals op, dat het verschil in in zicht tussen enerzijds de AR-fractie en anderzijds de regering niet inhoudt een verschil in wezenlijke doeleinden, maar slechts in de uitvoering in de praktijk van de voorgestelde belastingcorrectie. De minister van Financiën sprak de hoop uit, dat het kabinet nog belangrijk werk zal kunnen doen. DEN HAAG De Raad voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft protest aangetekend tegen het wegvallen van de oude saneringsregeling voor (oude re) middenstanders. Dc raad vraagt staatssecretaris Van Son (Economische Zaken) deze rege ling tot 1 januari 1971 te laten voort bestaan. In die tijd kan dan worden overlegd over de nieuwe regeling, zoals de staatssecretaris die in een discussie stuk aan de Tweede Kamer heeft voor gelegd. De oude regeling is hij het in dienen van die nota dinsdag komen te vervallen. De heer P. J. de Kruif van het Ko ninklijk Verbond van Ondernemers wees erop, dat driekwart van de mid denstanders, die een beroep doen op de oude saneringsregeling „ongeschik- ten" in het arbeidsproces zijn. Onder de nieuwe regeling zal met deze oude re winkeliers op de arbeidsbureaus een spelletje worden gespeeld", aldus de heer De Kruif. Hij noemde het plan van drs. Van Son „in feite een goedkope vorm van werkloosheidsverzekering voor de on dernemers in het midden- en kleinbe drijf". De vertegenwoordiger van de minis ter van Economische Zaken in de Raad. drs. O. Timmers, beklemtoonde dat „de nota nog volkomen open staat voor discussie". De nieuwe regeling is, volgens hem, in het begin duurder dan de oude, maar later niet meer. Een ieder, die er gebruik van maakt, kost het Rijk 40.000 gulden. Bij de rubberfabriek Trelleborg in Iloogezand is woensdag de 22-jarige H. Stuiver uit Klazienaveen. terwijl hij met elektriciteitswerkzaamheden bezig was, van zeven meter hoogte van een ladder gevallen. Hij kwam met zijn hoofd op de betegelde vloer terecht en was op slag dood. BREDA De bloedsporen, die een hond met een gewonde poot in de sneeuw achterliet, hebben voor onverwachte sensatie gezorgd in het proces tegen de 21-jarige André van B. uit Breda, die wordt beschuldigd van moord op de typograaf J. Mallens (29). Tijdens het proces kwam de officier van justitie, mr. K. Thijssen. met de verrassende onthulling, dat ei> in de buurt van de plek van de moord een tweede bloedspoor was gevonden. Hij gebruikte het feit om zijn bewijsvoe ring kracht bij tc zetten. Van B. zou na zijn daad eerst aan de overkant van de straat daarheen liepen de sporen hebben gekeken of zijn stiefvader wakker was en hem kon zien thuiskomen. De moeder van de verdachte zei gisteren tegen recher cheurs, die een nader onderzoek in- DEN HAAG De Leidse arts. dr. A. J. Chr. Haex. voorzitter van dc Ge zondheidsraad. heeft minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) om buitengewoon verlof gevraagd en dat gekregen. Hij heeft dit gedaan in ver band met het vooronderzoek van de rechter-commissaris naar aanleiding van de vraag of h(j wel of niet een valse verklaring heeft gegeven over de ziektekostenverzekering van wjjlen de heer Ben S. Korsten. De minister heeft hangende het voor onderzoek het buitengewoon verlof ge geven. In de vacature van de heer Haex wordt voorzien door de arts W. B. Gerritsen, plaatsvervangend directeur- generaal van volksgezondheid. Binnen kort is een Koninklijk Besluit te ver wachten. dat zijn benoeming tot lid, tevens plaatsvervangend voorzitter van de gezondheidsraad, regelt. stelden, dat het bloed afkomstig moest zijn van de hond van de overburen. Zij werd bijgevallen door drie kan toormeisjes van de Boerenleenbank in de buurt. Zij vertelden dat ze de hond Blackie genaamd wel met zijn bloe dende poot in de sneeuw hadden zien scharrelen, maar dat dat een dag na de moord was geweest. Zij konden zich dat zo pertinent herinneren omdat ze op de dag van de moord, carna valsmaandag, vrij hadden genomen. Mr. Thijssen liet zich overtuigen en schrapte het hondebloed uit zijn be wijsmateriaal. Vandaag heeft de rechtbank ver vroegd uitspraak gedaan en Andrc van B. wegens gebrek aan bewijs vrijgespro ken. MEPPEL In Meppel is, tijdens uit- stedigheid van de bewoner, ingebroken in een woning aan de Keizersgracht. Toen de 72-jarige rustend schipper G. Bloemenberg, na een week afwezigheid in zijn huis terugkeerde ontdekte hij dat een dressoir met een beitel was geopend en dat uit een geldkistje drie spaar bankboekjes en waardepapieren ten be drage van 50.000 gulden waren verdwe nen. Aangenomen wordt, dat de inbre ker binnengekomen is met een valse sleutel. Links: Twee van de drie Bredase meisjes, die de officier van justitie gisteren hebben verteld dat zij het hondje, dat zo belangrijk is geworden in de zg. carnavals moord, met een bloedend pootje hebben zien lopen. Annemieke van Riel en Anja Wouters werken bij de boerenleenbank. Rechts: Hans van Poppel met Blacky en de stiefvader van verdachte Van B. in Breda. ROTTERDAM Terug naar de oude nummerborden op de auto's, met nummers die by de eigenaar ho ren en niet, zoals nu, bij de auto. Dat is de wens van de centrale politie- verkeerscommissie, die de mogelijk heden al in studie heeft om terug te gaan op het oude systeem. De voorzitter van de CPVC, mr. J. F. E. Hopman, hoofdcommissaris van politie in Arnhem, vertelde dat gisteren op de in Rotterdam gehou den Politie-Verkeersleergang. Mr. Hopman bevestigde daarmee het pu- bleke geheim( dat de huidige rege ling tot een chaotische toestand heeft geleid. Vooral bij oude auto's is het voor de politie vaak ondoenlijk de eige naar te achterhalen. Auto's die acht negen keer zijn verhandeld, staan vaak nog op de naam van de twee de eigenaar. Die situatie is niet bevorderlijk voor het naleven van de verplichting W.A te verzekeren en maakt de controle op het betalen van motor rijtuigenbelasting bijzonder moeilijk. Zelfs komt het voor dat lieden rond rijden met willekeurige nummers, die men op de gok heeft laten ma ken. ADVERTENTIE Een overzicht tijdens de woens dagavond gehouden raadsverga dering in Gorkum. Elf stoelen van raadsleden bleven onbezet als ge volg van de bestuurscrisis in die gemeente. AMSTERDAM Jaarlijks worden in Nederland bij de tandarts bijna vier miljoen tanden en kiezen getrokken. Elke tien seconden ontstaat er bij een kind van dc lagere school een defect in een melktand of -kies. Deze feiten heeft de lustrumcommis sie van de faculteit tandheelkunde aan de universiteit van Amsterdam er toe gebracht tijdens een discussiebijeen komst de vraag aan dc orde tc stellen: „Hoe krijgen wij he tkind tandbederf- vrij op de lagere school?" Prof. 'O. Backer Dirks, hoogleraar preventieve tandheelkunde in Utrecht, noemde deze vraag essentieel. Als men er in slaagt kleuters met een gezond gebit naar de lagere school te laten gaan, waar ze van tijd tot tijd worden gecontroleerd, dan is er al veel leed verholpen, zo zei hij. De Amsterdamse studenten waren het helemaal met hem eens. Daarom zijn zij naar negen kinderdagverblij ven in de hoofdstad getrokken om daar voorlichting te geven op het gebied van tandverzorging. Uit de St. Laurenshaven in Rotter dam is het lichaam van de negentien jarige zeeman E. Theodor uit Barsse (West-Duitsland) opgedregd. Hij werd sinds 3 november vermist. Hij moet toen - bij het aan boord gaan van zijn schip - in het water zijn geval len. AMSTERDAM „De enige oplossing is hem voor goed uit de maatschappij te verwijderen", sprak de procureur-generaal bij het Amsterdamse gerechtshof gisteren scherp. De opmerking ontlokte de man, op wie het sloeg, de bejaarde Utrechtse onder wereldfiguur Ouwe Nol. slechts een rollende lach. De procureur-generaal, mr. G. H. G van Dijken ging op dezelfde toon ver der: „De uitlokking van moorden, waaraan hij zich heelt schuldig ge maakt. is voor de wet even ernstig als het uitvoeren ervan. Daarom is alleen de leeftijd van de verdachte, 77 jaar, reden de gevangenisstraf voor hem te beperken". Zo kwam mr. Van Dijken gisteren tot een eis van acht jaar gevange nisstraf met aftrek plus terbeschikking stelling van de regering. „Die combi natie moet de waarborgen scheppen dat hij niet meer in de maatschappij terugkeert". Ouwe Nol hoorde het ge amuseerd aan, als hoorde hij een mop, die weliswaar niet nieuw maar wel erg goed was. De officier van Justitie in Utrecht had begin dit jaar ook de zelf de eis tegen hem laten horen, maar de rechtbank had daar zes jaar en terbe schikkingstelling van gemaakt. Net als de rechtbank, achtte mr. Van Dijken Nol schuldig aan uitlok king van dc (roof)moorden op dc Hees- wijkse landbouwer Reijer de Bruin en de Utrechtse winkelier J. A. Donse en aan uitlokking van diefstal met ge weldpleging bij de Utrechtse weduwe Betje Woortmeijer. Al deze misdrijven werden uitgevoerd door Hans van Z. De verklaringen van Hans, zoals hij die had afgelegd bij de politie, de rech ter-commissaris en de rechtbank, vormden voor de procureur-generaal een belangrijk stuk bewijs. „Men kan wel zeggen: Die Van Z. is niet te ver trouwen, want die heeft tegen ieder- 95 een allerlei fantastische verhalen ver teld, maar tot bij de rechtbank heeft hij zijn verklaring volgehouden. En een leugenverhaal is veel moeilijker con sequent vol te houden dan de waar heid". Dat Hans dinsdag had gewei gerd als getuige op te treden, deed aan de waarde van zijn verklaringen niets af, meende de procureur-generaal. „Dat was alleen uit weerbarstigheid, maar hij heeft zijn eerder afgelegde verklaringen niet ingetrokken". Bovendien waren de verklaringen van Hans op verschillende puntc non- dersteund door andere, geheel buiten de zaak staande getuigen. Zo was er bijvoorbeeld een Marokkaanse arbei der, die toen hij bij Nol inwoonde, door Hans op een middag in mei 1967 ruw opzij was geduwd op de trap van Nols huis. Dat klopte met de verklaring van Hans, dat hij deze man was tegenge komen, toen hij met bebloede kleren met een tas waarin de buit en zijn lo den staaf zaten, van de moord op de heer Donse terugkwam. „Dat is doorslaggevend", aldus de procureur-generaal, „want welke moor denaar vertoont zich bebloed aan ie mand. die niet met zijn moord te ma ken heeft?" Een reeks getuigen had ook beves tigd, dat Nol na dc moord op de heer Donse plotseling grote uitgaven had gedaan en over de plannen voor der gelijke roofmoorden ook met hen had gepraat. Deze getuigen hadden er voor het hekje wel weinig meer van geweten, maar mr. Van Dijken veronderstelde, dat de invloed van Nols milieu dat ge heugenverlies had bevorderd. „Ze heb ben in ieder geval hun bij de politie afgelegde verklaringen niet ingetrok ken". Na de overval op Betje Woortmeijer was Hans ook bij Nol geweest. Dat had Nol aanvankelijk ontkend en dat vond de procureur-generaal ook belangrijk voor de bewijsvoering. Nol had pas toe gegeven, dat Hans die ochtend bij hem was geweest, nadat een vrouw, die met haar man bij hem inwooiTde. had verteld Hans te hebben openge daan. „Ja. maar hij kwam alleen maar om een alarmpistool te verkopen", had Nol toen aangevoerd, maar mr. Van Dijken vond dat bijzonder onwaar schijnlijk. „Iemand die net een groot bedrag aan geld heeft buitgemaakt, bekommert zich niet om dc verkoop van een alarmpistool voor vijftien gul den". Volgens de procureur-generaal was de opzet van Nol duidelijk op moord gericht gcweesl, zelfs al zou hij Hans alleen maar hebben gezegd, dat de slachtoffers moesten worden neergesla gen. „De verdachte wist immers, dat Van Z. al eerder een moord op Co- by van der Voort had gepleegd. IIU vond in hem de koele killer, die hij nodig had om de buit binnen te krij gen en daarbij toonde hij een cynische minachting voor de slachtoffers". „Zijn hele leven is verstrengeld ge weest met misdrijven; hij deed vrijwel niets anders", concludeerde mr. Van Dijken. „Hij is tientallen malen ver oordeeld en voor mij staat wel vast dat zijn strafblad niet alle misdrijven uit zijn leven vermeldt". Mr. H. G. Th. Keune stond voor de moeilijke taak, dat hij vandaag als raadsman moest proberen dit zwarte beeld ten minste wat af te zwakken. Hij kon al bij voorbaat rekenen op de waardering van zijn tegenspeler de procureur-generaal, want die zei giste ren al, dat hij respect had voor „de bijzonder rustige wijze waarop de toegewezen raadsman de stormen die in dit proces boven zijn hoofd hebben gewoed, heeft doorstaan". ADVERTENTIE Ontdek de gezelligste stad van Nederland! van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. U

De Vallei | 1969 | | pagina 7