Veenendaals dagblad Buiten Kabinet steunt werven niet extra Apollo-12 weer op weg naar huis „Verhoudingen zijn niet gewijzigd" Luitenant beschuldigd van moord in Vietnam Gelders-Utrechtse streekcourant voor Rijn- en Gelderse Vallei Vijf landen formeren twee werkgroepen GESPANNEN R UST WERKSPOOR GIRO 400 Drie agenten gewond bij veldslag in wagenkamp Kleuters 'n paar centimeter te ver van school af Okinawa 1972 weer bij Japan Binnenkort advies aan regeringen Brand op schip bij „de Hoek''' „ILLUSIE VAN DEN UYL VERSTOORD" Drie doden bij autobotsing Kleuter stierf cloor handvol tabletj es Neo-fascisten in Milaan actief MAASTRICHT Nederland, West-Duitsland, Frank rijk, Zwitserland en Luxemburg gaan de toenemende vervuiling van de Rijn gezamenlijk aanpakken. Kleurpotloden met giïtig lood Jacht fonds MOEILIJK „Loonoorlog" bij zuivelfabrieken Biesheuvel tot Friese A.R.: VERKEKEN" DOOSJE ONBEHEERD OP HET AANRECHT Het is huilen Bur. voor redactie en administratie Prins Bernhardlaan 28, Veenendaal, Telef. 08385-10550 (adm.), 10757 en 10955 (red.), Giro 1321600. Losse nummers 0,25; Abonnement 0,97 p. w„ 4,15 p. m., 12,35 p. k. VALLEI Voortzetting van het nieuwsblad „De Vallei" opgericht in 1926. Uitg.: Wegener's Couranten Concern n.v. Advertentietarieven op aanvraag. ZATERDAG 22 NOVEMBER I969 - 43e JAARGANG no. 275 SAMEN TEGEN RIJNVERVUILING In Maastricht zijn gisteren twee inter nationale werkgroepen geformeerd die de vijf regeringen op korte termijn moeten adviseren over bestrijding van de vergaande verzil- ting, afremming van de massale lozing van warm koelwater en beteugeling van de risico's van radio actieve besmetting van het rivierwater. Vandaag zal de buitengewone verga dering van de Internationale Commissie ter Bescherming van de Rijn interna tionale afspraken voorbereiden over regelingen voor het transport van gevaarlijke en giftige stoffen en verbetering van het alarmsysteem voor rampen en ongelukken met gif. Een dergelijk ongeluk, vergiftiging van het Rijnwater door endosulfan, was enkele maanden geleden voor Neder land aanleiding tot het beleggen van de bijeenkomst in Maastricht. De eerste werkgroep kreeg de op dracht te onderzoeken hoe de Franse kalimijnen in de Elzas hun bijprodukt keukenzout kunnen kwijtraken. Dit zout wordt tot nog toe in de Rijn gestort en veroorzaakt veertig procent van de ver- zilting. EINDHOVEN Gistermorgen van kwart over tien tot kwart over elf heeft t« het Elndhovense woonwagenkamp 'n eidslag tussen woonwagenbewoners en een politiemacht van veertig man ge woed. Het resulteerde onder meer in drie gewonde politiemensen. Zij konden na behandeling in het ziekenhuis naar huis. Door de dienst van gemeentewerken was assistentie aan de politie gevraagd om twee woonwagens van het volle kamp te verwijderen. DEN HAAG De Consumentenbond heeft ontdekt dat in enkele merken kleurpotloden giftig lood Is verwerkt. Dat is verboden bp de Warenwet. Het zijn potloden van Caran d'Ache, Baignoi Far jon, Swan en Unicum. Vooral voor kinderen, die op potloden bijten, is de aanwezigheid van lood ge vaarlijk. "jVTiet altoos kan de jachthouder de soms grote schade, die door het grofwild op akkers en landerijen of S aan de bosbouw wordt berokkend, voorkomen. Dan wordt uit de gel- den van het Jachtfonds (opge- bracht door de aktehouders, die een heffing betalen) de schade ver- S goed aan de grondgebruiker. Dit betekent, dat dit fonds de kool en peit spaart, nl. de bescherming van bepaalde wildsoorten, alsook de belangen van de boer beoogt. Het doet veel nut en ik lees steeds Z met instemming het jaarverslag. Dat van 1968 vermeldt bijv. het dichttrekken van een op de Noord- Veluwe geprojecteerd 17 km lange wildraster, waarvan de realisering 10 jaar op zich liet wachten. Het l loopt van Leuvenum over de Uller- berg tot de Zwarte Boer en nog S veel verder, tot het aansluit op het raster van het Kroondomein. Hier- j mee werd bereikt, dat het land- bouwareaal onder Uddel, Elspeet. Staverden, Leuvenum en Speuld l thans beveiligd is tegen grofwild- schade en men op de Over-Veluwe Z een verantwoorde stand kan hand- haven, om te voorkomen, dat het grofwild aldaar niet meer kan fou- raperen en wellicht de bossen de dupe van zijn optreden zouden wor- Z den, heeft het Jachtfonds tien wild- akkers aangelegd om de wegge- vallen laveimogelijkheden te com- penseren. Overleg is gaande over soortgelijke voorzieningen, die de landbouwgronden bij Eerbeek en Laag-Soeren voor aantasting zullen Z vrijwaren. Dat zulke schade aardig Z kan oplopen, wijzen de cijfers van het l.l. jaarverslag (1968) uit. Er werd nl. uitgekeerd f28.700, zijnde gespecificeerd: schade door herten f3715,zwijnen f965,,Z dassen f855,reewild f3975, eenden f4705,otters f2000,en J fazanten f1490,Voorts werden aan vele instanties toeslagen als te- Z gemoetkoming in haar werkzaam- Z heden verleend. I 22 nov. 1969 A. B. WIGMAN DEN HAAG De steun van de Ne derlandse regering aan de scheepsbouw wordt niet uitgebreid. Gisteren is tijdens de wekelijkse verga dering van de ministerraad het subsi diebeleid voor de werven aan de orde geweest. Het gesprek zal niet van in vloed zijn op de bestaande regeling. Deze regeling voorziet in een rente subsidie van twee procent. De heer B. W. Biesheuvel, dc voorzitter van het college voor dc scheepsbouw, zei nog deze week die steun bij de huidige hoge rentestand onvoldoende te vinden. De scheepswerven hadden de regering om een verhoging van de rente-over brugging tot vijf en een half procent ge vraagd, losgekoppeld van het disconto. Zij willen bovendien een voor-finan ciering tijdens de bouw van een schip. Voor de heer A. van Vliet, de voorzit ter van de Centrale bond van scheeps bouwmeesters in Nederland (Cebosine) was het besluit van de ministerraad een grote tegenvaller. „We houden wat we hebben en dit zal het voor ons erg moeilijk maken. Minis ter Witteveen wil nu eenmaal niet mee werken en dit terwijl de bestaande rege ling de regering in anderhalf jaar slechts 54 miljoen heeft gekost". Bij de directies van de werven, van de Holland-Amerika Lijn, die deze week de grote order misliepen, heerste grote teleurstelling over het besluit van de re gering. De heer P. J. van der Giessen, directie lid van Van der Giessen-De Noord in Krimpen aan den IJssel: „Dit is slecht nieuws. De subsidies, die in het buiten land aan de scheepsbouw worden ver leend geven ons een harde dobber. Het blijft nu bijzonder moeilijk en naar". DEN HAAG In de machinekamer van het ruim 4.900 ton metende Griekse vrachtschip „Martha", dat zich voor de kust van Hoek van Holland op tien m{jl ten zuidwesten van het lichtschip „Goe- ree" bevond, is vanmorgen vroeg brand uitgebroken. De bemanningsleden hebben het schip verlaten; acht zijn opgepikt door de Ne derlandse vissersboot ,,Arnemuiden-8" en achttien door de sleepboot „Barents- zee". De brand woedde niet alleen in de machinekamer, maar ook midscheeps. HOUSTON De astronauten Con rad, Bean en Gordon zijn op de terug weg naar de aarde. Ilun ruimteschip, de Apollo-12, stiet zich gisteravond om kwart voor tien uit zijn baan om de maan in de richting van de aarde. Dat gebeurde boven de zijde van de maan die van de aarde is afgewend. Ongeveer een kwartier later was het radiocontact met de aarde hersteld en even later bleek dat de manoeuvre ach ter de maan was geslaagd en dat de astronauten op de thuisreis waren. Om 22.22 uur bevond de Apollo-12 zich al op 2.785 km van de maan, en was ze met een snelheid van 3.970 km per uur op weg naar de aarde. Tijdens een TV-uitzending beant woordden de astronauten een reeks vra gen over de maan en hun ervaringen daar. Conrad verbijsterde daarbij de vluchtleiders in Houston door te vertel len dat hij en Bean bij het stenen ver zamelen een zeer speciale methode had den ontwikkeld. Eerst waren ze bang geweest voor valpartijen, maar die vrees was ongegrond gebleken. „Om de zaken te bespoedigen lieten wij ons eenvoudig op ons gezicht vallen, grabbelden dan naar een steen en gaven ons met de vr(je hand een stoot, zodat wij automa tisch weer overeind kwamen, of we lie ten ons op onze knieën vallen" vertelde Conrad, die overigens wel een keer per ongeluk was gevallen. Ameriftn ansc r< limtevaartdeskundigen hebben op een persconferentie in Hous ton verklaard, dat er waarschijnlijk geen lancering meer zal plaatshebben in weersomstandigheden als die bQ de start van de Apollo-12, toen de raket kenne lijk twee keer door de bliksem getroffen werd. De deskundigen zeiden dat zich twee blikseminslagen hebben voorgedaan, waardoor een gering defect ontstond en de energie, nodig voor de voortstuwing tijdens de kritieke fase van de lancering, tijdelijk geleverd moest worden door de batterijen. Bij Werkspoor-Utrecht is voor het moment een zekere rust weer gekeerd, hoewel de onzekerheid over het behoud van de werkgele genheid blijft voortbestaan. Het personeel kwam vrijdagmid dag bijeen om de huidige situatie te bespreken. Zij werden onder meer toegesproken door de direc teur, ir. E. E. van Rhede van der Kloot. (Zie ook elders in dit blad). LEEUWARDEN De Directie van de zuivelfabriek Lijempf in Leeuwarden heeft het personeel onmiddellijk loons verhoging gegeven. (De dag tevoren had de Frieo in Leeuwarden de werknemers een extra loontoeslag toegekend.) De Lijempf vreesde dat daardoor het eigen personeel zou worden weggezogen. Lijempf heeft niet de resultaten van het overleg in de zuivelindustrie over deze „loonoorlog" afgewacht. LEEUWARDEN De fractieleider van de ARP in de Tweede Kamer, mr. B. W. Biesheuvel, gelooft niet, dat als gevolg van het belastingdebat van de afgelopen week de verhoudingen tussen de Anti-Revolutionaire Partij en ener zijds het kabinet en anderzijds de KVP en CHU zijn gewijzigd. De gebeurte nissen van de afgelopen week zijn van geen betekenis voor de wenselijk geach te samenwerking van de drie christelijke partijen. „Zoals voorheen, zullen wij de regering-De Jong blijven steunen waar mogelijk en kritiek leveren waar noodzakelijk", zo verklaarde hij gisteravond op een bij eenkomst in Leeuwarden, die was belegd door de provinciale propagandacom- missie van de ARP in Friesland. Mr. Biesheuvel zei de indruk te hebben dat de Partij va** de Arbeid en fractie leider drs. j. M. den Uyl een hardere lijn ten opzichte van het kabinet en de AR-fraetie volgen. Wellicht is bij drs. Den Uyl de illusie verstoord, dat hjj met behulp van de AR-fraetie ais een soort breekijzer een einde kon maken aan het leven van het kabinet. Terwijl de PvdA nauwelijks heeft deelgenomen aan het debat over de belastingvoorstellen, lanceerde drs. Den Uyl na het intrekken van het amen- denment-Kieft een zeer scherpe aanval op de AR-fractie. Het zeer uitzonderlijke feit, dat de PvdA tegen de begroting van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening stemde, werd de indruk, dat ruwere, grovere midde len worden gehanteerd, aldus mr. Bies heuvel. De socialistische fractieleider meende, dat het kabinet een puur liberaal beleid voert. Er is echter geen zinnige anti revolutionair of anti-revolutionaire ra dicaal, die dit gelooft, aldus mr. Bies heuvel. Minister Witteveen is op be paalde momenten in een moeilijke po sitie geweest ten opzichte van zijn achterban. 99 „Evenals ten opzichte van het vorige kabinet, zjjn wij tot liet einde loyaal. Drs. Den Uyl heeft zich hierop ver keken", aldus mr. Biesheuvel. In antwoord pp vragen, verklaarde mr. Biesheuvel, dat de anti-revolutio naire fractie, op het moment dat het amendement-Kieft werd ingediend, niet wist dat de regering met een on aanvaardbare zou komen. Gaat men vanuit het standpunt redeneren, dat het er „wel inzat", dat minister Witteveen een „onaanvaardbaar" zou uitspreken, dan wordt politiek bedrijven wel heel erg moeilijk. De discussie heeft tot het laatste mo ment zin gehad, aldus mr. Biesheuvel. Minister Witteveen heeft eventuele prijs maatregelen toegezegd en het amende ment-Kieft betreffende een verschuiving WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft in een brief aan leden van het Amerikaanse Congres onthuld, dat luitenant William Calley in verband met het bloedbad in het Zuidvietnamese dorp Song My be schuldigd is van moord met voorbe dachten rade op ongeveer 100 Vietna mese burgers. Een rapport over de zaak is aan Calley's commandant te Fort Benning in Georgia gezonden. Het Pentagon liet voorts in de brief weten dat het onder zoek naar de rol die sergeant David Mitchell bij de massamoord heeft ge speeld, nog niet is afgesloten. Mitchell behoorde in Vietnam tot het peloton van Calley. Robert E. Jordan III, algemeen advi seur van het leger, heeft verklaard dat een onderzoek wordt ingesteld naar ne gen soldaten die nog in dienst zijn en vijftien die de dienst hebben verlaten najaar 1968. Ook de Zuidvietnamese regering heeft besloten een onderzoek in te stellen naar de massamoord in Quang Ngai, waar Amerikaanse infanteristen in maart 1968 honderden Zuidvietnamese burgers zouden hebben vermoord. Het Zuidvietnamese ministerie van Defensie gaf gisteren een speciale com missie opdracht om ter plaatse alle ge gevens te onderzoeken. De zaak leidde gisteren tot een enor me rel in de socialistische fractie van het Lagerhuis. De uiterste linkervleugel eiste een krachtige veroordeling van de Amerikanen, Priemier Wilson probeerde de zaak nog te sussen hoewel hij zei dat, indien blijkt dat maar een kwart van wat er wordt gezegd waar is, dit moet worden beschouwd als ernstige gruweldaden. Maar heel anders reageerde de vroe gere minister van Buitenlandse Zaken George Brown, plaatsvervangend leider van de Labourpartij. Deze zei gisteren voor de radio dat de Amerikanen moeten ophouden met hui len en moeten opschieten met de oorlog in Vietnam. „We moeten eerst maar eens denken aan de bedreiging van de vrijheid in het geval de communisten winnen", vond hij. ASSEN Bij bet inhalen van een vrachtauto op de provinciale weg tussen Assen en Hoogeveen, is bij Spier gister avond een personenauto, bestuurd door de 32-jarige heer O. Haakma uit Venlo in een slip geraakt en tegen een tege moetkomende auto gereden. De heer Haakma werd gedood. Zjjn vrouw en drie kinderen werden gewond, waarvan een tweejarig kindje levengevaarljjk. In de tegemoetkomende auto werd de 23- jarige mej. E. G. Wilderink uit Voor burg gedood; de 23-jarige mej. E. Lucas eveneens uit Voorburg, overleed later in het ziekenhuis. Een derde inzittende werd gewond. ZWOLLE De buurtschap Radewijk onder het Overijsselse Hardenberg krjjgt geen kleuterschool, omdat twee kleuters 293 en 710 centimeter te ver van de plaats wonen waar een christelijke school zou verryzen. Radewijk had nog geen kleuterschool. Om in de sterk gevoelde behoefte te voor zien, had de Vereniging tot Bevordering van Christelijk Nationaal Onderwijs het gemeentebestuur toestemming gevraagd voor een school. Men had een lijst met 35 namen van kandidaat-leerlingen ingediend. De wet vereist een minimum van 30 leerlingen, die binnen een straal van drie ki lometer van de school moeten wonen. Uit een uiterst moeizaam, tijdrovend, en dus kostbaar onderzoek v an de gemeente is gebleken, dat zeven van de 35 kinderen buiten de wettelijk getrokken grens wonen, waarvan twee op slechts drie en zeven meter afstand. Op de kaart die men bij de gemeente voor het hogeschoolrekenwerk gebruikte, is zelfs met een speciaal vergrootglas niet te zien dat de twee bedoelde woningen niet binnen de cirkel liggen. In de Spaanse stad Tarrasa bij Barcelona heeft mevrouw Isabel Netva (30) het leven geschonken aan een vijfling. Het echtpaar had reeds drie kinderen. LONDEN Ala Griekenland niet snel overgaat tot herstel van de demo cratie zal het uit de Raad van Europa moeten worden verwijderd. Dat heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Stewart, gisteren gezegd. van d limiet, waaronder de omzetbelas ting op voorraden niet wordt verschoven is aanvaard. In 1960 is een motie over de woning bouw, ondanks het onaanvaardbaar van de regering, doorgezet en aangenomen. Die situatie wilde ik nu niet. Wij hebben geleerd", aldus mr. Biesheuvel. De anti-revolutionaire fractie is bij zonder voldaan over het uitgaan van het beleid van het kabinet, terwijl de VVD daar grote moeite mee heeft gehad. De liberalen hebben moeten afzien van een echte belastingverlaging. HARLINGEN De tweejarige Clska. A. in Harlingen kreeg donderdagmid dag. terwijl baar moeder aan de voor deur bezoekers te woord stond, liet doos je kalmeringstabletten te pakken, dat op het aanrecht stond. Zij slikte een handjevol naar binnen. De gealarmeerde huisarts liet de klei ne naar het ziekenhuis vervoeren, waar haar maag leeggepompt werd. Het was echter reeds te laat. In de loop van de nacht is het kind overleden. MILAAN Neo-fascisten hebben in .Milaan een soort strafexpeditie onder nomen tegen „figuren van extreem-link se richting". Milaan was drie dagen geleden, tij dens de algemene staking van 24 uur In Italië, het toneel van felle straatgevech ten toen de politie trachtte een mars van ultra-linkse elementen (Maoïstische studenten en arbeiders) uiteen te jagen. Daarbij kwam één agent om het leven en zestig politiemannen werden gewond. De neo-fascisten hebben zich nu op geworpen als wrekers van de omgeko men agent. Zij dienden gisteravond iede re voorbijganger die „eruit zag als een maoist" een pak slaag toe. Andere neo-fascisten trokken op naar de kerk waar een uitvaartdienst voor de omgekomen agent werd gehouden. Later marcheerden zij naar de uni versiteit die sinds drie dagen door linkse studenten bezet wordt gehouden en sloe gen er de ruiten in. De politie slaagde erin een einde te maken aan de onlusten. WASHINGTON De Verenigde Sta ten zullen In 1972 het eiland Okinawa aan Japan teruggeven. Amerika zal zijn bases op het eiland, die in het belang van de veiligheid van Japan en de Ver enigde Staten mogen handhaven, maar het zal wei zjjn nucleaire wapens terug trekken. Dit is gisteren meegedeeld in een ge zamenlijk communiqué, dat in Washing ton is uitgegeven na afloop van de drie dagen overleg die president Nixon met de Japanse premier Eisakoe Sato heeft gevoerd. AMSTERDAM De benzinebrand in Amsterdams westelijk havengebied Is vrywel gedoofd. Anderhalf etmaal lang hebben tientallen meters hoge vlammen gestaan boven een benzineopsiagtank op het terrein van Comos Tank N.V. p'en langzaam bewegende depres sie bij Zuidwest-Engeland ver oorzaakt dit weekeind nog geruime tijd regen of motregen. Hoewel de wind naar oost tot noordoost draait is er dit weekeind geen teruggang in temperatuur te verwachten. De maxima in Gelder land zullen circa 8 graden zijn. Het is mogelijk dat er in de loop van de volgende week wel een da ling van temperatuur zal plaats hebben, uitlopende op lichte vorst in de nacht. De Engelse weerkundigen verwach ten tot half december een tempera tuur die gemiddeld onder de nor male ligt, met op enkele dagen uit gebreide vorst. ADVERTENTIE BIAFRA UTRECHT

De Vallei | 1969 | | pagina 1