Kantongerecht Wageningen „Ze tikken gewoon op hun voorhoofd als je je aan snelheid houdt" j Renswoude' s gymzaal hmh°p Topwestern en Duitse ontucht Snel besluit over grond voor sport „WIJ ZIEN ER GEEN BROOD MEER IN..." f6.50 Luxor theater Voorzitter Rhenense Sportraad verwijt b. en w. onduidelijkheid „Raadsleden krijgen geen indruk van werkelijkheid" Sint Sm strooi goed Orgel hervormde kerk wordt na restauratie weer in gebruik genomen Beraad over toelating van Mavo-school op ijsbaan DCEII verloor van DES III (11-9) Rijbewijzen sneuvelden Vijf gemeenten nieuwe regeling gaan in Polderdistrict vergadert m si Duurtetoeslag toch anders Oppasdienst gehandicapten Collecte Dirk Jansz. Zwart geeft concert in Renswoude Ramp WOON WAGEN KAMPEIS IN REGIO ARNHEM Voorbarige dank Zes maanden weg af Van een begrafenis... Niet bewust EEN CONCERT! MARKTEN UITBREIDING VERTROUWEN Dammen BURGERLIJKE STAND BEROEPEN Vinyl hand schoenen ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 ADVERTENTIE Op 12 december a.s. geeft het Utrechts Symfonie Orkest j f y V WAGENINGEN De Wageningse kantonrechter mr. A. C. van den Brand stuurde vrijdagmorgen verscheidene automobilisten de weg af en legde hoge boetes op. Het merendeel van de zaken op deze wekelijkse zitting van het kan tongerecht betrof herhaaldelijke overschrijding van de maximumsnelheid. Een van de verdachten voerde aan, dat het hem dikwijls was overkomen dat passerende automobilisten tegen hun voorhoofd tikten wanneer hij zich aan de snelheidsbeperking hield. „Dat weet ik. Zo is de mentaliteit van de Nederlandse weggebruiker. Men heeft lak aan de wet en juist daarom moet zo streng opgetreden worden", zei de kantonrechter. De Vecnendaalse scholier G. J. van S., die binnen de bebouwde kom van zijn woonplaats negentig kilometer per uur had gereden hoorde door de of ficier, mr. H. J. Pieters een boete van f 150,- en drie maanden ontzegging van de rijbevoegdheid eisen. Zijn verweer: „Ik reed in een vreemde auto en het was al op de grens van de bebouwde kom. I)an trek je altijd, al een beetje op". „Dan bent u dus altijd in over treding, „reageerde de kantonrechter ad rem, „ja het is dan ook al uw vierde proces-verbaal in goed een jaar". Op een vraag van de officier in wet te versnelling Van S. reed, zei de jon gen: „In de vierde". „Dan kon u op uw tien vingers wel natellen, dat u ver boven de vijftig kilometer zat, ook al reed u in een onbekende wagen", vond de officier. „U zult het toch moeten leren u aan de wet te houden: f 150,- boete en vier maanden ontzegging", vonniste de kantonrechter. Wat de Brummense bedrijfsleider M. J. P. betrof was het van 't zelfde la ken een pak. Ook zijn vierde pro ces-verbaal wegens snelheidsover schrijding binnen één jaar. „In totaal is dit uw vijfde keer en dat kunnen we statistisch gezien aan nemen, dat u zo'n vijfhonderd maal te hard hebt gereden," stelde de kan tonrechter vast. De laatste maal was het geconstateerd in de Stationsstraat in Veenendaal, waar P. 83 kilometer had gereden. „Op één van onze bouwwerken, in Ede was een ongelukje gebeurd en daar moest ik hals over kop naar toe", aldus verdachte. „Telkens als zoiets voorvalt, dat ik te hard rijd is er or ganisatorisch wat aan de hand in het bedrijf. Ik ben te zwaar belast en daar heeft het bedrijf nu iets aan willen doen, door een assistent aan te stellen. In de toekomst hoop ik me beter aan de wet te houden". De officier was van mening, dat er nu toch wat moest gebeuren met P.'s rijbewijs. Hij vroeg f 150,- boete en drie VEENENDAAL Interprovinciaal overleg tussen gedeputeerde staten van Gelderland en Utrecht hebben er toe geleid dat overeenstemming is bereikt over de toetreding van de gemeenten Veenendaal, Rhenen, Renswoude, Leersum en Amerongen tot een ge meenschappelijke regeling voor een re gionaal woonwagencentrum Arnhem Dit werd gisteravond tijdens de be grotingsdebatten medegedeeld door bur gemeester P.Bode die als zekerheid annonceerde dat in de regio Arnhem twee woonwagencentra zullen worden gesticht. Bovengenoemde wijkgemeen- ten werkten al samen in een gemeen schappelijke regeling m.b.t. het woon wagenkamp in Rhenen. maanden ontzegging. „Ik moet er m'n brood mee verdienen en van het ene naar het andere werk rijden. Dit zou een ramp zijn. Ik zou niet weten hoe ik me verplaatsen moest", zei P. ge schrokken. „Daar had u dan maar eens eerder aan moeten denken", meende de kan tonrechter, die het op drie maanden ontzegging hield en de boete tot f 100,- verlaagde. P. kondigde meteen aan, dat hij hoger beroep zou aantekenen. Verwarmingsmonteur W. A. K. uit Nijmegen, die op de Arnhemseweg in Otterlo te hard had gereden, stond perplex, dat het voor hem ook de vier de keer was. „O, maar we kunnen hier goed tel len hoor," zei de officier, terwijl de kan tonrechter een en ander nakeek. Op 24 juli was het de voorlaatste keer geweest, en daar had de Haarlem se kantonrechter een voorwaardelijke ontzegging aan verbonden. „Ik weet, dat ik fout ben" gaf ver dachte toe, „en ik probeer me ook echt aan de maximumsnelheid te houden, maar als je dat doet, zitten er weer allerlei mensen om je heen tegen hun voorhoofd te tikken. Op die dag in Ot terlo was de weg vry breed, en ik had de bebouwde kom vrijwel achter me". Omdat de Haarlemse kantonrechter wellicht ten uitvoerlegging van de ont zegging vordert, wilde mr. Pieters nu niet over het rijbewijs praten. Hij eis te f 150,- boete. Een „dank u wel", was dat K. wel waard. „Dit is de eis nog maar...". De kantonrechter kwam tot een boe te van f200,-. Het inhalen, met een snelheid van 85 kilometer, in de gevaarlijke S-bocht in Heelsum kwam verwarmingsspecia list J. H. uit Ingen op f 300,- boete en zes maanden ontzegging te staan. Er was geconstateerd, dat hij de on derbroken streep vijftig centimeter was overschreden met zijn wielen, waarvoor mr. Pieters f 100,- boete eis te en drie maanden ontzegging. Voor de hoge snelheid vroeg hij f 100,- boe te. „Ik heb toch nog geremd in de bocht en heb het 50-kilometerbord niet ge zien", zei H. „Er staat een speciaal waarschuwingsbord bij de S-bocht. U vraagt om die ongevallen, waarbij de doden vallen", volgens de kantonrech ter. Verdachte deed afstand van hoger beroep. Op dezelfde weg naar Arnhem ter hoogte van de bocht na „Mooiland" in Doorwerth, had de Wageningse kwa liteitsanalist B. J. M. v.d. Z., volgens vader en zoon Peelen van de Renkum- se wasserij, zo gevaarlijk gereden, dat zij aangifte deden. „Ik bén me helemaal niet bewust, dat ik in een onoverzichtelijke bocht heb ingehaald", zei verdachte. „Zes we ken nadat het volgens zeggen gebeurd moet zijn, kwam de politie me op de hoogte stellen. Ik reed op de bewuste avond met mijn gezin naar Arnhem en ik moet zeggen, dat ze altijd erg kritisch zijn op mijn rijwijze. Ik zou me daar tussen de wagen van Peelen en een tegemoetkomende file doorge wrongen hebben, maar daar herinner ik me niets van." De heer G. B. Peelen kwam als ge tuige met een heel andere visie: „We kwamen juist terug van een begrafenis V VEENENDAAL Een oude tophit uit het vorige filmheldentijdperk, toen de Amerikaanse western nog de voorkeur genoot boven de huidige Italiaanse: „High Noon", met Gary Cooper, Lloyd Bridges, de toenmalige Grace Kelly en Lee van Cleef, die intussen naar de Italiaanse producenten is overgestapt. Het Luxor Theater brengt dit weekeinde dit epos van heldenmoed en doods verachting van tijdgebonden rechtschapenheid en vuurspugende revolvers. Gary Cooper speelt de marshall Will Kane, die als de film begint juist is getrouwd met z'n geliefde Amy. Tegelijkertijd neemt hij ontslag om het rustige stadje Hadleyville te ver laten. Rustig is het daar sinds de veroordeling van de gangster Frank Colby, die met zijn bende in vroeger dagen de hele streek terroriseerde. Diezelfde ochtend echter verschij nen de voormalige trawanten van Col by in de stad en ze begeven zich naar het station, waar ze wachten op de trein van twaalf uur (high noon dus). De burgers trekken hun conclusie: Colby komt terug en wel om af te rekenen met degenen die hebben bij gedragen tot zijn veroordeling in het algemeen en met Will Kane in het bij zonder. Kane besluit dan toch maar in de stad te blijven en gaat op hulp uit. Niemand voelt echter iets voor een vroegtijdige dood, met het gevolg dat de marshall het in z'n eentje tegen de bende zal moeten opnemen. Tussen de bedrijven door vecht hii met zijn assistent, die hem er van verdenkt achter de rokken van diens stil aan bedene aan te lopen. Een erg span nende film, met de mooie helden van toen. Op het Luxor-programma verder „Ontucht op de Reeperbahn", een misdaad-story „uit het leven gegre pen" over een LSD-affaire in Ham burg. Een journalist krijgt lucht van ongure praktijken, ten gevolge waar van verdoofde dochters van rijke en invloedrijke ouders in handen van kapitaalkrachtige minnaars op leef tijd worden gespeeld. De verslaggever gooit de knuppel in het hoenderhok en dat kost hem een pak slaag en zijn baan: zijn baas wil geen herrie met het invloedrijke establishment. Moord, zelfmoord, een beetje sex, een beetje liefde, veel nare mensen: een noodkreet uit een wereldstad. Wel commercieel natuurlijk, dat wel. Marianne Hoffmann speelt de hoofd rol. en ik dacht bij mézelf: van een begra fenis komt misschien een begrafenis. Daar gaan we met het hele spul. Ik moest scherp naar rechts uitwijken en de tegemoetkomende wagens deden hetzelfde. Dat was geen manier vdn rijden en daarom heb ik deze automo bilist achtervolgd om zijn nummer te noteren. Hij reed zo hard, dat ik tot honderd tien moest optrekken, om hem tenslotte bij de eerste stoplichten in Oosterbeek in te halen. Het was zo'n schandalige inhaalmanoeuvre, dat ik er werk van gemaakt heb." De 22-jarige zoon, G. F. M. Peelen, legde een vrijwel eensluidende verkla ring af. „Ik vind het een vrij ernstig feit, ook al is hier nu niet direct een frontale botsing uit voortgekomen", al dus mr. Pieters. „Het trieste getal van drieduizend verkeersdoden per jaar wordt veroorzaakt door dit soort ma noeuvres: f 150,- boete en drie maanden ontzegging". „Ik ben me helemaal van geen kwaad bewust" hield verdachte vol. „Het is best mogelijk, dat ik daar wat snel gereden heb en dat men in de wa gen van de familie Peelen geschrok ken is, toen ik ze in een flits passeer de. Ik neem aan dat ze daardoor naar rechts zijn uitgeweken, maar als dat zo is geweest, als hier gezegd wordt, moeten inzittenden van mijn auto er toch ook iets van gemerkt hebben en dat is niet het geval". De kantonrechter was van mening, dat het best op een frontale botsing had kunnen uitlopen en vonniste met f 150 boete en zes maanden ontzegging. TIEL Donderdag 27 november ver gadert het gecombineerd college van het polderdistrict „Tielerwaard" in het Ambtmanshuis. Op de agenda stadt o.a. het voorstel van G.S. om de jaar wedden van de dijkgraaf en heemraden per 1 januari 1969 te verhogen, vast stelling van rekening en begroting van 1968 en voor 1970 en aanbeve ling voor benoeming van een dijkgraaf en zeven heemraden. De vergadering begint om twee uur. in Veenendaal met als pro- 2 gramma Mozart Divertimento voor strijkorkest: Vivaldi Concert voor vier violen en orkest; Brahms Vierde Symfonie. Gastdirigent: de Belg André Vandernoot. Scholieren, C.J.P.-houders en buiten landse gastarbeiders: halve prijs. RESTEREN Het bestuur van de Kesterense ijsvereniging O.T.S.G. gaat zich beraden over de vraag of de ijsbaan in „Het Gat van De Vries" deze winter aan de Chr. Mavo-school ter beschikking zal worden gesteld, zoals in vroeger jaren is gebeurd, wan neer de school daarom vroeg. Op de ledenvergadering maakte een meerderheid van de leden bezwaar, omdat men van mening is dat „ge woon ijsvrij" voor de school beter zou zijn, omdat in schoolverband toch geen spelletjes worden gedaan, gezien de leeftijd van de scholieren. Boven dien wil men het ijs zoveel mogelijk sparen voor eigen leden, en ook om der wille van de representatie tegen over mensen van buiten de gmeente. Secretaris H. v.d. Linden geeft als commentaar: „De mensen van buiten brengen het geld bij ons binnen en dan kunnen we ons niet veroorloven hun een stuk gereden baan te bieden." Voor de lagere scholen blijft de zgn. „ijsdag" gehandhaafd. Bij de bestuursverkiezing werden de heren D. C. van Ravesteijn en H. van Schaik herkozen. De heer Van Rave steijn is nu voor de twintigste maal voorzitter. Het bestuur deelde later op de avond nog mee dat voor de leden hardrijders dit seizoen weer een schaatsdag in Deventer zal worden georganiseerd. PUTTEN Eiermarkt: Aanvoer woensdag 113.000 eieren. Prijs kippen eieren f 12,- - f 13,50, kgprijs f ,205 op basis van 63 gram; jongehennen- eieren f 8,- - f 12,-; eendeneieren f 10,- - f 13,-, alles per 100 stuks. Handel vlug. ui iü ««KR 0 v^:|! E N T R I E j RENSWOUDE Nauwelijks een half uur vergde gisteravond de spoedeisen de vergadering van Renswoude's gemeenteraad, die deze kwalificatie zo van toepassing liet zijn op zijn beraadslagingen over een zeven punten tellende agenda. Broederlijke eensgezindheid was het kenmerk van het gezelschap, dat zonder meer akkoord ging inet het voorstel om grond op De Hokhorst te ko pen, ten behoeve van het aan te leggen sportcomplex, en met de grondaankoop voor het gymnastieklokaal dat aan de Oude Holleweg moet verrijzen. De grond voor het sportcomplex kan nu worden verkocht van J. G. G. baron Taets van Amerongen. De 4,6 hectare vergen f 132.500,-. De heer Taets van Amerongen heeft zich bereid verklaard te zorgen voor het pachtvrijmaken. Dat kost de gemeente f 11.500,-. De raad toonde zich blij met de snel heid van werken van B. en W., of schoon de heer E. Zweers (PvdA) zich OPHEUSDEN De voorzitter van de Rhenense Sportraad, de heer G. L. Meijer uit Opheusden, is verbaasd over de reactie van burgemeester en wet houders van Rhenen op de brief van de heer A. Jansen, voorzitter van de Sportstichting. De heer Jansen stelt in zijn brief de gemeenteraad een nieuwe werkwijze voor van Sportstichting en Sportraad, omdat beide instellingen sinds de oprichting nog steeds niet aan hun doel beantwoorden. Het college staat in z'n reactie afwijzend tegenover de voorstellen en legt de raadsleden enkele al ternatieve -suggesties voor. Daarnaast geven B. en W. de raad in overweging de sportverenigingen zelf te laten kiezen tussen de voorstellen van de heer Jansen en die van het college. „Ik vind het prettig, dat het laatste woord aan de sportverenigingen wordt gegeven. Daar maken we graag zo gauw mogelijk gebruik van", aldus de heer G. L. Meijer, voorzitter van de Sportraad, waarin de plaatselijke ver enigingen zijn verenigd. „Overigens heb ik me verwonderd over de vele onduidelijkheden, die B. en W. in hun reactie aan de dag weten te' leggen. Hierdoor krijgen de raadsleden een andere indruk dan die van de werke lijkheid. Een van de redenen ook waarom de reactie van het college mij bijzonder heeft verbaasd". De voorzitter van de Rhenense Sport raad vraagt zich af of de heer Jansen de brief aan de raad heeft geschreven als voorzitter van de Sportstichting of als voorzitter van de Commissie van Goede Diensten. „Ik krjjg de indruk, dat Jansen zich heeft laten beïnvloe den, omdat hij voorstellen doet die oor spronkelijk uit de koker van B en W, komen. Bovendien is in de Commissie van Goede Diensten afgesproken, dat een brief aan het college zou worden geschreven door de voorzitters van Sportstichting .en Sportraad. Nu is die brief plotseling zonder medeweten van de Sportraad geschreven door de voorzitter van de Sportstichting. Ook over deze handelwijze ben ik hoogst verbaasd, aldus de heer Meijer. Op 1 november 1968 heeft de Sport raad al verzocht om uitbreiding van de bevoegdheden van de Sportstichting. Omdat het college een advies van de Sportraad op verschillende punten on duidelijk vond, werd dit niet overgeno men. „Dat advies was beslist niet on duidelijk. Het was helemaal gebaseerd op de statuten van de Sportstichting en daar is ook naar verwezen. Als B en W het desondanks nog onduidelijk vonden, zou ik op prijs hebben gesteld, als men de Sportraad om een toelichting had gevraagd". De voorzitter vult nog aan, dat de voor meer bevoegdheden van de Sport stichting. Sportraad zich altijd al heeft ingezet In de reactie van B en W wordt op- jaar niet zo zijn behartigd als wense- gemerkt dat de sportzaken het laatste lijk zou zijn. Ondanks het feit, dat B en W herhaaldelijk initievbenhe-t B en W herhaaldelijk initiatieven heb ben genomen om uit de impasse te ge raken willen zij de schuld hiervan niet aan de Sportraad of Sportstichting ge ven. „Maar daar komt het wel op neer", reageert de heer Meijer fel. „Overigens zet ik achter die initiatieven een groot vraagteken. Die hielden niets meer in dan het uitschrijven van besprekingen, waarbij B en W steeds maar om de hete brij bleven draaien. Als het col lege duidelijk had willen zijn, had het moeten meedelen welke initiatieven zijn genomen. Constructieve voorstellen e:. suggesties zijn mij in ieder geval niet bekend." De voorzitter van de Rhenense Sport raad vindt dat de zaken nu maar eens duidelijk moeten worden gesteld. „De Sportraad is het werken tot nu toe steeds onmogelijk gemaakt. Dat is de enige re den waarom wij als sportverenigingen er geen brood meer inzien. Toen ik twee jaar geleden tot voorzitter werd geko zen, ben ik enthousiast begonnen, omdat ik meende op sportgebied met de Sport raad veel goeds te kunnen doen. Wat dat betreft ben ik nu een illusie armer en een ervaring rijker". Veel kritiek van de heer Meijer on dervindt ook de suggestie van B en W om op korte termijn uit Sportraad en Sportstichting een commissie te benoe men met een adviserende bevoegdheid. „Waarom nog een commissie, die de warwinkel alleen maar groter maakt? Trouwens als ook deze commissie al leen een adviserende stem heeft zie ik er persoonlijk weinig heil in. De Sport raad heeft bijvoorbeeld nog nooit ant woord gehad van B en W op een brief, die 28 oktober 1968 is geschreven. In deze brief werden duidelijke adviezen gegeven, om uit de impasse te geraken, maar we wachten nog steeds op een antwoord", merkt voorzitter Meijer op. Het functioneren van Sportraad en Sportstichting in Rhenen is aan verbe tering toe. Daar zijn alle partijen het over eens. „Als men uit deze impasse wil komen, is in de eerste plaats meer medewerking van B en W nodig. Wat er in het college aan de hand is weet ik niet, maar tot nu toe heb ik de in druk dat men ons niet au sérieux neemt. Pas wanneer in die situatie verandering komt, bestaat er een mogelijkheid, dat de Rhenense verenigingen het vertrou wen in het college weer herwinnen. Na onze adviezen en suggesties, die vorig jaar schriftelijk zijn gedaan, is het wachten eigenlijk alleen nog maar op een reactie van B en W of op een dui delijk alternatief voorstel. Nu zijn we nog steeds in het ongewisse gelaten en dat is in het nadeel van de sport in Rhenen". De heer Meijer laat tenslot te weten nog steeds bereid te zijn met het college over deze zaken van gedach ten te wisselen. LUNTEREN De tweede uitgave van de damclub DCE speelde dezer dagen in Lunteren de competitie-wed strijd tegen de koploper van de afde ling DES III. De Ederveners verloren eervol met 11-9. Het heeft er lange tijd naar uitgezien dat de Ederveense dammers voor een verrassing zouden gaan zorgen maar toen M. Hevel die in duidelijke winst positie stond tegen v. d. Brink een le lijke blunder maakte wat hem de par tij kostte, kwam DES op gelukkige wij ze aan de volle winst. Bij DCE kwam J. v. Hierden, D. v. Zanten en W. de Koning tot de volle winst terwijl J. Slotboom zijn tegen stander een remise afdwong. W. Veld huizen, C. Hazeleger, A. v. Hunnik en M. Hevel moesten de eer aan hun te- gestander laten. In de onderlinge competitie werden 3 wedstrijden gespeeld waarvan de uit slagen als volgt waren: J. Boeve G. v. Heerdt 2-0; G. J. v. d. Dikkenberg G. Vlastuin 0-2; D. v. Heerdt G. v. d. Kraats 2-0. SCHERPENZEEL Ondertrouwd: F. A. Klinkhamer (Barneveld) en F. D. van de Vliert. Gehuwd: A. G. van Viegen (Veenen daal) en C. A. Renes. afvroeg of Gedeputeerde Staten ook zo vlug hun stem aan de zaak zouden ge ven. Burgemeester J. A. Hosang ver klaarde echter dat van die zijde al in een vroeger stadium medewerking is beloofd. De heer H. Stoer (CHU) ves tigde nog even de aandacht op het feit dat de snelheid waarmee de plannen kunnen worden gerealiseerd nu in feite afhankelijk is van de tijd waarbinnen de heer Taets van Amerongen de grond pachtvrij weet' te maken. De eensgezindheid werd nogmaals gedemonstreerd toen de raad. inclusief de beide wethouders, zich opstelde ach ter een wijzigingsvoorstel van de heer Stoer met betrekking op de duurtetoe- slag voor het overheidspersoneel. Het voorstel van B. en W. behelsde een bedrag van één procent van 't jaar salaris met een minimum van f 110,- en een maximum van f 260,-, overeen komstig de richtlijnen van de regering, die zijn gesteld op advies van de So ciaal Economische Raad. De heer Stoer gebruikte het al eerder in de Scherpenzeelse raad ge opperde argument dat het leven voor iedereen duurder wordt, ongeacht het inkomen, en stelde voor iedereen een gemiddeld bedrag toe te kennen. Niemand had bezwaren, en ook de wet houders vonden dat zij van het oor spronkelijke voorstel moesten afwijken. Het gemiddelde werd bepaald op f 140,-. VEENENDAAL Op zaterdag 22 november zal er van 1.30-6 uur oppas aanwezig zijn in een lokaal van de kleuterschool prinses Irene in de Prins Bernhardlaan. Ouders van geestelijk ofwel lichamelijk gehandicapte kinde ren kunnen dit gehandicapte kind on der de hoede van enkele dames achter laten om zodoende gelegenheid te heb ben om samen eens boodschappen te gaan doen, eventueel met hun andere gezonde kinderen. Deze oppasdienst is uitsluitend be doeld voor gehandicapten van welke leeftijd dan ook. Bij voldoende belang stelling en medewerksters ligt het in de bedoeling van de vereniging „Phila delphia" deze oppasmiddagen vaker te organiseren, men behoeft geen lid van de vereniging te zijn om hier gebruik van te kunnen maken. Een bijdrage in de kosten wordt op prijs gesteld doch is niet verplicht. Een kijkje van bovenaf in het in wendige van de gymnastiekzaal die Renswoude gaat bouwen: boven aan (1) de zaal van 12 bij 21 me ter. met daarmee verbonden in het midden de bergruimte. Verder naar beneden: de was(douche-) ruimten, met aan weerszijden de kleedloka len (3 en 4). Links en rechts van de entreehal zijn respectievelijk het stookhok voor centrale verwarming, en de leraarskamer. De achterste lange zij de van de gymzaal bestaat voornamelijk uit glas. EDERVEEN De Nederlandse Her vormde Kerkeraad in Ederveen heeft een beroep uitgebracht op Ds. Schim mel te Harderwijk. Aanstaande dins dag brengt de beroepen predikant een bezoek aan Ederveen en zal hij des avonds voorgaan tijdens een kerk dienst, die om half acht begint. Na de dienst krijgt de gemeente de gelegen heid om kennis te maken met Ds. Schimmel in het verenigingsgebouw. VEENENDAAL De collecte ten bate van de stichting „Het Hoógeland" die onlangs in Veenendaal werd ge houden, heeft f 4075,98 opgebracht. ADVERTENTIE met bontvoering vanat t RENSWOUDE Op maandag 24 no vember om 8 uur 's avonds, wordt het gerestaureerde en met een mechanisch vrij pedaal uitgebreide orgel van de Hervormde kerk te Renswoude in ge bruik genomen. De Rotterdamse organist Dirk Jansz. Zwart, die optrad als adviseur bij deze orgel vernieuwing, zal het instrument bespelen en een programma uitvoeren met werken van Bach, Handel, Loeil- let, Guilmant, Jan Zwart en zichzelf. Medewerking verleent het zangkoor „Com Amore" van Renswoude dat o.l.v. zijn dirigent Hans Boelee enkele koornummers ter afwisseling zal uit voeren. Ook vermeldt het programma meermalen samenzang door de aan wezigen. Er wordt verwacht dat velen, ook uit de omtrek, de avond, die onder leiding staat van de plaatselijke predikant, Ds. L. v. d. Peut, zullen bijwonen. De toe gang is vrij. Deze avond is een uniek# gelegenheid om de bijzondere sfeer van Renswoude te ondergaan; immers, welk een bijzondere schepping is dit unieke kerkgebouw van waarschijnlijk niemand minder dan de zeventiende- eeuwse bouwmeester Jacob van Cam- pen, de befaamde architect van het Ko ninklijk Paleis op de Dam te Amster dam. Het bescheiden maar mooie mecha nische één klaviersorgel in het kerkge bouw waarvan de oorspronkelijke bou wer onbekend is, heeft een belangrijke vernieuwing ondergaan. De vele werk zaamheden hieraan zijn verricht door de orgelbouwer M. K. Koppejan te Ederveen. Het resultaat hiervan is aan staande maandagavond te beluisteren in een programma waarmede de orga nist bedoeld heeft de mogelijkheden van dit instrument zo volledig mogelijk te doen uitkomen.

De Vallei | 1969 | | pagina 3