Bonden gaan weer praten met VMF- directie Binnenkort wellicht overleg met Rusland Kronkelwegen van een computerbrein „Slagader" voor Utrechts nieuwe hart is gereed Bredase K\ B-secretaris nu lid van P.P.R. IJsselmeerpolders mogen in landbouw toekomstig Europa niet ontbreken De voordelen van salaris ontvangen via de Boerenleenbank Boerenleenbank Sloan's Liniment BANK MAAKTE CLIËNT EERST MILJONAIR, TOEN OPLICHTER TRAVERSE VERBINDT NL HET STATION MET DE NIEUWE JAARBEURSCOMPLEXEN Landbouwschap schrijft in brief aan Mansholt: Toto-winnaar krijgt een kwart miljoen „BRANDPUNTEN" Luns onthult: INDIANEN ONTKENNING ONDERHANDELAARS RAPPORTEN Noorse bemanning verdronken Veroordeling Rohan voor brandstichting gevraagd MODERNISERING Alle betalingen worden volkomen kosteloos door de Boerenleenbank voor u verzorgd Zonder geld op zak kontante betalingen doen met veilige, gegarandeerde betaalcheques 31/2% rente over uw hele tegoed Mogelijkheid om een Persoonlijke Lening te sluiten, of een gunstige hypotheek voor een eigen huis Alle andere diensten van de Boerenleenbank tot uw beschikking, b.v. vele spaarmogelijk- heden, verzekeringen, reservering van uw vakantiereis En wat extra belangrijk is: De Boerenleenbank is altijd dicht in de buurt! de bank voor iedereen ZATERDAG 22 NOVEMBER 1969 UTRECHT De vijf vakbonden in de metaalindustrie gaan volgende week opnieuw praten niet de raad van bestuur van de V.M.F./Stork-Werkspoor. Naar aanleiding van de in het Utrechtse bedrijf gehouden discussiebijeenkom sten willen de bonden het protocol van vorige week op de helling zetten. De daarin genoemde aantallen werknemers, die tengevolge van de herstructure ringsplannen zouden moeten afvloeien, dienen uit het protocol te worden ge schrapt, zo menen de vakbonden, die zich daarmee solidair verklaarden met een algemeen verlangen van het personeel. „Eerst willen we de rapporten zien", is het unanieme oordeel van het Werk- spoorpersoneel. Inmiddels gaan de vakbonden voort met het samenvatten van de dikke rapporten, die de ruim 20 discussiebijeenkomsten in de afgelopen week hebben opgeleverd. Over de eerste rapportage werd gis termiddag gesproken tijdens een kan tinebijeenkomst. Eerst gaf de directie een toelichting op de situatie, waarna de vakbonden antwoord gaven op en kele knelvragen en enkele personeels leden de gelegenheid kregen vragen te stellen. Een heet hangijzer bleek ook ditmaal de uitbetaling van oeide sta kingsdagen aan ongeorganiseerden. Na vijf kwartier luisteren en discus siëren ging het Werkspoorpersoneel weer rustig aan het werk. Deze kanti nebijeenkomst was de rustigste tot nu toe. Het woord staken viel slechts één maal: een ongeorganiseerde die liet blijken geen prijs te stellen op een sta kingsuitkering van de bonden. „Ik heb voor eigen risico gestaakt en als het moet doe ik dat weer, want ik hou mijn contributie immers in mijn zak", was zijn redenering. Bedrijfsdirecteur ir. E. E. van Rhede van der Kloot bracht verslag uit van de in de ondernemingsraad en de af delingsoverlegcommissies gevoerde be sprekingen. De positie van de afdelin gen gieterij en rollend materieel noem de hij de „brandpunten". Uit het gisterochtend in de onderne mingsraad gevoerde overleg is geble ken, dat het Utrechtse personeel de in druk heeft dat gepoogd wordt de pro blemen van de andere VMF-bedrijven naar Utrecht te verschuiven, waardoor alleen in Utrecht reorganisaties nodig zouden zijn en elders niet. De heer Van Rhede van der Kloot ontkende dit ten stelligste. Een extern adviesbureau heeft de raad van bestuur over alle VMF-gieterijen geadviseerd. Dit ad vies vormt de basis voor een verder gesprek op centraal- niveau. In de loop van dit gesprek zal blijken dat van ROTTERDAM De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mi nister J. M. A. H. Luns. heeft gisteren bij z'n terugkeer uit New York op de luchthaven van Rotterdam gezegd het niet uitgesloten te achten dat er bin nenkort ambtelijke besprekingen over ontspanning in Europa tussen Neder land en de Sovjet-Unie zullen worden gehouden, waarschijnlijk te Moskou. In antwoord op een vraag zei de mi nister dat de Sovjet-Unie belangstelling heeft getoond voor de Nederlandse ac tiviteiten op het terrein van de ont spanning in Europa. De minister die in de laatste jaren op dit terrein actief is geweëst bracht in het bijzonder het re cente bezoek van de minister-president, de heer P. S. J. de Jong en hem zelf aan Roemenië in herinnering. De belangstelling van de Sovjet-Unie noemde de minister een verheugend verschijnsel. Een definitieve beslissing over de bilaterale besprekingen tussen Nederland en de Sovjet-Unie is nog niet gekomen. Secretaris-generaal van de Verenig de Naties Oe Thanl heeft mr. Luns ge zegd te menen, dat Nederland zeker één stem zal krijgen, misschien enke le meer. als het wil proberen de zaak van de Indianen in Brazilië op de agen da van de Verenigde Naties geplaatst te krijgen. De moeilijkheid bij de vraag of de Indianen in Brazilië en andere landen worden vervolgd, is dat het feitenma teriaal zo uiterst gering is. De beschik bare inlichtingen geven in hoofdzaak de indruk, dat Brazilië er toch wel al les aan doet wat er aan te doen is, al dus de minister. Nederland zal zich nog schriftelijk tot Oe Thant over deze zaak wenden. Minister Luns zei, dat de vraag of de Indianen al of niet ver volgd worden, uitsluitend in Nederland de aandacht trekt. een verschuiven van de problemen naar Utrecht geen sprake ls, aldus ir. Van Rhede van der Kloot. Sprekend over de positie van de af deling rollend materieel, ontkende de bedrijfsdirecteur dat het concernver- lies van ongeveer 15 miljoen gulden dit jaar voor het belangrijkste deel is toe te schrijven aan de wagonfabriek in Utrecht, zoals minister De Block don derdagavond in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer zou hebben la ten weten. Over dat antwoord deden inmiddels zoveel interpretaties de ronde, dat het erop leek. dat Utrecht heeft gezorgd voor het hele verlies. De bedrijfsdirec teur stelde nadrukkelijk vast, dat Werkspoor behoefte heeft aan conti nuïteit in zijn orderpositie. Al twee jaar wordt daarover met de regering onderhandeld. Recentelijk zijn order garanties gevraagd. Wanneer de conti nuïteit er eenmaal is, zal na een inter ne reorganisatie een redelijke kost prijs noodzakelijk zijn. Ir. Van Rhede van der Kloot achtte de ordergarantie beslist noodzakelijk, omdat Nederland geen eiland binnen de EEG mag blij ven. In andere EEG-landen worden ook garanties gegeven, waardoor con tinuïteit is verzekerd. De bedrijfsdirec teur beloofde, dat zodra zulks mogelijk is nadere informaties aan het personeel zullen worden gegeven. Nadat bedrijfsdirecteur Van Rhede van der Kloot en zijn adjunct-directeur ir. Martens waren vertrokken, ver schenen de centrale onderhandelaars en de districtsbestuurders van de vak bonden op het kleine podium in de kantine. De vice-voorzitter van St. Eloy, de heer H. Bode, verklaarde naar aanlei ding van de algemene kritiek, dat de bonden thans van mening zijn dat de in het protocol genoemde aantallen ar beiders, die ontslagen zouden moeten worden, als niet geschreven dienen te worden beschouwd. „De situatie bij de „rolma" en de gieterij is dus weer vol ledig open", aldus de heer Bode. „We gaan eerst de toegezegde rap porten van de VMF bestuderen en zul len erop aandringen deze niet binnen zes, maar bijvoorbeeld over drie we ken te verstrekken", aldus de heer Bo de. In februari zullen de bonden voorts de compensatie van de vervallen winst deling aan de orde stellen. Dan is de situatie van het concern bovendien wat duidelijker. De bonden zijn van oordeel, dat het winstaandeel een be standdeel van het inkomen is gewor den, waardoor compensatie in verband met 't wegvallen als redelijk wordt be schouwd. Veel boe-geroep klonk uit de zaal, toen de heer Bode mededeling deed over de inmiddels bekend gewor den regeling met betrekking tot de uit betaling van de stakingsdagen aan on georganiseerden. Werknemers boven 27 jaar, die niet zijn georganiseerd, ontvangen voor beide stakingsdagen f 40,50 plus kinderbijslag. De heer Bode was het ook eens met de opmerking uit de discussiebijeen komsten, dat uit het protocol niets blijkt over het voortbestaan van Werk spoor. Hij beloofde dat op spoed zal worden aangedrongen om een einde te maken aan de grote onzekerheid. OSLO De zes koppen tellende be manning van de Noorse kustvaarder Sandbjoern is bij een schipbreuk bij de zuidwestkust van Noorwegen om het leven gekomen. PARIJS „Vrouw", /.ei boekhandelaar Goldmann uit Puteaux, bij Parijs, tegen zijn eega aan de vooravond van de vakantie, „wij zijn rijk. De bank laat mij weten, dat mijn tegoed 6.140.000 francs bedraagt". En na een korte pauze voegde hy hieraan toe: „Helaas, het moet op een vergissing berusten". Hij ging naar de bank en signaleerde deae vergissing. Glimlachend dankte de directie haar eerlijke, eveneens glimlachende klant en verontschuldigde zich met de mededeling, dat de computer gefaald had. „Wij zullen het meteen herstellen en uw rekening met het verkeerd geboekte bedrag debiteren." Gerustgesteld ging boekhandelaar Gold mann met zijn vrouw op vakantie en vertelde ieder, die het maar horen wilde, deze anek dote. Totdat hij terugkwam in Puteaux. Daar lag de stapel cheques, die hij voor zijn vakantie had uitgeschreven. Ze waren alle te ruggekomen wegens onvoldoende dekking. Goldmann, die niet alleen een gewetensvol le boekhandelaar, maar een even precieze boekhouder is, wist op de centime nauwkeu rig hoeveel hij op de bank had staan. Hij had de zekerheid, dat het gezamenlijke bedrag van deze cheques nalwelijks tien procent van dit tegoed was. Daarom ging hij opnieuw reclameren. Ditmaal liet de directeur hem alleen glimlachen. Ja, deze fout was een gevolg van de eerste. De computer was op zijn verkeerd ingeslagen weg blijven voort gaan en had daarom alle agio's gedebiteerd, die voortsproten uit de eerste operatie. Dat kostte de heer Goldmann bijna 23.000 francs, ongeveer hetzelfde bedrag, dat hij in werke lijkheid tegoed had. Daarom was zijn reke ning teruggevallen tot de rode streep en wa ren de cheques als onbetaald teruggestuurd. „Ook dit kunt u wel even in orde maken?" veronderstelde de nog altijd glimlachende Goldmann. „Tot onze spijt...", en met een zorgelijk gezicht vertelde de directie, dat dit niet eer der mogelijk zou zijn, dan wanneer de com puter het volledige programma van de agio's zou hebben afgewerkt. „Dat wil zeggen?" vroeg Goldmann wantrouwend. „Over twee of drie maanden". Goldmann protesteerde, maakte zich boos, tevergeefs. De woordenwis seling zette zich voort en Kaf ka zou er zich zelf in herkend hebben. „Ja, meneer, wat wilt u, dit is de losprijs voor de vooruitgang". „En in afwachting daarvan moet ik blij ven voortgaan met het uitschrijven van onge dekte cheques?" Sinds september 1968 bestaat er ln Frank rijk echter een decreet, dat de Franse bank verplicht de namen van al degenen, die on gedekte cheques uitschrijven, aan het par ket door te geven. Hun rekeningen worden daarna voorzien van een klein rood kruisje. Hierbij wordt geen rekening gehouden met de reden van het gebrek aan dekking. Geen pardon. Aldus in de klem geraakt tussen een ontregelde computer en een keihard de creet zocht Goldmann bescherming bij de rechter. Zijn advocaat vroeg deze rechter de bank te willen gelasten onmiddellijk de re kening van Goldmann terug te brengen tot haar ware proporties, zodat hij zou kunnen beschikken over hetgeen zijn eigendom is. En dit alles op straffe van een dwangsom van tienduizend francs per dag, als de bank in gebreke zou blijven. Tegenover dit grof ge schut liet de bank haar computer volledig vallen en erkende volmondig haar feilbaar heid. Tevens bevestigde zij het krediet van de heer Goldmann. Deze vond dit allemaal prachtig. Maar hij vraagt zich af, of hij telkens naar de rechter moet lopen om een falende computer te doen veroordelen, onder het voorwendsel, dat men een programma niet kan afbreken. Neen, bij hem hoeft men voorlopig niet met een computer aan te komen. Het is bij hem ge bleken. dat die. in tegenstelling tot de mens. de eerlijkheid niet beloont, maar straft. UTRECHT Hoog Catharijne. het nieuwe moderne hart van Utrecht be gint tot leven te komen. Aanstaande vrydag opent staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat) de voetgan gerstraverse die de twee nieuwe stads- delca aan weerszoden van het Centraal Station zal verbinden. Zij zal de hartader worden tussen het nieuwe Jaarbeursplein aan de Croese- laan en het nieuwe Vreeburg; zes me ter boven de grond, 266 meter lang en ruim veertien meter breed. Vaste trap pen en roltrappen geven verbindingen met alle perrons. Aan de westzijde van het station zijn al klaar of bijna klaar een zeer groot Jaarbeursgebouw, een fraaie sporthal, een complex kantoorgebouwen en het Holiday Inn-hotel. Nabij toekomst beeld: bezoekers van al die gebouwen kunnen zonder natransport vlug en droog hun bestemming bereiken. De Stichting Hoog Catharijne heeft er vijf miljoen aan betaald, de Spoorwegen één miljoen. De Spoorwegen beginnen zelf eind volgend jaar hun bijdrage aan Hoog Catharijne met de bouw van een nieuw centraal station. Aan een vierde per ron wordt al gewerkt. Ook het nu bestaande station krijgt op 1 juni, als Spoorslag '7r ingaat, een metrofunctie. Door de hogere treinfre- quentie zullen de Spoorwegen dan per etmaal tweehonderdduizend zitplaatsen beschikbaar kunnen stellen in treinen naar en van Utrecht. Dank zij de nieu we voetgangerstraverse brengen de BREDA De secretaris van de KVP-afdeling Breda, tevens secretaris van de NKV-centrale Breda, de heer J. M. Kwakkenbos. heeft zijn lidmaat schap van de KVP opgezegd. Zijn stap is het gevolg van de verklaring van de NKV-centrale van afgelopen woensdag nacht, waarin het groot bestuur heeft aangekondigd in zijn geheel achter het ADVERTENTIE Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. PAK Breda te zullen staan. In dit PAK zijn de politieke partijen PvdA en PPR en de vakcentrales NKV en N.VV ver enigd. In een persoonlijke verklaring zegt dt heer Kwakkenbos, dat de werknemers zich op landelijk politiek vlak door d< KVP in de hoek gezet voelen. Hier door is bij hen weinig vertrouwen meer in deze partij. Daar komt bij, dat in Breda het merendeel van de werkne mers en vooral die van het NKV, geen vertrouwen meer hebben in de Breda se KVP. Hen zou duidelijk te verstaan gegeven zijn, dat zij als groepering geen duidelijke inbreng kunnen hebben in de gemeentepolitiek. Daarmee kan de vroegere KVP-secretaris zich niet verenigen. Hij is lid geworden van de PPR. De katholieke werkende jongeren in Breda hebben zich unaniem achter de beslissing van de NKV-centrale gezet. Zij zullen acties gaan ondernemen om de kiezer duidelijk te maken welke po litieke partijen van plan zijn te vech ten voor de belangen van de wel kende jongeren, zo hebben zij meegedeeld. treinen de bezoekers dan voor de deur van de Jaarbeurs. Met ingang van dezelfde datum zal Utrecht van iedere plaats van enige be tekenis in Nederland uit zonder over stappen zijn te bereiken. Om de ligging van Utrecht in het centrum van het land volledig tot haar recht te laten komen, zullen het Jaarbeurs Congres- en Vergadercentrum en de Spoorwegen deelnemers aan congressen een reduc tie op de treinreis verlenen van tien tot dertig procent. Niettemin: voor auto's wordt in Hoog Catharijne de grootste boven grondse parkeergarage van Nederland gebouwd. De nieuwe voetgangerstraverse die in Utrecht het station met de Jaarbeursgebouwen verbindt, is aan de pers getoond. Voetgangers kunnen nu vanaf het station, zonder zich in het verkeer te begeven, naar het com plex van de Nieuwe Jaarbeurs lopen. r JERUZALEM De openbare aan klager in het proces tegen Denis Mi chael Rohan in Jeruzalem heeft het hof gisteren verzocht de Australiër te veroordelen wegens brandstichting en heiligschennis. Rohan heeft eerder bekend, dat hij de El-Aksa moskee in brand heeft ge stoken, maar dat hij toen in een vlaag van krankzinnigheid handelde. De aanklager betwistte niet, dat Ro han geestesziek was. Hij meende al leen, dat de jongeman heel goed wist wat hij deed. toen hij de brand in de moskee stichtte. Als Rohan wegens brandstichting wordt veroordeeld en niet in een in richting wordt geplaatst kan hij maximaal 22 jaar gevangenisstraf krij gen. DEN HAAG „De goede, modern verkakelde gronden van de IJsseimeerpoldera mogen in de landbouw van hel toekomstige Europa niet ontbreken. Het dageljjki bestuur van het Landbouwschap vraagt zich met verbazing af wat u bewogen kan hebben tot een aanbod van f 2000,per hectare om de nieuwe IJsselmeergronden geen agrarische bestemming te geven", zo schryft de voorzitter van het schap, ir. C. S. Knottnerus in een brief aan de vice-voorzitter van de E.E.G.-commissie, naar aanleiding van een mededeling van dr. Mansholt op een bijeenkomst van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming. Uit een mededeling van de minister van Landbouw is mij inmiddels geble ken dat het aanbod slechts symbolische betekenis had, aldus ir. Knottnerus, „maar dat kan niet meer wegnemen dat uw opmerkingen grote indruk heb ben gemaakt op de publieke opinie" Het Landbouwschap vindt vermindering van het areaal landbouwgrond één van de middelen tot afremming van de produk- tie. Nationale regelingen hebben ln EEG-verband echter geen zin, zolang de produktie in andere lid-staten onbe lemmerd kan blijven toenemen, aldus de brief. De planologische betekenis van de IJsselmeerpolders is niet in de eerste plaats het verkrijgen van nieuwe hoog waardige landbouwgronden, maar ligt in de nieuwe mogelijkheden voor o.m. stedebouw, recreatie en verkeersvoor- zieningen. De IJsselmeergronden die een agrarische bestemming krijgen heb ben een gunstiger kosten-baten-verhou- ding dan in andre gebieden van Ne derland en van de EEG. Het uitgiftebelcid dat sinds jaren voor dc IJsselmeerpolders wordt gevoerd heeft bijgedragen tot modernisering van de Nederlands Landbouw, aldus de voor zitter van hel Landbouwschap in zijn brief aan dr. Mansholt. Landaanwinning is een typisch Ne derlands middel voor een typisch Ne derlandse kwaal: een groter verlies aan cultuurgrond voor niet-agrarische doeleinden dan gemiddeld in de EEG Bij het opstellen van regelingen voor het onttrekken van gronden aan de land bouw moge men hiervoor oog hebben en in de eerste plaats de vermindering toepassen op marginale gebieden. D« goede modern verkavelde gronden ln de IJsselmeerpolders mogen niet in d« landbouw van het toekomstige Europa ontbreken. Het zou tegen de geest van het memorandum van de Europesa Commissie in zijn als juist deze gron den niet ten volle zouden worden benut, aldus de voorzitter van het Landbouw schap in zijn brief aan dr. Mansholt. DEN HAAG Een inwoner uit da Limburgse plaats Heer, die als eniga toto-formulier vijftien foutloos invul de, is daarmee ruim een kwart mil joen rijker geworden. Hij komt ais enige in aanmerking voor de eerste prijs, die bruto f250.743,- bedraagt. Na aftrek van de belasting houdt de winnaar, die onbekend wenst te blij ven een bedrag over van f213.131.55. De cijfers van sporttoto vijftien zijn: aantal deelnemers 852.770, inleg f 1.857.357. prijzenbedrag f835.810, beschikbaar voor de eerste en derde prijs f250.743 tweede en extra prijs f 167.162. Er is één melding met dertien goed (netto f213.131.55) 63 van twaalf (bru to f2653.40) 978 van elf (bruto f 256.30) 105 van de eerste acht (bruto f1592). ADVERTENTIE v

De Vallei | 1969 | | pagina 5